Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Πάντως...στο γερμανικό μοντέλο, στο οποίο η φορολογία είναι σημαντικά μεγαλύτερη από ότι στο Ελλαδιστάν, άπειρες λειτουργίες που οι Ελληνάρες περιμένουν από το κράτος, έχουν περάσει προ πολλού σε ειδικότητες και σχήματα που δεν ανήκουν στο "κράτος".

Φαντάζομαι κι ελπίζω πως δεν αργεί αυτή η μέρα...και για το Ελλαδιστάν...;)

Ίσως η πώληση όλου του Ελληνικού μπουρδέλου...σε κάποιον μάγκα ξένο να ήταν ότι καλύτερο για τους πολίτες...κρίμα που δεν μπορεί να συμβεί...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Φαντάζομαι κι ελπίζω πως δεν αργεί αυτή η μέρα...και για το Ελλαδιστάν...;)

Ίσως η πώληση όλου του Ελληνικού μπουρδέλου...σε κάποιον μάγκα ξένο να ήταν ότι καλύτερο για τους πολίτες...κρίμα που δεν μπορεί να συμβεί...

Αυτό δεν θα το επιτρέψουν οι ΔΥ και τα εξαρτημένα από αυτούς άτομα, που αν κάτσεις και μετρήσεις για πόσους ψήφους μιλάμε, ανεβάζουν-καταβάζουν κυβερνήσεις.

IMHO, αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας και δεν λύνεται με τίποτα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Στο σκανδιναυικό μοντέλο έχουν καταργήσει τους συνήγορους υπεράσπισης;

Ή το σπίτι στο φτιάχνουν μηχανικοί του κράτους;

φεθρίζεις να το προσέξεις...
αλλα λέω αλλα γράφεις.
 

Επισκέπτης
Αυτό δεν θα το επιτρέψουν οι ΔΥ και τα εξαρτημένα από αυτούς άτομα, που αν κάτσεις και μετρήσεις για πόσους ψήφους μιλάμε, ανεβάζουν-καταβάζουν κυβερνήσεις.

IMHO, αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας και δεν λύνεται με τίποτα.

Εγώ όσο ζω ελπίζω...και όσες ΔΥ έχουμε...τόσο μπορούμε να ξεπουλάμε...:cheesy: Κάποια στιγμή θα τελειώσουν...;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
παραδείγματα Σκανδιναβικού μοντέλου.

"Τα ποδήλατα είναι περισσότερα από τους ανθρώπους. Οι Δανοί έχουν το εξής συμπαθητικό συστηματάκι. Έχουν κοινόχρηστα ποδήλατα!!!! Που λειτουργούν με την εξής λογική: Πάρε αγόρι μου το ποδήλατο, κάνε την δουλειά σου και όταν τελειώσεις άφησέ το σε κάποιον από τους ειδικούς χώρους να το πάρει κάποιος άλλος. Καλά, και αν το πάρει κάποιος σπίτι του; Γιατί, να το πάρει; Για να του πιάνει χώρο; Αφού ξέρει ότι θα βγει από το σπίτι, θα βουτήξει ένα ποδήλατο και θα κάνει την δουλειά του. Είπαμε, είναι μπροστά! Εκτός και αν δεν καταλάβαμε εμείς καλά το σύστημα. Παίζει και αυτό το ενδεχόμενο. "
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
και άλλα.....

Ιδανικό το νορβηγικό μοντέλο για την αντιμετώπιση της ανεργίας

Θα σας άρεσε να εξασφαλίζετε ετήσιο επίδομα 41.000 δολαρίων για τα ερχόμενα δύο χρόνια; Το μόνο που χρειάζεται είναι να χάσετε τη δουλειά σας στη Νορβηγία. Με τέτοια επιδόματα ανεργίας, ο Νορβηγοί και οι Σκανδιναβοί «εξάδελφοί» τους νιώθουν λιγότερο άγχος από κάθε άλλο Ευρωπαίο στην παρούσα αρνητική οικονομική συγκυρία.

Νορβηγοί, Δανοί, Σουηδοί και Φινλανδοί απολαμβάνουν σήμερα τα αγαθά της ιδιαίτερα υψηλής φορολογίας, στην οποία υποβάλλονται τις τελευταίες δεκαετίες. Παρότι τα συστήματα κοινωνικής περίθαλψης των χωρών αυτών σχεδιάσθηκαν έτσι ώστε να αμβλύνουν τις εισοδηματικές διαφορές, η παρούσα οικονομική κρίση έδειξε ότι μπορούν να λειτουργήσουν και ως ασπίδα προστασίας για δυσχέρειες της εθνικής οικονομίας. Το φαινόμενο αυτό, από τη μεριά του, πέτυχε να περιορίσει τις πολιτικές αντιδράσεις κατά των σκανδιναβικών κυβερνήσεων την περίοδο της κρίσης. Σε όλες τις χώρες, όμως, εκτός της πετρελαιοπαραγωγού Νορβηγίας, η διατήρηση του κοινωνικού κράτους έγινε χάρη σε γιγάντια ελλείμματα και σε αστρονομικό χρέος, που θα μπορούσαν να γίνουν πολύ επικίνδυνα εφόσον η κρίση διαρκέσει.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Ρε περσόνα...όλα αυτά τα συστηματάκια κλπ κλπ κλπ...δεν είναι μαγικές συνταγές που τα σκέφτηκαν UFOs κάποια στιγμή που επισκέφτηκαν αυτές τις προηγημένες χώρες.

Η διαφορά με όλα αυτά τα πολιτισμένα κράτη, δεν είναι σε επίπεδο μηχανισμών και συστημάτων.

Είναι σε επίπεδο λαών. Σε επίπεδο ανθρώπων.

Τα ωραία συστήματα και κόλπα που αναφέρουμε όλοι σαν παραδείγματα από τον πολιτισμό, τα σκέφτηκαν άνθρωποι, τα σκέφτηκαν και τα εφήρμοσαν άνθρωποι, μέλη των εκεί κοινωνιών.

Εδώ είμαστε κάφροι...και είμαστε όλοι μας, δεν εξαιρείται κανείς. Γι'αυτό είναι η φάση όπως είναι.

Δεν φταίει το κράτος, δεν φταίει η πολιτεία, δεν φταίνε οι λογιστές, δεν φταίνε οι μηχανικοί.

Τα έχουμε πει τόσες φορές και έχει γίνει βαρετό.

Γνωρίζει κανείς ότιδήποτε σε αυτήν την χώρα να δουλεύει σωστά, ορθολογικά και αποδοτικά?

Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.

Οπότε...γιατί να δουλεύουν σωστά οι μηχανικοί, οι λογιστές, οι δημοσιογράφοι, οι δικηγόροι κλπ κλπ κλπ κλπ και κατά συνέπεια και το ίδιο το κράτος, το οποίο στην τελική αποτελείται από κάφρους σαν και εμάς και όχι από κάποια άλλη ανώτερη ράτσα?

Γιατί δλδ αυτοί οι κάφροι (του δημοσίου) να είναι ανώτεροι κάφροι από εμάς?

Κάτι σαν UeberΚάφροι ένα πράγμα :2funny:

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
και άλλα.....

Ιδανικό το νορβηγικό μοντέλο για την αντιμετώπιση της ανεργίας

Θα σας άρεσε να εξασφαλίζετε ετήσιο επίδομα 41.000 δολαρίων για τα ερχόμενα δύο χρόνια; Το μόνο που χρειάζεται είναι να χάσετε τη δουλειά σας στη Νορβηγία. Με τέτοια επιδόματα ανεργίας, ο Νορβηγοί και οι Σκανδιναβοί «εξάδελφοί» τους νιώθουν λιγότερο άγχος από κάθε άλλο Ευρωπαίο στην παρούσα αρνητική οικονομική συγκυρία.

Νορβηγοί, Δανοί, Σουηδοί και Φινλανδοί απολαμβάνουν σήμερα τα αγαθά της ιδιαίτερα υψηλής φορολογίας, στην οποία υποβάλλονται τις τελευταίες δεκαετίες. Παρότι τα συστήματα κοινωνικής περίθαλψης των χωρών αυτών σχεδιάσθηκαν έτσι ώστε να αμβλύνουν τις εισοδηματικές διαφορές, η παρούσα οικονομική κρίση έδειξε ότι μπορούν να λειτουργήσουν και ως ασπίδα προστασίας για δυσχέρειες της εθνικής οικονομίας. Το φαινόμενο αυτό, από τη μεριά του, πέτυχε να περιορίσει τις πολιτικές αντιδράσεις κατά των σκανδιναβικών κυβερνήσεων την περίοδο της κρίσης. Σε όλες τις χώρες, όμως, εκτός της πετρελαιοπαραγωγού Νορβηγίας, η διατήρηση του κοινωνικού κράτους έγινε χάρη σε γιγάντια ελλείμματα και σε αστρονομικό χρέος, που θα μπορούσαν να γίνουν πολύ επικίνδυνα εφόσον η κρίση διαρκέσει.

Ρεεεεε, που τις βρίσκεις αυτές τις παπαριές και τις κοπιάρεις βραδιάτικα;

ΟΛΕΣ οι Σκανδινάβικες χώρες έχουν πλεόνασμα στο προϋπολογισμό και το δημόσιο χρέος είναι μικρό (σχετικά) ποσοστό του ΑΕΠ.

Και αυτό με τα ποδήλατα γίνεται πλέον σε όλη την Ευρώπη.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
το ιδανικό θα ήταν να μη χρειάζεται συμβολαιογράφο γιατί το κράτος δουλεύει σωστά, να σηκώνει σπίτι χωρίς κακοτεχνίες γιατί μαλακίζεται ο μηχανικός και να μη χρειάζεται δικηγόρο για να υπερασπίζεται την αθωότητά του σε ένα πλήρως ανεξάρτητο δικονομικό σύστημα.

Και προφανώς εάν τηρούνταν όλα τα παραπάνω δε θα χρειαζόταν εγχείριση γιατί το γαμωκράτος του του έβγαλε τον καρκίνο.

ΕΓΡΑΨΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΠΑΙΚΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πραγματικά πολύ χαίρωμαι που η συζήτηση για τα "παζάρια" έχει πάρει άλλους δρόμους.
Άλλωστε ουσιαστικά δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω σπίτι πλέον (ευτυχώς έχω σοβαρότερα πρόβλήματα να αντιμετοποιήσω).
Περισσότερο συμμετέχω σε αυτό το θρεντ, για να καταγγήλω παρά να κάνω "παζάρια"

Γουστάρω τον Στρέιτ που υπερασπίζει με τόσο πάθος τα συμφέρωντα των πελατών του (αλλά ουσιαστικά ξέρει ότι έχει χάσει την μάχη των εντυπόσεων)

Γουστάρω τους εξαφανησμένους (εδώ και πολλές σελίδες) φίλους μου εργολάβους, που έχουν βάλει στον λώκο τους τα ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΝΑΣΤΕΝΆΞΟΥΝ.

Γουστάρω που αμφισβητούμε τους ειδικούς (49 κατασκευαστες πλυντηρίων)

Γουστάρω που μπορούμε να δούμε ότι είμαστε ΧΑΜΕΝΟΙ από χέρι.

Άλλωστε δεν πάνε πολλά χρόνια, που δεν υπήρχαν μηχανικοί αλλά μόνο μαστόροι.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
πρωθυπουργος! χαχαχαχα

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Αναπληρωτής Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Καλοπληροτών Αγοραστών Απουλητων Διαμερισμάτων
"ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΆΒΩΝ" είναι ανώτερος τίτλος του πρωθυπουργού
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Άλλωστε δεν πάνε πολλά χρόνια, που δεν υπήρχαν μηχανικοί αλλά μόνο μαστόροι.

Εδώ είσαι αρκετά λάθος θα έλεγα, μηχανικοί υπάρχουν κάτι χιλιάδες χρόνια και μόνο τα έργα αυτών από εκείνη την εποχή γνωρίζουμε σήμερα.

Βέβαια...ίσχυε και κάτι άλλο τότε, το οποίο δυστυχώς μας χάλασαν τα συνδικάτα...  :2funny:

achievementtut.jpg


 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Εδώ είσαι αρκετά λάθος θα έλεγα, μηχανικοί υπάρχουν κάτι χιλιάδες χρόνια και μόνο τα έργα αυτών από εκείνη την εποχή γνωρίζουμε σήμερα.

Βέβαια...ίσχυε και κάτι άλλο τότε, το οποίο δυστυχώς μας χάλασαν τα συνδικάτα...  :2funny:

:think:Mπορεί να είμαι ΛΑΘΟΣ, αλλά μην ανοίξουμε άλλο την συζήτηση.

Όπως καταλαβένεις φίλτατε Γεώργιε είμαι πολύ προβληματισμένος.

Σε  περίπατο χθές το βραδάκι, διαπίστωσα ότι μόνο στην γειτονία μου (εννοώ σε περίπου 10 οικοδομικά τετράγωνα) κτήζονται 10 πολυκατοικίες (5 είναι στα θεμέλια).
Μα καλά ποιός θα τα αγοράσει όλα αυτά τα νεοδόμιτα;;;;;;;;;;;;; ΕΛΕΟΣ
Δεν βρέθηκε ένας χριστιανός να πει στους εργολάβους ότι κάνουν μακακίες.
Δεν διαβάζουν το παρόν θρεντ.
Που είναι το ΤΕΕ ;;; να βάλει ως λινγκ το bourdela.tv για να ενημερώνονται τα μέλη του :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Που είναι το ΤΕΕ ;;; να βάλει ως λινγκ το bourdela.tv για να ενημερώνονται τα μέλη του :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Τι να σου πω.

Πάντως ένα πουλάκι μου έλεγε εχθές, ότι η τράπεζα τον πιέζει για αποπληρωμή δανείων που πήρε για να "σηκώσει" (τι έκφραση και αυτή...) πολυκατοικί[size=14pt]ες[/size] και αυτός πλέον γνωρίζοντας ότι και να του τα κατασχέσουν τα διαμερίσματα, θα τα πουλήσουν στα μισά λεφτά από ότι τα έχουν υποθηκεύσει, τους απαντάει απαθέστατος...πάρτε τα και κάντε τα ότι θέλετε!

Το αγγουράκι πλέον αιωρείται δεξιά και αριστερά, να δούμε σε ποια κωλοτρυπίδα θα καρφωθεί τελικά.

:lheel:
 

Επισκέπτης
Για αυτο μου αρεσει τούτο το φόρουμ!


Καλημέρα σε όλους!!!!!!!
Μηχανικούς, εργολάβους, νοικάρηδες.....
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Για αυτο μου αρεσει τούτο το φόρουμ!
Καλημέρα σε όλους!!!!!!!
Μηχανικούς, εργολάβους, νοικάρηδες.....

Καλημέρα Κλωνίτσα.

Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας, να σε ρωτήσω;;;;;;;;;;;

Καλά βρε κοπελία μου αφού βλέπεις οτι υπάρχει κορεσμός-υπερπαραγωγή ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ γιατί σπέρνεις και άλλα;;;;;;;;;;;;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
φεθρίζεις να το προσέξεις...
αλλα λέω αλλα γράφεις.

Έγραψες επί λέξει:

το ιδανικό θα ήταν να μη χρειάζεται συμβολαιογράφο γιατί το κράτος δουλεύει σωστά, να σηκώνει σπίτι χωρίς κακοτεχνίες γιατί μαλακίζεται ο μηχανικός και να μη χρειάζεται δικηγόρο για να υπερασπίζεται την αθωότητά του σε ένα πλήρως ανεξάρτητο δικονομικό σύστημα.
Και προφανώς εάν τηρούνταν όλα τα παραπάνω δε θα χρειαζόταν εγχείριση γιατί το γαμωκράτος του του έβγαλε τον καρκίνο.

Τώρα τί σχέση έχουν αυτά με τα κοινόχρηστα ποδήλατα της Δανίας, μόνο εσύ το ξέρεις.
 

Επισκέπτης
Καλημέρα Κλωνίτσα.

Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας, να σε ρωτήσω;;;;;;;;;;;

Καλά βρε κοπελία μου αφού βλέπεις οτι υπάρχει κορεσμός-υπερπαραγωγή ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ γιατί σπέρνεις και άλλα;;;;;;;;;;;;

Αφού αν και υπάρχει κορεσμός-υπερπαραγωγή ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ, εγω τα πούλησα τα προηγούμενα...
Αν τα πουλήσω (τα επόμενα) έχει καλώς, αν δεν τα πουλήσω θα τα κρατησω και θα κοιτάξω να βρω καναν γαμπρο   :grin:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αφού αν και υπάρχει κορεσμός-υπερπαραγωγή ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ, εγω τα πούλησα τα προηγούμενα...
Αν τα πουλήσω έχει καλώς, αν δεν τα πουλήσω θα τα κρατησω και θα κοιτάξω να βρω καναν γαμπρο   :grin:

Ναι βρε κοπελία, τα πούλησες τα προηγούμενα, αλλά τα επόμενα;;;;;;;;

Και ο γαμπρος τι θα τα κάνει;;;;;;; θα τα ποτίζει;;;;;;;;;;;

Θα σου μείνουνε και ΑΠΟΥΛΗΤΑ & ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΤΑ σκέτος εφιάλτης δλδης.

ΥΓ. χωρίς να θέλω να πω λεπτομέριες, προσωπικά άλλαξα επάγγελμα στα 34ρα επειδής έβλεπα ότι δεν έχει μέλλον και να φανταστεις ότι και καλοσπουδαγμένος ημουνα στο αντικείμενο και με καλές δουλειές.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
απαντάω συνολικά σε όλους.
Γιώργκος:
δε χρειάζεται να μιλάς για ανθρώπους.
Είσαι πλεοναστικός καθώς όταν εγώ μιλώ για κράτος θεωρώ ότι και το λεξικό:

κράτος: [size=14pt]πολιτικά οργανωμένο σύνολο ανθρώπων[/size] (λαός), ανεξάρτητα από φύλο, θρησκεία, γλώσσα ή εθνικότητα, που είναι εγκαταστημένο μόνιμα σε μια καθορισμένη εδαφική έκταση (χώρα) και διοικείται από κυβέρνηση

Βολταίρος:
αυτό το γίνεται σε όλη της Ευρώπη στο τέλος το λες σαν να είμαστε εμείς στην Αφρική

ίσιος:
εάν επαγγελλεσαι ό,τι επαγγέλλεσαι και δεν μπορείς να κάνεις τις αναγωγές μόνος σου πρέπει να το ψάξεις.
θεωρώ ότι έχεις αρκετά μεγάλο I.Q. να καταλάβεις τον συλλογισμό μου.
Εάν ο μέσος Δανός δεν μπαίνει καν στη διαδικασία να κλέψει (απλή και εύκολη/γρήγορη πράξη) το ποδήλατο δημόσιας χρήσης, ενώ ο Ελληνας όπως λέει και ο τίτλος είναι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να κάνει ΠΑΖΑΡΙΑ για ολόκληρο σπίτι θεωρώντας (όχι λανθασμένα) ότι κάποιος/κάποιοι τον κλέβουν συστηματικά ΤΟΤΕ κάτι δεν πάει καλά.
Και στο κράτος (το λαό), και στη νοοτροπία, και στις εμπορικές συναλλαγές και σε πολλά άλλα.

Υ.Γ.
Ομορφη συντεχνιακή χώρα, συμφεροντολογικά καίγεται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom