Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
το μυαλο σου κολλημενο εκει
και πραγματικα εχουν πεσει το ενοικια και σε μαγαζια και σε διαμερισματα

μην ασχολείσαι.
τρελλά τα ζόρια για κατασκευεστές και ειδικά τους γόνους τους που πριν καμμιά πενταετία διαγραφόταν ένα λαμπρό μέλλον κληρονομικής διαδοχής......
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
στα ριπαπά μου τι θα κάνετε.
όπου γης και πατρίς αλλά εσύ στο ράφι ολημερίς κι ολονυκτίς.

ειναι που ψάχνω γαμπρο με προικα να με συντηρει.
Αλλα που να βρω αξιοπρεπη εισοδηματία εκεί που εχουν φτασει οι τιμές των ενοικίων...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ειναι που ψάχνω γαμπρο με προικα να με συντηρει.
Αλλα που να βρω αξιοπρεπη εισοδηματία εκεί που εχουν φτασει οι τιμές των ενοικίων...

δε μας νοιάζει ποιοί ασχολούνται με το μουνί σου.
αρκετά παίξαμε μαζί σου σήμερα. on the shelf γρήγορα.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.260
Like
20
Πόντοι
366
είπες ότι δε θα πέσουν τα ενοίκια........
στην οικογένεια ήδη τα εισοδήματα από 5 ενοικιοστάσια έπεσαν κατά 40%.
κάνε τις αναγωγές σου.

οκ, κατάλαβα.
Γνώμη μου είναι και εξήγησα γιατί δεν πρόκειται να γίνει (νομίζω είναι κανόνας της αγοράς όταν δεν πωλούνται σπίτια να ανεβαίνουν τα ενοίκια, μακάρι βέβαια να μην ισχύσει και τώρα).
Από την άλλη η κατοικία είναι είδος πρώτης και ζωτικής ανάγκης και θες δεν θες θα κόψεις το λαιμό σου να βρεις τα χρήματα (λιγότερα έξοδα σούπερμάρκετ, περιορισμός διασκέδασης, μη αγορά ρούχων κτλ).

Υ.Γ. Μ' αυτά που γράφω κινδυνεύω να με περάσετε για προβοκάτορα-αβανταδόρο εκμισθωτή ή για προύχοντα  :grin: .
Η αλήθεια είναι ότι το ενοίκιο το πληρώνω με γονική βοήθεια και προ μηνών είχα αναγκαστεί να αναζητήσω άλλη κατοικία λόγω πρόθεσης ιδιοκατοίκησης από τον ιδιοκτήτη και ενώ το συμβόλαιό μου είχε λήξει προ ετών, ψάχνοντας δε αρκετά είχα απελπιστεί από τις υψηλές τιμές (ακόμα και στον Άγιο Παντελεήμωνα ρε πούστη μου  :headbang: ), τελικά για καλή μου τύχη ο ιδιοκτήτης άλλαξε γνώμη και παρέμεινα ως είχα και με το ίδιο χαμηλό ενοίκιο.
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
ρε μαγκες δεν υπαρχουν αγορες κελεπουρια......χαμηλοτερες σε σχεση με το μεσο ορο ναι αλλα αν ειναι κελεπουρια θα κριθει σε μελλοντα χρονο και εφοσον καποιος βγει ως πωλητης αυτου που αγορασε σαν κελεπουρι. αν υποθεσουμε οτι οι τιμες θα πεσουν 20 % σε δυο χρονια τι κελεπουρι ειναι μια σημερινη αγορα κατω απο 20% απο το μέσο όρο ; αρα η καθε αγορα πρεπει να συμπεριλαμβανει και προβλεψη μελλοντικης αξιας πραγμα δυσκολο για ενα μεσο αγοραστη , και μην εχετε τη νοοτροπια των παππουδων για τη γη, γιατι αν μια χωρα πεσει σε φτωχεια τα ντουβαρια φαι δεν δινουν , ουτε καν η συντηρηση τους δεν ειναι ευκολη , αλλα και οι υποψηφιοι αγοραστες θα σπανιζουν. Εμενα ασ πουμε στα προσφατα δανεια τα στεγαστικα εννοω των τραπεζων που τα εδιναν και στην κουτση μαρια , με προβληματιζε το γεγονος , οτι εφοσον τ ακινητα ειναι επενδυση γιατι δεν αγοραζαν τα κερδη τους σε ακινητα και μετα να τα πουλανε . Θα μου πειτε δεν ειναι δουλεια της τραπεζας αυτη! αλλα να δανειζει χρημα , σωστο εν μερει αλλα υπαρχουν και κτηματικες τραπεζες που δεν δημιουργηθηκαν ποτε, προφανως γιατι ηξεραν οτι η οικοδομη θα εχει μειωση τιμων τα προσεχη χρονια.Συμπερασμα αν θες να κερδισεις σε ο τι κανεις ποτε μην πας με την κοινη λογικη , σπιτα αγοραζουν οι πολλοι , εσυ στο νοικι , δεν αγοραζουν σπιτια οι πολλοι κανε την εκτιμηση σου αν αυτο που παιρνεις θα εχε ι αξία  μεγαλυτερη και σε ποσα χρονια, υπολογισε την αγοραστικη δυναμη των μελλοντικων αγοραστων και προχωρα >αυτες τις σκεψεις κανω εγω με το μικρο μυαλο μου . βασικα ισχυει τελικα οχι βουρ στον πατσα αλλα αναμονη υπομονη παρατηρηση σαν τον γυπα που ψαχνει θηραματα αγναντευοντας απο την κορυφη!!!!!!!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
οκ, κατάλαβα.
Γνώμη μου είναι και εξήγησα γιατί δεν πρόκειται να γίνει (νομίζω είναι κανόνας της αγοράς όταν δεν πωλούνται σπίτια να ανεβαίνουν τα ενοίκια, μακάρι βέβαια να μην ισχύσει και τώρα).
Από την άλλη η κατοικία είναι είδος πρώτης και ζωτικής ανάγκης και θες δεν θες θα κόψεις το λαιμό σου να βρεις τα χρήματα (λιγότερα έξοδα σούπερμάρκετ, περιορισμός διασκέδασης, μη αγορά ρούχων κτλ).

Υ.Γ. Μ' αυτά που γράφω κινδυνεύω να με περάσετε για προβοκάτορα-αβανταδόρο εκμισθωτή ή για προύχοντα  :grin: .
Η αλήθεια είναι ότι το ενοίκιο το πληρώνω με γονική βοήθεια και προ μηνών είχα αναγκαστεί να αναζητήσω άλλη κατοικία λόγω πρόθεσης ιδιοκατοίκησης από τον ιδιοκτήτη και ενώ το συμβόλαιό μου είχε λήξει προ ετών, ψάχνοντας δε αρκετά είχα απελπιστεί από τις υψηλές τιμές (ακόμα και στον Άγιο Παντελεήμωνα ρε πούστη μου  :headbang: ), τελικά για καλή μου τύχη ο ιδιοκτήτης άλλαξε γνώμη και παρέμεινα ως είχα και με το ίδιο χαμηλό ενοίκιο.
πάνε να βγάλουν τα σπασμένα....
όταν ο χρόνος όμως περνα και μένουν κάνα χρόνο ανοίκιαστα (περνάνε καμμιά 20αριά το μήνα και φεύγουν άπρακτοι) εκεί αρχίζουν οι μειώσεις.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Εγω μίλησα για την αυξηση φπα.Οπως επισης καθε χρονο παίρνουν αυξηση τα οικοδομικά.
η ΤΙΤΑΝ δεν σου παρέχει οικοδομικά;
σου παρέχει λάδια για το αυτοκίνητο και δεν το ξέρω;;;
ξαναδιάβασε το ποστ μου
για το ΦΠΑ συμφωνούμε, για τα οικοδομικά διαφωνούμε
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
πάνε να βγάλουν τα σπασμένα....
όταν ο χρόνος όμως περνα και μένουν κάνα χρόνο ανοίκιαστα (περνάνε καμμιά 20αριά το μήνα και φεύγουν άπρακτοι) εκεί αρχίζουν οι μειώσεις.
κανονικά έτσι θα έπρεπε
αλλά μάλλον για αυτούς που έχουνε τα σπίτια και τα νοικιάζουνε είναι ένα εισόδημα που τους δίνει το παραπάνω στους περισσότερους - δεν εξηγείται αλλιώς να μην υπάρχει ελαστικότητα στις τιμές των ενοικίων

Ξέρεις κάτι; Ο καθένας το σκέφτεται με το δικό του τρόπο το πώς θα διαθέσει το σπίτι του, οπότε σε αυτό θα δεις διάφορα πράγματα
επί της ουσίας όμως είναι απλό. Το κλίμα δεν ευννοεί τις αλλαγές. ΠΟυ σημαίνει πως οι ενοικιαστές δεν θέλουνε εύκολα να αλλάξουνε σπίτι και οι "πωλητές δεν θέλουνε εύκολα να το ανεβάσουνε με το φόβο πως μπορεί να φύγει ο άλλος και να βρει αλλού εύκολα
μάλλον σε πάγωμα το βλέπω να πηγαίνει

όλο το αλησβερίσι θα το κρίνουνε οι κατασκευαστές που έχουνε αρκετά απούλητα. Αν αυτοί νοικιάσουνε με χαμηλές τιμές προκειμένου να τα νοικιάσουνε όλα...τότε θα γίνει σφαγή
αυτή τη στιγμή πάντως οι κατασκευαστές τα ενοικιάζουνε σαν καινούργια πανάκριβα (ηλίθιο τελείως)
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
κανονικά έτσι θα έπρεπε
αλλά μάλλον για αυτούς που έχουνε τα σπίτια και τα νοικιάζουνε είναι ένα εισόδημα που τους δίνει το παραπάνω στους περισσότερους - δεν εξηγείται αλλιώς να μην υπάρχει ελαστικότητα στις τιμές των ενοικίων

Ξέρεις κάτι; Ο καθένας το σκέφτεται με το δικό του τρόπο το πώς θα διαθέσει το σπίτι του, οπότε σε αυτό θα δεις διάφορα πράγματα
επί της ουσίας όμως είναι απλό. Το κλίμα δεν ευννοεί τις αλλαγές. ΠΟυ σημαίνει πως οι ενοικιαστές δεν θέλουνε εύκολα να αλλάξουνε σπίτι και οι "πωλητές δεν θέλουνε εύκολα να το ανεβάσουνε με το φόβο πως μπορεί να φύγει ο άλλος και να βρει αλλού εύκολα
μάλλον σε πάγωμα το βλέπω να πηγαίνει

όλο το αλησβερίσι θα το κρίνουνε οι κατασκευαστές που έχουνε αρκετά απούλητα. Αν αυτοί νοικιάσουνε με χαμηλές τιμές προκειμένου να τα νοικιάσουνε όλα...τότε θα γίνει σφαγή
αυτή τη στιγμή πάντως οι κατασκευαστές τα ενοικιάζουνε σαν καινούργια πανάκριβα (ηλίθιο τελείως)
καπως ετσι το βλεπω κι εγω μοικανε
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
επειδή δεν είμαι διηγόρος και οι νομικές μου γνώσεις είναι ολίγιστες ..

αν αναθέσω σε ένα δικηγόρο να εξετάσει τους τίτλους κάποιου ακινήτου και να παραστεί στο συμβόλαιο (με την σχετική αμοιβή φυσικά της οποίας το ύψος δεν κρίνω) και αυτός μου πεί ότι όλα είναι εντάξει και προχωρήσω.. φέρει ευθύνη αν μετά την πράξη αποδειχθεί ότι οι τίτλοι είναι μαιμού ή υπάρχει διεκδίκηση ή υπάρχει κάποια δικαστική απόφαση που τους κυρήσσει ανίσχυρους? και αν ναι τι είδους ευθύνη? θα με αποζημιώσει ο δικηγόρος ή ο αντισυμβαλλόμενος?

Λίγο παλιό πλέον το post, αλλά για να βοηθήσω. Παρά το γεγονός ότι δεν αναφέρεις επαρκώς το πρόβλημα σου:

- ο δικηγόρος που παρίσταται σε συμβόλαιο (υποχρεωτικά σύμφωνα με τον νόμο, από ένα ποσό και πάνω), έχει δύο κύριες υποχρεώσεις.
α. να ελέγξει ότι ο τίτλος είναι καθαρός στο υποθηκοφυλάκειο, δηλαδή όντως ότι είναι του πωλητή και ότι έχει ή δεν έχει βάρη (υποθήκες, διεκδικήσεις κτλ)
β. να ελέγξει την ορθότητα του συμβολαίου και κατά πόσο εξασφαλίζονται τα συμφέροντα αυτού που αντιπροσωπεύει.
Ο δικηγόρος του αγοραστή έχει και τις δύο υποχρεώσεις, ο δικηγόρος του πωλητή μόνο την δεύτερη.

Στην πρώτη περίπτωση, ο δικηγόρος ελέγχει τα βιβλία των μεριδών και τους τόμους των μεταγραφών. Κρίσιμα στοιχεία που προσδιορίζουν φυσικά και την ευθύνη του είναι δύο: η ορθότητα της τήρησης των βιβλίων από το υποθηκοφυλάκειο και φυσικά ο χρόνος ελέγχου. Στην πρώτη περίπτωση, αν δεν έχουν περαστεί η σωστές εγγραφές στην μερίδα του ελεγχόμενου, ο δικηγόρος δεν μπορεί να φέρει ευθύνη. Αν δηλαδή ένα ακίνητο έχει περαστεί κατά λάθος σε άλλο άτομο ή αν δεν έχει καταγραφεί σε μερίδα παραπομπή σε βιβλίο υποθηκών (τα έχω δει και τα δύο), ο δικηγόρος του αγοραστή δεν μπορεί να το γνωρίζει, αντιθέτως η ευθύνη βαραίνει τον υποθηκοφύλακα. Ομοίως αν ο δικηγόρος κάνει τον έλεγχο συγκεκριμένη ημερομηνία και εγγραφεί υποθήκη την επομένη, πάλι δεν μπορεί να φέρει την ευθύνη. Σε κάθε περίπτωση, ο αγοραστής μπορεί να ζητήσει, αφενός μια έγγραφη βεβαίωση από τον δικηγόρο για τον έλεγχο που έκανε, αφετέρου, να προβεί σε έλεγχο την ίδια την ημέρα που θα γίνει το συμβόλαιο και να κάνει την μεταγραφή την ίδια ή την επόμενη ημέρα (ακριβώς για να κλείσει αυτό το παράθυρο που μπορούν να περάσουν εγγραφές).

Στην δεύτερη περίπτωση, ο δικηγόρος πρέπει να ελέγξει, αφενός ότι το συμβόλαιο είναι έγκυρο (την ευθύνη για αυτό την έχει ο συμβολαιογράφος), αφετέρου ότι προστατεύει επαρκώς τα δικαιώματα του πελάτη του (πχ. τον διακανονισμό πληρωμής). Οποιοδήποτε σημείο τριβής (πχ. χρέη ιδιοκτήτη σε ΔΕΚΟ ή κοινόχρηστα, ύπαρξη ενοικιαστή κτλ) πρέπει να έχουν επιλυθεί πριν την υπογραφή, και το καλύτερο είναι η επίλυση να αναφέρεται στο συμβόλαιο. Ομοίως - σε συνεργασία βέβαια με τον συμβολαιογράφο - πρέπει να έχει ξεκαθαρίσει, αν υπάρχουν, πιο σύνθετα νομικά θέματα (πχ. απαλλοτριώσεις, ρυμοτομίες, προσκυρώσεις κτλ). Ένα πράγμα που ακούγεται αστείο, αλλά θέλει προσοχή, είναι η ταυτότητα του ακινήτου. Και σε αυτό το σημείο η ευθύνη είναι του δικηγόρου και θέλει πολύ προσοχή εκ μέρους του αγοραστή, γνωρίζω περίπτωση που πουλήθηκε στα σχέδια θέση στάθμευσης στην πυλωτή και στο συμβόλαιο στον ακάλυπτο.

Σε περίπτωση που ο δικηγόρος έχει σύμφωνα με τα ανωτέρω ευθύνη, ενέχει αστικές και πειθαρχικές κυρώσεις, ποινικές ωστόσο μόνο στην περίπτωση που αποδειχθεί ότι είχε δόλο κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του ή ότι υπήρξε παράβαση του καθήκοντος του (πχ συνεργασία με τους αντισυμβαλλομένους σε βάρος το πελάτη του).

- ο υποθηκοφύλακας έχει ευθύνη (μάλιστα είναι από τις ελάχιστες περιπτώσεις αστικής ευθύνης δημοσίου υπαλλήλου, υπάρχει και σχετική διάταξη στον ΑΚ), για την ορθότητα των εγγραφών στα βιβλία, βάσει των οποίων γίνεται ο έλεγχος από τον δικηγόρο. Σπάνιο αλλά συμβαίνει. Κατά μια άποψη, οφείλει να ελέγξει και την ορθότητα των συμβολαίων πριν την μεταγραφή, κυρίως ως προς την τήρηση των διατάξεων του νόμου (πχ ακυρότητα συμβολαίου λόγω πολεοδομικών διατάξεων, ας πούμε κάθετη ιδιοκτησία σε εκτός σχεδίου) και στην περίπτωση αυτή να επιστρέψει το συμβόλαιο, αν δε μεταγράψει ενέχει ευθύνη όπως και ο συμβολαιογράφος. Σημειώνω ότι στα μεγάλα υποθηκοφυλάκεια η εργασία γίνεται από υπαλλήλους και όχι από τον ίδιο που απλώς ελέγχει, οι υπάλληλοι αυτοί φυσικά καλύπτονται από την ευθύνη των δημοσίων υπαλλήλων (δηλαδή το τίποτα).

- ο συμβολαιογράφος ευθύνεται για την σωστή και σύννομη σύνταξη του συμβολαίου, λαμβάνοντας υπόψη τα συμφέροντα και των δυο πλευρών. Βέβαια αν λάβουμε υπόψη τις συναλλακτικές συνήθειες (όπως τα εικονικά τιμήματα και τους ημί) δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ορθά συμβόλαια, αλλά τέλος πάντων , υπάρχει ένα σκόντο στην έννοια του νόμιμου. Τα συμφέροντα των δύο πλευρών εκφράζονται κυρίως από τους δικηγόρους. Αν το συμβόλαιο είναι άκυρο λόγω παράβασης κάποιας διάταξης νόμου, και το επιστρέψει ο υποθηκοφύλακας, έχει υποχρέωση διόρθωσης ή επανάληψης. Ομοίως ο συμβολαιογράφος έχει την ευθύνη της σύνταξης των δηλώσεων για την εφορία, ως προς την ορθότητα τους βέβαια και όχι ως προς την ορθότητα των στοιχείων, η οποία βαραίνει τους αντισυμβαλλόμενους (πχ. αν δηλώθηκε αντικείμενο μεταβίβασης αποθήκη και μεταβιβάστηκε βίλλα με πισίνα). Επίσης έχει την υποχρέωση ανάγνωσης όλου του κειμένου του συμβολαίου προ της υπογραφής, κάτι στο οποίο θα πρέπει να δώσουν βάση οι αντισυμβαλλόμενοι και ειδικά ο αγοραστής (και όχι να τα μπαλαμουτιάζει ή ακόμα καλύτερα να κοιμάται).

- ο πωλητής είναι συνυπεύθυνος στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με το συμβολαιογραφικό υπόδειγμα "ο πωλητής δηλώνει ότι έχει στην αποκλειστική του κυριότητα, νομή και κατοχή... (το ακίνητο)... το οποίο εγγυάται ελεύθερο και απαλλαγμένο από κάθε γενικά βάρος, χρέος, υποθήκη, διεκδίκηση κτλ". Αυτό σημαίνει ότι αν υφίσταται κάποιο βάρος ή αν το ακίνητο δεν είναι δικό του, έχει υποχρέωση, αφενός διόρθωσης της κατάστασης (πχ να πληρώσει κάποιο χρέος και να κάνει εξάλειψη υποθήκης), αφετέρου επιστροφής του τιμήματος και αποζημίωσης για κάθε ζημία του αγοραστή σε περίπτωση που η κατάσταση είναι ανίατη. Η κύρια αγωγή θα πρέπει να σταφεί κατ' αυτού.

Ειδικές περιπτώσεις πωλητών είναι οι οικοπεδούχοι (με τους κατασκευαστές) αλλά εκεί υπάρχουν πολλές (και πικρές) ιστορίες...

Σε κάθε περίπτωση, ιδιαίτερη προσοχή θέλουν οι ακόλουθες περιπτώσεις πωλητών:
1. κατασκευαστές: συνήθως επιβάλλουν δικό τους συμβολαιογράφο, για να καλύπτουν νομικές μπινιές.
Σε αυτή την περίπτωση θέλει καλή επιλογή δικηγόρου.
2. έμποροι/εταιρίες: πιο επιρρεπείς σε χρέη και άρα στο να τσιμπήσει το ακίνητο κάποιο βάρος.
3. κληρονόμοι: λόγω της φύσης του κληρονομικού δικαίου που μπορεί να προκαλέσει υποχρεωτικές αλλαγές ιδιοκτησίας.
Το καλύτερο είναι προ της αγοράς η έκδοση κληρονομητηρίου - θα κοστίσει κάτι παραπάνω αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
4. άτομα που εκποιούν το μοναδικό τους περιουσιακό στοιχείο: οπότε άντε μετά να βρεις λεφτά ακόμα και αν η αγωγή ευσταθεί.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
κανονικά έτσι θα έπρεπε
αλλά μάλλον για αυτούς που έχουνε τα σπίτια και τα νοικιάζουνε είναι ένα εισόδημα που τους δίνει το παραπάνω στους περισσότερους - δεν εξηγείται αλλιώς να μην υπάρχει ελαστικότητα στις τιμές των ενοικίων
επειδη δεν ειμαστε η ΕΣΥΕ ολοι μας κρινουμε απο το περιβαλον μας
α)φιλος βρηκε ρετιρε στο παγκρατι 80 τμ,25ετιας με καινουργια κουφωματα και ανακατασκευασμενο 400 ευρω
β)συναδελφος βρηκε στα σεπολια νεοδμητο με γκαραζ,αποθηκη τζακι κτλ 4αρι με 490 ευρω
γ)στο μαγαζι που δουλευει ο αδερφος μου το νοικι ηταν 15000 ευρω και επεσε ο ιδιοκτητης στα 10000

αυτα πριν 3 χρονια ουτε στην φαντασια μας δεν θα γινοταν
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
σαφεστατα. τις εκδιδουν λαμογια, που γνωριζουν οτι δεν θα υποστουν ΚΑΜΙΑ ποινη απο το συστημα. Και οι συναδελφοι σου, που το ξερουν αυτο, αντι να σου πουνε κλάψε τα λεφτα σου, σε σερνουν επι 5ετια στα δικαστηρια για να παρουν τις αμοιβες.

Συμφωνώ απολύτως. Υπάρχουν αρκετοί δικηγόροι που ξεκινάνε υποθέσεις, απλώς και μόνο για την αμοιβή.
Υπάρχουν βέβαια και πελάτες που "θα του δείξουν του πούστη"...

Σε κάθε περίπτωση, πριν ξεθάψεις το τσεκούρι του πολέμου, καλό θα είναι να έρθεις σε επαφή με τους άλλους μήπως και βρεις άκρη.
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
μερίδων φιλε οχι μεριδών  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom