Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Yorgos,

χαίρομαι για την ειλικρίνειά σου, η οποία όμως στην ουσία ακυρώνει τόνους από γραπτά εδώ μέσα και αλλού.

η υποθετική στάση δεν αποτελεί ακύρωση καμμιάς θέσης.

Γιατί και γω μπορεί να πω ότι θα σε σκοτώσω στεγνά άμα συνεχίσεις να μαλακίζεσαι, αλλά άμα δεν το πράξω δεν ακυρώνεται το λευκό μου ποινικό μητρώο.....
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Yorgos,
χαίρομαι για την ειλικρίνειά σου, η οποία όμως στην ουσία ακυρώνει τόνους από γραπτά εδώ μέσα και αλλού.

ε ναι ρε συ....εάν το μαύρο ταμείο σου λόγω λαδωμάτων κάποια στιγμή είναι μεγαλύτερο από τα κέρδη σου....λογικό δεν είναι να λες κάποια στιγμή....εάν λαδωνόμουν ίσως να ήταν και καλύτερα?

;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ναι, αλλά απο αυτο προκύπτει ότι ίσως κάνουν κακή δουλεια αλλα δεν πολυαισχροκερδουν.....
πάντως σίγουρα όχι 100% κέρδος...

ναι τα παμε αυτά...
αλλωστε σε πολλές οικοδομές η αστοχία είναι καθημερινότητα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΟ ΚΕΡΔΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ 100% ΠΟΥΘΕΝΑ. μια φορά μπορεί. Ο κανονας δεν είναι αυτό πάντως.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
η υποθετική στάση δεν αποτελεί ακύρωση καμμιάς θέσης.

Γιατί και γω μπορεί να πω ότι θα σε σκοτώσω στεγνά άμα συνεχίσεις να μαλακίζεσαι, αλλά άμα δεν το πράξω δεν ακυρώνεται το λευκό μου ποινικό μητρώο.....
Κάτι έλεγες για νοοτροπία πιο πάνω...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Υπάρχει όμως ποσοστό, πολύ μεγαλύτερο του 100%, απόδοσης ίδιων κεφαλαίων...

(υπήρχε τουλάχιστον...)
 

Επισκέπτης
Υπάρχει όμως ποσοστό, πολύ μεγαλύτερου του 100%, απόδοσης ίδιων κεφαλαίων...

(υπήρχε τουλάχιστον...)

μπα...
αν βαλεις 250.000 για ένα ΦΤΗΝΟ οικοπεδο, αλλα 450,000 να φτιάξει 4όροφο, π'οσο να πουλήσεις τον όροφο σε ΦΤΗΝΗ περιοχη?
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
μπα...
αν βαλεις 250.000 για ένα ΦΤΗΝΟ οικοπεδο, αλλα 450,000 να φτιάξει 4όροφο, π'οσο να πουλήσεις τον όροφο σε ΦΤΗΝΗ περιοχη?

κάποτε πουλούσες από σχέδια σε αντιπαροχές, η απόδοση των ιδίων κεφαλαίων, μπορεί να ήταν και άπειρη

(κάποτε, των καπότων και έτσι)

PS: μην ξεχνάς και τα δάνεια....για απόδοση ίδιων κεφαλαίων μιλάμε
 

Επισκέπτης
κάποτε πουλούσες από σχέδια σε αντιπαροχές, η απόδοση των ιδίων κεφαλαίων, μπορεί να ήταν και άπειρη

(κάποτε, των καπότων και έτσι)

ούτε που τη θυμάμαι αυτη την εποχη...
και πάλι βέβαια το ρίσκο του κατασκευαστη μεγάλο...
άλλη τιμή κάνω στους πελάτες όταν θέλουν να τους κατσκευάσω κάτι αν τα λεφτά και το ρίσκο είναι δικό τους
και άλλη αν η τιμή είναι φιξ...
ειναι νομίζω τουλάχιστον αυτονόητο.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
ούτε που τη θυμάμαι αυτη την εποχη...
και πάλι βέβαια το ρίσκο του κατασκευαστη μεγάλο...
άλλη τιμή κάνω στους πελάτες όταν θέλουν να τους κατσκευάσω κάτι αν τα λεφτά και το ρίσκο είναι δικό τους
και άλλη αν η τιμή είναι φιξ...
ειναι νομίζω τουλάχιστον αυτονόητο.

εννοείται...

το ρίσκο το "αγοράζεις" και το "πουλάς", παρέα με τις "ευκαιρίες"
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
ούτε που τη θυμάμαι αυτη την εποχη...
και πάλι βέβαια το ρίσκο του κατασκευαστη μεγάλο...
άλλη τιμή κάνω στους πελάτες όταν θέλουν να τους κατσκευάσω κάτι αν τα λεφτά και το ρίσκο είναι δικό τους
και άλλη αν η τιμή είναι φιξ...
ειναι νομίζω τουλάχιστον αυτονόητο.

Α βρε Κλωνίτσα (κατά το κλανίτσα μάλλον) ΤΟ ΓΗΡΑΣ ΟΥΚ ΓΑΡ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ

Δεν θυμάσε τίποτα από το εγκλημα δλδης.

Όταν πούλαγες τα "φύκια για μεταξοτες κορδέλες". όταν έπερνες ποσοστά απο το "συμπληροματικό δάνειο" για να καλοπληροθείς το "κλουβί σου"

 

Επισκέπτης
Α βρε Κλωνίτσα (κατά το κλανίτσα μάλλον) ΤΟ ΓΗΡΑΣ ΟΥΚ ΓΑΡ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ

Δεν θυμάσε τίποτα από το εγκλημα δλδης.

Όταν πούλαγες τα "φύκια για μεταξοτες κορδέλες". όταν έπερνες ποσοστά απο το "συμπληροματικό δάνειο" για να καλοπληροθείς το "κλουβί σου"

ελα να ανάψεις τα αίματα γιατι πέσαμε...
το να μην θυμάμαι την εποχη ααυτη για ήμουν μαθητρια παίζει????
 

Επισκέπτης
Αυτο το ερωτημα φιλε μου ετσι οπως το θετεις ειναι εκβιασμος! Να στο θεσω εγω αναποδα?  Προτιμας να αισχροκερδει ασυστολα στην πλατη του καθε εργαζομενου ο καθε Βωβος για να μη χασει τη δουλεια του ο οικοδομος? Τι μαλακισμενη λογικη ειναι αυτη? Χρησιμοποιειτε σαν ασπιδα τους φουκαραδες για να συνεχισετε εσεις να θησαυριζετε στις πλατες ολων? Δεν ντρεπεστε λιγο λεω γω!

Μην ανησυχεις παντως οι οικοδομοι αμα χασουνε τη δουλεια τους θα μπουνε ΟΑΕΔ δεν θα ψοφησουνε, ο Βωβος αμα χασει τα λεφτα του θα φουνταρει απο κανα γκρεμο!


Κανω πως δεν διάβασα τα υπόλοιπα και απανω ψύχραιμα...
Ο μόνος τρόπος να σταματήσει η αισχροκέρδεια (αν υπάρχει)είναι να γίνει κραχ?
Θα χαιρόσουν με μια τέτοια προοπτική?

Αυτο συζητούσαμε, μην κόβεις και ράβεις ανάλογα με το τι θες να πεις...
 

Επισκέπτης
Αν φιαξεις 4 διαμερισματα των 100+ τ.μ και τα πουλησεις προς 300,000 το κομματι με κοστος επενδυσης 700.000 εχεις ΚΑΘΑΡΟ ΚΕΡΔΟΣ 500.000!! και αυτα σε ενα χρονο το πολυ! Για βρειτε μου ενα αλλο επαγγελμα με αυτη τη δυνατοτητα κερδους και τα ξαναλεμε!


Δεν πουλάει 300.000 τον όροφο σε περιοχή που έχεις αγοράσει το οικόπεδο 250.000 ΜΟΝΟ!!!
Πουλάς το πολύ 200.000, άντε 220.000...
 

Επισκέπτης
Το οτι δεν απαντας για τα αλλα ειναι απλα γιατι ετσι ειναι!
2. Ετσι οπως ειναι η κατασταση και με δεδομενο το αχρηστο Ελληνικο κρατος ΝΑΙ ο μονος τροπος να σταματησει η αισχροκερδεια ειναι να γινει κραχ, να μηδενισει το συστημα και να ξαναφιαχτουν οι οροι του καπιταλισμου απο την αρχη!
Σε καλυψα τωρα?


Θα χαιρόσουν με μια τέτοια προοπτική?

Να πάρουμε ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ!!! (ΠΡΟΣΕΞΕ...ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ!!!)

1) ο κατασκευαστης μέχρι τωρα έχει χοντροκονομήσει
2)ο εργατης, ο υπαλληλος κλπ όχι και έχει και κάποια καταναλωτικά

Γίνεται κραχ...

Ο ένας έχει κάνει μια μπάζα που του φτάνει αν ζήσει κανα δυο χρόνια, ο άλλος τι θα απογινει?

Και πριν μου πεις οτι "σιγα μη σε νοιάζει εσένα για τον φουκαρα...."
Σου λέω ότι ακόμα και να μη με νοιάζει (υπόθεση εργασίας), εσυ λες ότι το κραχ θα γίνει για το καλο του 2ου!!!!!!
το πιστευεις αυτο????
 

Επισκέπτης
Ποτε επαιζαν αυτες οι τιμες? το 2000? γιατι μετα με την αυξηση της ζητησης η τιμη για τα 100 τμ ητανε φιξ σε ολες τις περιφερειακες συνοικιες 290 και ανω!

Στις περιοχες με 2900 και πάνω δεν βρίσκεις οικοπεδο με 250.000

Νικαια, Κορυδαλλος, Δραπετσώνα, Ν.Ιωνία (σε ορισμένες περιοχές της)
Τετοια τιμή άκουσα και Πειραιά Καστέλλα (αλλά σε μια συνοικία βυθισμένη που δεν ξερω πως τη λένε)
 

Επισκέπτης
Το κραχ δε σημαινει οτι ξαφνικα θα εξαφανιστει η τροφη απο τη γη φιλε μου! Ο φτωχως ο οποιος εχει συνηθισει να ζει φτωχικα θα την βγαλει καθαρη μια χαρα! Ο πλουσιος θα τραβηξει τα ζορια!
Ο μηδενισμος του συστηματος σημαινει οτι κανεις δε χρωσταει σε κανενα και παμε απο την αρχη! Ο τροπος για να γινει αυτο ειναι ΜΟΝΟ αν γινει ΜΕΓΑ ΚΡΑΧ (που θα γινει) και υστερα ακομη και οι τραπεζες που χρωστανε μεταξυ τους δεχθουν το μηδενισμο των χρεων και επωφεληθουν ετσι και οι απλοι ανθρωποι απο σποντα!

ο ένας θα κλείσει την επιχείρηση του και θα ζει απο τα έτοιμα
ο άλλος θα χασει τη δουλεια του και θα βγει στη ζητιανια...
ακόμα και τα χρεη να χαριστούν, πάλι ωφελημένοι βγαίνουν οι πλούσιοι καθώς έχουν πολυ μεγαλύτερα δάνεια.

Που κάνω λάθος?
 

Επισκέπτης
Το περασμα απο τα κοτερα και τη χλιδη και τις αλλογιστες σπαταλες στη φτωχια ειναι πολυ πιο τραγικη εμπειρια αποτι η σενεχιση της ηδη υπαρχουσας φτωχιας φιλε! Μπορεις να φανταστεις δηλαδη την Αγγελοπουλου να μαζεβει χορτα σε κανα χωραφι και να σφαζει καμια κοτα για να ταϊσει την οικογενεια της? Εσενα και μενα δεν θα μας πειραζε ιδιαιτερα ο συγκεκριμενος τροπος ζωης, καταλαβαινεις τι εννοω?

με συγχωρείς αλλά αν είχα παιδιά και έμενα χωρίς δουλειά θα με πείραζε πολύ!!!
Και δεν θα μου προξενούσε καμια παρηγόρια αν η Γιάννα δεν ειχε λεφτά για μανικιουρ......

Και πραγματικά μου φαίνεται ανόητο θέλοντας να εκδικηθείς κάποιον να μη βλέπεις ότι με αυτον τον τρόπο κα΄νεις κανεις κακο και στον εαυτο σου!

π.χ. "Θέλω να καταγγείλω το γείτονα γιατι έφτιαξε αυθαιε=ρετη περγκολα"
"οκ, αλλα άν σε καταγγείλει κι αυτος θα πληρωσεις κι εσυ για τις δικές σου"
"Ας είναι... αρκει να πληρωσει κι αυτος.."

Δεν σου φαίνεται κάπως χαζο?????
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom