Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ποια μεταλλαξη? Επειδη δεν εχουμε τις ιδιες αποψεις στα πολιτικα σημαινει οτι το ιδιο ισχυει σε ολα?

όπως και να χει τέτοια δομημένη σκέψη από αυτό το νικ δεν είχα ξαναματαδει.
Οπότε τα σέβη μου παραυτα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ερυθροδερμε ευτυχως που τουλαχιστο παραδεχεσαι οτι εισαι απο αλλη χωρα! Γιατι αυτα τα ωραια που περιγραφεις μονο στη χωρα σου μπορει να συμβαινουν αλλα οχι στο Ελλαδισταν!
1. Η ελαχιστη αμοιβη που καθοριζεται απο τους δικηγορικους συλλογους, οπως συμβαινει σε ολα τα σωματεια, εχει οριστει μονο για την "προστασια" των νεων δικηγορων! Οποιοσδηποτε δικηγορος που εχει εστω και 1 χρονο εμπειριας χρεωνει παραπανω!

Το "γραμματιάκι" είναι καθεστώς σε όλες τις ηλιακές ομάδες δικηγόρων, ειδικά σε όσους απασχολούνται για λογαριασμό μεγάλων πελατών (τράπεζες, ασφαλιστικές, εργολάβοι κτλ)...
Το δε ελάχιστο ποσό έχει μάλλον θεσπιστεί για να κατοχυρώνει ο σύλλογος κάποια έσοδα (πχ από αγοραπωλησίες ακινήτων το 35% της αξίας τιυ γραμματίου καταλήγει στο δικηγορικό σύλλογο) παρά για την προστασία των νέων...
Και φυσικά, οι κωλοπετσωμένοι επιχειρηματίες δεν δίνουν καν την ελάχιστη αμοιβή...


Από εκεί και πέρα ό,τι πληρώσεις, παίρνεις...
Υπάρχει και το τοστ  ζαμπόν - τυρί της διατίμησης στα πλοία με € 1, υπάρχει και το σάντουιτς με προσούτο, ροκφόρ, αυγό και ρόκα που κάνει € 5...
Κάτι τέτοιο ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα...

2. Αν πιστευεις οτι η πραγματικοτητα ειναι το BOSTON LEGAL που βλεπεις στην T.V. οπου οι δικηγοροι ειναι γατες και βρισκουνε στο πι και φι παραθυρα τοτε πρεπει να πας να ζησεις στη Βοστωνη! Στο Ελλαδισταν αμα δεν του πεις του δικηγορου εσυ ακριβως τι και πως δεν ξερει τι να κανει! (αναφερομαι κυριως στους νεους που υπερασπιζεσαι)

Είπαμε...Ό,τι πληρώσεις παίρνεις...
Αν θέλεις τσακάλι, θα κοστίσει κάτι παραπάνω...
Τα στραβάδια είναι κατά κανόνα φθηνά.
Και αυτό που δεν δείχνει το boston legal για λόγους οικονομίας χρόνου είναι ότι οι σωστοί δικηγόροι στη Βοστώνη αλλά και στην Αθήνα κάνουν μαραθώνια meetings με τους πελάτες τους για αμοιβαία ενημέρωση και χάραξη στρατηγικής διότι αν περιμένεις να καταλάβει και ο πιο έμπειρος δικηγόρος ποιο είναι το πρόβλημά σου μυρίζοντας τα νύχια του, γελιέσαι...
Η διαφορά είναι ότι ο μέσος βοστωνέζος δικηγόρος χρεώνει €200 την ώρα και ο μέσος Αθηναίος πληρώνεται με το "κομμάτι" δηλ. την ενέργεια, αν βέβαια γίνει...Για αυτό και ο μέσος βοστωνέζος βγάζει € 150,000 το χρόνο και ο μέσος αθηναίος € 30,000...
Είναι λίγα τα δικηγορικά γραφεία στην ελλάδα με πραγματική χρονοχρέωση...

Καλα αυτο με τις επιταγες ειναι μεγαααααααααλη ιστορια στην Ελλαδα! Καθε ενας που εκανε φορολογικη δηλωση 15.000 επαιρνε 10 φυλλα στα οποια εβαζε οτι ποσο γουσταρε! Παλι οι τραπεζες και το κρατος δημιουργησαν αυτο το εκτρωμα γιατι οπως ξερετε, οι τραπεζες δημιουργησαν τα πλαφον που προεξοφλουσαν τις επιταγες κρατωντας το κατιτις τους ενω ταυτοχρονα το κρατος τα κονομαγε απο τους φορους στα πλαφον! Αρα ολα ωραια και καλα!

Εδώ έχεις δίκιο αλλά μην ξεχνάς ότι η μισή ντροπή πάει στους έμπορους...
Ίσως αν πλήρωναν κανά δικηγόρο να τους εξηγήσει τί μπορεί να πάθουν...
:2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:

Διότι τώρα δεν έχουν να πληρώσουν ούτε για ανακοπές κατά των διαταγών πληρωμής!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Η μεγαλυτερη διαφορα αναμεσα σε Βοστωνη και Αθηνα ειναι (και προφανως αποφευγεις να το θιξεις), οτι εκει οι δικηγοροι ασχολουνται μονο με πραγματικες νομικες υποθεσεις! Εδω εχουνε καταντησει νταβαντζηδες σε καθε κινηση η δραστηριοτητα! Αν αναλογιστεις και το γεγονος οτι το νομικο καθεστως ειναι τετοιο στην Ελλαδα που σου επιβαλλει να κανεις δικαστικες κινησεις για ψυλλου πηδημα ( που στο εξωτερικο ταχουνε λυσει προ πολου αυτα τα θεματα), θα καταλαβεις γιατι δεν εχω σε υποληψη την παρασιτικη ειδικοτητα της δικηγοριας!

Λες για παραδειγμα να πληρωσουν δικηγορο για να εξετασουν τι θα γινει για την ανακοπη διαταγης πληρωμης κλπ. Στο Εξωτερικο φιλε μου η επιταγη βασιζεται στο λογαριασμο που διατηρεις στην τραπεζα! Ενα κολωχαρτο ειναι! Αν δεν εχεις λεφτα στο λογαριασμο τη στιγμη που δινεις την επιταγη αυτη ειναι ακυρη!Αρα δεν τιθεται θεμα νομικης βοηθειας σε τετοια θεματα! Εδω βεβαια υπαρχει και το προτωφανες φαινομενο των μεταχρονολογημενων! Αληθεια ποσοι ξερουν οτι οι επιταγες πληρωνονται ΑΜΑ ΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ανεξαρτητα με το τι ημερομηνια λεει επανω?

Αποσύρομαι από την δημόσια συζήτηση όσο είσαι παρών
ΤΙΜΗΣ ΕΝΕΚΕΝ

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Ερυθροδερμε ευτυχως που τουλαχιστο παραδεχεσαι οτι εισαι απο αλλη χωρα! Γιατι αυτα τα ωραια που περιγραφεις μονο στη χωρα σου μπορει να συμβαινουν αλλα οχι στο Ελλαδισταν!
1. Η ελαχιστη αμοιβη που καθοριζεται απο τους δικηγορικους συλλογους, οπως συμβαινει σε ολα τα σωματεια, εχει οριστει μονο για την "προστασια" των νεων δικηγορων! Οποιοσδηποτε δικηγορος που εχει εστω και 1 χρονο εμπειριας χρεωνει παραπανω!
2. Αν πιστευεις οτι η πραγματικοτητα ειναι το BOSTON LEGAL που βλεπεις στην T.V. οπου οι δικηγοροι ειναι γατες και βρισκουνε στο πι και φι παραθυρα τοτε πρεπει να πας να ζησεις στη Βοστωνη! Στο Ελλαδισταν αμα δεν του πεις του δικηγορου εσυ ακριβως τι και πως δεν ξερει τι να κανει! (αναφερομαι κυριως στους νεους που υπερασπιζεσαι)
3. Οι δικηγοροι κοβουνε αποδειξεις? Αχαχαχαχαμπουχαχαχαχαχα καλο! το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?
4. Οσν αφορα το ΤΕΜΠΜΕ μαλλον το σωματειο σου δεν σε ειδοποιησε και εχασες την ευκαιρια να βγαλεις τσαμπα λεφτακια! Προλαβαινεις ακομα!

Χλωμό πρόσωπό.... Εσύ που ξέρεις τα πολλά και ο νούς σου κατεβάζει....

1) Δεν καταλαβαίνεις τί σου λέω τόση ώρα... Πως με μια έρευνα αγοράς θα βρείς δικηγόρο και συμβολαιογράφο και μηχανικό που θα σου χρεώσει τα νόμιμα αν όχι και λιγότερα. Νόκια και Ίσιος με επαληθεύουν :s&m_1:. Αρνήσε να το καταλάβεις....

2)Εδώ στην Τσιάπας δεν έχουμε τηλεόραση και δεν βλέπουμε αυτά που επικαλείσαι. Οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω τα περί Μποστον Λίγκαλ. Εγώ στην Τσιάπας γεννήθηκα και εδώ θα θάψουνε το άψυχο κουφάρι μου... Εκει στο Ελλαδιστάν λοιπόν αφού εσύ του λες του δικηγόρου σου τί να κάνει γιατί δεν έγινες Καθηγητής Πανεπιστημίου να τους μάθεις όλα αυτά τα πολλά και ωραία πράγματα που ξέρεις? Φαντάζομαι δε πως δεν θα είναι και πολύ δύσκολο να περάσεις και να τελειώσεις μια Νομική σχολή :s&m_1:. Στο Ναβάχο (εχθρική προς εμάς Επαρχία) την αποκαλούν Επιστήμη των Επιστημών.... Μήπως ξέρεις γιατί? Διαφώτισε με σε παρακαλώ.... :helpplea:

3)Αυτά τα Γραμμάτια προείσπραξης που κόβονται για την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ σε αγοραπωλησία ακινήτου σε  πέντε(5) αντίτυπα για ποιον λόγο λές να κόβονται? Το ένα φυλάσσεται στον Δικηγορικό Σύλλογο και μεταβιβάζεται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ του δικηγόρου σου. Από τα άλλα τέσσερα το ένα (ναι βρε εκείνο το ροζ χαρτάκι) σου ανήκει για να το προσκομίσεις εσύ στην δική σου αρμόδια Δ.Ο.Υ. Το ίδιο συμβαίνει και με το επικυρωμένο αντίγραφο του συμβολαίου σου όπου εκεί στο τέλος αναγράφονται αναλυτικά τα Συμβολαιογραφικά έξοδα και αναφέρεται ρητά "Το παρόν υπέχει θέση αποδείξεως" και η καλή Συμβολαιογράφος, σου βάζει τζίφρα και μια σφραγίδα που αναφέρει ρητά "Έπικυρωμένο αντίγραφο για φορολογική χρήση". Αυτά μην ξεχνάς να τα πάρεις ή ζήτα τα ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΣ :s&m_1:... αλλά μάλλον θα είσαι πολύ απασχολημένος να μετράς τα μαύρα εκείνη την στιγμή. Για πές μου τώρα εκείνο το ανέκδοτο με το χλωμό πρόσωπο που το λένε Τοτό....

4)Εδώ στην Τσιάπας δεν έχουμε σωματεία. Ημαστε μια μικρή αυτοδιαχειριζόμενη κοινωνία και σαν Ινδιάνοι δεν έχουμε δάνεια, κάρτες, επιχειρήσεις και ΤΕΜΠΜΕ. Εσυ σαν καλό χλωμό πρόσωπό λοιπόν γιατί δεν μου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΠΑΡΑΘΕΤΟΝΤΑΣ τα όσα ισχυρίζεσαι περί 75%? Για να το λές κάτι θα ξέρεις... Γιατί εμείς αν και αγράμματοι Ινδιάνοι ξέρουμε τί θα πεί στη γλώσσα των χλωμών προσώπων η λέξη ΠΟΣΟΣΤΩΣΗ :s&m_1:.

Ο Γέρος Ινδιάνος Πατέρας μου, μου έδωσε κάποτε μια συμβουλή "Λεβέντη μου (μου είπε) Κοίτα στη ζωή σου να μην έχεις πάρε-δώσε ΠΟΤΕ με Μπάτσους, Γιατρούς και Δικηγόρους... θα σημαίνει πως είχες μια ζωή ευτυχισμένη και κανένα πρόβλημα...."

Σαν Κακός Ινδιάνος που είμαι ΔΥΣΤΥΧΩΣ αναγκάστηκα να έχω πάρε δώσε με τα χλωμά πρόσωπα της Επιβολής της Τάξης και του Νόμου...
Σαν άνθρωπός που είμαι αρρώστησα και τα μαντζούνια του Μάγου της Φυλής δεν με γιάνανε, οπότε ΔΥΣΤΥΧΩΣ αναγκάστηκα να καλέσω το χλωμό πρόσωπο με την άσπρη ρόμπα για να με θεραπεύσει...
Σαν αγράμματος Ινδιάνος Πολεμιστής όταν μου ήρθε ένα χαρτί με πολλά νομικά μασκαραλίκια που δεν τα καταλάβαινα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ αναγκάστηκα να καλέσω το χλωμό πρόσωπό με το κουστούμι για να μου τα εξηγήσει...
Θα σου έδινα την ίδια ευχή, αλλά βλέπω πως εσυ δεν θα τους χρειαστείς, αφού είναι προφανές πως θα τους ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.....
Άσε λοιπόν εμάς τους αγράμματους και αμαθείς  Ερυθρόδερμους της Τσιάπας να καταφεύγουμε στους ημιμαθείς (κατα τα λεγόμενα σου) Επιστήμονες...

Εκεί στο Ελλαδιστάν πρέπει να είσαι Μεγάλο και Σοφό χλωμό πρόσωπο, οπότε σου ζητώ συγνώμη που είχα το θρασος να αμφισβητήσω τις σοφές κουβέντες Σου...

Κακός Ινδιάνος Μίλησε.......
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Τηρουμένων των αναλογιών, αυτό είναι πραγματικό κατόρθωμα. :rolleyes:

Respect
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Η μεγαλυτερη διαφορα αναμεσα σε Βοστωνη και Αθηνα ειναι (και προφανως αποφευγεις να το θιξεις), οτι εκει οι δικηγοροι ασχολουνται μονο με πραγματικες νομικες υποθεσεις! Εδω εχουνε καταντησει νταβαντζηδες σε καθε κινηση η δραστηριοτητα! Αν αναλογιστεις και το γεγονος οτι το νομικο καθεστως ειναι τετοιο στην Ελλαδα που σου επιβαλλει να κανεις δικαστικες κινησεις για ψυλλου πηδημα ( που στο εξωτερικο ταχουνε λυσει προ πολου αυτα τα θεματα), θα καταλαβεις γιατι δεν εχω σε υποληψη την παρασιτικη ειδικοτητα της δικηγοριας!

Λες για παραδειγμα να πληρωσουν δικηγορο για να εξετασουν τι θα γινει για την ανακοπη διαταγης πληρωμης κλπ. Στο Εξωτερικο φιλε μου η επιταγη βασιζεται στο λογαριασμο που διατηρεις στην τραπεζα! Ενα κολωχαρτο ειναι! Αν δεν εχεις λεφτα στο λογαριασμο τη στιγμη που δινεις την επιταγη αυτη ειναι ακυρη!Αρα δεν τιθεται θεμα νομικης βοηθειας σε τετοια θεματα! Εδω βεβαια υπαρχει και το προτωφανες φαινομενο των μεταχρονολογημενων! Αληθεια ποσοι ξερουν οτι οι επιταγες πληρωνονται ΑΜΑ ΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ανεξαρτητα με το τι ημερομηνια λεει επανω?

Ο ελληνικός και ουχί βοστωνέζικος νόμος είναι σαφής: Η επιταγή είναι πληρωτέα εν όψει και σε αντίθεση με το νόμο για τη συναλλαγματική, δεν προβλέπεται ενεχύραση, προεξόφληση και άλλες ελληναράδικες πατέντες...
Όταν έχεις λοιπόν ελληναράδικο τραπεζικό σύστημα και ελληναράδες εμπόρους, ναι, θα πληρώνεις και για διαταγές πληρωμής από μεταχρονολογημένες ακάλυπτες επιταγές...

Η δε αγορά ακινήτου είναι και σοβαρή νομική υπόθεση...
Όπως και οι συμβάσεις, οι συμφωνίες και άλλα πολλά...

Πραγματικά χαίρομαι όσο δεν παίρνει όταν γνωρίζω ελληναράδες που την πάτησαν 'ασχημα σε μια συναλλαγή και ομολογούν ότι δεν συμβουλεύτηκαν δικηγόρο "γιατί είναι λαμόγια και παράσιτα" και απορούν γιατί την πάτησαν αφού "έσφιξαν τα χερια και έδωσαν λόγο"...

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
1. Δεν ητανε η Ντατσουν του θεοχαρακη, ητανε η ΝΙΣΣΑΝ των Γιαπωνεζων

Εξακολουθείς να γράφεις ανοησίες για πράγματα που δεν τα γνωρίζεις.

Και φυσικά ήταν εταιρεία του Θεοχαράκη (Teocar AE) η οποία ιδρύθηκε το 1976. Το 1978 άρχισε η κατασκευή του εργοστασίου στο Βόλο. Το 1980 βγήκε το πρώτο αυτοκίνητο. Μέχρι το 1995 που έκλεισε το εργοστάσιο είχαν κατασκευαστεί 170.000 οχήματα κυρίως αγροτικά. Ιδού η ιστορία και μόνον στα Αγγλικά:

Και φυσικά δεν υπήρχε το όνομα ΝΙΣΣΑΝ στην ελληνική αγορά το 1976 ή το 1980.
Η μετονομασία άρχισε στην Αμερική το 1981: www.zcca.org/pages/ZCarsZhistoryDatsuntoNissan.htm]http://www.zcca.org/pages/ZCarsZhistoryDatsuntoNissan.htm[/url] και κράτησε μέχρι το 1984
Στην Ευρώπη και στον υπόλοιπο κόσμο άρχισε το 1983: Και μάντεψε: τα περισσότερα από τα 170.000 οχήματα που κατασκευάστηκαν στην Ελλάδα έφερναν το σήμα Datsun.

Ως συνήθως λες παπαριές που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.


σαβρούλα, ο θείος μου είχε αγοράσει καντέτ 1.4 που είχει συναρμολογηθεί στο ΒΟΛΟ..... :birdman:

Ρεεεεεε που συναρμολογούσανε Καντέτ στον Βόλο;;;; Μήπως σε κανένα μηχανουργείο και δεν το ξέραμε;;
Ρεεεεε, πάενε ρώτα τον θείο που ήταν συναρμολογημένο το αυτοκίνητο.

Λοιπόν πάρε να μαθαίνεις:

Η Εμπορική Αυτοκινήτων ήταν εταιρεία στον χώρο κατασκευή αμαξωμάτων. Τα γραφεία της ήταν στην Αχαρνών εκεί που σήμερα είναι το Ster.
Το 1969 έφτιαξε εργοστάσιο στο οποίο συναρμολογούνταν Mazda (κυρίως αγροτικά αλλά και ορισμένα επιβατηγά).

Εκεί επίσης συναρμολογούνταν το Opel Kadett και αργότερα η Alpha 33.
Από εκεί το πήρε το Καντέτ ο θείος σου.
 

Bad Indian

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.950
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Επειδη προφανως εχετε και στη Τσιαμπα δικηγορους και μαλλον εισαι ενας απο αυτους δεν προκειται να συνεχισω την κουβεντα! Αμα εσυ πιστευεις οτι ολα ειναι καλα και ωραια και οι δικηγοροι τσακαλια και χρεωνουνε και τσαμπα τις πολυτιμες υπηρεσιες τους οκ! Ασε με να εχω διαφορετικη αποψη που βασιζεται στην εμπειρια μου! Αντε να σε κερασω τωρα ενα νερο της φωτιας και ολα καλα!

Χλωμό πρόσωπό Μέμοσαν....

Τώρα αρχίζεις και μιλάς όμορφα και ωραία.

Εδώ στην Τσιάπας δεν έχουμε δικηγόρους. Αν τους χρειαστούμε τους καλούμε από την διπλανή Επαρχία του Ναβάχο. Εγώ είμαι ένας αγράμματος Ινδιάνος Αγροτης-Πολεμιστής. Δεν πιστεύω ούτε είπα πουθενα πως όλα είναι ωραία και καλά. Αυτό που σου είπα είναι πως υπάρχει κορεσμός στον εν λόγω κλάδο με συνέπεια  ο ανταγωνισμός να ωθεί τις χρεώσεις προς τα κάτω και λόγω της πληθώρας επιλογών, με λίγο ψάξιμο να βρείς κάποιο τσακάλι που και τη δουλειά σου θα σου κάνει και θα σε χρεώσει σε πλαίσια που και εσύ θα θεωρείς λογικά και αποδείξεις θα σου κόψει. Είναι θέμα συμφωνίας ενηλίκων.

Αυτό που εξ'αρχής αμφισβήτησα και εξακολουθώ να αμφισβητώ είναι το 75% των επιδοτήσεων του ΤΕΜΠΜΕ. Το είπες. Δεν το ξέρω. Μπορείς να μου το αποδείξεις?

Ούτε εγώ έχω σε υπόληψη τα χλωμάπρόσωπα με το κουστούμι, τις γραβάτες και τους χαρτοφύλακες... Ούτε όμως αυτούς που λένε κάτι χωρίς να το υποστηρίζουν. Αν εσύ τα γνωρίζεις όλα και δεν τους χρειάζεσαι έχει καλώς. Άλλοι άνθρωποι αν και μορφωμένοι θεώρησαν πως δεν τους είναι απαραίτητοι και τώρα τους καλούν για να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. όπως λέμε και στην Τσιάπας "Τρεχάτε ποδαράκια μου να μη σας χέσει ο κώλος..."

Σεβαστή η άποψη σου και δεν μπορώ να σε πείσω για το αντίθετο. Αν καταλαβαίνω καλά όμως και εσύ τους χρειάστηκες. Λυπάμαι που είχες άσχημη εμπειρία και ακόμα περισσότερο που εδώ στην Τσιάπας δεν έχουμε τσακάλια να σου στείλουμε. Σου εύχομαι και το πιστεύω αυτό, όταν χρειαστείς να βρείς και έναν τέτοιο. Το ζήτημα και από μέρους μου θεωρείται λήξαν ή αν προτιμάς αδιέξοδη η περαιτέρω κουβέντα.

Κακός Ινδιάνος Μίλησε.....

Υ.Γ. Η πρόταση μου να σε στείλω σε Ινδιάνικο Κωλόμπαρο να πιείς το νερό της φωτιάς και να γνωρίσεις καμία Ινδιάνα ισχύει. Δεν ειρωνεύομαι. Λυπάμαι αν το εξέλαβες έτσι... :(
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ρεεεεεε που συναρμολογούσανε Καντέτ στον Βόλο;;;; Μήπως σε κανένα μηχανουργείο και δεν το ξέραμε;;
Ρεεεεε, πάενε ρώτα τον θείο που ήταν συναρμολογημένο το αυτοκίνητο.

Λοιπόν πάρε να μαθαίνεις:

Η Εμπορική Αυτοκινήτων ήταν εταιρεία στον χώρο κατασκευή αμαξωμάτων. Τα γραφεία της ήταν στην Αχαρνών εκεί που σήμερα είναι το Ster.
Το 1969 έφτιαξε εργοστάσιο στο οποίο συναρμολογούνταν Mazda (κυρίως αγροτικά αλλά και ορισμένα επιβατηγά).

Εκεί επίσης συναρμολογούνταν το Opel Kadett και αργότερα η Alpha 33.
Από εκεί το πήρε το Καντέτ ο θείος σου.

θενκς σαβρίτσα... Κρίμα που ο συχωρεμένος δεν είναι ζωντανός να μάθει την αλήθεια...
τουλάχιστον ορθώς πίστευε και καμάρωνε ότι έχει ελληνικό αυτοκίνητο.  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:
 

Επισκέπτης
Προφανως δεν γνωριζεις οτι η παγια τακτικη των τραπεζων ειναι να δινουν μονον δανεια κυμαινομενου επιτοκιου, αντε και κανα σταθερο μεχρι 3-4 χρονια! Αν πας και ζητησεις σταθερο επιτοκιο για 40 χρονια σου λενε συγνωμη δεν εχουμε απο αυτο! Αρα πρακτικα δεν εχει ο δανειοληπτης δυνατοτητα να παρει σταθερο επιτοκιο!

Δίνουν σταθερό μέχρι 20 χρόνια.
οι πελάτες δεν το  θέλουν γιατι σκέφτονται πολύ βραχυπρόθεσμα
"σημερα να βγάζω τη δόση και χέστηκα για αύριο"
οι πελάτες ζητάνε κυμαινόμενο, το ξέρω καλα.
 

Επισκέπτης
Διαβάζοντας τα κυριακάτικα φύλλα, είδα κάτι που έχω πει επανειλλημένα:

Το πρόβλημα είναι στην καταναλωτική πίστη, όχι στη στεγαστική...
Και όσα στεγαστικά βρίσκονται σε καθυστέρηση, είναι διότι ο δανειζόμενος έχει παράλληλα και άλλες δανειακές υποχρεώσεις, κυρίως καταναλωτικές και ενίοτε επιχειρηματικές...

Το ηθικό δίδαγμα: (σχεδόν) κανείς δεν χρεοκόπησε μόνο από στεγαστικό...

Στο δε εμπόριο, όταν οι δήθεν επιχειρηματίες έκοβαν ο ένας στον άλλον επιταγές ευκολίας και δημιουργούσαν μόνοι τους πλασματικές αξίες, ήταν καλά;
Ας τον πιούνε τώρα και καλά να πάθουν οι περισσότεροι από αυτούς...
Που ο κάθε γύφτος έπαιρνε μπλοκ επιταγών και άνοιγε και έναν αλληλόχρεο και την είχε δει Γκόρντον Γκέκο και Γουωρεν Μπάφετ μαζί...


Εχουμε την ίδια ακριβώς άποψη!!!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Δίνουν σταθερό μέχρι 20 χρόνια.
οι πελάτες δεν το  θέλουν γιατι σκέφτονται πολύ βραχυπρόθεσμα
"σημερα να βγάζω τη δόση και χέστηκα για αύριο"
οι πελάτες ζητάνε κυμαινόμενο, το ξέρω καλα.

εγώ που ζήτησα σταθερό πριν από μερικά χρόνια μου είπαν ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.

Και ουσιαστικά κόψε να γράφεις παπαριές.
Είναι αδιανόητο για μια τράπεζα να δώσει δάνειο 20ετίας με σταθερό. Δεν παίζει γιατί ενδέχεται να μπει μέσα. Και οι τράπεζες σε σχέση με ιδιώτες θεωρούν ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να μπουν μέσα.
 

Επισκέπτης
εγώ που ζήτησα σταθερό πριν από μερικά χρόνια μου είπαν ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.

Και ουσιαστικά κόψε να γράφεις παπαριές.
Είναι αδιανόητο για μια τράπεζα να δώσει δάνειο 20ετίας με σταθερό. Δεν παίζει γιατί ενδέχεται να μπει μέσα. Και οι τράπεζες σε σχέση με ιδιώτες θεωρούν ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να μπουν μέσα.


Εχω βαρεθει να απαντάω στα ίδια και στα ίδια.
Πριν 3-4 μήνες συζητούσα με δικό μου πρόσωπο για δάνειο και έπαιζε το ενδεχόμενο να πάρει για 20 χρόνια σταθερό.
Αν το ψάξω και σου βρω κάτι τέτοιο τι χάνεις?
μην πάει και τζάμπα τόσο άδικο κράξιμο που χω φάει εδω μέσα....
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
εγώ που ζήτησα σταθερό πριν από μερικά χρόνια μου είπαν ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.
Ζήτησες να πάρεις στεγαστικό, ενώ έχεις 35 σπίτια στο Hampstead και στο Kent? :2funny: :2funny:

Α ξέχασα - να τους τσεκάρεις ήθελες, για να έχεις άποψη. :rockon: :rockon:
 

Επισκέπτης
εγώ που ζήτησα σταθερό πριν από μερικά χρόνια μου είπαν ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.

Και ουσιαστικά κόψε να γράφεις παπαριές.
Είναι αδιανόητο για μια τράπεζα να δώσει δάνειο 20ετίας με σταθερό. Δεν παίζει γιατί ενδέχεται να μπει μέσα. Και οι τράπεζες σε σχέση με ιδιώτες θεωρούν ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να μπουν μέσα.



Αντε εδω μέσα με τον κάθε μαλάκα που πριν μιλήσει δεν τσεκ΄καρει και τίποτα





"ESTIA 3,5,10,15,20 ΠΡΟΝΟΜΙO   


Στεγαστικά δάνεια με σταθερό επιτόκιο για τα πρώτα 3, 5, 10, 15, 20 έτη...."

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ζήτησες να πάρεις στεγαστικό, ενώ έχεις 35 σπίτια στο Hampstead και στο Kent? :2funny: :2funny:

Α ξέχασα - να τους τσεκάρεις ήθελες, για να έχεις άποψη. :rockon: :rockon:

ήμουνα σίγουρος ότι κάποιος περιορισμένης διανοητικής κατάστασης θα το ρώταγε.

Το να δικαιολογήσεις στην εφορία μέσα σε 1 χρόνο εξαψήφια κατανάλωση χρημάτων πρέπει κάπου να τη δικαιολογήσεις.
Εάν δεν είχες ποτέ σχέση με πολλά λεφτά και προφανώς δεν έμαθες ποτέ το γιατί όλοι οι έχοντες προσφεύγουν σε δάνεια για να δικαιολογηθούν ως κατέχοντες.
Και με κουράζει να ασχολούμαι με άτομα που μονίμως βγάζουν τη μικρότητά τους μη μπορώντας να καταλάβουν το προφανές.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Αντε εδω μέσα με τον κάθε μαλάκα που πριν μιλήσει δεν τσεκ΄καρει και τίποτα





"ESTIA 3,5,10,15,20 ΠΡΟΝΟΜΙO   


Στεγαστικά δάνεια με σταθερό επιτόκιο για τα πρώτα 3, 5, 10, 15, 20 έτη...."

ο κάθε μαλάκας δεν πήρε σβάρνα όλες τις τράπεζες.
Οπως και δεν μας είπες πότε βγήκε αυτό το προιόν και τι επιτόκιο έχει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom