Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Φίλε  str81977 φαντάζομαι ότι τα νουμερα στο νικνειμ σου είναι το σωτήριο έτος γεννησεώς σου 8/1977, σωστά;
Εσύ φίλε μου είσαι συνδιασμός εργολάβου και ψυχολόγου ( πχ Ασκητή)
Εγώ ώς εν δυνάμη πελάτης σου διαβάζω όλα αυτά που μας γράφεις και σε θαυμάζω.
Πάίζεις τους νόμους της αγοράς  :jerking: και φυσικά για να πουλήσεις ακριβά μας αραδιάζεις κάθε τυχαία φθηνή σκέψη σου
Έτσι έτσι ανώριμο αγόρι μου παντα τέτοια.

Ούτε το νικ μου δεν ξέρεις να διαβάσεις αλλά αυτό είναι το λιγότερο...

Με έχεις θαμπώσει βέβαια με τις 350 λίρες και τους τενεκέδες λάδι και τη βαθειά γνώση σου στην αγορά ακινήτων και αναρωτιέμαι:

Τί κάνει ένας μεγιστάνας σαν εσένα στο bourdela.com;

 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Τρικαρδε τρικαρδε τρικαρδε αμα πεσουν τα σπιτια τρυπα μου την μυτη.εδω θα ειμαστε εγω θα μενω εκαλη κ εσυ ακομη στο νοικι επειδη δεν θα εχουν πεσει κ θα περιμενεις ακομη.......χαχαχα!!!!!!!!!!!!1
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Η τιμή του οικοπέδου μηηηηηηηηπως παίζει κάποιο ρόλο στην τελική τιμή;
Η οποία τιμή του οικοπέδου επηρρεάζεται από παράγοντες όπως το κάλλος μια περιοχής, η θέση της, οι προοπτικές της και φυσικά η διαθεσιμότητά της, για να μην αναφέρω ακόμη και παράγοντες ψυχολογικούς και παράδοσεις (δεν είναι λίγοι οι νέοι που αγοράζουν σε οποιαδήποτε τιμή ακίνητο κοντά στο πατρικό τους πχ.)

Όποτε, μια πολυκατοικία που κτίζεται σε ακριβό οικόπεδο ενσωματώνει οικονομική αξία αναλογα μεγαλύτερη από μια πολυκατοικία που χτίζεται σε φθηνό οικόπεδο...

Σαφώς και η αξία του οικοπέδου ενσωματώνεται στην τελική τιμή - μάλιστα πολλές φορές τα πιο ακριβά οικόπεδα, οδηγούν και σε πιο ακριβές οικοδομές. Αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Παγκοσμιώς, ακόμη και σε πιο ορθολογικές αγορές από την μπανανία μας, γίνεται λόγος για φούσκα ακινήτων. Όταν βλέπεις να πέφτουν 30 και 40 % για πλάκα οι τιμές στην αμερική (και σε περιοχές με πραγματική αξία όπως πχ. η Φλόριντα), το θεωρώ απίθανο να παραμείνουν στα ίδια επίπεδα στην Ελλάδα.

Ειλικρινά θα ήθελα να σε ρωτήσω 2 πράγματα. Αν θες απαντάς. Και όποιος άλλος ενδιαφέρεται.
1. Ποιοι πιστεύεις ότι είναι οι λόγοι που οδήγησαν στην αύξηση των τιμών, και αν εξακολουθούν να υφίστανται.
2. Πως μπορεί να επηρεάσει την αγορά, μια ενδεχόμενη πτώση στις τιμές των οικοπέδων.
(Ενδεχόμενη = αν λέμε, αν, μην αρχίσουμε τα δεν έχει συμβεί αυτό).
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Σαφώς και η αξία του οικοπέδου ενσωματώνεται στην τελική τιμή - μάλιστα πολλές φορές τα πιο ακριβά οικόπεδα, οδηγούν και σε πιο ακριβές οικοδομές. Αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Παγκοσμιώς, ακόμη και σε πιο ορθολογικές αγορές από την μπανανία μας, γίνεται λόγος για φούσκα ακινήτων. Όταν βλέπεις να πέφτουν 30 και 40 % για πλάκα οι τιμές στην αμερική (και σε περιοχές με πραγματική αξία όπως πχ. η Φλόριντα), το θεωρώ απίθανο να παραμείνουν στα ίδια επίπεδα στην Ελλάδα.

Ειλικρινά θα ήθελα να σε ρωτήσω 2 πράγματα. Αν θες απαντάς. Και όποιος άλλος ενδιαφέρεται.
1. Ποιοι πιστεύεις ότι είναι οι λόγοι που οδήγησαν στην αύξηση των τιμών, και αν εξακολουθούν να υφίστανται.
2. Πως μπορεί να επηρεάσει την αγορά, μια ενδεχόμενη πτώση στις τιμές των οικοπέδων.
(Ενδεχόμενη = αν λέμε, αν, μην αρχίσουμε τα δεν έχει συμβεί αυτό).

Επιτέλους και λίγος σοβαρός διάλογος...
Έχουμε και λέμε δρομοπερπατητή...

1) Ο εύκολος τραπεζικός δανεισμός...Όποιου οι γονείς είχαν πάρει στεγαστικό δάνειο το ' 70 και το '80, ας συγκρίνει τους όρους χορήγησης τότε με αυτούς που επικράτησαν από τα τέλη του ' 90 και ιδίως από το 2002 και μετά...Βάλε στην εξίσωση την πτώση των επιτοκίων εκεί το 2001 και την ψευδαίσθηση του φθηνού χρήματος, την entente cordiale τραπεζών- κατασκευαστών που συνίστατο στο ότι ό,τι και να ζητούσε ο κατασκευαστής θα το έδιναν, στη γιγάντωση του ρόλου πάσης φύσεως μεσαζόντων, στη νέα γενιά καταναλωτών όπου η αποταμίευση συνιστά βλασθήμια και σε γενικές γραμμές έχεις την απάντησή σου...

Σήμερα το χρήμα είναι ακριβότερο, η αγορά έχει κορεστεί, οι τράπεζες έχουν σφίξει λίγο τα λουριά...Ωστόσο, οι τιμές δεν πέφτουν παρά οριακά και όχι σε περιζήτητες περιοχές..Στην τελική, αν οι τιμές αυξήθηκαν μεταξύ 2002-2007 60% είναι λογικό να έχουμε τάσεις εξομάλυνσης τςη αγοράς..Αλλά λόγω της βιωματικής σχέσης του έλληνα με το σπίτι του, δεν θα δούμε μαζικές πωλήσεις ή κατασχέσεις που θα ρίξουν τις τιμές...Νομίζω τουλάχιστον..

2)Θα υπάρξει μείωση αλλά όχι αναλογική...Αν πχ πέσουν (που δεν αλλά λέμε αν) 10% οι τιμές των οικοπέδων, οι τιμές στα διαμερίσμτα θα πέσουν πχ 5%...
Αξίωμα του εμπορίου δεν είναι άλλωστε να αγοράζεις όσο πιο φθηνά και να πουλάς όσο πιο ακριβά γίνεται;
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Θα υπάρξει μείωση αλλά όχι αναλογική...Αν πχ πέσουν (που δεν αλλά λέμε αν) 10% οι τιμές των οικοπέδων, οι τιμές στα διαμερίσμτα θα πέσουν πχ 5%...
Αξίωμα του εμπορίου δεν είναι άλλωστε να αγοράζεις όσο πιο φθηνά και να πουλάς όσο πιο ακριβά γίνεται;

Αρα βλεπεις που ερχεσαι στα λογια μας ?

Ακομη κι οταν πεσουν οι τιμες παλι θα βρειτε τον τροπο να τις αφομειωσετε .........

Α ΡΕ ΕΛΛΗΝΑΡΑΑΑΑΑΑ ΛΑΚΑΜΑ (Δεν απευθυνομαι σε εσενα)

Τεσπα δεν θελω καμια αντιπαραθεση με κανεναν ..... δεν μου πεφτει λογος κιολας

Εμαθα αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα μεσα απο το θρεντ και τους ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ γιαυτο ....

Πιστευω οτι οι ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ αποτελουν την ραχοκοκαλια του οικονομικου συστηματος της χωρας
(αφου χαρη σε αυτους ασχολουνται 120 επαγγελματα)

Σε γενικες γραμμες πιστευω οτι το θρεντ πηγε πολυ καλα σε μια φαση το ριξαμε στο καλαμπουρι το οποιο εγινε ειρωνια απο αλληλους
αλλα ακομη και μεσα απο αυτο παλι βγηκαν ενδιαφερουσες πληροφοριες.....

Σεβομαι απολυτα τους επαγγελματιες οπως και τις ειδικες γνωσεις που κατεχουν
και πιστευω πως συζητωντας μαζι τους μονο οφελη εχουμε ........

Δεν απαξιωνω κανεναν και καποιοι πρεπει να μαθουν οτι ακομη και τα ''μυρμηγκια'' εχουν αξια ...

ΑΥΤΕΣ οι παιδικες δηλωσεις τυπου εγω μενω ΕΚΑΛΗ-ΠΟΛΙΤΕΙΑ και εσυ μενεις στο ΝΟΙΚΙ...... 
ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ που δεν ταιριαζει με τις ΣΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ που εχετε


Εστω και καποιος ΧΤΥΠΗΣΕΙ (χτυπαω ξυλο) και χρειαστει ΑΙΜΑ
ΕΚΕΙ εχει σημασια το που θα μενει ο αλλος η απο ΠΟΥ κραταει η σκουφια του ?

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ΑΞΙΑ εχει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ και οχι η κοινωνικη του θεση .....

Σε γενικες γραμμες επεσαν μασκες απο ολους βγηκαν πολλα κοινωνικα αποθυμενα κατι που αποδεικνυει το ποσο εθραυστα δομημενη ειναι η κοινωνια μας

Παντως στο Αμερικα οι τιμες παρουσιαζουν πτωση κατα 35-45 % γιατι να μην συμβει κι εδω αυτο ?

ΕΙΔΩΜΕΝ .....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αρα βλεπεις που ερχεσαι στα λογια μας ?

Όχι..Δεν το βλέπω..Αλλά αφού το βλέπεις εσύ πάω πάσο...
Αρα βλεπεις που ερχεσαι στα λογια μας ?


Παντως στο Αμερικα οι τιμες παρουσιαζουν πτωση κατα 35-45 % γιατι να μην συμβει κι εδω αυτο ?

ΕΙΔΩΜΕΝ .....

Ίσως διότι η αμερικάνικη κοινωνία και οικονομία είναι τελείως διαφορετική από την ελληνική...
Ίσως διότι η αγροτικής καταγωγής και νοοτροπίας (για να μην ξεχνιόμαστε) ελληνική οικονομία και κοινωνία δεν αντιμετωπίζει τη γη και κατ' επέκταση στο ακίνητο σαν καταναλωτικό αγαθό τύπου ψυγείο ή φούρνος μικροκυμάτων...


Θα μποσούσαν να είχαν ακουστεί πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις για το πώς διαμορφώνεται η τιμή των ακινήτων αλλά δυστυχώς κάποιοι άρχισαν να μας τα ζαλίζουν με τις όχι και τόσες πολλές λίρες τους και το εμφανές κόμπλεξ κατά μιας ομάδας επαγγελματιών η οποία πράγματι δεν είναι τόσο συμπαθής όσο οι νοσοκόμες του ερυθρού σταυρού αλλά παράγει και κάτι, σε αντίθεση πχ με τους παρασιτικούς μεσάζοντες...
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
οι εργολαβοι κατασκευαστες χωριζονται σε 2 κατηγοριες.
Τους ευκαιριακους νεους απ τη μια, και τους παλιους με υποδομη απ την αλλη.
Και με την κριση και πριν απ αυτην , παζαρι ,σκοντο και συζητηση μπορεις να κανεις κυριως με τους πρωτους.
Αυτοι κινουνται με βαση τη λογικη που καταλαβαινει ο καθενας δηλαδη πεφτει η ζητηση ριχνουν τις τιμες.
Οι παλιοι κατασκευαστες συνηθως έχουν τις αντοχες να περιμενουν όσο αυτοι θελουν.Οχι γιατι το επιβαλει η αγορα.
Μερικοι απ αυτους μπορουν να περιμενουν και νεα κριση και να μην ριχνουν τις τιμες...
Γενικοτερα παντως...ειδικα στις κατασκευες σημαντικο ειναι ο χρονος που περναει.
Μιλαμε για διαμερισμα ας πουμε που θα μεινεις με οικογενεια?
μπορει να περιμενει ενα ζευγαρι και ποσο?
αν εχει και παιδι? και συγχρονως η ζωη φευγει...
 

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
οι εργολάβοι κατασκευαστές χωρίζονται σε 2 κατηγορίες.
Σε αυτούς που χτίζουν με ίδια κεφάλαια και σε αυτούς που χτίζουν με δανεισμό.
Οι πρώτοι δεν ρίχνους τις τιμές όταν πέσει η ζήτηση αλλά χτίζουνε λιγότερο.
Οι δεύτεροι όταν πέσει η ζήτηση αναγκαστικά ρίχνουν τις τιμές.
Στην Ελλάδα οι συντριπτική πλειοψηφία ανήκει στην πρώτη κατηγορία και για αυτό δεν πέφτουν οι τιμές....
Στο εξωτερικό οι περισσότεροι εργολάβοι ανήκουν στην δεύτερη κατηγορία και για αυτό υπάρχουν και αυτές οι μεγάλες πτώσεις στις τιμές των ακινήτων σε άλλες χώρες.
οι εργολαβοι κατασκευαστες χωριζονται σε 2 κατηγοριες.
Τους ευκαιριακους νεους απ τη μια, και τους παλιους με υποδομη απ την αλλη.
Και με την κριση και πριν απ αυτην , παζαρι ,σκοντο και συζητηση μπορεις να κανεις κυριως με τους πρωτους.
Αυτοι κινουνται με βαση τη λογικη που καταλαβαινει ο καθενας δηλαδη πεφτει η ζητηση ριχνουν τις τιμες.
Οι παλιοι κατασκευαστες συνηθως έχουν τις αντοχες να περιμενουν όσο αυτοι θελουν.Οχι γιατι το επιβαλει η αγορα.
Μερικοι απ αυτους μπορουν να περιμενουν και νεα κριση και να μην ριχνουν τις τιμες...
Γενικοτερα παντως...ειδικα στις κατασκευες σημαντικο ειναι ο χρονος που περναει.
Μιλαμε για διαμερισμα ας πουμε που θα μεινεις με οικογενεια?
μπορει να περιμενει ενα ζευγαρι και ποσο?
αν εχει και παιδι? και συγχρονως η ζωη φευγει...
 

Rake

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2008
Μηνύματα
59
Like
0
Πόντοι
0
Γιατι αντιδρας ?

εγω ρωτησα γιατι αυτη η διαφορα στην τιμη κατασκευαστικα

αφου η αντιπαροχη ειναι ιδια η σχεδον ιδια παντου

37-40 % δεν ειναι η αντιπαροχη ?

τοτε τι διαφορα εχει η αξια του οικοπεδου αφου ο οικοπεδουχος θα πληρωθει σε ειδος (τ.μ. επι της οικοδομης)

εδω τα τουβλα κανουν 10-15 λεπτα και εκει κανουν 2-5 λεπτα ?

αυτο δεν εχω καταλαβει

εξαλλου τα διαμερισματα σε χαμηλες περιοχες εχουν πχ ταμπουρια - κερατσινι γυρω στα 2.000 ευρω ανα τμ

  Το αναφερα προηγουμενως αλλα μαλλον δυσκολευεσαι να το πιστεψεις. Ο τροπος που υπολογιζονται τα τμ στην Αθηνα και την Θεσσαλονικη ειναι τελειως διαφορετικος.
  Στην Αθηνα η τιμη του τμ ειναι η τιμη του τετραγωνικου που δηλωνεται νομιμα στην αδεια ,πχ σε ενα διαμερισμα με 80τμ+ 20τμ ημιυπαιθριων χωρων με τιμη 3000ευρω/τμ θα πληρωσεις 2400000 ευρω αλλα στην πραγματικοτητα εχεις ενα διαμερισμα 100τμ με κοστος τετραγωνικου 2400 ευρω.
  Στην Θεσσαλονικη κανουν ακριβως το αντιθετο. Οταν αγοραζεις ενα διαμερισμα 100τμ συμπεριλαμβανονται σε αυτα τα 100τμ , οι ημιυπαιθριοι χωροι, οι εξωστες και πολλες φορες το ποσοστο συνιδιοκτησιας του κλιμακοστασιου. Γι'αυτο φαινονται τοσο χαμηλες οι τιμες ανα τμ.
  Συγκριση τιμων βλεποντας μια αγγελια χωρις να ξερεις τι ακριβως αγοραζεις δεν ειναι δυνατη. Η βασικη διαφορα ειναι οτι η τιμη τετραγωνικου στην Αθηνα αναφερεται στα νομιμα τμ, για αυτο το λογο φαινεται υψηλη, ενω στην Θεσσαλονικη ειναι η τιμη ολων των επιφανειων του ακινητου.
  Επισης οι αγγελιες που παραθεσες ειναι ολες στα Νεα Μουδανια Χαλκιδικης οποτε μιλαμε για εξοχικη κατοικια και μια που βρισκεται στον Ευοσμο Θεσσαλονικης(οχι και απο τις καλυτερες συνοικιες) για ενα δ/μα 12ετιας.
  Δεν γνωριζω την ηλικια σου αλλα εχω την εντυπωση οτι η γνωμη σου για τους κατασκευαστες εχει σχηματιστει πολλα χρονια πριν, οταν πραγματικα ειχαν μεγαλο ποσοστο κερδους. Ξερω οτι ειναι δυσκολο να με πιστεψεις αλλα την τελευταια 7-8ετια το ποσοστο κερδους κυμαινεται σε ενα 20-25% για μια περιοδο ,απο την εκδοση αδειας μεχρι την αποπερατωση της κατασκευης και την πωληση τουλαχιστον 2 ετων. Αναφερθηκα στην ηλικια σου γιατι παλαιοτερα πριν 15 χρονια το ποσοστο κερδους εφτανε μεχρι και 50% και ακομα παλαιοτερα ισως και 100% αλλα αυτα πλεον δεν συμβαινουν.
Οσον αφορα την αντιπαροχη το 37-40% μπορεις να το βρεις μονο σε περιοχες που εχουν συντελεστη δομησης μεγαλυτερο του 2,6. Στις υπολοιπες ειναι 45-50% .

ΥΓ Ελπιζω να σε καλυψα τουλαχιστον οσον αφορα τις τιμες στην Θεσσαλονικη.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλε Rake όντως η Ελλάδα είναι μια πολύ μεγάλη χώρα, μεγαλύτερη από τις ΗΠΑ και Ρωσία, γι'αυτό και είναι φυσικό να υπάρχουν αυτές οι διαφορές τόσο στον υπολογισμό τ.μ. όσο και στις τιμές.
Ρε λαμόγια μας δουλεύτε κανονικά και νομίζεται ότι ακόμα ζούμε στα δέντρα. Αφού χρεώνετε τους ημιυπαίθριους κανονοκά, τι παπαριές ειναι αυτές που γραφεις.
Το καθαρό κέρδος των εργολάβων έως τις αρχές 2007 ήταν +90% ( διάβασε παραπάνω συναδέλφους σου που το αναφέρουν), οι εποχές αυτές πάνε τώρα τι κλαίτε δεν καταλαβένω.
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
τρικαρδε τραβα μια να ηρεμησεις αγορι μου.....Πουλαω ρετιρε στην Βουλα εκτος οροφος 100τ.μ. 500 χιλιαρικα!πως σου φανηκε???????
 

Rake

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2008
Μηνύματα
59
Like
0
Πόντοι
0
Φίλε Rake όντως η Ελλάδα είναι μια πολύ μεγάλη χώρα, μεγαλύτερη από τις ΗΠΑ και Ρωσία, γι'αυτό και είναι φυσικό να υπάρχουν αυτές οι διαφορές τόσο στον υπολογισμό τ.μ. όσο και στις τιμές.
Ρε λαμόγια μας δουλεύτε κανονικά και νομίζεται ότι ακόμα ζούμε στα δέντρα. Αφού χρεώνετε τους ημιυπαίθριους κανονοκά, τι παπαριές ειναι αυτές που γραφεις.
Το καθαρό κέρδος των εργολάβων έως τις αρχές 2007 ήταν +90% ( διάβασε παραπάνω συναδέλφους σου που το αναφέρουν), οι εποχές αυτές πάνε τώρα τι κλαίτε δεν καταλαβένω.
trikarde σηκωσε το τηλεφωνο σου ή ρωτα εναν γνωστο σου που ζει στην Θεσσαλονικη και εχει αγορασει σπιτι, μπορεις να το διαπιστωσεις πολυ ευκολα ,αλλα εσυ επιμενεις να εθελοτυφλεις.Ποσοστο κερδους πανω απο 25% στην κατοικια την τελευταια 7-8ετια, στην Αθηνα, δεν υπαρχει εκτος αν αναφερεσαι σε περιοχες οπως το Π. Ψυχικο ή την Φιλοθεη που ο καθενας ζηταει οτι θελει.
Σε ολα τα post σου ξεχνας(?) να υπολογισεις το κοστος αγορας του οικοπεδου ή το αντιτιμο της αντιπαροχης.Κανε μια απλη ερευνα για το κοστος του οικοπεδου ανα τμ δομησης και μετα μιλα μου για κερδη.

ΥΓ. Η προσφορα μου ισχυει ακομα.
 

staristo

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2007
Μηνύματα
433
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
συμφωνω ρεικ εισαι  ωραιος.Η τιμη του διαμερισματος καθοριζεται απο τους ιδιοκτητες τους.οποτε μην γκρινιαζετεεεεεεεεε
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
τρικαρδε τραβα μια να ηρεμησεις αγορι μου.....Πουλαω ρετιρε στην Βουλα εκτος οροφος 100τ.μ. 500 χιλιαρικα!πως σου φανηκε???????

Μην τα πετάς και εσύ έτσι απότομα και έπεσε ο χρυσός σήμερα!
Για το λάδι δεν το έψαξα...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ασε ρε φίλε σταριστο δεν σου κλεβω την ασχολία τραβα εσυ μια :bigdick:
Τα διαμερισματα σου δεν μου κανουν εκειπου έχεις, θα σου στηλω τσαμπα λενα ντενεκε για τον ποπο σου μπας και σου χωρεσουν τα απουλητα και ηρεμίσεις
 

Rake

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2008
Μηνύματα
59
Like
0
Πόντοι
0
trikarde, αναρωτιεμαι γιατι συνεχιζεις να με αγνοεις.... Θα χαιρομουν αφανταστα αν ειχες εξετασει αυτα που post-αρα και μου ελεγες ποσο λακαμας και λαμογιο ειμαι, αντι να αναλωνεις το thread με το τι ακουσε η ανηψια της ξαδερφης της θειας σου, απο τον μπατζανακη της κουνιαδας της οικιακης βοηθου καποιου που αγορασε σπιτι....
Μονος σου ειπες οτι το κοστος κατασκευης ενος τμ ηταν 900ευρω το 2005. Προσθεσε σε αυτο το κοστος του οικοπεδου που ξεκιναει στην Αθηνα απο 800-900 ευρω(πχ Μενιδι) και φτανει τα 6-7000ευρω(και περισσοτερο) ανα τμ δομησης και αναλυσε μας τα ποσοστα κερδους.
Στην τελικη,μια και η δανειοδοτηση ηταν πολυ ευκολη την τελευταια δεκαετια(αν δεν εχεις/ειχες δικα σου χρηματα), γιατι δεν γινοσουν κατασκευαστης, να βγαλεις χρηματα και να μπορεις να  λες ποσο ευκολο ειναι να γινει κανεις πλουσιος και να κερδιζει χρηματα χωρις κοπο.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλε μου Rake η τίμη κόστους κατασκευής για το 2005 ήταν 900 ευρώ  ανά τ.μ. από το ΤΕΕ, όσο για την ανηψια του κουμπάρου της γυναίκα σου, δεν την εχω  :knockinb: και δεν την ξέρω.
Δεν με διαβάζεις βλέπω και λες και ψέματα, ρε συ μπας και είσαι εργολάβος
 

Rake

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2008
Μηνύματα
59
Like
0
Πόντοι
0
Φίλε μου Rake η τίμη κόστους κατασκευής για το 2005 ήταν 900 ευρώ  ανά τ.μ. από το ΤΕΕ, όσο για την ανηψια του κουμπάρου της γυναίκα σου, δεν την εχω  :knockinb: και δεν την ξέρω.
Δεν με διαβάζεις βλέπω και λες και ψέματα, ρε συ μπας και είσαι εργολάβος
Να το επαναλαβω η τίμη κόστους κατασκευής για το 2005 ήταν 900 ευρώ  ανά τ.μ. από το ΤΕΕ,χωρις να υπολογιζεται η αξια του οικοπεδου.
900ευρω ηταν η τιμη κατασκευης του τετραγωνικου αν εχεις οικοπεδο.
Παμε ξανα... Το 2005 αν ειχες ενα οικοπεδο , η ανεγερση μιας κατοικιας θα σου κοστιζε κατα μεσο ορο 900ευρω το τετραγωνικο. Το 2008 αν εχεις ενα οικοπεδο , η ανεγερση μιας κατοικιας θα σου κοστισει 1200 ευρω περιπου.
Να επαναλαβω οτι η μαμημενη τιμη του οικοπεδου(κατ'επεκταση η περιοχη του κτιριου) ειναι αυτο που διαμορφωνει την τιμη πωλησης ενος ακινητου ή να ξαναρχισω?

ΥΓ Δεν ειμαι κατασκευαστης αλλα ξερω το αντικειμενο.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλε Rake αυτά τα έχω γράψει δύο μέρες πριν, σε παρακαλώ να τα ξαναδείς.
Όσο αφορά το κόστος του οικοπέδου και αυτά τα έχουμε πει.
Εχουμε πει και για τα εξτρα κέδροι των εργολάβων που δεν είναι λίγα και το σύνολο καθαρού ήταν +90%
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom