Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Μου αρέσει που άτομα εντελώς ασχετα και αμόρφωτα,κάνουν κρίσεις και σχολιάζουν τις αμοιβές του δικηγόρου,του μηχανικού,του συμβολαιογράφου,κλπ.
Ενώ την τιμή της πουτάνας που ανοίγει τα πόδια της για 10 λεπτά και παίρνει 300αρια δεν την συζητάνε...
Γράφει ο άλλος οτι στη Θεσσαλονίκη κάποιος πήρε διαμέρισμα με 1500 ευρώ το μέτρο...και λοιπόν?και στον παράλληλο δρόμο το ίδιο διαμέρισμα κάνει 3000 ευρώ το μέτρο....Και ο Ρονάλντο παίρνει 50 εκατομμύρια το χρόνο για να παίζει μπάλλα.....γιατι δεν πας να παίξεις κι εσυ να τα πάρεις?
Απλά κάποιοι έχουν πολύ χρόνο στη διάθεσή τους,μεγάλη κακία και φθόνο για τους ανθρώπους που δουλευουν και αμοίβονται καλά,και κρυπτόμενοι πίσω απο ένα πληκτρολόγιο αμολάνε ότι ανοησία τους κατέβει....
Ετσι όμως πάει καλά το site,και ενημερωνόμαστε όλοι για τις πουτάνες.... :2funny:

ακριβώς όπως είπε και ο παραπάνω .. αυμβολαιογράφο και δικηγόρο είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να χρησιμοποιήσεις θέλεις δεν θέλεις και μάλιστα και το χειρότερο η αμοιβές τους είναι προκαθορισμένες και δεν χωράνε παζάρια...

για τον λόγο αυτό θα πρέπει το επάγγελμα να ανοίξει τουλάχιστον ως προς το σκέλος των προκαθορισμένων αμοιβών έτσι ώστε να υπάρχει η δυαντότητα να παζαρέψεις την τιμή.. επίσης θα πρέπει πάψει η υποχρεωτική παράστασις δικηγόρου στις δικαιοπραξίες (αγοραπωλησίες, γονικές παροχές, δωρεές κλπ) ή αν παραμείνει υποχρεωτική ο δικηγόρος που παρίσταται εξ ονόματος σου να έχει ΠΛΗΡΗ και ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ευθύνη για τυχόν νομικά ελαττώματα της πράξης ...
 

andy51

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.818
Like
322
Πόντοι
36
τη πουτανα, ξεφτερι μου, δεν σε αναγκαζει κανεις να της τα δωσεις. Ο δικηγορος και ο συμβολαιογραφος, ομως, φροντισε ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ. Τα σκας επειδη ετσι γουσταρει η κλικα τους.

Αυτό που λές είναι εν μέρει σωστό....Αλλά για πές μου.Θα πήγαινες ποτέ να αγοράσεις ακίνητο χωρίς την παρουσία δικηγόρου? εγω,δεν θα πήγαινα....Και το συμβόλαιο ποιός θες να στο κάνει? ο περιπτεράς?
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Δεν ειναι δυνατον να σου ζηταει υπερτιμολογηση.Αν κοψουν ολοι τιμολογια ξεπερνας το ελαχιστο παντα.Μιλαμε βεβαια για οικοδομες με ΦΠΑ.Το ΦΠΑ βγαινει απο το απολογιστικο κοστος αλλωστε.
Μα όταν το κοστολογούν οτι κοστίζει πχ 10.000 και πραγματικά μου στοιχισε 7.000 τι μου ζητάει να κανω???????
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
τη πουτανα, ξεφτερι μου, δεν σε αναγκαζει κανεις να της τα δωσεις. Ο δικηγορος και ο συμβολαιογραφος, ομως, φροντισε ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ. Τα σκας επειδη ετσι γουσταρει η κλικα τους.

Τί ωραία που ήταν όταν τα ακίνητα μεταβιβάζονταν με χειραψία στον καφενέ του χωριού, ενώπιον του προέδρου της κοινότητας και των λοιπών δημογερόντων...


ακριβώς όπως είπε και ο παραπάνω .. αυμβολαιογράφο και δικηγόρο είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να χρησιμοποιήσεις θέλεις δεν θέλεις και μάλιστα και το χειρότερο η αμοιβές τους είναι προκαθορισμένες και δεν χωράνε παζάρια...

για τον λόγο αυτό θα πρέπει το επάγγελμα να ανοίξει τουλάχιστον ως προς το σκέλος των προκαθορισμένων αμοιβών έτσι ώστε να υπάρχει η δυαντότητα να παζαρέψεις την τιμή.. επίσης θα πρέπει πάψει η υποχρεωτική παράστασις δικηγόρου στις δικαιοπραξίες (αγοραπωλησίες, γονικές παροχές, δωρεές κλπ) ή αν παραμείνει υποχρεωτική ο δικηγόρος που παρίσταται εξ ονόματος σου να έχει ΠΛΗΡΗ και ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ευθύνη για τυχόν νομικά ελαττώματα της πράξης ...

Προσωπικά είμαι κατά των υποχρεωτικών παραστάσεων κτλ.
Όμως, αφενός οι μεταβιβάσεις ακινήτων πρέπει να γίνονται μόνο με συμβολαιογραφικά έγγραφα και να μεταγρφάφονται για λόγους δημοσιότητας και προστασίας των συναλλαγών, αφετέρου ο αγοραστής ιδίως αλλά και ο πωλητής πρέπει να διασφαλίζομται ότι ο μεν θα πάρει ακίνητο όπως του το υποσχέθηκαν, καθαρό από βάρη κτλ ο δε θα εισπράξει το τίμημα χωρίς παρατράγουδα...
Αυτές οι υπηρεσίες πρέπει να πληρώνονται και να πληρώνονται καλά...
Ούτως ή άλλως τα νομικά έξοδα στην ελλάδα είναι από τα χαμηλότερα στην ευρώπη.

Υ/γραφο: Ξέχασα να πω ότι είμαι κατά των υποχρεωτικών παραστάσεων γιατί οι δικεόροι βγάζουν τρελά λεφτά από δικαστήρια που γίνονται από τύπους που σε ο,τιδήποτε υπέγραφαν τσιγκουνεύτηκαν τη νομική συμβουλή...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Σιγουρα δεκτον αυτο που λες...

Ενα απλο ερωτημα ......

ΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ? (γκρεμιζεις το οικημα να δεις τι υλικα εχει βαλει ο καθε εργολαβος ?) και μετα το αγοραζεις ?

Δεν θα επρεπε να υπαρχει ορος σε ολα τα συμβολαια ο ποιος θα λεει σαφεστατα και χωρις παραθυρακια οτι....
ο κατασκευαστης υποχρεουται επι 5ετιας να διορθωνει τα οποια σφαλματα προκυψουν επι της οικοδομης ?
Υπάρχει εγγυηση οπως υπαρχει και η στατικη μελέτη που εκει γραφονται ΟΛΑΑΑΑΑΑ
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τί ωραία που ήταν όταν τα ακίνητα μεταβιβάζονταν με χειραψία στον καφενέ του χωριού, ενώπιον του προέδρου της κοινότητας και των λοιπών δημογερόντων...
Προσωπικά είμαι κατά των υποχρεωτικών παραστάσεων κτλ.
Όμως, αφενός οι μεταβιβάσεις ακινήτων πρέπει να γίνονται μόνο με συμβολαιογραφικά έγγραφα και να μεταγρφάφονται για λόγους δημοσιότητας και προστασίας των συναλλαγών, αφετέρου ο αγοραστής ιδίως αλλά και ο πωλητής πρέπει να διασφαλίζομται ότι ο μεν θα πάρει ακίνητο όπως του το υποσχέθηκαν, καθαρό από βάρη κτλ ο δε θα εισπράξει το τίμημα χωρίς παρατράγουδα...
Αυτές οι υπηρεσίες πρέπει να πληρώνονται και να πληρώνονται καλά...
Ούτως ή άλλως τα νομικά έξοδα στην ελλάδα είναι από τα χαμηλότερα στην ευρώπη.
Υ/γραφο: Ξέχασα να πω ότι είμαι κατά των υποχρεωτικών παραστάσεων γιατί οι δικεόροι βγάζουν τρελά λεφτά από δικαστήρια που γίνονται από τύπους που σε ο,τιδήποτε υπέγραφαν τσιγκουνεύτηκαν τη νομική συμβουλή...

ναι ρε ίσιε αλλα πες μου τι ευθύνη φέρνει για την δικαιοπραξία ο παριστάμενος δικηγόρος?

 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Αυτό που λές είναι εν μέρει σωστό....Αλλά για πές μου.Θα πήγαινες ποτέ να αγοράσεις ακίνητο χωρίς την παρουσία δικηγόρου? εγω,δεν θα πήγαινα....Και το συμβόλαιο ποιός θες να στο κάνει? ο περιπτεράς?

η εφορια σε συνδιασμο με την πολεοδομια? ισως?

for the record, ειμαι Μηχανικος. Αλλά δεν μπορω να ακουω μαλακιες επειδη ειχαμε δυνατη συντεχνια και επιβαλαμε τις χρεωσεις μας.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
η εφορια σε συνδιασμο με την πολεοδομεια? ισως?

for the record, ειμαι Μηχανικος. Αλλά δεν μπορω να ακουω μαλακιες επειδη ειχαμε δυνατη συντεχνια και επιβαλαμε τις χρεωσεις μας.

οχι απλά επιβάλλαμε την υποχρεωτική εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ σε πολλές πολλές πράξεις (πχ συμβάσεις δημοσίων έργων κλπ κλπ)

ΥΓ και γω του συναφιού είμαι..
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
να το αφήσουμε...αρκεί να μας εξηγήσεις για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό.

επί της ευκαιρίας....επειδή το κόστος το έχουμε καραμέλα. Πριν από 7 μήνες μιλούσα με εργολάβο και μου έλεγε πως με τους μισθούς που λένε οι κατασκευαστές δεν τον συμφέρει καν να δουλέψει. ΌΜΩΣ ΠΑΝΕ κάποιοι και τις παίρνουν τις εργολαβίες (μιλάμε για 35-40 ευρώ μεροκάματα). Αυτό σημαίνει αγαπητέ 2 πράγματα. Πρώτον πως φτηνοί εργάτες υπάρχουνε και δεύτερον πως τουσ χρησιμοποιούν αρκετοί (ας μην γενικολογήσω και πω όλοι) με αποτέλεσμα αμφισβητήσιμης ποιότητας κατασκευή (να μην μιλήσουμε για στραβούς τοίχους κλπ κλπ)
Και για να στο συνεχίσω γιατί θα το πιάσουμε από αλλού μετά...το κόστος ανεβαίνει όταν κάνεις περισσότερο καιρό να τελειώσεις μια κατασκευή. Όταν παίρνεις εργάτες της πλάκας τότε αυτό θα έχεις. Όταν φτιάχνεις χωρίς μηχανήματα....πάλι δεν γλυτώνεις χρόνο
Και επειδή εχω κολλητό στην ΤΙΤΑΝ, θα σου πω πως και τα υλικά δεν έχουνε ανέβει οι τιμές...οπότε αν σου ανέβηκαν...άλλαξε προμηθευτή.
Εγω μίλησα για την αυξηση φπα.Οπως επισης καθε χρονο παίρνουν αυξηση τα οικοδομικά.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

επειδή δεν είμαι διηγόρος και οι νομικές μου γνώσεις είναι ολίγιστες ..

αν αναθέσω σε ένα δικηγόρο να εξετάσει τους τίτλους κάποιου ακινήτου και να παραστεί στο συμβόλαιο (με την σχετική αμοιβή φυσικά της οποίας το ύψος δεν κρίνω) και αυτός μου πεί ότι όλα είναι εντάξει και προχωρήσω.. φέρει ευθύνη αν μετά την πράξη αποδειχθεί ότι οι τίτλοι είναι μαιμού ή υπάρχει διεκδίκηση ή υπάρχει κάποια δικαστική απόφαση που τους κυρήσσει ανίσχυρους? και αν ναι τι είδους ευθύνη? θα με αποζημιώσει ο δικηγόρος ή ο αντισυμβαλλόμενος?
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Μου αρέσει που άτομα εντελώς ασχετα και αμόρφωτα,κάνουν κρίσεις και σχολιάζουν τις αμοιβές του δικηγόρου,του μηχανικού,του συμβολαιογράφου,κλπ.
Ενώ την τιμή της πουτάνας που ανοίγει τα πόδια της για 10 λεπτά και παίρνει 300αρια δεν την συζητάνε...
Γράφει ο άλλος οτι στη Θεσσαλονίκη κάποιος πήρε διαμέρισμα με 1500 ευρώ το μέτρο...και λοιπόν?και στον παράλληλο δρόμο το ίδιο διαμέρισμα κάνει 3000 ευρώ το μέτρο....Και ο Ρονάλντο παίρνει 50 εκατομμύρια το χρόνο για να παίζει μπάλλα.....γιατι δεν πας να παίξεις κι εσυ να τα πάρεις?
Απλά κάποιοι έχουν πολύ χρόνο στη διάθεσή τους,μεγάλη κακία και φθόνο για τους ανθρώπους που δουλευουν και αμοίβονται καλά,και κρυπτόμενοι πίσω απο ένα πληκτρολόγιο αμολάνε ότι ανοησία τους κατέβει....
Ετσι όμως πάει καλά το site,και ενημερωνόμαστε όλοι για τις πουτάνες.... :2funny:
Bασικα σκασιλα μας μεγαλη τι αμοιβες παιρνουν οσοι εργαζονται εκει ...

Την κοροιδια σχολιαζουμε και τιποτα αλλο...

Δεν μπορει να μας λεει ο καθενας υποτιμωντας την νοημοσυνη μας για χημικες τουαλετες και ακριβα υλικα και να μας δουλευει ψιλο γαζι ετσι.....

Την στιγμη που αλλες τιμες υπαρχουν βορεια και αλλες νοτια ενω τα υλικα εχουν μια τιμη.....


Οσο για το ΑΤΟΜΑ ΑΣΧΕΤΑ ΚΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΑ που λες ...

Απο αυτα τα ατομα περιμενεις να πουλησεις αστοιχειωτε και κατα συνεπεια να ζησεις
Και φυσικα εχουν το δημοκρατικο δικαιωμα να πουν την γνωμη τους ειτε σωστη ειτε λαθος....

Οσον αφορα την εκφραση που χρεισιμοποιεις ....

ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΕΙΣΑΙ !!!!!!!!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
επειδή δεν είμαι διηγόρος και οι νομικές μου γνώσεις είναι ολίγιστες ..

αν αναθέσω σε ένα δικηγόρο να εξετάσει τους τίτλους κάποιου ακινήτου και να παραστεί στο συμβόλαιο (με την σχετική αμοιβή φυσικά της οποίας το ύψος δεν κρίνω) και αυτός μου πεί ότι όλα είναι εντάξει και προχωρήσω.. φέρει ευθύνη αν μετά την πράξη αποδειχθεί ότι οι τίτλοι είναι μαιμού ή υπάρχει διεκδίκηση ή υπάρχει κάποια δικαστική απόφαση που τους κυρήσσει ανίσχυρους? και αν ναι τι είδους ευθύνη? θα με αποζημιώσει ο δικηγόρος ή ο αντισυμβαλλόμενος?

Μπορείς να κυνηγήσεις το δικηγόρο σου για κάθε ζημιά που θα υποστείς, συν τα πειθαρχικά και ίσως τα ποινικά σε πιο extreme περιπτώσεις (αν αποδειχθεί ότι είδε μεν, δεν ανέφερε δε με το αζημίωτο)...
Τώρα το αν το συμβόλαιο είναι άκυρο ή σώζεται, κρίνεται ανά περίπτωση.
Το σίγουρο είναι ότι ειδικά για τον αγοραστή, η παρουσία δικηγόρου δεν είναι διακοσμητική.
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
επειδή δεν είμαι διηγόρος και οι νομικές μου γνώσεις είναι ολίγιστες ..

αν αναθέσω σε ένα δικηγόρο να εξετάσει τους τίτλους κάποιου ακινήτου και να παραστεί στο συμβόλαιο (με την σχετική αμοιβή φυσικά της οποίας το ύψος δεν κρίνω) και αυτός μου πεί ότι όλα είναι εντάξει και προχωρήσω.. φέρει ευθύνη αν μετά την πράξη αποδειχθεί ότι οι τίτλοι είναι μαιμού ή υπάρχει διεκδίκηση ή υπάρχει κάποια δικαστική απόφαση που τους κυρήσσει ανίσχυρους? και αν ναι τι είδους ευθύνη? θα με αποζημιώσει ο δικηγόρος ή ο αντισυμβαλλόμενος?

φερει την λεγομενη ''ευθυνη αρχιδια'' καταρχην θα ισχυριστει οτι τον εξαπατησαν και αυτον. και θα παει η υποθεση στο δικαστηριο (υποθετω). Και μετα απο 20 χρονια, θα καταδικαστςει με εξαγορα της ποινης του και ολα καλα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
φερει την λεγομενη ''ευθυνη αρχιδια'' καταρχην θα ισχυριστει οτι τον εξαπατησαν και αυτον. και θα παει η υποθεση στο δικαστηριο (υποθετω). Και μετα απο 20 χρονια, θα καταδικαστςει με εξαγορα της ποινης του και ολα καλα.

Δεν ξέρεις τι λες, ελπίζω λόγω άγνοιας.
Στον έλεγχο τίτλων δε νοείται εξαπάτηση...
Και ποινικό δεν πας επειδή δεν έκανες καλά τη δοουλειά σου αλλά πας σε πολιτικό δικαστήριο όπου μπορεί να χάσεις πολλά λεφτά συν ότι τρως πειθαρχικές κυρώσεις που φτάνουν στην απώλεια άδειας άσκησης επαγγέλματος αν η γκάφα είναι σοβαρή.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Υπάρχει εγγυηση οπως υπαρχει και η στατικη μελέτη που εκει γραφονται ΟΛΑΑΑΑΑΑ
Και ποιος εγγυαται οτι η μελετη ειναι αυτη καθαυτη ?
Και η εγγυηση τι προβλεπει δηλαδη ?


Σε ρωταω γιατι αναφερθηκαν πολλες κακοτεχνιες και πολλοι αγοραστες ετρεχαν να τα φτιαξουν βαζοντας απο την τσεπη τους χωρις να πρεπει....

Αν διαβασεις ολο το θρεντ θα διαβασεις πολλα που εχουν αναφερθει εδω κατα καιρους

Υγ. Κουβεντα κανουμε ετσι .....
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
φερει την λεγομενη ''ευθυνη αρχιδια'' καταρχην θα ισχυριστει οτι τον εξαπατησαν και αυτον. και θα παει η υποθεση στο δικαστηριο (υποθετω). Και μετα απο 20 χρονια, θα καταδικαστςει με εξαγορα της ποινης του και ολα καλα.
Εχει γινει αυτο ακριβως σε φιλο και του εφαγαν 120 χιλιαρικα...Ο δικηγορος ειπε οτι εξαπατηθηκε και εβγαλε την ουρα απεξω
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Δεν ξέρεις τι λες, ελπίζω λόγω άγνοιας.
Στον έλεγχο τίτλων δε νοείται εξαπάτηση...
Και ποινικό δεν πας επειδή δεν έκανες καλά τη δοουλειά σου αλλά πας σε πολιτικό δικαστήριο όπου μπορεί να χάσεις πολλά λεφτά συν ότι τρως πειθαρχικές κυρώσεις που φτάνουν στην απώλεια άδειας άσκησης επαγγέλματος αν η γκάφα είναι σοβαρή.

εχω επιχειρησεις. εχω παει στα δικαστηριο πολλες φορες. απο απλα - ακάλυπτα αξιογραφα- έως εξαιρετικα πολυπλοκα θεματα διεθνων συμβολαιων- παραλληλες εισαγωγες ειδικων προιοντων που φτασαμε μεχρι το Λονδινο-. Σε ολα, ημουν ο εναγων. Ακόμα και αν κερδισα, ΔΕΝ ΑΠΟ
ΖΗΜΙΩΘΗΚΑ ουτε στο ελαχιστο της πραγματικης ζημίας Ακόμα καισε ενα ενοικιαστη που κατεστρεψε το διαμέρισμα, την εβγαλε καθαρη. Πηρε 1 μηνα φυλακη, εξαγορασιμη, έδωσε μερικα € και καθαρισε.

Ασε με λοιπον, μεα στην αγνοια μου., να θεωρω οτι το δικαστκο μας συστημα, και ολοι οσοι εμπλεκονται, ειναι λαμογια ολκης.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
εχω επιχειρησεις. εχω παει στα δικαστηριο πολλες φορες. απο απλα - ακάλυπτα αξιογραφα- έως εξαιρετικα πολυπλοκα θεματα διεθνων συμβολαιων- παραλληλες εισαγωγες ειδικων προιοντων που φτασαμε μεχρι το Λονδινο-. Σε ολα, ημουν ο εναγων. Ακόμα και αν κερδισα, ΔΕΝ ΑΠΟ
ΖΗΜΙΩΘΗΚΑ ουτε στο ελαχιστο της πραγματικης ζημίας Ακόμα καισε ενα ενοικιαστη που κατεστρεψε το διαμέρισμα, την εβγαλε καθαρη. Πηρε 1 μηνα φυλακη, εξαγορασιμη, έδωσε μερικα € και καθαρισε.

Ασε με λοιπον, μεα στην αγνοια μου., να θεωρω οτι το δικαστκο μας συστημα, και ολοι οσοι εμπλεκονται, ειναι λαμογια ολκης.

Τις ακάλυπτες επιταγές δεν τις εκδίδουν δικηγόροι και τις πουστιές δεν τις κάνουν δικαστές αλλά συνάδελφοί σου επιχειρηματίες...
Δεν ξέρω τί εννοείς ως "πραγματική ζημιά" αλλά αν αυτός που σε έβλαψε δεν έχει τίποτα στο όνομα΄του, δεν φταίει το δικαστικό σύστημα για αυτό ούτε για την επιλογή σου να κάνεις μπίσνες μαζί του.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom