Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Reggae23

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
453
Like
2
Πόντοι
1
καμια σχεση με τον κλαδο σου

Ωραία.Στείλε μου με pm το ακριβές κοστολόγιο μιάς μέσης οικοδομής οπουδήποτε στην Ελλάδα.ΟΧΙ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ.

Αν το κάνεις και μου βγάλεις ΚΑΘΑΡΟ ποσοστό κέρδους,τότε να με ξανααποκαλέσεις άσχετο.

Δεν έφαγα την ζωή μου στο Πανεπιστήμιο να σπουδάσω για να με αποκαλέις εσύ άσχετο.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Ωραία.Στείλε μου με pm το ακριβές κοστολόγιο μιάς μέσης οικοδομής οπουδήποτε στην Ελλάδα.ΟΧΙ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ.

Αν το κάνεις και μου βγάλεις ΚΑΘΑΡΟ ποσοστό κέρδους,τότε να με ξανααποκαλέσεις άσχετο.

Δεν έφαγα την ζωή μου στο Πανεπιστήμιο να σπουδάσω για να με αποκαλέις εσύ άσχετο.

οκ ...

ΑΝΙΔΕΟ σε αποκαλεσα και το παιρνω πισω

αλλα δεν μου απαντας στο ερωτημα μου ........


το κοστος των υλικων στην αθηνα ειναι τριπλασιο της καβαλας ?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Δεν έφαγα την ζωή μου στο Πανεπιστήμιο να σπουδάσω για να με αποκαλέις εσύ άσχετο.

Μακάκας γεννιέσαι - δεν γίνεσαι

Δεν χρειάζονταν να σπουδάσεις δλδης για να μας λες παπαριές
 

Reggae23

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
453
Like
2
Πόντοι
1
δεν εχει σημασια ....


δεν απαντας ομως στο ερωτημα μου ............... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Προφανώς λόγω έλλειψης σχέσης με τον χώρο,δεν σε αδικώ όπως και εγώ δεν γνωρίζω το επάγγελμα σου.

η διαφορά έγκειται σε μεγάλο βαθμό στο κόστος γής , τό οποίο αν δεν εμπλέκεται με καθαρή αγορά,υπεισέρχεται στην αντιπαροχή.Όχι ως ποσοστό αλλα ως αξία των διαμερισμάτων.Γιατι ο οικοπεδούχος,αφου του δίνεις διαμέρισμα και ΟΧΙ ΧΡΗΜΑ,πρέπει να αποζημιωθεί ανάλογα σε "ακίνητο".Αν το καταλαβαίνεις έχει καλώς.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Μακάκας γεννιέσαι - δεν γίνεσαι

Δεν χρειάζονταν να σπουδάσεις δλδης για να μας λες παπαριές

τρικαρδε αστον σε παρακαλω να μας απαντησει στο ερωτημα μου......


δεν ειναι ευλογο ερωτημα αυτο ?
 

Reggae23

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
453
Like
2
Πόντοι
1
τρικαρδε αστον σε παρακαλω να μας απαντησει στο ερωτημα μου......


δεν ειναι ευλογο ερωτημα αυτο ?

Σου απάντησα πιο πάνω νομίζω.Αν θες περαιτέρω διευκρίνηση να στην δώσω ευχαρίστως.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.110
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Προφανώς λόγω έλλειψης σχέσης με τον χώρο,δεν σε αδικώ όπως και εγώ δεν γνωρίζω το επάγγελμα σου.

η διαφορά έγκειται σε μεγάλο βαθμό στο κόστος γής , τό οποίο αν δεν εμπλέκεται με καθαρή αγορά,υπεισέρχεται στην αντιπαροχή.Όχι ως ποσοστό αλλα ως αξία των διαμερισμάτων.Γιατι ο οικοπεδούχος,αφου του δίνεις διαμέρισμα και ΟΧΙ ΧΡΗΜΑ,πρέπει να αποζημιωθεί ανάλογα σε "ακίνητο".Αν το καταλαβαίνεις έχει καλώς.

ΥΠΕΚΦΕΥΓΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ και αυτο ειναι κατανοητο και σεβαστο
δεν θα περιμενα διαφορετικη απαντηση ....



Ομως δυο με τρια διαμερισματα θα παρει ο οικοπεδουχος ειτε στην μια
ειτε στην αλλη περιπτωση λογω αντιπαροχης .....


η διαφορα στην τιμη ειναι τεραστια ομως .......

100.000 καβαλα  -  250.000 αθηνα η αντιπαροχη ειναι αντιπαροχη και θεωρειται παγια

το κοστος ειναι κι αυτο φιξινγκ οπως και το εργατικο δυναμικο
που το στραγγιζετε
(μεταξυ μας κι εγω το ιδιο θα εκανα οσον αφορα το στραγγισμα)


δεν μας εξηγεις ομως .........  :S :S :S :S


τεσπα δικαιωμα σου ειναι και δεν ειναι κατακριτεο επ ουδενι το να υπερασπιζεσαι τον κλαδο σου
το αντιθετο μαλιστα το θεωρω απολυτα σεβαστο γιατι απο εκει περιμενεις..........
 

Reggae23

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
453
Like
2
Πόντοι
1
φίλε μου,προσπάθησε να καταλάβεις τι γράφω.

Σου είπα το εξής.Ότι η διαφορά στος κόστος γής ανάμεσα σε Αθήνα και Επαρχία,δημιουργεί μετακυλιζόμενο κόστος απο την κατασκευή μέχρι την πώληση.
΄
Όταν το κόστος γής στην Καβάλα είναι πολύ μικρότερο απο ότι στην Αθήνα ( ιδιαίτερα στις ακριβές περιοχές )είναι λογικό να φτάνει το διαμέρισμα σε σένα κατατι ακριβότερο.Γιατι ακόμα και αν το κόστος κατασκευής είναι ψιλοφίξ ( που δεν είναι ) το κόστος γης που ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ στο τελικό κόστος ====> μεγαλύτερη αξία πώλησης.Είτε ως αντιπαροχή έιτε σαν αγορά.

Αν αγοράσω κάτι 1000 ευρώ θα το πουλήσω 1300.Αν το αγοράσω 800 θα το πουλήσω 1000.

ΤΩΡΑ ΥΠΕΚΦΕΥΓΩ ?

Δεν έχω κάνένα πρόβλημα μαζί σου,απλα δεν μου αρέσει η στοχοποίηση κλάδων.

Και τον άλλον τον έβρισα γιατι είναι εμπαθής,όχι για τις απόψεις του.
 

Reggae23

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
453
Like
2
Πόντοι
1
Ρε παιδιά πάρτε το χαμπάρι.

Ναι οκ,υπάρχει ενα ποσοστό εργολάβων που είδανε τον κλάδο τυχάρπαστα και καιροσκοπικά και χοντροοικονομήσανε με 1-2 δουλειές την τελευταία δεκαετία.

Υπάρχουν άλλοι όμως που δουλεύουνε χρόνια στον χώρο και έχουνε μικρότερα ποσοστά κέρδους απο ότι νομίζετε και τροφοδοτούν την αγορά.

Σταματήστε να βλέπετε Πρετεντέρη και Χατζηνικολάου,και σκεφτείτε λογικά.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
31
Like
393
Πόντοι
3.115
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


ΤΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΒΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ?

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ........... ΑΝΙΔΕΕ


πες μας λοιπον γιατι η διαφορα αυτη εδω με καβαλα ?

τα τουβλα εδω κανουν 3πλασια τιμη σε σχεση με εκει ?  :2funny: :2funny: :2funny:
Ρε άσχετε απάντησες μόνος σου στην ερώτηση σου.Ενα ίδιο σπιτι εχει 100.000 στο ιλιον και 1.000.000 ευρω στην γλυφάδα.Γιατι στην γλυφάδα ειναι ακριβότερα τα τούβλα??Ε τούβλο ελεος με την κάθε μαλακια
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Λοιπόν παρακολουθώ το thread καιρό,και τραβάω τα μαλλιά μου απο τον κάθε ΑΣΧΕΤΟ με την οικοδομή,να λέει ΟΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ.΄Εχετε την παραμικρή ιδέα απο τον χώρο ή πιπιλίζετε ότι μαλακία ακούτε επειδή έχετε πνιγεί στα δάνεια,επειδή είστε ΗΛΙΘΙΟΙ,και δεν ξέρετε πότε,πόσο και για ποιό πράγμα πρέπει να δανείζεστε.

Έχετε υπόψιν σας,άσχετοι,ποιό είναι το κόστος κατασκευης,το κόστος αγοράς γής, και η συνάρτηση που έχει με τα δάνεια,τον καταλωτή κλπ ? Έχετε υπόψιν σας,ότι για να αγοράσεις και να χτίσεις ένα μέσο οικόπεδο στην Αθήνα χρειάζεσαι μια Περιουσία,επειδή ο κάθε ΜΑΛΑΚΑΣ οικονόμησε ενα κομματάκι γης απο τον μπαμπά του,και θέλει να ζεί μέχρι να πεθάνει απο αυτό χωρίς να παράγει τίποτα ? ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ ? ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΘΛΙΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΖΟΥΝΕ ΑΛΛΑ 80 ( οπως οι Μηχανικοί που τυχαίνει να είμαι εγώ) ?

Επειδή μερικοί τυχάρπαστοι βγάλανε τα κέρατα τους απο αυτή την δουλειά δεν σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι.ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΡΕ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ? ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ?

Αν δεν ξέρετε μην μιλάτε όπως εγώ δεν μιλάω για άλλους επαγγελματίες.Η κάντε τα "λιρίτσες" όπως ο άλλος ο γύφτος.

Καντε με ΒΑΝ χέστηκα.

+1...

Έλα μωρέ ασχολείσαι...
Εδώ προσπαθούν να μας πείσουν πόσο καλό είναι το ενοίκιο, άλλα, πιο πολύπλοκα θα καταλάβουν;
Και επειδή για πρώτη φορά μεταπολεμικά οι τιμές των ακινήτων έμειναν στάσιμες ή και κατέβηκαν λίγο, καθότι από το 2005 και έως το 2008 είχαν ανέβει αφύσικά υψηλά, νομίζουν ότι έχουν ανακαλύψει τη στήλή της Ροζέτας!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Λοιπόν παρακολουθώ το thread καιρό,και τραβάω τα μαλλιά μου απο τον κάθε ΑΣΧΕΤΟ με την οικοδομή,να λέει ΟΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ.΄Εχετε την παραμικρή ιδέα απο τον χώρο ή πιπιλίζετε ότι μαλακία ακούτε επειδή έχετε πνιγεί στα δάνεια,επειδή είστε ΗΛΙΘΙΟΙ,και δεν ξέρετε πότε,πόσο και για ποιό πράγμα πρέπει να δανείζεστε.

Έχετε υπόψιν σας,άσχετοι,ποιό είναι το κόστος κατασκευης,το κόστος αγοράς γής, και η συνάρτηση που έχει με τα δάνεια,τον καταλωτή κλπ ? Έχετε υπόψιν σας,ότι για να αγοράσεις και να χτίσεις ένα μέσο οικόπεδο στην Αθήνα χρειάζεσαι μια Περιουσία,επειδή ο κάθε ΜΑΛΑΚΑΣ οικονόμησε ενα κομματάκι γης απο τον μπαμπά του,και θέλει να ζεί μέχρι να πεθάνει απο αυτό χωρίς να παράγει τίποτα ? ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ ? ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΘΛΙΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΖΟΥΝΕ ΑΛΛΑ 80 ( οπως οι Μηχανικοί που τυχαίνει να είμαι εγώ) ?

Επειδή μερικοί τυχάρπαστοι βγάλανε τα κέρατα τους απο αυτή την δουλειά δεν σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι.ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΡΕ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ? ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ?

Αν δεν ξέρετε μην μιλάτε όπως εγώ δεν μιλάω για άλλους επαγγελματίες.Η κάντε τα "λιρίτσες" όπως ο άλλος ο γύφτος.

Καντε με ΒΑΝ χέστηκα.

αλλαξε επάγγελμα.
άσε το κλαψομούνιασμα
κόψε το ψέμα.

το ζήτημα με τους κατασκευαστές είναι προφανές.
λόγω παντελούς έλλειψης κρατικού ελέγχου είναι σα να ζητάς από χρυσοχόο να σου πουλήσει 100 γραμμάρια χρυσό 18Κ με δική του ζυγαριά.
Αμα πάρεις 80 σκάρτα γραμμάρια 14Κ πρέπει να είσαι φχαριστημένος.

επόμενος.
 

Επισκέπτης
λόγω παντελούς έλλειψης κρατικού ελέγχου είναι σα να ζητάς από χρυσοχόο να σου πουλήσει 100 γραμμάρια χρυσό 18Κ με δική του ζυγαριά.
Αμα πάρεις 80 σκάρτα γραμμάρια 14Κ πρέπει να είσαι φχαριστημένος.

επόμενος.

σαν την πρέζα δλδ ?

γιατί κι εκεί δεν υπάρχει κρατικός έλεγχος...

καλά αν πας στον πλεζουρα τη γάμησες...100 θα του ζητήσεις...10 θα σου δώσει...1000 θα του πληρώσεις...

χαχαχαχαχαχα
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
σαν την πρέζα δλδ ?

γιατί κι εκεί δεν υπάρχει κρατικός έλεγχος...

καλά αν πας στον πλεζουρα τη γάμησες...100 θα του ζητήσεις...10 θα σου δώσει...1000 θα του πληρώσεις...

χαχαχαχαχαχα

στην πρέζα είναι ακόμα χειρότερο.
ενδέχεται να χρειαστείς τα ρέστα για την κάσα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Θα πέσει πολύ κλαμα από τα εργολαβα (αλλά και από μας μην κοροιδευόμαστε)

Άλλο όμως να χάνεις πολλά και άλλο λίγα

 

Επισκέπτης
καλά αν πας στον πλεζουρα τη γάμησες...100 θα του ζητήσεις...10 θα σου δώσει...1000 θα του πληρώσεις...

χαχαχαχαχαχα
ρε μουνακι παλι με διαβαλλεις???
αφου εχω καθετοποιησει-αυτοματοποιησει την παραγωγη πλεον & ολες οι δοσεις βγαινουν φιξ..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom