Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
μην απαντάςσ μόνο στο ένα
έχεις 4 προβλήματα για να χτίσεις μόνος σου σε μια μεγάλη πόλη ΜΕΣΑ. Το βασικότερο είναι πως δεν βρίσκεις οικόπεδο, το επόμενο βασικότερο πως δεν το βρίσκεις εκεί που θες και το αμέσως επόμενη πως δεν το βρίσκεις εκεί που θες σε τιμή συμφέρουσα για να χτίσεις μόνος σου σπίτι.
σου απάντησα και σ αυτό.
ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ.
αυτή η πρεμούρα του μαλάκα του νεοέλληνα για κεραμίδι πάνω απ το κεφάλι του να βάλει μέσα το ζώο το γιοκα του που σπουδάζει μέχρι τα 35 ΜΟΝΟ στην ΕΛΛΑΔΑ στις πολιτισμένες χώρες θα το βρεις.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
σου απάντησα και σ αυτό.
ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ.
αυτή η πρεμούρα του μαλάκα του νεοέλληνα για κεραμίδι πάνω απ το κεφάλι του να βάλει μέσα το ζώο το γιοκα του που σπουδάζει μέχρι τα 35 ΜΟΝΟ στην ΕΛΛΑΔΑ στις πολιτισμένες χώρες θα το βρεις.
δεν είναι σωστή η απάντηση.
η λογική πως επειδή δεν μπορώ να χτίσω αλλά θέλω δικό μου σπίτι,δεν θα αγοράσω είναι ίδια ακριβώς με τη λογική:
δεν μπορώ να ράψω μόνος μου ρούχο στα μέτρα μου, αλλά δεν θα αγοράσω επειδή είναι ακριβά.
ΟΧΙ
αφού δεν μπορείς να χτίσεις εκεί που θέλεις σπίτι δικό σου, ψάχνεις για ευκαιρία και είσαι εκλεκτικός. Το ψάχνεις από χίλιες μεριές. Βρίσκεις ημιτελές, ψάχνεις να βρεις ευκαιρίες τέλος πάντων.

Το να θέλει να αγοράσει κάποιος σπίτι δεν σημαίνει πως είναι μόνο επειδή είναι η μαλακισμένη του νοοτροπία.
Η επιθυμία του καθενός δεν κρίνεται.
Εσύ δικό σου σπίτι δεν έχεις; Γιατί κρίνεις τον άλλον που θέλει κι εκείνος κεραμίδι κάποια στιγμή και να μην πληρώνει έναν αέρα διαρκώς;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
δεν είναι σωστή η απάντηση.
η λογική πως επειδή δεν μπορώ να χτίσω αλλά θέλω δικό μου σπίτι,δεν θα αγοράσω είναι ίδια ακριβώς με τη λογική:
δεν μπορώ να ράψω μόνος μου ρούχο στα μέτρα μου, αλλά δεν θα αγοράσω επειδή είναι ακριβά.
ΟΧΙ
αφού δεν μπορείς να χτίσεις εκεί που θέλεις σπίτι δικό σου, ψάχνεις για ευκαιρία και είσαι εκλεκτικός. Το ψάχνεις από χίλιες μεριές. Βρίσκεις ημιτελές, ψάχνεις να βρεις ευκαιρίες τέλος πάντων.

Το να θέλει να αγοράσει κάποιος σπίτι δεν σημαίνει πως είναι μόνο επειδή είναι η μαλακισμένη του νοοτροπία.
Η επιθυμία του καθενός δεν κρίνεται.
Εσύ δικό σου σπίτι δεν έχεις; Γιατί κρίνεις τον άλλον που θέλει κι εκείνος κεραμίδι κάποια στιγμή και να μην πληρώνει έναν αέρα διαρκώς;

εγώ απέκτησα δικό μου σπίτι όταν μπόρεσα να το χτίσω με κατάλληλες συνθήκες.
καλώς η κακώς ο νεοέλληνας πρέπει να μάθει κάποια στιγμή ότι το χέρι μας το απλώνουμε μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει.
ΝΑ στο πω αλλιώς.
Ενας μαλάκας με 2500 χιλιάρια μισθο και 2 παιδιά ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ 5άρι ρετιρέ με 1000 Ευρώ δόση για 40 χρόνια.
Γιατι εκτός της αγοράς ΕΙΝΑΙ και η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ και τα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ και ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΜΟΙΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΤΑΚ και πολλά άλλα.

ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΚΛΑΨΟΜΟΥΝΙΑΣΜΑ.
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
βρε βρεεεεε, ξαναζωντανεψε το αγαπημενο μας θεμα?

Λοιπον, παιδακια, απλα μαθηματικα...

το να πληρωσεις 500-600.000 γιουργια, (300-350 η αξια του ακινητου και τα υπολοιπα τοκοι της 30ετιας μινιμουμ που ΟΛΟΙ τους ξεχνανε) για ενα "κεραμμυδι" ,το οποιο στα 30 χρονια θα εχει κοστισει αλλη μια κατοσταρα στο νερο σε διαφορα εξοδα,φορους κ.λ.π. και που στο τελος η αξια του θα ειναι 100-150.000 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ!

ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΜΑ ΣΤΟ ΒΟΘΡΟ ΜΙΣΟΥ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥ!

ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΝΟΙΚΙ!Εχετε κατσει ποτε να υπολογισετε αν μενεις στο νοικι και φυλας τη διαφορα απο τη δοση του δανειου στην τραπεζα ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΜΠΟΔΕΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30-40 ΧΡΟΝΙΑ?

ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙ!


Ξυπνάτε επιτέλους!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
εγώ απέκτησα δικό μου σπίτι όταν μπόρεσα να το χτίσω με κατάλληλες συνθήκες.
καλώς η κακώς ο νεοέλληνας πρέπει να μάθει κάποια στιγμή ότι το χέρι μας το απλώνουμε μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει.
ΝΑ στο πω αλλιώς.
Ενας μαλάκας με 2500 χιλιάρια μισθο και 2 παιδιά ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ 5άρι ρετιρέ με 1000 Ευρώ δόση για 40 χρόνια.
Γιατι εκτός της αγοράς ΕΙΝΑΙ και η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ και τα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ και ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΜΟΙΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΤΑΚ και πολλά άλλα.

ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΚΛΑΨΟΜΟΥΝΙΑΣΜΑ.

Εδώ υπάρχουν νέα ζευγάρια που θέλουν σπίτι 100+ τμ -εξοχικό - τζιπούρα κλπ

Νέοι άνθρωποι που μόλις ξεκίνησαν την εργασία τους - τα θέλουν όλα.
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
εγώ απέκτησα δικό μου σπίτι όταν μπόρεσα να το χτίσω με κατάλληλες συνθήκες.
καλώς η κακώς ο νεοέλληνας πρέπει να μάθει κάποια στιγμή ότι το χέρι μας το απλώνουμε μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει.
ΝΑ στο πω αλλιώς.
Ενας μαλάκας με 2500 χιλιάρια μισθο και 2 παιδιά ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ 5άρι ρετιρέ με 1000 Ευρώ δόση για 40 χρόνια.
Γιατι εκτός της αγοράς ΕΙΝΑΙ και η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ και τα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ και ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΜΟΙΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΤΑΚ και πολλά άλλα.

ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΚΛΑΨΟΜΟΥΝΙΑΣΜΑ.

σκυλόσπιτο έκανες?
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Βρε δεν κατάλαβες ότι ο aspirin είναι εργολάβος ή παπαγαλάκι

Κανένας σοβαρός επαγγελματίας -όχι μόνο σήμερα - δεν αρνήτε μια εκπτωση της τάξης του 2,5% (ούτε νερό στην ζαχάρα να πουλούσε, που λέει ο λόγος)

Εχεις πολλά απούλητα φίλε μου;;;;;; ή πεθένεις για 5χιλίαρικα;;;;;;;
Eσυ εισαι ο μόνος που δεν πρέπει να μιλάει.1ον γιατι είσαι δημόσιος υπάλληλος
2ον μένεις με την μαμα σου και 3ον εχεις κρυμένες λήρες χαχαχαχαχαχα
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
ΠΑΠΑΓΟΥ διαμέρισμα 100 τ.μ., κατασκευή '09, 2 υ/δ, 1ος όροφος, διπλό ανοικτό πάρκιν, αυτόνομη θέρμανση, 2 μπάνια, αποθήκη, φυσικό αέριο, άριστης κα... περισσότερα
Τελ. έκδοση: 1/9/2010 | Τελ. online ενημέρωση: 5/9/2010
Περιοχή: Παπάγου
390.000,00 € :headbang: :headbang: :headbang:
   

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ οροφοδιαμέρισμα 100 τ.μ., 4ου, διαμπερές, 3 υ/δ, κατασκευή '00, αυτόνομη θέρμανση, τζάκι, ηλιακός, θέα βουνό, πάρκιν, αποθήκη, άριστ... περισσότερα
Τελ. έκδοση: 20/8/2010 | Τελ. online ενημέρωση: 5/9/2010
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
350.000,00 € :headbang: :headbang: :headbang:
   


ΠΑΠΑΓΟΥ οροφοδιαμέρισμα 120 τ.μ., κατασκευή '79 :headbang: :headbang: :headbang: :jerking: :jerking: :jerking:, 3 υ/δ, 1ος όροφος, αυτόνομη θέρμανση, φωτεινό, φυσικό αέριο, συναγερμός, αποθήκη, ήσυχο σημείο, τι... περισσότερα
Τελ. έκδοση: 1/9/2010 | Τελ. online ενημέρωση: 5/9/2010
Περιοχή: Παπάγου
350.000,00 € :headbang: :headbang: :headbang:
   
εκτος  απο  πολιτικους, τραπεζιτες, διαπλεκομενους, κρατικους λειτουργους, δημοσιοκαφρους(γραφους)  νομιζω  οτι  σφαξιμο  με  κονσερβα  :2funny:  θελουν  και  οι  κατασκευαστες :birdman:  μα  καλα  σε  ποιους  απευθηνονται :think:  σε  ελβετους? :headbang:  ειναι  εκτος  πραγματικοτητας  οι  τυποι  λεμε :uglystupid:  καποιος  πρεπει  να  τους  συνεφερει :uglystupid:  μου  φαινετε  τα  καθαρματα  αρκετα  κονομησαν  τοσα  χρονια :uglystupid:  ωστε  να  αντεχουν  ακομα :uglystupid:  να  δουμε  ως  ποτε  θα  αντεξουν  ομως :think:  δυστηχως  υπαρχουν ακομα  μαλακες  που  θεωρουν  τεραστια  ευκαιρια :jerking:  μια  μειωση  της  ταξης  του  20%  σε σχεση  με  2-3  χρονια  πριν :headbang:  ρε  μην  αγοραζετε  λεμε!  περιμενετε :uglystupid:  τοσο  πιο  γρηγορα  θα  σκασει  η  "φουσκα"  τους :uglystupid:
Mάλλον εσυ εισαι ο παπαρας.Οποιος θέλει ας παει στο ζεφυρι να αγοράσει σπιτάκι με 120.000 100τμ με θεα το βουνο( απο σκουπίδια)χαχααχαχα.Ξεχασατε να πείτε ότι στις τιμές είναι και το 23% ΦΠΑ ετσι.....!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
βρε βρεεεεε, ξαναζωντανεψε το αγαπημενο μας θεμα?

Λοιπον, παιδακια, απλα μαθηματικα...

το να πληρωσεις 500-600.000 γιουργια, (300-350 η αξια του ακινητου και τα υπολοιπα τοκοι της 30ετιας μινιμουμ που ΟΛΟΙ τους ξεχνανε) για ενα "κεραμμυδι" ,το οποιο στα 30 χρονια θα εχει κοστισει αλλη μια κατοσταρα στο νερο σε διαφορα εξοδα,φορους κ.λ.π. και που στο τελος η αξια του θα ειναι 100-150.000 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ!

ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΜΑ ΣΤΟ ΒΟΘΡΟ ΜΙΣΟΥ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥ!

ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΝΟΙΚΙ!Εχετε κατσει ποτε να υπολογισετε αν μενεις στο νοικι και φυλας τη διαφορα απο τη δοση του δανειου στην τραπεζα ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΜΠΟΔΕΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30-40 ΧΡΟΝΙΑ?

ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙ!


Ξυπνάτε επιτέλους!
ρε το διαστημόπλοιο ακόμα να το φτιάξεις η το τελείωσες???αχχχα Πως την είπες την ατάκα..........?Α ναι έφτιαξες σπίτι το 90 με προδιαγραφές 2015..χαχαχαχαχαχαχαχα.

Αντε και μετά απο 30-40 χρόνια τα έκανες κομπόδεμα τι θα τα κάνεις τα λεφτά ρεεεεεεεεε???? Που σημερα οποιος έχει λεφτα φοβάτε πιθανή πτώχευση του κράτους. Οπότε???????
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
αρχιδομα :jerking:κα  αρχιδια-κατασκευαστη  τελευταιε  (των τελευταιων) μοικανε  σαλτα  και γα :knockinb:σου :birdman:  (που θα με πεις  :jerking:)  αν  ηθελα  να  αγορασω  εγω  προσωπικα,  ενα  αντιστοιχο  σπιτι  των  350000  χιλιαδων  που  εχουν  οι  συγκεκριμενες  αγγελιες,  σιγουρα  θα  το  αγοραζα  κατω  απο  200!  ισως  και  στα  μισα  (175)  (καθως  εχω  ακρες  στο  κτηματομεσιτικο  χωρο) :uglystupid:  το  μονο  που  ηθελα  να  πω!  ειναι  να  ξυπνησω  τον  κοσμο!  που  μερικοι  (απο  τη  λαχταρα  τους  να  αποκτησουν  το  δικο  τους  σπιτι)  θεωρουν  μεγαλη  ευκαιρια  να  τους  κοψουν  20%  φυσικα  και  τα  350αρια  390  των αγγελιων  ειναι  μαλακιες  και  η  διαπραγματευση  ξεκινα  αμεσως  με  ενα 10-15%  κατω!  αυτο  το  ξερουν  και  οι  πετρες!  φαινετε  οτι  σου  εχουν  μεινει  αρκετα  απουλητα :uglystupid:  βαλτα  στο  πατο  σου  λοιπον :fuck2: γιατι  δεν  προκειτε  να  τα  πουλησεις  εντος  διετιας-τριετιας  σιγουρα :uglystupid:  αργοτερα  φυσικα  τα  350αρια  θα  τα  δινεις  80 με  90  χιλιαδες  και  ευχαριστημενος  να  εισαι :jerking:  συνεχιζε  να ταιζεις  τον  κοσμο  κουτοχορτο!  εμεις  θα  τον  ξυπναμε ;)
 

andy51

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.818
Like
322
Πόντοι
36
Είμαι περίεργος να δω πόσο θα συνεχισθεί αυτή η ανούσια συζήτηση,με επιχειρήματα πεζοδρομίου,με βρισιές και με διάφορους άσχετους και μπατίρηδες να έχουν άποψη....
Το "100 τ.μ. στου Παπάγου 350.000 ευρώ,δεν λέει τίποτα....το κυριότερο πλεονέκτημα ενός ακινήτου είναι η ΘΕΣΗ του....στον ίδιο δρόμο,πόσο μάλλον σε διαφορετικές συνοικίες,η τιμή ενός διαμερίσματος μπορεί να διαφέρει ως και 20%,αν το ένα είναι γωνιακό,αν βλέπει σε πάρκο,κλπ.Σε παραλιακά διαμερίσματα,η τιμή ενός διαμερίσματος ανεβαίνει τουλάχιστον κατά 20% αν βλέπει θάλασσα....ολα αυτά φαίνεστε να τα αγνοείτε....
Λέτε να πέσουν οι τιμές των διαμερισμάτων...ωραία,να πέσουν...δεν πρέπι να μειωθεί πρώτα το κόστος? η τιμή του κρέατος,των φρούτων,του καφέ,γιατί δεν πέφτει,αλλά ανεβαίνει? ας μειωθεί λοιπόν πρώτα το κόστος της γής,τα υλικά και τα πανάκριβα μεροκάματα,ας μειωθεί η γραφειοκρατία στις πολεοδομίες και στις διάφορες υπηρεσίες και τότε,ναι θα μειωθούν οι τιμές....
Και κάτι τελευταίο αγαπητοί φίλοι.....λεφτά πράγματι υπάρχουν....τα λεφτά δεν καταστρέφονται,ούτε γίνονται αέρας,απλά αλλάζουν χέρια....προσωπικά γνωρίζω πολυκατοικίες σε καλές περιοχές,όπου τα διαμερίσματα έχουν πουληθεί απο τα σχέδια.....τώρα,το να βγαίνει ο κάθε μπατίρης και να επιχειρηματολογεί υπέρ του ενοικίου,η υπέρ του τόκου στην τράπεζα,και να αποκαλεί "μαλάκες" όσους θέλουν να αγοράσουν ακίνητα,δεν νομίζω ότι είναι άξιο σχολιασμού.....
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
εγώ απέκτησα δικό μου σπίτι όταν μπόρεσα να το χτίσω με κατάλληλες συνθήκες.
καλώς η κακώς ο νεοέλληνας πρέπει να μάθει κάποια στιγμή ότι το χέρι μας το απλώνουμε μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει.
ΝΑ στο πω αλλιώς.
Ενας μαλάκας με 2500 χιλιάρια μισθο και 2 παιδιά ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ 5άρι ρετιρέ με 1000 Ευρώ δόση για 40 χρόνια.
Γιατι εκτός της αγοράς ΕΙΝΑΙ και η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ και τα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ και ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΜΟΙΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΤΑΚ και πολλά άλλα.

ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΚΛΑΨΟΜΟΥΝΙΑΣΜΑ.
off topic και πάλι
εσύ έχτισες γιατί βρήκες οικόπεδο λέμε
δεν βρίσκεις λέμε οικόπεδο ούτε στο Κερατσίνι και τη Νικαια ούτε και στην Αγία Παρασκευή
για την ακρίβεια δεν βρίσκεις σε λογική τιμή που να μπορείς να χτίσεις κιόλας για να σε συμφέρει.

Οπότε είσαι εκτός θέματος.
Την επιθυμία δεν μπορείς να την κρίνεις.
Αυτό που λες εσύ είναι άσχετο. Δεν σου λέω πως δεν συμβαίνει, αλλά είναι άσχετο με το θέμα.
Το αν αντέχει η τσέπη του δεν έχει σχέση με το αν είναι σωστή η τιμή που το βρίσκει.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
εγώ απέκτησα δικό μου σπίτι όταν μπόρεσα να το χτίσω με κατάλληλες συνθήκες.
καλώς η κακώς ο νεοέλληνας πρέπει να μάθει κάποια στιγμή ότι το χέρι μας το απλώνουμε μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει.
ΝΑ στο πω αλλιώς.
Ενας μαλάκας με 2500 χιλιάρια μισθο και 2 παιδιά ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ 5άρι ρετιρέ με 1000 Ευρώ δόση για 40 χρόνια.
Γιατι εκτός της αγοράς ΕΙΝΑΙ και η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ και τα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ και ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΜΟΙΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΤΑΚ και πολλά άλλα.

ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΚΛΑΨΟΜΟΥΝΙΑΣΜΑ.

συνδιασμος δυο συνδρομων. το κατοχικο συνδρομο να παρω και γω ενα κεραμιδι με το συνδρομο του νεοελληνα too much is never enough. dna & fashion γαμω τους συνδιασμους για φουρκο και πηγαδι.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
αρχιδομα :jerking:κα  αρχιδια-κατασκευαστη  τελευταιε  (των τελευταιων) μοικανε  σαλτα  και γα :knockinb:σου :birdman:  (που θα με πεις  :jerking:)  αν  ηθελα  να  αγορασω  εγω  προσωπικα,  ενα  αντιστοιχο  σπιτι  των  350000  χιλιαδων  που  εχουν  οι  συγκεκριμενες  αγγελιες,  σιγουρα  θα  το  αγοραζα  κατω  απο  200!  ισως  και  στα  μισα  (175)  (καθως  εχω  ακρες  στο  κτηματομεσιτικο  χωρο) :uglystupid:  το  μονο  που  ηθελα  να  πω!  ειναι  να  ξυπνησω  τον  κοσμο!  που  μερικοι  (απο  τη  λαχταρα  τους  να  αποκτησουν  το  δικο  τους  σπιτι)  θεωρουν  μεγαλη  ευκαιρια  να  τους  κοψουν  20%  φυσικα  και  τα  350αρια  390  των αγγελιων  ειναι  μαλακιες  και  η  διαπραγματευση  ξεκινα  αμεσως  με  ενα 10-15%  κατω!  αυτο  το  ξερουν  και  οι  πετρες!  φαινετε  οτι  σου  εχουν  μεινει  αρκετα  απουλητα :uglystupid:  βαλτα  στο  πατο  σου  λοιπον :fuck2: γιατι  δεν  προκειτε  να  τα  πουλησεις  εντος  διετιας-τριετιας  σιγουρα :uglystupid:  αργοτερα  φυσικα  τα  350αρια  θα  τα  δινεις  80 με  90  χιλιαδες  και  ευχαριστημενος  να  εισαι :jerking:  συνεχιζε  να ταιζεις  τον  κοσμο  κουτοχορτο!  εμεις  θα  τον  ξυπναμε ;)
ρε σεις πού τον ψωνίσαμε αυτόνε;
κάνε ένα κόπο ρε "άκρη των μεσιτών" και διάβασε από την αρχή το θρεντ που θα με πεις κατασκευαστή εμένα
άσε μας να κοιμόμαστε εμείς ρε εξυπνόπουλε...χαχαχαχαχαχαχα

και τα βρισίδια γράψτα σε πάπυρο και βάλτα στον κώλο σου να δεις χαρά
αν μπορείς να το πάρεις και τσάμπα μαγκιά σου
αλλά το να πέσουν οι τιμές καταλόγου στο μισό θα φαληρίσουνε τον Έλληνα που πληρώνει δάνειο, το κατάλαβες αυτό ή είσαι τόσο στόκος για να το καταλάβεις;

Άλλο να διαπραγματεύεσαι εσύ και να πετυχαίνεις καλή τιμή (που είναι γαμάτο και μακάρτι να το κάνουνε όλοι) και άλλο να πέσουνε οι τιμές καταλόγου στο μισό.

βάλε τώρα καμιά διακοσαριά εμότικον αφού δεν στροφάρεις.
και ξαναδιάβασε από την αρχή το θρεντ για να δεις με ποιον θα μιλάς και τι θα λες
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
συνδιασμος δυο συνδρομων. το κατοχικο συνδρομο να παρω και γω ενα κεραμιδι με το συνδρομο του νεοελληνα too much is never enough. dna & fashion γαμω τους συνδιασμους για φουρκο και πηγαδι.
χαλαρά.....
ξέχασες να αναφέρεις και το σύνδρομο του έλληνα γονέα, να τα έχω όλα έτοιμα στο παιδί μου.
άμα δεν μπορεί να πληρώσει, θα τα πληρώσω εγώ....

ούτε που περνάει από τον εγκέφαλό τους (τον ποιο;;) πως αν δεν έχει να πληρώσει ...δεν πρέπει να αγοράσει
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
κοσμιος  ειμαι  με  τους  κοσμιους!  οχι  με  αυτους  που  με αρχιζουν να με  βριζουν  χωρις  να  με  ξερουν,  επειδη  διαφωνουν  εντελως  με  αυτα  που  λεω!  αφου  δεν  εισαι  κατασκευαστης  πως  λες  στο  κοσμο  οτι  ειναι  η  καταλληλη  εποχη  να  αγορασει??  οι  τιμες  μπορει  να  χουν  πεσει  20%  ακομα  και  30% η (σε απελπισμενους  κατασκευαστες και παραπανω)  με  σκληρα  παζαρια (και  οι  2  ξερουμε  ποσο  εχουν  πεσει)  αλλα  ολα  δειχνουν  οτι  παμε  και  για  περαιτερω  πτωση!  αν  δεν  εισαι  κατασκευαστης?  η  δεν  εχεις  συμφερον?  γιατι  το  λες  αυτο?  και  προτρεπεις  το κοσμο  να  αγορασει τωρα?  εδω  δε  ξερουμε  αν  θα  εχουμε  ευρω σε  2-3  χρονια?  ο  αλλος  να  φεσωθει  να  παρει  τωρα  σπιτι? αν περιμενει 1-2 χρονια  τι θα  παθει δηλαδη? η  λογικη  "λεει"  οτι  αν περιμενει  θα  το  παρει  αρκετα  φτηνοτερα!  ειλικρινα  δε  σε  καταλαβαινω
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
[move]ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΤΟ ΛΑΜΟΓΙΟ;;;;;;;;; :think:
[/move]
Κουβαρντάς ή απατεώνας;

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 3 Οκτωβρίου 2010, 16:30

Αντώνης Μπιδέρης



Αγγελία λιτή, χωρίς πολλές λεπτομέρειες που όμως αρχίζει με τη μαγική λέξη «Χαρίζεται»!

Είναι αρκετή αυτή η λέξη για να τραβήξει βλέμματα και ενδιαφέρον ανάμεσα στις χιλιάδες αγγελίες της εφημερίδας.


«Χαρίζεται χώρος, συνολικού εμβαδού 50 τ.μ., 3ου ορόφου, για κατοικία.»

Τα εύκολα συμπεράσματα είναι δύο: Πρώτον ότι πρόκειται για σπίτι που χαρίζεται και δεύτερον ότι ο συγγραφέας είναι εξαιρετικά γενναιόδωρος αφού σε περίοδο κρίσης αποφασίζει –όχι να πουλήσει- αλλά να χαρίσει ένα από τα διαμερίσματα που διαθέτει.

Θα του παίρναμε συνέντευξη και θα του ανάβαμε και κερί στην εκκλησία αν όντως επρόκειτο πραγματικά για το κουβαρνταλίκι που φανταζόμαστε. Κερί τελικά ποτέ δεν του ανάψαμε, αλλά συνέντευξη θέλουμε να του πάρουμε αν τελικά τον βρούμε!

Όλα ξεκίνησαν όταν η κυρία «Κ» κάλεσε στα γραφεία μας και μας ανέφερε την «περίεργη» αγγελία και την ακόμη πιο περίεργη συνομιλία που είχε με τον «δωρητή».

Της εξήγησε πως πρόκειται για διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας, όντως 50 τ.μ. και τρίτου ορόφου. Η κυρία «Κ» αμέσως του απάντησε πως αποδέχεται ευχαρίστως τη δωρεά και ζήτησε λεπτομέρειες για την μεταβίβαση.

Και εκεί το πράγμα αμέσως άλλαξε. Ο συγγραφέας της αγγελίας και «δωρητής» του διαμερίσματος της εξήγησε πως το διαμέρισμα θα το αποκτήσει μόνο αν αυτό…το θέλει η τύχη της. Εν ολίγοις, μαζί με όλους του υπόλοιπους ενδιαφερόμενους θα έμπαινε σε κλήρωση και αν κέρδιζε, το διαμέρισμα θα ήταν δικό της.

Η «Κ» απογοητευμένη μεν, αισιόδοξη δε, θέλησε να συνεχίσει και έδωσε την έγκριση να προστεθεί το όνομά της στην λίστα των ενδιαφερομένων. Τότε το θέμα έγινε πιο «τζούσι», όπως λένε και στα μεσημεριανά.

Ο ιδιοκτήτης του «προς δωρεά» διαμερίσματος της εξήγησε πως για να γίνει αυτό θα έπρεπε να πληρώσει δικαίωμα συμμετοχής που αντιστοιχεί σε 85 ευρώ που θα όφειλε να καταθέσει σε λογαριασμό του στην τράπεζα, και συνέχισε τονίζοντας πως το ποσό αυτό είναι μηδαμινό μπροστά στην απόκτηση ενός διαμερίσματος στο κέντρο της Αθήνας που αν ήθελε η τύχη της θα το αποκτούσε.

Της χάριζαν γάιδαρο, τον κοίταζε στα δόντια.
Η «Κ.» προκειμένου να αποφασίσει αν θα καταθέσει τα 85 ευρώ, θέλησε να μάθει λεπτομέρειες σχετικά με το διαμέρισμα και ζήτησε να το δει. Η απάντηση που πήρε ήταν οτι ο ιδιοκτήτης βρίσκεται μόνιμα στην Κρήτη. Μόλις θα τον ειδοποιούσε η τράπεζα για την κατάθεση των χρημάτων, εκείνος θα έστελνε στην συμμετέχουσα ένα φάκελο με το κουπόνι της συμμετοχής στην κλήρωση και φωτογραφίες του διαμερίσματος, που σημειωτέον στην αγγελία αναφέρεται ως «χώρος 50 τ.μ.» και μεταξύ μας, κάλλιστα θα μπορούσε να είναι το πλυσταριό μιας ταράτσας!

Μετά και από αυτή τη «γροθιά» η «Κ.» αποφάσισε να μην συνεχίσει τη συνομιλία της, να μην καταθέσει τα 85 ευρώ και να μην συμμετέχει στην κλήρωση για δωρεά ενός διαμερίσματος. Αντ’ αυτού κάλεσε στα γραφεία μας προκειμένου να επιστήσει την προσοχή των υπόλοιπων ενδιαφερόμενων.

Ας σημειωθεί πως μέχρι αυτή τη στιγμή έχουν δει την αγγελία 478 επισκέπτες της ηλεκτρονικής έκδοσης της εφημερίδας. Αν από αυτούς έχουν δηλώσει συμμετοχή στην κλήρωση οι μισοί, δηλαδή οι 239, τότε ο ιδιοκτήτης έχει ήδη εκταμιεύσει 20.315 ευρώ, για έναν χώρο 50 τ.μ. που «χαρίζει».

Μέχρι την ώρα της κλήρωσης μπορεί να έχει αποκτήσει περισσότερα χρήματα από αυτά που θα εισέπραττε αν το πουλούσε και μάλιστα χωρίς να το δείξει στον αγοραστή. Επίσης, αν είναι κακόβουλος, μπορεί να μην κάνει ποτέ την κλήρωση, να αλλάξει το κινητό του και να κρατήσει τα χρήματα που πλέον του ανήκουν.

Φαίνεται πως ο Έλληνας δε λυγίζει στην κρίση. Πάντα υπάρχουν τρόποι για να βγάλεις χρήματα. Αρκεί να υπάρχουν «καλόπιστοι» πολίτες.

Y.Γ. Εμείς, στην οικογένεια μου, κάνουμε κάτι άλλο. Κάθε εβδομάδα ο πατέρας μου μου στέλνει ένα γράμμα, το ασφαλίζει στα ΕΛΤΑ για 2500 ευρώ και ελπίζουμε να χαθεί ώστε να εισπράξουμε την ασφάλεια. Αν εσείς έχετε σκεφτεί κάτι άλλο, σας παρακαλώ δώστε μας τα φώτα σας στο bideris@gmail.com.

www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=178299&cid=4]http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=178299&cid=4[/url]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom