Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Απλά πράγματα για άλλη μια φορά:
Προσπαθούνε να μας πείσουνε πως το κόστος είναι μεγάλο για την κατασκευή; Οκ, εγώ με τον πεθερό μου χτίσαμε σπίτι στα Κ. Βούρλα. Αγορά κατοικίας στη συγκεκριμένη πόλη; Σαν την Αθήνα - 100τ.μ 300,000€.
Πόσο μας κόστισε;; 170,000€. Διαμερίσματα 3 συνολικά τετραγωνικά 350. Τι δεν έχει; διαμόρφωση εξωτερικού χώρου, που φυσιολογικά θα μας στοιχίσει (επειδή είναι 2 στρέμματα) περίπου 50,000€.
Απλά μαθηματικά λοιπόν: Υποθέστε πως τα πουλάω όλα - 3x300,000€ =900,000€
Είπατε κάτι για κέρδος;
Α, ναι ξέχασα πως μπορεί να είναι και το οικόπεδο που πρέπει να πληρώσεις. ΟΚ, να το έχουμε πάρει...300,000; Μήπως 400,000€;;
Πόσο κέρδος δηλαδή παραπάνω να βγάλουμε;;

Πάνε να μας πείσουνε πως είναι υψηλό το κόστος; Ένα είναι το κόστος που είναι ακριβό και αυτό είναι της συντήρησης των διαμερισμάτων όσο μένουνε απούλητα, όχι να τα καθαρίζουνε κλπ, αλλά να τα κρατάνε στην κατοχή τους (είναι υπηρεσία σε στοκ). Ε, σκέψου πόσο μαλάκες είναι που αντί να ρίξουνε λίγο το κέρδος τους και να πουλήσουνε, προτιμούν να τα κρατάνε. Βεβαίως...φοροδιαφεύγουνε κιόλας οπότε πρόβλημα ουδέν. Τα βγάζουνε όλα ημιτελή και τελειώνει η υπόθεση.

Πάμε τώρα στην φοβερή ποιότητα που είναι θέμα Ελλάδας και εγκέλαδου και μαλακίες τούμπανο.
Εγώ ξέρω ένα πράγμα, γιατί ασχολούμαι με αυτό και σε αυτό δεν με κολλάει κανείς.
ΜΟΝΩΣΗ κύριοι!
Ποια βεράντα στην Ελλάδα έχει μόνωση για νερό; Ποιος κατασκευαστής βάζει μόνωση στα μπάνια;; Ποιος κατασκευαστής μονώνει την καμινάδα;;
ΚΑΝΕΙΣ! Κι έτσι μέσα σε 3-4 χρόνια εμφανίζονται υγρασίες σε άσχετα σημεία επειδή ακριβώς η μόνωση δεν έχει γίνει καλά.
Πάμε και στο άλλο φρούτο. DOW λέγεται. Το ανεβοκατεβάζουν κάποιοι σαν τη λύση ποιότητας για την κατασκευή. Πολυστερίνη άκαμπτη δηλαδή. Μπλοκ. ΟΚ. 35% απώλεια ενέργειας έχεις στανταρντ. Και μιλάμε να είναι όλο το σπίτι μονωμένο. Πολυουρεθάνη βάζουνε μόνο στις ταράτσες κάποιοι κατασκευαστές και μάλιστα όχι σωστά (στην καμινάδα δεν βάζουνε ας πούμε, οπότε τσάμπα τον κόπο). και μιλάμε για υλικό που στην Ευρώπη πλέον είναι δια ΝΟΜΟΥ το καλύτερο σαν λύση, ακόμα και για ανακατασκευή σπιτιού.
Ανάμεσα στα διαμερίσματα;Ας γελάσω. Ηχομόνωση του κώλου, στοιχεία για το τι έχει βάλει ο καθένας δεν σου δίνει ποτέ.

Τι να λέμε; Να καυχιόνται μόνο για τα λεφτά που βγάζουνε και για τα μπουζούκια και τα στριπ που γεμίζουνε.
Δεν πειράζει αδέρφια. Ο κώλος τους έχει ήδη αρχίσει να σφίγγει. Ακόμα και οι κατασκευαστές που τα πουλούσανε από τα σχέδια πάντα, τώρα έχουνε απούλητα. Δυστυχώς μόνο δεν είναι ύφεση της αγοράς που θα κρατήσει για πολύ. Στην Αγγλία που είναι φυσιολογικές οι τιμές και σωστοί οι κανόνες του παιχνιδιού πέσανε αμέσως οι τιμές των σπιτιών. Εδώ στο Ελλαδιστάν θα μείνουνε ψηλά μέχρι να πεθάνει ο Χάιλάντερ. Γιατί απλά έχουνε λεφτά στην μπάντα. Εκτός .... κι αν το χρηματιστήριο τους τα φάει όλα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
+10000000000000
ΣΩΣΤΟΣ
ΕΥΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ Lastmoican
Πρέπει να τους τα πετάνε στη μάπα, να ξεσκεπάσουμε τα ψέματα τους
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ελα μωρέ. Ποιος τους πιστεύει; Ανέβηκε το πετρέλαιο και αμέσως ανεβάσανε τις τιμές. Τώρα που ξαναέπεσε πιστεύεις εσύ πως τα νεόκτιστα που θα βγούνε σε 4-5 μήνες θα έχουνε πεσμένες τιμές;

Ό,τι θέλουνε λένε. Είπα κάτι πολύ απλό. Μόνωση. Είναι τόσο μαλάκες που επειδή τους είπε ο μπάρμπας τους (εκείνοι δεν έχουνε ανοίξει βιβλίο να διαβάσουνε χημικές ιδιότητες κλπ) πως το DOW είναι το Α και το Ω, το έχουνε δέσει και σου λένε ό,τι μαλακία τους κατέβει. Απλά το DOW θέλει 5 μαλάκες να καρφώνουνε, ενώ η πολυουρεθάνη θέλει να βάλεις ένα συνεργείο που να έχει μηχάνημα και να ξέρει να το χρησιμοποιεί. Αλλά η μαλακία τους δεν είναι εκεί. Η μαλακία τους είναι πως η πολυουρεθάνη τους έρχεται και πιο φθηνα!! χαχααχχα

Κάλεσα 4 συνεργεία να μου κάνουνε την ταράτσα μονωση στο σπίτι μου (δεκαετίας το πήρα έτοιμο, και η μόνη μόνωση που είχε ήταν ....πλακάκι!!!!). Και μου ερχότανε ο άλλος με την καδένα και μου έλεγε πως είναι καλύτερο να βάλεις ασφαλτόπανο και DOW από την πολυουρεθάνη...γιατί λέει είναι καρκινογόνα. χαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχα
Ό,τι δεν ξέρουνε να κάνουνε το βγάζουνε μαύρο.
Μόλις τους ρωτούσα όμως πόσο DOW πρέπει να βάλει για να έχει ίδια θερμική μόνωση με 4 cm πολυουρεθάνης...με κοίταγε στα μάτια σαν μπούφος.
Και μου ζηταει λοιπόν αυτός 5 χιλιάρικα για να κάνει τη δουλειά. Και εγώ τη δουλειά την έκανα με λιγότερα από 3 με άλλο συνεργείο στο μισό χρόνο.
Α, για να μην ξεχάσω και το άλλο. Τους ζητούσα το πιο απλό από όλα. Μια γραπτή προσφορά που να λέει πάνω ακριβώς τι θα κάνουνε και πόσο θα κοστίσει, χρόνο παράδοσης και εγγύηση. ΤΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ!
και φυσικά ποτέ δεν δίνανε...σου λέει ο μαλάκας ο Έλληνας θα μου το παίξει εμένα έξυπνος; Θα του πω εγώ σε μια βδομάδα, θα το παραδώσω σε 1 μήνα. Άμα πάρω τη δουλειά, μετά κυνήγα με.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πάντως το κολούρι των εργολάβων πρέπει να το τρώμε φρέσκο.
Σήμερα οι μεγαλοεργολάβοι οι λεφτάδες δεν έχουν ξυπνίσει ακόμη.
Χθες βράδυ κρεπάλιασαν ως πρωίας, πλέροσαν και τις τάνες τους και τώρα κοιμούντε οι μαμίκοι
Κοιμούντε και ονειρευονται ότι θα βρίσκουν μακακες να πουλήσουν τα απούλητα
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ναι, αλλά τώρα που δεν παίρνει κανείς διαμέρισμα ....
το μόνο κακό είναι πως θα πέσει και η αξία και των δικών μας σπιτιών που έχουμε πληρώσει ή πληρώνουμε ακόμα. Αυτό είναι το μόνο κακό.
Από την άλλη λές πως μπορεί να βρεθεί καμιά ευκαιρία και να πάρεις κι άλλο σπίτι ...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ναι, αλλά τώρα που δεν παίρνει κανείς διαμέρισμα ....
το μόνο κακό είναι πως θα πέσει και η αξία και των δικών μας σπιτιών που έχουμε πληρώσει ή πληρώνουμε ακόμα. Αυτό είναι το μόνο κακό.
Από την άλλη λές πως μπορεί να βρεθεί καμιά ευκαιρία και να πάρεις κι άλλο σπίτι ...


Αναγκαιο το κακο για ΟΛΟΥΣ
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω λιγο.
Οποιος ιδιοκατασκευασε το σπιτακι του δεν έχει να φοβηθεί
Πρώτον, γιατί έχει κερδισει ήδη την υπεραξία που θα καρπόνονταν ο εργολάβος
Δεύτερον, σίγουρα η ποιότητα κατασκεύης ειναι μακράν καλύτερη
Τέλος, ο ιδιοκτήτης ( εκτός απροοπτου πχ: αρρώστιας μακρια από εμάς) δεν πουλά εύκολα γιατί δεν ζει από αγοροπωλισίες
Οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων που τα αγόρασαν πληρόνοντας τα στο κόκαλο και με δάνεια ας πρόσεχαν
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
ναι, αλλά τώρα που δεν παίρνει κανείς διαμέρισμα ....
το μόνο κακό είναι πως θα πέσει και η αξία και των δικών μας σπιτιών που έχουμε πληρώσει ή πληρώνουμε ακόμα. Αυτό είναι το μόνο κακό.
Από την άλλη λές πως μπορεί να βρεθεί καμιά ευκαιρία και να πάρεις κι άλλο σπίτι ...

Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα.

Η κρίση στην Αμερική ξεκίνησε όταν ουσιαστικά ο αμερικάνος δανειολήπτης συνειδητοποίησε την πτώση των τιμών των ακινήτων.
Όταν δηλαδή κατάλαβε ότι πλήρωνε δόσεις για 3 - 5 χρόνια και η αξία του σπιτιού του ήταν μικρότερη από εκείνη όταν πήρε το δάνειο. Δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια ήταν σα να πλήρωνε ένα πολύ ακριβό νοίκι κα δεν του έμεινε τίποτε.

Οπότε σου λέει μαλάκας είμαι; Το παρατάει, το αφήνει στην Τράπεζα και πάει και νοικιάζει.
Και απο εκείνη την στιγμή αρχίζει μία τεράστια καταρακύλα που έχει επηρρεάσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον κόσμο και είχε σαν αποτέλεσμα να χαθούν καμιά 10 ΤΡΙΣεκατομμύρια ευρώ στα χρηματιστήρια μόνον, χώρια αυτοί που έμειναν και θα μείνουν χωρίς δουλειές.

Όταν λοιπόν ο Έλληνας καταλάβει ότι πήρε ένα σπίτι το οποίο το πλήρωσε 300 χιλιάρικα και μετά από 10 χρόνια θα μπορεί να το πουλήσει μόνον για τα μισά ή και λιγότερα και κάνει τον υπολογισμό και δει ότι θα τον συνέφερε να νοίκιαζε όλο αυτό το διάστημα, τότε το σοκ θα είναι μεγάλο.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα.

Η κρίση στην Αμερική ξεκίνησε όταν ουσιαστικά ο αμερικάνος δανειολήπτης συνειδητοποίησε την πτώση των τιμών των ακινήτων.
Όταν δηλαδή κατάλαβε ότι πλήρωνε δόσεις για 3 - 5 χρόνια και η αξία του σπιτιού του ήταν μικρότερη από εκείνη όταν πήρε το δάνειο. Δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια ήταν σα να πλήρωνε ένα πολύ ακριβό νοίκι κα δεν του έμεινε τίποτε.

Οπότε σου λέει μαλάκας είμαι; Το παρατάει, το αφήνει στην Τράπεζα και πάει και νοικιάζει.
Και απο εκείνη την στιγμή αρχίζει μία τεράστια καταρακύλα που έχει επηρρεάσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον κόσμο και είχε σαν αποτέλεσμα να χαθούν καμιά 10 ΤΡΙΣεκατομμύρια ευρώ στα χρηματιστήρια μόνον, χώρια αυτοί που έμειναν και θα μείνουν χωρίς δουλειές.

Όταν λοιπόν ο Έλληνας καταλάβει ότι πήρε ένα σπίτι το οποίο το πλήρωσε 300 χιλιάρικα και μετά από 10 χρόνια θα μπορεί να το πουλήσει μόνον για τα μισά ή και λιγότερα και κάνει τον υπολογισμό και δει ότι θα τον συνέφερε να νοίκιαζε όλο αυτό το διάστημα, τότε το σοκ θα είναι μεγάλο.

Βολταίρο...
Η κρίση στην αμερική είναι αρκετά πιο πολύπλοκη από μερικά δάνεια που έσκασαν...
Για την ακρίβεια, το ποσοστό των δανείων που έσκασαν δεν δικαιολογεί με τίποτα το χαμό που έγινε...
Το πρόβλημα ξεκινά από το ότι αυτό το μικρό αναλογικά ποσοστό δανείων που έσκασε, είχε γίνει ομολογίες, οι οποίες ήταν περιζήτητες λόγω υψηλών αποδόσεων και στις οποίες στηρίχθηκαν δεκάδες χρηματιστηριακά προϊόντα και εργαλεία...

Τώρα για την Ελλάδα, είναι γεγονός ότι οι εργολάβοι βάζουν καπέλο επί του κόστους κατασκευής και πχ με κόστος κατασκευής 1100€ /τ.μ. σου δίνουν ποιότητα 900€ /τ.μ.(ενδεικτικά τα ποσά)...

Ωστόσο, τα υπερτιμημένα προϊόντα και υπηρεσίες είναι κάτι το ενδημικό στην Ελλάδα...

Και την περίπτωση των εργολάβων, υπάρχουν πολλοί τρόποι άμυνας στις κακοτεχνίες τους, αρκεί ο αγοραστής να είναι συνειδητοποιημένος και όχι ο κλασσικός ελληνάρας μαλάκας που επειδή ο μεσίτης τον χτύπησε φιλικά το χέρι στην πλάτη λέγοντάς του ότι το ζητάνε άλλοι 100 το διαμέρισμα αλλά επειδή τον συμπάθηκε θα το δώσει σε κείνον και ο εργολάβος του φάνηκε γαμώ τα παιδιά και ξηγημένος (μέχρι να πάρει τα λεφτά) πάει και υπογράφει ό,τι του πουν, με δικηγόρο που του βρήκε ο μεσίτης ή ο εργολάβος και παίρνει δάνειο από την τράπεζα που του υπέδειξαν οι αυτοί...

Όταν αγοράζεις σπίτι, θα πρέπει να έχεις αγκαζέ και από κοντά ΔΙΚΟ σου δικηγόρο και πολιτικό μηχανικό να ξετινάξουν τίτλους, συμβόλαια, συγγραφές υποχρεώσεων και να επιθεωρήσουν εξονυχιστικά το πωλούμενο...
Και με τις σωστές ρήτρες στα συμβόλαια (ιδίως όταν αγοράζεις υπό κατασκευή) μπορείς να κάνεις τον εργόλάβο να τρέχει και να μη φτάνει...Λίγος τσαμπουκάς χρειάζεται...

Τώρα για τη φούσκα ακινήτων, απ' ό,τι ξέρω, η μόνη περίδος που έπεσαν σημαντικά οι τιμές των ακινήτων ήταν η...κατοχή...Και ακόμη και τότε, οι περισσότερες αγοραπωλησίες ακυρώθηκαν με την απελευθέρωση με ειδικό νόμο και όσοι αγόρασαν ακίνητα με λίρες ή τενεκέδες λάδι τα έβαλαν στον κώλο τους, μαζί με την κουκούλα βεβαίως- βεβαίως...

Μεταπολεμικά, η αγορά ακινήτων ανεβαίνει σταθερά, άλλοτε πιο γρήγορα, άλλοτε πιο αργά αλλά ποτέ πτωτικά- άντε κάποια μικρή διορθωτική πτώση μετα από μεγάλη άνοδο

Πράγματι, από το 2002 και μετά οι τιμές στην ελλάδα ανέβηκαν πολύ γρήγορα, πράγμα το οποίο απόδίδεται κατ' εμέ στην αγαστή συνεργασία τραπεζών- εργολάβων- μεσιτών..

Αλλά για να πιεστούν οι τιμές και να έχουμε σημαντική πτώση (όχι το διορθωτικό 5-10%) θα πρέπει να υπάρξει υπερπροσφορά ιδιαίτερα φθηνών ακινήτων...
Δεδομένου ότι οι πλειστηριασμοί στην ελλάδα ουδέποτε λειτούργησαν και εξακολουθούν να είναι πολύ λίγοι και οι σοβαροί κατασκευαστές δεν καίγονται να πουλήσουν κοψοχρονιά, αμφιβάλλω αν θα υπάξει το τσουνάμι εκείνο που θα συμπαρασύρει τις τιμές...
Ειδικά σε περιοχές- φιλέτα όπου δεν υπαρχουν πια ελεύθερα οικόπεδα...

Τώρα αν κάποιος μαλακάκος που μπήκε στο παιχνίδι το 2005 και αγόρασε ένα οικόπεδο της πλάκας στο Γέρακα με δάνειο και πάει να παραστήσει το Βωβό, δε σημαίνει ότι θα πέσουν οι τιμές στην Κηφισιά, στην Εκάλη, στη Βούλα ή το Π. Ψυχικό.

Και μη ξεχνάμε ότι παρά τις μεγάλες αλλαγές στις καταναλωτικές μας σύνήθειες από το 1990 και μετά, οι έλληνες παραμένουμε κολλημένοι με την ιδιοκτησία μας- κάνουμε το παν για να γίνουμε ιδιοκτήτες γης και άπαξ και γίνουμε, το κρατάμε με νύχια και δόντια...
Ξέρεις πολλούς έλληνες να πούλησαν σπίτι για να ζήσουν σε ενοίκιο;
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
ΣΩΣΤΟΣ ΑΡΧΙ-ΜΑΛΑΚΑΣ Αφου εδινε 150.000 τωρα για διαμερισματακι.....

ΜΕΖΟΝΕΤΑ χτιζεις με αυτα τα λεφτα .....

ΚΑΙ ΣΥ ΕΠΙΣΗΣ που τον απερριψες

ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ !!!!!


ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ....
ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ......


Για τον απλουστατο λογω του οτι εκτος του οτι το σπιτι μετα κοστιζει ο κουκος για αηδονι .....

μεχρι να το εξοφλησεις χανει και μεγαλο μερος της ΑΞΙΑΣ του (ΔΑΝΕΙΟ 20 ΕΤΩΝ ΠΧ)

και ΤΟ ΣΥΜΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ .....

Γιατι να καταληξω συγχρονος σκλαβος και να σκυβω το κεφαλι στο οποιο ΑΦΕΝΤΙΚΟ γιατι εχω ενα ΔΑΝΕΙΟ που πρεπει να εξοφλησω ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΣ μην χασω κι αυτα που εδωσα μεχρι καποια στιγμη .......



Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΓΑΘΟ .....

Το ειπα και το ξαναλεω..

Εσυ και ο 3καρδος, ειστε πολυ  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Αλλα που να το καταλαβετε με την μαλακια που σας βαραει..Βρωμο-λιγουρια..Θελετε να αγορασετε και σπιτι.. :2funny: :2funny: :2funny:

Καλα σας ειπε ο Stayros51, να βαλετε τις λιρες στο κολο σας, αλλα με την μαλακια που βαρατε ολη την ημερα, που να προλαβετε..

Αυτα..
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω λιγο.
Οποιος ιδιοκατασκευασε το σπιτακι του δεν έχει να φοβηθεί
Πρώτον, γιατί έχει κερδισει ήδη την υπεραξία που θα καρπόνονταν ο εργολάβος
Δεύτερον, σίγουρα η ποιότητα κατασκεύης ειναι μακράν καλύτερη
Τέλος, ο ιδιοκτήτης ( εκτός απροοπτου πχ: αρρώστιας μακρια από εμάς) δεν πουλά εύκολα γιατί δεν ζει από αγοροπωλισίες
Οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων που τα αγόρασαν πληρόνοντας τα στο κόκαλο και με δάνεια ας πρόσεχαν
δεν μιλάμε για αυτόν που το έχτισε μόνος του. Μιλάμε για αυτόν που έχει αγοράσει ας πούμε πριν από 1-2 χρόνια...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
και η ποιότητα κατασκευής από ιδιοκατασκευαστή παίζεται και αυτή...γιατί τα συνεργεία κάνουνε κάτι μανούρες αδερφέ μου...που άμα δεν είσαι σχετικός και με το βούρδουλα διαρκώς από πάνω...το φυσάς και δεν κρυώνει μετά...

Αλλά ρε συ Νοκια, για να καταλάβουμε...η μεζονέτα μόνο πόσο του είχε στοιχίσει του κατασκευαστή που δεν έκανε και παζάρι καν;
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Έστειλα πμ στο φίλο STAVRO51, αύριο το απόγευμα έχουμε ραντεβουδάκι
Θα του χώσω τις λιρίτσες μου στο λόκο του, η καλύτερη θυρίδα με ζεστό κλιματισμό, η δε ασφάλεια άψογη.
Μου είπε ότι έχει πολύ χώρο και για άλλους επενδυτές
Ο αχαχουχας θα κάνει άλλη θυρίδα στο λόκο του σταυράκι για ευρώπουλα
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Αλλά ρε συ Νοκια, για να καταλάβουμε...η μεζονέτα μόνο πόσο του είχε στοιχίσει του κατασκευαστή που δεν έκανε και παζάρι καν;

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει ο καθε επαγγελματιας θα πρεπει να εξηγει σε εσενα και στο καθενα τα κοστη του..

Ρωτησες ποτε τον ψωμα, γιαι πουλαει τοσο την φρατζολα ??
Ρωτησες ποτε τον βενζινα σου, γιατι σου πουλαει τοσο την βενζινα ?

Αλλα τεσπα, οσοι ακουσαν εχθες τον προεδρο των κατασκευαστων, να εξηγει στην ΤV,τα κοστη και τα κερδη του καθε κατασκευαστη, τοτε επρεπε απο σημερα κιολας, ο καθε ΣΟΒΑΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ να τρεξει να κλεισει το σπιτι που του αρεσει..

Οποιος νομιζει οτι η οικοδομη ειναι φουσκα, ας μην αγορασει..
Απλα πραγματα..

Αυτα..

 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Έστειλα πμ στο φίλο STAVRO51, αύριο το απόγευμα έχουμε ραντεβουδάκι
Θα του χώσω τις λιρίτσες μου στο λόκο του, η καλύτερη θυρίδα με ζεστό κλιματισμό, η δε ασφάλεια άψογη.
Μου είπε ότι έχει πολύ χώρο και για άλλους επενδυτές
Ο αχαχουχας θα κάνει άλλη θυρίδα στο λόκο του σταυράκι για ευρώπουλα

Kαλα..εισαι για πολλα γελια...!!

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

ΥΓ - Σε θεωρω τοσο βλακα, που σταματω να ασχολουμαι μαζι σου, εστω και για τον χαβαλε μου..





 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Το ειπα και το ξαναλεω..

Εσυ και ο 3καρδος, ειστε πολυ  :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Αλλα που να το καταλαβετε με την μαλακια που σας βαραει..Βρωμο-λιγουρια..Θελετε να αγορασετε και σπιτι.. :2funny: :2funny: :2funny:

Καλα σας ειπε ο Stayros51, να βαλετε τις λιρες στο κολο σας, αλλα με την μαλακια που βαρατε ολη την ημερα, που να προλαβετε..

Αυτα..

Ενω ΕΣΥ ΚΑΙ Ο Σταυρος51 παιζετε ΑΛΛΑΞΟΚΟΛΙΕΣ και σας αρεσει !!!!

Τεσπα καθεις με τα γουστα του .....



Σας ΠΑΡΑΘΕΤΩ στοιχεια οικονομιας .....

Εστω οτι ο Μ@λ@κ@ς που θα αγοραζε το διαμερισμα 150.000 ευρω .....

τα εβαζε στην τραπεζα με 6% επιτοκιο .... θα επαιρνε τον χρονο 9.000 ευρω

ΣΤΑ 180.000 ΕΥΡΩ που ειχες το ΘΡΑΣΟΣ να ζητησεις θα επαιρνε 10.800 ευρω !!!


Και ΕΡΩΤΩ ....

Ποσο ενοικιαζεται ενα διαμερισμα οροφου στα 75 τμ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ?

Πανω απο 650 ευρω δεν το νομιζω


Αρα ....

1ον . θα ειχε και τα λεφτακια του να κανει καμια δουλεια αν του εκοβε (αλλα μαλλον δεν του κοβει για να δεινει τοσα χρηματα ΜΕΤΡΗΤΑ)
ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑ

2ον . Οποτε γουσταρει αλλαζει περιβαλλον-γειτονια
(καθε 5-10 χρονια μπαινει σε καινουργιο διαμερισμα)

3ον . Δεν εχει το ΑΓΧΟΣ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ .....
ουτε ειναι ΜΟΝΤΕΡΝΟΣ ΣΚΛΑΒΟΣ


4ον . Δεν εχει το ΑΓΧΟΣ της κακοτεχνιας του κατασκευαστη

5ον . Δεν εχει τον ΒΡΑΧΝΑ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ και των επιτοκιων

6ον . Ουτε πληρωνει κατι που οταν το ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ ....ΚΑΙ ΑΝ.....

ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝ ΘΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ



ΑΥΤΑ ......

ΤΩΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ..... :2funny: :2funny: :2funny:
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Ενω ΕΣΥ ΚΑΙ Ο Σταυρος51 παιζετε ΑΛΛΑΞΟΚΟΛΙΕΣ και σας αρεσει !!!!

Ειπαμε..Εσυ και ο 3καρδος, ειστε πολυυυυυ... :jerking: :jerking: :jerking:  :jerking:¨

Και του χρονου, εδω θα ειστε, και θα γραφετε τα ιδια..

Και οι τιμες θα ανεβαινουν...Τεσπα..Καλα σας ειπε ο Σταυρος..Βαλτε τις λιρες στο κολο σας μπας και αυγατισουν.Γιατι ΞΥΠΝΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ....!!!!!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ειπαμε..Εσυ και ο 3καρδος, ειστε πολυυυυυ... :jerking: :jerking: :jerking:  :jerking:¨

Και του χρονου, εδω θα ειστε, και θα γραφετε τα ιδια..

Και οι τιμες θα ανεβαινουν...Τεσπα..Καλα σας ειπε ο Σταυρος..Βαλτε τις λιρες στο κολο σας μπας και αυγατισουν.Γιατι ΞΥΠΝΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ....!!!!!

Ποιος σου ειπε οτι δεν εχω βρει σπιτι ?

απλα 100.000 για 85 τμ στα Καμμινια δεν δινω  ....
ας εχει και τζακι και αποθηκη και παρκινγκ
και ας ειναι 2 ετων .....


Την επομενη που θα ερθει ενας ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑΣ με 150.000 ευρω ....

κοιτα και κανε του π....ς να τα παρεις ...
γιατι σε λιγο ουτε 100.000 δεν θα δινουν.....και θα ΚΛΑΙΣ .... :jerking:




ΛΑΚΑΜΑ ΜΕ ΠΤΥΧΕΙΟ !!!!! :jerking: :jerking: :jerking:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΜΟΛΙΣ τωρα ειπε ΠΑΛΙ στον ΑΝΤ1 .....


οτι υποχωρουν οι τιμες των ακινητων και οτι τα δινουν με ατοκες δοσεις ...
.................και δωρο το παρκινγκ και η αποθηκη




:2funny: :rockon: :2funny: :rockon: :2funny: :rockon: :2funny: :rockon:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αρε πρόεδρε αχαχουχα, λεβέντη μου τσολιά μου, έτσι έτσι αγόρι μου δωστους το λοκαντερο στο χέρι
Πονάνε και πεινάνε τόσο πολύ οι καημένοι ειναι να τους λυπάσαι φίλε μου.
Δεν αντέχουν την ήττα τους. :bottom:
Κανένα έλεος για τα λαμόγια, άστους να κράζουνε να κοκορέβονται και να απειλούνε  :jerking:
Το ζήτημα ότι κάποιοι μεγάλοι από δω μέσα (stavros51 κλπ) λόγο πελατειακών συμφερόντων τους σιγοντάρουν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom