Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Ρε συ αχαχουχα, σε εχω για πιο της πιάτσας.
Καλη η Κυψέλη, αλλα ετοιμάσου για νοικαρηδες πακια που βγάζουν στο κλαρι τις φιλεναδες τους στην Πατησιων.
Μιλαμε εγγυημένο και απροβληματιστο εισόδημα.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
οκ !!!

Κατανοητο αυτο .

Ευχαριστω.
Φίλε καλή η σκέψη σου για τα ακίνητα....αλλα οσο περνάει ο καιρός αυτη την επένδυση θα την ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙΣ..!Δεν άκουσες τι ανακοινωσαν οι αλήτες για το φορο μεσω της ΔΕΗ?? Ξανασκέψου το η κάνε κράτι μεχρι να ξεκαθαρίσει το τοπιο
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Οι φίλοι  εργολάβοι, που έχουν απούλητα διαμερίσματα με συνδεση στη ΔΕΗ (ΝΑΙΙ , υπάρχουν και τέτοιοι) θα πληρώσουν τελικά με τα νέα μέτρα;;;;;;;

Κρίμαςςςςςςςςςςςςςςςςς :s&m_1:
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.517
Κριτικές
61
Like
42.867
Πόντοι
22.785
Οι φίλοι  εργολάβοι, που έχουν απούλητα διαμερίσματα με συνδεση στη ΔΕΗ (ΝΑΙΙ , υπάρχουν και τέτοιοι) θα πληρώσουν τελικά με τα νέα μέτρα;;;;;;;

Κρίμαςςςςςςςςςςςςςςςςς :s&m_1:

Έσας τί σας κώφτη άγαπητέ ??
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Έσας τί σας κώφτη άγαπητέ ??

Λατρεμένη μου φιλουνάδα, εμένε με κόφτει μόνο το στρινγκάκι μου και καμια φασουλάδα που και που.

υγ. κανα νέο από την κυρα Γιάννα και την υπόσχεση της για ανανέωση, έχουμε;;;;;;;;
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.517
Κριτικές
61
Like
42.867
Πόντοι
22.785
Λατρεμένη μου φιλουνάδα, εμένε με κόφτει μόνο το στρινγκάκι μου και καμια φασουλάδα που και που.

υγ. κανα νέο από την κυρα Γιάννα και την υπόσχεση της για ανανέωση, έχουμε;;;;;;;;

no no no ... Θά ένημερωθής μήν άγχώνεσαι  ;)

υ.γ. Σού έχω τάπερ  ;)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΕΡΩΤΗΣΗ...

Οταν σε μια πολυκατοικια βαζουμε εξωτερικη πορτα και κουδουνια....
η μοιρασια στην πληρωμη, παει αναλογα τα τετραγωνικα η με το διαμερισμα ?
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
εε ανάλογα το διαμέρισμα, δεν σημαίνει ότι αυτός με το μεγαλύτερο θα πάρει μεγαλύτερο κουμπί, ή πιο φωτεινό, ή πιο όμορφο.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
εε ανάλογα το διαμέρισμα, δεν σημαίνει ότι αυτός με το μεγαλύτερο θα πάρει μεγαλύτερο κουμπί, ή πιο φωτεινό, ή πιο όμορφο.
Αντιληπτο οκ.....

Για τα κουδουνια ναι, αλλα για την πορτα παιζει κατι διαφορετικο ?
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.260
Like
20
Πόντοι
366
ΕΡΩΤΗΣΗ...

Οταν σε μια πολυκατοικια βαζουμε εξωτερικη πορτα και κουδουνια....
η μοιρασια στην πληρωμη, παει αναλογα τα τετραγωνικα η με το διαμερισμα ?
μήτσο αν εννοείς ποιά είναι η αναλογία στα έξοδα αυτή βγαίνει με τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος δεδομένου ότι πρόκειται για κοινόχρηστα έξοδα
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
μήτσο αν εννοείς ποιά είναι η αναλογία στα έξοδα αυτή βγαίνει με τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος δεδομένου ότι πρόκειται για κοινόχρηστα έξοδα
Eιναι σιγουρο αυτο ?

Θελουν να βαλουν νεα εξωτερικη μαζι με κουδουνια και μου λενε ανα διαμερισμα η μοιρασια των εξοδων

Σημειωτεον οτι τα δικα μου ειναι μικρα σε σχεση με τα περισσοτερα....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Eιναι σιγουρο αυτο ?

Θελουν να βαλουν νεα εξωτερικη μαζι με κουδουνια και μου λενε ανα διαμερισμα η μοιρασια των εξοδων

Σημειωτεον οτι τα δικα μου ειναι μικρα σε σχεση με τα περισσοτερα....
τα κουδούνια πάνε ανά διαμέρισμα.
η θυροτηλεόραση πάει βάσει διαμερισμάτων.
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
μήτσο αν εννοείς ποιά είναι η αναλογία στα έξοδα αυτή βγαίνει με τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος δεδομένου ότι πρόκειται για κοινόχρηστα έξοδα

Δεν το ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο εδώ.
Το κουδούνι δεν είναι κοινόχρηστο, ατομικό είναι.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
τα κουδούνια πάνε ανά διαμέρισμα.
η θυροτηλεόραση πάει βάσει διαμερισμάτων.
Καλα θυροτηλεοραση δεν βαζουν αυτοι με καμια παναγια....

Εχω βαλει εγω δικες μου ατομικες εγχρωμες με ξεχωριστο κουμπι στα κουδουνια

Για την πορτα ρωταω εγω.... αλλα μαλλον κι αυτη παει με τα διαμερισματα...


Νταξ μωρε δεν βαριεσαι οτι ειναι θα το πληρωσω τι να γινει ?
Σκοτιζομαι για μαλακιες ........... :headbang:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ο κανονισμός της πολυκατοικίας παίζει σημαντικό ρόλο.
εάν στον κανονισμο έχει συμφωνηθεί αλλο απο τα συνήθη τότε ο κανονισμός υπερισχύει.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Εξεταζεται μειωση στις δοσεις των στεγαστικων καθως και επιμηκυνση του αριθμου αυτων
Επισης εξεταζεται σχεδιο κουρεματος που θα φτανει το 30 % στα δανεια κατι που σημαινει εκ πρωτης οψεως και μειωση στις αξιες αυτων .......
Υπαρχουν ''φημες'' και για κουρεμα μεχρι 40%

Το κουρεμα θα παει σε ειδικες περιπτωσεις με βιωσιμοτητα της εξυπηρετησης του χρεους....

Οσοι ειναι ανεργοι θα τον πιουν δηλαδη....
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Εξεταζεται μειωση στις δοσεις των στεγαστικων καθως και επιμηκυνση του αριθμου αυτων
Επισης εξεταζεται σχεδιο κουρεματος που θα φτανει το 30 % στα δανεια κατι που σημαινει εκ πρωτης οψεως και μειωση στις αξιες αυτων .......
Υπαρχουν ''φημες'' και για κουρεμα μεχρι 40%

Το κουρεμα θα παει σε ειδικες περιπτωσεις με βιωσιμοτητα της εξυπηρετησης του χρεους....

Οσοι ειναι ανεργοι θα τον πιουν δηλαδη....
Oτι και να γινει ενα ειναι σίγουρο...θα ειναι με τετοιο τροπο που οι τράπεζες θα βγάλουν....περισσότερα
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166

Τι μέλλει γενέσθαι με τα ακίνητα (ΙΙ)

Φτάσαμε και επίσημα σε αυτό το σημείο. Επίσημα και στην Αθήνα, διότι στην επαρχία συμβαίνει καιρό. Δεν είναι ούτε η πρώτη αναφορά που έχω διαβάσει στον Τύπο και δεν θα είναι και η τελευταία. Όλοι το γνωρίζουμε, όλοι το βλέπουμε και όλοι ξέρουμε κάποιον που έχει να μας πει μια ιστορία.

Αυτό που επίσημα συμβαίνει είναι ότι η αξία πολλών κατοικιών είναι πλέον και κάτω από τις αντικειμενικές αξίες. Κάτι που πάρα πολλοί μου έλεγαν ότι δεν μπορεί να γίνει (και εγώ τους έλεγα ότι μπορεί), έχει γίνει.

Οι αγοραπωλησίες έχουν υποχωρήσει 65% (στο ένα τρίτο) σε σχέση με το 2005. Στις ακριβότερες περιοχές η μείωση είναι ακόμα μεγαλύτερη. Περίπου 80% μείωση σημειώνουν οι αγοραπωλησίες εξοχικών κατοικιών.

Οι νεόδμητες απούλητες κατοικίες είναι περίπου 120.000 σε όλη την Ελλάδα. Πάνω από 10.000 κατασκευαστικές επιχειρήσεις δεν έχουν πλέον αντικείμενο και μερικές εκατοντάδες χιλιάδες θέσεις εργασίας έχουν χαθεί.

Οι μεσίτες δίνουν στοιχεία που δύσκολα γίνονται πιστευτά από πολλούς. Σύμφωνα με την χτεσινό ρεπορτάζ της Ημερήσιας, Μεζονέτα στη Βάρη 250 τ.μ. με πισίνα, πωλείται 300.000 ευρώ.

Μονοκατοικία στη Βούλα 300 τ.μ. σε οικόπεδο 500 τ.μ. με πισίνα, 500.000 ευρώ. Μεζονέτα στην Εκάλη 280 τ.μ. με αντικειμενική αξία 1 εκατ. ευρώ πωλείται 550.000 ευρώ. Στη Δροσιά μεζονέτα 175 τ.μ. με αντικειμενική αξία 360 χιλ. ευρώ πωλείται 220.000 ευρώ.

Όπως έχω ξαναπεί, στην Ελλάδα το κόστος κατοχής περιουσίας ήταν μηδαμινό. Αποτέλεσμα ήταν ότι οι περισσότεροι έβλεπαν τα ακίνητα σαν αποθήκευση αξίας αλλά και σαν επένδυση.

Σήμερα όμως που έχουμε φορολόγηση περιουσίας, σήμερα που έχουμε νομισματικό αποπληθωρισμό και σήμερα που έχουμε υπογεννητικότητα, η αξία γης και ακινήτων, δεν είναι αυτή που έχει παρατηρηθεί τα τελευταία 60 χρόνια.

Και όχι μόνο θα έχουμε περαιτέρω μείωση τιμών, αλλά οι τιμές θα πέσουν και αρκετά κάτω από το κόστος κατασκευής. Στο μέλλον, μόνο αυτοί που έχουν αρκετά λεφτά και δεν τους νοιάζει το κόστος θα φτιάχνουν σπίτια. Οι περισσότεροι θα προτιμήσουν να αγοράσουν ένα μεταχειρισμένο ακίνητο, καθώς το κόστος θα είναι αρκετά μικρότερο από ό,τι θα το έφτιαχναν οι ίδιοι.

Άρα μέχρι εκεί που βλέπει το μάτι, βλέπω ύφεση στην οικοδομή (εκτός αν αλλάξει κάτι ξαφνικά).

Κάτι άλλο που ακούω εδώ και αρκετά χρόνια, είναι ότι δεν μπορεί να πουληθούν τα καινούργια σπίτια κάτω από το κόστος κατασκευής, διότι οι εργολάβοι δεν χάνουν ποτέ.

Όποιος νομίζει ότι ισχύει αυτός ο κανόνας, δεν έχουν παρά να κοιτάξουν τι έχει γίνει στην Αμερική. Και όσον αφορά την Ελλάδα, αν ένα καινούργιο σπίτι δεν πουληθεί τα πρώτα 5 χρόνια, τότε χάνει αρκετά από την αξία του, καθώς πλέον θα κοστολογείται σαν μεταχειρισμένο.

Και εκτιμώ ότι είμαστε σε αυτό το σημείο, όπου, έχει περάσει η πενταετία για τις περισσότερες καινούργιες κατασκευές και είτε θα πουληθούν τώρα με μεγάλη έκπτωση (ή και οριακή χασούρα), ή θα πουληθούν μελλοντικά με τεράστια ζημιά.

Ορισμένοι κανόνες που διέπουν το τι αξίζει κάτι:

* Κάτι αξίζει όσο κάποιος προτίθεται να πληρώσει για αυτό (όχι όσο θέλουμε ή όσο νομίζουμε)
* Οι τιμές είναι συνάρτηση της ζήτησης και προσφοράς (όχι του τι νομίζουμε ότι θα πρέπει να είναι η ζήτηση και η προσφορά).
* Οι τιμές διαμορφώνονται at the margin, που σχετίζεται με αυτή τη ζήτηση η προσφορά.
* Η τιμή ενός asset, είναι επίσης συνάρτηση των ταμειακών ροών που αποφέρει αυτό το asset.

Ιδίως για το τελευταίο, όταν κανείς διαβάζει ότι τα έσοδα ενοικίου φορολογούνται έως 70% (Με συντελεστή άνω του 70% φορολογούνται τα ενοίκια), τι αξία πρέπει να έχει ένα ακίνητο για να μπορεί να αποφέρει 4% πραγματική απόδοση (έπειτα δηλαδή από φορολογία και πληθωρισμό);

Η απάντηση είναι ότι θα πρέπει οι τιμές να πέσουν ακόμα πολύ. Διότι πέραν από το ότι οι αποδόσεις ήταν πολύ μικρές ακόμα και προ της κρίσης, σήμερα οι τιμές ενοικίου πέφτουν κατακόρυφα, που ουσιαστικά αναιρεί την όποια πτώση είχαν τα ακίνητα μέχρι σήμερα.

Για τους πλειστηριασμούς και το χαρτοφυλάκιο ακίνητων που έχουν οι τράπεζες που δεν ξέρουν τι να τα κάνουν δεν κάνω καθόλου αναφορά. Αργά ή γρήγορα αυτά τα ακίνητα θα πρέπει να ρευστοποιηθούν. Σε τι τιμές είναι το μόνο ερώτημα.

Και το μεγάλο δυστύχημα σε αυτή την ιστορία είναι το εξής.

Στην Ελλάδα, το 80% της περιουσίας του μέσου πολίτη είναι σε ακίνητα. Στις ΗΠΑ αυτό είναι περίπου 35%. Αυτό με τη σειρά του σημαίνει ότι η πολιτική της κυβέρνησης σχετικά με τα ακίνητα, έχει προκαλέσει απίστευτη ζημιά στον μέσο πολίτη.

Και δυστυχώς αυτή η ζημιά δύσκολα θα αναπληρωθεί, διότι δεν βλέπω  δεδομένα τέτοια που θα αναζωπυρώσουν την ζήτηση για τα ακίνητα για πολλά χρόνια ακόμα. Δυστυχώς, όλοι μας θα κάνουμε πολλά χρόνια ακόμα μέχρι να ανακτήσουμε την ζημιά που έχουν υποστεί τα ακίνητα μας στην τωρινή κρίση.

Ένα μόνο θετικό βλέπω από αυτή την ιστορία και δυστυχώς λίγοι θα επωφεληθούν.

Τούτο είναι το ότι όταν θα επανέρθει η ανάπτυξη στη χώρα μας, θα υπάρχει πλεονάζουσα προσφορά ακινήτων, έτσι ώστε το πάγιο επενδυτικό κόστος για ένα ακίνητο δεν θα είναι μεγάλο, κάτι που ίσως βοηθήσει αναπτυξιακά την οικονομία στο μέλλον.

Γιώργος Καισάριος
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom