Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ναι βρε κοπελία, τα πούλησες τα προηγούμενα, αλλά τα επόμενα;;;;;;;;

Και ο γαμπρος τι θα τα κάνει;;;;;;; θα τα ποτίζει;;;;;;;;;;;

Θα σου μείνουνε και ΑΠΟΥΛΗΤΑ & ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΤΑ σκέτος εφιάλτης δλδης.

ΥΓ. χωρίς να θέλω να πω λεπτομέριες, προσωπικά άλλαξα επάγγελμα στα 34ρα επειδής έβλεπα ότι δεν έχει μέλλον και να φανταστεις ότι και καλοσπουδαγμένος ημουνα στο αντικείμενο και με καλές δουλειές.

Τι επάγγελμα έκανες και τι κάνεις τωρα?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τι επάγγελμα έκανες και τι κάνεις τωρα?

Ημουν Πρωθυπουργος :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Πριν τον Μεμοσαν :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Και τώρα είμαι απλός έφορος δημοσίων σχέσεων της ΠΕΚΑΑΔ "ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ"

Αλλά θα επανεκλεγώ......................................κάποτες
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ίσιος:
εάν επαγγελλεσαι ό,τι επαγγέλλεσαι και δεν μπορείς να κάνεις τις αναγωγές μόνος σου πρέπει να το ψάξεις.
θεωρώ ότι έχεις αρκετά μεγάλο I.Q. να καταλάβεις τον συλλογισμό μου.
Εάν ο μέσος Δανός δεν μπαίνει καν στη διαδικασία να κλέψει (απλή και εύκολη/γρήγορη πράξη) το ποδήλατο δημόσιας χρήσης, ενώ ο Ελληνας όπως λέει και ο τίτλος είναι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να κάνει ΠΑΖΑΡΙΑ για ολόκληρο σπίτι θεωρώντας (όχι λανθασμένα) ότι κάποιος/κάποιοι τον κλέβουν συστηματικά ΤΟΤΕ κάτι δεν πάει καλά.
Και στο κράτος (το λαό), και στη νοοτροπία, και στις εμπορικές συναλλαγές και σε πολλά άλλα.

Δεν έχω κληρονομικό χάρισμα να διαβάζω σκέψεις, μόνο τα κείμενα που παρατίθενται και είναι σαφές τί έγραψες...Αν εννοούσες κάτι άλλο δεν το αντελήφθην.

Από τα λίγα που γνωρίζω από εξωτερικό (και μου τα επιβεβαιωνουν άνθρωποι που ζουν χρόνια εκεί, ημεδαποί και αλλοδαποί) φούσκα ακινήτων υπήρξε στις απείρως πιο προηγμένες οικονομίες και κοινωνίες των ΗΠΑ και της Δυτικής Ευρώπης, παζάρια γίνονταν και γίνονται μια χαρά, είτε πρόκειται για ακίνητα είτε και αυτοκίνητα είτε για κινητά και οι δικηγόροι και οι λογιστές ζουν και βασιλεύουν και βγάζουν και πολλαπλάσια σε σχέση με τους έλληνες συναδέλφους τους...
Η διαφορά με το εξωτερικό είναι ότι τα περιθώρια δράσης λαμογίων ανεξαρτήτως επαγγέλματος, αρπακολλατζήδων, επίορκων ΔΥ που υποτίθεται ότι ελέγχουν την αγορά (αν και είδαμε τί έγινε σε ηπα και αγγλία) και αλεξιπτωτιστών είναι σαφώς μικρότερα και αυτό έχει να κάνει με τους ανθρώπους που απαρτίζουν την κάθε κοινωνία...
 

Επισκέπτης
Ναι βρε κοπελία, τα πούλησες τα προηγούμενα, αλλά τα επόμενα;;;;;;;;

Και ο γαμπρος τι θα τα κάνει;;;;;;; θα τα ποτίζει;;;;;;;;;;;

Θα σου μείνουνε και ΑΠΟΥΛΗΤΑ & ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΤΑ σκέτος εφιάλτης δλδης.

ΥΓ. χωρίς να θέλω να πω λεπτομέριες, προσωπικά άλλαξα επάγγελμα στα 34ρα επειδής έβλεπα ότι δεν έχει μέλλον και να φανταστεις ότι και καλοσπουδαγμένος ημουνα στο αντικείμενο και με καλές δουλειές.

Και τωρα που μιλάγαμε.... μπήκε ο νέος νοικάρης στο γραφείο!!!
Νοικιάζει μια γκαρσονιέρα 40μ² 320€
Αναρωτιέμαι, αν έπερνε δάνειο και την αγόραζε 70.000 θα πλήρωνε δόση 350 για 25 χρόνια,
εσείς δεν θα προτιμούσατε να την αγοράσετε?

Μιλάω, όχι απ την πλευρα του ΄κατασκευαστη αλλά απ την πλευρα του νοικάρη.
Αν περνούσα σε σχολή επαρχίας είχα σκεφτεί ότι δεν θα νοικιαζα αλλα θα αγόραζα το σπίτι που θα έμενα. Θα έμενα 5 χρόνια και μετά θα το ξαναπούλαγα.
Πως σας φαίνεται?
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
αυτο που λες το χει κανει φιλος μου στην Πατρα......το χα ποσταρει 15 φορες.....αντι για να δινει 300 καθε μηνα σε σπιτονοικοκυρη τα δινει στην τραπεζα....(δοση) και στο τελος θα το πουλησει....
ναι αλλα θα ποσο θα το πουλησει? συμφερει????
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
αν επαιρνες  ενα διαμερισματακι στην επαρχια και με την καθιζηση των τιμων  σημερα σιγουρα θα εχανες . Ήθελα να τι κανω και ο θεος με φυλαξε!
 

Επισκέπτης
αν επαιρνες   ενα διαμερισματακι στην επαρχια και με την καθιζηση των τιμων  σημερα σιγουρα θα εχανες . Ήθελα να τι κανω και ο θεος με φυλαξε!

Τελικά δεν χρειάστηκε να μείνω επαρχία και δεν ξέρω τιποτα απο τιμές.
Στην αθηνα πάντως είναι σίγουρο ότι έπεσαν?
Πάνω απο 10%?

 

indigo

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2008
Μηνύματα
54
Like
0
Πόντοι
0
Και τωρα που μιλάγαμε.... μπήκε ο νέος νοικάρης στο γραφείο!!!
Νοικιάζει μια γκαρσονιέρα 40μ² 320€
Αναρωτιέμαι, αν έπερνε δάνειο και την αγόραζε 70.000 θα πλήρωνε δόση 350 για 25 χρόνια,
εσείς δεν θα προτιμούσατε να την αγοράσετε?

Μιλάω, όχι απ την πλευρα του ΄κατασκευαστη αλλά απ την πλευρα του νοικάρη.
Αν περνούσα σε σχολή επαρχίας είχα σκεφτεί ότι δεν θα νοικιαζα αλλα θα αγόραζα το σπίτι που θα έμενα. Θα έμενα 5 χρόνια και μετά θα το ξαναπούλαγα.
Πως σας φαίνεται?
Καταπληκτική ιδέα.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
Τελικά δεν χρειάστηκε να μείνω επαρχία και δεν ξέρω τιποτα απο τιμές.
Στην αθηνα πάντως είναι σίγουρο ότι έπεσαν?
Πάνω απο 10%?
καποιος αν φυγει να παει να σπουδασει 4 χρονια καπου,δεν ξερω αν συμφερει και παρα πολυ να αγορασεις το σπιτι π.χ 60-70.000 και να χεις δοσεις αντι για νοικι.. + οτι δεν ξερεις μετα αν θα το πουλησεις και ποσο...εχω ενα φιλο που πηγε ο αδερφος του για σπουδες και αγορασαν ενα σπιτακι μικρο γυρω στα 50.000.....τα 3/4 του ποσου νομιζω οτι τα σκασαν ντουκου...μετα την 5ετια που τελειωσε το παληκαρι στα καπακια πηγε και ο μικρος για σπουδες αλλα 5 χρονια.....τους γονεις τους καρασυμφερε γιατο αν διναν 10 χρονια χ 12 μηνες  120 μηνες χ 350 ευρα ειναι σχεδον 42.000 ευρα...το σπιτι ηταν γυρω στα 50.000 τοτε.....ε και 40 και 35.000 να το πουλησουν (αν δεν συνεχισουν το νοικιαζουν) παλι τους συμφερει........
 

Επισκέπτης
καποιος αν φυγει να παει να σπουδασει 4 χρονια καπου,δεν ξερω αν συμφερει και παρα πολυ να αγορασεις το σπιτι π.χ 60-70.000 και να χεις δοσεις αντι για νοικι.. + οτι δεν ξερεις μετα αν θα το πουλησεις και ποσο...εχω ενα φιλο που πηγε ο αδερφος του για σπουδες και αγορασαν ενα σπιτακι μικρο γυρω στα 50.000.....τα 3/4 του ποσου νομιζω οτι τα σκασαν ντουκου...μετα την 5ετια που τελειωσε το παληκαρι στα καπακια πηγε και ο μικρος για σπουδες αλλα 5 χρονια.....τους γονεις τους καρασυμφερε γιατο αν διναν 10 χρονια χ 12 μηνες  120 μηνες χ 350 ευρα ειναι σχεδον 42.000 ευρα...το σπιτι ηταν γυρω στα 50.000 τοτε.....ε και 40 και 35.000 να το πουλησουν (αν δεν συνεχισουν το νοικιαζουν) παλι τους συμφερει........

έμένα η σχολή μου θα ταν 5 χρόνια
λίγο να καθυστερούσα, λίγο κανα μεταπτυχιακό...
έτσι σκεφτόμουν τότε.

τελικά όμως μάλλον παραβγήκα φύτουλας γιατι και αθηνα πέρασα και στα 4,5 χρόνια τελειωσα...
(τωρα ναι, κραξτε ελεύθερα)


 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
έμένα η σχολή μου θα ταν 5 χρόνια
λίγο να καθυστερούσα, λίγο κανα μεταπτυχιακό...
έτσι σκεφτόμουν τότε.

τελικά όμως μάλλον παραβγήκα φύτουλας γιατι και αθηνα πέρασα και στα 4,5 χρόνια τελειωσα...
(τωρα ναι, κραξτε ελεύθερα)
γιατι να σε κραξουμε? μπραβο σου στην τελικη που βγηκες στα 4,5 χρονια....
κοιταξε....το σκεπτικο σου ειχε καποια βαση...ουτε ο 1ος εισαι ουτε ο τελευταιος που σκεφτεται ετσι..
το θεμα μας ειναι οτι αν πηγαινες σε αλλη πολη και αγοραζες διαμερισμα ή γκαρσονιερα για 4,5-5 χρονια....θα σε συμφερε αντι για να δινεις 350 π.χ στο νοικι να τα δινεις στην δοση δανειου? και μετα ποσο θα το πουλουσες? κατα ποσο σε συμφερε να κανεις τετοια κινηση? ποιος ηξερε πριν 5 χρονακια οτι θα χουμε κριση??
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Νομίζω ότι το "περσινά ξινά σταφυλια" είναι η καλύτερη απάντηση.

Και βέβαια συνέφερε να αγοράσει ένας φοιτητής διαμέρισμα πριν 10 χρόνια και μετά να το πουλήσει. (και μένα το έκαναν γνωστοί μου στην Πάτρα)
Τώρα πλέον δεν λέει, γιατί τα ξενοίκιαστα είναι πάρα πολλα.

Πάντως για 40τμ γκαρσονίερα με 70000 ευρά ( δλδ. 1750ευρω το τμ) είναι μια τσιμπιμένη τιμή πλέον.

Όταν πριν 15χρόνια στην Πατρα αγόρασε με 5000000εκτ δραχμές δυάρη και το πούλησε το 2001 με 10000000δρχ.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
Νομίζω ότι το "περσινά ξινά σταφυλια" είναι η καλύτερη απάντηση.

Και βέβαια συνέφερε να αγοράση ένας φοιτητής διαμέρισμα πριν 10 χρόνια και μετά να το πουλήσει. (και μένα το έκαναν γνωστοί μου στην Πάτρα)
Τώρα πλέον δεν λέει, γιατί τα ξενοίκιαστα είναι πάρα πολλα.

Πάντως για 40τμ γκαρσονίερα με 70000 ευρά ( δλδ. 1750ευρω το τμ) είναι μια τσιμπιμένη τιμή πλέον.

Όταν πριν 15χρόνια στην Πατρα αγόρασε με 5000000εκτ δραχμές δυάρη και το πούλησε το 2001 με 10000000δρχ.
ρε τρικαρδε.....
εγω εκανα την εξης σαφη ερωτηση.......αν συμφερει καποιον που θα αγορασει ενα διαμερισμα με δανειο και δοση δανειου 350 τον μηνα αντι για νοικι για μια 5 ετια π.χ.
μετα οταν θα το πουλησει,τον συμφερει? ποσο π.χ θα το πουλησει? ποσο θα χασει? π.χ.
περιπτσωη που ειπα παραπανω φυσικα και τους συμφερε...το ξαναβαζω.........
εχω ενα φιλο που πηγε ο αδερφος του για σπουδες και αγορασαν ενα σπιτακι μικρο γυρω στα 50.000.....τα 3/4 του ποσου νομιζω οτι τα σκασαν ντουκου...μετα την 5ετια που τελειωσε το παληκαρι στα καπακια πηγε και ο μικρος για σπουδες αλλα 5 χρονια.....τους γονεις τους καρασυμφερε γιατο αν διναν 10 χρονια χ 12 μηνες  120 μηνες χ 350 ευρα ειναι σχεδον 42.000 ευρα...το σπιτι ηταν γυρω στα 50.000 τοτε.....ε και 40 και 35.000 να το πουλησουν (αν δεν συνεχισουν το νοικιαζουν) παλι τους συμφερει........
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Δεν ξέρω τι δάνειο μπορεί να πάρει κάποιος με 350ευρω δόση;;;;;;;;; για 5 χρόνια άντε 10

Βρε μάγκες δεν υπάρχει ρευστό πλέον όπως πριν 10 χρόνια :headbang: :headbang:

ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ τάπαμε να μην τα ξεναλέμε.

ΥΓ. Ψαχνεται μάλλον να σπρωξετε καμία ΑΠΟΥΛΗΤΗ γκαρσονιέρα;;;;;;;;; :2funny: :2funny: :2funny: ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
κατα ποσο συμφερει καποιον στην 4ετια που θα σπουδασει να αγορασει με δανειο ενα σπιτι και να χει δοση 350 τον μηνα αντι για νοικι....αν το αγορασει 60.000 μετα ποσο θα το πουλησει? στην 4ετια π.χ 4χ12=48 χ 350=16.800 θα χει δωσει απο τα 60.000 που πηρε το σπιτι.....θεωρητικα αν το πουλησει 50.000? αξιζει? θα ναι σαν να χει δωσει μονο 6.800.....αντι για να ναι στα νοικια και να δωσει 16.800!
δεν ειναι ρισκο? και που ξερω εγω οτι σε μια 5ετια δεν θα περασουμε και 2η κριση μεγαλυτερη....και και και....μεινει απουλητο.........
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σίγουρα ΑΠΟΥΛΗΤΟ θα μείνει :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Βρε δεν έχεται ακόμη δει όλο το ΟΝΕΙΡΟ-ΕΦΙΆΛΤΗ :helpplea: :helpplea: :helpplea:

Θα γίνουν πολλές ανατροπές παντου, που δεν τις έχουμε φανταστει.

 

Επισκέπτης
Σίγουρα ΑΠΟΥΛΗΤΟ θα μείνει :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Βρε δεν έχεται ακόμη δει όλο το ΟΝΕΙΡΟ-ΕΦΙΆΛΤΗ :helpplea: :helpplea: :helpplea:

Θα γίνουν πολλές ανατροπές παντου, που δεν τις έχουμε φανταστει.


Μπαίνουμε στόν Υδροχόο
και θ' ανάψουνε φωτιές
οι καιροί νερό θα φέρουν
έτσι λεν αυτοί που ξέρουν
κι όμως θα καούν καρδιές

Όλα τριγύρω αλλάζουνε
κι όλα τα ίδια μένουν
και μένα τα χεράκια της
με λύνουν και με δένουν
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
21
Πόντοι
66
Δεν ξέρω τι δάνειο μπορεί να πάρει κάποιος με 350ευρω δόση;;;;;;;;; για 5 χρόνια άντε 10

Βρε μάγκες δεν υπάρχει ρευστό πλέον όπως πριν 10 χρόνια :headbang: :headbang:

ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ τάπαμε να μην τα ξεναλέμε.

ΥΓ. Ψαχνεται μάλλον να σπρωξετε καμία ΑΠΟΥΛΗΤΗ γκαρσονιέρα;;;;;;;;; :2funny: :2funny: :2funny: ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ενταξει......δεν βγαζω ακρη............
αλλα λεει η γιαγια μου αλλα ακουν τα αφτια μου.........εχεις λυσαξει με τα λαμογια.......ολοι που συμετασχουμε εδω θα μας βγαλεις οτι θελουμε να σπρωξουμε κανα ακινητο.........εγω σου λεω για δοση δανειου για 5 χρονια και συ μου λες αντε για 10 λες και λες αντε κανα χρονακι παραπανω.....κατσε μεγαλε 10 χρονια τι διαολο συνταξιουχος φοιτητς θα ναι???
τεσπα σταματαω εδω γιατι δεν βγαζουμε ακρη....
το χουμε καταλαβει αυτο που φωναζεις τοσο καιρο οτι δεν υπαρχει ρευστο..............

και γω θα σου πω το αλλο......ΡΕΥΣΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ......αλλα υπαρχει και ΦΟΒΟΣ για κινησεις.....λογω κρισης....καποιοι ειναι πολλοι συντηριτικοι και ετσι δεν κανουν κινησεις.....ποια κριση? η χωρα των δημοσιων υπαλληλων? να μιλησουνε αυτοι με τα ελευθερα επαγγελματα ΝΑΙ!! αλλα να μιλανε και αυτοι του δημοσιου που μηνας μπει μηνας βγει τα φραγκα ειναι στην τραπεζα....? Ε ΟΧΙ!!
κινησεις γινονται αλλα μονον απ αυτους που εχουν κας και δεν χρεωνονται.....για αυτους τωρα ειναι χρυσες ευκαιριες.....και παλιοτερα υπηρχε φτωχεια και τωρα υπαρχει και θα υπαρχει ΑΛΛΑ με την ΚΡΙΣΗ γαμηθηκαν να διχνουν τα ΜΜΕ τα καφενεια με τους ανεργους.....
και παλιοτερα γινοταν απωλησεις.....και με την αλλαγη οταν μπηκαμε στο ευρω για μενα υπηρξε κριση.....οτι ειχε 50 δρχ ξαφνικα πωλονταν 50 σεντς =170 δρχ....3.5φορες παραπανω.....τι εγινε τοτε με τους εργατες με τους χαμηλοσυνταξιουχους......θυμαμαι χαρακτηριστικα τον συχωρεμενο τον παππου μου που δεν ηξερε που παν τα 4 με το ευρω......απλωνε την παλαμη (που το βλεπω ακομη και τωρα) και παιρναν οι πωλητες οσο θελαν......τοτε δεν ηταν σκατα?????
φτανει μ αυτην την καραμελα......τα πραγματα θα φτιαξουν ξανα σιγα σιγα......και οι εργολαβοι θα ριξουν λιγο νερο στο κρασι τους και θα ριξουν τις τιμες και ο αγοραστης θα συνεχισει να κανει παζαρια οπως εκανε κανει και θα κανει.....
στην αρχη της κρισης ολοι χεσμενοι μεχρι το κοκαλο.....λες και θα χουμε πολεμο.....μολις συνηθισαν....και πεσαν και οι τιμες στα αυτοκινητα και ειδικα στα μεταχειρισμενα.......ποσοι πηραν αυτοκινητα???? εγινε εκρηξη ξαφνικα......μονο εγω ποσους ξερω οτι τα αλλαξανε.....και τους ελεγα ....α ρε αυτη η οικονομικη κριση.......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom