Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
θελω να πω οτι δινεται η δυνατοτητα ακομη και σε σενα (που νομικά και "τυπικα" εισαι ασχετος με το αντικειμενο) σκεψου ποσοι αλλοι άσχετοι χτιζουν τα σπιτια τους.
βεβαιως και δε θεωρω τον εαυτο μου ειδημων στις οικοδομες, αλλα εγω δεν το παιζω κατασκευαστης! Αυτη ειναι η διαφορα μας με τος φιλτατους...
Εγω ετυχε και ασχοληθηκα, μελετησα, εψαξα, εφαρμοσα πραγματα ΜΟΝΟ για το δικο μου σπιτι και δεν εχω προβλημα να παραδεχθω οτι ας πουμε ενα σπιτι σε σαθρο εδαφος η σε περιοχη με υπογεια νερα  δε ξερω να το χτισω! Συμβαινει ομως το ιδιο με τους "κατασκευαστες" οι οποιοι πιστευουνε οτι επειδη το σουβλατζιδικο που ειχανε πριν πηγαινε καλα, εγιναν ξαφνικα εξπερ των κατασκευων?
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
θελω να πω οτι δινεται η δυνατοτητα ακομη και σε σενα (που νομικά και "τυπικα" εισαι ασχετος με το αντικειμενο) σκεψου ποσοι αλλοι άσχετοι χτιζουν τα σπιτια τους.
Επισης ειμαι ο πρωτος που λεει οτι θα πρεπει να θεσμοθετηθει ειδικη αδεια για τον κατασκευαστη! Δε μπορει ο καθε ασχετος μαλακοπιτουρας να παιρνει στα χερια του τις ζωες ανθρωπων! Και των εργατων του αλλα και των κατοικων των κατασκευων που φιαχνει!
Εδω ενα τοστ ζαμπον τυρι να θες να πουλησεις χρειαζεται ειδικη αδεια! Δεν ειναι τουλαχιστο γελοιο να υπαρχει τοση ασυδοσια σε εναν τομεα που παιζονται ζωες πρωτιστως αλλα και τεραστια χρηματα?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Επισης ειμαι ο πρωτος που λεει οτι θα πρεπει να θεσμοθετηθει ειδικη αδεια για τον κατασκευαστη! Δε μπορει ο καθε ασχετος μαλακοπιτουρας να παιρνει στα χερια του τις ζωες ανθρωπων! Και των εργατων του αλλα και των κατοικων των κατασκευων που φιαχνει!
Εδω ενα τοστ ζαμπον τυρι να θες να πουλησεις χρειαζεται ειδικη αδεια! Δεν ειναι τουλαχιστο γελοιο να υπαρχει τοση ασυδοσια σε εναν τομεα που παιζονται ζωες πρωτιστως αλλα και τεραστιες περιουσιες ?

συγνωμη για την διορθωση.....



Συμφωνω τα μαλλα μαζι σου γιατι εχεις και επιχειρηματα να θεσεις...  ;)
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
βεβαιως και δε θεωρω τον εαυτο μου ειδημων στις οικοδομες, αλλα εγω δεν το παιζω κατασκευαστης! Αυτη ειναι η διαφορα μας με τος φιλτατους...
Εγω ετυχε και ασχοληθηκα, μελετησα, εψαξα, εφαρμοσα πραγματα ΜΟΝΟ για το δικο μου σπιτι και δεν εχω προβλημα να παραδεχθω οτι ας πουμε ενα σπιτι σε σαθρο εδαφος η σε περιοχη με υπογεια νερα  δε ξερω να το χτισω! Συμβαινει ομως το ιδιο με τους "κατασκευαστες" οι οποιοι πιστευουνε οτι επειδη το σουβλατζιδικο που ειχανε πριν πηγαινε καλα, εγιναν ξαφνικα εξπερ των κατασκευων?

Ρε φιλε, δεν καταλαβαινεις οτι εκτι8εσαι με αυτα που αναφερεις - και αντιλαμβανομαι οτι το γνωστικο επιπεδο αρκετων στο .tv ειναι επιπεδου Λυκειου, αλλα επειδη υπαρχουν και συναγωνιστες με κριτικη σκεψη, ασχολησου με 8εματα που κατεχεις περισσοτερο και μην συνεχιζεις να εκφερεις αποψη επι παντος επιστητου
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Ρε φιλε, δεν καταλαβαινεις οτι εκτι8εσαι με αυτα που αναφερεις - και αντιλαμβανομαι οτι το γνωστικο επιπεδο αρκετων στο .tv ειναι επιπεδου Λυκειου, αλλα επειδη υπαρχουν και συναγωνιστες με κριτικη σκεψη, ασχολησου με 8εματα που κατεχεις περισσοτερο και μην συνεχιζεις να εκφερεις αποψη επι παντος επιστητου
μαλλον εσυ εκτιθεσαι φιλαρακι, πρωτον απο την ευκολια που μοιραζεις χαρακτηρισμους σε ατομα τα οποια δεν ξερεις και δευτερον απο τη συντεχνιακη υποστηριξη που κανεις στους συναδελφους σου διχως επιχειρρηματα και με μονο οπλο την επιθεση σε οποιον λεει κατι διαφορετικο!
το ξερουμε οτι ειστε κλικα, δεν ειναι αναγκη να μας το υπενθυμιζετε συνεχεια...
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.184
Like
53
Πόντοι
366
ρε φιλαράκι τομκατ, γιατι το κουραζεις. Ειπες μαλακια, ξεκινωντας απο την ερωτηση για την ενδοδαπεδια. Μη θες και τα ρέστα, αστο να περασει. Ρε συ Μεμο χρονιαρες μερες, τον εχεις γαμησει τον ανθρωπο, μια μαλακια ειπε  :2funny:
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
βεβαιως και δε θεωρω τον εαυτο μου ειδημων στις οικοδομες, αλλα εγω δεν το παιζω κατασκευαστης! Αυτη ειναι η διαφορα μας με τος φιλτατους...
Εγω ετυχε και ασχοληθηκα, μελετησα, εψαξα, εφαρμοσα πραγματα ΜΟΝΟ για το δικο μου σπιτι και δεν εχω προβλημα να παραδεχθω οτι ας πουμε ενα σπιτι σε σαθρο εδαφος η σε περιοχη με υπογεια νερα  δε ξερω να το χτισω! Συμβαινει ομως το ιδιο με τους "κατασκευαστες" οι οποιοι πιστευουνε οτι επειδη το σουβλατζιδικο που ειχανε πριν πηγαινε καλα, εγιναν ξαφνικα εξπερ των κατασκευων?

μα γιατι πρεπει να ξερουν να θεμελιώνουν μια οικοδομη?
αυτα πρεπει να τα ξερει ο μηχανικος τους. Αυτοι πρεπει απλα να τον εμπιστευονται. Κι εγω ως μηχανικος δεν ξερω (ουτε υποχρεούμαι) να σιδερωνω αλλα ξερω (ή εστω θα πρεπε) πως πρεπει να ειναι τα σιδερα όταν τα παραλαμβάνω.
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Αν και το τελευταιο ποσταρισμα ειχε να κανει με τον οικονομικο κλαδο και οχι με τον κατασκεταστικο τελος παντων.....συγχωρεισαι λογω των ημερων! αχαχαχαχα

Δε νομιζω δε να εχεις την απαιτηση να κατεβαζω σεντονια με αναλυσεις και πινακες ή ακομη πιο απλα, να εχω τη διαθεση να γραφω κανα μισαωρο καθε ποστ για να αποδειξω τη θεση μου στον πασα ενα που διαβαζει το θρεντ.

γιαυτο πολλες φορες προσπαθω σε πολυ λιγες λεξεις να συμπεριλαβω πολυπλοκα νοηματα που ξερω κι εγω οτι ειναι δυσκολο να κατανοηθουν ιδιως απο ανθρωπους που δεν θελουν να τα κατανοησουν!

Η ερωτηση μου εξακολου8ει να ισχυει:

Η λογιστικη αξια του ακινητου, γνωριζεις πως υπολογιζεται; Αν ναι, 8α σε παρακαλουσα να την διατυπωσεις σε μια προταση - Διοτι, εαν γνωριζες, τοτε 8α καταλαβαινες οτι ολη η τελευταια παραγραφος σου εχει μηδενικη λογιστικη και επενδυτικη αξια

@lopez: Σε ποια ερωτηση μου αναφερεσαι; Δεν ρωτησα τιποτα σχετικο




 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
μαλλον εσυ εκτιθεσαι φιλαρακι, πρωτον απο την ευκολια που μοιραζεις χαρακτηρισμους σε ατομα τα οποια δεν ξερεις και δευτερον απο τη συντεχνιακη υποστηριξη που κανεις στους συναδελφους σου διχως επιχειρρηματα και με μονο οπλο την επιθεση σε οποιον λεει κατι διαφορετικο!
το ξερουμε οτι ειστε κλικα, δεν ειναι αναγκη να μας το υπενθυμιζετε συνεχεια...

αλήθεια,
πως φτιάχνεις αντισεισμικά τοιχία με προδιαγραφές 20 χρόνια μπροστά?????
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
μαλλον εσυ εκτιθεσαι φιλαρακι, πρωτον απο την ευκολια που μοιραζεις χαρακτηρισμους σε ατομα τα οποια δεν ξερεις και δευτερον απο τη συντεχνιακη υποστηριξη που κανεις στους συναδελφους σου διχως επιχειρρηματα και με μονο οπλο την επιθεση σε οποιον λεει κατι διαφορετικο!
το ξερουμε οτι ειστε κλικα, δεν ειναι αναγκη να μας το υπενθυμιζετε συνεχεια...

Δεν ειμαι 'κλικα' με κανεναν - ουτε φιλοδοξω να γινω

Και προφανως δεν επιτι8εμαι - αν το εξελαβες ετσι, δεν ηταν στις προ8εσεις μου

Απο κει και περα ομως, η λογικη που ανεφερες δεν ειναι σωστη - Στην εταιρεια μου, εχω 11 ατομα μηχανικους - Δεν καταλαβαινω, ποια η λογικη σου στο αν κανεις γνωριζει ή οχι ολες τις τεχνολογικες ιδιαιτεροτητες της κατασκευης.  Σε ποιο r-e investment fund, ο CEO ειναι....μπετατζης;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Επισης ειμαι ο πρωτος που λεει οτι θα πρεπει να θεσμοθετηθει ειδικη αδεια για τον κατασκευαστη! Δε μπορει ο καθε ασχετος μαλακοπιτουρας να παιρνει στα χερια του τις ζωες ανθρωπων! Και των εργατων του αλλα και των κατοικων των κατασκευων που φιαχνει!
Εδω ενα τοστ ζαμπον τυρι να θες να πουλησεις χρειαζεται ειδικη αδεια! Δεν ειναι τουλαχιστο γελοιο να υπαρχει τοση ασυδοσια σε εναν τομεα που παιζονται ζωες πρωτιστως αλλα και τεραστια χρηματα?

Εδώ και χρόνια γίνεται αγώνας να υπάρξει μητρώο κατασκευαστών αλλά απ' όσο γνωρίζω, δεν προχωράει...
Υποτίθεται πάντοτε ότι η παρουσία επιβλέποντος μηχανικού κτλ αντισταθμίζει την άγνοια του επιχειρηματια από τεχνικά θέματα..
Αν κρίνω πάντως από τη συμπερριφορά των ακινήτων σε σεισμούς, μάλλον σε θέματα σφαλείας γίνεται καλή δουλειά...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
http://[URL unfurl="true"]www2.rizospastis.gr/getImage.do?size=medium&id=3799&format=.jpg[/img[/URL]]

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

;D ;D ;D ;D ;D ;D
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Ρε κόψε τα ληγμένα μελομακάρονα και μη σνιφάρεις τη ζάχαρη από τους κουραμπιέδες!
Τα σπίτια αυτού του τύπου στην επαρχία τα χτίζουν οι ιδιοκτήτες, παρέα με δυο -τρια αδελφοξάδελφα, με επίβλεψη του βρασίδα που παίζουνε πρέφα στο καφενείο και έχει μαγαζί με υδραυλικά και τίποτα άτυχους αλβανούς...
Συνδυάζουν δε κακό γούστο και ελατωματική κατασκευή  σε βαθμό κακουργήματος...
Έβγαλες συμπέρασμα και συ από κάτι σπιτάκια που έπεσαν σε σεισμό 6,5 ρίχτερ στην... Ανδραβίδα!


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

παντως τα γραφεις θεικά!!!!!
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ρε κόψε τα ληγμένα μελομακάρονα και μη σνιφάρεις τη ζάχαρη από τους κουραμπιέδες!
Τα σπίτια αυτού του τύπου στην επαρχία τα χτίζουν οι ιδιοκτήτες, παρέα με δυο -τρια αδελφοξάδελφα, με επίβλεψη του βρασίδα που παίζουνε πρέφα στο καφενείο και έχει μαγαζί με υδραυλικά και τίποτα άτυχους αλβανούς...
Συνδυάζουν δε κακό γούστο και ελατωματική κατασκευή  σε βαθμό κακουργήματος...
Έβγαλες συμπέρασμα και συ από κάτι σπιτάκια που έπεσαν σε σεισμό 6,5 ρίχτερ στην... Ανδραβίδα!

έλααααααααααααααα
σε περίμενα.....
ΑΘΗΝΑ 1999
[move]
ΜΕ σεισμό 5.9 Ρίχτερ.....[/move]

Οι συνολικές ζημιές που έχουν καταγραφεί από τις ασφαλιστικές εταιρείες αφορούν περίπου 10 χιλιάδες κατοικίες και επαγγελματικές στέγες. Βεβαίως, δεν είναι ακόμη έτοιμες να υπολογίσουν το κόστος των ζημιών, αφού δεν γνωρίζουν τη μέση ζημιά που έχουν πάθει οι ασφαλισμένοι τους. Πάντως, και εδώ υπολογίζονται σε αρκετά δισ. δρχ.

Οι καταγραφές, όπως τονίζει ο Ν. Νανόπουλος, έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί και σε λίγο χρονικό διάστημα θα ξεκινήσουν οι διαδικασίες πληρωμής.


περιμένω τα στατιστικά από Ιαπωνία για σεισμούς 7 ρίχτερ.......

Υ.Γ.
Η τσιμεντόσκονη απ την κατάρρευση δεν είναι ζάχαρη....

αααααααααααααααααααααααχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχχααχαχα
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
έλααααααααααααααα
σε περίμενα.....
ΑΘΗΝΑ 1999
[move]
ΜΕ σεισμό 5.9 Ρίχτερ.....[/move]

Οι συνολικές ζημιές που έχουν καταγραφεί από τις ασφαλιστικές εταιρείες αφορούν περίπου 10 χιλιάδες κατοικίες και επαγγελματικές στέγες. Βεβαίως, δεν είναι ακόμη έτοιμες να υπολογίσουν το κόστος των ζημιών, αφού δεν γνωρίζουν τη μέση ζημιά που έχουν πάθει οι ασφαλισμένοι τους. Πάντως, και εδώ υπολογίζονται σε αρκετά δισ. δρχ.

Οι καταγραφές, όπως τονίζει ο Ν. Νανόπουλος, έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί και σε λίγο χρονικό διάστημα θα ξεκινήσουν οι διαδικασίες πληρωμής.


περιμένω τα στατιστικά από Ιαπωνία για σεισμούς 7 ρίχτερ.......

Υ.Γ.
Η τσιμεντόσκονη απ την κατάρρευση δεν είναι ζάχαρη....

αααααααααααααααααααααααχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχχααχαχα

τα ριχτερ καμια σχεση δεν εχουν με την επιβαρυνση που δεχεται μια κατασκευη απ το σεισμό.
κοιτα την επιταχυνση (α) και τη συχνοτητα και θα δεις οτι ο σεισμός της Αθηνα δεν ήταν και τόσο μικρός.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom