Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Επειδη έχω κληρονομίσει κάτι λιρίτσες και τις προσέχω πολύ, γι'αυτό με ειρωνεύται ο παπαΓιώργης.
 

Επισκέπτης
Επειδη έχω κληρονομίσει κάτι λιρίτσες και τις προσέχω πολύ, γι'αυτό με ειρωνεύται ο παπαΓιώργης.

αυτο κι αν ειναι ασυμφορη επενδυση...

εκτος και αν πονταρεις σε επερχομενη κριση και γι αυτο τη ευχεσαι....

χαχα!!!! σε πιασαμε!!!!!!!!!!!!!!
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
- μητσο, γιατι δε φορας ρολόι ?

- γιατι δεν εχω. ασε ρε, θα παρω πιο μετα, αφου οι απατεωνες ολο τις ριχνουν τις τιμες, φαντασου ποσα βγαζουν απο ενα ρολόι. καθε μηνα πεφτουν οι τιμες, μαλακας ειμαι ????


- μητσο, γιατι κυκλοφορεις με σαγιονάρες ?

- γιατι τα παπουτσια συνεχως φτηναινουν. φαντασου περιθωρια κερδους που εχουν οι απατεωνες. μαλλον θα παρω του χρονου.


- μητσο, γιατι μαζευεις το νερο της βροχης για ποσιμο ?

- το ηξερες οτι η ευδαπ ειναι η μεγαλυτερη σε κερδη δεκο ? τα μουνια παιρνουν τα λεφτα μας και μας γεμιζουν και το νερο με χλωριο. ασε ρε συ..


- μητσο, γιατι δεν εχεις γαλα για τον καφε ?

- καλα, δεν ειδες οτι επεσαν οι τιμες στο γαλα ? τις εριξε η δελτα. φαντασου ποσα λεφτα εβγαλαν τοσα χρονια στις πλατες μας τα λαμογια. μολις πιασει τα 17 λεπτα το λιτρο, μαλλον θα αρχισω να αγοραζω. θεωρω οτι αυτη πρεπει να ειναι η τιμη του.


- μητσο, γιατι δεν εχεις τηλεοραση ?

- διοτι οι τιμες τους πεφτουν καθε βδομαδα. κατσε να σταθεροποιηθουν πρωτα. το ξερεις οτι μια 32άρα κανει τωρα 250 ευρω, πριν τρεις μηνες εκανε 400 και πριν ενα χρονο 550 ?? αντε να πανε να γαμηθουν τα λαμογια. οταν φτασει το 50άρικο μπορει να παρω μία.


- μητσο , γιατι δεν εχεις κανενα dvd player ρε συ να βλεπεις τζαμι κανενα ψωλόμουνο ?

- καλα, εισαι σοβαρος ? σ αυτες τις τιμες ? το ξερεις οτι ενα dvd player πριν 3 χρονια ειχε 100 ευρω, πριν ενα χρονο 50 και τωρα κανει 9,90 ευρω σε κατι προσφορες του καρφούρ ???? αντε ρε με τα λαμογια. θα παρω ενα οταν το δωσει καμια εφημεριδα τζαμπα μαζι με τα δισκακια.


- μητσο, γιατι δεν εχεις αυτοκινητο ?

- καλα ρε συ, δεν εχει πεσει στην αντιληψη σου η μεγαλη απατη των αυτοκινηταδων ? ενα φιατ πούντο εκανε πριν 7 χρονια 12.000 ευρω και τωρα το ξεκινανε απο 8.700. νομιζεις οτι αυτη ειναι η τιμη του ? οχι βεβαια !!!! θα περιμενω λιγο (καμια δεκαετία) ακομα..


- μητσο, πως και δεν εχεις παντρευτει ρε συ ? κοντευεις τα 40..

- ρε συ, πλακα μου κανεις ???? ξερεις ποσο κανει μια γέννα σε κρατικο μαιευτηριο ???? ισα με 500 ευρω.. και να σκεφτεις οτι μια ξαδελφη μου προ 5ετίας ειχε πληρωσει πανω απο 1500. ασε, οταν γινει πραγματικοτητα η δωρεαν υγεια κατι θα γινει. δε με πηραν και τα χρονια..


- μητσο, γιατι μενεις σε τσαντιρι αφου δεν εισαι και πολυ γυφτος ρε συ ????

- διοτι διαβασα 2 μεγαλους μαγκες που γραφουν στο bourdela.tv, τον χαχαχαχαχουχα και τον τρικαρδο, οτι τα σπιτια ειναι αδικαιολόγητα ακριβα, οτι υπαρχουν πολλα απουλητα, οτι εχουν πεσει κατα 1578 % οι τιμες τους και οτι την επομενη 20ετία αναμενεται να πεσουν κι αλλο οι τιμες. ε, περιμενω. τι θες ? να μου τα φανε (τα λεφτα που δεν εχω) τα λαμογια οι εργολαβοι ????
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
αυτο κι αν ειναι ασυμφορη επενδυση...

εκτος και αν πονταρεις σε επερχομενη κριση και γι αυτο τη ευχεσαι....

χαχα!!!! σε πιασαμε!!!!!!!!!!!!!!

:think: λες εεεε;;;;;;;;;;;;;;; είναι ασύμφορες οι λίρες, εεεεεε!!!!!!!τότε να στις χαρίσω να μην πίανουν και χώρο στην θυρίδα :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
:think: λες εεεε;;;;;;;;;;;;;;; είναι ασύμφορες οι λίρες, εεεεεε!!!!!!!τότε να στις χαρίσω να μην πίανουν και χώρο στην θυρίδα :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

βρε πουλάκι μου συγκριτικά λέμε!!!

1. δεν παίρνεις τόκους
2. πληρωνεις κιολας για τη φύλαξή τους.

Εννοείς ότι δεν υπάρχουν επενδύσεις που να αποδίδουν περισσότερα?
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
- μητσο, γιατι μενεις σε τσαντιρι αφου δεν εισαι και πολυ γυφτος ρε συ ????

- διοτι διαβασα 2 μεγαλους μαγκες που γραφουν στο bourdela.tv, τον χαχαχαχαχουχα και τον τρικαρδο, οτι τα σπιτια ειναι αδικαιολόγητα ακριβα, οτι υπαρχουν πολλα απουλητα, οτι εχουν πεσει κατα 1578 % οι τιμες τους και οτι την επομενη 20ετία αναμενεται να πεσουν κι αλλο οι τιμες. ε, περιμενω. τι θες ? να μου τα φανε (τα λεφτα που δεν εχω) τα λαμογια οι εργολαβοι ????

Κορυφαίο posτ, καταχωρείται κατευθείαν εδώ... :2funny:

Την ευλογία Σας Πάτερ μου... :grin:
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
- μητσο, γιατι δε φορας ρολόι ?

- γιατι δεν εχω. ασε ρε, θα παρω πιο μετα, αφου οι απατεωνες ολο τις ριχνουν τις τιμες, φαντασου ποσα βγαζουν απο ενα ρολόι. καθε μηνα πεφτουν οι τιμες, μαλακας ειμαι ????


- μητσο, γιατι κυκλοφορεις με σαγιονάρες ?

- γιατι τα παπουτσια συνεχως φτηναινουν. φαντασου περιθωρια κερδους που εχουν οι απατεωνες. μαλλον θα παρω του χρονου.


- μητσο, γιατι μαζευεις το νερο της βροχης για ποσιμο ?

- το ηξερες οτι η ευδαπ ειναι η μεγαλυτερη σε κερδη δεκο ? τα μουνια παιρνουν τα λεφτα μας και μας γεμιζουν και το νερο με χλωριο. ασε ρε συ..


- μητσο, γιατι δεν εχεις γαλα για τον καφε ?

- καλα, δεν ειδες οτι επεσαν οι τιμες στο γαλα ? τις εριξε η δελτα. φαντασου ποσα λεφτα εβγαλαν τοσα χρονια στις πλατες μας τα λαμογια. μολις πιασει τα 17 λεπτα το λιτρο, μαλλον θα αρχισω να αγοραζω. θεωρω οτι αυτη πρεπει να ειναι η τιμη του.


- μητσο, γιατι δεν εχεις τηλεοραση ?

- διοτι οι τιμες τους πεφτουν καθε βδομαδα. κατσε να σταθεροποιηθουν πρωτα. το ξερεις οτι μια 32άρα κανει τωρα 250 ευρω, πριν τρεις μηνες εκανε 400 και πριν ενα χρονο 550 ?? αντε να πανε να γαμηθουν τα λαμογια. οταν φτασει το 50άρικο μπορει να παρω μία.


- μητσο , γιατι δεν εχεις κανενα dvd player ρε συ να βλεπεις τζαμι κανενα ψωλόμουνο ?

- καλα, εισαι σοβαρος ? σ αυτες τις τιμες ? το ξερεις οτι ενα dvd player πριν 3 χρονια ειχε 100 ευρω, πριν ενα χρονο 50 και τωρα κανει 9,90 ευρω σε κατι προσφορες του καρφούρ ???? αντε ρε με τα λαμογια. θα παρω ενα οταν το δωσει καμια εφημεριδα τζαμπα μαζι με τα δισκακια.


- μητσο, γιατι δεν εχεις αυτοκινητο ?

- καλα ρε συ, δεν εχει πεσει στην αντιληψη σου η μεγαλη απατη των αυτοκινηταδων ? ενα φιατ πούντο εκανε πριν 7 χρονια 12.000 ευρω και τωρα το ξεκινανε απο 8.700. νομιζεις οτι αυτη ειναι η τιμη του ? οχι βεβαια !!!! θα περιμενω λιγο (καμια δεκαετία) ακομα..


- μητσο, πως και δεν εχεις παντρευτει ρε συ ? κοντευεις τα 40..

- ρε συ, πλακα μου κανεις ???? ξερεις ποσο κανει μια γέννα σε κρατικο μαιευτηριο ???? ισα με 500 ευρω.. και να σκεφτεις οτι μια ξαδελφη μου προ 5ετίας ειχε πληρωσει πανω απο 1500. ασε, οταν γινει πραγματικοτητα η δωρεαν υγεια κατι θα γινει. δε με πηραν και τα χρονια..


- μητσο, γιατι μενεις σε τσαντιρι αφου δεν εισαι και πολυ γυφτος ρε συ ????

- διοτι διαβασα 2 μεγαλους μαγκες που γραφουν στο bourdela.tv, τον χαχαχαχαχουχα και τον τρικαρδο, οτι τα σπιτια ειναι αδικαιολόγητα ακριβα, οτι υπαρχουν πολλα απουλητα, οτι εχουν πεσει κατα 1578 % οι τιμες τους και οτι την επομενη 20ετία αναμενεται να πεσουν κι αλλο οι τιμες. ε, περιμενω. τι θες ? να μου τα φανε (τα λεφτα που δεν εχω) τα λαμογια οι εργολαβοι ????

Υποκλίνομαι...
Έτσι απλά...


1. Γιατί άλλο αποταμίευση και άλλο αναγκαστική αποπληρωμή με τόκους
και στην τράπεζα θες να πεις ότι ουσιαστικά δεν μειώνεται το κεφάλαιό σου, η αγοραστική σου δύναμη>

2. Τις πραγματικές ανάγκες τις καθορίζει ο χρόνος ενώ τις επιθυμίες η στιγμή (αν δεν το καταλάβες - βαριεμαι να στο εξηγήσω)
γι αυτο έκανα διαχωρισμό ανάμεσα σε SLK και επαγγελματικό αμάξι

3. Ουσιαστικά σε ένα στεγαστικό δάνειο (ποσού άνω των 200000ευρώ και διάρκεια αποπληρωμής 30+χρόνια) το ενοίκιο το σχεδόν καρπόνεται ως τόκους η τράπεζα
για να πάρεις σπίτι αξίας 200.000 θεωρώ απαραίτητο να χεις κεφάλαιο τουλάχιστον 50.000 ή άλλες καβάτζες

Εσύ καλά τα λες..
Απλά ορισμένοι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι υπάρχει ο παραγωγικός δανεισμός και δανεισμός - υπόνομος...
Ο πρώτος αφορά διαρκή αγαθά (από το σπίτι έως την επιχείρηση) και είναι πραγματικό εργαλείο στην ανάπτυξη, αν βέβαια δεν ξανοιχθείς...
Ο δεύτερος αφορά καταναλωτικά - αναλώσιμα αγαθά και φυσικά είναι καταδικαστέος...

Και όλως τυχαίως, όσα νοικοκυριά αντιμεπτωπίζουν πρόβλημα, αυτό δεν είναι απο το στεγαστικό τους αλλά από κάρτες και καταναλωτικία- αυτά γάμησαν τους οικογενειακούς προϋπολπγισμούς για να κυκλοφορεί ο κάθε κάγκουρας με τσερόκη και η κάθε πλύστρα με λουι βιτόν...

Όταν ορισμένοι καταλάβουν ότι ο παραγωγικός δανεισμός, ο οποίος είναι και μια μορφή αποταμίευσης, δεν είναι απαραίτητα κακός, ίσως προχωρήσει λίγο και ο διάλογος...
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Παπαγιωργη αφου οπως προκυπτει απο τα γραφομενα σου εισαι μεγαλο γατονι αλλα ολοι οι αλλοι που περιμενουν να πεσουν οι τιμες ειναι βλακες η γυφτοι, πηγαινε παντα πρωτος εσυ να αγοραζεις τα παντα στις ακριβοτερες δυνατες τιμες γιατι αποτι φαινεται η καταναλωτικη συνειδηση για σενα ειναι μαρκα αντηλιακου!
Μετα βεβαια σαν γνησιος νεοΕλληνας θα γκρινιαζεις γιατι σου πιασανε τον Κ... και γιατι ο γειτονας σου αγορασε το ιδιο πραγμα φτηνοτερα!
Τετοια θυματα σαν και του λογου σου ειναι η βασικη αιτια υπαρξης των απανταχου κερδοσκοπων!
καλα καλα..


καμια καλη ψωλαρπάχτρα εχεις να μου δωσεις ????  :)
 

Επισκέπτης
Σιγουρα παντως οπως αποδειχτηκε περιτρανα την προηγουμενη περιοδο η αγορα ακινητου ΔΕΝ ειναι καλη επενδυση!!!
Οι τιμες τους ειναι πλασματικα υπερυψωμενες και σιγουρα χανεις λεφτα τοσο απο την πτωση της τιμης με το χρονο οσο και απο το gap της εικονικης τιμης στην οποια αγορασες το ακινητο! Αυτη δεν ειναι αλλωστε και η αιτια της παγκοσμιας κρισης? Ολοι θεωρουσανε οτι τα ακινητα συνεχως θα ακριβαινουν θεορωντας τα καλη επενδυση και οταν η φουσκα εσκασε κλαιγανε ολοι τα λεφτα τους απο τις τραπεζες μεχρι τον τελευταιο δανειοληπτη!

Αν εχεις λεφτα χιλιες φορες καλυτερα να αγορασεις γη η απλα να τα βαλεις κλειστα και να παιρνεις τους τοκους!

Επενδυση δεν σημαινει μετατροπη του χρηματος σε ακινητο περιουσιακο στοιχειο! Σημαινει εκμεταλλευση του χρηματος με τροπο που αποφερει κερδος!

Αν ψάξεις λιγο πριν θα δεις ότι εγω είπα ότι τα ακίνητα δεν είναι καλή επένδυση. Αν δεν βαρεθω θα στο παραθεσω.
Αυτο όμως δεν κάνει τις λίρες καλή επένδυση γιατι ούτε κι αυτες είναι.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Εχει αρκετες που παιρνουνε 250-300 την ωρα, αλλα για σενα που εισαι μαγκας υπαρχει και ενα μπαζο που παιρνει 1000 την ωρα! Μην περιμενεις να ριξει τις τιμες της ορμα τωρα που ειναι ακριβα γιατι το καλο πραμα κοστιζει!
αχαχαχαχαχαχα
βλακάκος μου φαινεσαι..

για διάβασέ με στις πουτανες και θα καταλαβεις.

κι αν απο το προηγουμενο ποστ μου το μονο που καταλαβες ηταν το μανιφεστο σου περι συνειδησης καταναλωτων και λοιπες αρλουμπες, ας προσεχες..  :-* :-* :-* :-*
 

Επισκέπτης
Σιγουρα παντως οπως αποδειχτηκε περιτρανα την προηγουμενη περιοδο η αγορα ακινητου ΔΕΝ ειναι καλη επενδυση!!!
Οι τιμες τους ειναι πλασματικα υπερυψωμενες και σιγουρα χανεις λεφτα τοσο απο την πτωση της τιμης με το χρονο οσο και απο το gap της εικονικης τιμης στην οποια αγορασες το ακινητο! Αυτη δεν ειναι αλλωστε και η αιτια της παγκοσμιας κρισης? Ολοι θεωρουσανε οτι τα ακινητα συνεχως θα ακριβαινουν θεορωντας τα καλη επενδυση και οταν η φουσκα εσκασε κλαιγανε ολοι τα λεφτα τους απο τις τραπεζες μεχρι τον τελευταιο δανειοληπτη!

Αν εχεις λεφτα χιλιες φορες καλυτερα να αγορασεις γη η απλα να τα βαλεις κλειστα και να παιρνεις τους τοκους!

Επενδυση δεν σημαινει μετατροπη του χρηματος σε ακινητο περιουσιακο στοιχειο! Σημαινει εκμεταλλευση του χρηματος με τροπο που αποφερει κερδος!


να τι είπα και δεν μπήκες στην κόπο να διαβασεις, αλλα μπηκες στον κόπο να διαστρεψεις τα λεγόμενά μου


" Απ: Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;
« Απάντηση #4042 στις: σήμερα στις 11:38 »

Αλλά και το να έχεις τα λεφτά στην τράπεζα μου φαίνεται απλά σίγουρη χασούρα....
Το δ/μα ακόμα και να χάσει αρκετά την αξία του, πάλι εχεις κεραμίδι πανω απο το κεφάλι σου και σου δίνει μια σιγουρια παραπάνω.
Εκτός αν το πάρεις για να ζεις απο τα ενοίκια που ούτως ή άλλως δεν είναι αρκετα΄καλή επένδυση. "

 

Επισκέπτης
δεν
Συμφωνω εν μερει μαζι σου (προτωφανες!!χαχαχα)

Εκεινο που θελω να μου εξηγησεις ειναι πως η αγορα ακινητου αποτελει καλη επενδυση αφου αν υποθεσουμε πως αγοραζεις ενα ακινητο με αρικη τιμη 250.000 και δανειο 30 ετων, τελικα θα σου εχει κοστισει πανω απο 350.000 με τους τοκους ενω την στιγμη της ληξης του δανειου η πραγματικη αξια του ακινητου δεν θα ξεπερνα τις 150.000! Αν σε αυτα τα νουμερα υπολογισεις και την ζημια απο τους τοκους του κεφαλαιου που χανεις αν ειχες τα λεφτα στην τραπεζα, τοτε ειναι εμφανες πως η αγορα ακινητου με δανειο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ αλλα ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ!!!

Ο πατερας μου είχε πάρει δάνειο του οποιου η δόση ήταν 20.000 όταν ο μισθός του ήταν 50.000
Το αποπλήρωσε πληρώνοντας 20.000 όταν ο μισθός του ήταν 220.000.
Και το σπίτι τώρα μπορεί να πουληθει 120.000...
Προφανώς δεν έχεις λάβει υπ όψιν τον πληθωρισμό...
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
δεν
Συμφωνω εν μερει μαζι σου (προτωφανες!!χαχαχα)

Εκεινο που θελω να μου εξηγησεις ειναι πως η αγορα ακινητου αποτελει καλη επενδυση αφου αν υποθεσουμε πως αγοραζεις ενα ακινητο με αρικη τιμη 250.000 και δανειο 30 ετων, τελικα θα σου εχει κοστισει πανω απο 350.000 με τους τοκους ενω την στιγμη της ληξης του δανειου η πραγματικη αξια του ακινητου δεν θα ξεπερνα τις 150.000! Αν σε αυτα τα νουμερα υπολογισεις και την ζημια απο τους τοκους του κεφαλαιου που χανεις αν ειχες τα λεφτα στην τραπεζα, τοτε ειναι εμφανες πως η αγορα ακινητου με δανειο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ αλλα ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ!!!
και η λυση ποια ειναι! για αυτους που δεν εχουν χοντρο χρημα κας και ετοιμα σπιτια?
ολοι στο νοικι...? και εγω ειπα απ το πρωι αυτο που λες και συ οτι 30 χρονια δανειο των 250 με τοκους 350 και μετα απο 30 χρονια να χει 150.....ναι δεν ειναι επενδυση αλλα τι???που? πως????
κοπυ πειστ ααπο 270 σελ!

μα καλα σοβαρα μιλας? εδω εγω αυτο που ειπες το ακουσα απο ανθρωπο που παιρνει 1.700 σταθερα τον μηνα.....
και λεει το εξης λογικο.....οτι η γυναικα μου εμενα δεν δουλευει σταθερα ουτε εχει παντα δουλεια.....τα στανταρ λεφτα ειναι τα δικα μου.....+ νοικια + κοινοχρηστα + λογαριασμοι + ψωνια + εξοδα αυτοκινητου (ασφαλειες και ολλα τα σχετικα + κανα εξτρα μια στο τοσο) + να ζησεις +παιδια +φροντιστηρια +++ χιλια δυο....και λεει πως να παω εγω και να βαλω μια θηλεια στον λαιμο μου και να παρω δανειο?????? αν παθω ενα καριδακο κατι ρε αδερφε.....ενα ατυχημα.....τι θα γινει? θα κυνηγαει μετα η τραπεζα την γυναικα και τα παιδια μου?????που θα μεινουν?
λεμε καμια φορα μερικοι οτι ειναι συντηριτικοι.......αντε μετα απ αυτην την περιπτωση που ειπα παραπανω πανε και κανε ριψοκυνδινη κινηση.....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
δεν
Συμφωνω εν μερει μαζι σου (προτωφανες!!χαχαχα)

Εκεινο που θελω να μου εξηγησεις ειναι πως η αγορα ακινητου αποτελει καλη επενδυση αφου αν υποθεσουμε πως αγοραζεις ενα ακινητο με αρικη τιμη 250.000 και δανειο 30 ετων, τελικα θα σου εχει κοστισει πανω απο 350.000 με τους τοκους ενω την στιγμη της ληξης του δανειου η πραγματικη αξια του ακινητου δεν θα ξεπερνα τις 150.000! Αν σε αυτα τα νουμερα υπολογισεις και την ζημια απο τους τοκους του κεφαλαιου που χανεις αν ειχες τα λεφτα στην τραπεζα, τοτε ειναι εμφανες πως η αγορα ακινητου με δανειο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ αλλα ΠΑΝΩΛΕΘΡΙΑ!!!

Μην κρίνεις μόνο από τη σημερινή συγκυρία...
Δες αυτούς που αγόρασαν πριν 15 και 20 χρόνια, με επιτόκια πολύ υψηλότερα από τα σημερινά...
Με 20.000.000 δρχ δάνειο (και δίνοντας και τόκους άλλα 10.000.000 δρχ. δηλ. συνολικά 30.000.000 δρχ ή 100.000 €)  σήμερα έχουν ακίνητα αξίας € 200.000 και άνω...

Και το ματαξαναλέω...Όσοι αγόρασαν πριν το 2006 δεν έχουν χάσει..
Αλλά και οι υπόλοιποι, ας δούμε τί θα γίνει σε ορίζοντα εικοσαετίας...
Αν πχ σε 2-3 χρόνια υπάρξει πάλι άνοδος, τί θα λέτε;
 

hsdpa2004

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
537
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
6
Μα φιλε μου την σημερινη συγκυρια κρινω γιατι σημερα ειναι οι τιμες φουσκες! Παλιοτερα η αγορα βασιζοτανε στην πραγματικη οικονομια οχι στην εικονικη οπως σημερα γιαυτο οι επενδυσεις ειχανε και αξια!
Επισης παλιοτερα για να παρεις δανειο πρωτον επρεπε να εχεις μπαρμπα στην κωρωνη και δευτερον σε καμια περιπτωση δεν επαιρνες το 100% της αξιας του αγαθου που ηθελες να αγορασεις!Με λιγα λογια αν δεν ειχες ενα σημαντικο μερος των χρηματων απο μονος σου δεν αγοραζες τιποτα! Γιαυτο οι ανθρωποι τοτε μπορουσαν ευκολα να αποπληρωσουν τα δανεια τους ακομη και με επιτοκια 25%!
Αγαπητοί φίλοι ξεχνάτε κάτι πολύ βασικό:
στην Αττική το κόστος το ανεβάζει σημαντικά το κόστος κτήσης της γης
Επειδή έχουν κτιστεί ακόμα και τα βουνά, δεν υπάρχουν πλέον διαθέσιμα οικόπεδα, επομένως αν θέλεις 500000€ για ένα οικόπεδο 300 τ.μ. με Σ.Δ. 1,2 χτίζεις 360 τ.μ.. Βάλε και ένα κόστος κατασκευής 800€ * 360 τ.μ. = 288000€. Άρα σύνολο 880000 €(χωρίς συμβόλαια και εφορίες) για 3 - 4 διαμερίσματα.
Επομένως κόστος ανα διαμέρισμα = 880000 / 4 = 220000€ χωρίς κέρδος.
Συνεπώς αν δεν μπούν μαζικά περιοχές στο σχέδιο μην περιμένετε ιδιαίτερη πτώση των τιμών.
 

Επισκέπτης
Αγαπητοί φίλοι ξεχνάτε κάτι πολύ βασικό:
στην Αττική το κόστος το ανεβάζει σημαντικά το κόστος κτήσης της γης
Επειδή έχουν κτιστεί ακόμα και τα βουνά, δεν υπάρχουν πλέον διαθέσιμα οικόπεδα, επομένως αν θέλεις 500000€ για ένα οικόπεδο 300 τ.μ. με Σ.Δ. 1,2 χτίζεις 360 τ.μ.. Βάλε και ένα κόστος κατασκευής 800€ * 360 τ.μ. = 288000€. Άρα σύνολο 880000 €(χωρίς συμβόλαια και εφορίες) για 3 - 4 διαμερίσματα.
Επομένως κόστος ανα διαμέρισμα = 880000 / 4 = 220000€ χωρίς κέρδος.
Συνεπώς αν δεν μπούν μαζικά περιοχές στο σχέδιο μην περιμένετε ιδιαίτερη πτώση των τιμών.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
τι κάθεσαι και λες??????????????????//

μα πραγματικά περιμένεις να καταλάβουν κάτι τόσο προφανές????????????????????????
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

hsdpa2004

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
537
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
6
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
τι κάθεσαι και λες??????????????????//

μα πραγματικά περιμένεις να καταλάβουν κάτι τόσο προφανές????????????????????????
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Αν δεν καταλάβουμε από που ξεκινάει η ακρίβεια (από το κόστος της γης) τότε επι 10 χρόνια θα βλέπουμε τις τιμές να μένουν στάσιμες και θα περιμένουμε την πτώση.
Ο κατασκευαστής θα ρίξει το κέρδος του και όχι το κόστος.
Άρα σε κοστολόγιο κοντά στα 240000€ + κέρδος (τουλάχιστον 30000€) πάμε σε τιμή βάσης 270000€.
Το ίδιο διαμέρισμα μπορεί να το πουλούσαν πριν  2 χρόνια 350000€ αλλά να το δούμε στα 200000€ το κόβω λίγο δύσκολο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom