Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Βροχή και σήμερα τα πμ από πεινασμένους εργολάβους.
Έχω και τον κύριο Στρινγγο να με κηνηγάει να του δώσω λίγο λαδάκι.
ΠΕΙΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
τρικαρδε θα μου το παρεις το ρετιρε θελω ρευστο????????????
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ρε φιλαράκο σταριστο δεν γουστάρω τις περιοχές που μου προτίνεις
Αν πάντως επιμένεις και έχεις μεγάλη ανάγκη τι πω, χαλάλι σου 350 χρυσές και άντε 3 ντενεκέδες λαδάκι είναι δικοί σου
Ετοίμασε συμβόλαια και υπογράφω
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
σε ποιες περιοχες γουσταρεις εσυ δλδ??
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Είπαμε νότια αλά κάπως λαικα
Τζιτζιφιές Μοσχάτο κλπ
Εσύ έχεις Πολιτία και Βούλα έτσι κατάλαβα
Πάντως εγω είμαι πτωχούλης και δε μπορω τους πλούσιους γειτόνους
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
βρες χρηματα ρε φιλε ολοι οι αλλοι πως βρηκανε??
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σου το ξανάπα ευτηχός ειμαι πολύ δειλός και δεν γουστάρω τα δάνεια
Αν πάντως επιμένεις αντε χαλάλι σου 350χρυσές δικές σου με τουμπάρισες πονηρούλη
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σημερα εμαθα πως ενα σπιτι 320τμ σε οικοπεδο 600 τμ ....

Μονο το σπιτι χωρις να μπουν εσωτερικα κουφωματα πλακακια δαπεδου επιπλα κουζινας, ντουλαπες και μπανια (ειδη υγεινης)
με διαμορφωμενο κηπο και παρκινγκ κλειστο
κατασκευης 2006-8 κοστισε σε ιδιωτη μαζι με αδεια οικοδομης και ενσημα 150.000 ευρω !!!!!!
αντε τα υπολοιπα να κοστισουν 30.000 ευρω πλουσια-πλουσια ....

ποσο τιμαται το τετραγωνικο κατασκευαστικα ?

180.000 δια 320 = 562,5 το τμ !!!!!

Μυτηλινη μερια σε κεντρο ......
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Απιστευτο αλλα αληθινο !!!!!

Πρωην εργολαβος με δικες του σκαλωσιες ......

ΠΟΥΛΑΕΙ ΛΑΧΕΙΑ στην Ομονοια σαν ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ Λαχειοπωλη !!!!!

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:



Πρεπει να κατεβασω την προσφορα μου .....

ΚΡΙΣΗ - ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ - ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΠΕΦΤΕΙ ......ΚΤΛ
Ολα καλα δηλαδη ....ΓΙΑ ΜΕΝΑ


ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΩΡΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΙΜΩΝ.....

50.000 ΕΥΡΩΠΟΥΛΕΣ ΖΕΣΤΕΣ - ΖΕΣΤΕΣ για διαμερισμα 75+τμ 2ου+ οροφου με παρκινγκ και αποθηκη .....

ΠΟΙΟΣ ΤΥΧΕΡΟΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΘΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ ?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πρόεδρε θα σε μαλώσω δεν ποστάρεις και την μεγάλητερη προσφορά
Λεπόν ανακεφαλαίωση:

Από τον κύριο Αχαχουχα Πρόεδρο της [glow=red,2,300]Ενώσεως Καλοπληροτων Απούλητων Διαμερισμάτων "ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ"[/glow]

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑΑΑΑΑ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕΕΕΕΕΕΕ

50.000 ΕΥΡΩΠΟΥΛΕΣ ΖΕΣΤΕΣ - ΖΕΣΤΕΣ για διαμερισμα 75+τμ 2ου+ οροφου με παρκινγκ και αποθηκη .....

και από εμενα τον πτωχο και αμορφοτο
350 ΖΕΣΤΕΣ ΛΙΡΕΣ + 2!!!!!! ΝΤΕΝΕΚΕΔΕΣ ΛΑΔΑΚΙ ΓΙΑ +100 τ.μ. 3 Υ/Π
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
ΦΙΛΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟ ΤΡΕΧΑ ΝΑ ΠΡΟΦΤΑΣΕΙΣ
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
[move]ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
ΦΙΛΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟ ΤΡΕΧΑ ΝΑ ΠΡΟΦΤΑΣΕΙΣ
[/move]
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΕΧΩ Προταση στα Καμινια Πειραια για διαμερισμα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ απο ΓΝΩΣΤΟ ΕΡΓΟΛΑΒΟ

στον 3ο οροφο 85 τμ με παρκινγκ πιλοτης + αποθηκη 12τμ στο υπογειο με .......



100.000 ΕΥΡΩΠΟΥΛΕΣ ΜΕΤΡΗΤΑ !!!


Αλλα δεν ΒΙΑΖΟΜΑΙ γιατι θα ΠΕΣΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΤΙΜΕΣ !!!

ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ .....
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
ΟΧΙ ΟΧΙ
Πρόεδρε Αχαχουχα μην το αγορασεις ειναι ακριβό, περίμενε λίγο ακόμη
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΚΙ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΓΚΕΛΟ !!!!!! :2funny:



ΠΕΙΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΣΟΥ ΛΕΩ !!!!!

ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ............

ΠΕΙΝΑΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΣΟΥ ΛΕΩ .....


Τεσπα ....

ΕΧΩ Προταση στα Καμινια Πειραια για διαμερισμα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ απο ΓΝΩΣΤΟ ΕΡΓΟΛΑΒΟ

στον 3ο οροφο 85 τμ με παρκινγκ πιλοτης + αποθηκη 12τμ στο υπογειο με .......


100.000 ΕΥΡΩΠΟΥΛΕΣ ΜΕΤΡΗΤΑ !!!


Αλλα δεν ΒΙΑΖΟΜΑΙ γιατι θα ΠΕΣΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΤΙΜΕΣ !!!

ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ .....
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Οι αγοραστές στρέφοντε προς τα μικρα διαμερισματα κατω των 70τ.μ. τριαρακια
Τα μεγαλα δεν τα πλησιάζουνε, τα περισσότερα μουχλιάζουθν κλεισμένα
:think: τα μεγάλα ποιος θα τα πάρει;
:idiot: :idiot: :idiot:
Οι εργολάβοι :headbang: ποσο  :bigdick: ειναι
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Είχα πει ότι δεν θα γράψω σε αυτό εδώ το νήμα αλλά σήμερα τα πήρα στο κρανίο με τους εργολάβους.
Σε καινούργιο διαμέρισμα 2 ετών ξαναβάψαμε την καμινάδα. Και αυτό γιατί έβγαλε υγρασίες. Το λαμόγιο ο εργολάβος, αν και μηχανολόγος μηχανικός, για να γλιτώσει 1000 ευρώ δεν είχε κάνει την καμινάδα διπλού τοιχώματος με αποτέλεσμα να δημιουργούνται υγροποιήσεις οι οποίες φυσικά διαπερνούν το τοίχωμα και διαχέονται στους διπλανούς τοίχους.
Άσε που δεν την έχει σχεδιάσει σωστά, κάνει πολλές στροφές και δεν έχει επαρκή εφελκυσμό.
Με πολλή μεγάλη μανούρα, απειλές για δικηγόρους και δικαστήρια τελικά αναγκάστηκε να την επιδιορθώσει και να μπει νέα καμινάδα ανοξείδωτη (δυστυχώς διπλού τοιχώματος δεν χωρούσε) εσωτερικά μέσα στην αρχική.
Παράλληλα βλέπω και τα μπαλκόνια που ήδη αρχίζαν να ξεφλουδίζουν οπότε έβαλα και τα έβαψαν και αυτά στην μεζονέτα.
Δεν είναι δυνατόν, κατασκευή 2 χρόνων και να παρατηρούνται σκασίματα στους εξωτερικούς τοίχους, ρωγμές και ξεφλουδίσματα. Για να μην πω για κακοτεχνίες στα υδραυλικά και άλλ α τέτοια.

Σπίτια έχουμε αγοράσει οικογενειακώς αρκετά. Από τότε που θυμάμαι ότι αγοράσαμε σπίτια, από την δεκαετία του 70 δηλαδή, ένα πράγμα μου έχει μείνει στην μνήμη:
Το πόσο ΛΑΜΟΓΙΑ ήταν οι εργολάβοι.

Αργότερα όταν έψαχνα ο ίδιος για σπίτι γνώρισα ένα σωρό επηρμένους και άσχετους μαλάκες, ένα σωρό κωλόπαιδα που με τα χρήματα του μπαμπά το έπαιζαν κατασκευαστές, ένα σωρό μάγκες που το έπαιζαν βαρύ πεπόνι και εμμέσως με θεωρούσαν ηλίθιο διότι πίστευαν ότι θα πιστέψω τα ψέμματα τους και τις απίθανες ιστορίες τους, με άλλα λόγια ένα σωρό ΛΑΜΟΓΙΑ.

Και επειδή έχω ζήσει πολλά χρόνια έξω την αγορά του real estate την ξέρω καλά. Γενικά, σε όλο τον κόσμο, οι εργολάβοι και οι μεσίτες λαμόγια είναι. Αλλά αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα ξεπερνάει το κάθε όριο.

Τα τελευταία χρόνια, σε πολλά ταξείδια που κάνω σε όλη την Ευρώπη, από την Νορβηγία και την Φινλανδία, μέχρι την Πορτογαλία και την Αυστρία ρωτάω μονίμως τους ανθρώπους που συνεργάζομαι για τις τιμές των ακινήτων στις χώρες τους. Παίρνω τις τοπικές εφημερίδες και βλέπω αγγελίες ή περνόντας έξω από τα μεσιτικά βλέπω τις τιμές και τις φωτογραφίες.

Ένα έχω να πω: Οι τιμές των ακινήτων όπως έχουν διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια στην χώρα μας ξεπερνούν [size=14pt]ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΗ[/size].
Δεν είναι δυνατόν να ζητάνε 4000 το τετραγωνικό στην Νέα Σμύρνη ή στην Αγία Παρασκευή.
Δεν είναι δυνατόν αν ζητάνε 4000 το τετραγωνικό για το ξεροβούνι πάνω από το Δαφνί.
Δεν είναι δυνατόν να θέλουν 3500 το τετραγωνικό για διαμέρισμα στο άθλιο γκετοποιημένο Πάτημα Χαλανδρίου.
Δεν είναι δυνατόν να ζητάνε 3500 το τετραγωνικό στον Γέρακα που δεν έχει αποχέτευση και έχει κάνε πλούσιο τον συναγωνιστή Θρούλη.

Έχω γράψει εδώ ήδη για τις τιμές στο Λος Άντζελες:
2500€ το τετραγωνικό κατά μέσο όρο.
Ακούτε εργολάβοι; 2500€ το μέτρο στο Λος Άντζελες. Όπου και να είναι, είναι Λος Άντζελες.

Λοιπόν θα σας πω εγώ τι παίρνει κανένας με 350 χρυσές λίρες.
Παίρνει αυτό:
http://[URL unfurl="true"]www.nordstadt.com/fotos/nor1368h.jpg[/img[/URL]]
[url=http://[URL unfurl="true"]www.nordstadt.com/immobilien-im-barnim/panketal/schwanebeck/eigentumswohnung/2-zimmerwohnung/1368/]2-Zimmerwohnung,Preis[/URL] € 63.800,–[/url]
2 Δωμάτια, 58 τετραγωνικά, 1 θέση πάρκινγκ, κατασκευή του 1997
1100 Ευρώ το τετραγωνικό.
Που;[size=12pt][color=red][b]Κοντά στο Magdenburg[/b][/color][/size].
[b]ΑΚΟΥΤΕ ΛΑΜΟΓΙΑ; 1100€ το μέτρο.[/b]


Θέλετε και άλλο;;;
Πάρτε και ένα σπίτι:
[img]http://[URL unfurl="true"]www.nordstadt.com/fotos/1495h-einfamilienhaus-flair-113-glienicke-nordbahn-oberhavel.jpg[/img[/URL]]
[url=http://[URL unfurl="true"]www.nordstadt.com/immobilien-in-glienicke-nordbahn/einfamilienhaus/freistehendes-einfamilienhaus/1495/]Einfamilienhaus,Preis[/URL] € 219.990,–[/url]
Σπίτι 5 δωματίων, 113 τετραγωνικά, σε οικόπεδο 780 μέτρων, κατασκευής 2007.
[b]ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΡΕ ΑΡΧΙΚΛΕΦΤΕΣ [size=12pt][color=red]60 Km έξω από το ΒΕΡΟΛΙΝΟ[/color][/size][/b] [b]με λιγότερα από 2 χιλιάρικα το μέτρο[/b].

Θέλετε και άλλο; Θέλετε και άλλο;
Πάρτε ρε αρχιλαμόγια:
[img]http://[URL unfurl="true"]www.nordstadt.com/fotos/1473h-eigentumswohnung-4-zimmerwohnung-berlin-friedrichshain.jpg[/img[/URL]]
[url=http://[URL unfurl="true"]www.nordstadt.com/english/residential-properties-in-berlin-and-brandenburg/berlin-friedrichshain/freehold-flat/3-bedroom-flat/1473/]Berlin-Friedrichshain[/URL], 3 Bedroom Flat,Price € 296.000,–[/url]
[b][size=12pt]ΠΟΥ; ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ[/size][/b]
[u]Διαμέρισμα 135 τετραγωνικών, 4 δωματίων, 1 θέση γκαράζ στο υπόγειο, κατασκευής 2005.[/u]

[b]2200 Ευρώ το τετραγωνικό[/b] [size=17pt][color=red][b]ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ[/b][/color][/size] [b]ρε λαμόγια[/b].


Μην με προκαλέσει κανένα π@@ρι εργολάβος του κ@λου εδώ μέσα γιατί θα συνεχίσω να ποστάρω.
Με άλλα από το Βερολίνο: [url=http://[URL unfurl="true"]www.nordstadt.com/english/residential-properties-in-berlin-and-brandenburg/#nor1473]Property[/URL] in Berlin and Brandenburg[/url]
Με Ισπανία, Ελβετία, Ιταλία.

Και κυρίως με Αμερική.
Γιατί εκεί να δείτε τι παίρνει κανένας με 350 ή 500 λίρες.

 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Βολταίρε θα ήθελα εδω να σε ενημερώσω οτι το ποστάρισμά σου αυτό εμπίπτει στο νόμο του fethry σύμφωνα με τον οποίο αν λες οτι έχεις ζήσει στο εξωτερικό το κανεις για να πουλήσεις.

Δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά μάζεψέ το γιατί αμα μπλέξεις μαζί του δε σε ξεπλένει ουτεο ο δουναβης
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Βολταίρε θα ήθελα εδω να σε ενημερώσω οτι το ποστάρισμά σου αυτό εμπίπτει στο νόμο του fethry σύμφωνα με τον οποίο αν λες οτι έχεις ζήσει στο εξωτερικό το κανεις για να πουλήσεις.

Δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά μάζεψέ το γιατί αμα μπλέξεις μαζί του δε σε ξεπλένει ουτεο ο δουναβης

Χε, χε.
Σύμφωνα με τον συγκεκριμένο είμαι δεξιός, σταλινικός, υποστηρικτής του Κύρκου, πρώην θαμών θλιμένων μπουάτ στην μεταπολίτευση και νυν οππορτουνιστής με πιστωτικές κάρτες.

Για το ότι έχω ζήσει έξω δεν το έχει πιάσει ακόμη. Που θα πάει όμως;
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.149
Κριτικές
491
Like
37.548
Πόντοι
41.447
Ρεσπεκτ Voltaire!

Eμεινα κάγκελο....
Η αλήθεια είναι πάντα πικρή...
 

Finder

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
198
Like
2
Πόντοι
1
Μην με προκαλέσει κανένα π@@ρι εργολάβος του κ@λου εδώ μέσα γιατί θα συνεχίσω να ποστάρω.

Δηλαδη αμφισβητεις το κοστος κατασκευης?
Ποσες φορες πρεπει να γραψουμε σε αυτο το τοπικ οτι το κοστος κατασκευης ειναι το ιδιο για ολους τους κατασκευαστες(+/- 10%) (μιλαμε για "συνηθη" κατασκευη) και οτι αυτο το οποιο διαμορφωνει την τελικη τιμη ειναι η τιμη του οικοπεδου??? (ή αντιπαροχη)
Ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβει κανεις???

Ποιος ευθυνεται για το υψηλο κοστος αγορας οικοπεδου? Οι κατασκευαστες?.....




 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom