Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
με τη διαφορά ότι όσοι υπάρχουν στο χώρο δουλεύουν καλά...

Όχι πεταλούδα, δεν δουλεύουν όλοι καλά...
Ειδικά οι νεότεροι και οσοι δεν είχαν κάποιον στο επάγγελμα έχουν πρόβλημα...
Και το άλλο μειονέκτημα του συμβολαιογράφου είναι ότι τους πελάτες τους, τους πάνε συνήθως δικηγόροι, λογιστές και δικαστικοί επιμελητές, δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες pr με άλλους ελεύθερους επαγγελματίες λόγω της φύσης του επαγγέλματος...

Όσοι επομένως δεν είναι βαθεία χωμένοι σε πλειστηριασμούς, εταιρείες και μέχρι πρόσφατα κατασκευαστές (διότι μην ξεχνάς έχουμε και κρίση) σήμερα έχουν πρόβλημα...
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Όχι πεταλούδα, δεν δουλεύουν όλοι καλά...
Ειδικά οι νεότεροι και οσοι δεν είχαν κάποιον στο επάγγελμα έχουν πρόβλημα...
Και το άλλο μειονέκτημα του συμβολαιογράφου είναι ότι τους πελάτες τους, τους πάνε συνήθως δικηγόροι, λογιστές και δικαστικοί επιμελητές, δεν έχουν τις ίδιες δυνατότητες pr με άλλους ελεύθερους επαγγελματίες λόγω της φύσης του επαγγέλματος...

Όσοι επομένως δεν είναι βαθεία χωμένοι σε πλειστηριασμούς, εταιρείες και μέχρι πρόσφατα κατασκευαστές (διότι μην ξεχνάς έχουμε και κρίση) σήμερα έχουν πρόβλημα...


Εχω την εντύπωση, ότι επειδή το επάγγελμα είναι αρκετά κλειστό (δύσκολες εξετάσεις, περνάνε λίγοι, τα συμβόλαια του παλιου μεταβιβάζονται με εξετάσεις στον νέο, κτλ) και με δεδομένο ότι γίνονται πολλοί πλειστηριασμοι, μεταβιβασεις, κατασκευες, κτλ, υπάρχει δουλειά για όλους.... Συμφωνώ μαζί σου, τους πελάτες τους πάνε αυτοί που προανέφερες....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και επαναλαμβάνω την πρότασή μου: Άμεση κατάργηση συμβολαιογράφων, δικηγόρων, υποθηκοφυλακείων...Όλες οι μεταβιβάσεις ακινήτων να γίνονται με προφορική συμφωνία και χειραψία ενώπιον του τοπικού κοτζαμπαση και αν η έκταση είναι μεγάλη (πάνω από 100 ρίζες) και ενώπιον του τοπικού παπά...

ρε φιλαράκο...
πληρώνω εφορία;
πληρώνω υποθηκοφυλακείο;
πληρωνω εθνικό κτηματολόγιο;

τι σκατά σε θέλω και σένα και τον συμβολαιογράφο εβώ μπορώ να πάω απευθείας στο κράτος που έχει 1.5 μύριο δημοσίους και να μην το κάνω τζάμπα;

ρε μερικοί έχετε τελείως αστεία άποψη και λογική για του τι πρέπει να είναι ένα σωστά δομημένο κράτος......
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
ρε φιλαράκο...
πληρώνω εφορία;
πληρώνω υποθηκοφυλακείο;
πληρωνω εθνικό κτηματολόγιο;

τι σκατά σε θέλω και σένα και τον συμβολαιογράφο εβώ μπορώ να πάω απευθείας στο κράτος που έχει 1.5 μύριο δημοσίους και να μην το κάνω τζάμπα;

ρε μερικοί έχετε τελείως αστεία άποψη και λογική για του τι πρέπει να είναι ένα σωστά δομημένο κράτος......


Εσύ όλο να γλυτώνεις λεφτά θέλεις... Πλήρωσε και κατι ρε φίλε ναούμε.....  :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εσύ όλο να γλυτώνεις λεφτά θέλεις... Πλήρωσε και κατι ρε φίλε ναούμε.....  :2funny:

εγώ θέλω να πληρώνω ΜΙΑ ΦΟΡΑ.
θα σου άρεσε λ.χ. εσένα να πληρώνεις το πριβέ και στον τσεκαδόρο και στην στριπτηζού και στον πορτιέρη;

και ΒΕΒΑΙΩΣ επιμελώς κρύβεται από λαμογιοσυμβολαιογραφοδικηγορίσκους που τα τσεπώνουν κατά τις συμβολαιογραφικές πράξεις ότι κατά τη διάρκεια της δοσοληψίας ο συμβολαιογράφος έχει την ισχύ του κρατικού λειτουργου. Το ότι υπάρχουν βεβαίως χιλιάδες ρεμάλια που κάθονται στις εφορίες και στις δημόσιες υπηρεσίες δίνει δικαίωμα στον χ δικηγόρο, ή συμβολαιογράφο να ισχυρίζεται ότι η παρουσία του είναι απαραίτητη γιατί διαφορετικά αυτό θα πρέπει να το κάνουμε ενώπιον του Παπά ή του μουχτάρη....

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΠΑΡΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ 1.5 ΜΥΡΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ;
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Στη Γαλλία, με πληθυσμό 65.000.000, υπάρχουν περίπου 8.000+ συμβολαιογράφοι...
Στην Ελλάδα, με πληθυσμό 10.500.000 υπάρχουν περίπου 3.500...
αρα ή ψωμολυσσανε οι συμβολαιογραφοι μας
ή κανουν δουλεια που στην ουσια ειναι περιττη
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.872
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
παιδια το επαγγελμα του λογιστη
πως το βλεπετε;
εχει μελλον;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ή κανουν δουλεια που στην ουσια ειναι περιττη

τα παμε... για να κάθονται τα ρεμάλια του δημοσίου που πλερώνεις, ξαναπλερώνεις τους συμβολαιογράφους να κάνουν τη δουλειά τους.......

Αιντε σταματάμε γιατί σε λίγο θ αρχίσω τα μπινελίκια.....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εχω την εντύπωση, ότι επειδή το επάγγελμα είναι αρκετά κλειστό (δύσκολες εξετάσεις, περνάνε λίγοι, τα συμβόλαια του παλιου μεταβιβάζονται με εξετάσεις στον νέο, κτλ) και με δεδομένο ότι γίνονται πολλοί πλειστηριασμοι, μεταβιβασεις, κατασκευες, κτλ, υπάρχει δουλειά για όλους.... Συμφωνώ μαζί σου, τους πελάτες τους πάνε αυτοί που προανέφερες....

Οπωσδήποτε είναι πιο δύσκολο να γίνεις συμβολαιογράφος απ΄',τι δικηγόρος αλλά αυτό δεν κάνει το επάγγελμα "κλειστό" αφού ο καθένας που έχει τα τυπικά προσόντα (πτυχίο νομικής και κάποια χρόνια άσκησης δικηγορίας νομίζω) μπορεί να συμμετέχει στις εξετάσεις...

Το αρχείο παλαιού συμ/φου μπορείς να το αγοράσεις (ή να το κληρονομήσεις) εφόσον είσαι και εσύ συμβολαιογράφος....Απ' όσο γνωρίζω δεν χρειάζονται εξετάσεις...

Ο συμβολαιογράφος επίσης έχει και το μειονέκτημα ότι χρειάζεται προσωπικό και οργανωμένο γραφείο και αυτό έχει υψηλά πάγια έξοδα (ένας δικηγόρος έχει κατά κανόνα πολύ μικρότερα πάγια έξοδα)...

Απ' όσο γνωρίζω πάντως στην πιάτσα, υπάρχει πρόβλημα για πολλούς...

ρε φιλαράκο...
πληρώνω εφορία;
πληρώνω υποθηκοφυλακείο;
πληρωνω εθνικό κτηματολόγιο;

τι σκατά σε θέλω και σένα και τον συμβολαιογράφο εβώ μπορώ να πάω απευθείας στο κράτος που έχει 1.5 μύριο δημοσίους και να μην το κάνω τζάμπα;

ρε μερικοί έχετε τελείως αστεία άποψη και λογική για του τι πρέπει να είναι ένα σωστά δομημένο κράτος......

Ρε φιλαράκο,

Πήρα και χρυσοπλήρωσα γνήσια windows με οδηγίες χρήσης;

Πήρα αυθεντικά μηχανήματα με οδηγίες χρήσης τα οποία επίσης χρυσοπλήρωσα;

Γιατί να πληρώνω και μηχανικό υπολογιστών, λογισμικού και δικτύου για να λειτουργήσουν;

εγώ θέλω να πληρώνω ΜΙΑ ΦΟΡΑ.
θα σου άρεσε λ.χ. εσένα να πληρώνεις το πριβέ και στον τσεκαδόρο και στην στριπτηζού και στον πορτιέρη;

Ρε χαλουμόπληκτε,

Στο baby gold δεν πληρώνεις και είσοδο και τη χορεύτρια και την ποτού ξεχωριστά;
Οι δικηγόροι σε πείραξαν;
:2funny:  :2funny:  :2funny:

Και στην τελική, θα εμπιστευόσουν τον έλεγχο τίτλων σου την αγοραπωλησία των 6 ακινήτων σου στο μέσο έλληνα δ.υ.;

Σα να εμπιστεύεσαι τη φροντίδα του μαλλιού σου στο ΙΚΑ!

:grin:  :grin:

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.872
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
όπου υπάρχει παρακράτος οι λογιστές κάνουν πάρτυ.......  :pipa2:
οχι μια ακραια περιπτωση
ενας υπαλληλος γραφειου
με ενα πτυχιο τει λογιστικης ας πουμε
χωρις μεταπτυχιακα και ξενες γλωσσες αλλα να εχει καβατζωσει μια δουλεια
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ρε φιλαράκο,

Πήρα και χρυσοπλήρωσα γνήσια windows με οδηγίες χρήσης;

Πήρα αυθεντικά μηχανήματα με οδηγίες χρήσης τα οποία επίσης χρυσοπλήρωσα;

Γιατί να πληρώνω και μηχανικό υπολογιστών, λογισμικού και δικτύου για να λειτουργήσουν;

γιατί στη σύγχρονη οικονομική αγορά υπάρχουν τα λεγόμενα Carepacks που στο κόστος του προιόντος αυτά περιλαμβάνονται κατά την αγορά του προιόντος.......
όπως λχ περιλαμβάνονται και στους φόρους που πληρώνεις αλλά στη συνέχεια τα λαμόγια που ψηφίζεις παραχωρούν αρμοδιότητες δημοσίων υπαλλήλων σε φατρίες και κλίκες.......
Και έτσι και τα λαμόγια τρώνε με χρυσά κουτάλια, και τα χαραμοφάγια παίρνουν θέση στο δημόσιο και οι λουμπίνες παίρνουν σε 2 θητείες βουλευτική σύνταξη διαλύοντας το κράτος.
Ομορφη χώρα ομορφα καίεται.....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και στην τελική, θα εμπιστευόσουν τον έλεγχο τίτλων σου την αγοραπωλησία των 6 ακινήτων σου στο μέσο έλληνα δ.υ.;
Σα να εμπιστεύεσαι τη φροντίδα του μαλλιού σου στο ΙΚΑ!

ακου λοιπόν πώς θα έπρεπε να είναι....
θα έπρεπε οι συμβολαιογράφοι και οι δικηγόροι που ασχολούνται με αυτά ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΜΥΡΙΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΑΤΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
αι
Ρε χαλουμόπληκτε,

Στο baby gold δεν πληρώνεις και είσοδο και τη χορεύτρια και την ποτού ξεχωριστά;
Οι δικηγόροι σε πείραξαν;
:2funny:  :2funny:  :2funny:

στο μπέιμπυ γκολντ δεν πληρώνω το ΦΡΑΠΕ 3 φορές.
πληρώνω το ποτό μου στην είσοδο, το ποτό της γκόμενας στον σερβιτόρο και το πριβέ στον τσεκαδόρο.
απλά πράγματα.....
για αυτά που έχω ήδη πληρώσει μέσω φορολογίας ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ,και δεδομένου ότι έχω ήδη 3πλάσιο αριθμό δημοσίων απο τις πραγματικές ανάγκες
ΝΑΙ μου φταίει ο δικηγόρος που από τη μια ΒΡΙΖΕΙ τους δημοσίους ΓΙΑΤΙ πληρώνονται και ΡΕΜΠΕΛΙΑΖΟΥΝ, αλλά όταν έρχεται η ώρα να θιχτούν τα προσωπικά του συμφέροντα μιλάει για παπάδες και Κοτζαμπασηδες.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ


Από πότε στην Ελλάδα οι ΔΥ κάνουν σωστά τη δουλειά τους;
Ή προτιμάς να σου διορίζει έναν δικηγόρο το κράτος να σου κάνει έλεγχο τίτλων ή, ακόμη χειρότερα, να σε υπερασπίζεται στο δικαστήριο, χωρίς να μπορείς να επιλέξεις, λες και είναι υπάλληλος στο γκισέ του ΙΚΑ;
Κατάλαβέ το, άλλη η δουλειά το ΔΥ άλλη του δικηγόρου, άλλη του Συμ/φου...
Προσωπικά θα τα έβαζα με το κράτος που μου χρεώνει 11% φόρο ακινήτου και ΕΤΑΚ για να ζω σε σκατουπόλεις που το ίδιο ανέχθηκε να φτιαχθούν!
Ή να πληρώνω κτηματόσημο επειδή ΔΥ έφαγαν τα λεφτά που προορίζονταν για το κτηματολόγιο...
Και ουσιαστικά το κράτος με χρεώνει ξανά για ένα δικαίωμα (κυριότητα) για το οποίο έχω ήδη πληρώσει φόρο και δημοσιότητα (υποθηκοφυλακείο) ;


Και ποιος σου είπε ότι οι δικηγόροι και οι συμβολαιογράφοι δεν ελέγχονται από τους επαγγελματικούς τους συλλόγους και μάλιστα πολύ πιο αυστηρά από τις ΕΔΕ των ΔΥ;


Και πώς είναι δυνατόν από τη μία να μιλάμε για "απελευθέρωση" και από την άλλη να τους κάνουμε όλους ΔΥ;

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
στο μπέιμπυ γκολντ δεν πληρώνω το ΦΡΑΠΕ 3 φορές.
πληρώνω το ποτό μου στην είσοδο, το ποτό της γκόμενας στον σερβιτόρο και το πριβέ στον τσεκαδόρο.
απλά πράγματα.....
για αυτά που έχω ήδη πληρώσει μέσω φορολογίας ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ,και δεδομένου ότι έχω ήδη 3πλάσιο αριθμό δημοσίων απο τις πραγματικές ανάγκες
ΝΑΙ μου φταίει ο δικηγόρος που από τη μια ΒΡΙΖΕΙ τους δημοσίους ΓΙΑΤΙ πληρώνονται και ΡΕΜΠΕΛΙΑΖΟΥΝ, αλλά όταν έρχεται η ώρα να θιχτούν τα προσωπικά του συμφέροντα μιλάει για παπάδες και Κοτζαμπασηδες.

Θα πω στο Ζαγορίτη να περάσει σε θερινό τμήμα, ειδική διάταξη ότι ο ανεπιθύμητος θα μπορεί να αγοράζει τα ακίνητά του μέσω του ΙΚΑ της περιοχής του...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom