Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλε str81977 νομίζεις ότι θέτεις αναπάντητα ερωτήματα που θα μπορούσαν εν δυνάμη να αποστομόσουν κάθε αντίθετη άποψη.
Πλανάσε οικτρά στο ειρονικό και πονηρό ερωτημά σου "Ξέρετε πολλούς που πούλησαν ακίνητο για να μείνουν στο νοίκι;"
Μπορώ να απαντήσω. ΕΓΩ
Πριν παντρευτώ το 2001, κληρονόμισα ένα μικρό διαράκη 52τ.μ. 4ου 20ετίας.
Στεγάστικα περίπου 3χρόνια, ήταν καλά γιατί είμασταν δύο άτομα , νιόπαντροι δεν είχαμε νοίκη. Όταν αποφασήσαμε να κάνουμε παιδία περίπου τέλη 2002 άρχίσαμε να ψάχνουμε να αγοράσουμε σπίτι. Όταν μετα λίγο καιρό μας είπαν ότι είναι δίδιμα η ανάγκη για μεγαλύτερο χώρο έγινε πιό επιτακτηκη.
Η αγόρα κατοικίας με την ραγδέα άνοδο των τιμών (πόσο πλασματική ήταν έχει ήδη φανει)δεν μας επέτρεψε να μπούμε σε καινούργιο σπίτι. Την ιστορία με τον εργολάβο την εχώ πει.
Δεν χαλάστικα όμως και πολύ, πούλησα σε καλή τιμή το διαράκη. Εβαλα τα λεφτα στην άκρη και νοίκιασα.
Τριαρη 92τ.μ 2ου 5ετίας αεράτο 550ευρώ. Πέρσι αποκτήσαμε και τρίτο παιδί, θα νοιιάσουμε μεγαλύτερο.
Και μην μου πει κανενας  :jerking: ότι δεν έχουν πέσει τα νοίκια  θα  :2funny:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Την επομενη που θα ερθει ενας ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑΣ με 150.000 ευρω ....

κοιτα και κανε του π....ς να τα παρεις ...
γιατι σε λιγο ουτε 100.000 δεν θα δινουν.....και θα ΚΛΑΙΣ .... :jerking:

ΛΑΚΑΜΑ ΜΕ ΠΤΥΧΕΙΟ !!!!! :jerking: :jerking: :jerking:


:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Ειπαμε...εισαι ο γραφικος καραγκιοζης του θεματος..

ΥΓ - Αληθεια τωρα..Η πολυ μαλακια δεν σε κουραζει ???? :2funny: :2funny:
 

vip.gallivant

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2008
Μηνύματα
11
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
0
πουλαω ενα χωραφι με κοτες.εχει και κοτετσι με ποτιστρες και ταιστρες.περιμενω προσφορες
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Φίλε str81977 νομίζεις ότι θέτεις αναπάντητα ερωτήματα που θα μπορούσαν εν δυνάμη να αποστομόσουν κάθε αντίθετη άποψη.
Πλανάσε οικτρά στο ειρονικό και πονηρό ερωτημά σου "Ξέρετε πολλούς που πούλησαν ακίνητο για να μείνουν στο νοίκι;"
Μπορώ να απαντήσω. ΕΓΩ
Πριν παντρευτώ το 2001, κληρονόμισα ένα μικρό διαράκη 52τ.μ. 4ου 20ετίας.
Στεγάστικα περίπου 3χρόνια, ήταν καλά γιατί είμασταν δύο άτομα , νιόπαντροι δεν είχαμε νοίκη. Όταν αποφασήσαμε να κάνουμε παιδία περίπου τέλη 2002 άρχίσαμε να ψάχνουμε να αγοράσουμε σπίτι. Όταν μετα λίγο καιρό μας είπαν ότι είναι δίδιμα η ανάγκη για μεγαλύτερο χώρο έγινε πιό επιτακτηκη.
Η αγόρα κατοικίας με την ραγδέα άνοδο των τιμών (πόσο πλασματική ήταν έχει ήδη φανει)δεν μας επέτρεψε να μπούμε σε καινούργιο σπίτι. Την ιστορία με τον εργολάβο την εχώ πει.
Δεν χαλάστικα όμως και πολύ, πούλησα σε καλή τιμή το διαράκη. Εβαλα τα λεφτα στην άκρη και νοίκιασα.
Τριαρη 92τ.μ 2ου 5ετίας αεράτο 550ευρώ. Πέρσι αποκτήσαμε και τρίτο παιδί, θα νοιιάσουμε μεγαλύτερο.
Και μην μου πει κανενας  :jerking: ότι δεν έχουν πέσει τα νοίκια  θα  :2funny:

Καταρχήν και άσχετα από την όποια διαφωνία, να σου ζήσουν τα πιτσιρίκια...

Ωστόσο, επειδή ΕΣΥ έκανες κάτι δεν σημαίνει ούτε ότι είναι ο κανόνας ούτε ότι είναι και σωστό...

Κυρίως όταν συνειδητοποιήσεις ότι όλα τα λεφτά που έδινες στο νοίκι πήγαν ουσιαστικά χαμένα και τα χρήματα από την πώληση του μικρού διαμερίσματος απαξιωμένα...

Για να μη μιλήσω για κίνδυνο έξωσης όταν λήξει η μίσθωση, για διαρκείς μετακομίσεις, για εκβιαστές εκμισθωτές...

Το ότι οι εργολάβοι σου γυρνάνε τα έντερα (θεμιτό ως ενός σημείου αλλά υπερβάλεις)  θα μπορούσε να σε είχε οδηγήσει να αγοράσεις από ιδιώτη μεταχειρισμένο...
Ακόμη και διαμερίσματα 15-20ετίας αν είναι προσεγμένα είναι μια χαρά για οικογενιεακή στέγη και έχουν και αυτά κατά κανόνα αποθηκούλα και πάρκινγκ

Τώρα έχασες ένα περιουσιακό στοιχείο χωρίς να το αντικαταστήσεις και δίνεις 550€ που ανα πάση στιγμή μπορούν να αυξηθούν στον υπόνομο...

Τόσες και τόσες γενιές που έκαναν αγώνα να φύγουν από το νοίκι είναι μαλάκες και εσύ γνωστικός;

Όταν ο σπιτονοικοκύρης σου πει ότι θέλει το διαμέρισμα για την κόρη του, μπορείς να τους πεις ότι έχεις λίρες και λάδι...

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Voltaire...μην μπεις στον κόπο να αναλύσεις τα σημεία μου, δεν είναι αυτά το θέμα της κουβέντας.

Στο ερώτημά σου εάν υπάρχει φούσκα στην αγορά ακινήτων ή όχι, θα σου απαντήσω βραζιλιάνικα (κοντές μπαλιές και γρήγορες) και χωρίς να είμαι απόφοιτος του Yale.

Σε ποιο τομέα δεν υπάρχει φούσκα στην Ελλάδα?????

Ειλικρινά, σε ποιο τομέα στην Ελλάδα πληρώνεις πραγματική αξία?

Ποιος τομέας στην Ελλάδα παρουσιάζει attractive Value for Money?

Προσωπικά, έχω σταματήσει να χαλάω τα λιγοστά ευρωπουλάκια μου στην Ελλάδα. Λόγω διάφορων συνθηκών είμαι πάρα πολύ συχνά εξωτερικό και κυρίως σε δυτικοευρωπαϊκές χώρες, όπου απολαμβάνω να χαλάω χρήμα. Το χαίρομαι ρε παιδί μου...τα χαλάω και το απολαμβάνω γιατί δεν νιώθω ότι με κοροϊδεύουν και μου πιάνουν τον κώλο. Είτε πρόκειται για αγορά σπιτιού, για διασκέδαση, υπηρεσίες, μεταφορές, συγκοινωνία, επικοινωνία, ψώνια γενικότερα....ότι μπορείς να φανταστείς. Υπάρχει χώρα στην οποία καυλώνω να πληρώνω τους φόρους που μου ζητάνε, γιατί βλέπω από τα λεφτά αυτά των φόρων μου να γίνεται κάτι, νιώθω ότι πιάνουν τόπο, πως να στο πω.

Πείτε μου, πότε το νιώσατε τελευταία φορά στην Ελλάδα. Εγώ δυστυχώς ποτέ.

Θα μου επιτρέψεις να έχω την άποψη ότι το θέμα είναι λίγο πιό πολύπλοκο αν το δει κανένας σε παγκόσμιο επίπεδο. Γιατί υπάρχει φούσκα στα ακίνητα σε ορισμένες μόνον χώρες και σε άλλες όχι;
Γιατί υπάρχει φούσκα στην Μεγάλη Βρεττανία και όχι στην Γερμανία, γιατί στην Ισπανία και όχι στην Ιταλία, γιατί στην Δανία και όχι στην Σουηδία.

Σίγουρα δεν ευθύνεται το φθηνό χρήμα, δηλ. τα χαμηλά επιτόκια τα οποία ήταν στα ίδια επίπεδα παγκοσμίως. Σίγουρα δεν φταίει ο μέσος καταναλωτής ο οποίος έτρεξε να αγοράσει σπίτι αδιαφορώντας για την υπερχρέωση του. Μήπως φταίει η απληστία των κατασκευαστών που βεβαίως στηρίζονταν στο φθηνό χρήμα.

Για την περίπτωση των τιμών οι δείκτες της Γερμανίας λένε πολλά:
http://[URL unfurl="true"]www.ifs-staedtebauinstitut.de/hi/Hi2008/hi01%20Anlage-Dateien/hi01%20Anlage_29918_image002.gif[/img[/URL]]
Δες πως συγκλίνουν οι τιμές ή έχουν ένα μικρό εύρος. Γι' αυτόν τον λόγο δεν υπάρχει φούσκα ακινήτων στην Γερμανία.
Παρόλα αυτά η Γερμανική Κυβέρνηση αναγκάστηκε να διασώσει την Hypo αλλά τα προβλήματα της οφείλονταν στην έκθεση της σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Είπες οτι έφερα το παράδειγμα προπολεμικού σπιτιού στην Αμερική. Σωστό. Το έκανα μόνον για να τονίσω την κατρακύλα των τιμών. Αλλά αν περέθετα τις μέσες τιμές για την πολιτεία του Ντιτρόϊτ, πάλι σε παρόμοια συμπεράσματα θα έφθανα.
Τέλος πάντων.
Η πραγματικότητα παραμένει. Δες τις μέσες τιμές των σπιτιών στην Γερμανία. Και σύγκρινε με τις 690.000€ που έδωσε ο πελάτης σου για εδω:
[img]http://[URL unfurl="true"]www.ifs-staedtebauinstitut.de/hi/Hi2008/hi14_Anlage%20DEIX2-Dateien/hi14_Anlage%20DEIX2_28299_image001.gif[/img[/URL]]
Με αυτά τα χρήματα τι έπαιρνε στην Γερμανία;

Οπότε φθάνω στο ερώτημα μου:
Σε τι ποσοστό οι απαιτήσεις του αντισεισμικού κανονισμού αυξάνουν το κόστος για μία μέση κατασκευή;

Τέλος, δυστυχώς ή ευτυχώς ζούμε σε αυτήν εδώ την χώρα. Αναγκαστικά κάτι θα ξοδέψουμε και εδώ.
Και όπως αγοράζουμε γάλα παρόλο που είναι από τα ακριβότερα στην Ευρώπη έτσι αγοράζουμε και σπίτι.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Βολταίρο...
Η κρίση στην αμερική είναι αρκετά πιο πολύπλοκη από μερικά δάνεια που έσκασαν...
Για την ακρίβεια, το ποσοστό των δανείων που έσκασαν δεν δικαιολογεί με τίποτα το χαμό που έγινε...
Το πρόβλημα ξεκινά από το ότι αυτό το μικρό αναλογικά ποσοστό δανείων που έσκασε, είχε γίνει ομολογίες, οι οποίες ήταν περιζήτητες λόγω υψηλών αποδόσεων και στις οποίες στηρίχθηκαν δεκάδες χρηματιστηριακά προϊόντα και εργαλεία...

Τώρα για την Ελλάδα, είναι γεγονός ότι οι εργολάβοι βάζουν καπέλο επί του κόστους κατασκευής και πχ με κόστος κατασκευής 1100€ /τ.μ. σου δίνουν ποιότητα 900€ /τ.μ.(ενδεικτικά τα ποσά)...

Ωστόσο, τα υπερτιμημένα προϊόντα και υπηρεσίες είναι κάτι το ενδημικό στην Ελλάδα...

Και την περίπτωση των εργολάβων, υπάρχουν πολλοί τρόποι άμυνας στις κακοτεχνίες τους, αρκεί ο αγοραστής να είναι συνειδητοποιημένος και όχι ο κλασσικός ελληνάρας μαλάκας που επειδή ο μεσίτης τον χτύπησε φιλικά το χέρι στην πλάτη λέγοντάς του ότι το ζητάνε άλλοι 100 το διαμέρισμα αλλά επειδή τον συμπάθηκε θα το δώσει σε κείνον και ο εργολάβος του φάνηκε γαμώ τα παιδιά και ξηγημένος (μέχρι να πάρει τα λεφτά) πάει και υπογράφει ό,τι του πουν, με δικηγόρο που του βρήκε ο μεσίτης ή ο εργολάβος και παίρνει δάνειο από την τράπεζα που του υπέδειξαν οι αυτοί...

Όταν αγοράζεις σπίτι, θα πρέπει να έχεις αγκαζέ και από κοντά ΔΙΚΟ σου δικηγόρο και πολιτικό μηχανικό να ξετινάξουν τίτλους, συμβόλαια, συγγραφές υποχρεώσεων και να επιθεωρήσουν εξονυχιστικά το πωλούμενο...
Και με τις σωστές ρήτρες στα συμβόλαια (ιδίως όταν αγοράζεις υπό κατασκευή) μπορείς να κάνεις τον εργόλάβο να τρέχει και να μη φτάνει...Λίγος τσαμπουκάς χρειάζεται...

Τώρα για τη φούσκα ακινήτων, απ' ό,τι ξέρω, η μόνη περίδος που έπεσαν σημαντικά οι τιμές των ακινήτων ήταν η...κατοχή...Και ακόμη και τότε, οι περισσότερες αγοραπωλησίες ακυρώθηκαν με την απελευθέρωση με ειδικό νόμο και όσοι αγόρασαν ακίνητα με λίρες ή τενεκέδες λάδι τα έβαλαν στον κώλο τους, μαζί με την κουκούλα βεβαίως- βεβαίως...

Μεταπολεμικά, η αγορά ακινήτων ανεβαίνει σταθερά, άλλοτε πιο γρήγορα, άλλοτε πιο αργά αλλά ποτέ πτωτικά- άντε κάποια μικρή διορθωτική πτώση μετα από μεγάλη άνοδο

Πράγματι, από το 2002 και μετά οι τιμές στην ελλάδα ανέβηκαν πολύ γρήγορα, πράγμα το οποίο απόδίδεται κατ' εμέ στην αγαστή συνεργασία τραπεζών- εργολάβων- μεσιτών..

Αλλά για να πιεστούν οι τιμές και να έχουμε σημαντική πτώση (όχι το διορθωτικό 5-10%) θα πρέπει να υπάρξει υπερπροσφορά ιδιαίτερα φθηνών ακινήτων...
Δεδομένου ότι οι πλειστηριασμοί στην ελλάδα ουδέποτε λειτούργησαν και εξακολουθούν να είναι πολύ λίγοι και οι σοβαροί κατασκευαστές δεν καίγονται να πουλήσουν κοψοχρονιά, αμφιβάλλω αν θα υπάξει το τσουνάμι εκείνο που θα συμπαρασύρει τις τιμές...
Ειδικά σε περιοχές- φιλέτα όπου δεν υπαρχουν πια ελεύθερα οικόπεδα...

Τώρα αν κάποιος μαλακάκος που μπήκε στο παιχνίδι το 2005 και αγόρασε ένα οικόπεδο της πλάκας στο Γέρακα με δάνειο και πάει να παραστήσει το Βωβό, δε σημαίνει ότι θα πέσουν οι τιμές στην Κηφισιά, στην Εκάλη, στη Βούλα ή το Π. Ψυχικό.

Και μη ξεχνάμε ότι παρά τις μεγάλες αλλαγές στις καταναλωτικές μας σύνήθειες από το 1990 και μετά, οι έλληνες παραμένουμε κολλημένοι με την ιδιοκτησία μας- κάνουμε το παν για να γίνουμε ιδιοκτήτες γης και άπαξ και γίνουμε, το κρατάμε με νύχια και δόντια...
Ξέρεις πολλούς έλληνες να πούλησαν σπίτι για να ζήσουν σε ενοίκιο;

Ανέφερα τα προβλήματα που αντιμετώπισε (και αντιμετωπίζει) ο μέσος Αμερικάνος ιδιοκτήτης που αγόρασε πάνω στην φούσκα λόγω της μείωσης των τιμών των ακινήτων.
Δηλαδή ο μόνος λόγος δεν ήταν το γεγονός ότι οι τράπεζες δάνειζαν μόνον σε τελείως αφερέγγυους δανειολήπτες (οι φήμες λένε ακόμη και σε Ελ Σαλβαντοριανούς μετανάστατες που μάζευαν από τον δρόμο). Αυτό προκάλεσε σίγουρα έναν αριθμό από χαμένα σπίτια και προβληματικά δάνεια.
Αλλά ο κύριος λόγος ήταν η πτώση της αξίας της κατοικίας λόγω της πτώσης των τιμών. Για τον μέσο Αμερικάνο το home equity είναι πάρα πολύ σημαντικό. Γιατί το χρησιμοποιεί σαν εγγύηση για να πέρνει καταναλωτικά δάνεια, κάρτς και για να επαναχρηματοδοτεί το στεγαστικό του. Με λίγα λόγια λειτουργεί σαν ΑΤΜ.
Από την στιγμή που η αξία των σπιτιών άρχισε να μειώνεται άρχισαν και τα προβλήματα.

Τώρα από την άλλη μεριά η τιτλοποίηση των δανείων ήταν η πανούκλα που θέρισε το παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα και τώρα εξαπλώνεται και στις πραγματικές οικονομίες.
Αλλά η φούσκα των τιμών των ακινήτων ήταν η αιτία. Αν δεν έσκαζε, θα συνέχιζαν το παιγνίδι με τα τιτλοποιημένα δάνεια και τα στοιχήματα πάνω σε αυτά.
Ένα πολύ καλό διάγραμμα της κρίσης των ακινήτων και των αποτελεσμάτων της από την Wikipedia:


Επομένως στην Ελλάδα όλοι (ή μάλλον οι περισσότεροι) συμφωνούν ότι υπάρχει φούσκα με τις τιμές των ακινήτων. Και ότι θα υπάρξει κάποια διόρθωση. Το θέμα είναι αν θα περιοριστεί στα 5%-10% ή θα είναι μεγαλύτερη και θα φτάσει μέχρι και το 30% (είναι προφανές ότι ορισμένες περιοχές δεν θα επηρρεαστούν αλλά αυτές είναι πολύ λίγες).
Είναι όμως πολύ πιθανόν, αν συμβεί ακόμη και μεγάλη πτώση των τιμών, ότι αυτή δεν θα έχει την ίδια επίδραση στην οικονομία. Διότι όπως πολύ σωστά λες, ακόμη και αν ο Έλληνας αισθανθεί σοκ δεν πρόκειται να πουλήσει το σπίτι που μένει για να μείνει με ενοίκιο. Όσοι όμως αγοράζουν ακίνητα σαν επένδυση μπορεί να δουν το πράγμα διαφορετικά.

Η επίδραση της φούσκας των τιμών των ακινήτων στην Ελληνική οικονομία θα είναι διαφορετική. Η διαφαινόμενη μείωση της οικοδομικής δραστηριότητας θα έχει επιπτώσεις και σε άλλους κλάδους της οικονομίας και στην ανεργία.
Ας μην ξεχνάμε ότι το 10% του ΑΕΠ είναι άμεσα συνδεδεμένο με την οικοδομή και ότι οι απασχολούμενοι σε αυτή υπολογίζονται σε 300- 400.000.
Πιθανόν το 10% να είναι συντηρητικό.
Ένα σημαντικό κομμάτι της ελληνικής βιομηχανίας αναπτύχθηκε εξαρτημένο από την οικοδομή.
Τσιμέντα, σίδερος μπετόν, τούβλα, αδρανή υλικά, γυψοσανίδες. αλουμίνιο, μπογιές, ηλεκτρολογικά. Αν πάρει κανένας τις μεγαλύτερες ελληνικές βιομηχανίες θα δεί ότι το 80% - 90% από αυτές εξαρτώνται άμεσα από την οικοδομή.

Αυτό είναι τραγικό για την οικονομία. Η διόρθωση λοιπόν μπορεί να προκαλέσει κύματα σοκ αλλά αυτό μπορεί να είναι και για καλό γιατί θα οδηγήσει σε επαναπροσδιορισμό στρατηγικών και στόχων.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Θα μου επιτρέψεις να έχω την άποψη ότι το θέμα είναι λίγο πιό πολύπλοκο αν το δει κανένας σε παγκόσμιο επίπεδο.

Ναι, συμφωνώ. Στην Ελλάδα όμως μπαίνει και ο παράγοντας που ανέφερα, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου. Τίποτα, μα τίποτα απολύτως δεν έχει την πραγματική τιμή που θα έπρεπε να έχει. Και επαναλαμβάνω, δεν υπερασπίζομαι τους κατασκευαστές, απλά πιστεύω ότι η ευθύνη είναι στους καταναλωτές σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι στους κατασκευαστές.


Η πραγματικότητα παραμένει. Δες τις μέσες τιμές των σπιτιών στην Γερμανία. Και σύγκρινε με τις 690.000€ που έδωσε ο πελάτης σου για εδω:
[URL unfurl="true"]http://www.ifs-staedtebauinstitut.de/hi/Hi2008/hi14_Anlage%20DEIX2-Dateien/hi14_Anlage%20DEIX2_28299_image001.gif[/img[/URL]]
Με αυτά τα χρήματα τι έπαιρνε στην Γερμανία;
[/quote]

Η μαγεία των αριθμών όπως θα γνωρίζεις πολύ καλά, είναι ότι ερμηνεύονται ποικιλοτρόπως.

Εγώ θα επιμείνω, εάν δεν συγκρίνουμε όμοια πράγματα, δεν θα βγάλουμε άκρη.

Einfamilienhaus, δεν μου λέει τίποτα....άσε που όταν διαβάζω μέσες τιμές, με πιάνει κάτι....μου θυμίζει λιγάκι υπολογισμό πληθωρισμού και την σχέση του με την πραγματικότητα. Δλδ, για πόσα τετραγωνικά μιλάμε? Μέγεθος οικοπέδου? Reihenhaus? Δεν βγάζεις άκρη με μέσες τιμές....τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου.

Βλέπω π.χ., ότι στο κρατίδιο της Έσσης (το οποίο γνωρίζω απέξω και ανακατωτά) αναφέρει μέση τιμή γύρω στα 190.000€. Μπορεί...κάπου στην μέση του πουθενά (γνωρίζεις τον αποκεντρικό χαρακτήρα της Γερμανίας), αλλά πάμε σε ένα αστικό κέντρο για να συγκρίνουμε με Μαρούσι. Δες τυχαίο παράδειγμα που πλησιάζει την περίπτωση του πελάτη μου.

[url=http://[URL unfurl="true"]www.immobilienscout24.de/47631975;jsessionid=BFC2811321732863299F2F768E413A42.worker2?objectTabListControl=tab.expose&donotLog=t&style=is24&is24EC=IS24&navigationbarurl=]Εδώ[/URL] [/url] π.χ.

800.000€ για κατοικία του 1960!!! Χωρίς πισίνα. Μεγαλύτερο οικόπεδο (αλλά αυτά είναι πιο φτηνά στην συγκεκριμένη περιοχή συγκριτικά με Μαρούσι, αλλά έχουν ίδια κάλυψη). Καμία σχέση με τα 190.000 που εμφανίζει ο πίνακας.

Βρήκα και άλλα, που συγκρίνονται με Μαρούσι και παραμένω στην Έσση των 190.000€ βάσει πίνακα. Εννοείται ψάχνω όμοιες κατοικίες με αυτές του πελάτη μου.

[url=http://[URL unfurl="true"]www.immobilienscout24.de/47745613;jsessionid=BFC2811321732863299F2F768E413A42.worker2?_s_peprm=:2]Εδώ[/URL] [/url] π.χ.

Σε πόλη 150.000 κατοίκων, όμοια κατοικία. 550.000€ παρακαλώ, για σπίτι 36 χρόνων! Καμία σχέση με τα 190.000 που εμφανίζει ο πίνακας.

[url=http://[URL unfurl="true"]www.immobilienscout24.de/45452496;jsessionid=BFC2811321732863299F2F768E413A42.worker2?objectTabListControl=tab.expose&donotLog=t&style=is24&is24EC=IS24&navigationbarurl=]Εδώ[/URL] [/url] π.χ.

Στην ίδια πόλη...785.000€, σπίτι δεκαετίας σχεδόν, χωρίς πισίνα. Πάλι καμία σχέση ο πίνακας.

Μήπως ο πίνακας δεν περιλαμβάνει τιμές οικοπέδων? Δεν ξέρω, ρωτάω. Γιατί εάν εγώ για πλάκα βρίσκω τόσο εύκολα σπίτια σε 4πλάσια τιμή από την μέση που δίνει....τότε κάποια σπίτια πρέπει να πουλιούνται για κανένα 20άρικο για να βγει ο μέσος όρος. Δεν ειρωνεύομαι, απλά απορώ.

[QUOTE="voltaire45, post: 786502"]
Οπότε φθάνω στο ερώτημα μου:
Σε τι ποσοστό οι απαιτήσεις του αντισεισμικού κανονισμού αυξάνουν το κόστος για μία μέση κατασκευή;
[/quote]

Λοιπόν, να μπούμε λίγο σε λεπτομέρεια.

[b]Ένα 3όροφο σπίτι με υπόγειο και χωρίς Pilotis, χωρίς αντισεισμική προστασία στην Γερμανία,[/b] θα έχει μπετόν μόνο στις πλάκες του. Με πλάκα περιλαμβάνουμε και την πλάκα θεμελίωσης. Εάν χτίζαμε έτσι και στην Ελλάδα, αυτό θα σήμαινε με απλούς υπολογισμούς τα ακόλουθα.

Ας πούμε μία κάτοψη γύρω στα 200 τετραγωνικά (10m x 20m). Μετράω 5 πλάκες. Πάχος 15 εκατοστά για τις πλάκες ανωδομής και 50 cm για την θεμελίωσης(και πολλά είναι). οπότε:

(200sqm x 0.15m x 4) + (200sqm x 0.5m x 1)= 220m3 σκυρόδεμα (μην πει κανείς τσιμέντο....σας παρακαλώ...)

Τα τοιχία υπογείου έχουν μήκος 60m (10+10+20+20), ύψος 3m και πάχος 20cm. Οπότε, 60m x 3m x 0.2m= 36m3

Σύνολο σκυροδέματος: [b]256 κυβικά μέτρα[/b]
Σύνολο οπλισμού: [b]17 τόνοι περίπου σίδηρος[/b]
Σύνολο ξυλοτύπου: (Εύκολο καλούπι, μόνο πλάκες) [b]1200 τετραγωνικά μέτρα περίπου[/b]

[b]Πάμε το ίδιο σπίτι με αντισεισμικό.[/b]

Καταρχήν θα έχουμε υποστυλώματα και δοκούς (κάτι που δεν είχαμε στο παραπάνω παράδειγμα).

Και λέμε λοιπόν (αποτελέσματα εν συντομία):

10 Υποστυλώματα, 4 Τοιχία, ένα πυρήνα κλιμακοστασίου, 24 δοκοί ανά όροφο, τοιχία υπογείου και η θεμελίωση που αναλογεί σε αυτά.

Δεν θα τα αναλύσω ένα ένα, αλλά έφτιαξα και το μοντέλο και το έτρεξα για σεισμική ζώνη 1 (η πιο ήπια στην Ελλάδα).

Σύνολο σκυροδέματος: [b]420 κυβικά μέτρα[/b]
Σύνολο οπλισμού: [b]39 τόνοι σίδηρος[/b]
Σύνολο ξυλοτύπου: [b]2200 τετραγωνικά μέτρα περίπου[/b] (πούτσα όμως λόγω δοκών, υποστυλωμάτων κλπ)

Κάνε τα μαθηματικά, και θα βρεις τις διαφορές στο υλικό, αδιαφόρησε για τις τιμές, απλά σε ποσότητες.

60% παραπάνω σκυρόδεμα, 130% παραπάνω σίδηρος, 70% παραπάνω ξυλότυπος

Δεν θα μπω στην λεπτομέρεια των εργατικών, των μεταφορικών κλπ κλπ κλπ και τι σημαίνουν όλα αυτά. Δες απλά το υλικό.

Όσο μάλιστα ψηλώνει το κτίριο, τόσο θα μεγαλώνει η διαφορά σε ποσοστό, και ο λόγος είναι, ότι τα 36 κυβικά σκυροδέματος του υπογείου, δεν θα παίζουν τόσο ρόλο στους υπολογισμούς (Είναι κοινή η ποσότητα και στις δύο περιπτώσεις).

Από εκεί και πέρα, η επόμενη εύλογη ερώτησή σου θα είναι τι σημαίνει αυτό για την συνολική κατασκευή. Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση σε αυτό. Όσο πιο χλιδάτο το φτιάχνεις το σπίτι, τόσο πιο λίγο ρόλο παίζει ο αντισεισμικός, όσιο πιο lowest bidder (το οποίο είναι και το σύνηθες σενάριο στην Ελλάδα δυστυχώς) τόσο πιο πολύ θα επηρεάζει. Να κάνουμε και εδώ ένα παράδειγμα.

Στο παραπάνω παράδειγμα, εξετάσαμε μία κατασκευή με πλάκες των 200 τετραγωνικών. Εγώ θα πω, ότι αυτό δίνει ανά όροφο δύο διαμερίσματα των 75 τετραγωνικών ανά όροφο. (υπολογίστε βεράντες, κοινόχρηστους χώρους κλπ κλπ κλπ). Αυτό σημαίνει χοντρικά, ότι έχουμε 75 x 2 x 3 = 450 τετραγωνικά κατοικίας.

Θα πω πολύ χοντρικά, ότι για τα 420 κυβικά μπετόν, τελειωμένα all included η δαπάνη θα είναι 330Ευρώ το κυβικό (χοντρικά, αλλά δεν είμαι πολύ έξω). Οπότε, 420κυβικά x 330€ = 140.000€ περίπου, δια τα τετραγωνικά κατοικίας μας δίνει 140.000€/450τετρ.= [b]311€[/b] ανά τετραγωνικό κατοικίας.

Εάν δεν ήταν ο αντισεισμικός στην μέση, το νούμερο αυτό θα ήταν 256 x 330 / 450 = [b]187€[/b] ανα τετραγωνικό κατοικίας.

[b]Μία επιβάρυνση δλδ της τάξης των 124€, δλδ 67% περίπου.[/b]
[b]
Πάμε στο σύνολο της κατασκευής.[/b]

Εγώ θα πω ότι κατ'ελάχιστον σήμερα στην Ελλάδα χτίζεις με 1000€ (όλα μέσα, τα πάντα όμως, απλά ότι πιο φτηνό βρω μπροστά μου).  Αυτό σημαίνει, ότι τα 124€ ανά τετραγωνικό διαφοράς λόγω αντισεισμικού, αντιστοιχούν σε ένα [b]12% περίπου επιβάρυνση για μία απίστευτα φτηνή κατασκευή[/b]. Δεν βάζω το κεφάλαιο οικόπεδο, η τιμή του δεν με ενδιαφέρει στον υπολογισμό που αφορά τον αντισεισμικό.

Εάν τώρα, πας και χτίσεις χλίδα, από πολύ πρόσφατη περίπτωση θα πω 3500€ το τετραγωνικό. Παλάτι όμως....όχι μαλακίες. Η κουζίνα μόνο που μπήκε εκεί μέσα, έκανε 95.000€. Εκεί προφανώς, τα 124€ ευρώ επιβάρυνση λόγω αντισεισμικού....είναι αμελητέα.

Αυτά. Νομίζω δεν υπάρχουν άλλες απορίες.



 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Και επειδή και εμένα μου αρέσει να παίζω καμιά φορά με αριθμούς.

Ας δούμε τι γίνεται στην Φρανκφούρτη στην αγορά www.immowelt.de/Immobilien/ImmoMarktKauf.aspx?GeoID=10806412000&EType=2&ESR=1&npv=32]σπιτιών[/url] και www.immowelt.de/Immobilien/ImmoMarktKauf.aspx?GeoID=10806412000&EType=1&ESR=1&npv=32]διαμερισμάτων[/url].

Από το ίδιο link, μπορείτε να δείτε τι γίνεται γενικά στην Γερμανία και στις περισσότερες πόλεις.

Έχει ενδιαφέρον.


 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Επιτέλους!!! παρακολουθω μια συνγκρουση γιγάντων.
Σας εκτιμώ πολύ και τους δύο (Βολτέρο & Yorgos) και όντος τα επιχειρήματα σας έχουν βάση.
Θα διαφωνήσω όμως στο έξης:
Η στάση ζωής, οι προσδοκίες και τα όνειρα, δεν είναι θέμα ΜΟΝΟ ΑΡΙΘΜΩΝ. Φυσικά οι αριθμοί απικονείζουν μια πραγματικότητα που καλό ειναι να έχει μια πρωτερεότητα (ρεαλισμός) ύπαρχουν όμως και άλλοι, ποιό προσωπικοί παράγοντες.
Η αγορά κατοικίας για τον μέσο Έλληνα πέρα από την οικονομική αξία εμπεριέχει πολλές συντετεγμένες ( εθνικά και ιστορικά γνωρίσματα ) που νομίζω ότι για τους άλλους λαούς ειναι άγνωστοι ( ίσος λέω ίσος οι Ιταλοί και οι Ισπανοί μας μοιάζουνε). Κοιτάχτε τις πόλεις, τις γειτονιές, που δημιουργήσαμε και θα καταλέβεται πολλά.
Υ.Γ: Μην πεταχτεί κανένας εργολάβος και σκατόσει τον διάλογο
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Δεν είναι σύγκρουση....

Ο Βολταίρος είναι κολλητός, απογοητευμένη ΝΔούλα και αυτός!  :2funny: :2funny: :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Γιατι οι φιλοι δεν συγκρούοντε
Παντως Γιωργη καλα τα λες απο εκει που τα βλεπεις
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τα βλεπω αλλιώς από εκει που στεκομαι.
Γραφω σε αυτό το θερντ, για να κράξω τα λαμογια που το παιζουν και καλά  άνετοι.
Εδω ο κόσμος βοά και αυτοί τον ψηλό τους τον χαβά.
Και βέβαια όλα παζαρευοντια στη ζωή, "λαός ανατολικού τυπου" ήμαστε που έλεγε και ο Παπανούτσος. Πριν λιγο καίρό όμως, οι εργολάβοι δεν πάιζονταν με τίποτα, ξεχνούσαν (και κάποιοι εξακολουθούν) τους βασικούς κανονε ςτης αγοράς.
Η επιχειριματολογία σου π.χ. είναι για μενα σεβαστή όσο και να διαφωνώ μαζί της.
Όταν όμως διαβάζω από ουσιαστικά αμόρφωτους εργολάβους, επιχειρήματα γυμνά, τύπου  Α' δημοτικού απλά και μόνο για να συνεχίσουνε ν ακερδοσκοπούν, εεεεε!!! τότε θέλουν ειρωνια και δούλεμα.
Τέλος βλέπω ότι  Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΟΣ ούτε σόβρακο δεν φοράει και πάποιος πρέπει να του το φωνάξει.
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Yorgo, ευγε για την αναλυση σου..!!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φιλε ΝΟΚΙΑ τι κατάλαβες από όσα εργαψε ο Γιώργης.
Γιατί παρολό που αναφέρει ότι ειναι μια δική του εκτίμηση,  έχει το θάρρος και να τα αμφισβητεί και ξανα μανα ΕΥΓΕ ΤΟΥ
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Η μαγεία των αριθμών όπως θα γνωρίζεις πολύ καλά, είναι ότι ερμηνεύονται ποικιλοτρόπως.

Εγώ θα επιμείνω, εάν δεν συγκρίνουμε όμοια πράγματα, δεν θα βγάλουμε άκρη.

Einfamilienhaus, δεν μου λέει τίποτα....άσε που όταν διαβάζω μέσες τιμές, με πιάνει κάτι....μου θυμίζει λιγάκι υπολογισμό πληθωρισμού και την σχέση του με την πραγματικότητα. Δλδ, για πόσα τετραγωνικά μιλάμε? Μέγεθος οικοπέδου? Reihenhaus? Δεν βγάζεις άκρη με μέσες τιμές....τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου.

Τα data για Γερμανία τα πήρα από εδώ:
www.ifs-staedtebauinstitut.de/publikationen/deix.htm]Institut für Städtebau, Wohnungswirtschaft und Bausparwesen e.V., Berlin[/url].
Δεν υπάρχουν λεπτομέρειες για το πως ορίζουν τα μεγέθη, αλλά είμαι σίγουρος ότι ακολουθούν μία λογική μεθοδολογία. Δυστυχώς η πλήρης μελέτη διατίθεται μόνον σαν hard copy και όχι ηλεκτρονικά.
Οι μέσες τιμές είναι ότι καλλίτερο έχουμε αυτήν την στιγμή. Είμαι σίγουρος ότι αν το ψάξει κάποιος θα βρει περισσότερα στοιχεία. Τουλάχιστον στην Γερμανία υπάρχουν στοιχεία, στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτε έγκυρο.

Βλέπω π.χ., ότι στο κρατίδιο της Έσσης (το οποίο γνωρίζω απέξω και ανακατωτά) αναφέρει μέση τιμή γύρω στα 190.000€. Μπορεί...κάπου στην μέση του πουθενά (γνωρίζεις τον αποκεντρικό χαρακτήρα της Γερμανίας), αλλά πάμε σε ένα αστικό κέντρο για να συγκρίνουμε με Μαρούσι. Δες τυχαίο παράδειγμα που πλησιάζει την περίπτωση του πελάτη μου.

Μήπως ο πίνακας δεν περιλαμβάνει τιμές οικοπέδων? Δεν ξέρω, ρωτάω. Γιατί εάν εγώ για πλάκα βρίσκω τόσο εύκολα σπίτια σε 4πλάσια τιμή από την μέση που δίνει....τότε κάποια σπίτια πρέπει να πουλιούνται για κανένα 20άρικο για να βγει ο μέσος όρος. Δεν ειρωνεύομαι, απλά απορώ.

Μα αυτό ακριβώς συμβαίνει.
Δες το link που έδωσες εσύ για την Φρανκφούρτη:

Ο λόγος της ελάχιστης προς μέγιστη τιμή κυμαίνεται από 1:4 - 1:5 για τα διαμερίσματα και μπορεί να φθάσει στο 1:10 για τα σπίτια άνω των 180 τετρ. μέτρων!!

Λοιπόν, να μπούμε λίγο σε λεπτομέρεια.

Ένα 3όροφο σπίτι με υπόγειο και χωρίς Pilotis, χωρίς αντισεισμική προστασία στην Γερμανία, θα έχει μπετόν μόνο στις πλάκες του. Με πλάκα περιλαμβάνουμε και την πλάκα θεμελίωσης. Εάν χτίζαμε έτσι και στην Ελλάδα, αυτό θα σήμαινε με απλούς υπολογισμούς τα ακόλουθα.

Ας πούμε μία κάτοψη γύρω στα 200 τετραγωνικά (10m x 20m). Μετράω 5 πλάκες. Πάχος 15 εκατοστά για τις πλάκες ανωδομής και 50 cm για την θεμελίωσης(και πολλά είναι). οπότε:

(200sqm x 0.15m x 4) + (200sqm x 0.5m x 1)= 220m3 σκυρόδεμα (μην πει κανείς τσιμέντο....σας παρακαλώ...)

Τα τοιχία υπογείου έχουν μήκος 60m (10+10+20+20), ύψος 3m και πάχος 20cm. Οπότε, 60m x 3m x 0.2m= 36m3

Σύνολο σκυροδέματος: 256 κυβικά μέτρα
Σύνολο οπλισμού: 17 τόνοι περίπου σίδηρος
Σύνολο ξυλοτύπου: (Εύκολο καλούπι, μόνο πλάκες) 1200 τετραγωνικά μέτρα περίπου

Πάμε το ίδιο σπίτι με αντισεισμικό.

Καταρχήν θα έχουμε υποστυλώματα και δοκούς (κάτι που δεν είχαμε στο παραπάνω παράδειγμα).

Και λέμε λοιπόν (αποτελέσματα εν συντομία):

10 Υποστυλώματα, 4 Τοιχία, ένα πυρήνα κλιμακοστασίου, 24 δοκοί ανά όροφο, τοιχία υπογείου και η θεμελίωση που αναλογεί σε αυτά.

Δεν θα τα αναλύσω ένα ένα, αλλά έφτιαξα και το μοντέλο και το έτρεξα για σεισμική ζώνη 1 (η πιο ήπια στην Ελλάδα).

Σύνολο σκυροδέματος: 420 κυβικά μέτρα
Σύνολο οπλισμού: 39 τόνοι σίδηρος
Σύνολο ξυλοτύπου: 2200 τετραγωνικά μέτρα περίπου (πούτσα όμως λόγω δοκών, υποστυλωμάτων κλπ)

Κάνε τα μαθηματικά, και θα βρεις τις διαφορές στο υλικό, αδιαφόρησε για τις τιμές, απλά σε ποσότητες.

60% παραπάνω σκυρόδεμα, 130% παραπάνω σίδηρος, 70% παραπάνω ξυλότυπος

Δεν θα μπω στην λεπτομέρεια των εργατικών, των μεταφορικών κλπ κλπ κλπ και τι σημαίνουν όλα αυτά. Δες απλά το υλικό.

Όσο μάλιστα ψηλώνει το κτίριο, τόσο θα μεγαλώνει η διαφορά σε ποσοστό, και ο λόγος είναι, ότι τα 36 κυβικά σκυροδέματος του υπογείου, δεν θα παίζουν τόσο ρόλο στους υπολογισμούς (Είναι κοινή η ποσότητα και στις δύο περιπτώσεις).

Από εκεί και πέρα, η επόμενη εύλογη ερώτησή σου θα είναι τι σημαίνει αυτό για την συνολική κατασκευή. Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση σε αυτό. Όσο πιο χλιδάτο το φτιάχνεις το σπίτι, τόσο πιο λίγο ρόλο παίζει ο αντισεισμικός, όσιο πιο lowest bidder (το οποίο είναι και το σύνηθες σενάριο στην Ελλάδα δυστυχώς) τόσο πιο πολύ θα επηρεάζει. Να κάνουμε και εδώ ένα παράδειγμα.

Στο παραπάνω παράδειγμα, εξετάσαμε μία κατασκευή με πλάκες των 200 τετραγωνικών. Εγώ θα πω, ότι αυτό δίνει ανά όροφο δύο διαμερίσματα των 75 τετραγωνικών ανά όροφο. (υπολογίστε βεράντες, κοινόχρηστους χώρους κλπ κλπ κλπ). Αυτό σημαίνει χοντρικά, ότι έχουμε 75 x 2 x 3 = 450 τετραγωνικά κατοικίας.

Θα πω πολύ χοντρικά, ότι για τα 420 κυβικά μπετόν, τελειωμένα all included η δαπάνη θα είναι 330Ευρώ το κυβικό (χοντρικά, αλλά δεν είμαι πολύ έξω). Οπότε, 420κυβικά x 330€ = 140.000€ περίπου, δια τα τετραγωνικά κατοικίας μας δίνει 140.000€/450τετρ.= 311€ ανά τετραγωνικό κατοικίας.

Εάν δεν ήταν ο αντισεισμικός στην μέση, το νούμερο αυτό θα ήταν 256 x 330 / 450 = 187€ ανα τετραγωνικό κατοικίας.

Μία επιβάρυνση δλδ της τάξης των 124€, δλδ 67% περίπου.

Πάμε στο σύνολο της κατασκευής.


Εγώ θα πω ότι κατ'ελάχιστον σήμερα στην Ελλάδα χτίζεις με 1000€ (όλα μέσα, τα πάντα όμως, απλά ότι πιο φτηνό βρω μπροστά μου).  Αυτό σημαίνει, ότι τα 124€ ανά τετραγωνικό διαφοράς λόγω αντισεισμικού, αντιστοιχούν σε ένα 12% περίπου επιβάρυνση για μία απίστευτα φτηνή κατασκευή. Δεν βάζω το κεφάλαιο οικόπεδο, η τιμή του δεν με ενδιαφέρει στον υπολογισμό που αφορά τον αντισεισμικό.

Εάν τώρα, πας και χτίσεις χλίδα, από πολύ πρόσφατη περίπτωση θα πω 3500€ το τετραγωνικό. Παλάτι όμως....όχι μαλακίες. Η κουζίνα μόνο που μπήκε εκεί μέσα, έκανε 95.000€. Εκεί προφανώς, τα 124€ ευρώ επιβάρυνση λόγω αντισεισμικού....είναι αμελητέα.

Αυτά. Νομίζω δεν υπάρχουν άλλες απορίες.

Συγχαρητήρια για την περιεκτικό και to-the-point υπολογισμό του κόστους.
Από αυτόν κρατάω το γεγονός ότι για μία μέση κατασκευή το κόστος του αντισεισμικού είναι περίπου 15%. Προφανώς όσο ακριβότερη είναι μία κατασκευή τόσο μικρότερο το ποσοστό αυτό είναι.

Αλλά σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε ότι μία ελληνική κατασκευή από άποψη υλικών θα είναι περίπου 15% από μία αντίστοιχη ευρωπαϊκή κάνοντας την υπόθεση ότι οι τιμές των υλικών είναι περίπου οι ίδιες. Το κόστος των εργατικών μάλλον διαμορφώνεται χαμηλότερο στην Ελλάδα ή οριακά χαμηλότερο.
Τελικά μας μένει το κόστος του οικοπέδου και εδώ τα πράγματα είναι δύσκολο γιατί τα στοιχεία είναι πολύ περιορισμένα.

Επομένως, με αναλυτικό τρόπο δύσκολα μπορούμε να κάνουμε σύγκριση ανάμεσα στο τελειωμένο ελληνικό προϊόν και στο αντίστοιχο γερμανικό.
Γι΄ αυτό και εγώ χρησιμοποιώ την τιμή ανά τετραγωνικό και κάνω μία διάκριση αν πρόκειται για σπίτι ή για διαμέρισμα και αναφέρομαι μόνον στα καινούργια.

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Και επειδή και εμένα μου αρέσει να παίζω καμιά φορά με αριθμούς.

Ας δούμε τι γίνεται στην Φρανκφούρτη στην αγορά www.immowelt.de/Immobilien/ImmoMarktKauf.aspx?GeoID=10806412000&EType=2&ESR=1&npv=32]σπιτιών[/url] και www.immowelt.de/Immobilien/ImmoMarktKauf.aspx?GeoID=10806412000&EType=1&ESR=1&npv=32]διαμερισμάτων[/url].

Από το ίδιο link, μπορείτε να δείτε τι γίνεται γενικά στην Γερμανία και στις περισσότερες πόλεις.

Έχει ενδιαφέρον.

Α, κλέβεις, κλέβεις.
Με πας στην ακριβότερη γερμανική αγορά. Αυτή και το Μόναχο.
Αν πας Κολωνία, Στουτγκάρδη ή Ντύσσλεντορφ η εικόνα είναι διαφορετική. Για να μην πω για Βερολίνο ή πρώην DDR.

Τέλος πάντων ακόμη και με την Φρανκφούρτη αποδέχομαι την σύγκριση.
Διαμέρισμα μέχρι 80 τετραγωνικά πουλιέται κατά μέσο όρο 2.178€ το τετραγωνικό στην Φρανκφούρτη.

Εδώ μέσα είχαμε προσφορά για 75 τετραγωνικά τρίτου στην Καλλιθέα προς 180 χιλιάδες Ευρώ, δηλαδή 2.400€ ανά τετραγωνικό.

Δεν νομίζω να γίνεται σύγκριση ιδιαίτερα όταν πάρεις υπόψη σου και αυτό:
www.payscale.com/research/DE/City=Frankfurt_am_Main/Salary]Salary Survey Report for City: Frankfurt am Main[/url]


Δεν είναι σύγκρουση....

Ο Βολταίρος είναι κολλητός, απογοητευμένη ΝΔούλα και αυτός!  :2funny: :2funny: :2funny:

Γέλα, γέλα.
Εσύ τουλάχιστον ψηφίζεις στην Αθήνα και έχεις επιλογή.

Τι να πω εγώ που ψηφίζω στο χωριό μου.

Ψήφισα τωρινό υφυπουργό, συνάδελφο σου και μάλιστα ΕΡΓΟΛΑΒΟ!!!!!

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΣΧΕΤΙΚΑ με αξιες ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ .....


Εστω οτι εχει καποιος ενα οικοπεδο και το δινει με αντιπαροχη
σε εναν ΕΡΓΟΛΑΒΟ ... με 40 %

Εστω λοιπον οτι το οικοπεδο εχει μια αξια
(εμπορικη - αντικειμενικη) 500.000 ευρω ...

...το 40 % της αντιπαροχης που θα λαβει σιγουρα θα
ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ ΑΞΙΑΣ (κατασκευαστικα)

Αρα Ο ΜΟΝΟΣ κερδισμενος της υποθεσης ειναι μαντεψτε ποιος ?.....ο εργολαβος

Αφου ΧΩΡΙΣ να εχει ΓΗ κτιζει (καταστηματα-διαμερισματα-παρκινγκ κτλ) και πουλαει με μεγαλο κερδος (μαγκια του)

Ο μονος ΧΑΜΕΝΟΣ σιγουρα ειναι ο οικοπεδουχος που (εν αγνοια του ?)
παιρνοντας οτι του αντιστοιχει κατα 40% της αντιπαροχης χανει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ του ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ και λαμβανει κτισματα τα οποια εξανεμιζουν την αξια τους με την παροδο των ετων (παλαιοτητα)


Εδω προκυπτει μια ερωτηση ........

Οι παλαιες πολυκατοικιες ανω των 40 ετων εφοσον αυτοι που κατεχουν τις κυριοτητες ΔΕΝ ΤΙΣ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ....


ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΕΣ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ?
(ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟΥΣ 2 ΟΡΟΦΟΥΣ)

η

Εναλλακτικα μπορουν οι ιδιοκτητες αυτοι να τις γκρεμισουν και να κτισουν νεες μοντερνες πολυκατοικιες με ολες τις συγχρονες απαιτησεις ?

Υπαρχει καποια εγκυκλιος σχετικα ?
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Τα data για Γερμανία τα πήρα από εδώ:
www.ifs-staedtebauinstitut.de/publikationen/deix.htm]Institut für Städtebau, Wohnungswirtschaft und Bausparwesen e.V., Berlin[/url].
Δεν υπάρχουν λεπτομέρειες για το πως ορίζουν τα μεγέθη, αλλά είμαι σίγουρος ότι ακολουθούν μία λογική μεθοδολογία. Δυστυχώς η πλήρης μελέτη διατίθεται μόνον σαν hard copy και όχι ηλεκτρονικά.
Οι μέσες τιμές είναι ότι καλλίτερο έχουμε αυτήν την στιγμή. Είμαι σίγουρος ότι αν το ψάξει κάποιος θα βρει περισσότερα στοιχεία. Τουλάχιστον στην Γερμανία υπάρχουν στοιχεία, στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτε έγκυρο.
Δεν το έχω ψάξει, έχουν και καταραμένα design κάποια Γερμανικά Sites και με απωθούν, αλλά καμιά φορά οι άριθμοι κρύβουν εκπλήξεις. Κλασσικό παράδειγμα η βίλα του Κυβερνητικού Εκπροσώπου. Θυμάσαι που είχε αναφερθεί σε ένα προϋπολογισμό για την κατασκευή της και τραβάγαμε τα βυζιά μας? (ήταν πολύ χαμηλή) Ε, δεν έλεγε ψέμματα, απλά αναφερόταν στο λεγόμενο Ε.Κ.Κ.Ο (Ελάχιστο Κόστος Κατασκευής Οικοδομής) το οποίο είναι μάλλον ένα πλασματικό νούμερο που εξυπηρετεί διάφορους υπολογισμούς και για διάφορα θέματα, αλλά ποτέ δεν αντικατοπτρίζει την αλήθεια. Δεν είπε ψέμματα, ένα νούμερο επίσημο έδωσε, κότσαρε και την λέξη Ε.Κ.Κ.Ο. και οι μαϊντανοί δημοσιογράφοι ψάρωσαν. Είπαμε, εάν δεν ξέρεις....

Μα αυτό ακριβώς συμβαίνει.
Δες το link που έδωσες εσύ για την Φρανκφούρτη:
Ο λόγος της ελάχιστης προς μέγιστη τιμή κυμαίνεται από 1:4 - 1:5 για τα διαμερίσματα και μπορεί να φθάσει στο 1:10 για τα σπίτια άνω των 180 τετρ. μέτρων!!
Ναι βρε συ....αλλά συγκρίνουμε το case του πελάτη μου με αντίστοιχα της Γερμανίας, οπότε πρέπει να βρούμε ίδια παλαιότητα, ίδια περιοχή, ίδιο οικόπεδο. Κατά συνέπεια,  δεν χρειάζεται να μιλάμε για μέσες τιμές.

Συγχαρητήρια για την περιεκτικό και to-the-point υπολογισμό του κόστους.
Από αυτόν κρατάω το γεγονός ότι για μία μέση κατασκευή το κόστος του αντισεισμικού είναι περίπου 15%.
Και λιγότερο.

Αλλά σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε ότι μία ελληνική κατασκευή από άποψη υλικών θα είναι περίπου 15% από μία αντίστοιχη ευρωπαϊκή κάνοντας την υπόθεση ότι οι τιμές των υλικών είναι περίπου οι ίδιες.
Αντίστοιχης ποιότητας υλικά στην Γερμανία είναι πολύ φθηνότερα από Ελλάδα. Να μην σου πω και μισή τιμή. Σε πελάτες με μεγάλες κατοικίες έχω οργανώσει containers με υλικά από Γερμανία. Και μου δίνουν αυτό που θέλω, στο χρώμα που θέλω με τις ιδιότητες που θέλω, τυποποιημένο και χωρίς πατέντες, είναι κατά πολύ φτηνότεροι, ποιοτικά κλάσεις ανώτεροι και πάνω από όλα είναι κύριοι. Απλά, cash in advance δυστυχώς.

Το κόστος των εργατικών μάλλον διαμορφώνεται χαμηλότερο στην Ελλάδα ή οριακά χαμηλότερο.
Κατά πολύ χαμηλότερο. Όχι μόνο λόγω συλλογικών συμβάσεων κλπ, αλλά και λόγω μέτρων ασφαλείας κλπ κλπ κλπ

Τελικά μας μένει το κόστος του οικοπέδου και εδώ τα πράγματα είναι δύσκολο γιατί τα στοιχεία είναι πολύ περιορισμένα.
Διαφωνώ, οικόπεδα στην Γερμανία συγκρινόμενα με αντίστοιχα στην Ελλάδα είναι φτηνότερα. Έχω πολλά παραδείγματα. Απίστευτα πράγματα. Οικόπεδα που χτίζουν ουρανοξύστες δίπλα στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, είναι φτηνότερα από οικόπεδα που αυτή την στιγμή νοικιάζονται για υπαίθρια parking στο κέντρο της Αθήνας.

Επομένως, με αναλυτικό τρόπο δύσκολα μπορούμε να κάνουμε σύγκριση ανάμεσα στο τελειωμένο ελληνικό προϊόν και στο αντίστοιχο γερμανικό.
Γι΄ αυτό και εγώ χρησιμοποιώ την τιμή ανά τετραγωνικό και κάνω μία διάκριση αν πρόκειται για σπίτι ή για διαμέρισμα και αναφέρομαι μόνον στα καινούργια.
Κατά την γνώμη μου μπορούμε να κάνουμε σύφκριση, αρκεί να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Αυτό όμως προϋποθέτει γνώση των εδώ και εκί συνθηκών. Αυτό προσπάθησα να κάνω και το αποτέλεσμα είναι, ότι στην Ελλάδα είναι μεν φτηνότερα σε απόλυτα νούμερα(βλ. τα παραδείγματα που έδωσα), αλλά σε value for money και quality of residential living, καμία σχέση, υστερούμε τραγικά. (υποδομές, κλπ κλπ κλπ κλπ)

Α, κλέβεις, κλέβεις.
Με πας στην ακριβότερη γερμανική αγορά. Αυτή και το Μόναχο.
Συγκρίνω όμοια πράγματα, τα Β.Π. είναι από τις ακριβότερες αγορές της Ελλάδας. Το Μαρούσι είναι άμεσα συγκρινόμενο με το Darmstadt (2 από τα 3 παραδείγματά μου).

Αν πας Κολωνία, Στουτγκάρδη ή Ντύσσλεντορφ η εικόνα είναι διαφορετική.
Σαφώς....όπως και στον Βόλο, Καλαμάτα, Πάτρα κλπ κλπ κλπ

Για να μην πω για Βερολίνο
Εδώ έχουμε ήδη μία φούσκα στην πλάτη μας...

Άγονη γραμμή δλδ, ή Θράκη κλπ?

Τέλος πάντων ακόμη και με την Φρανκφούρτη αποδέχομαι την σύγκριση.
Διαμέρισμα μέχρι 80 τετραγωνικά πουλιέται κατά μέσο όρο 2.178€ το τετραγωνικό στην Φρανκφούρτη.
Εδώ μέσα είχαμε προσφορά για 75 τετραγωνικά τρίτου στην Καλλιθέα προς 180 χιλιάδες Ευρώ, δηλαδή 2.400€ ανά τετραγωνικό.
Αντίστοιχες περιοχές με την Καλλιθέα στην Φρανκφούρτη έχουν παρόμοιες τιμές, αλλά για κατασκευές 20ετίας και παλαιότερες ίσως.

Δεν νομίζω να γίνεται σύγκριση ιδιαίτερα όταν πάρεις υπόψη σου και αυτό:
www.payscale.com/research/DE/City=Frankfurt_am_Main/Salary]Salary Survey Report for City: Frankfurt am Main[/url]
Ου...άστο αυτό πονάει και μάλιστα πολύ. Λάβε υπόψη σου και ότι το Rhein Main Gebiet και ειδικότερα το τρίγωνο Frankfurt, Mainz και Wiesbaden, περιλαμβάνουν περιοχές εισοδημάτων από τα κορυφαία στην Ευρώπη, πόσο μάλλον στην Γερμανία.

Επίσης για την Φρανκφούρτη:(Και εδώ αρχίζει το κλάμα….)

With over 922 jobs per 1,000 inhabitants, Frankfurt has the highest concentration of jobs in Germany. The high number of around 600,000 jobs with only 663,000 inhabitants of the city itself is explained by the high number of commuters who work in the city, which raises the per capita GDP of the resident population significantly. On work days and Saturdays there are around one million people within the city limits. On other days, the statistics regarding Frankfurt's wealth are reduced, in favor of the communities and towns of the so-called "Speckgürtel" (literally bacon belt, meaning the suburban area), such as Bad Homburg, Königstein im Taunus, Kronberg im Taunus and Bad Soden am Taunus, many of whose inhabitants work in Frankfurt.  :headbang:

Frankfurt has the highest concentration of home owners in Germany. This is partly attributed to number of financial workers in the city but also because of its cosmopolitan nature with a quarter of the city's population being foreigners. For this reason Frankfurt's property market often operates differently than the rest of the country where the prices are generally much flatter than Frankfurt. German property prices are pulled down nationally because of the former East Germany, however, economically sound cities like Frankfurt and other cities in the west of Germany, have a buoyant housing market, which attracts a lot of buyers from the Far East  :headbang:

Situated on the Main River, Frankfurt is the financial and transportation centre of Germany and the largest financial centre in continental Europe.It is the place of residence of the European Central Bank, the German Federal Bank, the Frankfurt Stock Exchange and the Frankfurt Trade Fair, as well as several large commercial banks. Frankfurt International Airport is one of the world's busiest airports, Frankfurt Central Station is one of the largest terminal stations in Europe, and the Frankfurter Kreuz (Autobahn interchange) is the most heavily used interchange in continental Europe. Frankfurt is the only German city listed as one of ten Alpha world cities.[2] Frankfurt lies in the former American Occupation Zone of Germany, and it was formerly the headquarters city of the U.S. Army in Germany, but what is left of that organization has moved out of Frankfurt to some more remote location.

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Σε αυτά αναφέρομαι όταν μιλάω για value for money και quality of residential living. Μας ρίχνουν στα αυτιά και ας είναι ακριβότεροι (κατά τη γνώμη μου και συgκρινοντας παρόμοια cases)

Γέλα, γέλα.
Εσύ τουλάχιστον ψηφίζεις στην Αθήνα και έχεις επιλογή.
Τι να πω εγώ που ψηφίζω στο χωριό μου.
Ψήφισα τωρινό υφυπουργό, συνάδελφο σου και μάλιστα ΕΡΓΟΛΑΒΟ!!!!!
Εάν δεν διώξει τον Εκπρόσωπο, θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Δεν ξέρω τι να ψηφίσω. Πάντως όχι ΝΔ. Εάν τον διώξει, τότε κάποιος γαλάζιος πιτσιρικάς (όχι γόνος) θα πάρει την ψήφο μου.
 

silverdragon

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2008
Μηνύματα
655
Like
2
Πόντοι
6
ΣΧΕΤΙΚΑ με αξιες ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ .....


Εστω οτι εχει καποιος ενα οικοπεδο και το δινει με αντιπαροχη
σε εναν ΕΡΓΟΛΑΒΟ ... με 40 %

Εστω λοιπον οτι το οικοπεδο εχει μια αξια
(εμπορικη - αντικειμενικη) 500.000 ευρω ...

...το 40 % της αντιπαροχης που θα λαβει σιγουρα θα
ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ ΑΞΙΑΣ (κατασκευαστικα)

Αρα Ο ΜΟΝΟΣ κερδισμενος της υποθεσης ειναι μαντεψτε ποιος ?.....ο εργολαβος

Αφου ΧΩΡΙΣ να εχει ΓΗ κτιζει (καταστηματα-διαμερισματα-παρκινγκ κτλ) και πουλαει με μεγαλο κερδος (μαγκια του)

Ο μονος ΧΑΜΕΝΟΣ σιγουρα ειναι ο οικοπεδουχος που (εν αγνοια του ?)
παιρνοντας οτι του αντιστοιχει κατα 40% της αντιπαροχης χανει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ του ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ και λαμβανει κτισματα τα οποια εξανεμιζουν την αξια τους με την παροδο των ετων (παλαιοτητα)


Εδω προκυπτει μια ερωτηση ........

Οι παλαιες πολυκατοικιες ανω των 40 ετων εφοσον αυτοι που κατεχουν τις κυριοτητες ΔΕΝ ΤΙΣ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ....


ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΕΣ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ?
(ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟΥΣ 2 ΟΡΟΦΟΥΣ)

η

Εναλλακτικα μπορουν οι ιδιοκτητες αυτοι να τις γκρεμισουν και να κτισουν νεες μοντερνες πολυκατοικιες με ολες τις συγχρονες απαιτησεις ?

Υπαρχει καποια εγκυκλιος σχετικα ?
φιλαρακι δεν μας τα λες καλα...
αν υποθεσουμε οτι εχεις ενα οικοπεδο 300τμ με συντελεστη δομησης 1.4 χτιζει το οικοπεδο σου 420τμ, και η αξια του οικοπεδου σου (εαν βρισκεται σε μια περιοχη οπου η μεση τιμη πωλησης νεοδμητου διαμερισματος ειναι 3000/τμ) ειναι 470000 με 490000.
εαν δωσεις αντιπαροχη αυτο το οικοπεδο και λαβεις περιπου 45%-47% με τον φπα σου πληρωμενο απο τον κατασκευαστη,αρα θα παρεις 193τμ που με 3000/τμ μεση τιμη πωλησης μας κανει 580000.
δεν καταλαβαινω πως χανει ο οικοπεδουχος??
οι μονοι που δεν εχουν χασει τοσα χρονια ειναι οι οικοπεδουχοι και ειναι και οι συνυπευθυνοι με τους κατασκευαστες (που αντι να μπουν στην διαδικασια να κρατησουν τις τιμες της γης μπηκαν στην διαδικασια να πλειοδοτουν για οικοπεδα) για την αυξηση των τιμων.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
ΣΧΕΤΙΚΑ με αξιες ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ .....
Εστω οτι εχει καποιος ενα οικοπεδο και το δινει με αντιπαροχη
σε εναν ΕΡΓΟΛΑΒΟ ... με 40 %

Το ποσοστό αντιπαροχής, προκύπτει από διάφορους παράγοντες.

Ιn short, αυτό που έπρεπε να τηρείται, είναι να μεταβιβάζεις χιλιοστά οικοπέδου για τετραγωνικά που θα παραλάβεις.

Τα τετραγωνικά που θα παραλάβεις πρέπει ιδανικά να έχουν την ίδια εμπορική αξία με τα χιλιοστά που θα μεταβιβάσεις. Συνήθως έχουν παραπάνω αξία...

Τα τετραγωνικά που θα παραλάβεις πρέπει ιδανικά να έχουν κόστος υλοποίησης ίσο με την εμπορική αξία των χιλιοστών οικοπέδου που θα μεταβιβάσεις. Συνήθως το κόστος των τετραγωνικών που παραλαμβάνεις είναι μεγαλύτερο.

Δεν υπάρχουν Standard ποσοστά αντιπαροχής κλπ. Οικόπεδα σε ίδιες περιοχές αλλά με διαφορετικούς συντελεστές δόμησης, δίνουν άλλα ποσοστά αντιπαροχής.

Δεν είναι έτσι απλό το θέμα, και είναι και τρελό παζάρι...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom