Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16
ΣΤΗΝ Θεσσαλονικη τα ακινητα ειναι πολυ πιο φτηνοτερα
Μιλαμε εφυγε φιλος απο αθηνα και εκει πηρε 102 τμ 2ου ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ με 128.000 ευρω


Μαλλον οι εδω κατασκευαστες ειναι μεγαλα κοροιδα αφου τους πουλανε τα υλικα 2-3 φορες πανω απο την αξια της ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ....


:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Άλλες οι τιμές της Θεσσαλονικης φιλε κι άλλες της Αθηνας, σε ολα τα πραγματα.
Μόνο ο φραππές είναι πιο ακριβός πάνω.
Εκεί οι μαστόροι δουλεύουν για 50 ευρο μεροκάματο πλέον....
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Άλλες οι τιμές της Θεσσαλονικης φιλε κι άλλες της Αθηνας, σε ολα τα πραγματα.
Μόνο ο φραππές είναι πιο ακριβός πάνω.
Εκεί οι μαστόροι δουλεύουν για 50 ευρο μεροκάματο πλέον....
Ξερω 3 οικοδομους αλλοδαπους αιγυπτιους που δουλευουν και για 45 ευρω την ημερα σε οικοδομη εδω αθηνα....

Αλλη δικαιολογια βρες γιατι κι αυτη καταρριφθηκε μολλις !!!!!!  :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
O μεσίτης περνει το 2% και απο τις 2 πλευρές.Τωρα οσο αφορά τα μαύρα....ειναι άλλο θέμα.Οσο για τον μπουχο μεγάλο ΟΝΟΜΑ στην αθήνα με διαφημησεις στο ραδιοφονο κτλπ δεν κράτησαν καν 3 μηνες και αρχισαν τα προβληματα.ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ΝΟΜΟΣΣΣΣΣ

1. Παίρνεις και όχι πέρνεις, να μαθαίνουμε λιγάκι ορθογραφία
2. διαφωνώ, υπάρχουνε πολλά υπερκοστολογημένα και άλλες τόσες ευκαιρίες. Άρα ό,τι προσέξεις, θα είναι καλό. Δεν κάναμε παρθενογέννεση στην Ελλάδα....δόξα τω θεώ, από άτσαλες κατασκυές (και μάλιστα "πανάκριβες" έως επίτηδες χάλια υλικά για φτηνή κατασκευή έχει πήξει το μάτι μας. Δεν σημαίνει πως είναι όλοι έτσι, αλλά το να λέμε πως δεν είναι όλοι έτσι και ξαφνικά να αθωώνονται όλοι μου θυμίζει συζητήσεις στην τιβι με πολιτικούς που τους λένε όλα τα κακά και στο τέλος τους λένε...εσείς βέβαια αποτελείτε εξαίρεση - μαλακίες δηλαδή....εκεί που φτήνεις δεν γλείφεις - Αυτό ΕΙΝΑΙ νομος

στο 2% είσαι σωστός
αλλά όταν λέμε μαύρα σημαίνει πως παίρνουνε 2% αλλά δεν τα δηλώνουνε...τι είναι αυτό που δεν κατάλαβες; Δεν είπα πως αντί για 2% παίρνουν 5
 

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16
Ξερω 3 οικοδομους αλλοδαπους αιγυπτιους που δουλευουν και για 45 ευρω την ημερα σε οικοδομη εδω αθηνα....

Αλλη δικαιολογια βρες γιατι κι αυτη καταρριφθηκε μολλις !!!!!!  :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:

Άλλο πραμα λέμε. Αστο.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ο νομος υπάρχει. Θα στον πει ο δικηγόρος που θα προσλάβεις. Και θα πλερώσεις.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μας φαίνεται φυσιολογικό να πληρώνουμε κάποιον που απλα αγοράζει λαχεία και πάει παραπέρα να τα πουλήσει χωρίς να κάνει ΤΙΠΟΤΑ επι της ουσιας στο προιον (λαχεία) και δεν ειναι λογικό να πληρώσεις κάποιον να σε γλιτώσει απ τις κακοτοπιες.
σωστό
μόνο που εκεί αρχίζουνε τα παραθυράκια
σκέψου τώρα να πάει να πάρει κάποιος διαμέρισμα σε πολυκατοικία χτισμένη το 2006 ή 2007. Και λόγω κρίσης να είναι πρωτοκατοίκητο... Και πες μου τώρα πως αν σου βγάλει βλάβη σε 2 χρόνια θα βρει άκρη...
η ελληνική νομοθεσία πάει πακέτο με την ελληνική φορολογία και όλα τα λοιπά της ξακουστής ομορφιάς της χώρας μας....
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.810
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Τρικαρδος ο Τσαμπατζης!!
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Άλλο πραμα λέμε. Αστο.
να το αφήσουμε...αρκεί να μας εξηγήσεις για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό.

επί της ευκαιρίας....επειδή το κόστος το έχουμε καραμέλα. Πριν από 7 μήνες μιλούσα με εργολάβο και μου έλεγε πως με τους μισθούς που λένε οι κατασκευαστές δεν τον συμφέρει καν να δουλέψει. ΌΜΩΣ ΠΑΝΕ κάποιοι και τις παίρνουν τις εργολαβίες (μιλάμε για 35-40 ευρώ μεροκάματα). Αυτό σημαίνει αγαπητέ 2 πράγματα. Πρώτον πως φτηνοί εργάτες υπάρχουνε και δεύτερον πως τουσ χρησιμοποιούν αρκετοί (ας μην γενικολογήσω και πω όλοι) με αποτέλεσμα αμφισβητήσιμης ποιότητας κατασκευή (να μην μιλήσουμε για στραβούς τοίχους κλπ κλπ)
Και για να στο συνεχίσω γιατί θα το πιάσουμε από αλλού μετά...το κόστος ανεβαίνει όταν κάνεις περισσότερο καιρό να τελειώσεις μια κατασκευή. Όταν παίρνεις εργάτες της πλάκας τότε αυτό θα έχεις. Όταν φτιάχνεις χωρίς μηχανήματα....πάλι δεν γλυτώνεις χρόνο
Και επειδή εχω κολλητό στην ΤΙΤΑΝ, θα σου πω πως και τα υλικά δεν έχουνε ανέβει οι τιμές...οπότε αν σου ανέβηκαν...άλλαξε προμηθευτή.
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.810
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
ΟΛΟΙ τζαμπατζηδες δεν ειμαστε ?
Γιατι λοιπον ο καθε τρικαρδος να αποτελει εξαιρεση στον κανονα ?

οχι φιλαρακο δεν μπορουμε να τα ισωπεδωνουμε ολα.αν ειναι ο καθε τρικαρδος να μας πουλαει οτι εχει τσαμπα και οχι να αναζητει τις υπεραξιες και αυτος?Κ δεν μιλαω συγκεκριμενα για το παιδι απλα χρησιμοποιω την νοοτροπια του....
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
οχι φιλαρακο δεν μπορουμε να τα ισωπεδωνουμε ολα.αν ειναι ο καθε τρικαρδος να μας πουλαει οτι εχει τσαμπα και οχι να αναζητει τις υπεραξιες και αυτος?Κ δεν μιλαω συγκεκριμενα για το παιδι απλα χρησιμοποιω την νοοτροπια του....
ούτε από τη μία να τα ισοπεδώνουμε ούτε από την άλλη
καλό είναι να βλ΄πεουμε την καμπούρα μας πριν πούμε τον άλλον καμπούρη...νεσπά;
δεν μπορεί όλος ο κόσμος να λέει για τους κατασκευαστές και όλος να είναι μαλάκας....
προφανώς κάπου βρωμάει το πράγμα....
 

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16
Έγραφα κάτι για το κόστος στη Β Ελλάδα αλλά με πέταξε έξω και βαριέμαι να τα ξαναγράφω όλα.
Οι κυριότεροι λόγοι επιγραμματικά είναι:
Χαμηλότερη αξία της γης ειδικά περιφερειακά της πολης (εντάξει όχι στο πανοραμα το ωραιοκαστρο και τη χαλκιδικη...)
Μηδενικά χωματουργικά στις περισσότερες περιπτώσεις
Τα μπάζα αν υπάρχουν πάμε τη νύχτα και τα πεταμε στο καλοχώρι ή αλλου
Μερικά υλικά είναι πιο φτηνά λόγω ότι πολλά εργοστάσια είναι εκεί γύρω
Αλλά το σημαντικότερο είναι η φτηνοδουλειά είτε από υλικά είτε από ποιότητα.
Αυτά τα έχω δει με τα μάτια μου, μου τα επιβεβαιώνουν και φίλοι μηχανικοί που έχω εκεί και σας τα μεταφέρω.
Αυτή τη στιγμή η κρίση που βιώνουν πάνω είναι χειρότερη απο την Αθήνα
το μόνο σίγουρο.
Όσο για τα 45 μεροκάματο, βρίσκεις και με 35, αλλά εννοείται ότι αυτός που θα τα πάρει είναι σε σταδιο λιμοκτονίας.
Ενας επαγγελματίας που είναι ασφαλισμένος, που έχει αυτοκίνητο για τη δουλειά του, και δικά του εργαλεια, (πχ ενας υδραυλικός) πρέπει να βγάζει τα 3πλα μη σας πω τα 4πλά....(αυτα θα τον πληρωσεις, άσχετα τι θα του μείνει στην τσέπη)
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Τα μπάζα αν υπάρχουν πάμε τη νύχτα και τα πεταμε στο καλοχώρι ή αλλου
τα άλλα τα αφήνω ασχολίαστα....τα θεωρώ παιδικά επιχειρήματα

αλλά αυτό ειδικά σπάει κόκκαλα....
γαμώ τις περιβαλλοντικές συνειδήσεις....
χαχαχαχαχαχαχαχχααχαχαχα
 

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16
τα άλλα τα αφήνω ασχολίαστα....τα θεωρώ παιδικά επιχειρήματα

αλλά αυτό ειδικά σπάει κόκκαλα....
γαμώ τις περιβαντολλογικές συνειδήσεις....
χαχαχαχαχαχαχαχχααχαχαχα

Δεν είμαι κατασκευαστής φίλε ούτε τους υποστηρίζω για να ξέρεις κιόλας...
μηχανολόγος είμαι και απλά συνεργάζομαι με κάποιους ανθρώπους.
Αλλά την τσαπατσουλοδουλειά που έχω δει ειδικά στη Θεσσαλονίκη δεν την έχω δει αλλου.
Αν θες το πιστεύεις.
Υδραυλικά-θερμανσεις φουλ πλαστικό.
Τα πιο φτηνά που υπήρχαν.
Όσο για τα μπάζα, αν βρεθεις ποτέ πήγαινε μια βόλτα να δεις τι γίνεται
το δελτα των 3 ποταμών που θα πρεπε να ναι παραδεισος
είναι δυστυχώς μια απέραντη μπαζοχωματερη  >:(

Φίλος εκει πάνω βρήκε άτομο να του κάνει τα ηλεκτρικά σε 4ωροφη με 4*110 διαμερισματα με 10,000...
Αμα βρεις τέτοια τιμή αλλου πες το και σε μένα
 

Koukouloforos

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
179
Like
31
Πόντοι
1
Η αμοιβη του συμβολαιογραφου ειναι 1%, οχι 2%.
Υπολογιστε οτι συμβολαιογραος, δικηγορος κλπ ειναι γυρω στο 2-2,5%
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Η αμοιβη του συμβολαιογραφου ειναι 1%, οχι 2%.
Υπολογιστε οτι συμβολαιογραος, δικηγορος κλπ ειναι γυρω στο 2-2,5%

λιγα ειναι? υπάρχουν ακι ακινητα που μεταβιβαζονατι με αντικειμενικη 7-8.000.000. 200.000 λίγα είναι? για το ΤΙΠΟΤΑ?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
λιγα ειναι? υπάρχουν ακι ακινητα που μεταβιβαζονατι με αντικειμενικη 7-8.000.000. 200.000 λίγα είναι? για το ΤΙΠΟΤΑ?



η αμοιβή του δικηγόρου για την μεταβίβαση (στα 10.000.000 αντικειμενική αξία) είναι 37.500 Ευρω και του συμβολαιογράφου 120.000 Ευρώ... φυσικά πλέον ΦΠΑ (23%)


 

andy51

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.818
Like
322
Πόντοι
36
Μου αρέσει που άτομα εντελώς ασχετα και αμόρφωτα,κάνουν κρίσεις και σχολιάζουν τις αμοιβές του δικηγόρου,του μηχανικού,του συμβολαιογράφου,κλπ.
Ενώ την τιμή της πουτάνας που ανοίγει τα πόδια της για 10 λεπτά και παίρνει 300αρια δεν την συζητάνε...
Γράφει ο άλλος οτι στη Θεσσαλονίκη κάποιος πήρε διαμέρισμα με 1500 ευρώ το μέτρο...και λοιπόν?και στον παράλληλο δρόμο το ίδιο διαμέρισμα κάνει 3000 ευρώ το μέτρο....Και ο Ρονάλντο παίρνει 50 εκατομμύρια το χρόνο για να παίζει μπάλλα.....γιατι δεν πας να παίξεις κι εσυ να τα πάρεις?
Απλά κάποιοι έχουν πολύ χρόνο στη διάθεσή τους,μεγάλη κακία και φθόνο για τους ανθρώπους που δουλευουν και αμοίβονται καλά,και κρυπτόμενοι πίσω απο ένα πληκτρολόγιο αμολάνε ότι ανοησία τους κατέβει....
Ετσι όμως πάει καλά το site,και ενημερωνόμαστε όλοι για τις πουτάνες.... :2funny:
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Μου αρέσει που άτομα εντελώς ασχετα και αμόρφωτα,κάνουν κρίσεις και σχολιάζουν τις αμοιβές του δικηγόρου,του μηχανικού,του συμβολαιογράφου,κλπ.
Ενώ την τιμή της πουτάνας που ανοίγει τα πόδια της για 10 λεπτά και παίρνει 300αρια δεν την συζητάνε...
Γράφει ο άλλος οτι στη Θεσσαλονίκη κάποιος πήρε διαμέρισμα με 1500 ευρώ το μέτρο...και λοιπόν?και στον παράλληλο δρόμο το ίδιο διαμέρισμα κάνει 3000 ευρώ το μέτρο....Και ο Ρονάλντο παίρνει 50 εκατομμύρια το χρόνο για να παίζει μπάλλα.....γιατι δεν πας να παίξεις κι εσυ να τα πάρεις?
Απλά κάποιοι έχουν πολύ χρόνο στη διάθεσή τους,μεγάλη κακία και φθόνο για τους ανθρώπους που δουλευουν και αμοίβονται καλά,και κρυπτόμενοι πίσω απο ένα πληκτρολόγιο αμολάνε ότι ανοησία τους κατέβει....
Ετσι όμως πάει καλά το site,και ενημερωνόμαστε όλοι για τις πουτάνες.... :2funny:

τη πουτανα, ξεφτερι μου, δεν σε αναγκαζει κανεις να της τα δωσεις. Ο δικηγορος και ο συμβολαιογραφος, ομως, φροντισε ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ. Τα σκας επειδη ετσι γουσταρει η κλικα τους.
 

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16
Και ο Ρονάλντο παίρνει 50 εκατομμύρια το χρόνο για να παίζει μπάλλα.....γιατι δεν πας να παίξεις κι εσυ να τα πάρεις?

Πες μας τωρα και συ ότι δουλεύεις Θεσσαλονίκη και κάνεις μόνο "καλές δουλειές" και δεν προλαβαίνεις να πουλάς,
να γελάσουμε λιγάκι μέρες που 'ναι   :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom