Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Φίλε, σε νεόδμητο δύσκολα θα δεις μειώσεις μεγάλες (άνω του 10%) διότι οι περισσότεροι κατασκευαστές χτίσαν με μεγάλες αντιπαροχές ή αγοράσαν ακριβά τα οικόπεδα...
Καλύτερα να κοιτάξεις σε μεταχειρίσμενο 10ετίας,
εκεί όλο και κάτι ενδιαφέρον μπορεί να παίξει..... ;)
Α, και απέφευγε, αν είναι δυνατό μεσίτες...
Συμφωνώ....!Μην το ψάχνεις για καινούργιο...!Κοιτα απο το 2007 και πίσω....για πολυκατοικίες που δεν έχουν ΦΠΑ....εκτός εάν άλλαξε και αυτο και υποβάλονται ολές πλέον σε φπα..! Πως να μειωθούν οι τιμές απο την στιγμή που έχουν βάλει τα μουνια ΦΠΑ και στην οικοδομή???????
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Tρεχάτε να αγοράσεται τώρα, αυριο θα ειναι αργά και ακριβα :2funny: :2funny: :2funny:
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
trikarde κουβα θα γινουμε ειχες δικιο
αλλα ποιος τουριστας θα ερχεται να μαμει τις πατσαβουροελληνιδες?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
trikarde κουβα θα γινουμε ειχες δικιο
αλλα ποιος τουριστας θα ερχεται να μαμει τις πατσαβουροελληνιδες?

Δεν θα έρχονται για τις πατσαβούρες μας, αλλά για τα τεκνά μου (έχουν ιστορία στη πουστιά οι ευρωπαιοι :jerking:)
Θα τραβάει τα βυζία του ο Λιλάς
 

ilikiomenos

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
73
Like
2
Πόντοι
0
Φίλε, σε νεόδμητο δύσκολα θα δεις μειώσεις μεγάλες (άνω του 10%) διότι οι περισσότεροι κατασκευαστές χτίσαν με μεγάλες αντιπαροχές ή αγοράσαν ακριβά τα οικόπεδα...
Καλύτερα να κοιτάξεις σε μεταχειρίσμενο 10ετίας,
εκεί όλο και κάτι ενδιαφέρον μπορεί να παίξει..... ;)
Α, και απέφευγε, αν είναι δυνατό μεσίτες...

Η ώρα που θα πουλήσουν με ζημιά  πλησιάζει.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Ακουστηκε σχεδιο της κυβερνησης για αποσυρση του φπα 23% στα ακινητα ......
Που σημαινει, οτι θα τα ριξουν κατα 23% κατω σε πρωτη φαση, γιατι θα υπαρξουν κι αλλες φασεις ΣΙΓΟΥΡΑ
Αν προσθεσει κανεις και το παζαρι αγοραστων - πωλητων, τοτε παμε για βιαια αναπροσαρμογη τιμων προς τα κατω....  ;)
 

Επισκέπτης
χωρις φπα και εχουν φαει ψωλια.γνωστος μου αγορασε διαμερισμα στη παιανια με παζαρι κατεβαζοντας την τιμη απο 280 σε 200 χιλιαρικα ;)πλεον μονο οι δυνατοι κατασκευαστες μπορουν να αντεξουν οι υπολοιποι βλεπουν οτι θα τα φανε ..τα δανεια τρεχουν ρευστο δεν υπαρχει οποτε αναγκαζονται να τα δωσουν προκειμενου να ξοφλησουν τα χρεη.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Και παλί μακακα τον πίασαν ακου 200000, με 150000 πήρε ο μπατσανακης μου πριν 4μήνες, όταν τον ξεκίνησαν από 270000!!!!!!!!
 

Επισκέπτης
Και παλί μακακα τον πίασαν ακου 200000, με 150000 πήρε ο μπατσανακης μου πριν 4μήνες, όταν τον ξεκίνησαν από 270000!!!!!!!!
δεν ξερω ακριβως που το πηρε αλλα ενα σπιτι 95 τετραγωνικων καθαρο νομιζω οτι ηταν καλη τιμη.σιγουρα μπορει και να υπαρχουν και φθηνοτερα μπορει αν τα παζαρευε να το εριχνε και αλλο.
 

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
28
Πόντοι
6
Πριν μείνω άνεργος ( 2 μήνες πριν  :headbang:) σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να ψάξω για δάνειο για αγορά κάποιου μεταχειρισμένου σπιτιού , με λίγη καλή τύχη του 95 και άνω μήπως και έπαιρνα και πάρκινγκ .
Παρόλο που υποτίθεται ότι υπάρχει κρίση , προσωπικά δεν είδα να έχουν πέσει οι τιμές . Σπίτι 70 μ2 του 1980 ο άλλος ήθελε 140.000 και κάτι τέτοιες ομορφιές ενώ σπίτι με πάρκινγκ δεν είδα ούτε για πλάκα με κόστος κάτω των 180.000 . Ίσως δεν έψαξα καλά ίσως έπρεπε να πάω σε μεσίτη ( αν και τους θεωρώ κλέφτες και μέρος του συστήματος που κρατούν τις τιμές ψηλά )
Απο περιέργεια έψαξα και για οικόπεδο μιας και απο 1000 / μ2 μπορεί κάποιος στοιχειωδώς να χτίσει . Τζίφος και εκεί μιας και τα οικόπεδα είναι πανάκριβα και η νομοθεσία για αγορά εκτός σχεδίου και άνω των 4 στρεμμάτων μάλλον θα αλλάξει ( για εντός σχεδίου ζήταγαν κάτι 100.000 )
Φυσικά δεν έχω χρήματα ούτε για εξοχικό ( πολυτέλειες τώρα ) ούτε για βασικό σπίτι .
Άρα λοιπόν ένας ανύπαντρος άνθρωπος με δουλειά 900 Ευρώ ( τόσα έπαιρνα πριν 2 μήνες ) ΑΝ δεν μείνει άνεργος , και είναι γύρω στα 30-35 , μπορεί να πάρει σήμερα σπίτι και να ζήσει να το δει ξοφλημένο ( με δάνεια 30 ετών κλπ ; ) Ααα. και δεν μπαίνω κάν στη διαδικασία να τη ψάξω με δάνεια , επιτόκια και παγίδες ( ελβετικά φράγκα κλπ )
Οι νέες γενιές πιστεύω δεν θα μπορούν με την οικονομική κατάσταση που θα χειροτερεύει να πάρουν σπίτι .
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Πριν μείνω άνεργος ( 2 μήνες πριν  :headbang:) σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να ψάξω για δάνειο για αγορά κάποιου μεταχειρισμένου σπιτιού , με λίγη καλή τύχη του 95 και άνω μήπως και έπαιρνα και πάρκινγκ .
Παρόλο που υποτίθεται ότι υπάρχει κρίση , προσωπικά δεν είδα να έχουν πέσει οι τιμές . Σπίτι 70 μ2 του 1980 ο άλλος ήθελε 140.000 και κάτι τέτοιες ομορφιές ενώ σπίτι με πάρκινγκ δεν είδα ούτε για πλάκα με κόστος κάτω των 180.000 . Ίσως δεν έψαξα καλά ίσως έπρεπε να πάω σε μεσίτη ( αν και τους θεωρώ κλέφτες και μέρος του συστήματος που κρατούν τις τιμές ψηλά )
Απο περιέργεια έψαξα και για οικόπεδο μιας και απο 1000 / μ2 μπορεί κάποιος στοιχειωδώς να χτίσει . Τζίφος και εκεί μιας και τα οικόπεδα είναι πανάκριβα και η νομοθεσία για αγορά εκτός σχεδίου και άνω των 4 στρεμμάτων μάλλον θα αλλάξει ( για εντός σχεδίου ζήταγαν κάτι 100.000 )
Φυσικά δεν έχω χρήματα ούτε για εξοχικό ( πολυτέλειες τώρα ) ούτε για βασικό σπίτι .
Άρα λοιπόν ένας ανύπαντρος άνθρωπος με δουλειά 900 Ευρώ ( τόσα έπαιρνα πριν 2 μήνες ) ΑΝ δεν μείνει άνεργος , και είναι γύρω στα 30-35 , μπορεί να πάρει σήμερα σπίτι και να ζήσει να το δει ξοφλημένο ( με δάνεια 30 ετών κλπ ; ) Ααα. και δεν μπαίνω κάν στη διαδικασία να τη ψάξω με δάνεια , επιτόκια και παγίδες ( ελβετικά φράγκα κλπ )
Οι νέες γενιές πιστεύω δεν θα μπορούν με την οικονομική κατάσταση που θα χειροτερεύει να πάρουν σπίτι .
Δυστιχώς έτσι είναι!Το 2004 πήρε φίλος μου ενα σπίτι στο Ιλιον 65τμ περιπου 60.000!Στα 63 του θα έχει δώσει 120.000 περιπου....!Ειναι 36 και ειναι ακόμα εργένης γιατι δεν μπορεί να ζήσει με 950 ευρω το μήνα όταν δίνει 450 μονο στο δάνειο...(και αυτο με τρικ μεταφορεσ σε αλλεσ τραπεζες κτλπ)!
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Πριν μείνω άνεργος ( 2 μήνες πριν  :headbang:) σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να ψάξω για δάνειο για αγορά κάποιου μεταχειρισμένου σπιτιού , με λίγη καλή τύχη του 95 και άνω μήπως και έπαιρνα και πάρκινγκ .
Παρόλο που υποτίθεται ότι υπάρχει κρίση , προσωπικά δεν είδα να έχουν πέσει οι τιμές . Σπίτι 70 μ2 του 1980 ο άλλος ήθελε 140.000 και κάτι τέτοιες ομορφιές ενώ σπίτι με πάρκινγκ δεν είδα ούτε για πλάκα με κόστος κάτω των 180.000 . Ίσως δεν έψαξα καλά ίσως έπρεπε να πάω σε μεσίτη ( αν και τους θεωρώ κλέφτες και μέρος του συστήματος που κρατούν τις τιμές ψηλά )
Απο περιέργεια έψαξα και για οικόπεδο μιας και απο 1000 / μ2 μπορεί κάποιος στοιχειωδώς να χτίσει . Τζίφος και εκεί μιας και τα οικόπεδα είναι πανάκριβα και η νομοθεσία για αγορά εκτός σχεδίου και άνω των 4 στρεμμάτων μάλλον θα αλλάξει ( για εντός σχεδίου ζήταγαν κάτι 100.000 )
Φυσικά δεν έχω χρήματα ούτε για εξοχικό ( πολυτέλειες τώρα ) ούτε για βασικό σπίτι .
Άρα λοιπόν ένας ανύπαντρος άνθρωπος με δουλειά 900 Ευρώ ( τόσα έπαιρνα πριν 2 μήνες ) ΑΝ δεν μείνει άνεργος , και είναι γύρω στα 30-35 , μπορεί να πάρει σήμερα σπίτι και να ζήσει να το δει ξοφλημένο ( με δάνεια 30 ετών κλπ ; ) Ααα. και δεν μπαίνω κάν στη διαδικασία να τη ψάξω με δάνεια , επιτόκια και παγίδες ( ελβετικά φράγκα κλπ )
Οι νέες γενιές πιστεύω δεν θα μπορούν με την οικονομική κατάσταση που θα χειροτερεύει να πάρουν σπίτι .
μάζεψε τα μπογαλάκια σου και σε άλλη παραλία, δεν μπορώ πως ο κόσμος μπορεί και μένει σε πόλεις με τέτοιες γελοίες τιμές.
είναι να γελάς με τις τιμές των σπιτιών σε πόλεις όπως η αθήνα, ο πειραιάς, το ηράκλειο, κ.ο.κ.

ξέρεις ότι με όσα λεφτά νοίκιαζα γκαρσονιέρα στο ηράκλειο, νοίκιαζα 3άρι στο αγρίνιο και μου περίσευαν και λεφτά για τα πάγια.

αφού δεν σε κρατάει η δουλειά εκεί που είσαι, πάνε σε άλλη πόλη.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Το 2012-13 οπως πανε τα πραγματα, ετοιμαστητε για μεγαλο κραχ στις αξιες.....
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Το 2012-13 οπως πανε τα πραγματα, ετοιμαστητε για μεγαλο κραχ στις αξιες.....
που το βασίζεις αυτό;
και το '08 τα ίδια άκουγα, όπως και το '09, και το '10.
αντ' αυτού κάποια στιγμής αυξήθηκαν λόγο ανατίμησης των υλικών.
επίσης οι περιοχές που έχουν μεγάλη ζήτηση και μικρή προσφορά θα κρατήσουν τις τιμές τους.
η γη/σπίτι δεν χάνει ποτέ την αξία της, τώρα καταλαβαίνω πως γέμισαν 450 σελίδες, όλο το ίδιο και το ίδιο θα λέτε εδώ μέσα.
 

tsakonas13

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2009
Μηνύματα
560
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
6
φιλος μου πολιτικος μηχανικος δουλευει σε κατασκευαστη εχει 5 διαμερισματα ετοιμα στην ηλιουπολη απο το 2007  τα πουλαει απο 180 εως 230 χιλιαδες .κατω απο 15.000 δε τα ριχνει.στ αρχιδια μου λεει αστα να καθονται
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
φιλος μου πολιτικος μηχανικος δουλευει σε κατασκευαστη εχει 5 διαμερισματα ετοιμα στην ηλιουπολη απο το 2007  τα πουλαει απο 180 εως 230 χιλιαδες .κατω απο 15.000 δε τα ριχνει.στ αρχιδια μου λεει αστα να καθονται
περιμενουν αναστροφη του κλιματος και καλα κανουν
η ελ-πηδα πεθαινει τελευταια λενε.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
περιμενουν αναστροφη του κλιματος και καλα κανουν
η ελ-πηδα πεθαινει τελευταια λενε.

Όπως οι γεροντοκόρες, πεθένουν στο ράφι με τη ελπίδα του ιππότη πάνω στο άλογο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom