Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
μλον θα περιμενου για πολλη  :'(
Δεν εχουν προβλημα αυτοι φιλε μου (ουτε θα πρεπει να το ευχομαστε αυτο για κανεναν)
Απλα θα κρατησουν τις περιουσιες τους σε ακινητα, σε αντιθεση με μας, που θα χασουμε οτι εχουμε και δεν εχουμε....
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Δεν εχουν προβλημα αυτοι φιλε μου (ουτε θα πρεπει να το ευχομαστε αυτο για κανεναν)
Απλα θα κρατησουν τις περιουσιες τους σε ακινητα, σε αντιθεση με μας, που θα χασουμε οτι εχουμε και δεν εχουμε....

κοιτα οσο ζω ελπιζω  αρα θελω να ευχομαι να εχουν αυτη το προβλημα γιατι εγω δεν εχω να χασω κατι οποτε ΝΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ

υπαρχει και το αλλο οτι μετα την μουφο κριση θα πουλανε σαν τρελοι  και φτηνα γιατι θα εχουν πατωσει ολοι
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Το 2012-13 οπως πανε τα πραγματα, ετοιμαστητε για μεγαλο κραχ στις αξιες.....
Δεν εχουν προβλημα αυτοι φιλε μου (ουτε θα πρεπει να το ευχομαστε αυτο για κανεναν)
Απλα θα κρατησουν τις περιουσιες τους σε ακινητα, σε αντιθεση με μας, που θα χασουμε οτι εχουμε και δεν εχουμε....
:huh:
:2funny:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Mε το ενδεχόμενο της πτόχευσης κανεις δεν θέλει να έχει τόσα μετρητά στην τράπεζα..!Εκτός εάν μπορει να τα βγάλει έξω...αλλα μάλλον τοτε δεν θα έχει πρόβλημα να του μείνουν απουλητα
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Για αντιθεση φαινεται οντως, αλλα σκεψου λιγο καλυτερα.....

Ενα ακινητο παραμενει ακινητο, εστω και με μειωμενη αξια, το χρημα ομως μεταβαλεται
και δεν ξερεις που θα βγει, ειδικα την σημερον εποχη....

Αλλωστε το ακινητο δεν κοστιζει οσο αξιζει στον κατασκευαστη  ;)

Καταλαβες το σκεπτικο μου τωρα ?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Mε το ενδεχόμενο της πτόχευσης κανεις δεν θέλει να έχει τόσα μετρητά στην τράπεζα..!Εκτός εάν μπορει να τα βγάλει έξω...αλλα μάλλον τοτε δεν θα έχει πρόβλημα να του μείνουν απουλητα
αυτο !
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Όσο αφορά τον ΦΠΑ μην νομίζεται ότι θα πέσουν κατα 23% κάτω..!Όταν εγώ πχ το έχω χτύσει με 23% είναι δυνατόν να το πουλήσω χωρίς το 23%????? Άσε που θα ισχύει για τα νεόδμητα και όχι για της παλιές κατοικίες...!Απλά αυτό είναι μια καλή ευκαιρία για τους κατασκευαστές να κερδίσουν πίσω την χασούρα τους απο φορους που έχουν φαει τοσα χρόνια που είναι απουλητα....!Προσωπικά υπολογίζω ένα -10% απο τις σημερινές τιμές...η απο όποιο παζάρι γινει...(ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΕΣ ΠΟΛΥΚΑΤΙΚΟΙΕΣ)Αυτά τα πουστρόνια που μας κυβερνούν μπορεί να πουν κατάργησει του φπα αντε χτιστε νεες οικοδομες...και αυριο το πρωι να πουν το επαναφέρουμε....ακομα και για αυτες που χτισατε..!ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΣΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ για αυτο και δεν θα γίνει ποτε ΤΙΠΟΤΑ σε αυτη την χώρα
 

gbeyyt11

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.515
Like
143
Πόντοι
16
παντως τα τελευταια 5-6 χρονια εχει ανεβει δραματικα η τιμη των ακινητων παιδια .Θυμαμαι με τους δικους μου ψαχναμε απο τοτε να αγορασουμε ενα σπιτι για μενα , αλλα με τα χρηματα που ειχαμε δε μας εφταναν για καινουριο .
Ενδεικτικα , κατι φιλοι μας πηρανε 3αρι 74 τμ , στον 2ο οροφο χτισμενο το '05 ,πολυ πενα με 120.000 , ενω εμεις σημερα που ψαχνουμε ενα με 100 χιλιαρικα ουτε λογος φυσικα να κοιταξουμε για νεοδμητα και >65τμ που το θελουμε (στη Καλλιθεα τουλαχιστον ) ενω τα περισσοτερα παλια ειναι αστα να πανε... Και να εχεις βεβαια αυτα τα χρηματα στη τραπεζα , εκτος του οτι κινδυνευεις τη πτωχευση , δεν αξιζει κιολας , γιατι ετσι οπως παει , σε μια 5ετια θα παιρνεις μια γκαρσονιερα με αυτα ...
Απο οσο ακουω παντως δε πρεπει να ανεβαινει ακομα περισσοτερο η τιμη των ακινητων πλεον.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Και θα αγοραζει ΠΟΙΟΣ ?
Yπάρχουν ανθροποι που αγοράζουν..!Τωρα που έβγαλε εκτος το ποθεν αισχες στα ακινητα....ΥΠΑΡΧΟΥΝ...!Ειναι η ποιο σίγουρι επένδυση...απο το να τα εχεις τα λεφτα στην τράπεζα...!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Yπάρχουν ανθροποι που αγοράζουν..!Τωρα που έβγαλε εκτος το ποθεν αισχες στα ακινητα....ΥΠΑΡΧΟΥΝ...!Ειναι η ποιο σίγουρι επένδυση...απο το να τα εχεις τα λεφτα στην τράπεζα...!
οκ

Καλοπουλητα
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.214
Κριτικές
3
Like
1.708
Πόντοι
496
φιλος μου πολιτικος μηχανικος δουλευει σε κατασκευαστη εχει 5 διαμερισματα ετοιμα στην ηλιουπολη απο το 2007  τα πουλαει απο 180 εως 230 χιλιαδες .κατω απο 15.000 δε τα ριχνει.στ αρχιδια μου λεει αστα να καθονται
Να μην ανησυχεί, πες του... :grin:
Θα του κάθονται για πολύ καιρό ακόμη... :2funny:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ερωτηση σε οποιον γνωριζει κατι...

Ποσο ευκολα ενοικιαζονται γκαρσονιερες και δυαρια στην περιοχη πατησια κυψελη κυριως
αλλα και στις ευρυτερες γειτονιες του κεντρου ?

Αξιζει να επενδυει κανεις σε γκαρσονιερες του 1960-75 για να εισπρατει ενα ενοικιο της ταξης των 200 ευρω απο καθε μια ?

Και πως υπολογιζεται το εισοδημα στην εφορια ?

Ευχαριστω
 

Επισκέπτης
Ερωτηση σε οποιον γνωριζει κατι...

Ποσο ευκολα ενοικιαζονται γκαρσονιερες και δυαρια στην περιοχη πατησια κυψελη κυριως
αλλα και στις ευρυτερες γειτονιες του κεντρου ?

Αξιζει να επενδυει κανεις σε γκαρσονιερες του 1960-75 για να εισπρατει ενα ενοικιο της ταξης των 200 ευρω απο καθε μια ?

Και πως υπολογιζεται το εισοδημα στην εφορια ?

Ευχαριστω
η γκαρσονιερα και τα δυαρια ειναι οτι πιο συμφερον υπαρχει για ενοικοιαση.θα σου πω απλα πως ενα διαμερισμα 80-85 τετραγωνικων σε παλια πολυκατοικια δεν ξεπερνα τα 350-380 ευρω.αντιθατα μια γκαρσονιερα η ενα δυαρι πιανουν απο 200μεχρι 300 ευρω.και προτιμουνται λογο λιγοτερων εξοδω.απορια μου πως εσυ δεν γνωριζεις κατι τετοιο :2funny:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
η γκαρσονιερα και τα δυαρια ειναι οτι πιο συμφερον υπαρχει για ενοικοιαση.θα σου πω απλα πως ενα διαμερισμα 80-85 τετραγωνικων σε παλια πολυκατοικια δεν ξεπερνα τα 350-380 ευρω.αντιθατα μια γκαρσονιερα η ενα δυαρι πιανουν απο 200μεχρι 300 ευρω.και προτιμουνται λογο λιγοτερων εξοδω.απορια μου πως εσυ δεν γνωριζεις κατι τετοιο :2funny:
το γνωριζω αυτο φιλε γιαυτο και ενδιαφερομαι για τετοια (ονειρο μου ειναι να αποκτησω 10 τετοια και να καθομαι)
αυτο που με προβληματιζει ειναι η αξια σαν ακινητο, ενος διαμερισματος που εχει 40+ ετη στην πλατη του.....



αλλο ερωτημα που με καιει

εστω και αγορασα ενα τετοιο διαμερισμα και δεν το νοικιαζω αμεσα
θα πρεπει να πληρωνω κοινοχρηστα εφοσον θα ειναι κλειστο ?
 

Επισκέπτης
το γνωριζω αυτο φιλε γιαυτο και ενδιαφερομαι για τετοια (ονειρο μου ειναι να αποκτησω 10 τετοια και να καθομαι)
αυτο που με προβληματιζει ειναι η αξια σαν ακινητο, ενος διαμερισματος που εχει 40+ ετη στην πλατη του.....



αλλο ερωτημα που με καιει

εστω και αγορασα ενα τετοιο διαμερισμα και δεν το νοικιαζω αμεσα
θα πρεπει να πληρωνω κοινοχρηστα εφοσον θα ειναι κλειστο ?
δυστυχως κοινοχρηστα πληρωνεις ειτε νοικιαζεις ειτε οχι.θα ξερεις οτι και σε δικο σου διαμερισμα που δεν μενεις τα παγια αξοδα εισαι υποχρεωμενςο δια νομου να τα πληρωνεις συν το πετρελαιο το αποθεμα.να ξερεις οτι μια γκαρσονιερα καινουργια ειτε μια παλαια στο ενοικιο δεν εχει καμια διαφορα ουσιαστικη σε σχζεσει με την τιμη που θα πληρωσεις για την αγορα.παραδειγμα ενα παλιο σπιτι μπορει να το παρεις 25-30χιλιαρικα.ενα καινουργιο θες τουλαχιστον τα διπλα.το ενοικιο σε διαφορα δεν θα ξεπερνα τα 50 ευρω.αρα παλιο ;)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
δυστυχως κοινοχρηστα πληρωνεις ειτε νοικιαζεις ειτε οχι.θα ξερεις οτι και σε δικο σου διαμερισμα που δεν μενεις τα παγια αξοδα εισαι υποχρεωμενςο δια νομου να τα πληρωνεις συν το πετρελαιο το αποθεμα.να ξερεις οτι μια γκαρσονιερα καινουργια ειτε μια παλαια στο ενοικιο δεν εχει καμια διαφορα ουσιαστικη σε σχζεσει με την τιμη που θα πληρωσεις για την αγορα.παραδειγμα ενα παλιο σπιτι μπορει να το παρεις 25-30χιλιαρικα.ενα καινουργιο θες τουλαχιστον τα διπλα.το ενοικιο σε διαφορα δεν θα ξεπερνα τα 50 ευρω.αρα παλιο ;)
οκ !!!

Κατανοητο αυτο .

Ευχαριστω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom