Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
το ζητούμενο (και αυτό είναι η μεγαλύτερη πληγή της ελληνικής κοινωνίας) δεν είναι ποιός είναι ο χειρότερος από τους δύο, αλλά πώς θα προοδεύσει ο τρίτος ο καλύτερος.

οταν ο ανταγωνιστης σου τα σκάει, δεν σου μένει άλλη επιλογη.
με τον κίνδυνο να φαω παλι κραξιμο λέω ότι σε μια οικοδομή μου δεν είχα ημιυπαίθριους
το είπα στους αγοραστες, νομίζεις ότι θα δεχονταν να πληρωσουν παραπάνω για ένα νόμιμο σπίτι?
Δεν τους ένοιαζε!!!
Στην επόμενη είχα Η/Υ 15% (και όχι 20% όπως συνηθίζεται) και πάλι δεν τους ένοιαξε....
αν δεν κάνεις αυτο που κάνουν όλοι την κλείνεις την επιχείρηση και γίνεσαι δημ υπαλληλος
 

Επισκέπτης
αυτός που τα δίνει, πολύ συχνά δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά, εάν δεν τα δώσει είναι εκτός αγοράς

καμιά φορά ισχύει και για αυτόν που τα παίρνει, εάν κάνει σωστά τη δουλειά του....θα τον φάνε οι υπόλοιποι που τα παίρνουν γιατί χαλάει την πιάτσα

οπότε....οδηγείσαι στις δύο επιλογές που προανέφερα

εχω βρεθει και στις 2 θεσεις
το να μην τα πάρεις είναι πιο εύκολο.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
εχω βρεθει και στις 2 θεσεις
το να μην τα πάρεις είναι πιο εύκολο.

δυστυχώς, δεν έχω βρεθεί σε θέση να τα πάρω

και λέω δυστυχώς....γιατί θα τα έπαιρνα στεγνά!

:rockon:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
οταν ο ανταγωνιστης σου τα σκάει, δεν σου μένει άλλη επιλογη.
με τον κίνδυνο να φαω παλι κραξιμο λέω ότι σε μια οικοδομή μου δεν είχα ημιυπαίθριους
το είπα στους αγοραστες, νομίζεις ότι θα δεχονταν να πληρωσουν παραπάνω για ένα νόμιμο σπίτι?
Δεν τους ένοιαζε!!!
Στην επόμενη είχα Η/Υ 15% (και όχι 20% όπως συνηθίζεται) και πάλι δεν τους ένοιαξε....
αν δεν κάνεις αυτο που κάνουν όλοι την κλείνεις την επιχείρηση και γίνεσαι δημ υπαλληλος

μα η γεννεσιουργός αιτία της κατάντιας της χώρας είναι η νοοτροπία του μέσου μαλάκα πολίτη.....

Πάρε παράδειγμα στην αγορά αυτοκινήτου.
Εχω ένα αυτοκίνητο χαρτί ως ιδιώτης, με ένα κάρο εξτρά ατρακάριστο σε τέλεια κατάσταση. Ερχεται ο μαλάκας του λέω τιμή και μου απαντά το γουστάρω τρελλά αλλά βρίσκω σε μάντρα άλλο με 3 χιλιάρια φθηνότερο.
Ε πάνε πάρε αυτό.
Πηγαίνει, μένει από κινητήρα σε 1 μήνα και αρχίζει να διαμαρτύρεται για τους απατεώνες εμπόρους αυτοκινήτων.
Για τέτοια μαλακία λαού μιλάμε.
 

Επισκέπτης
δυστυχώς, δεν έχω βρεθεί σε θέση να τα πάρω

και λέω δυστυχώς....γιατί θα τα έπαιρνα στεγνά!

:rockon:

Αν βρεθεις θα δεις ότι δεν είναι και τόσο εύκολο. Και το λέω με μεγάλη σιγουρια.
Καλύτερα να τα ΄λαδώνεις παρά να λαδώνεσαι!
 

Επισκέπτης
μα η γεννεσιουργός αιτία της κατάντιας της χώρας είναι η νοοτροπία του μέσου μαλάκα πολίτη.....

Πάρε παράδειγμα στην αγορά αυτοκινήτου.
Εχω ένα αυτοκίνητο χαρτί ως ιδιώτης, με ένα κάρο εξτρά ατρακάριστο σε τέλεια κατάσταση. Ερχεται ο μαλάκας του λέω τιμή και μου απαντά το γουστάρω τρελλά αλλά βρίσκω σε μάντρα άλλο με 3 χιλιάρια φθηνότερο.
Ε πάνε πάρε αυτό.
Πηγαίνει, μένει από κινητήρα σε 1 μήνα και αρχίζει να διαμαρτύρεται για τους απατεώνες εμπόρους αυτοκινήτων.
Για τέτοια μαλακία λαού μιλάμε.

Α γεια σου!!!!!!!!!!
Αιντε να τα βρούμε και στο θέμα των κατασκευαστων τωρα!!!!!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Αν βρεθεις θα δεις ότι δεν είναι και τόσο εύκολο. Και το λέω με μεγάλη σιγουρια.
Καλύτερα να τα ΄λαδώνεις παρά να λαδώνεσαι!

τις πλείστες φορές (εάν δεν υπάρχει προσημείωση και επ αυτοφώρω σύλληψη) την πληρώνει πάντα ο λαδωτής. Ο άλλος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την βγάζει καθαρή...
Βλ. Σιμενς.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Αν βρεθεις θα δεις ότι δεν είναι και τόσο εύκολο. Και το λέω με μεγάλη σιγουρια.
Καλύτερα να τα ΄λαδώνεις παρά να λαδώνεσαι!

οκ....δεν το έχω ζήσει....οπότε θα το δεχτώ.
 

Επισκέπτης
τις πλείστες φορές (εάν δεν υπάρχει προσημείωση και επ αυτοφώρω σύλληψη) την πληρώνει πάντα ο λαδωτής. Ο άλλος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την βγάζει καθαρή...
Βλ. Σιμενς.

ναι σιγουρα, γαμημένοι νόμοι που στηρίζουν τα μεγάλα λαμόγια...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
τις πλείστες φορές (εάν δεν υπάρχει προσημείωση και επ αυτοφώρω σύλληψη) την πληρώνει πάντα ο λαδωτής. Ο άλλος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την βγάζει καθαρή...
Βλ. Σιμενς.

άλλο απίστευτο από εκεί....

ασχολούνται όλοι με τον Χριστοφοράκο....

αλλά κανείς δεν ρωτάει: Αφού είναι δεδομένο και τον κράζουν όλοι ότι τα έχωνε....γιατί δεν ρωτάει κανείς μα κανείς
[size=20pt]ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΑΡΙΟΛΗ ΤΑ ΕΧΩΝΕ?????[/size]
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Α γεια σου!!!!!!!!!!
Αιντε να τα βρούμε και στο θέμα των κατασκευαστων τωρα!!!!!
δεν έχω τίποτα με τους κατασκευαστές.
Οπως άλλωστε σε όλες τις οικονομικές δραστηριότητες εν Ελλάδι υπάρχει ένα 5% που κάνει σωστά τη δουλειά του. Αλλο ένα 5 που θέλει να την κάνει αλλά δεν το αφήνουν και το υπόλοιπο 90 που είναι ΓΙΑ ΤΟΜΠΟΥΤΣΟ ΑΠΛΑ.

Και αυτό ισχύει ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
άλλο απίστευτο από εκεί....

ασχολούνται όλοι με τον Χριστοφοράκο....

αλλά κανείς δεν ρωτάει: Αφού είναι δεδομένο και τον κράζουν όλοι ότι τα έχωνε....γιατί δεν ρωτάει κανείς μα κανείς
[size=20pt]ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΑΡΙΟΛΗ ΤΑ ΕΧΩΝΕ?????[/size]

η απάντηση είναι σε όλους αλλά σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ
δεν πρέπει να ξυπνήσει ο μαλάκας......
Αμα την πληρώσει ο Χριστοφοράκος θα έχει αποδοθεί για άλλη μια φορά δικαιοσύνη.
Το αυτό έγινε και με την Τσέκου, το αυτό και με τον Κεντέρη/Θάνου, το αυτό και με άλλους. Η λίστα είναι ατελείωτη.
 

Επισκέπτης
δεν έχω τίποτα με τους κατασκευαστές.
Οπως άλλωστε σε όλες τις οικονομικές δραστηριότητες εν Ελλάδι υπάρχει ένα 5% που κάνει σωστά τη δουλειά του. Αλλο ένα 5 που θέλει να την κάνει αλλά δεν το αφήνουν και το υπόλοιπο 90 που είναι ΓΙΑ ΤΟΜΠΟΥΤΣΟ ΑΠΛΑ.

Και αυτό ισχύει ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ


Επίσης οι κατασκευαστες ας υποθεσουμε ότι αισχροκερδουν....
οι ιδιοκτήτες που πουλάνε τα δ/τα που μόνοι τους έφτιαξαν γιατι τα πουλάνε στις ίδιες τιμές?
μες στο καρτέλ κι αυτοι?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Επίσης οι κατασκευαστες ας υποθεσουμε ότι αισχροκερδουν....
οι ιδιοκτήτες που πουλάνε τα δ/τα που μόνοι τους έφτιαξαν γιατι τα πουλάνε στις ίδιες τιμές?
μες στο καρτέλ κι αυτοι?
ακολουθούν τη γνωστή νεοελληνική συνταγή...
Αυτό το λαμόγιο είναι πιο μάγκας από μένα;
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Α γεια σου!!!!!!!!!!
Αιντε να τα βρούμε και στο θέμα των κατασκευαστων τωρα!!!!!

εύκολα....

έρχεται κολλητή μου που έχει και οικόπεδο δικό της....

Γιώργο...θα μου μελετήσεις το σπίτι (200+sqm), θα μου βγάλεις άδεια και θα μου το φτιάξεις...πόσο θα πάει?

350Κ της λέω...επειδή είσαι και φίλη...

Ρε Γιώργο...βρίσκω τώρα έτοιμο διαμέρισμα σε κυριλέ περιοχή...με 450Κ...γιατί να ταλαιπωρηθώ, να περιμένω κλπ κλπ κλπ κλπ?

Πήγε και πήρε διαμέρισμα 120sqm....πρώτα όροφο....σε κυριλέ περιοχή, 450K....στο μήνα...ανατινάχτηκε ο κεντρικός πίνακας, της έκαψε το καινούργιο super duper ψυγείο....τον πρώτο χειμώνα τα καλοριφέρ είχαν διαρροές....πάει να ανάψει το τζάκι και κατέβηκε ο από πάνω και παραπονέθηκε ότι ο καπνός μπαίνει στο διαμέρισμά του...και άλλα πολλά....2 χρόνια μετά...ακόμη διορθώνει...

Εντάξει? Τα βρήκαμε τώρα και στους κατασκευαστές?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
εύκολα....

έρχεται κολλητή μου που έχει και οικόπεδο δικό της....

Γιώργο...θα μου μελετήσεις το σπίτι (200+sqm), θα μου βγάλεις άδεια και θα μου το φτιάξεις...πόσο θα πάει?

350Κ της λέω...επειδή είσαι και φίλη...

Ρε Γιώργο...βρίσκω τώρα έτοιμο διαμέρισμα σε κυριλέ περιοχή...με 450Κ...γιατί να ταλαιπωρηθώ, να περιμένω κλπ κλπ κλπ κλπ?

Πήγε και πήρε διαμέρισμα 120sqm....πρώτα όροφο....σε κυριλέ περιοχή, 450K....στο μήνα...ανατινάχτηκε ο κεντρικός πίνακας, της έκαψε το καινούργιο super duper ψυγείο....τον πρώτο χειμώνα τα καλοριφέρ είχαν διαρροές....πάει να ανάψει το τζάκι και κατέβηκε ο από πάνω και παραπονέθηκε ότι ο καπνός μπαίνει στο διαμέρισμά του...και άλλα πολλά....2 χρόνια μετά...ακόμη διορθώνει...

Εντάξει? Τα βρήκαμε τώρα και στους κατασκευαστές?

δεν τα λεγα προηγουμένως;
ευχαριστώ που με κάλυψες για άλλη μια φορά.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
για να στα δώσει ο άλλος συνήθως θέλει να υπογράψεις κάτι που δεν πρέπει...
και ως γνωστον την υπογραφή μας......

ξεχνάς τα γρηγορόσημα....

Για θέματα σαν αυτό που αναφέρεις (υπογραφές εκεί που δεν πρέπει), δεν λαδώνω. Στην δουλειά μου, υπογράφει και έχει ευθύνη και ο αιτών...και επειδή ξέρω το ρητό για τις υπογραφές, ευτυχώς μέχρι σήμερα....δεν αναγκάστηκα να επωμισθώ τέτοιες ευθύνες.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
δυστυχώς, δεν έχω βρεθεί σε θέση να τα πάρω

και λέω δυστυχώς....γιατί θα τα έπαιρνα στεγνά!

:rockon:
Yorgos,

χαίρομαι για την ειλικρίνειά σου, η οποία όμως στην ουσία ακυρώνει τόνους από γραπτά εδώ μέσα και αλλού.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom