Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

andy51

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.818
Like
322
Πόντοι
36
Συγγνώμη δηλαδή,θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος οτι η συγκεκριμένη αγγελία είναι απάτη? το portal καλά κάνει και τον ξεμπροστιάζει,αλλά υπάρχει άνθρωπος που θα δωσει λεφτά για να μπεί σε κλήρωση και να πάρει διαμέρισμα? το οποιο προφανέστατα δεν υπάρχει......
Καλά λένε ότι αν δεν υπήρχαν οι ηλίθιοι,οι έξυπνοι θα πεινάγανε.....
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Συγγνώμη δηλαδή,θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος οτι η συγκεκριμένη αγγελία είναι απάτη? το portal καλά κάνει και τον ξεμπροστιάζει,αλλά υπάρχει άνθρωπος που θα δωσει λεφτά για να μπεί σε κλήρωση και να πάρει διαμέρισμα? το οποιο προφανέστατα δεν υπάρχει......
Καλά λένε ότι αν δεν υπήρχαν οι ηλίθιοι,οι έξυπνοι θα πεινάγανε.....
Σιγουρα το ενα δεν αναιρει το αλλο ...
Ομως κανενας δεν εχει το δικαιωμα να κοροιδευει ατιμωρητα ανυποψιαστους πολιτες ακομη και αν ειναι αφελεις....
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Σωστόςςςςςςςςςςςςςςςςςςς
Παντα ημουν σωστος και δεν μετανιωσα ποτε γιαυτο φιλαρακο...
Ποτε δεν καταδεχτηκα να φαω χρηματα απο πουθενα αν και ειχα πολλες ευκαιριες ....
Αισθανομαι πολυ ενταξει ατομο σε ολους και νιωθω πολυ καλα γιαυτο !!!!!


Την υπογραφη σου προτεινω να την αλλαξεις σε......

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΝΟΙΚΙ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΥΠΟΘΗΚΗ !!!!!!
 

TurboThor

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
2.287
Παντα ημουν σωστος και δεν μετανιωσα ποτε γιαυτο φιλαρακο...
Ποτε δεν καταδεχτηκα να φαω χρηματα απο πουθενα αν και ειχα πολλες ευκαιριες ....
Αισθανομαι πολυ ενταξει ατομο σε ολους και νιωθω πολυ καλα γιαυτο !!!!!


Την υπογραφη σου προτεινω να την αλλαξεις σε......

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΝΟΙΚΙ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΥΠΟΘΗΚΗ !!!!!!

έτσι... πέστα...
γενικώς όσο καλύτερα μακριά γίνεται απο τις τράπεζες...και όσο το δυνατό λιγότερα αλισβερίσια με αυτές...
λαμόγια και απατεώνες...
θες να κάνεις μια αγορά και αν σηκώσεις απο το λογαριασμο σου παραπάνω απο 1000 ευρώ σε αγριοκοιτάζουν λες και τους πηδηξες την μάνα χειρότερα από τους ληστες τραπεζών...

μαυρο στις τράπεζες

 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
ξέρει κανείς να με ενημερώσει για τα έξοδα δικηγόρου/συμβολαιογράφου/άλλο μπορεί να υπάρχει για αγορά διαμερίσματος?
υπάρχει κάποιο site που να τα γράφει όλα αυτά?
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
trikarde φαντασου τη παπατζης ειναι αυτος με το χωρο 50 τμ προς χαρισμα
ουτε οι κουβανοι δεν ειναι τοσο παπατζηδες
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
ξέρει κανείς να με ενημερώσει για τα έξοδα δικηγόρου/συμβολαιογράφου/άλλο μπορεί να υπάρχει για αγορά διαμερίσματος?
υπάρχει κάποιο site που να τα γράφει όλα αυτά?
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
ξέρει κανείς να με ενημερώσει για τα έξοδα δικηγόρου/συμβολαιογράφου/άλλο μπορεί να υπάρχει για αγορά διαμερίσματος?
υπάρχει κάποιο site που να τα γράφει όλα αυτά?
ο συμβολαιογραφος συνηθως παιρνει 2% επι του τιμηματος
ο δικηγορος δεν θυμαμαι

Ομως παιζει να εχουν αλλαξει καταστασεις περιμενε ολο και καποιος θα βρεθει να απαντησει


Ενναλακτικα θα μπορουσες να ρωτησεις απευθειας σε δικηγορο και συμβολαιογραφο
 

TurboThor

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
2.287
ο συμβολαιογραφος συνηθως παιρνει 2% επι του τιμηματος
ο δικηγορος δεν θυμαμαι

Ομως παιζει να εχουν αλλαξει καταστασεις περιμενε ολο και καποιος θα βρεθει να απαντησει


Ενναλακτικα θα μπορουσες να ρωτησεις απευθειας σε δικηγορο και συμβολαιογραφο

δηλαδή για ενα διαμέρισμα αξίας 170000 ο συμβολαιογράφος παίρνει 3400ευρω μονο και μονο γιατι θα υπογράψει 7-8 χαρτια???

 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
δηλαδή για ενα διαμέρισμα αξίας 170000 ο συμβολαιογράφος παίρνει 3400ευρω μονο και μονο γιατι θα υπογράψει 7-8 χαρτια???

Ο συμβολαιογράφος μην ξεχνάμε οτι φέρει και ευθύνη για τα 7-8 "χαρτακια" που θα υπογράψει. Δεν ξέρω τι δουλεια κάνεις, αλλα θα αναφέρω παράδειγμα απο το δικό μου κλάδο, δοκίμασε να υπογράψεις ένα χαρτάκι που να λέει οτι το οικόπεδο ειναι "αρτιο και οικοδομήσιμο" ή μια υπεύθυνη δήλωση για τη στατική επάρκεια κτηρίου.

Αν τα βλέπεις χαρτάκια...

Μη σου πω ποσα παίρνει ο μεσίτης που δεν αναλαμβάνει καμία ευθυνη και πάθεις κανένα εγκεφαλικο, αλλα οι μπετόβλακες τον εμπιστεύονται σαν να ηταν θεος.
 

TurboThor

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
2.287
Ο συμβολαιογράφος μην ξεχνάμε οτι φέρει και ευθύνη για τα 7-8 "χαρτακια" που θα υπογράψει. Δεν ξέρω τι δουλεια κάνεις, αλλα θα αναφέρω παράδειγμα απο το δικό μου κλάδο, δοκίμασε να υπογράψεις ένα χαρτάκι που να λέει οτι το οικόπεδο ειναι "αρτιο και οικοδομήσιμο" ή μια υπεύθυνη δήλωση για τη στατική επάρκεια κτηρίου.

Αν τα βλέπεις χαρτάκια...

Μη σου πω ποσα παίρνει ο μεσίτης που δεν αναλαμβάνει καμία ευθυνη και πάθεις κανένα εγκεφαλικο, αλλα οι μπετόβλακες τον εμπιστεύονται σαν να ηταν θεος.


ναι αλλά ο συμβολαιογράφος δεν είναι μηχανικός... δεν φροντιζει απλά να είναι τα χαρτιά νομιμα και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κράτους, δουλεία κάπως πιο τυποποιημένη αφου εχει ξανακάνει στο παρελθον παρομοιες υποθέσεις και έχει μια στανταρντ μητρα-φόρμα πανω στην οποια θα προδιορίσει τις ιδιάζουσες λεπτομέριες της κάθε διαφορετικής υπόθεσης? Εννοώ οτι η μελέτη που έχει να κάνει δεν έχει τόσο πρακτική επιστημονική φύση αλλά νομική "τυπικη" φύση...?
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
ναι αλλά ο συμβολαιογράφος δεν είναι μηχανικός... δεν φροντιζει απλά να είναι τα χαρτιά νομιμα και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κράτους, δουλεία κάπως πιο τυποποιημένη αφου εχει ξανακάνει στο παρελθον παρομοιες υποθέσεις και έχει μια στανταρντ μητρα-φόρμα πανω στην οποια θα προδιορίσει τις ιδιάζουσες λεπτομέριες της κάθε διαφορετικής υπόθεσης? Εννοώ οτι η μελέτη που έχει να κάνει δεν έχει τόσο πρακτική επιστημονική φύση αλλά νομική "τυπικη" φύση...?


δεν είναι τόσο απλό.
1. Συντάσσει διαθήκες -> τον καταγγέλουν οτι ο τυπος που έκανε διαθηκη δεν ειχε σώας τα φρένας (πολυ συχνά γινεται απο τα ατομα που υπολόγιζαν σε μια κληρονομιά΄) -> 2-3 χρόνια στα δικαστήρια να αποδείξει οτι δεν ειναι ελέφαντας.

ειναι βράδυ και ειναι το πρωτο που μου ήρθε στο μυαλο γιατι εχει συμβεί σε 3 γνωστούς μου.
Πόσα και πόσα άλλα....
 

TurboThor

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
2.287
δεν είναι τόσο απλό.
1. Συντάσσει διαθήκες -> τον καταγγέλουν οτι ο τυπος που έκανε διαθηκη δεν ειχε σώας τα φρένας (πολυ συχνά γινεται απο τα ατομα που υπολόγιζαν σε μια κληρονομιά΄) -> 2-3 χρόνια στα δικαστήρια να αποδείξει οτι δεν ειναι ελέφαντας.

ειναι βράδυ και ειναι το πρωτο που μου ήρθε στο μυαλο γιατι εχει συμβεί σε 3 γνωστούς μου.
Πόσα και πόσα άλλα....


όλες οι δουλειές έχουν ευθύνες... και απλός μάγειρας να είσαι και φτιάξεις ένα φαγητό και πάθει τροφική δηλητηρίαση ο άλλος πάλι έχεις ευθύνη...

τεσπα... ειμαστε οφτοπικ... ο ανθρωπος ρωτάει αν γίνεται να παρει εκπτωση απο το σπιτι του και όχι πως γίνονται οι συμβολαιογράφοι...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
κοσμιος  ειμαι  με  τους  κοσμιους!  οχι  με  αυτους  που  με αρχιζουν να με  βριζουν  χωρις  να  με  ξερουν,  επειδη  διαφωνουν   εντελως  με  αυτα  που  λεω!   αφου  δεν   εισαι  κατασκευαστης  πως  λες  στο  κοσμο  οτι  ειναι  η  καταλληλη  εποχη  να  αγορασει??  οι  τιμες  μπορει  να  χουν  πεσει  20%  ακομα  και  30% η (σε απελπισμενους  κατασκευαστες και παραπανω)  με  σκληρα  παζαρια (και  οι  2  ξερουμε  ποσο  εχουν  πεσει)   αλλα  ολα  δειχνουν  οτι  παμε  και  για  περαιτερω  πτωση!  αν  δεν  εισαι  κατασκευαστης?  η  δεν  εχεις  συμφερον?  γιατι  το  λες  αυτο?  και  προτρεπεις  το κοσμο  να  αγορασει τωρα?  εδω  δε  ξερουμε  αν  θα  εχουμε   ευρω σε  2-3   χρονια?  ο  αλλος  να  φεσωθει  να  παρει  τωρα  σπιτι? αν περιμενει 1-2 χρονια  τι θα  παθει δηλαδη? η  λογικη  "λεει"  οτι  αν περιμενει  θα  το  παρει  αρκετα  φτηνοτερα!  ειλικρινα  δε  σε  καταλαβαινω
Ρωτάς τι θα πάθει.Θα σου πω εγω τι θα πάθει. Απο 1-1-2011 αυξηση αντ αξιών Αυξηση ΦΠΑ απο 23 σε 25.Θελεις και άλλα????Δεν σου φτάνουν αυτά?Ειδικα οποια σπιτια φτιαχτούν μέσα στο 2011 εκει να δεις γλεντια.Eπισης το κοστος της οικοδομης το καθοριζουν οι αγορα οικοπεδου κοστος υλικών και η γαμημενη η πολεοδομια βαση πίνακα κατασκευης. Με λιγα λογια μου ζητάει να κάνω ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ για να παρει παραπάνω φόρο.ΠΧ υδραυλικα 20.000 ευρώ και αυτη τα κοστολογή 25.000 Πρεπει να εχω τιμολογια οσο λενε αυτη. .
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Μη σου πω ποσα παίρνει ο μεσίτης που δεν αναλαμβάνει καμία ευθυνη και πάθεις κανένα εγκεφαλικο, αλλα οι μπετόβλακες τον εμπιστεύονται σαν να ηταν θεος.
μη σου πω και πόσοι τα παίρνουνε μαύρα από αυτούς....
τώρα βέβαια...δεν ξέρω πώς τα δικαιολογούνε....
αλλά έχεις δίκιο σε αυτό που λες

από την άλλη έχω γνωρίσει αρκετούς κατασκευαστές που αφού σου πουλήσουνε το οικόπεδο ή το διαμέρισμα γίνονται μπουχός κι ας είναι το διαμέρισμα μέσα σε 3 μήνες πάλι γιαπί από τα προβλήματα...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
μη σου πω και πόσοι τα παίρνουνε μαύρα από αυτούς....
τώρα βέβαια...δεν ξέρω πώς τα δικαιολογούνε....
αλλά έχεις δίκιο σε αυτό που λες

από την άλλη έχω γνωρίσει αρκετούς κατασκευαστές που αφού σου πουλήσουνε το οικόπεδο ή το διαμέρισμα γίνονται μπουχός κι ας είναι το διαμέρισμα μέσα σε 3 μήνες πάλι γιαπί από τα προβλήματα...
O μεσίτης περνει το 2% και απο τις 2 πλευρές.Τωρα οσο αφορά τα μαύρα....ειναι άλλο θέμα.Οσο για τον μπουχο μεγάλο ΟΝΟΜΑ στην αθήνα με διαφημησεις στο ραδιοφονο κτλπ δεν κράτησαν καν 3 μηνες και αρχισαν τα προβληματα.ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ΝΟΜΟΣΣΣΣΣ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom