Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
κανενα μα κανενα καταναλωτικο προϊον ειτε λεγεται σπιτι ειτε αυτοκινητο ειτε οτι θελετε δεν αξιζει να το πληρωνεις 40 χρονια!

το επιχειρημα οτι γλυτωνεις το ενοικιο ειναι αστειο!

εχει υπολογισει κανεις τους τοκους?
εχει υπολογισει κανεις τις φθορες?
εχει υπολογισει κανεις τους φορους?
εχει υπολογισει κανεις την πτωση της αξιας του ακινητου?

ΟΧΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

οι κανονες της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ οικονομιας και οχι της φουσκας που επικρατει τα τελευταια λογια λενε:
αμα δεν εχεις μια δεν αγοραζεις τιποτα!
δεν υποθηκευεις για κανενα λογο τα εισοδηματα σου για τα επομενα 30-40 χρονια! οπως βλεπετε, δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει αυριο, με τι μυαλο ολοι αυτοι ητανε σιγουροι οτι θα μπορουν να αποπληρωνουν ενα δανειο για τα επομενα 30-40 χρονια???

ετσι. Και πολλα αλλα μειονεκτηματα ακομα
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
κανενα μα κανενα καταναλωτικο προϊον ειτε λεγεται σπιτι ειτε αυτοκινητο ειτε οτι θελετε δεν αξιζει να το πληρωνεις 40 χρονια!

το επιχειρημα οτι γλυτωνεις το ενοικιο ειναι αστειο!

εχει υπολογισει κανεις τους τοκους?
εχει υπολογισει κανεις τις φθορες?
εχει υπολογισει κανεις τους φορους?
εχει υπολογισει κανεις την πτωση της αξιας του ακινητου?

ΟΧΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

οι κανονες της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ οικονομιας και οχι της φουσκας που επικρατει τα τελευταια λογια λενε:
αμα δεν εχεις μια δεν αγοραζεις τιποτα!
δεν υποθηκευεις για κανενα λογο τα εισοδηματα σου για τα επομενα 30-40 χρονια! οπως βλεπετε, δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει αυριο, με τι μυαλο ολοι αυτοι ητανε σιγουροι οτι θα μπορουν να αποπληρωνουν ενα δανειο για τα επομενα 30-40 χρονια???
Με το μυαλό οτι ειναι Δημ Υπάλληλοι και ότι δεν τους κουνάει κανένας.Τωρα με της μειώσης να δεις γλέντια
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
δεν υποθηκευεις για κανενα λογο τα εισοδηματα σου για τα επομενα 30-40 χρονια! οπως βλεπετε, δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει αυριο, με τι μυαλο ολοι αυτοι ητανε σιγουροι οτι θα μπορουν να αποπληρωνουν ενα δανειο για τα επομενα 30-40 χρονια???


Και κατα συνεπεια το μελλον σου και την ζωη σου....


Αυτο φωναζα καποτε για νεα γενια ΣΚΛΑΒΩΝ.......
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
τουλαχιστον θα ξεστραβωθουν και οι τελευταιοι στραβοι με το ελληνικο συνδρομο του '70 για αγορα σπιτιου. Δεν υπαρχει μεγαλυτερη μαλακια απο το να δανειζεσαι το 100% της αξιας ενος ακινητου μονο και μονο επειδη εχεις γαλουχηθει με τη μαλακια του "παρε παιδι μου σπιτι".
Πουθενα ανα το κοσμο δε δανειζεσαι τετοια ποσα μονο και μονο για να βαζεις το κωλο σου σε ντουβαρι και οχι να επενδυσεις σε κατι που θα παραξει λεφτα  :uglystupid:

Του 70;
Το δέσιμο του έλληνα με τη γη είναι πολύ παλιότερο, κατάλοιπο αγροτικής, ημιφεουδαρχικής κοινωνικής δομής και οικονομίας...
Κάποια στιγμή, ένεκα αστικοποίησης, μετουσιώθηκε στην αγορά διαμερίσματος "με όλα τα κομφόρ" που λέγανε στις ελληνικές ταινίες, ήδη από το 1950...
Μέχρι το 2000 δεν ετίθετο καν ζήτημα χρηματοδότησης 100% εμπορικής αξίας και ο έλληνας έκανε το σκατό του παξιμάδι να μαζέψει λεφτά, να πάρει μετά κόπων και βασάνων ένα δάνειο με επιτόκιο που θα έκανε και τοκογλύφο να κοκκινίσει από ντροπή...
Από το 2000 που άλλαξαν τα πράγματα στην τραπεζική αγορά, πράγματι έγινε το έλα να δεις αλλά έως το 2006 οι τιμές ακόμη κυμαίνονταν σε περίπου λογικά αν και φουσκωμένα επίπεδα...
Από το 2006 και έπειτα, γαμήθηκε ο Δίας (τομίτο σόρυ- δημοφιλής έκφραση γαρ) και το κοτέτσι στο γέρακα χωρίς αποχεύτεση που το βάφτισαν μεζονέτα έκανε € 500.000, το κλουβί στην Καλλιθέα 'α όρορος € 300.000 και άλλα περίεργα...
Κάπου εκεί τελείωσε και το παρτυ όταν εν μέρει με αφορμή εν μέρει λόγω της οικονομικής κρίσης οι τράπεζες έκλεισαν την κάνουλα, η αγορά είχε ήδη κορεστεί και όσοι είχαν βρεθεί με ανοίγματα ποντάροντας ότι οι τιμές θα ανεβαίνουν για πάντα,  η ζήτηση στη χειρότερη θα παραμείνει σταθερή και η τράπεζα θα τους δώσει ό,τι και αν ζητήσουν, έχουν γίνει κολλητοί με το δικαστικό επιμελητή των δανειστών τους...
Όσοι είχαν μυαλό, μπορεί και να την βγάλουν καθαρή...


Τώρα για το αν η αγορά σπιτιού είναι παραγωγική επένδυση, είναι δύσκολο να απαντηθεί...Είναι ένας τρόπος να καλύψεις μια πάγια ανάγκη σου...Ο άλλος τρόπος είναι το νοίκι...
Είναι θέμα συγκυριών αν συμφέρει το ένα ή το άλλο αν και μακροπρόθεσμα κατά την άποψή μου συμφέρει η αγορά, με την προϋπόθεση να μην έχεις αγοράσει στο πηκ των τιμών και το δάνειο να έχει αποπληρωθεί σε 20 χρόνια μάξιμουμ...
Όσον αφορά στις παραγωγικές επενδύσεις, κάποιος που δουλεύει ως υπαλληλος προφανώς δεν έχει επιχείρηση να τα επενδύσει ενώ το να ανοίξει κανείς ένα "μαγαζί έστω και franchise επενδύοντας το ίδιο ποσό που θα έδινε για να πάρει σπίτι είναι μια επένδυση υψηλού ρίσκου (εγγυημένη αποτυχία σήμερα) και πρέπει να εγκαταλείψει ό,τι κάνει και να αφοσιωθεί ψυχή τε και σώματι σε αυτό....Ωστόσο, τα μητρώα πτωχεύσεων και ο Τειρεσίας, είναι γεμάτα από τέτοιους τύπους...

Αυτά για την ώρα...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
+1...............

Μεγαλο δικιο δυστυχως .....
E μα ναι ρε φίλε.Παντρεύηκε περσυ ενας φίλος.Αυτος και η γυναίκα του είναι ΔΜ. Αγόρασαν σπίτι εξοχικό ενα jeep και βέβαια σκάφος. Του λεω ρε μεγάλε μεγάλο άνοιγμα τι ειναι αυτά. Στα @@ μου λεει 2 καλοι μισθοί ΣΙΓΟΥΡΟΙ μπαίνουν στο σπίτι τα βγάζουμε πέρα.χαχαχαχαχα τωρα θελώ να δω τι θα μου πει.Το σκάφος έγινε βάρκα φουσκωτη απο το jumbo
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
E μα ναι ρε φίλε.Παντρεύηκε περσυ ενας φίλος.Αυτος και η γυναίκα του είναι ΔΜ. Αγόρασαν σπίτι εξοχικό ενα jeep και βέβαια σκάφος. Του λεω ρε μεγάλε μεγάλο άνοιγμα τι ειναι αυτά. Στα @@ μου λεει 2 καλοι μισθοί ΣΙΓΟΥΡΟΙ μπαίνουν στο σπίτι τα βγάζουμε πέρα.χαχαχαχαχα τωρα θελώ να δω τι θα μου πει.Το σκάφος έγινε βάρκα φουσκωτη απο το jumbo
χρυσες δουλειες θα κανει ο Σαμοϊλης παλι.....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
τουλαχιστον θα ξεστραβωθουν και οι τελευταιοι στραβοι με το ελληνικο συνδρομο του '70 για αγορα σπιτιου. Δεν υπαρχει μεγαλυτερη μαλακια απο το να δανειζεσαι το 100% της αξιας ενος ακινητου μονο και μονο επειδη εχεις γαλουχηθει με τη μαλακια του "παρε παιδι μου σπιτι".
Πουθενα ανα το κοσμο δε δανειζεσαι τετοια ποσα μονο και μονο για να βαζεις το κωλο σου σε ντουβαρι και οχι να επενδυσεις σε κατι που θα παραξει λεφτα  :uglystupid:


οικονομικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ από το να επενδύεις σε σπίτι (όχι επαγγελματική στέγη).
το σπίτι έχει φθορές που διαρκώς πρέπει να πληρώνεις, χάνει αξία λόγω παλαιότητας, ο εκάστοτε παλιόπουστας που κυβερνά μπορεί να σου παίρνει εσαεί δεκάτη και νταβατζιλίκια, είσαι πιθανός σεισμόπληκτος(ειδικά στην Ελλάδα) με αρκετή πιθανότητα να χάσεις το σπίτι σου σε μια νύχτα.
ακόμα και χωρίς δάνειο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΑΠ ΤΟ ιδιόκτητο ΣΠΙΤΙ.
Μόνο ΓΗ.
τελεία.
 

GM

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.331
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
616
οικονομικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ από το να επενδύεις σε σπίτι (όχι επαγγελματική στέγη).
το σπίτι έχει φθορές που διαρκώς πρέπει να πληρώνεις, χάνει αξία λόγω παλαιότητας, ο εκάστοτε παλιόπουστας που κυβερνά μπορεί να σου παίρνει εσαεί δεκάτη και νταβατζιλίκια, είσαι πιθανός σεισμόπληκτος(ειδικά στην Ελλάδα) με αρκετή πιθανότητα να χάσεις το σπίτι σου σε μια νύχτα.
ακόμα και χωρίς δάνειο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΑΠ ΤΟ ιδιόκτητο ΣΠΙΤΙ.
Μόνο ΓΗ.
τελεία.

I agree
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
οικονομικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ από το να επενδύεις σε σπίτι (όχι επαγγελματική στέγη).
το σπίτι έχει φθορές που διαρκώς πρέπει να πληρώνεις, χάνει αξία λόγω παλαιότητας, ο εκάστοτε παλιόπουστας που κυβερνά μπορεί να σου παίρνει εσαεί δεκάτη και νταβατζιλίκια, είσαι πιθανός σεισμόπληκτος(ειδικά στην Ελλάδα) με αρκετή πιθανότητα να χάσεις το σπίτι σου σε μια νύχτα.
ακόμα και χωρίς δάνειο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΑΠ ΤΟ ιδιόκτητο ΣΠΙΤΙ.
Μόνο ΓΗ.
τελεία.
Για την ΓΗ θα συμφωνίσω απόλυτα αρκεί να εισαι διορατικός το 2002 ένας φιλος πηρε ενα οικοπεδο 500 τμ στους αγ θεοδωρους. περίπου 25-30000 ευρω για ηταν εκτος σχεδίου.Σήμερα η αξία του περνάει της 80.000-100.000 λογο προαστιακου.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.152
Κριτικές
491
Like
37.566
Πόντοι
41.447
δάνειο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΑΠ ΤΟ ιδιόκτητο ΣΠΙΤΙ.
Μόνο ΓΗ.
τελεία.


και λίρες! :sunglasses:
χεχεχε!
URL]]
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
οικονομικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ από το να επενδύεις σε σπίτι (όχι επαγγελματική στέγη).
το σπίτι έχει φθορές που διαρκώς πρέπει να πληρώνεις, χάνει αξία λόγω παλαιότητας, ο εκάστοτε παλιόπουστας που κυβερνά μπορεί να σου παίρνει εσαεί δεκάτη και νταβατζιλίκια, είσαι πιθανός σεισμόπληκτος(ειδικά στην Ελλάδα) με αρκετή πιθανότητα να χάσεις το σπίτι σου σε μια νύχτα.
ακόμα και χωρίς δάνειο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΑΠ ΤΟ ιδιόκτητο ΣΠΙΤΙ.
Μόνο ΓΗ.
τελεία.

Πριν καιρό μας είπες με περηφάνια για το ένα από τα ιδιόκτητα σπίτια σου που έχτισες μονος.
Μετά μας μίλησες για τα υπόλοιπα ακινητα.
Τώρα συνιστάς ΓΗ.
Τράβα παραπέρα μωρή κωλοτούμπα...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
Πριν καιρό μας είπες με περηφάνια για το ένα από τα ιδιόκτητα σπίτια σου που έχτισες μονος.
Μετά μας μίλησες για τα υπόλοιπα ακινητα.
Τώρα συνιστάς ΓΗ.
Τράβα παραπέρα μωρή κωλοτούμπα...
χαχαχαχα το ξέχασα αυτο.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
E μα ναι ρε φίλε.Παντρεύηκε περσυ ενας φίλος.Αυτος και η γυναίκα του είναι ΔΜ. Αγόρασαν σπίτι εξοχικό ενα jeep και βέβαια σκάφος. Του λεω ρε μεγάλε μεγάλο άνοιγμα τι ειναι αυτά. Στα @@ μου λεει 2 καλοι μισθοί ΣΙΓΟΥΡΟΙ μπαίνουν στο σπίτι τα βγάζουμε πέρα.χαχαχαχαχα τωρα θελώ να δω τι θα μου πει.Το σκάφος έγινε βάρκα φουσκωτη απο το jumbo

Αμ το αλλο που ενας ειχε παρει με δανειο ( τρομαρα του )
ΔΥΟ σκαφη θαλασσης και ειχε παει στην εκπομπη (για λογαριασμο σας) ?

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Για να του πουν το αυτονοητο ....

οτι δηλαδη δεν εβγαινε και οτι επρεπε να τα πουλησουν με 25% χασουρα  :headbang: :uglystupid: :headbang: :uglystupid:


Τα ΘΕΛΟΥΝ και τα παθαινουν ρε γαμωτη και μετα κλαιγονται ..........
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
Αμ το αλλο που ενας ειχε παρει με δανειο ( τρομαρα του )
ΔΥΟ σκαφη θαλασσης και ειχε παει στην εκπομπη (για λογαριασμο σας) ?

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Για να του πουν το αυτονοητο ....

οτι δηλαδη δεν εβγαινε και οτι επρεπε να τα πουλησουν με 25% χασουρα  :headbang: :uglystupid: :headbang: :uglystupid:


Τα ΘΕΛΟΥΝ και τα παθαινουν ρε γαμωτη και μετα κλαιγονται ..........
χααχχαχα γαμησετα εγω που χρωσταω καμια 20.000 ευρω και δεν κοιμαμε αυτη αναρωτιεμαι πως περνάνε αχαχαχχα μου δινει θαρος.Να ναι καλα ο Αlpha που δίνει θαρος στον κοσμο
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Πριν καιρό μας είπες με περηφάνια για το ένα από τα ιδιόκτητα σπίτια σου που έχτισες μονος.
Μετά μας μίλησες για τα υπόλοιπα ακινητα.
Τώρα συνιστάς ΓΗ.
Τράβα παραπέρα μωρή κωλοτούμπα...
το ότι έχω 6 οικήματα στο Ε9 δε σημαίνει ότι φταίω εγώ ή ότι εάν μπορούσα να κάνω κουμάντο διαφορετικά δε θα το έκανα.
πάνε να γαμήσεις στα χανιά με κάνα πενηντάρι και κλάψε παραπέρα.

κομπλεξικέ νεοέλληνα. μια ζωη στην πείνα και στην πούτσα.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Εγω παντως δεν χρωσταω ουτε σεντς .....  :dancing:



Και κοιμαμαι πολυ ομορφα  ;)
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
το ότι έχω 6 οικήματα στο Ε9 δε σημαίνει ότι φταίω εγώ ή ότι εάν μπορούσα να κάνω κουμάντο διαφορετικά δε θα το έκανα.
πάνε να γαμήσεις στα χανιά με κάνα πενηντάρι και κλάψε παραπέρα.

κομπλεξικέ νεοέλληνα. μια ζωη στην πείνα και στην πούτσα.
Bασικά παπαρα δεν πήγενε σε εσένα αυτό. Για άλλον ηταν
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom