Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ο μεγαλυτερος ογκος στεγαστικων προηλθε μετα το 2005-06, οπου ειχαν ηδη φουσκωσει και οι τιμες των ακινητων

Ακόμα κι έτσι.

Λίγοι είναι αυτοι που έχουν δυσκολίες να πληρώσουν τη δόση.
Οι περισσότεροι δεν μπορούν να ανασάνουν απ τα καταναλωτικά.
Εκεί ναι, και 10.000 χρέος να χεις το θεωρώ ήδη μεγάλο αν είσαι μισθωτός...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Οσο και να προσπαθουνε να συμμαζεψουνε την κατασταση, δυστυχως το εχουνε πετυχει ΜΟΝΟ παροδικα και αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι το συνολο της παγκοσμιας οικονομιας ειναι μια μεγαλη εικονικη φουσκα ετοιμη να ξανασκασει! Απο τη στιγμη που η παγκοσμια οικονομια ειναι εικονκη και βασιζεται σε λανθασμενες βασεις και αξιωματα (π.χ. οτι οι τιμες των ακινητων θα αυξανονται συνεχως ή μπορω να διαπραγματευομαι στο χρηματηστηριο εικονικους τιτλους ή κεφαλαια που δεν εχω με την προοπτικη οτι καποτε θα τα αποκτησω βλ. futures ή παραγωγα) είναι θεμα χρονου το παρον οικονομικο μοντελο να μηδενισει με οποιες συνεπειες συνεπαγνται! Θα συνιστουσα να προσεξεις δε και την επιμονη των Ρωσσων και Κινεζων για τη δημιουργια νεου νομισματος, καθως ειναι οι χωρες με τα μεγαλυτερα αποθεματα μετρητων και θα εχουν τις μεγαλυτερες ζημιες στον επερχομενο μηδενισμου του συστηματος!!!
Τελος ο γεγονος οτι ουσιαστικα τα κρατη εχουν χασει την εξουσια τους πανω στις τραπεζες και πρακτικα τους εχουν επιτρεψει να κοβουν χρηματα καθιστα την κατασταση ανεξελεγκτη!
Επειδή λοιπόν οι ίδιοι άφησαν τις τράπεζες να λειτουργούν ανεξέλεγκτα, αυτοί θα είναι που θα βάλουν τάξη όταν το κακό παραγίνει. Δηλ κρατικοποίηση όλων των τραπεζών, τερματισμός στο χρηματιστήριο του πετρελαίου και γενικό reset παγκοσμίως στην οικονομία όλων των χρεών που έχουν δημιουργηθεί από αυτές τις συμπεριφορές.

Δεν ξέρω ποιος θα πονέσει πιο πολύ απ' αυτό, πάντως το σενάριο υπάρχει - πριν γίνει το παγκόσμιο κραχ που αναφέρεις, ο κίνδυνος του οποίου είναι ορατός. Αν καταρεύσει η Αμερικανική οικονομία, θα καταστραφεί όλος ο κόσμος άλλωστε. Η Κίνα σε ομόλογα του Αμερικανικού δημοσίου δεν έχει επενδύσει?
 

Επισκέπτης
Α ναι?? Για θυμησου με ποιο τροπο αυξησανε οι τραπεζες τα επιτοκια προσφατα, στειλανε επιστολες στους δανειοληπτες ή δεχεστε την αυξηση ή φερτε πισω τα λεφτα!
Το θεμα δεν ειναι αν θα το κανουν η οχι, το θεμα ειναι οτι οι τραπεζες ελεγχουν το συνολο της οικονομιας με τον τροπο αυτο και ειναι πανω απο τις κυβερνησεις! Αυτο σημαινει οτι εχουν πλεον τη δυνατοτητα να οριζουν οι ιδιες το μελλον των ιδιωτων και των επιχειρησεων και να χρησιμοποιουν αυτη τους τη δυνατοτητα ως διαπραγματευτικο ατου με τις κυβερνησεις!


Πότε το έκαναν αυτο????
Εμένα γιατι δεν μου το πε κανείς????

(και τα χω τα δανειάκια μου...)
μάλλον είμαι καλή πελάτισσα και μ αγαπάνε οι τραπεζούλες  :smitten:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
μπορει να ακουγεται καπως συντηρητικο αυτο που ειπες αλλα ειναι και σωστο!!
δεν εχω δει ποτε τεοιο ανθρωπο να πειναει...!
και γω λιγο πολυ ετσι κανω....εχω,παιρνω! δεν εχω δεν αγοραζω τιποτα! και που ξερω εγω τι μου ξημερωνει αυριο!
πολλοι μου ειπανε οτι με αυτο το σκεπτικο σεν θα παρεις ποτε τιποτα!! (και ομως πηρα)!!

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΑ ΜΟΥ



ασε τους μορφωμενους  :jerking: να λενε οτι θελουν

δεν μας πειθουν πλεον

και οσο πιο γρηγορα το καταλαβουν τοσο το καλυτερο για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
 

Επισκέπτης
γενικό reset παγκοσμίως στην οικονομία όλων των χρεών που έχουν δημιουργηθεί από αυτές τις συμπεριφορές.



Α...... γιαυτο βλέπω διάφορους να χαίρονται με το "επερχόμενο" κραχ...
ελπίζουν σε διαγραφή χρεών???????????

τώρα να γελάσω ή να κλάψω μ αυτο?
 

Επισκέπτης
Προφανως δεν γνωριζεις οτι ειναι παγια τακτικη των υπουργων και βουλευτων να δανειζονται (με εγγυηση της ιδιας της βουλης παρακαλω) απο τις τραπεζες για να αγορασουν βιλες αυτοκινητα κ.λ.π. με σκοπο να εμφανιστουν ως νομιμα τα λεφτα που εχουνε βγαλει απο τις μιζες και θελουνε να επενδυσουνε!Ταυτοχρονα αποκτουν και τη δικαιολογια οτι να μωρε φτωχος ειμαι, με δανειο την εχτισα τη βιλα των 500 τετραγωνικων με τις 2 πισινες! Αυτο στην καθομιλουμενη λεγεται και ξεπλυμα!


προφανώς το ξέρω, εξ ου και το παράδειγμα
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Α ναι?? Για θυμησου με ποιο τροπο αυξησανε οι τραπεζες τα επιτοκια προσφατα, στειλανε επιστολες στους δανειοληπτες ή δεχεστε την αυξηση ή φερτε πισω τα λεφτα!
Το θεμα δεν ειναι αν θα το κανουν η οχι, το θεμα ειναι οτι οι τραπεζες ελεγχουν το συνολο της οικονομιας με τον τροπο αυτο και ειναι πανω απο τις κυβερνησεις! Αυτο σημαινει οτι εχουν πλεον τη δυνατοτητα να οριζουν οι ιδιες το μελλον των ιδιωτων και των επιχειρησεων και να χρησιμοποιουν αυτη τους τη δυνατοτητα ως διαπραγματευτικο ατου με τις κυβερνησεις!

διαβασε καλύτερα τα ψιλά γραμματα των συμβάσεων δανειων και θα καταλαβεις γιατι δεν τους συμφερει....
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τι στο διάλολο...
βλέπω να μετατρέπομαι σε ανορθόγραφη και τρελάινομαι...
αυτα τα λάθη εγω δεν τα κανα  παλια....
(οκ... αν θετε το πιστευετΕ....)

"Με τυφλό σαν κοιμηθείς το πρωι θα αληθορίζεις" :2funny: :2funny: :2funny:

Εσύ είσαι μια πολυ μορφομένη κοπέλα με προίκα, γιατί; μιλάς με μας τους αμόρφωτους και μπατήριδες;;;;;;;;; ;)

Μην μου πεις, "ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΥΚΑΡΙΑΡΑ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ"
 

Επισκέπτης
προφανως δεν διαβαζεις τα μυνηματα που σου ερχονται μαζι με την ειδοποιηση καθε μηνα! Αν τους ριξεις μια ματια θα δεις επισης οτι λεει πως αμα δεν κανεις εγγραφη ενσταση θεωρειται οτι αποδεχεσαι την αυξηση!

Προφανώς ή έχεις σταθερο και δεν σου ζητάνε τίποτα
ή έχεις κυμαινόμενο και φυσικά αποδέχεσαι τη διακύμανση του ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΟΥ επιτοκίου ως μέρος της συμφωνίας...

η αλλιώς ξεχρεώνεις αν δεν συμφωνείς με τα παραπάνω...
απλή λογική μου φαίνεται...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Τι σχέσει έχει το R&D με τα εργοστάσια; Μπορεί η τεχνογνωσία να έρχεται απ όξω και συ να παράγεις το τελικό προιόν.
Ούτε αυτό δε γίνεται πλέον.

Υ.Γ.
Οικοδομές μπορούμε να εξάγουμε;
Τα ίδια λέμε κάθε μέρα - ούτε παράγουμε, ούτε εξάγουμε τίποτα πέρα από προϊόντα στα οποία υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός και οι άλλοι μπορούν να παράγουν με χαμηλότερο κόστος.

αφιερωμένο στην ιδιοκατοίκηση του πριστιν......
Υπερχρεωμένα τα ελληνικά νοικοκυριά

Ο Αύγουστος αναμένεται να δώσει μια «ανάσα» σε αρκετά νοικοκυριά, καθώς θα παγώσουν οι πλειστηριασμοί ως το τέλος του μήνα. Ωστόσο, σύμφωνα με τις ενώσεις των δανειοληπτών και φέτος, περισσότερα από 100 χιλιάδες σπίτια, οικόπεδα και καταστήματα πρόκειται να βγουν στο «σφυρί».
Δε θέλω ούτε καν να πιστέψω ότι θα βγουν 100,000 σπίτια σε πληστηριασμούς για να τα πάρουν τα λαμόγια οι τραπεζίτες & οι συγγενείς τους. Αν ήταν στην κουλτούρα μας η αυτοκτονία, τότε με αυτό το σενάριο - θα είχαμε πολλές.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πρακτικα αυτο που λες ειναι αδυνατο! [glow=red,2,300]Για σκεψου ομως και την πιθανοτητα οι τραπεζες να απαιτησουν (που θεωρητικα εχουν το δικαιωμα) την αμεση εξωφληση των δανειων που εχουν δωσει σε ιδιωτες και επιχειρησεις[/glow]? Τοτε θα γινει πολεμος φιλε μου!
Το οτι η κατασταση ειναι ηρεμη βασιζεται πανω σε μια ισσοροπια τομου!

ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 1929 ......
 

Επισκέπτης
"Με τυφλό σαν κοιμηθείς το πρωι θα αληθορίζεις" :2funny: :2funny: :2funny:

Εσύ είσαι μια πολυ μορφομένη κοπέλα με προίκα, γιατί; μιλάς με μας τους αμόρφωτους και μπατήριδες;;;;;;;;; ;)

Μην μου πεις, "ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΥΚΑΡΙΑΡΑ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ"


Γιατι μπατήριδες???
εχω μπανίσει κάποιον που και 3456399 ακίνητα έχει, και ξεκαπάκωτη μερσέντα και μεγάαααααλη και υψηλή θεωρία....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Δε θέλω ούτε καν να πιστέψω ότι θα βγουν 100,000 σπίτια σε πληστηριασμούς για να τα πάρουν τα λαμόγια οι τραπεζίτες & οι συγγενείς τους. Αν ήταν στην κουλτούρα μας η αυτοκτονία, τότε με αυτό το σενάριο - θα είχαμε πολλές.

Ουτε κι εγω θελω να το πιστεψω γιατι δεν συμφαιρει κανεναν μια τετοια φαση



Αλλα δυστυχως θα γινουν πολλα .....

Ειναι οι καταστασεις τετοιες που ευνοουν μια τετοια πραγματικοτητα κατι που ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ



ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ

ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΗΣ ΨΑΛΙΔΑΣ ΠΛΟΥΣΙΩΝ - ΦΤΩΧΩΝ

ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΜΕΣΑΙΑΣ ΤΑΞΗΣ

ΚΤΛ
 

Επισκέπτης
Αντε παλι με την απλη λογικη! Οταν εχεις παρει στεγαστικο 300.000 για πες μου πως το ξεχρεωνεις με τη μια? Απλα τρως την αυξηση και λες και ενα τραγουδι κοπελια! Αυτο κοινως λεγεται εκβιασμος!

Λέγεται μαλάκυνση στον εγκέφαλο του δανειολήπτη
Αν δεν ήθελες κυμαινόμενο γιατι το πήρες?
Αν ήσουν μάγκας ας έπερνες σταθερο
Αμαν πια με το "κάνω την επιλογή μου με τα ρίσκα της - και μετά βγάινω και κλαιγομαι"
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Γιατι μπατήριδες???
εχω μπανίσει κάποιον που και 3456399 ακίνητα έχει, και ξεκαπάκωτη μερσέντα και μεγάαααααλη και υψηλή θεωρία....

Δεν τολμώ να ενοχλήσω έναν ζάπλουτο με 210-........ακίνητα ;)
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Αντε παλι με την απλη λογικη! Οταν εχεις παρει στεγαστικο 300.000 για πες μου πως το ξεχρεωνεις με τη μια? Απλα τρως την αυξηση και λες και ενα τραγουδι κοπελια! Αυτο κοινως λεγεται εκβιασμος!

Λογικα πιστευω οτι εκει θα καταληξει τελικα

ΣΤΟΝ ΕΚΒΙΑΣΜΟ........... ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ


Για να κλεισει το θεμα με τα υψη των δανειων .....


ο μεσος ορος των δανειων ειναι πιστευω στα 150-200 χιλιαρικα

και λεω ο ΜΕΣΟΣ ορος διοτι

Υπαρχουν δανειοληπτες και δανειοληπτες απο διαφορετικα οικονομικα στρωματα

αλλος θα παρει το δανειο των 600 χιλιαδων και αλλος θα παρει το δανειο των 50-150 χιλιαδων

χωρις να αποκλειω και το 300αρι
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΜΕΣΑΙΑΣ ΤΑΞΗΣ

μα αυτή ήταν και μια απ τις διαφωνίες μου με τον πριστίν.....
η μεσαία τάξη είναι ο κινητήριος μοχλός σε μαι υγιή οικονομία. Στην Ελλάδα με 1 μύριο 100 χιλιάδες δημοσίους υπάλλήλους ( που τι ακριβώς παράγουν;) με συνολικά χρέη ανά Ελληνα 30 χιλιάδες Ευρώ, που είναι η μεσαία αστική τάξη ΟΕΟ;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
αλλος θα παρει το δανειο των 600 χιλιαδων και αλλος θα παρει το δανειο των 50-150 χιλιαδων

αυτός που θα πάρει το δάνειο των 600 κάνει ξέπλυμα.
Λαμπρόν παράδειγμα ο υιός πρώην προέδρου του Αρείου Πάγου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom