Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φιλε Γιωργο, αληθεια τα πουλησες ολα, μπραβω ρε θυριο, τεσσερα σου ειχανε μεινει αν θυμαμε καλα στο Χαλανδρι
Αγορασαν και οι τανες οι ρουσιδες που μου ελεγες; :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Αγορασαν και οι τανες οι ρουσιδες που μου ελεγες; :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Μέχρι και αυτές, ναι! Να γυρίζει το χρήμα που λένε! Τους τα δίνουμε από τη μία, τους τα παίρνουμε από την άλλη. Θα μας τα ξαναπάρουν βεβαίως, βεβαίως, αλλά να γυρίζει το χρήμα είπαμε. Όποιος το έχει στο τέλος, κέρδισε!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Μπραβω ξανα φιλε μου, για τα παιδια σου φυλαξες τιποτα διαμερισματα κοντα στις ρουσιδες.
Αναμενω αναλυσεις σου για τα παζαρια, μπορει να ξεπουλησες φιλε, αλλα  δεν σου ταιριαζουν οι μακροχρονιες διακοπες
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Δεν έμεινε τίποτα Πρόεδρε, τίποτα απολύτως.

Όσο για τα παιδιά, έχει ο Θεός, ας κάνουν τίποτα και μόνα τους, μην τα βρουν όλα έτοιμα.

Λέω να τα στείλω στο γιαπί, όταν δυναμώσουν λιγάκι, να ψηθούν, να ιδρώσουν μπας και ωριμάσουν πιο γρήγορα.

Διαφορετικά, τα βλέπω να κυκλοφορούν με κουκούλες και να κατεβάζουν βιτρίνες πριν τελειώσουν καν το Γυμνάσιο.

Όχι τίποτα άλλο, θα μου τα φάει κανένας Ράμπο, και δεν λέει να καταλήξουν να βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα επειδή απλά ήταν ανήσυχα πνεύματα παρόλο που δεν τους λείπει τίποτα.

Αυτά με απασχολούν Πρόεδρε, τα υπόλοιπα προβλήματα και για αρκετό χρόνο τα έχω λύσει.

Ξέρεις....όταν δεν δουλεύεις, έχεις χρόνο να σκεφτείς και άλλα πράγματα, τα οποία προσπερνάς όταν τρέχεις σαν τον Βέγγο λόγω δουλειάς.

Μήπως τελικά έχεις δίκιο ότι δεν μου ταιριάζουν μακροχρόνιες διακοπές?

 

Επισκέπτης
Οσον αφορα για καλες περιοχες οπως εκαλη-παλαιο ψυχικο εκει στην καλυτερη να γινει ενα παζαρι του 5% το οποιο ο ιδιος ο κατασκευαστης το ειχε καπελωσει στην τιμη προβλεπωντας οτι το αγοραστικο κοινο ειναι Ελληνες.

Σε νεόκτιστα , πιασάρικα διαμερίσματα στις περιοχές αυτές , ίσως να μην πέσουν πολύ οι τιμές , για την ώρα. Σε μεγαλύτερα όμως , παλιότερα και μονοκατοικίες , θα κατρακυλήσουν.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ρε παιδια ελεος, εχω μια πελορια λαχταρα για εργολαβους. :2funny:
Που μου τους κρυβετε, χαθηκε και ο κυρ ρεβυδης και ο προεδρος, να μας πουνε να τρεξουμε να αγορασουμε ΤΩΡΑ  γιατι απο το Γεναρι θα ανεβουνε και αλλο οι τιμες και δεν υπαρχουν πολλα διαμερισματα :helpplea:
Αν σκεφτετε κανενας αδελφος τι γλυκα να μου στηλει για τις γιορτες, εγω τρωω μονο ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ :thumbsup:
 

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
11
Πόντοι
16
Σε νεόκτιστα , πιασάρικα διαμερίσματα στις περιοχές αυτές , ίσως να μην πέσουν πολύ οι τιμές , για την ώρα. Σε μεγαλύτερα όμως , παλιότερα και μονοκατοικίες , θα κατρακυλήσουν.

σε ποια περιοχη αναφερεσε??? γενικα?
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Αφού τοπανε 3hurts είναι όλοι τους διακοπές  :sleeping:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καλα ολοι στα σαλε τους και Ταιλανδη εχουνε παει?
Στην γειτωνια μου σηκονονται δεκα πολυκατοικιες, δεν τις παρακολουθει κανενας εργολαβος ?
Ρε εσυ μας δουλευουνε!!!
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Οι εργολάβοι που λες θα είναι οι μεροκαματιάρηδες που πάνε για ένα 10% κέρδος οι καημένοι.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
τρικαρδε καλημερα !!

σε ξαναρωταω εδω, διοτι μαλλον στο αλλο θρεντ δεν το ειδες..

εσυ εισαι που παιρνεις τηλεφωνο και βριζεις στον αερα, στην εκπομπη του extra3 που πουλανε online ακινητα ????  :boobies:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
XAXAXAXAAAA!!!!!!! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ παππα μου μεκανες και γελασα.
Οχι δεν ειμαι εγω που τηλεφωνω γιατι ο Σαμουηλης ειναι πατριωρης μου και δεν θελω να τον χαλαω.
Παντως μεσα σε αυτη την κριση βρικαν οι ευλογημενοι να κανουν εκπομπη για ακινητα.
Ειναι σαν να χοιρινα σε μουσουλμανους
 

o palios

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2007
Μηνύματα
953
Like
2
Πόντοι
6
Ρε παιδια ελεος, εχω μια πελορια λαχταρα για εργολαβους. :2funny:
Που μου τους κρυβετε, χαθηκε και ο κυρ ρεβυδης και ο προεδρος, να μας πουνε να τρεξουμε να αγορασουμε ΤΩΡΑ  γιατι απο το Γεναρι θα ανεβουνε και αλλο οι τιμες και δεν υπαρχουν πολλα διαμερισματα :helpplea:
Αν σκεφτετε κανενας αδελφος τι γλυκα να μου στηλει για τις γιορτες, εγω τρωω μονο ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ :thumbsup:
μου θυμιζει ο εν λογω κυριος την αλλη γραφικη φιγουρα τον κ,Καραγκουνη που προετρεπε παντα τον κοσμο να μπει Τωρα στο Χ.Α.Α. γιατι ειναι ευκαιρια .
πολλοι που τον ακουσαν πληρωνουν ακομα  με την υγεια τους.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καλε μου Παλιε φιλε, ξερεις τι με πληγωνει και γινομε εριστηκος τους χλεβαζω και τους ειρωνευομαι?
Οτι ακομα επιμενουν να βαλουν στη φακα τους και αλλα θυματα.
Και τα ΜΜΕ, αγου παρουν την μιζα τους τους προβαλουν ως και καλα εμπειρογνωμονες και αντικειμενικους παρατηρητες.
Καθε λαμογιο που αισχοκερδισε και ξεγελασε κοσμο, τον εβαλε στο λουκι, με εκφρασεις "ΤΡΕΞΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙς ΤΩΡΑ" επιμενει θρασηδειλα τον ειδιο τον χαβα του.
ΑΙΣΧΟΣ και το κρατος συνεπραξε μαζι τους.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Λοιπόν, οι πρώτες κραυγές πόνου από το αγγούρι που σιγά-σιγά μπαίνει ακούστηκαν. Και όχι τόσο από τους εργολάβους, αλλά από κάποιους άλλους που τους είχαμε ξεχάσει. Τους ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ!!!!
Γιατί αν με από τους εργολάβους, τους μεσίτες, τους δημοσιογράφους και τους πανεπιστημιακούς δεν μπορεί κανένας να βγάλει άκρη και να βρει αδιάβλητα στοιχεία για τις αγοραπωλησίες ακινήτων, οι συμβολαιογράφοι ξέρουν πολύ καλά πόσα συμβόλαια έχουν κάνει.
Ιδού τα νέα λοιπόν:

www.capital.gr/news.asp?Details=643489]"Μειώθηκαν κατά 50% οι συναλλαγές νεόδμητων κατοικιών"[/url]

Κατά 30% λιγότερες υπολογίζονται φέτος οι συναλλαγές που αφορούσαν ακίνητα σε ολόκληρη τη χώρα, ενώ στις νεόδμητες κατοικίες το ποσοστό αυτό φτάνει και το 50%.

Την εκτίμηση αυτή έκανε ο πρόεδρος του Συλλόγου συμβολαιογράφων Αθηνών-Πειραιώς κ. Στασινόπουλος κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου που οργάνωσαν η Πανελλήνιος Ομοσπονδία Ιδιοκτητών Ακινήτων (ΠΟΜΙΔΑ) και η Ένωση Κατασκευαστών Κτιρίων με αντικείμενο τη λήψη μέτρων για την ενίσχυση της οικοδομικής δραστηριότητας.

Σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες και τους κατασκευαστές είναι απαραίτητο να υπάρξουν φορολογικά μέτρα για την ανοικοδόμηση, αλλά και μέτρα για τη διευκόλυνση της νόμιμης δόμησης προκειμένου να αναθερμανθεί η αγορά ακινήτων και να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στην απασχόληση με γενικότερες επιπτώσεις στην εθνική οικονομία.

Ειδικότερα τα φορολογικά μέτρα που προτείνονται αφορούν στη μείωση των αντικειμενικών αξιών και των συντελεστών εμπορικότητας:
- Στην αναστολή του πόθεν έσχες για την αγορά και ανοικοδόμηση ακινήτων για μια τριετία
- Στην μείωση του ΕΤΑΚ για τα αδιάθετα κτίσματα των οικοδομικών εταιρειών από 6 τις χιλίοις (6‰) στο 1 τοις χιλίοις (1‰)
- Στην επίσπευση της ένταξης νέων περιοχών στο σχέδιο πόλης


Δηλαδή, αν φέτος οι αγοραπωλησίες νεοδμήτων είναι 50% κάτω, του χρόνου που θα έχουμε φουλ κρίση που θα είναι;
Καλά, βλέπω κάποιους να σηκώνουν τώρα πολυκατοικίες ή να βάζουν θεμέλια. Θα κάνουν ΠΟΛΛΑ χρόνια να τα πουλήσουν.

Αλλά μου αρέσει που συναντήθηκαν οι 2 φάρες και κλαίγονται. Θέλουν και φορολογικές απαλαγές οι έξυπνοι. Όλος ο κόσμος σφίγγεται για να φάει το αγγούρι της κρίσης, αυτοί, ΟΧΙ, δεν θέλουν να το φάνε.
Αυτοί θέλουν μέτρα για να τονωθεί η οικοδομή. ΟΥΣΤ ρε.

Και μιά που είμαστε στους συμβολαιογράφους, τι θα γίνει, θα ανοίξει ποτέ αυτό το επάγγελμα; Δεν φτάνει που μας τα παίρνουν με νταβατζιλίκι, δεν κάνουν και τίποτε. Δηλαδή, αφού πας σε συμβολαιογράφο γιατί χρειάζεσαι και παράσταση δικηγόρου. Βρε ΟΥΣΤ.
Είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο που η δουλειά του συμβολαιογράφου πάει οικογενειακά. Που ακούστηκε αυτό; Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει ανταγωνισμός.
Οι συμβολαιόγραφοι τον χαβά τους.

Κορόϊδα είναι όμως οι συμβολαιογράφοι; Για δείτε τι λεφτουδάκια μάζεψε η κυρία που έκανε τα συμβόλαια για το Βατοπαίδι. Συμβόλαια της κακιάς ώρας βέβαια, αλλά η αμοιβή, αμοιβή.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Και μιά που είμαστε στους συμβολαιογράφους, τι θα γίνει, θα ανοίξει ποτέ αυτό το επάγγελμα; Δεν φτάνει που μας τα παίρνουν με νταβατζιλίκι, δεν κάνουν και τίποτε.

Και οι νεκροθάφτες το ίδιο.
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο που η δουλειά του συμβολαιογράφου πάει οικογενειακά. Που ακούστηκε αυτό; Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει ανταγωνισμός.
Οι συμβολαιόγραφοι τον χαβά τους.

Φίλε Βολταίρε, είμαστε αποκλειστικοί σε πολλά στραβά και γελοία. Και πρότυπο δε θα γίνουμε ποτέ, έχουμε υπάρξει στο παρελθόν και αυτό μας αρκεί.
Τώρα για το ότι θα συμμορφωθούνε λίγο οι τιμές, είναι δεδομένο, από την άλλη δεν είναι μόνο οι κατασκευαστές που πεινάνε επειδή δεν πωλούνται διαμερίσματα. Και αυτό είναι λυπηρό.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Βεβαιος φιλε azaas, το λυπηρω δεν ειναι οι εργολαβοι και οι συμβολαιογραφοι, ειναι ολος ο κοσμος της οικοδομης. Οι μεροκαματιαριδες.
Οι πλουσιοι θα καθονταιιιιι στα σαλε τους
Και οιεργαζομενοι ουτε στον καφενε για κανα ουζακι.
Αυτα βλεπει η νεολαια και θα εχουν κακα ξεμπερδεματα και ετσικαι πεινασουμε για τα καλα και εμεις οι αλλοι, τοτε να δειτε πανηγυρια
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Μεταφερω απο το θρεντ της ουκρανιας, την τελευταια ανταποκριση του Δημητακη, γιατι εχει ενα θεμα πουκολαει εδω.
ο τιτλος του αρθρου ειναι:θα πολουνται για 30.000$ τα διαμερισματα που χτιστηκαν επι Χρουσωφ (τα πιο φτηνα μικρα σα σπιρτοκουτα με κουζινα 5,5 τετραγωνικα μετρα)στο Κιεβο?τωρα στης αγγελιες ζητανε για αυτα τα διαμερισματα 50.000$-70.000$.αλλα δεν υπαρχουν αγοραστες.στην οδο Πραζκαγια για διαμερισμα ενος δωματιου ζητανε 59.000$.και στην οδο Γκριγκορενκο 63.000$.μπορεις λεει να παζαρεψεις την τιμη για 5.000$-10.000$.δεν υπαρχει ομως καμια περιπτωση να πουληθουνε τα διαμερισματα αφου ο κοσμος δεν μπορει να παρει πια δανεια.γραφει οτι ενω παλια στο Κιεβο γινονταν πανω απο 700 αγοροπωλησιες.τωρα ουτε 150-200 δεν γινονται!και οι περισσοτερες ειναι γονικες παροχες!η πουλανε διαμερισματα που εχουν παρει με δανεια και τα χρωστανε.
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Βεβαιος φιλε azaas, το λυπηρω δεν ειναι οι εργολαβοι και οι συμβολαιογραφοι, ειναι ολος ο κοσμος της οικοδομης. Οι μεροκαματιαριδες.
Οι πλουσιοι θα καθονταιιιιι στα σαλε τους
Και οιεργαζομενοι ουτε στον καφενε για κανα ουζακι.
Αυτα βλεπει η νεολαια και θα εχουν κακα ξεμπερδεματα και ετσικαι πεινασουμε για τα καλα και εμεις οι αλλοι, τοτε να δειτε πανηγυρια

Χμμμ ... εδώ φίλε τρικαρδε πρέπει να σημειώσω κάτι. Τα τελευταία χρόνια με την οικοδομική έξαρση, το φαινόμενο του "μάστορα που έγινε κατασκευαστής" ήταν πολύ συχνό. Ο κάθε μάστορας με 4-5 άτομα προσωπικό και τις δεδομένες γνωριμίες από τον επαγγελματικό του χώρο, έβαζε 50 χιλιάρικα στην πάντα και ξεκινούσε κατασκευές. Άλλο όμως να ΄σαι τεχνίτης και άλλο να πουλάς σπίτια. Κοντολογίς, ο κόσμος της οικοδομής που αναφέρεις, δεν αξίζει όλος τη συμπάθεια μας, γιατί πολλών ο κώλος πήρε αέρα και φυσικά θα τους κοπεί ο βήχας πολύ απότομα.
Και όπως σε όλους τους κλάδους, έτσι και στην οικοδομή, οι δύκολες περίοδοι βοηθάνε τους καλούς επαγγελματίες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom