Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
για ποια ευθυνη μιλας? για το οτι απο λαθος του παραλιγο να βρισκοτανε το σπιτι μου τρυπιο επειδη ειχε βαλει εσωτερικη σκαλα που δεν ζητησα? Η για το οτι ετρεχα εγω να δειγματισω το σκυροδεμα για να ξερω αν μου βαζουνε τσιμεντο η μιγμα για κρεπες?
Αληθεια μιας και μιλαμε για ευθυνη.......τα σπιτια που ειχανε πεσει τοτε με το σεισμο της παρνηθας ποιοι τα ειχανε υπογραψει? Εμποροι? Για κανε μου και μια προβλεψη, απο τα σπιτια που χτιστικαν στον πανικο τοης περιοδου 2004-2008 ποσα θα μεινουν στη θεση τους αν ξαναγινει τετοιος σεισμος?

Δεν ξερω βρε πουλάκι μου, μάντης δεν έιμαι...
Για κάτι άμεσο πάντως,αν σου πεφτε κανας εργάτης, ο μηχανικός θα ήταν μέσα.
Και θα φορτωνόταν αγωγη 400.000 €
 

Επισκέπτης
Εγω λεω απλα οτι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΑΙ οι υπηρεσιες τους για τα παντα! Οταν τους λεω λαμογια δεν το λεω επειδη ειναι ασχετοι(υπαρχουνε και τετοιοι), αλλα επειδη επιβαλλουν τις υπηρεσιες τους και αρα τις αμοιβες τους για διαδικασιες οι οποιες θα επρεπε και θα μπορουσαν να ειναι απλουστερες!

Αδικο δεν έχεις, ιδίως ως προς τους δικηγόρους αλλα αυτο εξαρτάται πιο πολύ απο την ίδια την κοινωνία και το βαθμό εμπιστοσύνης μεταξύ των μελών της. βλ "Εμπιστοσυνη" του Φουκουγιάμα.
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Αδικο δεν έχεις, ιδίως ως προς τους δικηγόρους αλλα αυτο εξαρτάται πιο πολύ απο την ίδια την κοινωνία και το βαθμό εμπιστοσύνης μεταξύ των μελών της. βλ "Εμπιστοσυνη" του Φουκουγιάμα.

να διαβάσεις το Τέλος της Ιστοριας, αν δεν το έχεις κανει ήδη...
 

Επισκέπτης
Ειναι προφανες οτι μια εταιρεια χρειαζεται λογιστηριο, αυτο που ειναι υπερβολικο και πανω του εχει στηθει μια ολοκληρη βιομηχανια εκατομμυριων ειναι να πρεπει ο καθε κακομοιρης να τρεχει και να τα σκαει σε λογιστες καθε χρονο για να του συμπληρωσουνε ενα κολοχαρτο!
Στις σοβαρες χωρες η φορολογιση γινεται εν τη γενεσει του κεφαλαιου οχι εκ των υστερων οπως γινεται στο Ελλαδισταν! Ως εκ τουτου διαδικασιες οπως φορολογικες δηλωσεις, Ε9, κτηματολογια και παπαριες γινονται αυτοματως απο το κρατος χωρις την ταλαιπωρια του πολιτη και χωρις την υποβολη του σε περιττα εξοδα!
Τι νομιζεις οτι αφορουσε το κονδυλι που φαγωθηκε απο το κτηματολογιο? Αφορουσε την αυτοματη δημιουργια του κτηματολογιου απο το ιδιο το δημοσιο! Αυτοι ομως φαγανε τα λεφτα και ριξανε το μπαλακι στον κοσμο να τρεξει και να ταλαιπωρηθει και να πληρωσει για κατι το οποιο θα επρεπε να γινει αυτοματα και ανεξοδα! Βεβαιως εννοειται πως κανενα λαμογιο της γνωστης συνομοταξιας δεν αντεδρασε αφου τους δωθηκε απο το κρατος ενα δωρακι αρκετων εκατομμυριων!

και τι φταίνε οι μηχανικοοι αν ειναι έτσι τα συστηματα, η οι δικηγόροι?

 

Επισκέπτης
Ρε κοπελια εχω γραψει 50 σελιδες για αυτα, για την καθε συντεχνια ξεχωριστα! Οταν βρεις το χρονο γυρνα πισω και δες τα! Θα δεις οτι και κει θα συμφωνησεις μαζι μου!

Εσυ τι δουλεια κάνεις είπαμε (πλιζ μη με ξαναβάλεις να γυρνάω σελίδες...) μια λεξούλα πες.....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ξερεις κατι? εχω βαρεθει πια να προσπαθω να εξηγησω τα αυτονοητα σε ξερολες μαλακες σαν και σενα οι οποιοι πετανε δυο ασχετα παραδειγματα για να υποστηριξουνε τις ηλιθιες αποψεις τους! Υστερα απο τοσο διαλογο, δεν εχεις απαντησει ευθεως ουτε σε μια ερωτηση που σου εχω κανει! Αντιθετως σε καθε μου ερωτηση απαντας με μια ασχετη ερωτηση η ακομη χειροτερα δινεις μια ασχετη απαντηση!
το οτι το νοητικο σου επιπεδο ειναι τετοιο που εξαντλειται στην κοροϊδια ανυποψιαστων πολιτων ειναι γεγονος, αυτο που θα σε συμβουλευα για την μετεπειτα ζωη σου ειναι να μαθεις να ξεχωριζεις τη βουρτσα απο την πουτσα! Δες τι σε εχω ρωτησει και τι μου εχεις απαντησει και θα καταλαβεις!
Αν νομιζεις πως η επισημανση των κακως κειμενων ειναι κομπλεξ τοτε ναι ειμαι κομπλεξαρα! Αν εσυ πιστευεις πως εχεις γινει ειδημων επειδη εχεις αποψη για ολα τοτε πραγματικα σε λυπαμαι!
Πληρωνε εσυ λοιπον τα λαμογια για καθε σου κινηση και ασε με εμενα να τους κραζω και να απαιτω απο το κρατος την αυτονοητη εξαφανιση της γραφειοκρατειας και την υπερασπιση του εισοδηματος των πολιτων!
Τελικα οπως ειπες και προηγουμενως, τετοιους φουκαραδες κακομοιρηδες σαν κι εσενα εχουνε πελατες τα λαμογια και πιστεψε με ζουνε υπεροχα στην υγεια σου!
Τετοιους μαλακες σαν και του λογου σου εχουνε πελατες τα λαμογια και ξερεις κατι στην τελικη! Σας αξιζει!

Ποια αυτονόητα ρε κακομοίρη;
Που επί πόσες σελίδες βρίζεις ένα κάρο επαγγελματίες για λαμόγια, παράσιτα και βδέλες επειδή τσιγκουνεύσαι να πληρώσεις μια παρεχόμενη υπηρεσία και επινοείς θεωρίες του κώλου ότι σου επιβάλει το σύστημα να προσλάβεις δικηγόρο ή λογιστή...
Πάνε μάθε νομικά και λογιστικά και αρχιτεκτονική στην τελική...
Οι σοβαρές επιχειρήσεις έχουν και λογιστήριο και νομικό τμήμα ή συνεργάζονται με κάποιον λογιστή και δικηγόρο σε σταθερή βάση...Αλλά αυτοί είναι μαλάκες ενώ εσύ ο Bill Gates της πλάκας ξέρεις καλύτερα.
Αν εσύ θέλεις να το παίζεις άνθρωπος- ορχήστρα δικαίωμά σου...
Αλλά βαρέθηκα να ακούω άτομα με νοοτροπία ταβερνάρη να συκοφαντούν ένα σωρό κλάδους έτσι επειδή τους τη βάρεσε...

Θα σου έλεγα να κάνεις κανά τσιγαράκι να ηρεμήσεις αλλά αν σε καταγγείλει κάποιος θα πρέπει να πληρώνεις δικηγόρο μετά και δεν θέλω να μου πάθεις κανά εγκεφαλικό...
Άλλωστε από τύπους σαν και εσένα που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα έχουν πλουτίσει λογιστές και δικηγόροι- είναι κρίμα να πάει χαμένο τέτοιο κεφάλαιο...

το ιδανικό θα ήταν να μη χρειάζεται συμβολαιογράφο γιατί το κράτος δουλεύει σωστά, να σηκώνει σπίτι χωρίς κακοτεχνίες γιατί μαλακίζεται ο μηχανικός και να μη χρειάζεται δικηγόρο για να υπερασπίζεται την αθωότητά του σε ένα πλήρως ανεξάρτητο δικονομικό σύστημα.

Και προφανώς εάν τηρούνταν όλα τα παραπάνω δε θα χρειαζόταν εγχείριση γιατί το γαμωκράτος του του έβγαλε τον καρκίνο.

Για πε μου σε ποια κοινωνία και σε ποια εποχή το κράτος από μόνο του εγγυάται μια δίκαιη δίκη χωρίς παρουσία συνηγόρου;
Ή σε ποιο κράτος παρέχεται δωρεάν ειδικός στη σύνταξη συμβολαίων ή δωρεάν μηχανικός;

Οι φόροι που πληρώνεις δεν αντιστοιχούν σε τέτοιες υπηρεσίες...Κυρίως διότι δεν είναι υποχρεωτικό ούτε να αγοράσεις σπίτι (ή σπίτια στην περίπτωσή σου) ούτε να έχεις πολύπλοκες επιχειρηματικές συναλλαγές ούτε deals.
Αν θέλεις τέτοια, πληρώνεις...
Η δουλειά του κράτους είναι να έχει μηχανισμούς ελέγχου για τους παρέχοντες τέτοιες υπηρεσίες και δικαστήρια ώστε αν πάει κάτι πάει στραβά, να βρεις το δίκιο σου...
Ότι στο Γιουνανιστάν αυτό δεν λειτουργεί όπως πρέπει είναι μια άλλη ιστορία...
Σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο, μια χαρά πληρώνουν όλοι αδρότατα και για μηχανικούς και δικηγόρους και για λογιστές...Απλά το κράτος είναι πιο οργανωμένο και τα προβλήματα που ανακύπτουν λιγότερα...
Αλλά βέβαια εκεί έχει και λιγότερες λαμογιές.


Στην τελική γίνεται να πηγαίνεις σε κωλάδικο και με την είσοδο να θέλεις να πάρεις παρτούζα όλες τις χορεύτριες;
Δεν γίνεται...
Ή το πληρώνεις ή είσαι μάγκας και τις καταφέρνεις με το μπλα- μπλά...
Από μόνες τους πάντως δεν θα έρθουν.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ειναι προφανες οτι μια εταιρεια χρειαζεται λογιστηριο, αυτο που ειναι υπερβολικο και πανω του εχει στηθει μια ολοκληρη βιομηχανια εκατομμυριων ειναι να πρεπει ο καθε κακομοιρης να τρεχει και να τα σκαει σε λογιστες καθε χρονο για να του συμπληρωσουνε ενα κολοχαρτο!
Στις σοβαρες χωρες η φορολογιση γινεται εν τη γενεσει του κεφαλαιου οχι εκ των υστερων οπως γινεται στο Ελλαδισταν! Ως εκ τουτου διαδικασιες οπως φορολογικες δηλωσεις, Ε9, κτηματολογια και παπαριες γινονται αυτοματως απο το κρατος χωρις την ταλαιπωρια του πολιτη και χωρις την υποβολη του σε περιττα εξοδα!
Τι νομιζεις οτι αφορουσε το κονδυλι που φαγωθηκε απο το κτηματολογιο? Αφορουσε την αυτοματη δημιουργια του κτηματολογιου απο το ιδιο το δημοσιο! Αυτοι ομως φαγανε τα λεφτα και ριξανε το μπαλακι στον κοσμο να τρεξει και να ταλαιπωρηθει και να πληρωσει για κατι το οποιο θα επρεπε να γινει αυτοματα και ανεξοδα! Βεβαιως εννοειται πως κανενα λαμογιο της γνωστης συνομοταξιας δεν αντεδρασε αφου τους δωθηκε απο το κρατος ενα δωρακι αρκετων εκατομμυριων!

Είσαι και άσχετος...
Δεν υποβάλουν φορολογικές δηλώσεις στις ΗΠΑ, στην ΕΕ και παντού;
Δεν τρέμουν το φορολογικό έλεγχο και δεν τρέχουν σε ειδικούς;
Δεν έχουν απέναντί τους το IRS που κάνει το σώμα ειδικών ελέγχων να μοιάζει με σύστημα προσκόπων;

Και γαμώ την καταδίκη μου, ποιος έχει επιβάλει λογιστή σε έναν απλό μισθωτό να συμπληρώσει τη φορολογικού του δήλωση; Αν βαριέται ή δεν έχει χρόνο ας πληρώσει λογιστή αλλά να μην λέμε μαλακίες ότι δεν μπορεί ένας απόφοιτος λυκείου να συμπληρώσει δύο στήλες!

Τα ίδια ισχύουν και για το κτηματολόγιο...Και τί να κάνουν οι δικηγόροι δηλαδή; Να τραβήξουν το αυτί στο λαλιώτη και στο σουφλιά που κάναν το κτηματολόγιο (ιδίως ο πρώτος) σαν τα μούτρα τους;
Και φυσικά αγνοείς ότι δεν υπάρχει αυτόματη δημιουργία κτηματολογίου...Στην Α΄φαση απλά δεν υπήρχε κτηματόσημο... Στη Β' φάση που τελείωσε πρόσφατα είχαν τέλειώσει και τα λεφτά και έριξαν το οικονομικό βάρος στους πολίτες...Οι οποίοι ακούγοντας τους διάφορους αυτιάδες ταλαιπωρήθηκαν χωρίς λόγο και ξοδεύτηκαν ενώ η συμπλήρωση στο 90% των περιπτώσεων ήταν ΤΟΣΟ απλή!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Στις σοβαρες χωρες η φορολογιση γινεται εν τη γενεσει του κεφαλαιου οχι εκ των υστερων οπως γινεται στο Ελλαδισταν! Ως εκ τουτου διαδικασιες οπως φορολογικες δηλωσεις, Ε9, κτηματολογια και παπαριες γινονται αυτοματως απο το κρατος χωρις την ταλαιπωρια του πολιτη και χωρις την υποβολη του σε περιττα εξοδα!

Μην λες ότι θέλεις. Έχεις δει τις φόρμες του IRS;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Για πε μου σε ποια κοινωνία και σε ποια εποχή το κράτος από μόνο του εγγυάται μια δίκαιη δίκη χωρίς παρουσία συνηγόρου;
Ή σε ποιο κράτος παρέχεται δωρεάν ειδικός στη σύνταξη συμβολαίων ή δωρεάν μηχανικός;

Οι φόροι που πληρώνεις δεν αντιστοιχούν σε τέτοιες υπηρεσίες...

πρέπει να μελετήσεις το Σκανδιναβικό μοντέλο

Πες μου λοιπόν οι φόροι που πληρώνω στην Ελλάδα ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
πρέπει να μελετήσεις το Σκανδιναυικό μοντέλο

Πες μου λοιπόν οι φόροι που πληρώνω στην Ελλάδα ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ.

Στο σκανδιναυικό μοντέλο έχουν καταργήσει τους συνήγορους υπεράσπισης;

Ή το σπίτι στο φτιάχνουν μηχανικοί του κράτους;


Το ότι το ελληνικό κράτος είναι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει είναι μια άλλη ιστορία...
Το σουηδικό σου σκίζει μεν τον πωπό στους φόρους (και απ' όσο ξέρω συμπληρώνεις φορολογική δήλωση) αλλά σου έχει κοινωνικες παροχές, δεν σου κάνει όμως τις μπίσνες...
Και μια χαρά περνάνε οι δικηγόροι και οι λογιστές που πίστεψέ με, υποφέρουν πολύ περισσότερο από το σύστημα απ' ό,τι αρκετοί ιδιώτες...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Πάντως...στο γερμανικό μοντέλο, στο οποίο η φορολογία είναι σημαντικά μεγαλύτερη από ότι στο Ελλαδιστάν, άπειρες λειτουργίες που οι Ελληνάρες περιμένουν από το κράτος, έχουν περάσει προ πολλού σε ειδικότητες και σχήματα που δεν ανήκουν στο "κράτος".
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom