Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Καλε μου φιλε,

Ξερεις οτι σου εχω 'αδυναμια' μετα τις 'μαχες' που κατα καιρους δινεις με τον ΠΠ

Παρα τ΄αυτα, οι γνωσεις σου επι των 8εματων που απτονται τον κατασκευαστικο κλαδο δεν ειναι επαρκεις - για αυτο, με ολο τον σεβασμο, 8α ηταν καλυτερο να μεινεις σε 8εματα που γνωριζεις ή τουλαχιστον οι απαντησεις σου να ειναι περισσοτερο προσηνεις

Οσον αφορα τα σημεια που επεσημανες

1a. Το 10-11 πως προκυπτει; 8εωρεις οτι η εμπορικη αξια κα8ε διαμερισματος ειναι περι τις 300Κ Ευρω; Ανεφερα εγω οτι προκειται για απουλητα; διαμερισματα; στην Ελλαδα; Assumption is the mother of all fuck ups οπως λεει και ο φιλος μας ο Steven Seagal

1b. Το γεγονος οτι δεν εχω εταιρεια μη εισηγμενη στο οιδοηποτε Χρηματιστηριο, δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εχω την ιδια προσοχη σε ολους τους δεικτες (μοχλευσης, επαρκειας κλπ) - Εκτος αν πιστευεις οτι η τραπεζα ειτε προκειται για lease back ή δανεισμο, δεν 8α σου ζητησει τα ιδια στοιχεια (και σε βα8ος χρονου)

2/3. Τι να σχολιασω εδω.....

Η λογιστικη αξια του ακινητου, γνωριζεις πως υπολογιζεται; Αν ναι, 8α σε παρακαλουσα να την διατυπωσεις σε μια προταση - Διοτι, εαν γνωριζες, τοτε 8α καταλαβαινες οτι ολη η τελευταια παραγραφος σου εχει μηδενικη λογιστικη και επενδυτικη αξια

Αν οχι, τοτε...Καλη Χρονια
Αν και το τελευταιο ποσταρισμα ειχε να κανει με τον οικονομικο κλαδο και οχι με τον κατασκεταστικο τελος παντων.....συγχωρεισαι λογω των ημερων! αχαχαχαχα

Δε νομιζω δε να εχεις την απαιτηση να κατεβαζω σεντονια με αναλυσεις και πινακες ή ακομη πιο απλα, να εχω τη διαθεση να γραφω κανα μισαωρο καθε ποστ για να αποδειξω τη θεση μου στον πασα ενα που διαβαζει το θρεντ.

γιαυτο πολλες φορες προσπαθω σε πολυ λιγες λεξεις να συμπεριλαβω πολυπλοκα νοηματα που ξερω κι εγω οτι ειναι δυσκολο να κατανοηθουν ιδιως απο ανθρωπους που δεν θελουν να τα κατανοησουν!

Εδω ουτως η αλλως δεν ειμαστε για να τσακωνομαστε, εχουμε ολοι ενα τουλαχιστο κοινο στοιχειο (εκτος απο τον ΠΠ ειναι εξαιρεση αυτος) και τις περισσοτερες φορες(εγω τουλαχιστο) κανω χαβαλε και αμα τυχει και πω και καμια συμβουλη οποιος θελει την ακουει!

anyway που λενε και στο αμερικα dont say we didnt warn you!

Καλες γιορτες σου ευχομαι και ειλικρινα μακαρι να με διαψευσεις!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
3Μ?? Δηλαδη 10-11 απουλητα εχεις εσυ....καλα τολεγα οτι ολοι οι μικροτσουτσουνοι(με την καλη εννοια) την εχουνε δει Ντοναλντ Τραμπ της Ελλαδας!

Αγαπητε, αμα θεωρεις εξυπνη κινηση, μια κατασκευαστικη (μικρη) εταιρεια, η οποια :
1. Δεν ειναι στο χρηματιστηριο, αρα δεν την ενδιαφερει η εικονα των ιδιων κεφαλαιων και διαφοροι αλλοι δεικτες και το κυριοτερο δεν ελπιζει σε κεφαλαιακη αυξηση μεσω της αυξησης της τιμης της μετοχης της...
2. Δε σκοπευεις να χρησιμοποιησεις την ρευστοτητα που αγορασες με το leasing για επεκταση των δραστηριοτητων σου (ειναι αυτοκτονια να ξεκινησεις τωρα νεες κατασκευες οταν εχεις απουλητες)
3. Δεν εχεις ωφελος απο την αποκρυψη των περιουσιακων σου στοιχειων...


τοτε...

Αποτελει μεγιστη μαλακια, να αποδεχεσαι να καταβαλεις ΕΣΥ την εικονικη υπεραξια του ακινητου που μισθωνεις (στην οποια περιεχεται και το κερδος της τραπεζας, γιατι ω ναι οι τραπεζες παντα κερδιζουν) εστω και σε δοσεις, καθοτι ακομη και η ιδια η λογιστικη αξια του ακινητου αν το πουλησεις μετα απο 5 χρονια ας πουμε θα ειναι μικροτερη η ιση με το κεφαλαιο που εβαλες για να κατασκευασεις το ακινητο! Δηλαδη κερδος παπαλα και χρεωνεσαι και απο πανω την εικονικη υπεραξια!

Απλα εσυ πιστευεις οτι εισαι μαγκας επειδη εχεις στα χερια σου δανεικα λεφτα (ουσιαστικα ενα δανειο με προσημειωση εχεις παρει αλλα δεν το ξερεις) και νομιζεις οτι εισαι λεφτας!

Οταν ληξει λοιπον η μισθωση, βαλτα κατω, υπολογισε και τις απωλειες απο τους τοκους κεφαλαιου που ειχες τοσο καιρο και δες αν εχεις βγει κερδισμενος η χαμενος!

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Καλα μιλαμε οτι εχω λυθει στο γελιο εδω


μην τους εξηγεις τα υψηλα μαθηματικα και ζαλιζονται οι ανθρωποι ....  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
η κυβερνηση ετοιμαζει ομολογο με επιτοκιο γυρω στο 5-5,5%
για εσωτερικο δανεισμο

αυτο σημαινει οτι περιμενουμε απαντηση απο τις τραπεζες
καθως μια τετοια κινηση θα αντλησει κεφαλαια απο τα ταμεια των τραπεζων
ποιος λογικος επενδυτης θα αφησει τα λεφτα του στις τραπεζες με επιτοκια
2-3% στην καλυτερη περιπτωση ?

οποτε καταλαβαινει κανεις που θα πανε τα δανεια σε λιγο καιρο
(τα επιτοκια)

το διαβασα στο σημερινο θεμα ....
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
οι μεγαλες κατασκευες (βλ. ΣΚΑΪ) δεν εγιναν με βαση την εμπειρια του μπαρμπα μητσου του καλουπατζη!
Εγιναν με βαση τις γνωσεις και τις πρωτοποριακες μεθοδους που εφαρμοσαν καταξιωμενοι επισημονες, απο πολ.μηχανικους και αρχιτεκτονες μεχρι μαθηματικους, χημικους και φυσικους!
Οι οποιοι σε καμια περιπτωση δε συγκρινονται με τους αρπακολλατζηδες ξερολες και συναμα ασχετους Ελληνες κατασκευαστες...

Αλλα τωρα τι καθομαι και λεω σε καποια που θεωρει λογικο οτι τα σιδερα στην κολωνα μπαινουνε αναλογα με το ποσο μερικαματο θελει να βγαλει ο Μπαμπης ο σιδερας....

ειπα εγω κατι τετοιο??
που????
για κανε καμια παραθεση.


αλλα για πες μας... το σπιτι που μενεις πιος το φτιαξε?
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Καλα μιλαμε οτι εχω λυθει στο γελιο εδω


μην τους εξηγεις τα υψηλα μαθηματικα και ζαλιζονται οι ανθρωποι ....  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


σορρυ κιόλας, αλλα εσυ νομιζεις οτι κατεχεις υψηλά μαθηματικά?
εδω ειναι αισχρο να ειρωνευεσαι αλλους που δεν κατεχουν κατι που εσυ κατεχεις και θεωρεις λογικό εσυ να ειρωνεύεσαι ατομα που τουλάχιστον εχουν βγαλει ενα λύκειο και εκαναν και κάποιες ακομα σπουδες?
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Για να δουμε το 2010 πως θα παει

Το θεμα εχει εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον για μενα, και ως εκ τουτου το παρακολουθω
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Για να δουμε το 2010 πως θα παει

Το θεμα εχει εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον για μενα, και ως εκ τουτου το παρακολουθω

για να πω την αληθεια δεν σας καταλαβαινω...
εδω δεν με νοιαζει εμενα τοσο πολυ, που εξαρταται και το εισοδημά μου στην τελικη..

ποσο μαλλον να με ενοιαζε "εγκυκλοπαιδικα" π.χ. το πως θα πανε οι πωλήσεις αυτοκινήτων, προφυλακτικών, απορρυπαντικων η οτιδηποτε αλλο ασχετο με το αντικειμενο μου.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
για να πω την αληθεια δεν σας καταλαβαινω...
εδω δεν με νοιαζει εμενα τοσο πολυ, που εξαρταται και το εισοδημά μου στην τελικη..

ποσο μαλλον να με ενοιαζε "εγκυκλοπαιδικα" π.χ. το πως θα πανε οι πωλήσεις αυτοκινήτων, προφυλακτικών, απορρυπαντικων η οτιδηποτε αλλο ασχετο με το αντικειμενο μου.

Ξεκινας με μια παραδοχή που ειναι λανθασμένη, αλλα συνηθισμένη.

Δεν πειραζει, ειναι κάτι που συμβαινει

το θέμα των ακινητων στην ελλάδα εχει θεωρητικό ενδιαφέρον, το οποιο ενδεχομενως να μετατραπει σε πραγματικό ενδιαφέρον εφόσον υπάρξει το κατάλληλο υπόβαθρο

Οσο και αν ακουγεται παράξενο, ορισμένοι δεικτες ειναι θεμελιώδεις. Οι τιμες των ακινήτων ειναι ενας τέτοιος δείκτης.
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Ούτως ή άλλως οι σιδεράδες εχουν περισσοτερο την τάση να το φορτώνουν στα σιδερα γιατι πληρώνονται με το κιλό παρα να βαζουν λιγοτερα.
ειπα εγω κατι τετοιο??
που????
για κανε καμια παραθεση.


αλλα για πες μας... το σπιτι που μενεις πιος το φτιαξε?
καλα το δικο μου το σπιτι αστο! Μονο στα μπετα αναγκαστικα εκανε την επιβλεψη ο μηχανικος και παρατριχα να βρισκομουνα με τρυπα στην ταρατσα γιατι το ζωο ςειχε μπερδεψει τα σχεδια και νομιζε οτι θα εχτιζα και αλλον οροφο με εσωτερικη σκαλα! Ευτυχως που ανεβηκα και το ειδα! Απο τη μια εριχνε η πρεσσα και απο την αλλη ξηλωναμε τα καλουπια!
Τις υπολοιπες εργασιες τις ανελαβα μονος μου(την επιλογη και επιβλεψη μαστορων εννοω) και βρηκα την υγεια μου, υστερα βεβαια απο πολυ ψαξιμο και πολυ διαβασμα! Τουλαχιστο εχω σπιτι που απο το 1992 που τοχτισα εχει προδιαγραφες 2010 ιδιως σε θεματα δικτυωσης, multimedia, θερμανσης, μονωσης, στατικοτητας τειχιων, ηλεκτρολογικων αυτοματισμων κλπ
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Για να δουμε το 2010 πως θα παει

Το θεμα εχει εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον για μενα, και ως εκ τουτου το παρακολουθω
ενφο χρονια πολλα και σε σενα και το 2010 μη μου κολλας τοσο πολυ!
αχαχαχαχαχα

οτι επιθυμεις φιλαρακι
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
για να πω την αληθεια δεν σας καταλαβαινω...
εδω δεν με νοιαζει εμενα τοσο πολυ, που εξαρταται και το εισοδημά μου στην τελικη..

ποσο μαλλον να με ενοιαζε "εγκυκλοπαιδικα" π.χ. το πως θα πανε οι πωλήσεις αυτοκινήτων, προφυλακτικών, απορρυπαντικων η οτιδηποτε αλλο ασχετο με το αντικειμενο μου.

Προφυλακτικών? :think: :think: :think:

μωρό  μου! :smitten: :smitten: :smitten:

από δω και πέρα θα πρέπει να σε νοιάζει γιατί αν θα αυξηθεί η τιμή τους θα μας τινάξει τον προύπολογισμό μας στον αέρα! :headbang:

Χρόνια πολλάα! :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:

Καλά Χριστουγεννα! :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
ενφο χρονια πολλα και σε σενα και το 2010 μη μου κολλας τοσο πολυ!
αχαχαχαχαχα

οτι επιθυμεις φιλαρακι

Τι κάνεις φίλε? :rockon:

Χρονια πολλά! :dancing: :dancing: :dancing:

Καλά Χριστούγεννα! :dancing: :dancing: :dancing:

Ότι επιθυμείς! :dancing:

και όσες επιθυμείς! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :rockon: :rockon: :rockon: :tits:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
a
αλλανταλλων κι οτι ναναι!

ουτε τι διαβαζεις μπορεις να καταλαβεις,και περιμενεις να σε εμπιστευτουμε κιολλας να μας χτιζεις τα σπιτια μας?

αντε χρονια πολλα και να παρακαλας να μη γινει σεισμος το 2010 γιατι απο τοτε και μετα δε θα εχεις την "ελευθερια" να γραφεις στο μπουεδελα τιβι! Τοπιασες το υποννοουμενο ε?
Οχι οχι και ουτε θελω να με εμπιστευτεις γιατι όντως μετά δεν θα εχω την ελευθερια να το κάνω.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
καλα το δικο μου το σπιτι αστο! Μονο στα μπετα αναγκαστικα εκανε την επιβλεψη ο μηχανικος και παρατριχα να βρισκομουνα με τρυπα στην ταρατσα γιατι το ζωο ςειχε μπερδεψει τα σχεδια και νομιζε οτι θα εχτιζα και αλλον οροφο με εσωτερικη σκαλα! Ευτυχως που ανεβηκα και το ειδα! Απο τη μια εριχνε η πρεσσα και απο την αλλη ξηλωναμε τα καλουπια!
Τις υπολοιπες εργασιες τις ανελαβα μονος μου(την επιλογη και επιβλεψη μαστορων εννοω) και βρηκα την υγεια μου, υστερα βεβαια απο πολυ ψαξιμο και πολυ διαβασμα! Τουλαχιστο εχω σπιτι που απο το 1992 που τοχτισα εχει προδιαγραφες 2010 ιδιως σε θεματα δικτυωσης, multimedia, θερμανσης, μονωσης, στατικοτητας τειχιων, ηλεκτρολογικων αυτοματισμων κλπ
ΟΠΑΑΑΑΑΑΑΑ ρε μεγάλε όλα αυτά έχει το σπιτι σου απο το 1992?ΑΧΑΑΧΧΑΧΑ τώρα κατάλαβα γιατι σκας εεε Παρτο χαμπάρι φτωχομπινε σε νέο σπιτι δεν πας και οσο να χτυπιεσαι οι τιμές δεν πέφτουν.Να στο πω αλλιος Όταν τα επιτόκια των τραπεζων θα γίνουν ιδια με της άλλες ευρωπαικές χώρες τότε ίσως να πέσουν οι τιμές.Αυτο πότε θα γίνει???ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ οπότε κάτσε εκει στην καλυβα σου και ασε εμάς να τα βάλουμε στον κωλο μας και να τα χερόμαστε.Την επόμενη φορά που θα χτίσεις καλύτερα να επιβλέπεις τα τσαντίρια των τσιγγάνων γιατι εάν ο μηχανικός σου που λες εσυ ότι έκανε τέτοιο λάθος φαντάζομαι την αμοιβή του όπως και το σπίτι που εχτισες αφου ανέλαβες εσυ την επίβλεψη χαχαχα.Να σε πάρω και στης δικες μου οικοδομές να έχει προδιαγραφές ισάξια του ετους 2050.χαχαχαχα Ακου απο το 1992 προδιαγραφές 2010 χαχαχαχαχαχαχα
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Και για όσους είναι μέσα στα κόλπα και έχουν λίγο μυαλό δεν είναι ανάγκη πάντα να αγοράσεις το οικόπεδο ή να είναι αποκλειστικα αντιπαροχή με αποτέλεσμα να βιαζεσαι να αποδεσμευσης τα κεφάλαια σου. Υπάρχουν πολλά Deal που γίνονται με τον τύπο που έχει το οικόπεδο.
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
ΟΠΑΑΑΑΑΑΑΑ ρε μεγάλε όλα αυτά έχει το σπιτι σου απο το 1992?ΑΧΑΑΧΧΑΧΑ τώρα κατάλαβα γιατι σκας εεε Παρτο χαμπάρι φτωχομπινε σε νέο σπιτι δεν πας και οσο να χτυπιεσαι οι τιμές δεν πέφτουν.Να στο πω αλλιος Όταν τα επιτόκια των τραπεζων θα γίνουν ιδια με της άλλες ευρωπαικές χώρες τότε ίσως να πέσουν οι τιμές.Αυτο πότε θα γίνει???ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ οπότε κάτσε εκει στην καλυβα σου και ασε εμάς να τα βάλουμε στον κωλο μας και να τα χερόμαστε.Την επόμενη φορά που θα χτίσεις καλύτερα να επιβλέπεις τα τσαντίρια των τσιγγάνων γιατι εάν ο μηχανικός σου που λες εσυ ότι έκανε τέτοιο λάθος φαντάζομαι την αμοιβή του όπως και το σπίτι που εχτισες αφου ανέλαβες εσυ την επίβλεψη χαχαχα.Να σε πάρω και στης δικες μου οικοδομές να έχει προδιαγραφές ισάξια του ετους 2050.χαχαχαχα Ακου απο το 1992 προδιαγραφές 2010 χαχαχαχαχαχαχα
οτι πεις,
χτισε εσυ τωρα σπιτα το 2010 με προδιαγραφες 1970 και ασε με εμενα να μενω στην καλυβα μου, απο τσιγκο ειναι το ταβανι και σακουλες τζαμπο εχω για παραθυρα, ναι αυτο στη διαφημιση της τζαμπο ητανε το σπιτι μου!

Α και κατι αλλο, οταν ξεκινησει το πισωγυρισμα(οπως ειχε γινει και με το χρηματιστηριο) αυτοι που θα χασουν πρωτοι και τα περισσοτερα ειναι οι εξυπνακηδες σαν και σενα! Δε σε λυπαμαι καθολου! Οτι παθεις το αξιζεις 100% εσυ ειδικα!


Τελικα εμαθες για τις ενδοδαπεδιες? Ρωτησες κανενα περαστικο στο δρομο? Μηπως σου τοπε καμια πορνη στη φυλης? Το ειδες στον υπνο σου?

ααααχαχαχαχαχα ασχετε, το παιζεις και κατασκευαστης! Πριν παρεις το πρωτο δανειο ρε τι δουλεια εκανες? ταξιτζης? σουβλατζης? δε σε κοβω για κατι παραπανω...
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.218
Like
4
Πόντοι
166
Τι κάνεις φίλε? :rockon:

Χρονια πολλά! :dancing: :dancing: :dancing:

Καλά Χριστούγεννα! :dancing: :dancing: :dancing:

Ότι επιθυμείς! :dancing:

και όσες επιθυμείς! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :rockon: :rockon: :rockon: :tits:
χρονια πολλα φιλε μου!
και συ χιλια μουνια στη πουτσα σου το 2010!

δες στις αναζητησεις ιεροδουλων, εβαλα αγγελια ψαχνω την παπια αχαχαχαχαχα
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
σορρυ κιόλας, αλλα εσυ νομιζεις οτι κατεχεις υψηλά μαθηματικά?
εδω ειναι αισχρο να ειρωνευεσαι αλλους που δεν κατεχουν κατι που εσυ κατεχεις και θεωρεις λογικό εσυ να ειρωνεύεσαι ατομα που τουλάχιστον εχουν βγαλει ενα λύκειο και εκαναν και κάποιες ακομα σπουδες?

Μα δεν ειρωνευωμαι κανεναν ..... (αντε παλι....)

Ειδες τον μεμο που παραλιγο να μεινει με σπιτι με τρυπα ''εξαερισμου'' ?  :2funny: :2funny: :2funny:


Αυτο ηθελε ΠΟΛΛΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ φαινεται για να γινει.....  :2funny: :2funny:





Απλα ο Μεμος μιλαει με στοιχεια και οι αλλοι με δεικτες θεωρειας ABCDEF  :jerking: :jerking: :jerking:.....


Κοινως ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΑΛΑ.....


Τιποτα αλλο εχεις να μας πεις ?  :think:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Για να δουμε το 2010 πως θα παει

Το θεμα εχει εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον για μενα, και ως εκ τουτου το παρακολουθω


ΕΕΕΕΕΕΤΣΙ !!!

Εδω μονο εγκυκλοπαιδικα θεματα εχει......
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
καλα το δικο μου το σπιτι αστο! Μονο στα μπετα αναγκαστικα εκανε την επιβλεψη ο μηχανικος και παρατριχα να βρισκομουνα με τρυπα στην ταρατσα γιατι το ζωο ςειχε μπερδεψει τα σχεδια και νομιζε οτι θα εχτιζα και αλλον οροφο με εσωτερικη σκαλα! Ευτυχως που ανεβηκα και το ειδα! Απο τη μια εριχνε η πρεσσα και απο την αλλη ξηλωναμε τα καλουπια!
Τις υπολοιπες εργασιες τις ανελαβα μονος μου(την επιλογη και επιβλεψη μαστορων εννοω) και βρηκα την υγεια μου, υστερα βεβαια απο πολυ ψαξιμο και πολυ διαβασμα! Τουλαχιστο εχω σπιτι που απο το 1992 που τοχτισα εχει προδιαγραφες 2010 ιδιως σε θεματα δικτυωσης, multimedia, θερμανσης, μονωσης, στατικοτητας τειχιων, ηλεκτρολογικων αυτοματισμων κλπ

θελω να πω οτι δινεται η δυνατοτητα ακομη και σε σενα (που νομικά και "τυπικα" εισαι ασχετος με το αντικειμενο) σκεψου ποσοι αλλοι άσχετοι χτιζουν τα σπιτια τους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom