Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
μη σου πω και πόσοι τα παίρνουνε μαύρα από αυτούς....
τώρα βέβαια...δεν ξέρω πώς τα δικαιολογούνε....
αλλά έχεις δίκιο σε αυτό που λες

από την άλλη έχω γνωρίσει αρκετούς κατασκευαστές που αφού σου πουλήσουνε το οικόπεδο ή το διαμέρισμα γίνονται μπουχός κι ας είναι το διαμέρισμα μέσα σε 3 μήνες πάλι γιαπί από τα προβλήματα...

σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν οι σωστοί επαγγελματίες και οι αεριτζήδες. Δεν ξερω τι δουλεια κάνεις και ούτε θελω να μου πεις. Κοίτα όμως γύρω σου πόσοι συνάδελφοι σου δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.


Αλλά ξέρω γω... εδώ παπούτσια πας να πάρεις και το ψάχνεις, ρωτάς, εμπιστεύεσαι κάποιες μάρκες και ας το πληρώνεις λίγο παραπάνω. Αν πάρεις απο τη λαική, ξέρεις πως δεν εχεις καμία εγγύηση για την ποιότητά τους.
 

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16
Έχουμε δρόμο ακόμα. Έρχεται πιο μεγάλη πείνα.
Εχθές στην έκθεση ελεκτροτεκ όσους συνεργάτες συνάντησα όλοι μες τη μαυρίλα ήταν.
Οι κατασκευαστές τραγουδάνε ακόμα, γιατί τρώνε τα υπερκέρδη (όσοι πρόλαβαν βέβαια) αλλά όχι για πολυ....
Το κακό είναι πως θα γίνει η θάλασσα γιαούρτι αλλά εμείς θα χουμε χάσει το κουτάλι.
Άλλοι θα τα φάνε για ένα κομμάτι ψωμί.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν οι σωστοί επαγγελματίες και οι αεριτζήδες. Δεν ξερω τι δουλεια κάνεις και ούτε θελω να μου πεις. Κοίτα όμως γύρω σου πόσοι συνάδελφοι σου δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.


Αλλά ξέρω γω... εδώ παπούτσια πας να πάρεις και το ψάχνεις, ρωτάς, εμπιστεύεσαι κάποιες μάρκες και ας το πληρώνεις λίγο παραπάνω. Αν πάρεις απο τη λαική, ξέρεις πως δεν εχεις καμία εγγύηση για την ποιότητά τους.
άσχετο βέβαια αυτό που λες.
δεν είπα πουθενά πως είναι όλοι μαυριτζήδες
ούτε είπα πουθενά πως είναι μόνο αυτοί οι κακοί του χώρου.
Αλλά εδώ μιλάμε για το χώρο των ακινήτων...οπότε για αυτούς θα γράψω

στους ταξιτζήδες θα γράψεις για τους ταξιτζήδες, στους υπάλληλους του Δήμου για αυτούς κοκ

Επειδή υπάρχουνε αεριτζήδες και σε άλλους χώρους δεν σημαίνει πως πρέπει να ανεχομαστε και σε αυτόν

Και κάτι άλλο....εσύ λες για τα παπούτσια της λαϊκής.
Και εγώ σου λέω πως καμιά φορά αυτοί οι αεριτζήδες σου βρίσκουνε πολύ καλύτερο σπίτι από τους άλλους που είναι νόμιμοι και δηλωμένοι.

αυτό όμως δεν σημαίνει πως για μένα θα πρέπει να παραμείνουνε "αεράτοι", νεσπά;


Για να επανέλθουμε στο θέμα μας....
οι ευκαιρίες ακόμα υπάρχουνε σε σπίτια από ιδιοκτήτες και όχι κατασκευαστές. Υπάρχουνε και σε κατασκευαστές αλλά πια δεν είναι πολλές όπως πριν κανα χρόνο.
και όσο περνάει ο χρόνος θα λιγοστεύουνε γιατί μπαίνει στη μέση το ΦΠΑ

Κοινή λογική: Αν έχεις τα χρήματα ΔΙΚΑ ΣΟΥ (ΟΧΙ ΔΑΝΕΙΟ) και μπορείς να ρίξεις την τιμή κάνε την αγορά (έχεις καλό διαπραγματευτικό χαρτί). Αν είναι ΔΑΝΕΙΟ, ΜΗΝ το κάνεις. Με τον αναβρασμό που υπάρχει και την αβεβαιότητα δεν είναι καλό να δεσμεύσεις χρέος και όρους.

Γνώμη μου πάντα
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Έχουμε δρόμο ακόμα. Έρχεται πιο μεγάλη πείνα.
Εχθές στην έκθεση ελεκτροτεκ όσους συνεργάτες συνάντησα όλοι μες τη μαυρίλα ήταν.
Οι κατασκευαστές τραγουδάνε ακόμα, γιατί τρώνε τα υπερκέρδη (όσοι πρόλαβαν βέβαια) αλλά όχι για πολυ....
Το κακό είναι πως θα γίνει η θάλασσα γιαούρτι αλλά εμείς θα χουμε χάσει το κουτάλι.
Άλλοι θα τα φάνε για ένα κομμάτι ψωμί.
σωστό
αν και η θάλασσα δεν θα γίνει ακριβώς γιαούρτι.....ψιλοχιλός αλλά άνοστος θα γίνει
πολύ δρόμο δεν έχουμε
έχω προβλέψει για μέχρι τέλος του χρόνου
νοστράδαμος δεν είμαι φυσικά....λάθος μπορεί να κάνω, αλλά δεν το βλέπω για μεγάλο χρονικό διάστημα....

κατάλυση της χώρας λέγεται αυτό...
 

tsiki-tsiki

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2009
Μηνύματα
174
Like
0
Πόντοι
1
O μεσίτης περνει το 2% και απο τις 2 πλευρές.Τωρα οσο αφορά τα μαύρα....ειναι άλλο θέμα.Οσο για τον μπουχο μεγάλο ΟΝΟΜΑ στην αθήνα με διαφημησεις στο ραδιοφονο κτλπ δεν κράτησαν καν 3 μηνες και αρχισαν τα προβληματα.ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ΝΟΜΟΣΣΣΣΣ

2% απο αγοραστη και 1% απο κατασκευαστη.
 

tsiki-tsiki

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2009
Μηνύματα
174
Like
0
Πόντοι
1
ναι αλλά ο συμβολαιογράφος δεν είναι μηχανικός... δεν φροντιζει απλά να είναι τα χαρτιά νομιμα και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κράτους, δουλεία κάπως πιο τυποποιημένη αφου εχει ξανακάνει στο παρελθον παρομοιες υποθέσεις και έχει μια στανταρντ μητρα-φόρμα πανω στην οποια θα προδιορίσει τις ιδιάζουσες λεπτομέριες της κάθε διαφορετικής υπόθεσης? Εννοώ οτι η μελέτη που έχει να κάνει δεν έχει τόσο πρακτική επιστημονική φύση αλλά νομική "τυπικη" φύση...?

Ωραια ιδεα!!!!!!!!!!!Γινε συμβολαιογραφος!!!!!!!!!
 

tsiki-tsiki

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2009
Μηνύματα
174
Like
0
Πόντοι
1
Ρωτάς τι θα πάθει.Θα σου πω εγω τι θα πάθει. Απο 1-1-2011 αυξηση αντ αξιών Αυξηση ΦΠΑ απο 23 σε 25.Θελεις και άλλα????Δεν σου φτάνουν αυτά?Ειδικα οποια σπιτια φτιαχτούν μέσα στο 2011 εκει να δεις γλεντια.Eπισης το κοστος της οικοδομης το καθοριζουν οι αγορα οικοπεδου κοστος υλικών και η γαμημενη η πολεοδομια βαση πίνακα κατασκευης. Με λιγα λογια μου ζητάει να κάνω ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ για να παρει παραπάνω φόρο.ΠΧ υδραυλικα 20.000 ευρώ και αυτη τα κοστολογή 25.000 Πρεπει να εχω τιμολογια οσο λενε αυτη. .

Δεν ειναι δυνατον να σου ζηταει υπερτιμολογηση.Αν κοψουν ολοι τιμολογια ξεπερνας το ελαχιστο παντα.Μιλαμε βεβαια για οικοδομες με ΦΠΑ.Το ΦΠΑ βγαινει απο το απολογιστικο κοστος αλλωστε.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Να γίνεις σαν τον Ισιο, ενα πράγμα;;;;;;;;; μπιαχχχχχχχχχχ

Τρίκαρδε, δεν μπαίνεις στο θρεντ του Λίλα να καυλώσεις;
Α...Μπήκε οκτώβρης. Πλήρωσες το νοίκι ή κρύβεσαι πάλι από τη σπιτονοικοκυρά;
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τρίκαρδε, δεν μπαίνεις στο θρεντ του Λίλα να καυλώσεις;
Α...Μπήκε οκτώβρης. Πλήρωσες το νοίκι ή κρύβεσαι πάλι από τη σπιτονοικοκυρά;

Το ίδιο με καβλώνεις και εσύ Ισιε

Ειμαι αναλόγος τις ώρες μου.

Καλή η Γιώτα αλλά και η Κλανίτσα και εσύ σαν ζευγάρι με φτιάχτετε αφάνταστα.

Το νοίκι δεν το πλέρωκα ακόμα, λες να με κάνουνε έξωση;;;;; θα σου τελεφωνήσω να με υπερασπηστεις :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το ίδιο με καβλώνεις και εσύ Ισιε

Ειμαι αναλόγος τις ώρες μου.

Καλή η Γιώτα αλλά και η Κλανίτσα και εσύ σαν ζευγάρι με φτιάχτετε αφάνταστα.

Το νοίκι δεν το πλέρωκα ακόμα, λες να με κάνουνε έξωση;;;;; θα σου τελεφωνήσω να με υπερασπηστεις :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Ναι αλλά εγώ δεν γαμάω γεροπούστηδες και η καθοδόν εξ όσων γνωρίζω δεν πηδιέται με τραβέλια...
Όποτε θα μείνεις και πάλι άστεγος, καυλωμένος και μόνος...
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
από την άλλη έχω γνωρίσει αρκετούς κατασκευαστές που αφού σου πουλήσουνε το οικόπεδο ή το διαμέρισμα γίνονται μπουχός κι ας είναι το διαμέρισμα μέσα σε 3 μήνες πάλι γιαπί από τα προβλήματα...
Λαμογια λεμεεεεεεεεεεεεεεε
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ΝΟΜΟΣΣΣΣΣ
Σιγουρα δεκτον αυτο που λες...

Ενα απλο ερωτημα ......

ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ? (γκρεμιζεις το οικημα να δεις τι υλικα εχει βαλει ο καθε εργολαβος ?) και μετα το αγοραζεις ?

Δεν θα επρεπε να υπαρχει ορος σε ολα τα συμβολαια ο ποιος θα λεει σαφεστατα και χωρις παραθυρακια οτι....
ο κατασκευαστης υποχρεουται επι 5ετιας να διορθωνει τα οποια σφαλματα προκυψουν επι της οικοδομης ?
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Δεν θα επρεπε να υπαρχει ορος σε ολα τα συμβολαια ο ποιος θα λεει σαφεστατα και χωρις παραθυρακια οτι....
ο κατασκευαστης υποχρεουται επι 5ετιας να διορθωνει τα οποια σφαλματα προκυψουν επι της οικοδομης ?

ο νομος υπάρχει. Θα στον πει ο δικηγόρος που θα προσλάβεις. Και θα πλερώσεις.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας φαίνεται φυσιολογικό να πληρώνουμε κάποιον που απλα αγοράζει λαχεία και πάει παραπέρα να τα πουλήσει χωρίς να κάνει ΤΙΠΟΤΑ επι της ουσιας στο προιον (λαχεία) και δεν ειναι λογικό να πληρώσεις κάποιον να σε γλιτώσει απ τις κακοτοπιες.
 

dimitrisniva

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.750
Like
3
Πόντοι
16
ο νομος υπάρχει. Θα στον πει ο δικηγόρος που θα προσλάβεις. Και θα πλερώσεις.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας φαίνεται φυσιολογικό να πληρώνουμε κάποιον που απλα αγοράζει λαχεία και πάει παραπέρα να τα πουλήσει χωρίς να κάνει ΤΙΠΟΤΑ επι της ουσιας στο προιον (λαχεία) και δεν ειναι λογικό να πληρώσεις κάποιον να σε γλιτώσει απ τις κακοτοπιες.
Διαφιμισουλα?? :dancing: :dancing: :dancing:
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Το αλλο ωραιοτατο ειναι οτι για να σπρωξουν τα απουλητα
πετανε φοβερες για την αυξηση των αντικειμενικων αξιων και του ΦΠΑ
Και τις παρουσιαζουν για κελεπουρια τις τωρινες τιμες....  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:





Ρε πατε καλα ?  :uglystupid:

Με τετοια αβεβαιοτητα ποιος αγοραζει σπιτια ?
Ποιος βαζει την ΖΩΗ ΤΟΥ ΥΠΟΘΗΚΗ για 20-30 ετη χωρις μελλον ?
Εδω δεν υπαρχει ρευστο στην αγορα ουτε για σαλιο
και μαγαζια κλεινουν το ενα πισω απο το αλλο....

ΑΠΟ 2013-14 -40% ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ σε ολες τις κατηγοριες (παλια καινουργια)
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.810
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Είμαι περίεργος να δω πόσο θα συνεχισθεί αυτή η ανούσια συζήτηση,με επιχειρήματα πεζοδρομίου,με βρισιές και με διάφορους άσχετους και μπατίρηδες να έχουν άποψη....
Το "100 τ.μ. στου Παπάγου 350.000 ευρώ,δεν λέει τίποτα....το κυριότερο πλεονέκτημα ενός ακινήτου είναι η ΘΕΣΗ του....στον ίδιο δρόμο,πόσο μάλλον σε διαφορετικές συνοικίες,η τιμή ενός διαμερίσματος μπορεί να διαφέρει ως και 20%,αν το ένα είναι γωνιακό,αν βλέπει σε πάρκο,κλπ.Σε παραλιακά διαμερίσματα,η τιμή ενός διαμερίσματος ανεβαίνει τουλάχιστον κατά 20% αν βλέπει θάλασσα....ολα αυτά φαίνεστε να τα αγνοείτε....
Λέτε να πέσουν οι τιμές των διαμερισμάτων...ωραία,να πέσουν...δεν πρέπι να μειωθεί πρώτα το κόστος? η τιμή του κρέατος,των φρούτων,του καφέ,γιατί δεν πέφτει,αλλά ανεβαίνει? ας μειωθεί λοιπόν πρώτα το κόστος της γής,τα υλικά και τα πανάκριβα μεροκάματα,ας μειωθεί η γραφειοκρατία στις πολεοδομίες και στις διάφορες υπηρεσίες και τότε,ναι θα μειωθούν οι τιμές....
Και κάτι τελευταίο αγαπητοί φίλοι.....λεφτά πράγματι υπάρχουν....τα λεφτά δεν καταστρέφονται,ούτε γίνονται αέρας,απλά αλλάζουν χέρια....προσωπικά γνωρίζω πολυκατοικίες σε καλές περιοχές,όπου τα διαμερίσματα έχουν πουληθεί απο τα σχέδια.....τώρα,το να βγαίνει ο κάθε μπατίρης και να επιχειρηματολογεί υπέρ του ενοικίου,η υπέρ του τόκου στην τράπεζα,και να αποκαλεί "μαλάκες" όσους θέλουν να αγοράσουν ακίνητα,δεν νομίζω ότι είναι άξιο σχολιασμού.....

Πεστα ρε φιλαρακι για τι το εχω συχαθει αυτο το θρεντ βγαινει ο καθε μπατηρης και θελει να παρει σπιτι τσαμπα.Βγαινει ο καθε Τρικαρδος και λεει το μακρυ του κ το κοντο του εδω κ τρια χρονια κ δεν εχει πεσει τιποτα απο τιμες.Η βενζινη μαγκες επεσε μηπως γεμιζετε με 0.50 ευρω το λιτρο κ δεν το ξερω.το φπα επεσε?κ θα ανεβει κ αλλο θα το δειτε.στο σουπερ μαρκετ τρωτε τσαμπα μηπως??Ας πουλησει ο καθε τρικαρδος το οικοπεδακι του τσαμπα για να παρει και σπιτι τσαμπα................φιλικα παντα.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας φαίνεται φυσιολογικό να πληρώνουμε κάποιον που απλα αγοράζει λαχεία και πάει παραπέρα να τα πουλήσει χωρίς να κάνει ΤΙΠΟΤΑ επι της ουσιας στο προιον (λαχεία) και δεν ειναι λογικό να πληρώσεις κάποιον να σε γλιτώσει απ τις κακοτοπιες.

ΤΡΟΜΕΡΟ παραδειγμα αυτο  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Εχεις κι αλλα τετοια να μας πεις ?

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
:kissass: :kissass: :kissass: :kissass: :kissass: :kissass:
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Το αλλο ωραιοτατο ειναι οτι για να σπρωξουν τα απουλητα
πετανε φοβερες για την αυξηση των αντικειμενικων αξιων και του ΦΠΑ
Και τις παρουσιαζουν για κελεπουρια τις τωρινες τιμες....  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:





Ρε πατε καλα ?  :uglystupid:

Με τετοια αβεβαιοτητα ποιος αγοραζει σπιτια ?
Ποιος βαζει την ΖΩΗ ΤΟΥ ΥΠΟΘΗΚΗ για 20-30 ετη χωρις μελλον ?
Εδω δεν υπαρχει ρευστο στην αγορα ουτε για σαλιο
και μαγαζια κλεινουν το ενα πισω απο το αλλο....

ΑΠΟ 2013-14 -40% ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ σε ολες τις κατηγοριες (παλια καινουργια)
Eγω παντως ενα οικοπεδακι που πουλησα τωρα, με το που εβγαλα βρωμα οτι το πουλαω πλακωσαν και οι γυφτοι...Βεβαια οι προσφορες που εδωσαν ηταν ενα 15% κατω απο τις περσινες αλλα παντως ενδιαφερθηκε πολυς κοσμος...

ΥΓ Οι περισσοτεροι ηταν κατασκευαστες
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Λέτε να πέσουν οι τιμές των διαμερισμάτων...ωραία,να πέσουν...δεν πρέπι να μειωθεί πρώτα το κόστος? η τιμή του κρέατος,των φρούτων,του καφέ,γιατί δεν πέφτει,αλλά ανεβαίνει? ας μειωθεί λοιπόν πρώτα το κόστος της γής,τα υλικά και τα πανάκριβα μεροκάματα,ας μειωθεί η γραφειοκρατία στις πολεοδομίες και στις διάφορες υπηρεσίες και τότε,ναι θα μειωθούν οι τιμές....

ΣΤΗΝ Θεσσαλονικη τα ακινητα ειναι πολυ πιο φτηνοτερα
Μιλαμε εφυγε φιλος απο αθηνα και εκει πηρε 102 τμ 2ου ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ με 128.000 ευρω


Μαλλον οι εδω κατασκευαστες ειναι μεγαλα κοροιδα αφου τους πουλανε τα υλικα 2-3 φορες πανω απο την αξια της ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ....


:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom