Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
"ρε" ????

τελος παντων φιλε μου καλε,στην παγκοσμια οικονομια ο ορος βαρια βιομηχανια περιγραφει την υψηλοτερη δραστηριοτητα,που καλυπτεται το μεγαλυτερο ποσοστο ανεργιας σε σχεση με τα επαγγελματα και τι φερνει στο κρατος τα περισσοτερα εσοδα απο δασμους!
δεν μπορω να στο δωσω πιο απλα να το καταλαβεις τι σημαινει "βαρια βιομηχανια".
η στενη εξηγηση του ορου που εχεις στο μυαλο σου δικαιολογει την αντιδραση σου,απλα δεν ειναι ετσι.
φιλε επιδι εγο ιμε χρονια κουρμπετατος βαρια βιομιχανια ινε τα μεταλαδικαα,τα διλιστιρια,η σολιναδες.τα ναπιγια,εμις η σκατουλιαριδες ιμαστε στου ςελεφτερους επαγελματιες
η ελαδουλα δε εχι βαρια βιομιχανια ελαχιστα,και ουτε θα εχι και καλιτερα γιατι ο τουρισμο υα παη ΓΤΠ,θα βρομισι ο τοπος ιδι βεβεα ινε βρομιλικος αλα δε πιραζι
οι κτιστες δεν ινε βαρια ινε κατασκεβικι βιομιχανια,ουτε η ιλεκτρονικατζιδες αφτι ινε ιψιλι τεχνολογια
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
"ρε" ????

τελος παντων φιλε μου καλε,στην παγκοσμια οικονομια ο ορος βαρια βιομηχανια περιγραφει την υψηλοτερη δραστηριοτητα,που καλυπτεται το μεγαλυτερο ποσοστο ανεργιας σε σχεση με τα επαγγελματα και τι φερνει στο κρατος τα περισσοτερα εσοδα απο δασμους!
δεν μπορω να στο δωσω πιο απλα να το καταλαβεις τι σημαινει "βαρια βιομηχανια".
η στενη εξηγηση του ορου που εχεις στο μυαλο σου δικαιολογει την αντιδραση σου,απλα δεν ειναι ετσι.

Πάω πάσο.
Και αυτοί εδώ φτιάχνουν γυψοσανίδες:
MHI_logo.jpg


αυτοί τσιμεντόλιθα:
http://[URL unfurl="true"]www.wartsila.com/Wartsila/switzerland/img/locals/switzerland/licensees/hhi-logo.jpg[/img[/URL]]

και αυτοί ταβανόπροκες:
[img]http://[URL unfurl="true"]www.nexusfp.no/upload/Logoer/SHI%20logo.jpg[/img[/URL]]
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Αυτο προσπαθουν να πουν οσοι εχουν post-αρει αλλα δεν το δεχεστε...
1000-1200ευρω ειναι το κοστος μιας μετριας κατασκευης χωρις να συμπεριλαμβανεται το κοστος της αντιπαροχης ή η αξια αγορας του οικοπεδου.
Ο trikardos το παραδεχεται αλλα τα μαθηματικα του ειναι για γελια...
1200ευρω κοστος+50% αντιπαροχη = 1800ευρω μαξιμο συνολικο κοστος, αναρωτιεμαι πως το υπολογιζει....
1200ευρω κοστος+50% αντιπαροχη σημαινει 2400ευρω κοστος και οχι 1800....
Μονος του παραδεχεται αυτες τις τιμες αλλα συνεχιζει να μιλαει για υπεβολικα κερδη.Εδω εχει απολυτο δικιο αλλα δεν αναφερει οτι με την ενταξη της Ελλαδας στη ζωνη του ευρω , το κοστος ζωης διπλασιαστηκε. Οσοι το εκμεταλλευτηκαν κερδισαν πολλα.

Φιλε μου κοιτα να δεις δεν αντιλεγω με τα λεγομενα σας αλλα για εξηγησε μου ΑΥΤΟ.....

....Σημερα εμαθα πως ενα σπιτι 320τμ σε οικοπεδο 600 τμ ....

Μονο το σπιτι χωρις να μπουν εσωτερικα κουφωματα πλακακια δαπεδου επιπλα κουζινας, ντουλαπες και μπανια (ειδη υγεινης)


με διαμορφωμενο κηπο και παρκινγκ κλειστο...

κατασκευης 2006-8 κοστισε σε ιδιωτη μαζι με αδεια οικοδομης και ενσημα 150.000 ευρω !!!!!!

Αντε τα υπολοιπα να κοστισουν 30.000 ευρω πλουσια-πλουσια ....

ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ 25.000 ΔΙΚΗ ΜΟΥ 30.000

180.000 δια 320 = 562,5 το τμ !!!!!

Μυτηλινη μερια σε κεντρο ......

ΜΕ ΜΕΣΑΙΑ ΠΡΟΣ ΑΚΡΙΒΑ ΥΛΙΚΑ !!!!



ΚΑΙ ΑΥΤΟ



ΕΧΩ .....

Προταση στα Καμινια Πειραια για διαμερισμα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ απο ΓΝΩΣΤΟ ΕΡΓΟΛΑΒΟ

στον 3ο οροφο 85 τμ με παρκινγκ πιλοτης + αποθηκη 12τμ στο υπογειο με .......

100.000 ΕΥΡΩΠΟΥΛΕΣ ΜΕΤΡΗΤΑ !!!


ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ?
 

xilnik

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
31 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.192
Κριτικές
210
Like
2.895
Πόντοι
11.565
οχι ρε αχαχουχα,τ αλλα που δεν εβαλες κοστιζουν,δεν τα ξερεις καλα,χωρις πλακακια(ενσημα),βαψιμο(ενσημα),κουφωματα,μπαλκονια,μαρμαρο,σκαλες,μπανιο,ηλεκτρικες και υδραυλικες εκγκαταστασεις...η'εξοπλισμους,διαμορφωση εξωτερικων χωρων(μπετον+ενσημα)
 

Rake

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2008
Μηνύματα
59
Like
0
Πόντοι
0
Φιλε μου κοιτα να δεις δεν αντιλεγω με τα λεγομενα σας αλλα για εξηγησε μου ΑΥΤΟ.....

....Σημερα εμαθα πως ενα σπιτι 320τμ σε οικοπεδο 600 τμ ....

Μονο το σπιτι χωρις να μπουν εσωτερικα κουφωματα πλακακια δαπεδου επιπλα κουζινας, ντουλαπες και μπανια (ειδη υγεινης)


με διαμορφωμενο κηπο και παρκινγκ κλειστο...

κατασκευης 2006-8 κοστισε σε ιδιωτη μαζι με αδεια οικοδομης και ενσημα 150.000 ευρω !!!!!!

Αντε τα υπολοιπα να κοστισουν 30.000 ευρω πλουσια-πλουσια ....

ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ 25.000 ΔΙΚΗ ΜΟΥ 30.000

180.000 δια 320 = 562,5 το τμ !!!!!

Μυτηλινη μερια σε κεντρο ......

ΜΕ ΜΕΣΑΙΑ ΠΡΟΣ ΑΚΡΙΒΑ ΥΛΙΚΑ !!!!



ΚΑΙ ΑΥΤΟ



ΕΧΩ .....

Προταση στα Καμινια Πειραια για διαμερισμα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ απο ΓΝΩΣΤΟ ΕΡΓΟΛΑΒΟ

στον 3ο οροφο 85 τμ με παρκινγκ πιλοτης + αποθηκη 12τμ στο υπογειο με .......

100.000 ΕΥΡΩΠΟΥΛΕΣ ΜΕΤΡΗΤΑ !!!


ΠΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ?
Αν το κτιριο βρισκεται στο σταδιο που λες,τοτε τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν ειναι τα ιδια με αυτα που χρησιμοποιουνται σε ολες τις κατασκευες, ουτε ακριβοτερα ουτε φθηνοτερα.Το κοστος μιας οικοδομης μεχρι τα επιχρισματα δεν εχει μεγαλες αποκλισεις.Το σκυροδεμα, τα τουβλα και οι σοβαδες ή ειναι αυτα που πρεπει ή διαφορετικα γκρεμισε την κατασκευη.Στο παραδειγμα που αναφερεις το μονο υλικο ακριβοτερο μιας συμβατικης κατασκευης, ισως ειναι τα εξωτερικα κουφωματα και η χρησιμοποιηση πετρας ή διακοσμητικων τουβλων στις οψεις,τιποτα αλλο...
Η διαφορα στο αν η κατασκευη θα κοστισει 1000 ή 1200 ή 4000 ευρω ερχεται απο την επιλογη των υλικων μετα τους σοβαδες, γιατι εκει οι τιμες των διαφορετικων υλικων ή ακομα και της ποιοτητας του ιδιου υλικου εχουν τεραστιες διαφορες.Μαρμαρο ή πλακακι?Τι ειδους μαρμαρο ή τι ειδους πλακακι?
Ο γνωστος σου βρισκεται μπροστα σε μια τεραστια εκπληξη αν υπολογιζει οτι θα αποπερατωσει το σπιτι του με 30000ευρω.Κοιταξε μονο τις τιμες στα σωματα θερμανσης και στους καυστηρες και υπολογισε.Αν δε, δεν εχει ολοκληρωσει τις εσωτερικες ηλετρολογικες/υδραυλικες εγκαταστασεις τοτε...
Για να το κανω πιο απλο, σε μια συμβατικη κατασκευη των 1200ευρω, αυτη την στιγμη θα βρισκονταν στο 35-40% του τελικου κοστους(μεγαλυτερο αν εχουν ολοκληρωθει οι εσωτερικες εγκαταστασεις ή πολυ μικροτερο αν επιλεξει ακριβα υλικα).Αν παρατηρησεις οι περισσοτερες ιδιωτικες κατασκευες σταματουν στα τουβλα ή τους σοβαδες γιατι απο εκεινο το σταδιο αρχιζουν τα μεγαλα εξοδα που ομως δεν τα υπολογιζει κανενας(εκατονταδες μικροεργασιες που αν δεν τις εχεις βιωσει,δεν τις φανταζεσαι)
Οσον αφορα το διαμερισμα που σου πωλειται προς 100000,οπως εχει αναφερθει στο thread, αν νομιζεις οτι ειναι ευκαιρια,αγορασε το.Ευκαιριες υπαρχουν και οποιοι ειναι στριμωγμενοι ξεπουλανε.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Φιλε μου κοιτα να δεις δεν αντιλεγω με τα λεγομενα σας αλλα για εξηγησε μου ΑΥΤΟ.....

....Σημερα εμαθα πως ενα σπιτι 320τμ σε οικοπεδο 600 τμ ....

Μονο το σπιτι χωρις να μπουν εσωτερικα κουφωματα πλακακια δαπεδου επιπλα κουζινας, ντουλαπες και μπανια (ειδη υγεινης)


με διαμορφωμενο κηπο και παρκινγκ κλειστο...

κατασκευης 2006-8 κοστισε σε ιδιωτη μαζι με αδεια οικοδομης και ενσημα 150.000 ευρω !!!!!!

Αντε τα υπολοιπα να κοστισουν 30.000 ευρω πλουσια-πλουσια ....

ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ 25.000 ΔΙΚΗ ΜΟΥ 30.000

180.000 δια 320 = 562,5 το τμ !!!!!

Μυτηλινη μερια σε κεντρο ......

ΜΕ ΜΕΣΑΙΑ ΠΡΟΣ ΑΚΡΙΒΑ ΥΛΙΚΑ !!!!

Γράφε : Μπάνια πλακάκια το καθένα (20-25 τ.μ. χ 20,00+11,00) χ 4 τουλάχιστον σε τέτοιο σπίτι. 3200,00
               είδη υγιειης 3τεμ.χ 200,00 χ 4 = 2400,00
               είδη κρουνοποιίας 2χ4 χ 100,00 = 800,00
               καζανάκι εντοιχισμένα 4χ150,00 = 600,00
               το όλον 7000,00 χωρίς επιπλάκια, σαπουνοθήκες κλπ. κλπ.

Δάπεδα έστω πλακάκια (η οικονομικότερη λύση σε σχέση με το μάρμαρο ή ξύλο)280χ(25,00+11,00) = 10000,00
Αλλά αν στις κρεβατοκαμαρες βάλει ξύλο επιπλέον 45-50 €/τ.μ. δλδ έστω 80χ45 = +3600,00

Αν βάλω και τα ένσημα δαπέδου φτάσαμε σχεδόν τις 25000,00 και του λείπουν ακόμα

κουζίνα - εκεί να δεις τι έκπληξη τον περιμένει
ντουλάπες - χα ! και εκεί επίσης
καλοριφέρ
πόρτες
σκάλες (δεν θαχει?) μην τις υποτιμάς ειδικά αν είναι ξυλινες
διακόπτες κλπ.
και βέβαια ... βάψιμο για 2500 περίπου τ.μ. τοίχους, ταβάνια, όψεις, ακμές με τις σκαλωσιές του και τα ενσημάκια του πόσο να το βάλεις το τ.μ. 10,00 με όλα μέσα ?

Με τέτοιον προυπολογισμό που έχει κάνει δεν το τελείωνει το σπίτι.

Οι παραπάνω τιμές είναι για μέτριες καταστάσεις.



               
 

GM

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.331
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
616
Περίπου 1200 ευρώ  για μιά καλή κατασκευή όχι ακριβή ανά τετραγωνικό μέτρο χωρίς την τιμή του οικοπέδου
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλως ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Μαλλον μετα τις γιορτες θα παρω το διαμερισμα στα καμινια εκτος κι αν κατσει αλλη καλυτερη προσφορα
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Αγοραστε...Αγοραστε...Αγοραστε...!!!!!!

Τα επιτοκια το 2009, θα πεσουν σε επιπεδα που δεν εχουν δει μεχρι τωρα τα ματια μας....Ηδη στις ΗΠΑ, τα αποθεματα απουλητων νεων κατοικιων, επεσαν κατα 7,3 %, στο χαμηλοτερο επιπεδο 4 ετων..

Αυτα..
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Σχετικα με το παραπανω μου μνμ, ειναι αυτονοητο, οτι οσοι αποφασισουν να αγορασουν σπιτι με δανειο, θα πρεπει να επιλεξουν κυμαινομενο επιτοκιο..

Αυτα..
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Αγοραστε...Αγοραστε...Αγοραστε...!!!!!!

Τα επιτοκια το 2009, θα πεσουν σε επιπεδα που δεν εχουν δει μεχρι τωρα τα ματια μας....Ηδη στις ΗΠΑ, τα αποθεματα απουλητων νεων κατοικιων, επεσαν κατα 7,3 %, στο χαμηλοτερο επιπεδο 4 ετων..

Αυτα..

Ηδη ανεβηκαν στο 6,5-7,5% (επιτοκια δανειων).... ενω στα καταθεσεων ηδη δινουν εως και 6% για ΕΤΟΣ ....

Λετε μετα να δανειζουν φτηνοτερα ?

Ενω περιμενουμε και κλεισιμο καταστηματων ειδικα το 2009 !!!!!!

Και δεν μιλαμε για κλεισιμο εργοστασιων κι επιχειρησεων αρα και υψηλοτατη ΑΝΕΡΓΙΑ .............

Που την ειδατε την ανακαμψη και δεν την βλεπουμε κι εμεις ?

Στο οτι στην Αμερικη μετα την ψηφιση του σχεδιου ΠΟΛΣΟΝ ο πληθωρισμος και η οικονομικη δυσκολια ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ?

Το δολλαριο που εχει ενυσχηθει εναντι του ΕΥΡΩ το παραβλεπετε ?

Καποιοι εχουν μιλησει και για ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ του ευρω !!!!!


ΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (ΚΑΙ ΑΝ)
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.....

ΟΧΙ ΣΤΑ ΔΑΝΕΙΑ......... ΑΚΡΙΒΑΙΝΟΥΝ
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
191
Πόντοι
6.055
Οι τιμές εδώ των νέων σπιτιών θα πέσουν 20-40% τα επόμενα 2 χρόνια, ΥΠΟΜΟΝΗ.

Θα γίνει ό,τι έγινε και στην Αμερική. Οι ΙΔΙΩΤΕΣ θα ρίξουν τις τιμές, ηδη πωλούνται σπίτια 5-10 ετών σε χαμηλές τιμές απ όσο πέρισυ και πρόπερσι. Οι κατασκευαστές θα συμπαρασυρθούν απο την πτώση των τιμών θέλοντας και μη για να έχουν μετρητό να τζιράρουν.

Οι κατασκευαστές ας είναι και ο Ωνάσης ο ίδιος, όταν ΔΕΝ θα μπορεί να πουλήσει το νέο σπίτι εντος 3-4 ετών, και αυτό μετατραπεί σε ΠΑΛΙΟ ΠΛΕΟΝ, θα αναγκαστεί να πουλήσει, κι ας μην έχει το αναμενόμενο κέρδος που περίμενε.

Οταν τα χαρτιά του σπιτιού της νέας οικοδομής γράφουν 2000 και το πουλά σήμερα 2008 σαφώς η τιμή δεν μπορεί να είναι η ίδια. Ξέρω σπίτια πχ σε κεντρικό δρόμο της Νέας Σμύρνης 80 τμ 310.000 ευρώ, απούλητα εδώ και 4 χρόνια, δεν ρίχνει τιμές. Θα πάρει τ αρχίδια μου, θα τα πουλήσει σε λίγα χρόνια για μεταχειρισμένα.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Οι τιμές εδώ των νέων σπιτιών θα πέσουν 20-40% τα επόμενα 2 χρόνια, ΥΠΟΜΟΝΗ.

Θα γίνει ό,τι έγινε και στην Αμερική. Οι ΙΔΙΩΤΕΣ θα ρίξουν τις τιμές, ηδη πωλούνται σπίτια 5-10 ετών σε χαμηλές τιμές απ όσο πέρισυ και πρόπερσι. Οι κατασκευαστές θα συμπαρασυρθούν απο την πτώση των τιμών θέλοντας και μη για να έχουν μετρητό να τζιράρουν.

Οι κατασκευαστές ας είναι και ο Ωνάσης ο ίδιος, όταν ΔΕΝ θα μπορεί να πουλήσει το νέο σπίτι εντος 3-4 ετών, και αυτό μετατραπεί σε ΠΑΛΙΟ ΠΛΕΟΝ, θα αναγκαστεί να πουλήσει, κι ας μην έχει το αναμενόμενο κέρδος που περίμενε.

Οταν τα χαρτιά του σπιτιού της νέας οικοδομής γράφουν 2000 και το πουλά σήμερα 2008 σαφώς η τιμή δεν μπορεί να είναι η ίδια. Ξέρω σπίτια πχ σε κεντρικό δρόμο της Νέας Σμύρνης 80 τμ 310.000 ευρώ, απούλητα εδώ και 4 χρόνια, δεν ρίχνει τιμές. Θα πάρει τ αρχίδια μου, θα τα πουλήσει σε λίγα χρόνια για μεταχειρισμένα.

Ακριβως !!!!!

Βαλε και την αυξηση των επιτοκιων απο το 2009 ....

και δενει το γλυκο ....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σχετικα με το παραπανω μου μνμ, ειναι αυτονοητο, οτι οσοι αποφασισουν να αγορασουν σπιτι με δανειο, θα πρεπει να επιλεξουν κυμαινομενο επιτοκιο..

Αυτα..

ΠΟΣΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΕΧΕΙΣ ΕΙΠΑΜΕ ?
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
191
Πόντοι
6.055
Ακριβως !!!!!

Βαλε και την αυξηση των επιτοκιων απο το 2009 ....

και δενει το γλυκο ....

Σωστός,.....όσοι πήρανε πήρανε...τώρα αρκετές τράπεζες ούτε καν στεγαστικά δεν δίνουν. Θα δεις πως θα κατεβάσουν τα βρακιά οι μεγαλοεργολάβοι.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΠΟΣΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΕΧΕΙΣ ΕΙΠΑΜΕ ?


Ποτε δεν ειπαμε, διοτι οπως σου ξαναειπα,δεν ασχολουμαι με μαλακες..

Αυτα..

Α μαλιστα ....ΚΑΤΑΛΑΒΑ

Μαλλον εχεις πολλα ......

Ευχομαι ολοψυχα να τα ξεπουλησεις.....

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ......

Αυτα .....


Υγ. .... στο αβαταρ σου ΕΣΥ εισαι αυτος που πεφτει ?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σωστός,.....όσοι πήρανε πήρανε...τώρα αρκετές τράπεζες ούτε καν στεγαστικά δεν δίνουν. Θα δεις πως θα κατεβάσουν τα βρακιά οι μεγαλοεργολάβοι.

τους περιμενουμε στην γωνια με τον τρικαρδο !!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom