Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
χαχαχαχα! καμια φορα κοροιδευουμε τις γιαγιαδες μας για τα μυαλα τους και για το ποσο συντηρητικοι ηταν...αλλα ΠΟΤΕ δεν πεινασαν....αν και αμορφωτοι....(τουλαχιστον οι δικες μου οι γιαγιαδες) :grin:

Αυτό ξαναπέστω Θάνο. ;)

 

Επισκέπτης
εγω οσους ειδα να ρισκαρουν χοντρα ενα ξερω.....ή ειχαν πισινη...ή καναν κομπινες.....ποιος ηταν αυτος που ρισκαρε χοντρα και πηγε με το σταυρο στο χερι και ΝΑΙ πετυχε.....να ξερω να το κανω και γω και αλλοι αν ειναι!

1. αλλο διαζείριση ρίσκου άλλο τζόγος (ρισκαρε χοντρα)
2. δεν ποντάρεις όλα σου τα λεφτά σε ένα τομέα (ειχαν πισινη)
3. οι πιθανότητες δεν κάθονται σε όλους, αλλα ναι, ολοι ψιλοπετυχαίνουν και πολλοοι καταφέρνουν και ζουν άνετα
4. "με το σταυρο στο χερι" ποιος πάει γενικότερα? ΑΝ δεν είσαι πιο κκάτω κι απο κλητήρας όλο και κάτι θα χεις χρειαστει να κάνεις...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αλλα εγω αν ήξερα ότι μεθαύριο θα πεθάνω, δεν θα χα πρόβλημα να μείνουν με κάποια λεφτά η δ/τα οι απογονοι και κληροονόμοι μου. Θα το επιδίωκα μάλιστα.

Καλά πέθανε εσύ και βλέπουμε :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
Αυτό ξαναπέστω Θάνο. ;)
ετσι πιστευω πως ειναι!
1. αλλο διαζείριση ρίσκου άλλο τζόγος (ρισκαρε χοντρα)
2. δεν ποντάρεις όλα σου τα λεφτά σε ένα τομέα (ειχαν πισινη)
3. οι πιθανότητες δεν κάθονται σε όλους, αλλα ναι, ολοι ψιλοπετυχαίνουν και πολλοοι καταφέρνουν και ζουν άνετα
4. "με το σταυρο στο χερι" ποιος πάει γενικότερα? ΑΝ δεν είσαι πιο κκάτω κι απο κλητήρας όλο και κάτι θα χεις χρειαστει να κάνεις...
δεν ειπα για τζογο σε καμια περιπτωση και σε τυχερα παιχνιδια! να σου κατσει το τζοκερ....ναι αν σου κατσει σου αλλαζει την ζωη! και αν δεν εισαι μαλακας βεβαια να τα σκορπισεις οπου να ναι!
φυσικα και δεν πονταρεις τα παντα σε εναν μονο τομεα! αν κατι παει στραβα μετα την πουτσησες!
εγω ξερω οτι οι πιθανοτητες και οι περιπτωσεις οι καλες ειναι για τους λιγους? θες να το παρουμε με βαση τον νομο πιθανοτητων?
οταν λεμε οτι ναι οκ ποιος παει με το σταυρο στο χερι? οκ να κανεις λαμογια....αλλα οχι να κανουμε και ανηθικα πραγματα ή εις βαρος σε αλλων ανθρωπων για να βγαλουμε..........αν και καποιοι ετσι βγαζουν......παταν επι πτωματων....
Ποιανου οι γιαγιάδες δεν πείνασαν μεταπολεμικά?
Μήπως αυτων που οι προ-παπούδες φόραγαν κουκούλα?
οι δικες μου! και σε πληροφορω οτι ο παππους μου πολεμησε και στους ανταρτες!
κοιταξε πεινασαν....αρχικα.....αλλα εγω απο μια ηλικια και μετα που αρχισα να θυμαμαι και μεχρι τωρα ειδα οτι ηταν συντηριτικοι και ζησαν αξιοπρεπως!! και ενα σπιτι καναν και κανα 2 χωραφακια ειχαν και ουτε ρισκα καναν και αμορφωτοι ηταν και συντηριτικοι.......και οικονομια στην οικονομια.....κατα καιρους πηγαιναν και κανα ταξιδακι ενταξει οικονομια αλλα δεν εισαι και ζωο θα πας και καπου!
μην το παμε απ το ενα ακρο στο αλλο!!! ενταξει αυτοι που λες εσυ με τις κουκουλες φαγαν με χρυσα κουταλια και δεν κανα απλα ενα ΣΠΙΤΑΚΙ!! ασε τωρα.....αφησαν οχι κατι παραπανω αλλα πολυ παραπανω.....
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Όλοι μάγκες Θάνο με δανεικό χρήμα.

Οι περισσότεροι είμαστε υπερχρεωμένοι (δεν λέω για το κρατικό χρεος, ΚΑΙ  ότι μας αναλογεί ατομικά) και είναι λίγοι πλέον αυτοί που έχουν μασουράκι για μια στραβη κατάσταση.
Το ζήτημα είναι ότι οι τράπεζες δεν μπορούν να επιβιόσουν (και φυσικά μαζί τους και τα λαμόγια) αν δεν δανείζουνε χρήμα.
Δλδ αυτό που ήδη έχει ξεκινήσει, να αποφεύγουμε τον δανεισμό τους ΠΟΝΑΕΙ πολύ.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι δεν κινήται το χρήμα, δες τι προσπαθεί να κάνει-προτίνει η Κλωνίτσα, ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΤΟΥΜΕ ΘΕΛΕΙ (και ας πεθάνουμε από το άγχος της αποπληρωμής).
Σκέφτεται εντελός ανήθηκα, σε στέλνει στην τράπεζα για δανεικά
Αλλά δεν προτίνει να πάρει αυτή το ρίσκο, και να της δώσουμε γραμμάτεια
 

Επισκέπτης
Όλοι μάγκες Θάνο με δανεικό χρήμα.

Οι περισσότεροι είμαστε υπερχρεωμένοι (δεν λέω για το κρατικό χρεος, ΚΑΙ  ότι μας αναλογεί ατομικά) και είναι λίγοι πλέον αυτοί που έχουν μασουράκι για μια στραβη κατάσταση.
Το ζήτημα είναι ότι οι τράπεζες δεν μπορούν να επιβιόσουν (και φυσικά μαζί τους και τα λαμόγια) αν δεν δανείζουνε χρήμα.
Δλδ αυτό που ήδη έχει ξεκινήσει, να αποφεύγουμε τον δανεισμό τους ΠΟΝΑΕΙ πολύ.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι δεν κινήται το χρήμα, δες τι προσπαθεί να κάνει-προτίνει η Κλωνίτσα, ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΤΟΥΜΕ ΘΕΛΕΙ (και ας πεθάνουμε από το άγχος της αποπληρωμής).
Σκέφτεται εντελός ανήθηκα, σε στέλνει στην τράπεζα για δανεικά, να τα πάρει αυτή.
Αλλά δεν προτίνει να πάρει αυτή το ρίσκο, και να της δώσουμε γραμμάτεια


Θα μπορουσα να είχα τσατιστει με αυτο που λες.
Αλλα δε βαριεσαι....

Δεν είπα να δανειστει.
Είπα τι θα γίνει ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ να δανειστει.

Κάποτε θα μάθεις κι εσυ να διαβάζεις...
(κι άν δεν μάθεις στα @@ μας...)
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
Όλοι μάγκες Θάνο με δανεικό χρήμα.

Οι περισσότεροι είμαστε υπερχρεωμένοι (δεν λέω για το κρατικό χρεος, ΚΑΙ  ότι μας αναλογεί ατομικά) και είναι λίγοι πλέον αυτοί που έχουν μασουράκι για μια στραβη κατάσταση.
Το ζήτημα είναι ότι οι τράπεζες δεν μπορούν να επιβιόσουν (και φυσικά μαζί τους και τα λαμόγια) αν δεν δανείζουνε χρήμα.
Δλδ αυτό που ήδη έχει ξεκινήσει, να αποφεύγουμε τον δανεισμό τους ΠΟΝΑΕΙ πολύ.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι δεν κινήται το χρήμα, δες τι προσπαθεί να κάνει-προτίνει η Κλωνίτσα, ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΤΟΥΜΕ ΘΕΛΕΙ (και ας πεθάνουμε από το άγχος της αποπληρωμής).
Σκέφτεται εντελός ανήθηκα, σε στέλνει στην τράπεζα για δανεικά, να τα πάρει αυτή.
Αλλά δεν προτίνει να πάρει αυτή το ρίσκο, και να της δώσουμε γραμμάτεια
εγω ενα ξερω......οτι το δανειο ειναι η χειροτερη θηλεια που μπορεις να βαλεις στον λαιμο σου!
αυτο που καναν οι παλιοι οτι εχω παιρνω,δεν εχω απλα κανω οικονομια μεχρι να μπορεσω να παρω δεν ηταν και πολυ ασχημο....
μπορει να με πειτε συντηρητικο αλλα καλυτερα ετσι παρα με μια θηλεια στο λαιμο μου!
εχω ενα φιλο χρονια κανουμε παρεα! τι εκανε μια ζωη.....χρεωνοταν για να κανει αγορες....
ισως ακουστει αστειο αλλα τι εκανε? δανειζοταν ενω παραλληλα δουλευε μια ζωη....και επαιρνε π.χ κινητο....ρουχα ενα καρο πραγματα.....ΑΛΛΑ μετα ειχε καθε μηνα απο τα 600 ευρω που επαιρνε (παλια) τα 350-400 ορισμενες φορες στα χρεη.....με το που τελειωνε το ενα χρεος ξεκινουσε αλλο.....ναι αλλα ο φιλος μου μεγαλωσε, μεγαλωσε ο μισθος καπως αλλα μεγαλωσαν και τα χρεη........ακουω τις προαλες χωρια απο το αυτοκινητο......ενα καρο πραγματα και ψωνια.....και λεω σε εναν αλλο φιλο ρε μαλακα αυτος θα φτασει σε σημειο να παρει ΔΑΝΕΙΟ για να κανει αγορες και να δινει λιγα λιγα μετα......τι ηθελα και το πα.....μου απανταει ο φιλος, ασε το χει κανει ηδη.....απο την Εθνικη......
το παληκαρι δεν εχει στανταρ δουλεια....δηλ μπορει αυριο να ναι στον αερα....
δεν εχει υπομονη να βαλει φραγκα στην ακρη για να κανει αγορες....παει και δανειζεται χωρις να ξερει αν αυριο θα δουλευει....χωρια οτι εχει και καποια παγια εξοδα τον μηνα.....προσωπικα εξοδα,αυτοκινητου....ασφαλεια,κινητο(παγιο)..........κλπ

Υ.Γ. σορυ για το ψιλο οφτοπικ αλλα καπως ετσι ειναι! νομιζα οτι οσο εισαι πιτσιρικας κανεις απερισκεπτες κινησεις και οσο μεγαλωνεις βαζεις μυαλο! αλλα δεν ειναι ολλοι ετσι! καταλαβα οτι ο πιτσιρικας που ειναι βλακας μεγαλωνει και παλι βλακας παραμενει! μεγαλωνει η βλακια του!
οταν καποιοι δανειζονται για να παρουν αυτοκινητο με 0 ευρω προκαταβολη και να το ξεχρεωνουν 7 χρονια.....δεν το καταλαβα ΠΟΤΕ!!
+ οτι θες βενζινες ασφαλειες τελη κυκλοφοριας ανταλακτικα σερβις μια στο τοσο κανα λαστιχο καμια εξατμιση......και να το ξεχρεωνεις 7 χρονια ενω θα ναι παλιο?να στο καψουν στην 5 ετια και μετα να ξεχρεωνεις ακομη......
ποσοι δεν μπορεσαν να ξεχρεωσουν και μετα τους τα πηραν και τα δημοπρατουσαν? (ετσι δεν κανουν καποιοι και με τα σπιτια? και μετα τα παιρνει η τραπεζα?)
το ξαναλεω ας με πουνε καποιοι συντηρητικο! αλλα στην τελικη εμενα αυτη ειναι η αποψη μου! (εχω ακουσει να μου λενε καποιοι οτι με αυτο το σκεπτικο δεν θα παρεις ποτε τιποτα, μια χαρα πηρα και παιρνω)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ειναι πολλοί στην κατάσταση του φίλου σου.

Και καλά μαμιαδες με ξένο κώλο.

Αυτοί συντηρούσαν και γιγάντοναν το σύστημα τόσα χρόνια.

Και τώρα που ΙΣΟΣ κάτι μπορούν να καταλάβουνε επιτέλους, είναι αργαααααααααααααααα

Το να απλώνει κάποιος το χέρι του μέχρι εκεί που φτάνει είναι ΚΑΝΟΝΑΣ.

Αυτόν τον ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΝΟΝΑ τον ξεχάσαμε στο Ελλαντισταν.
 

Επισκέπτης
εγω ενα ξερω......οτι το δανειο ειναι η χειροτερη θηλεια που μπορεις να βαλεις στον λαιμο σου!
αυτο που καναν οι παλιοι οτι εχω παιρνω,δεν εχω απλα κανω οικονομια μεχρι να μπορεσω να παρω δεν ηταν και πολυ ασχημο....
μπορει να με πειτε συντηρητικο αλλα καλυτερα ετσι παρα με μια θηλεια στο λαιμο μου!
εχω ενα φιλο χρονια κανουμε παρεα! τι εκανε μια ζωη.....χρεωνοταν για να κανει αγορες....
ισως ακουστει αστειο αλλα τι εκανε? δανειζοταν ενω παραλληλα δουλευε μια ζωη....και επαιρνε π.χ κινητο....ρουχα ενα καρο πραγματα.....ΑΛΛΑ μετα ειχε καθε μηνα απο τα 600 ευρω που επαιρνε (παλια) τα 350-400 ορισμενες φορες στα χρεη.....με το που τελειωνε το ενα χρεος ξεκινουσε αλλο.....ναι αλλα ο φιλος μου μεγαλωσε, μεγαλωσε ο μισθος καπως αλλα μεγαλωσαν και τα χρεη........ακουω τις προαλες χωρια απο το αυτοκινητο......ενα καρο πραγματα και ψωνια.....και λεω σε εναν αλλο φιλο ρε μαλακα αυτος θα φτασει σε σημειο να παρει ΔΑΝΕΙΟ για να κανει αγορες και να δινει λιγα λιγα μετα......τι ηθελα και το πα.....μου απανταει ο φιλος, ασε το χει κανει ηδη.....απο την Εθνικη......
το παληκαρι δεν εχει στανταρ δουλεια....δηλ μπορει αυριο να ναι στον αερα....
δεν εχει υπομονη να βαλει φραγκα στην ακρη για να κανει αγορες....παει και δανειζεται χωρις να ξερει αν αυριο θα δουλευει....χωρια οτι εχει και καποια παγια εξοδα τον μηνα.....προσωπικα εξοδα,αυτοκινητου....ασφαλεια,κινητο(παγιο)..........κλπ

π.χ. είσαι πλακας
Δεν έχει κάποια διαφορα να δανειστεις για να πάρεις καινούριο αμάξι πχ SLK (που θα αυξησει περαιτερω τα πάγια έξοδα σου)
και να πάρεις επαγγελματικό φορτηγάκι που θα αυξησει τα έσοδα σου?

Αν δεν μπορεις να δουλέψεις σωστα χωρίς φορτηγάκι δεν θα μπορέσεις ποτε να βγάλεις τα χρήματα να το αποκτήσεις ενω αν το πάρεις εύκολα θα το αποπληρωσεις, αφού τα έσοδα σου θα αυξηθούν.
Αυτο λέω τόση ώρα....

Είναι το ίδιο εύκολο να βάζεις 500€ στην άκρη να αγοράσεις σπίτι μετά απο 20 χρόνια, ενώ πληρωνεις 400€ για ενοίκιο ταυτοχρονα με το να πάρεις δάνειο και να πληρώνεις τη δόση όταν δεν πληρωνεις ενοικιο?

Δεν σου φαίνονται λογικά αυτα που λεω?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ειναι πολλοί στην κατάσταση του φίλου σου.

Και καλά μαμιαδες με ξένο κώλο.

Αυτοί συντηρούσαν και γιγάντοναν το σύστημα τόσα χρόνια.

Και τώρα που ΙΣΟΣ κάτι μπορούν να καταλάβουνε επιτέλους, είναι αργαααααααααααααααα

Το να απλώνει κάποιος το χέρι του μέχρι εκεί που φτάνει είναι ΚΑΝΟΝΑΣ.

Αυτόν τον ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΝΟΝΑ τον ξεχάσαμε στο Ελλαντισταν.
ακριβως!
 

Επισκέπτης
ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ειναι πολλοί στην κατάσταση του φίλου σου.

Και καλά μαμιαδες με ξένο κώλο.

Αυτοί συντηρούσαν και γιγάντοναν το σύστημα τόσα χρόνια.

Και τώρα που ΙΣΟΣ κάτι μπορούν να καταλάβουνε επιτέλους, είναι αργαααααααααααααααα

Το να απλώνει κάποιος το χέρι του μέχρι εκεί που φτάνει είναι ΚΑΝΟΝΑΣ.

Αυτόν τον ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΝΟΝΑ τον ξεχάσαμε στο Ελλαντισταν.


Απο εμπειρία: πρόβλημα με τα δάνεια δεν έχουν όσοι αγόρασαν σπίτι, επαγγελματική στέγη, επεέκτειναν μετρημένα την επιχείρηση τους.
Πρόβλημα είχαν αυτοι που με την ευκαιρία του στεγαστικού, πήραν καπάκι και αμάξι...

αν έχει εισοδήματα 1700€ και παρεις δάνειο 300 € ενώ παράλληλα μειώσεις τα έξοδα σου θεωρείς ότι απλώνεις το χέρι σου παραπάνω απο όσο φτάνεις?

 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
π.χ. είσαι πλακας
Δεν έχει κάποια διαφορα να δανειστεις για να πάρεις καινούριο αμάξι πχ SLK (που θα αυξησει περαιτερω τα πάγια έξοδα σου)
και να πάρεις επαγγελματικό φορτηγάκι που θα αυξησει τα έσοδα σου?

Αν δεν μπορεις να δουλέψεις σωστα χωρίς φορτηγάκι δεν θα μπορέσεις ποτε να βγάλεις τα χρήματα να το αποκτήσεις ενω αν το πάρεις εύκολα θα το αποπληρωσεις, αφού τα έσοδα σου θα αυξηθούν.
Αυτο λέω τόση ώρα....

Είναι το ίδιο εύκολο να βάζεις 500€ στην άκρη να αγοράσεις σπίτι μετά απο 20 χρόνια, ενώ πληρωνεις 400€ για ενοίκιο ταυτοχρονα με το να πάρεις δάνειο και να πληρώνεις τη δόση όταν δεν πληρωνεις ενοικιο?

Δεν σου φαίνονται λογικά αυτα που λεω?
εν μερη.....
και οχι ολλα!
1ον γιατι..συμφωνω οτι οσο δινεις νοικι 400 και βαζεις 500 στην ακρη ειναι πολλα τα λεφτα και με αυτα παιρνεις δανειο και ΔΙΚΟ σου σπιτι
αλλα ποιος μου λεει εμενα οτι θα μπορεσω να βαλω τον επομενο μηνα τα 500 στην ακρη και δεν θα μου τυχει μια στραβη?
για να φτασω σε επιπεδο να εχω 400 νοικι 500 στην ακρη + παγια εξοδα σπιτιου (τα παντα ολλα ετσι? απο κοινοχρηστα φως νερο τηλ πετρελαιο) + ψωνια + να ζω καμια βενζινη  κλπ (να μην πω παρακατω) (ας πουμε οτι δεν εχεις παιδια χαρτζηλικια-φροντιστηρια κλπ)
ΤΙ ΜΙΣΘΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΕΙΣ????????    οεο!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Όχι δεν μου ακούγονται λογικά αυτά που λες Κλωνίτσα.

1. Γιατί άλλο αποταμίευση και άλλο αναγκαστική αποπληρωμή με τόκους

2. Τις πραγματικές ανάγκες τις καθορίζει ο χρόνος ενώ τις επιθυμίες η στιγμή (αν δεν το καταλάβες - βαριεμαι να στο εξηγήσω)

3. Ουσιαστικά σε ένα στεγαστικό δάνειο (ποσού άνω των 200000ευρώ και διάρκεια αποπληρωμής 30+χρόνια) το ενοίκιο  σχεδόν το καρπόνεται ως τόκους η τράπεζα
 

Επισκέπτης
1. Γιατί άλλο αποταμίευση και άλλο αναγκαστική αποπληρωμή με τόκους
και στην τράπεζα θες να πεις ότι ουσιαστικά δεν μειώνεται το κεφάλαιό σου, η αγοραστική σου δύναμη>

2. Τις πραγματικές ανάγκες τις καθορίζει ο χρόνος ενώ τις επιθυμίες η στιγμή (αν δεν το καταλάβες - βαριεμαι να στο εξηγήσω)
γι αυτο έκανα διαχωρισμό ανάμεσα σε SLK και επαγγελματικό αμάξι

3. Ουσιαστικά σε ένα στεγαστικό δάνειο (ποσού άνω των 200000ευρώ και διάρκεια αποπληρωμής 30+χρόνια) το ενοίκιο το σχεδόν καρπόνεται ως τόκους η τράπεζα
για να πάρεις σπίτι αξίας 200.000 θεωρώ απαραίτητο να χεις κεφάλαιο τουλάχιστον 50.000 ή άλλες καβάτζες

 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Η αποταμίευση δεν είναι αναγκαστικά πάντα σε μορφή τραπεζικής κατάθεσης ;)
ή η αποταμίευση μπορεί να μη έχει πάντα την μορφή αναγκαστικής στέρησης απλών επιθυμιών ;)
(πχ. μια ξαφνική κληρονομιά που δεν θέλεις να την εκποιήσεις, αλλά την βαστάς γκαβάτζα)

Ενώ αν είσαι με το ΠΑΛΟΎΚΙ της δόσης στον λώκο και με την τράπεζα να σε πιέζει (να δεις το εγκεφαλικό ή το καρδιακό πως σου έρχεται, ούτε ραντεβου να το είχες) :fuck1:

 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
το μαθαμε κι αυτο..

η κληρονομια ειναι αποταμιευση !!!!  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom