Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
ΑΝΤΕ ΚΡΥΦΤΗΤΕ ΛΑΜΟΓΙΑ
ΤΡΕΧΤΕ ΣΑΝ ΤΙΣ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΤΑΝ ΠΛΑΚΟΝΕΙ ΜΠΑΤΣΑΡΙΑ
ΠΕΙΝΑΛΕΣ ΦΟΥΣΤΟΔΕΣ ΜΑΚΑΚΕΣ
ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΩΖΟΥΝ ΟΙ ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΣΑΣ
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
ΑΝΤΕ ΚΡΥΦΤΗΤΕ ΛΑΜΟΓΙΑ
ΤΡΕΧΤΕ ΣΑΝ ΤΙΣ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΟΤΑΝ ΠΛΑΚΟΝΕΙ ΜΠΑΤΣΑΡΙΑ
ΠΕΙΝΑΛΕΣ ΦΟΥΣΤΟΔΕΣ ΜΑΚΑΚΕΣ
ΔΕΝ ΣΑΣ ΣΩΖΟΥΝ ΟΙ ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΣΑΣ
Την βενζίνη την βάζουμε στο αυτοκίνητο λεβέντη, δεν την πίνουμε
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τι βενζίνη και μακακιες μου λες εμενε ρε λαμογιο. Αυτά το πίνουν άλλοι και νομιζουν πως πίνουν ουισκι
ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΛΟΙ ΛΑΜΟΓΙΑ
ΣΑΣ ΦΤΗΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΒΡΕΧΕΙ
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Τι βενζίνη και μακακιες μου λες εμενε ρε λαμογιο. Αυτά το πίνουν άλλοι και νομιζουν πως πίνουν ουισκι
ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΛΟΙ ΛΑΜΟΓΙΑ
ΣΑΣ ΦΤΗΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΒΡΕΧΕΙ
Με ξέρεις και από χθες και με αποκαλείς λαμόγιο παληκάρι μου; Αλλά αν είχες εγκέφαλο αντί για σκατά μέσα στο κρανίο σου θα σκεφτόσουν πριν μιλήσεις. Άντε περαστικά
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
320 ΛΙΡΕΣ+1 !!!!! ΝΤΕΝΕΚΕ ΛΆΔΙ
για +100τ.μ 3 υπνου το πού 10ετιας καλοσυντηρημένο

Επειδή ορισμένοι δεν έχουν καταλάβει το μέγεθος της ζημιάς θα σου πω ότι με 320 λίρες αγοράζεις όχι ένα αλλά ΤΡΙΑ σπίτια σαν κι' αυτό:

28166606_0h.jpg


www.trulia.com/property/1069399712-18474-Westphalia-St-Detroit-MI-48205]$14,900, 3 br  1 ba, Single-Family Home[/url]

Με 11.000 € σήμερα αγοράζεις ένα σπίτι.
Που;;;
Στο Ντητρόϊτ των ΗΠΑ.

Αυτή είναι η ΦΟΥΣΚΑ που έσκασε.
Σήμερα στο Μίτσιγκαν και σε άλλες πολιτείες των ΗΠΑ αγοράζεις σπίτι με λιγότερα λεφτά από ότι αγοράζεις ένα αμάξι.
Αλλά τι σημασία έχει;
Όταν κανένας δεν θέλει να το αγοράσει.

Το να αγοράζεις σπίτι με τέτοιες εξευτελιστικές τιμές ήταν αδιανόητο πριν μερικούς μήνες.
Πολλοί δεν έχουν καταλάβει ότι ζούμε ιστορικές στιγμές.
Ότι τίποτε δεν θα είναι το ίδιο από εδώ και πέρα.
Και ότι οι τιμές των ακινήτων παγκοσμίως ποτέ ξανά δεν θα φθάσουν στα ίδια επίπεδα.


 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Επειδή ορισμένοι δεν έχουν καταλάβει το μέγεθος της ζημιάς θα σου πω ότι με 320 λίρες αγοράζεις όχι ένα αλλά ΤΡΙΑ σπίτια σαν κι' αυτό:

28166606_0h.jpg


www.trulia.com/property/1069399712-18474-Westphalia-St-Detroit-MI-48205]$14,900, 3 br  1 ba, Single-Family Home[/url]

Με 11.000 € σήμερα αγοράζεις ένα σπίτι.
Που;;;
Στο Ντητρόϊτ των ΗΠΑ.

Αυτή είναι η ΦΟΥΣΚΑ που έσκασε.
Σήμερα στο Μίτσιγκαν και σε άλλες πολιτείες των ΗΠΑ αγοράζεις σπίτι με λιγότερα λεφτά από ότι αγοράζεις ένα αμάξι.
Αλλά τι σημασία έχει;
Όταν κανένας δεν θέλει να το αγοράσει.

Το να αγοράζεις σπίτι με τέτοιες εξευτελιστικές τιμές ήταν αδιανόητο πριν μερικούς μήνες.
Πολλοί δεν έχουν καταλάβει ότι ζούμε ιστορικές στιγμές.
Ότι τίποτε δεν θα είναι το ίδιο από εδώ και πέρα.
Και ότι οι τιμές των ακινήτων παγκοσμίως ποτέ ξανά δεν θα φθάσουν στα ίδια επίπεδα.
ενα καλομεταχιρισμενο πρασινο κανι περισοτερα
 

Επισκέπτης
Επειδή ορισμένοι δεν έχουν καταλάβει το μέγεθος της ζημιάς θα σου πω ότι με 320 λίρες αγοράζεις όχι ένα αλλά ΤΡΙΑ σπίτια σαν κι' αυτό:

28166606_0h.jpg


www.trulia.com/property/1069399712-18474-Westphalia-St-Detroit-MI-48205]$14,900, 3 br  1 ba, Single-Family Home[/url]

Με 11.000 € σήμερα αγοράζεις ένα σπίτι.
Που;;;
Στο Ντητρόϊτ των ΗΠΑ.

Αυτή είναι η ΦΟΥΣΚΑ που έσκασε.
Σήμερα στο Μίτσιγκαν και σε άλλες πολιτείες των ΗΠΑ αγοράζεις σπίτι με λιγότερα λεφτά από ότι αγοράζεις ένα αμάξι.
Αλλά τι σημασία έχει;
Όταν κανένας δεν θέλει να το αγοράσει.

Το να αγοράζεις σπίτι με τέτοιες εξευτελιστικές τιμές ήταν αδιανόητο πριν μερικούς μήνες.
Πολλοί δεν έχουν καταλάβει ότι ζούμε ιστορικές στιγμές.
Ότι τίποτε δεν θα είναι το ίδιο από εδώ και πέρα.
Και ότι οι τιμές των ακινήτων παγκοσμίως ποτέ ξανά δεν θα φθάσουν στα ίδια επίπεδα.
αρχηγε αυτο το ειδες???[size=20pt]Year Built: 1941[/size]..
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
ρε τα σπιτια εκι ινε ξιλινα
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366

Ναι, το είδα.
Προφανώς είναι ακραίο παράδειγμα.
Αλλά υπάρχουν σπίτια του 1920 στο Σαν Φρανσίσκο ή στην Νέα Υόρκη που (ακόμη) πουλιούνται 4, 5 και παραπάνω χιλιάδες Ευρώ το τετραγωνικό.

Το γεγονός είναι ότι ανάλογα με την περιοχή μπορεί να βρεις ολοκαίνουργια σπίτια προς 500 - 600 ευρώ το τετραγωνικό.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Ναι, το είδα.
Προφανώς είναι ακραίο παράδειγμα.
Αλλά υπάρχουν σπίτια του 1920 στο Σαν Φρανσίσκο ή στην Νέα Υόρκη που (ακόμη) πουλιούνται 4, 5 και παραπάνω χιλιάδες Ευρώ το τετραγωνικό.

Το γεγονός είναι ότι ανάλογα με την περιοχή μπορεί να βρεις ολοκαίνουργια σπίτια προς 500 - 600 ευρώ το τετραγωνικό.
κολιτε κλισε ενα για μασ μονο που αμερικα δε με αφινουνε να παο θελι βιτσα
 

Επισκέπτης
Ναι, το είδα.
Προφανώς είναι ακραίο παράδειγμα.
Αλλά υπάρχουν σπίτια του 1920 στο Σαν Φρανσίσκο ή στην Νέα Υόρκη που (ακόμη) πουλιούνται 4, 5 και παραπάνω χιλιάδες Ευρώ το τετραγωνικό.

Το γεγονός είναι ότι ανάλογα με την περιοχή μπορεί να βρεις ολοκαίνουργια σπίτια προς 500 - 600 ευρώ το τετραγωνικό.
κατα την γνωμη μου ατυχες παραδειγμα..δεν μπορουμε να συγκρινουμε ανομια πραγματα..κατα τ' αλλα συμφωνω μαζι σου σχετικα με τους εργολαβους-κατασκευαστες..
ομως βρισκουν & τα κανουν..
αρα δεν δικαιουμαστε να φωναζουμε..
ως γνωστον σιχαινομαι την κλαψομουνιαση περισσοτερο & απο την χιλιοχυμενη παπια..
οταν καποτε(αν)αποκτησουμε καταναλωτικη συνειδηση,ισως τα πραγματα αλλαξουν..
μεχρι τοτε το να γκρινιαζουμε-κλαψομουνιαζουμε το θεωρω επιεικως απαραδεκτο..
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
επισης αν ξερεις,μου εξηγεις τι σημαινουν οι παρακατω φοροι???
Taxes: $1,853
Summer Taxes: 1613
Winter Taxes: 240

Δημοτικά τέλη. Για φωτισμό, καθαριότητα, άμεση επέμβαση κλπ.
Όπως αυτά που πληρώνουμε με τον λογαριασμό της ΔΕΗ. Και υπολογίζονται με τον ίδιο τρόπο: επί της αντικειμενικής αξίας.

Στο Μίτσιγκαν (δεν το ήξερα αυτό) είναι ακριβότερα τον χειμώνα επειδή ο Δήμος ξεχιονίζει.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
"Δεν βρίσκουν και τα κάνουν" Πλέζουρα, τους αφήνουν οι από πάνω, τα μεγαλολαμογια οι πολιτικοί μας και τα αρπάζουνε και αυτοί.
ΔΕΣ ΤΟΝ ΒΟΥΡΓΑΡΑΚΗ, ΔΡΥ, ΠΑΧΤΑ, ΜΠΑΣΙΑΚΟ, ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟ & ΣΙΑ
Αυτοι τους κάνουν πλάτες και τα αρπάζουν πρώτοι
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Εντάξει παιδιά το γαμήσαμε το θέμα.

Δεν θέλω να πάρω θέση υπέρ ή κατά κάποιων. Να υπενθυμίσω, ΔΕΝ είμαι εργολάβος.

Εκεί όμως που έχω κάποιες ενστάσεις, είναι ότι:

α) Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Παντελώς ανόμοια όμως. Δλδλ...έλεος, μονοκατοικίες ξύλινες στην Αμερική κατασκευασμένες τον 2οΠΠ, με καινούργια διαμερίσματα με υπόγεια πάρκινγκ και αποθήκες (βλ. κυβικά μπετόν και εκσκαφές κλπ κλπ).

β) Για να προσδιορίσεις το κέρδος κάποιου, πρέπει να έχεις πλήρη, πλήρη όμως άποψη, ποιο είναι το κόστος του. Όταν γράφετε ότι το τετραγωνικό κοστίζει Χ ευρώ, τι εννοείτε? με Φ.Π.Α.? με Ι.Κ.Α.? Τι περιλαμβάνει η τιμή που αναφέρετε? Μήπως έχει και μερίδιο κοινόχρηστων χώρων? Ξέρετε τι ποσοστό του συνολικού κόστους αντιστοιχεί στο οπλισμένο σκυροδέμα που απαιτείται για τις κατασκευές στην Ελλάδα? Πάλι στις παράλογες συγκρίσεις θα καταλήξουμε και συγνώμη αλλά, από κάποια επιχειρήματα είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχετε πλήρη εικόνα, οτότε δεν μπορείτε να εκτιμήσετε το κόστος και κατά συνέπεια και το κέρδος.

γ) Όταν αγοράζεις κατοικία, ουσιαστικά αγοράζεις δύο πράγματα, δλδ γη και κατοικία, οπότε συνολικά δεν μπορείς να συγκρίνεις τιμές κατοικίες ένα σπίτι στο χολαργό π.χ. και το ίδιο στου παπάγου. Να το πω απλά: Ας υποθέσουμε πανομοιότυπες πολυκατοικίες στις δύο παραπάνω περιοχές, που οφείλεται η βέβαιη διαφορά στην τιμή πώλησης?

δ) Όταν αγοράζεις λοιπόν κατοικία, το δεύτερο από το πρ0αναφερόμενα, δεν αγοράζεις ένα τυποποιημένο προϊόν το οποίο έχει περάσει τους whatever ελέγχους ποιότητας και πωλείται αυτούσιο. Αγοράζεις το αποτέλεσμα μίας συνολικής διαδικασίας η οποία είναι 100% customised με ότι σημαίνει αυτό. (Οι περισσότεροι συνομιλητές εδώ μέσα καταλαβαίνουν).

ε) Εκτός του παράγοντα οικοπέδου, πρέπει να ληφθούν υπόψη και εμπορικοί παράγοντες που επηρεάζουν την τιμή του οικοπέδου αλλά και της κατοικίας. Και πάλι με απλά λόγια, βρείτε μου ελεύθερο οικόπεδο στο Π. Ψυχικό ή στο κέντρο της Αθήνας, και πείτε μου ποια είναι η πραγματική αξία του....

στ) Η χωριάτικη καταναλωτική συνείδηση είναι IMHO το μεγαλύτερο δεινό σε αυτή την χώρα. Είτε μιλάμε για CT, αυτοκίνητα, σπίτια κλπ κλπ . Ρε Βολταίρε....από εσένα δεν το περίμενα αυτό...πλήρωσες πριν ολοκληρώσει? Τα θέλει και ο κώλος σου, sorry ρε φίλε... Ακόμη και εάν εκτελούσε την εργασία ο καριόλης που σε έγραψε στα παλιά του τα παπούτσια, ποιος σου εγγυάται ότι το έκανε και σωστά? (βλ. καμινάδα π.χ.). Κάντε συμφωνίες να πληρώσετε κάποιο 10% μετά από 2 ολόκληρες χρήσεις της κατοικίας. Δεν θα αρέσει στον εργολάβο και ίσως σας ανεβάσει και το κόστος. Πείτε του να σας δώσει μία εγγυητική επιστολή 10%-15% για δύο χρόνια.... Δεν μπορεί? Είναι τυχαίος, διώξτε τον. Αλλά μάλλον βρήκατε τον πιο φτηνό αλβανό να σας κάνει την εργασία, οπότε καλή σας όρεξη. Δεν καταλαβαίνω, ο μόνος είμαι που έχω έξυπνους πελάτες και μου αλλάζουν τα φώτα?

ζ) Να σας δώσω λοιπόν δύο πραγματικά παραδείγματα. Έξυπνος πελάτης μου, όχι ξερόλας, πραγματικά έξυπνος, ήρθε στο γραφείο μου και μου είπε: Θα αναλάβεις το σπίτι μου. Θα πληρωθείς το 15% της συνολικής δαπάνης (inlc. οικόπεδο) και θα διαχειριστείς την κατασκευή του, θα ελέγχεις ποιότητα, ποσότητα κλπ κλπ κλπ. Παρόλοπ ου δεν ασχολούμαστε πια με τα οικοδομικά γιατί έχω σιχαθεί την μαλακία των πελατών στην Ελλάδα, των ιδιωτών που είναι ξερόλες, κάνουν οικονομία σε ότι ουσιαστικό για το σπίτι τους αλλά η κυράτσα τους που βλέπει από το πρωί ως το βράδυ διάφορα ξανθά έλατα στην τηλεόραση και θέλει να τα μιμηθεί, θέλει και τσακούζι....(ναι, σωστά διαβάζετε, τσακούζι), δεχτήκαμε γιατί μου φάνηκε ωραίο σενάριο και είδα ότι θα βγάλω καλά λεφτά χωρίς να βάλω δραχμή από την τσέπη μου. Ο πελάτης πλήρωνε απ'ευθείας τα συνεργεία και παράλληλα 15% προς εμάς για κάθε τιμολόγιο που πλήρωνε για την κατασκευή. Για όσους γνωρίζουν, το μοντέλο θυμίζει αυτεπιστασία. Ο πελάτης λοιπόν, διάλεξε οικόπεδο και διάλεξε και υλικά, και τα δύο μετά από προτάσεις δικές μας, αλλά και μετά από έρευνα δική του όπου μπορούσε. Αποτέλεσμα. Έφτιαξε μονοκατοικία στο Μαρούσι, 260 τετραγωνικά (Τα 80 περίπου υπόγεια λόγω πολεοδομικών διατάξεων), μαζί με πισίνα και του στοίχισε η αγορά οικοπέδου και η κατασκευή 600.000 Ευρώ. Το γραφείο μας πήρε 90.000 Ευρώ. Συνολικά 690.000Ευρώ πλήρωσε λοιπόν για μονοκατοικία στο Μαρούσι με πισίνα. Ασχολήθηκε από λίγο έως ελάχιστα. Την ίδια εποχή, φίλη μου πήγε και αγόρασε διαμέρισμα στου Παπάγου 120 τετραγωνικά για 450.000 Ευρώ. Ποιος είναι ο μαλάκας? Σε ότι αφορά το γραφείο μας, το κέρδος μας (προ φόρων) πλησιάζει τα 50.000Ευρώ και αυτό γιατί επέλεξα να αφοερώσω έναν έμπειρο και έναν νέο μηχανικό (ο οποίος εναλλασσόταν με ένα μηχανολόγο) για τους 18 μήνες που έτρεξε η κατασκευή. Τον χρόνο έρευνας οικοπέδου και το όσο ασχολήθηκα εγώ προσωπικά, δεν τον μετράω στην διάρκεια του έργου. Not Bad...και ένα ωραίο win-win σενάριο για όλους.

Δεν θα διαφωνήσω, στην κατασκευή εμπλέκεται κόσμος πολύς και διάφορων ταχυτήτων και ποιότητας. Κάποιοι έβγαλαν απίστευτα λεφτά που δεν τα δικαιούνται. Οι καιροί αλλάζουν και ναι ζούμε απίστευτες στιγμές σήμερα. Στιγμές και γεγονότα που ούτε ο Λιακόπουλος και η αστείρευτη φαντασία του δεν μπορούσε να προβλέψει. Αλλά χαλαρώστε και μην παρουσιάζετε τον τεχνικό κόσμο αυτής της χώρας σαν λαμόγια. Μην ξεχνάτε, ότι οι πολ.μηχανικοί, αρχιτέκτονες αλλά και εργολάβοι (όποιο  και να είναι αυτοί) στην Ελλαδίτσα μας, έχουν ένα τεράστιο βραχνά που λέγεται και σεισμός, και μέχρι σήμερα και ειδικότερα από το 1980 και κάτι το επίπεδο των μελετών μας αλλά και των κατασκευών μας σε αυτό τον τομέα, είναι κορυφαίο σε global level. Δεν δικαιολογεί την αισχροκερδία αυτή η "πρωτοπορία", αλλά να τα λέμε όλα.

Χαρακτηρίζετε τους εργολάβους λαμόγια επειδή κερδίζουν πολλά από ένα προϊόν το οποίο δεν είστε υποχρεωμένοι να αγοράσετε, και το οποίο προϊόν μπορείτε να αποκτήσετε και με άλλους τρόπους και να τους αποφύγετε. Και αυτό σε μία χώρα όπου ΛΑΔΩΝΕΙΣ και ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΟΥΝ όλοι οι επιφανείς για παροχές υπηρεσιών και προϊόντα τα οποία είναι αναγκαία, απαραίτητα και επιβάλλονται. Βλ. γιατρούς, δικηγόρους, δημόσιος τομέας κλπ κλπ κλπ κλπ.

Sorry guys...αλλά τα ισοπεδώνετε όλα και δυστυχώς με επιχειρήματα τα οποία προκαλούν και το γέλιο σε κάποιες περιπτώσεις.

Σε απάντηση λοιπόν του ερωτήματος του thread "Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;".
Ναι γίνεται, εάν ξέρεις όμως τι σου γίνεται στον τομέα αυτόν. Εάν δεν ξέρεις, όσο παζάρι και να κάνεις, τελικά ΜΑΛΛΟΝ χαμένος θα βγεις. Αυτά με απόλυτη ειλικρίνεια.

PS: Είμαι στο αεροδρόμιο και περιμένω μία καθυστερημένη πτήση. Τελικά....όσα sites με ειδήσεις κλπ κλπ κλπ και να ανοίξεις, κανένα δεν μπορεί να σε κρατήσει απασχολημένο τόση ώρα όση το bou.com  :2funny: :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αγαπητε φίλε Γιώργο, στο έχω ξαναπεί πόσο εκτιμώ την έντιμη στάση σου
Πάντα ξεκάθαρος και μάγκας, μάλλον είσαι η εξαίρεση στον γενικό κανόνα.
Όμως οι περισσότεροι δεν σου μοιάζουν ούτε στο νυχάκι σου. Αφού σίγουρα συνεργάζεσαι μαζί τους και τους ξέρεις πολύ καλά.
Οι αγορά ή κατασκευή σπιτιού στην χώρα μας είναι ένα όνειρο για τον μέσο πολίτη. Ακόμη και από αρχιτεκτονική άποψη να το δει κανείς όλες τα κακόγουστα και μη λειτουργικά σπίτια και πολυκατοικίες που μας περιβάλουν είναι ουσιαστικά δημιουργία "πεινασμένων" & "ονειροπόλων" ιδιοκτητών.
Σίγουρα, η ασφαλής κατασκευή δεν απασχολεί τους περισσότερους, να βάλουμε το κεφαλάκι μας κάτω από κανενα κεραμίδι αρχικά, ύστερα έρχεται το  στατους και τα όνειρα της μανταμ μας. Όλες οι νέες πολυκατοικίες τούρτες μπορεί να τις σχεδίασαν μηχανικοί έμεις όμως τρέξαμε νατις αγοράσουμε. Το κιτσ και γκλαμουρία παρέα με την κατηνία μας.
Όσο αφορά τους εργολάβους τα έχω ξαναπεί, δεν ακολούθησαν τους βασικούς νόμους της αγοράς και είδαν τον κάθε αγοραστή ως μακακα.
Δεν θέλω να πεινάσουν αυτοί όμως στο βωμό του υπερκέρδους θα κάνουν τους περισσότερους αγοραστές δυστηχισμένους.
Ρωτάω γιατί, γιατί δεν βάλανε όρια, γιατί δεν προστάτευσαν οι ίδιοι την αγορά.
Και τέλος κάποιοι πρέπει να πληρώσουν, οι αγοραστες την πάτησαν ως τα τώρα αλλά το μάρμαρο θα το πληρώσουν οι εργολάβοι.
Σύντομα, πολύ σύντομα, θα υποτιμηθούν κάτω του κόστους κατασκευής και των αντικειμενικών ακόμα.
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Είχα πει ότι δεν θα γράψω σε αυτό εδώ το νήμα αλλά σήμερα τα πήρα στο κρανίο με τους εργολάβους.

Συμφωνώ απολύτως. Εργολάβοι και μαστόρια σου ξυπνούν βίαια ένστικτα.
Πρόσφατα στενή συγγενής μου αγόρασε οροφοδιαμέρισμα στην (Κάτω) Κηφισιά.
Παρά το γεγονός ότι της πρότεινα να περιμένει (είχε ένα σεβαστό ποσό μετρητά), επέμενε κυρίως για οικογενειακούς λόγους.

Αφού περάσαμε το πρώτο κύμα λαμογιάς (μεσίτες) , όπου από τα σπίτια που μας δείξανε, μόνο στο χάρτη καταλάβαινες ότι ήσουν σε (υποτίθεται) posh προάστειο των Αθηνών και όχι σε υποβαθμισμένο προάστειο του Ισλαμαμπάντ, φτάσαμε στο δεύτερο κύμα: τους εργολάβους.

Η συγγενής αποτάθηκε σε αρχιτεκτονικό - διακοσμιτικό γραφείο της περιοχής για να κάνει ολική ανακατασκευή του  σπιτιού. Το έργο θα διαρκούσε 4 μήνες (μέχρι τον Φεβρουάριο φέτος) και θα κόστιζε περί τα 80 χιλιάρικα (με τα έπιπλα και τις συσκευές δικές της). Περιττό να πω, ότι ακόμα και σήμερα, μετά από 2 αλλαγές εργολάβων και υπέρβαση άνω του 50% το σπίτι της δεν έχει τελειώσει (μιλάμε για Μάρτη πλέον). Το πρόβλημα της ήταν διπλό: αφ' ενός εργάζεται και μένει στο εξωτερικό, οπότε δεν μπορούσε να κυνηγάει τους εργολάβους με τον βούρδουλα, αφ' ετέρου, επειδή είναι καλοπληρώτρια και έδινε ότι της ζητούσαν, την είχαν και φτυσμένη.

Η άποψη που έχω σχηματίσει, χωρίς βέβαια να γενικεύω σε όλες τις περιπτώσεις, είναι ότι στο χώρο υπάρχουν τα μεγαλύτερα λαμόγια της Ελλάδος, από τους πολιτικούς μηχανικούς και τους αρχιτέκτοντες, μέχρι τους πλακάδες και τους ηλεκτρολόγους. Χώρια τους κατασκευαστές.
Δεν θα αντιλέξω ότι υπάρχουν λαμόγια σε όλα τα επαγγέλματα (δικηγόροι, λογιστές, γιατροί ακόμα και ταρίφες), αλλά αυτή η νοοτροπία του ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε και ότι αρπάξει ο κώλος μας, δεν συναντάται πουθενά σε τέτοιο βαθμό.

Για να κλείσω, θα αναφέρω το εξής απίστευτο της ίδιας ιστορίας: η συγγενής έκανε παραγγελία ένα συγκεκριμένο είδος ξύλου για την κουζίνα της. Ο κουζινάς έφερε άλλα ντ' άλλων και στην αρχή επέμενε ότι αυτό ήταν αυτό που είχε διαλέξει. Όταν με τα πολλά, τον απείλησε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το βάλει, υποχώρησε (προφανώς γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να πληρωθεί) αναφέροντας κατά λέξη "δεν πειράζει, θα το φορτώσω σε άλλον". Όπως μάλλον είχε προσπαθήσει να το φορτώσει σε αυτήν.

Ένα έχω να πω: Οι τιμές των ακινήτων όπως έχουν διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια στην χώρα μας ξεπερνούν ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΗ.

Νομίζω είναι προφανές. Όχι μόνο γιατί δεν τις σηκώνουν τα οικονομικά μεγέθη, αλλά γιατί δεν υπάρχει σύγκρηση καν στο τι παίρνεις, σε θέματα υποδομών.

Προ διετίας, μας κάλεσε φίλη να μας δείξει το σπίτι της. Δύο δρόμους πίσω από την Ελευθερώτρια.

Δεν ξέρω πόσες εκατοντάδες χιλιάδες είχε πληρώσει (μιλάμε για οικόπεδο με δυόροφη κατοικία).
Μάντεψε: ούτε εκεί είχε αποχέτευση...
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
καταρχας αλλο εργολαβος κ αλλο κατασκευαστης.εργολαβος λεγεται κ ο μπετατζης!μην τα μπλεκουμε.Υπαρχουν κατασκευαστες με μαστερ κ μορφωμενοι.Αλλα οι περισσοτεροι με αυτη την φουσκα εχουν κ ενα φερραρι στο γκαραζ τους.......ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΤΡΙΚΑΡΔΕ!!!!!!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σημερα εμαθα πως ενα σπιτι 320τμ σε οικοπεδο 600 τμ ....

Μονο το σπιτι χωρις να μπουν εσωτερικα κουφωματα πλακακια δαπεδου επιπλα κουζινας, ντουλαπες και μπανια (ειδη υγεινης)
με διαμορφωμενο κηπο και παρκινγκ κλειστο
κατασκευης 2006-8 κοστισε σε ιδιωτη μαζι με αδεια οικοδομης και ενσημα 150.000 ευρω !!!!!!


Αντε τα υπολοιπα να κοστισουν 30.000 ευρω πλουσια-πλουσια ....

ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ 25.000 ΔΙΚΗ ΜΟΥ 30.000

Ποσο τιμαται το τετραγωνικο κατασκευαστικα ΤΕΛΙΚΑ ?

180.000 δια 320 = 562,5 το τμ !!!!!

Μυτηλινη μερια σε κεντρο ......

ΜΕ ΜΕΣΑΙΑ ΠΡΟΣ ΑΚΡΙΒΑ ΥΛΙΚΑ !!!!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Κοίτα να δεις όταν πάει να στρώσει ο διάλογος, έρχεται ένας μακακας χαμένος εργολάβος με μάστερ του κώλου τα μαμαει όλα.
Τέλος πάντων η ήττα τους είναι πολύ μεγάλη και τους δικαιολογώ.
ΟΥΣΤ ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΟ
ΠΕΙΝΑΛΑ ΜΕ ΦΕΡΡΑΡΙ                        
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom