Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δηλαδη αμφισβητεις το κοστος κατασκευης?
Ποσες φορες πρεπει να γραψουμε σε αυτο το τοπικ οτι το κοστος κατασκευης ειναι το ιδιο για ολους τους κατασκευαστες(+/- 10%) (μιλαμε για "συνηθη" κατασκευη) και οτι αυτο το οποιο διαμορφωνει την τελικη τιμη ειναι η τιμη του οικοπεδου??? (ή αντιπαροχη)
Ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβει κανεις???

Ποιος ευθυνεται για το υψηλο κοστος αγορας οικοπεδου? Οι κατασκευαστες?.....

Εσυ αμφισβητείς οτι η ποιότητα κατασκευής αντιστοιχεί σε λυόμενο στο Κάιρο δίπλα στο ποτάμι;
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Εσυ αμφισβητείς οτι η ποιότητα κατασκευής αντιστοιχεί σε λυόμενο στο Κάιρο δίπλα στο ποτάμι;

Κατ'αρχην, απαντησε μου στην ερωτηση που σου εθεσα.
(Παραπονιεσαι για την τελικη τιμη των διαμερισματων λεγοντας οτι οι κατασκευαστες ειναι "λαμογια".)

Αφου μου απαντησεις στην 1η ερωτηση, να συζητησουμε και για την ποιοτητα κατασκευης.

Το κοστος κατασκευης ξερεις τι ποσοστο της τελικης τιμης του διαμερισματος ειναι στις μερες μας, ?
Ο "οικοδομικος σκελετος" ενος κτισματος ξερεις τι ποσοστο του συνολικου κοστους κατασκευηςειναι ?
Για μιλησε μας λιγο για την ποιοτητα κατασκευης των κτισματων του εξωτερικου (και κυριως για τον "σκελετο" τους) και προτεινε μας και εναλλακτικες λυσεις εφαρμοσιμες επι Ελληνικου εδαφους (οι οποιες φυσικα να συνοδευονται με συγκριση κοστους).

Σ'ευχαριστω για τις απαντησεις που θα μου δωσεις.


 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Βολταρε αγορι μου η δουλεια του κατασκευαστη ειναι αλητικη δεν το ξερεις??Τι γκρινιαζεις.Αφου ο κατασκευαστης εχει να συνενοηθει με ολους τους τελευταιους μαθητες της ταξης.τουβλαδες μπογιατζηδες σοβατζιδες κλπ.ΤΙ λες συμφωνεις???????
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Δηλαδη αμφισβητεις το κοστος κατασκευης?
Ποσες φορες πρεπει να γραψουμε σε αυτο το τοπικ οτι το κοστος κατασκευης ειναι το ιδιο για ολους τους κατασκευαστες(+/- 10%) (μιλαμε για "συνηθη" κατασκευη) και οτι αυτο το οποιο διαμορφωνει την τελικη τιμη ειναι η τιμη του οικοπεδου??? (ή αντιπαροχη)
Ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβει κανεις???

Ποιος ευθυνεται για το υψηλο κοστος αγορας οικοπεδου? Οι κατασκευαστες?.....

Ναι και τα οικόπεδα στο Βερολίνο ή στο Λος Άντζελες είναι φθηνά.

Σου είπα ότι γνωρίζω εργολάβους από το 1970 και ένα ξέρω.

Όπου τους παίρνει θα προσπαθήσουν να σε ρίξουν για να βγάλουν παραπάνω 100 δραχμές ή 100 Ευρώ. Από το πόμολο, μέχρι την θήκη για το κωλόχαρτο στο μπάνιο, μέχρι ένα ρακοράκι, μέχρι την κλειδαριά της εξώπορτας.
Σε εμένα υποσχέθηκε ότι θα φέρει χώμα για το παρτεράκι μπροστά στην οικοδομή και ακόμα τον ψάχνω. Μόλις πήρε το χρήμα, που τον είδατε, που τον συναντήσατε. Ουστ ρε λαμόγια.

Και δεν μας λες ποιό είναι το δικό σου "εύλογο" περιθώριο κέρδους;
Και τι δείχνεις από αυτό στην εφορία;;

Μήπως είναι τυχαίο ότι αυτή η επαγγελματική δραστηριότητα (του εργολάβου) δεν απαιτεί ΚΑΜΙΑ επαγγελματική άδεια, ΚΑΜΙΑ εμπειρία, ΚΑΜΙΑ ευθύνη (εντάξει υπάρχει νόμος αλλά πιασ' το αυγό και κούρευτο άμα έχει γίνει κακοτεχνία).
Ακόμη και οι πουτάνες στην Φυλής χρειάζονται άδεια.
Οι εργολάβοι καμία.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Βολταρε αγορι μου η δουλεια του κατασκευαστη ειναι αλητικη δεν το ξερεις??Τι γκρινιαζεις.Αφου ο κατασκευαστης εχει να συνενοηθει με ολους τους τελευταιους μαθητες της ταξης.τουβλαδες μπογιατζηδες σοβατζιδες κλπ.ΤΙ λες συμφωνεις???????

Γιατί νομίζεις ότι στην Γερμανία ή στη Ελβετία ή στο Λος Άντζελες έχει να κάνει με αριστούχους μαθητές και κάτοχους master;;;
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Κατ'αρχην, απαντησε μου στην ερωτηση που σου εθεσα.
(Παραπονιεσαι για την τελικη τιμη των διαμερισματων λεγοντας οτι οι κατασκευαστες ειναι "λαμογια".)

Αφου μου απαντησεις στην 1η ερωτηση, να συζητησουμε και για την ποιοτητα κατασκευης.

Το κοστος κατασκευης ξερεις τι ποσοστο της τελικης τιμης του διαμερισματος ειναι στις μερες μας, ?
Ο "οικοδομικος σκελετος" ενος κτισματος ξερεις τι ποσοστο του συνολικου κοστους κατασκευηςειναι ?
Για μιλησε μας λιγο για την ποιοτητα κατασκευης των κτισματων του εξωτερικου (και κυριως για τον "σκελετο" τους) και προτεινε μας και εναλλακτικες λυσεις εφαρμοσιμες επι Ελληνικου εδαφους (οι οποιες φυσικα να συνοδευονται με συγκριση κοστους).

Σ'ευχαριστω για τις απαντησεις που θα μου δωσεις.

Κοίτα φιλαράκο, δεν υπάρχει λόγος να χάνεις την ψυχραιμία σου.

Οδηγίες να δινεις εκεί που περνάει ο λόγος σου.

Τελος, το οτι ΔΕΝ απαντάς για την ποιότητα κατασκευής μάλλον δείχνει οτι δεν εισαι και πολύ περήφανος για τη δουλειά σου.

Ψυχραιμία και μην αγχώνεσαι.

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Και να μην ακούω δικαιολογίες ότι η Σιδενόρ ανεβάζει τα σίδερα.
Τα σίδερα ανεβαίνουν και πέφτουν παντού μαζί στον κόσμο.
Από την Ινδία μέχρι την Ιρλανδία.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Και να μην ακούω δικαιολογίες ότι η Σιδενόρ ανεβάζει τα σίδερα.
Τα σίδερα ανεβαίνουν και πέφτουν παντού μαζί στον κόσμο.
Από την Ινδία μέχρι την Ιρλανδία.
τα ατμου η τα απλα
παρε σιδεροστρα ινε καλιτερι
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε. Όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν και οι καλοί και οι παπάρες. Έχω γνωρίσει όλα τα είδη εργολάβων σαν πολιτικός μηχανικός μελετητής. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βγάλουν από την μύγα ξύγγι.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.149
Κριτικές
491
Like
37.548
Πόντοι
41.447
Και να μην ακούω δικαιολογίες ότι η Σιδενόρ ανεβάζει τα σίδερα.
Τα σίδερα ανεβαίνουν και πέφτουν παντού μαζί στον κόσμο.
Από την Ινδία μέχρι την Ιρλανδία.

αφού είναι χρηματιστηριακό αγαθό....
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Ναι και τα οικόπεδα στο Βερολίνο ή στο Λος Άντζελες είναι φθηνά.

Σου είπα ότι γνωρίζω εργολάβους από το 1970 και ένα ξέρω.

Όπου τους παίρνει θα προσπαθήσουν να σε ρίξουν για να βγάλουν παραπάνω 100 δραχμές ή 100 Ευρώ. Από το πόμολο, μέχρι την θήκη για το κωλόχαρτο στο μπάνιο, μέχρι ένα ρακοράκι, μέχρι την κλειδαριά της εξώπορτας.
Σε εμένα υποσχέθηκε ότι θα φέρει χώμα για το παρτεράκι μπροστά στην οικοδομή και ακόμα τον ψάχνω. Μόλις πήρε το χρήμα, που τον είδατε, που τον συναντήσατε. Ουστ ρε λαμόγια.

Και δεν μας λες ποιό είναι το δικό σου "εύλογο" περιθώριο κέρδους;
Και τι δείχνεις από αυτό στην εφορία;;

Μήπως είναι τυχαίο ότι αυτή η επαγγελματική δραστηριότητα (του εργολάβου) δεν απαιτεί ΚΑΜΙΑ επαγγελματική άδεια, ΚΑΜΙΑ εμπειρία, ΚΑΜΙΑ ευθύνη (εντάξει υπάρχει νόμος αλλά πιασ' το αυγό και κούρευτο άμα έχει γίνει κακοτεχνία).
Ακόμη και οι πουτάνες στην Φυλής χρειάζονται άδεια.
Οι εργολάβοι καμία.

1) Κατ'αρχην εθεσες ενα πολυ σημαντικο θεμα, το οποιο εθιξαν και αλλοι χρηστες (μεταξυ των οποιων και εγω) σε προηγουμενες σελιδες.
Αυτο του Μητρωου Κατασκευαστων Ιδιωτικων Εργων.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι δεν μπορει και η κουτση μαρια να κανει τον "κατασκευαστη"...
Ειναι ευκαιρια να καθαρισει ο κλαδος.

2) Ας μας πει ο φιλος παραπανω ποσο κοστισαν τα οικοπεδα στις συγκεκριμενες περιοχες του Βερολινου κτλ. και ποσο η κατασκευη, για να μπορεσουμε να βγαλουμε ολοι μας τα συμπερασματα μας...

3) Αυτο που λες για τα πομολα κτλ. γιατι σε εκπλησει?¨
Σε ολα τα επαγγελματα το ιδιο συμβαινει...
Υπαρχουν αυτοι που προσφερουν προιοντα και υπηρεσιες επιπεδου και υπαρχουν και τα λαμογια...
Εδω τυροπιτα πας να φας και οι μισοι σε δηλητιριαζουν και οι αλλοι μισοι σε αφηνουν να ζησεις και εσυ μου μιλας για υδραυλικα, πομολα κτλ?...


 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Κοίτα φιλαράκο, δεν υπάρχει λόγος να χάνεις την ψυχραιμία σου.

Οδηγίες να δινεις εκεί που περνάει ο λόγος σου.

Τελος, το οτι ΔΕΝ απαντάς για την ποιότητα κατασκευής μάλλον δείχνει οτι δεν εισαι και πολύ περήφανος για τη δουλειά σου.

Ψυχραιμία και μην αγχώνεσαι.

Δεν χανω καθολου την ψυχραιμια μου και δεν εχω καμμια διαθεση να σου δωσω οδηγιες. (πρακτικα, στ'αρχιδια μου...)
Απλα εσυ προσεβαλες εναν συγκεκριμενο κλαδο (γενικευοντας) και εγω εθεσα ορισμενα ερωτηματα γιατι διαφωνω μαζι σου.

Εχεις διαθεση να απαντησεις?  Αν ειναι πες το μου, για να μην χανω χρονο να γραφω...

 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δεν χανω καθολου την ψυχραιμια μου και εχω καμμια διαθεση να σου δωσω οδηγιες. (πρακτικα, στ'αρχιδια μου...)
Απλα εσυ προσεβαλες εναν συγκεκριμενο κλαδο (γενικευοντας) και εγω εθεσα ορισμενα ερωτηματα γιατι διαφωνω μαζι σου.

Εχεις διαθεση να απαντησεις?  Αν ειναι πες το μου, για να μην χανω χρονο να γραφω...

Δε θυμάμαι να ζήτησα οδηγίες. Μήπως έχεις πυρετό;

Μάλλον εσυ χρωστάς μια απάντηση. Αν σε κατηγορούν οτι δίνεις ξεφτίλα σπίτι και εσυ απαντάς "μά έτσι κάνουν όλοι" τοτε απλά ντροπή σου.

Στο ειπα και πριν. Οδηγιες να δινεις εκει που περνάει ο λόγος σου.

Πίστεψέ με, ο χρόνος μου ειναι πιο πολύτιμος απο το δικό σου.
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
............... 
Πως την παταω ο μαλακας και απανταω καθε φορα σ'αυτο το τοπικ?

Πρεπει να ειμαι ΥΠΕΡ-ΜΑΛΑΚΑΣ για να προσπαθω να μιλησω σοβαρα σ'αυτο το τοπικ!

ΝΑΙ! ΕΙΜΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ!!!  :rockon:

Bye bye...  ;)
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Εκτός απο την κρίση αυτογνωσίας

Φευγεις χωρις να δώσεις απάντηση

Στο καλό
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
τα ατμου η τα απλα
παρε σιδεροστρα ινε καλιτερι

Εσύ πρόσεξε, γιατί άμα αποκτήσουν κεντρικό σύστημα αποχέτευσης ο Γέρακας και τα Γλυκά Νερά ούτε έξω από τα στριπ δεν θα περνάς.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Εσύ πρόσεξε, γιατί άμα αποκτήσουν κεντρικό σύστημα αποχέτευσης ο Γέρακας και τα Γλυκά Νερά ούτε έξω από τα στριπ δεν θα περνάς.
καλα .....αμα αποκτισι η ελαδα αποχετεφσι σφιρα μου ολο αφθερετα ιμαστε
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Με μεγαλη μου χαρά σημέρα βλέπω οι μασκες να πέφτουν για ακόμα μια φορά
[move]Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΟΣ[/move]
Οι φίλοι εργολάβοι προσπαθούν να μαζέψουν τα ασυμάζεφτα, τι θα γίνει ρε λαμόγια που θα το πάτε το γράμμα από παντού σας κράζουν
ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΣΑΣ ΦΤΗΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΒΡΕΧΕΙ
'Ολοι εμείς μακάκες και εσεις οι έξυπνοι
Ο Δασκαλος Finder ανακάλυψε τον εαυτό του, α ρε παραπέρα λαμόγιο ψευτολεφτά ψευτομορφομένε μακακα
Από αυτά που σας αποκάλυψε σήμερα ο Μεγας Βολτέρος ( ψιτ!! δε σε γλύφω τον θαυμασμό μου σου τονέχω ξαναγραψει)
ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
320 ΛΙΡΕΣ+1 !!!!! ΝΤΕΝΕΚΕ ΛΆΔΙ
για +100τ.μ 3 υπνου το πού 10ετιας καλοσυντηρημένο
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Και απειλούν τα λαμογια
Enforcer προς Βολτερο:Δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά μάζεψέ το γιατί αμα μπλέξεις μαζί του δε σε ξεπλένει ουτεο ο δουναβης
[glow=red,2,300]ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ[/glow]
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Και απειλούν τα λαμογια
Enforcer προς Βολτερο:Δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά μάζεψέ το γιατί αμα μπλέξεις μαζί του δε σε ξεπλένει ουτεο ο δουναβης
[glow=red,2,300]ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ[/glow]

Παρεξήγησες φιλαράκι

Δεν κατάλαβες το χιουμοριστικό του θέματος. Καμμία σχέση με απειλές. Πλάκα κάνουμε (αν ήξερες το fethry θα καταλαβαινες)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom