Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
191
Πόντοι
6.055
:bigdick: :bigdick: :bigdick: :bigdick: :bigdick: :bigdick: :bigdick: ερχόμαστε...

Λοιπόν για να σοβαρευτούμε....

Δίνω για διαμέρισμα 80τμ παραθαλάσιο με θέα 75.000 ευρώ και δύο βαρέλια φέτα. Προτίμησε με, ο Τρίκαρδος μαλακίες λέει, δεν έχει τενεκέ λάδι  :S
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
191
Πόντοι
6.055
Εχω μια ωραία μεζονέτα 72 τμ ημιυπόγεια στα Πετράλωνα μόνο με 420.000 και δώρο τα πόμολα. Τελευταίο κομμάτι, όποιος προλάβει  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αγοραστε...Αγοραστε...Αγοραστε...!!!!!!

Τα επιτοκια το 2009, θα πεσουν σε επιπεδα που δεν εχουν δει μεχρι τωρα τα ματια μας....Ηδη στις ΗΠΑ, τα αποθεματα απουλητων νεων κατοικιων, επεσαν κατα 7,3 %, στο χαμηλοτερο επιπεδο 4 ετων..

Αυτα..

Απόλυτα ανακριβές αυτό με τα αποθέματα των απούλητων κατοικιών στις ΗΠΑ.

Προχθεσινή ανακοίνωση της NATIONAL ASSOCIATION OF REALTORS αναφέρει ότι υπάρχει μεν μείωση, σε καμία περίπτωση όμως δεν υπάρχει χαμηλό:

Total housing inventory at the end of September fell 1.6 percent to 4.27 million existing homes available for sale, which represents a 9.9-month supply² at the current sales pace, down from a 10.6-month supply in August. This marks two consecutive monthly declines since inventories peaked in July.


Από την άλλη μεριά οι τιμές εξακολουθούν να κατρακυλούν:
www.capital.gr/news.asp?Details=606446]ΗΠΑ: Ακόμα μία πτώση-ρεκόρ στις τιμές κατοικιών[/url]
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
αυτο λεμε κι εμεις αλλα δεν μας ακουει κανεις .....

ΦΩΝΗ ΒΟΩΝΤΟΣ ΕΝ ΤΗ ΕΡΗΜΟ ......

Οι εργολαβοι .....  περα βρεχει
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
191
Πόντοι
6.055
Εχω νεόδμητο διαμέρισμα 18τμ με τουαλέτα, καζανάκι, φλοτέρ, βεράντα 2,7τμ με απεριόριστη θέα στο απέναντι σπίτι, αποθήκη 76 εκατοστά, περιοχή Μετς κοντά σε νεκροταφείο, τιμή 230.000 ευρώ και δώρο η βρύση. :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Εχω νεόδμητο διαμέρισμα 18τμ με τουαλέτα, καζανάκι, φλοτέρ, βεράντα 2,7τμ με απεριόριστη θέα στο απέναντι σπίτι, αποθήκη 76 εκατοστά, περιοχή Μετς κοντά σε νεκροταφείο, τιμή 230.000 ευρώ και δώρο η βρύση. :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Σαν ΜΝΗΜΑ μου διαβαζετε  :priest: :priest: :priest:

σε λιγο τοσο θα τα πουλανε  :S :S :S οι παπαδομεσιτες
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Εχω νεόδμητο διαμέρισμα 18τμ με τουαλέτα, καζανάκι, φλοτέρ, βεράντα 2,7τμ με απεριόριστη θέα στο απέναντι σπίτι, αποθήκη 76 εκατοστά, περιοχή Μετς κοντά σε νεκροταφείο, τιμή 230.000 ευρώ και δώρο η βρύση. :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Για Μετς ευκαιρεία, δεν λέω.
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
191
Πόντοι
6.055
Δεν βγαίνω με καλαμάκι...Αφού ξέρετε, ακρίβυναν τα σίδερα, τα μπετά, τα μεροκάματα, τα ένσημα  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Προς Βολταιρο...Απο εσενα, περιμενα να μπορεις να υπερβεις το μεσο ορο
των απανταχου ανεγκεφαλων...Αν αυτο σου ειναι δυσκολο,αστο..Ξαναδιαβασε τι εγραψα και τι μου απαντησες..

Προς Αχαχουχα..Eκτιμω οτι ουδεποτε θα υπερβεις το επιπεδο του βλακα..!!!

Προς λοιπους..Για τα ωραια αστεια σας, υπαρχει και το σχετικο thread..

Aυτα..
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αγοραστε...Αγοραστε...Αγοραστε...!!!!!!

Τα επιτοκια το 2009, θα πεσουν σε επιπεδα που δεν εχουν δει μεχρι τωρα τα ματια μας....Ηδη στις ΗΠΑ, τα αποθεματα απουλητων νεων κατοικιων, επεσαν κατα 7,3 %, στο χαμηλοτερο επιπεδο 4 ετων..

Αυτα..

Τα επιτόκια των κεντρικών τραπεζών πράγματι κατεβαίνουν αλλά καμια τράπεζα δεν δίνει στεγαστικά κυμαινομένου με ΕΚΤ- μόνο με euribor, το οποίο είναι απρόβλεπτο και σε περίπτωση επιδείνωσης της κρίσης μπορεί να εκτιναχθεί...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Προς Βολταιρο...Απο εσενα, περιμενα να μπορεις να υπερβεις το μεσο ορο
των απανταχου ανεγκεφαλων...Αν αυτο σου ειναι δυσκολο,αστο..Ξαναδιαβασε τι εγραψα και τι μου απαντησες..

Με συγχωρείς αν δεν κατάλαβα.
Αν μπορείς εξήγησε.

Πρώτα απ' όλα δεν ξέρω αν υπάρχει ο δείκτης απόθεμα ΝΕΩΝ κατοικιών, δηλαδή νεόκτιστων.
Από ότι ξέρω κρατάνε οι μεσίτες μία Βάση Δεδομένων με όλα τα σπίτια που είναι προς πώληση ανεξάρτητα από το αν βγαίνουν για πρώτη φορά στην αγορά (νεόκτιστα) ή αν πρόκειται για μεταπώληση. Ο διαχωρισμός γίνεται ως προς διαμερίσματα, condos και μονοκατοικίες.

Από εκεί και πέρα όντως έπεσε το απόθεμα των κατοικιών στις ΗΠΑ αλλά όχι στο ποσοστό που ανέφερες εσύ. Ούτε είναι δυνατόν να έχει πέσει στο χαμηλό 4 ετών όταν το νούμερο αυτό χτύπησε το max τον Ιούλιο.

Φυσιολογικό είναι να μειώνεται αυτό το απόθεμα γιατί δεν χτίζονται σχεδόν καθόλου νέα σπίτια και (ακόμη) γίνονται κάποιες πωλήσεις, παρόλο που είναι πολύ λίγες.

Το ανησυχητικό όμως είναι ότι παρόλο που ελαττώθηκε το απόθεμα οι τιμές εξακολουθούν να πέφτουν. Και αυτό γίνεται όταν η κρίση και η ύφεση δεν έχει αγγίξει ακόμη την πραγματική οικονομία.
Για φαντάσου τι θα γίνει σε 3-4 μήνες όταν θα έχουν αρχίσει να γίνονται απολύσεις και η ανεργία θα έχει χτυπήσει το κόκκινο.

Επίσης ναι μεν το FED θα μειώσει τα επιτόκια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτόματα θα ανοίξει και η στρόφιγγα των στεγαστικών.
Κατά την γνώμη μου η κρίση των ακινήτων έχει πολύ ακόμη δρόμο στις ΗΠΑ.

Και πλέον χτυπά την πόρτα της Μεγ. Βρεττανίας:
www.capital.gr/news.asp?Details=605534]
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Στην Μεγάλη Βρεττανία έχουν ήδη πέσει η πωλήσεις κατά 70%.
Επίσης, οι άγγλοι πουλάνε και σπίτια που έχουν στο εξωτερικό (πχ. Κεφαλλονιά).
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
191
Πόντοι
6.055
Στην Μεγάλη Βρεττανία έχουν ήδη πέσει η πωλήσεις κατά 70%.
Επίσης, οι άγγλοι πουλάνε και σπίτια που έχουν στο εξωτερικό (πχ. Κεφαλλονιά).

Αυτά είναι χαζομάρες και υπερβολές....

Λοιπόν έχω προς πώληση διαμέρισμα 22 τμ στον Αγιο Παντελεήμονα αχαρνών, στο 2ο υπόγειο, νέα κατασκευή, άρτιο, φως νερό, γκαράζ 34 εκατοστά για πατίνι ή ποδήλατο συμπιεσμένο. Τιμή 370.000 ευρώ και δώρο το γραμματοκιβώτιο.

Προλάβετε, τελευταίο κομμάτι. :rockon: :rockon: :rockon:
 

Pink_floyd

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
726
Κριτικές
22
Like
644
Πόντοι
6.065
Εγω παντως που ρωτησα ενα μεσιτη οικοπεδων στα βορεια προαστια, μου ειπε οτι πολλες κωλοτρυπιδες εχουν σφιξει και ριχνουν σιγα σιγα νερο στο κρασι τους..
Υπηρξαν επισης και φαινομενα που διαφοροι σηκωσαν τα λεφτα απο τις τραπεζες και χτυπησαν κατοικιες και οικοπεδα για μεγαλυτερη ασφαλεια..

Αντε βρες ακρη!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Εγω παντως που ρωτησα ενα μεσιτη οικοπεδων στα βορεια προαστια, μου ειπε οτι πολλες κωλοτρυπιδες εχουν σφιξει και ριχνουν σιγα σιγα νερο στο κρασι τους..
Υπηρξαν επισης και φαινομενα που διαφοροι σηκωσαν τα λεφτα απο τις τραπεζες και χτυπησαν κατοικιες και οικοπεδα για μεγαλυτερη ασφαλεια..

Αντε βρες ακρη!

ΜΥΛΟΣ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ .....

Οπως πολυ σωστα ειπε συναγωνιστης πιο πανω σε 3-4 μηνες που θα αρχισει το κυμα απολυσεων και γιατι οχι και στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ τοτε θα δουμε τι θα κανουν οι κατα τα αλλα ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΟΙ  ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ .............
 

alsomas

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
223
Κριτικές
10
Like
3
Πόντοι
11
Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;
[move]ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΖΑΡΙΑ.[/move]
Τερμα τα ψεματα και τα παζαρια φιλοι μου. Αν λεω αν, καποιος που εχει λιγα λεφτα και μικρες αμεσες υποχρεοσεις, περιμενει εως το Μαρτιο 2009 και αγοραζει.
 

BEBELAC

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
41
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Μεσα σε ολα αυτο τον πανικο να πω και εγω την μακακια μου

Παζαρι γινεται και μαλιστα χοντρο σε περιοχες που ειχαν υπερτιμηθει το 2005-2006 οπως για παραδειγμα γαλατσι.
Οταν το Γαλατσι πουλαγε κατω απο 2000 το τμ χωρις παροχες και παρελκομενα(παρκινγκ-αποθηκη)αρχες του 2005 και εφτασε να πουλαει 3000 προς τα τελη του 2006 και αρχες του 2007.Εκει σηκωνει παζαρι και μαλιστα πολυ αλλα για μενα δεν ειναι τιμη ευκαιριας σε οποια τιμη και αν το παρει γιατι κατα την γνωμη μου ειναι διορθωτικη κινηση και οχι σκωτομα τιμης.
Επισης ειναι και με τι κατασκευαστη εχεις να κανεις.
Αν πας σε δυνατο κατασκευαστη που ειναι καταξιωμενος με ποιοτητα εργασιας και εχει μεγαλη ρευστοτητα τοτε τα περιθωρια παζαριου στενευουν.
Π.Χ. αν πας στον Μπενακοπουλο μπορει να μην κανει και καθολου παζαρι.
Αντιθετα αν πας σε καποιο κατασκευαστη-προισταμενος ΔΕΗ κτλ. που πηγε και πηρε δανειο-α για να κανει τον κατασκευαστη και νομιζει ετσι οτι θα γινει πλουσιος μεσα σε 3 χρονια εκει μπορεις να τον πεθανεις,αλλα κανενας δεν θα σου δωσει εγγυηση για την ποιοτητα των εργασιων στην οικοδομη αυτη οπως και για την ποιοτητα των υλικων.Οποτε καταληγω σε προσωπικο συμπερασμα οτι
Οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος και δεν πρεπει να κοιταζουμε μονο την τιμη.
Αυτο ηταν που κατεστρεψε παλιοτερα μεγαλα ονοματα κατασκευαστων που χτιζαν πολυ αξιολογες κατασκευες και σωστες αισθητικα τα διαμερισματα των οποιων εχουν καλυτερη τιμη μεταπωλησης απο τα αντιστοιχα των εργολαβων-τσαγκαρηδων-δημοσιων υπαλληλων κτλ.
Οσον αφορα για καλες περιοχες οπως εκαλη-παλαιο ψυχικο εκει στην καλυτερη να γινει ενα παζαρι του 5% το οποιο ο ιδιος ο κατασκευαστης το ειχε καπελωσει στην τιμη προβλεπωντας οτι το αγοραστικο κοινο ειναι Ελληνες.
Οποτε η συμβουλη μου ειναι πριν κανετε κινηση για αγορα κοιταξτε πρωτα την οικοδομη και την ποιοτητα κατασκευης και μετα αρχιστε το παζαρι.
Ευκειριες υπηρχαν παντοτε και παντα θα υπαρχουν.Απλα δεν ειναι τοσες πολλες οσο νομιζουν καποιοι οτι ειναι.

 

alsomas

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
223
Κριτικές
10
Like
3
Πόντοι
11
Τα παζαρια τελος, απο εδω και εμπρος, λεει ο ψαγμενος υποψηφιος αγοραστης μια τιμη και ο εργολαβος σκηβει και μαγευει το χρημα. πχ κοβεις κινηση στη περιοχη που σε ενδιαφερει καμποσο καιρο, βλεπεις τι απουλητα υπαρχουνε ή αν σηκονονται πολλες νεες πολυκατοικιες, Σταμπαρεις αυτη που σου αρεσει και παρακολουθεις ομορφα τον κατασκευαστη. Μαθενεις εμμεσα απο τους εργατες τι καπνο φουμαρει και τι αγκουρια εχει ο μαγκας. Δανειζεσαι ή νοικιαζεις κανα καλο αυτοκινητο, κουστουμαριζεσε ομορφα και ωραια. Βαζεις στη τζαντα ρευστο και ξεκινας.
Κανεις αν μπορεις τον κολπο με το χαρτονομισμα που σου πεφτει*. Αν σκηψει ο εργολαβος και το μαζεψει εχεις αγοτασει ηδη σχεδον στη μιση τιμη απο αυτη που ξεκινα. Δλδ, χωρις κανενα παζαρεμα του δεινεις την τελικη σου τιμη. Του δειχνεις και το ρευστο σου στην τζαντα και τελος.
*περιγραφη: σου πεφτει απο την τζεπη σου κανενα κατοσταρικο οπως γυριζεται τους χορους του διαμερισματος, εσυ και καλα δε καταλαβενεις Χριστο, αν ο μαγκας δε στο πει και το μεζευψει εντεχνα για δικο του και ετσι, σημενει οτι σου στηνει λοκο για να τον μαμησεις γιατι πειναει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom