Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
μα αυτή ήταν και μια απ τις διαφωνίες μου με τον πριστίν.....
η μεσαία τάξη είναι ο κινητήριος μοχλός σε μαι υγιή οικονομία. Στην Ελλάδα με 1 μύριο 100 χιλιάδες δημοσίους υπάλλήλους ( που τι ακριβώς παράγουν;) με συνολικά χρέη ανά Ελληνα 30 χιλιάδες Ευρώ, που είναι η μεσαία αστική τάξη ΟΕΟ;

και το κακο ειναι πολυπλευρο
καθως πριν την εξαφανιση ειχες και μια ελπιδα να κανεις ''κατι''

πχ απο φτωχος να γινεις .......

μικρομεσαιος - μεσαιος - ευκαταστατος - πλουσιος - πολυ πλουσιος - βαθυπλουτος - μεγιστανας



τωρα αν δεν εχεις στον ηλιο μοιρα θα παλευεις ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
οκ,
αλλα πως αποκλειεις να θέλει να επεκτείνει την υγειή επιχείρηση του?

1.
αναφερόμουν σε στεγαστικά (αυτό συζητάμε στο θρεντ)
2.
δεν υπάρχει στην Ελλάδα επιχειρηματίας που να θέλει να επεκτείνει την υγιή επιχείρησή του.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Προφανως δεν γνωριζεις οτι η παγια τακτικη των τραπεζων ειναι να δινουν μονον δανεια κυμαινομενου επιτοκιου, αντε και κανα σταθερο μεχρι 3-4 χρονια! Αν πας και ζητησεις σταθερο επιτοκιο για 40 χρονια σου λενε συγνωμη δεν εχουμε απο αυτο! Αρα πρακτικα δεν εχει ο δανειοληπτης δυνατοτητα να παρει σταθερο επιτοκιο!

δεν ήθελα να το γράψω γιατί θα άρχιζα πάλι τα μπινελίκια και το πέρασα στο ντούκου.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
δεν υπάρχει στην Ελλάδα επιχειρηματίας που να θέλει να επεκτείνει την υγιή επιχείρησή του.
Μην τα γαμάς όλα ρε πούστη μου... :2funny: :2funny: :2funny:

Το ηλεκτρονικό εμπόριο μια χαρά πάει και οι πιτσιρικάδες ρίχνουν λεφτά και επεκτείνουν τις επιχειρήσεις τους.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Προφανως δεν γνωριζεις οτι η παγια τακτικη των τραπεζων ειναι να δινουν μονον δανεια κυμαινομενου επιτοκιου, αντε και κανα σταθερο μεχρι 3-4 χρονια! Αν πας και ζητησεις σταθερο επιτοκιο για 40 χρονια σου λενε συγνωμη δεν εχουμε απο αυτο! Αρα πρακτικα δεν εχει ο δανειοληπτης δυνατοτητα να παρει σταθερο επιτοκιο!
Αυτό είναι αλήθεια - το αποφεύγουν. :cheesy:

memosan - εσύ θα έδινες αβέρτα αν ήσουν τραπεζίτης? ;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Μην τα γαμάς όλα ρε πούστη μου... :2funny: :2funny: :2funny:

Το ηλεκτρονικό εμπόριο μια χαρά πάει και οι πιτσιρικάδες ρίχνουν λεφτά και επεκτείνουν τις επιχειρήσεις τους.

Οι πιτσιρικάδες ρίχνουν 600 χιλιάρικα δανεικά για να κάνουν επέκταση επιχείρησης;

:new_shocked:

Υ.Γ.
θέλω πραγματικά να μου βρεις κάνα δυό τραπεζίτες που θα έδιναν 600 χιλιάρικα δανεικά σε ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ για να "Επεκτείνει τις επιχειρήσεις του"
:headbang:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Προφανως δεν γνωριζεις οτι η παγια τακτικη των τραπεζων ειναι να δινουν μονον δανεια κυμαινομενου επιτοκιου, αντε και κανα σταθερο μεχρι 3-4 χρονια! Αν πας και ζητησεις σταθερο επιτοκιο για 40 χρονια σου λενε συγνωμη δεν εχουμε απο αυτο! Αρα πρακτικα δεν εχει ο δανειοληπτης δυνατοτητα να παρει σταθερο επιτοκιο!

Α γεια στο πληκτρολογιο σου !!!!!!!!



Αυτο ειναι  που λεμε ....


οτι τωρα που εχουν βαλει τα ΠΡΟΒΑΤΑ στο μαντρι ποιος θα τους εμποδισει να τα σφαξουν ?

ανεβαζοντας τα επιτοκια αργα αλλα σταθερα και παιρνοντας τους και τα ακινητα η κινητα περιουσιακα στοιχεια τους ?


ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ?  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


υπαρχει τετοιο πραγμα ?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Οι υγειης επιχειρησεις ειναι ειδος προς εξαφανιση!  Το 99.9 % βασιζεται μονο στα δανεια που παιρνει με βαση τους τζιρους τους! Εκτος απο Πλαισιο και Τζαμπο στην Ελλαδα που οι ανθρωποι αναπτυχθηκαν σωστα και με βαση τα δικα τους κεφαλαια, το συνολο σχεδων των υπολοιπων παρουσιαζει λανθανουσα διατηρισιμοτητα η οποια βασιζεται σε λογιστικα τεχνασματα! Να σου πω για παραδειγμα, οι τραπεζες που εμφανιζουν υπερκερδη, ουσιαστικα εχουν κεφαλαιοποιησει τα ΠΙΘΑΝΑ κερδη απο τα δανεια που εχουνε δωσει! Στην πραγματικοτητα απο τη στιγμη που δεν εχουν παρει πισω ουτε καν το κεφαλαιο του δανειου που εχουν δωσει ειναι μεσα! Στην πραγματικη οικονομια κερδος βγαζεις αφου εχεις κλεισει τον κυκλο εργασιων σου καθε χρονο! Στην εικονκη οικονομια κερδος εμφανιζεται ακομη και η παρακινδυνευμενη πιθανοτητα μελλοντικου κερδους! Πως γινεται κατα τη γνωμη σου μια τραπεζα ή ενας κολοσσος οπως η GM για παραδειγμα τη μια χρονια να παρουσιαζει τεραστια κερδη και την επομενη χρονια να ριχνει κανονι? Που πηγανε τα κερδη? Απλα δεν υπηρχανε! Ητανε λογιστικα δηλαδη εικονικα!

ειλικρινά δεν πιστεύω ότι αυτά που διαβάζω τα λες εσύ.
όπως και να χει εύγε παλλικάρι μου.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
και που να αρχισουν να σκανε και οι ΠΟΛΛΕΣ επιταγες ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ......
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
οκ,
αλλα πως αποκλειεις να θέλει να επεκτείνει την υγειή επιχείρηση του?

Καλά τι λες τώρα;;;;;;;;;;;;;

Το "εχω εμπειστοσήνη στην ελληνική δικαιοσύνη" και το ¨"υγειής επιχείρηση" είναι τα πιό σύντομα ανέκδοτα πλέον :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

ΥΓ. σήμερα βάφω το παιδικό δωμάτιο και δεν μπορω να πολυσυμμετέχω
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Αν ημουν τραπεζιτης τωρα θα ημουν στο κοτερο μου παρεα με 3-4 μοντελακια, νομιζεις οτι θα καθομουνα να ασχομουμαι με σενα? χαχαχαχα

Ουτως η αλλως εγω ειμαι θιασωτης της πραγματικης οικονομιας, αυτης που βασιζεται στην πραγματικη οικονομικη δυναμη του καθενος! Η κατασταση τωρα ειναι αχταρμας και βλεπεις πρωτοφανη πραγματα! Βλεπεις πρακτικα φτωχους να εχουνε βιλες και μερτσεντε και ταυτοχρονα βλεπεις πλουσιους να φτωχαινουνε σε μια νυκτα! Απολυτος παραλογισμος!

ρε μαλάκα θα διαγραφώ στο τέλος...
τέτοια μετάλλαξη νικ ποτέ μου δεν έχω δει ξανά μα τις χίλιες πίπες.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλα ε εισαστε θηρια ολοκληρα .......


Καταφερατε να διωξετε και την ΚΛΩΝΟ .......  :2funny: :2funny: :2funny:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Οι πιτσιρικάδες ρίχνουν 600 χιλιάρικα δανεικά για να κάνουν επέκταση επιχείρησης;

:new_shocked:

Υ.Γ.
θέλω πραγματικά να μου βρεις κάνα δυό τραπεζίτες που θα έδιναν 600 χιλιάρικα δανεικά σε ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ για να "Επεκτείνει τις επιχειρήσεις του"
:headbang:
Με είδες πουθενά να μιλάω για συγκεκριμένα ποσά και δη 600 χιλιάρικα? :think: :think:

Εγώ σου είπα ότι υπάρχουν επιχειρήσεις όπως το e-shop οι οποίες επεκτείνονται. Αν εσύ δε θες να το δεις, μαγκιά σου...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Περσονα πολυ μου την πεφτεις τελευταια! Θες να τα φιαξουμε? χαχαχα

άμα διαβάζω καμμιά δεκαριά σαν τα δικά σου κάθε μέρα δε θα έχει νόημα να ξαναγράψω....
κάνει άλλος τη δουλειά και καλύτερα από μένα.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
παλιότερα στο Βόλο είχες εργοστάσιο συναρμολόγησης Οπελ.

Ρεεεεεεεε, ποιά Όπελ, μην τραβήξω τις πουτσότριχες μου για να είμαι και εγώ trendy.

Ρεεεεεεεε, σιγά να μην συσκεύαζαν Χαλβά Φαρσάλων και να τον δίναν δώρο μαζί με τα Rekord και τα Kadett.

Ρεεεεεεεε.

Η Ντάτσουν του Θεοχαράκη ήταν στον Βόλο.

Άσε που στο Βόλο μπορεί να έρθουν οι Κινέζοι για να συναρμολογούν αυτοκίνητα:Κινεζική επένδυση- μαμούθ ύψους 10 δις. δολ στον Βόλο
Ρεεεεεε, άει παράτα μας.

Τουλάχιστον ο Φουρλής μπορεί να μην έχει πλέον κατασκευαστική δραστηριότητα αλλά στην εμπορική του δραστηριότητα είναι επεκτατικός και στο εξωτερικό. Και στο παρελθόν με την Κωτσόβολος αλλά και τώρα με την Intersport και κυρίως το Ikea που είναι ο μόνος franchisee που του δόθηκε η άδεια να επεκταθεί και σε άλλες χώρες.
Κάτι είναι και αυτό.

Ακόμα και ο Κόκκαλης το 90 στην Ιντρακόμ κατασκεύαζε μέρη Κέντρων της Ερικσον.
Ναι ρε φίλε και η Siemens είχε εργοστάσιο. Και το έκλεισε.

Αλλά εδώ όλοι αυτοί που φωνάζουν για τα σκάνδαλα και τα σκάνδαλα ξεχνάνε ότι οι αποφάσεις για τα ψηφιακά κέντρα πάρθηκαν και με κριτήριο να ενισχυθούν 2 εταιρείες που είχαν εργοστάσια και παραγωγική δραστηριότητα στην Ελλάδα. Δηλαδή θα ήταν καλλίτερα να πήγαιναν τα ψηφιακά κέντρα στην AT&T;

Τι σχέσει έχει το R&D με τα εργοστάσια; Μπορεί η τεχνογνωσία να έρχεται απ όξω και συ να παράγεις το τελικό προιόν.

Και προφανώς έχει μεγάλη σχέσΗ η R&D.
Το να συναρμολογείς ή να παράγεις φασόν δεν έχει νόημα πλέον. Υπάρχουν πολλοί άλλοι που το κάνουν φθηνότερα και μπορεί καλλίτερα. Και θα συνεχίσουν να το κάνουν.
Όταν ήταν η Hyundai να ανοίξει το πρώτο της εργοστάσιο στην Ευρώπη έψαξε παντού (και στην Ελλάδα) αλλά τελικά το άνοιξε στην Ζιλίνα στην Σλοβακία (αυτό φτιάχνει τα ΚΙΑ). Το δέυτερο εργοστάσιο της το άνοιξε στην Τσεχία το 2007. Α, και είχε ήδη εργοστάσιο στην Τουρκία.
Και η Dell για παράδειγμα θα έφτιαχνε ποτέ εργοστάσιο στην Ελλάδα;;;

Άσε, όπως έχουν εξελιχθεί σήμερα οι μεταφορές (δίκτυα αυτοκινητοδρόμων,λιμάνια) και οι ανάγκες των αγορών η Ελλάδα δεν έχει να παίξει κανένα περιφερειακό ρόλο. Στα Βαλκάνια και πάλι δύσκολο. Γιατί να εγκατασταθεί κάποια βιομηχανία στην Ελλάδα;
Για την εσωτερική αγορά;;; Τρίχες.
Για να εξάγει στην υπόλοιπη Ευρώπη;;; Για να εξάγει στα Βαλκάνια;;;
Γιατί να μπει σε αυτόν τον κόπο, γραφειοκρατία, άδειες, ανεγκέφαλοι συνδικαλιστές του ΚΚΕ και φυντάνια του ΛΑΟΣ και ο λοιπός εσμός των ηλιθίων;;;; Γιατί, εεεεε γιατί;;

Τώρα τι ακριβώς παράγει η Ελλάς από βιομηχανία;

Ρεεεεεεε, τι λε ρε;;;;;
Στον Βόλο λεμονάδες και πορτοκαλάδες ΕΨΑ, ελιές, μπράντυ Κούτσικου και λουκούμια.

Ρεεεεεεεε, μέτρα στον Βόλο: Τσιμέντα Ηρακλής (Lafarge), ΙΜΑΣ (Continental), PVC (La Seda de Barcelona), Χαλυβουργία Θεσσαλίας (τώρα Ελλάδος), ΜΕΤΚΑ, Sovel, Χαλυδόφυλλα ΚΟΝΤΙ, Μύλοι Λούλη
Ρεεεεεε, κάτσε καλά λέμε.

Τελικά το θέμα δεν είναι η βιομηχανία στην Ελλάδα. Η βιομηχανία είναι αυτή που είνα και μακάρι να μην προχωρήσει άλλο η αποβιομηχάνιση.
Πλην όμως η μόνη λύση για μελλοντική οικονομική ανάπτυξη είναι συνδυασμός 2 παραγόντων:

α) Στοχευμένο R&D σε ένα επιλεγμένο στρατηγικό τομέα (πχ ήπιες μορφές ενέργειας) όπου θα προκύψουν εταιρείες διεθνούς βεληνεκούς
β) Υπηρεσίες επίσης σε στοχευμένους κλάδους (πχ ναυτιλία) που θα προσφέρονται διεθνώς. (Γιατί άσχημα είναι που η Intralot χτυπάει δουλειές σε όλο τον κόσμο;; ).

Οικοδομές μπορούμε να εξάγουμε;
Μπορούμε όμως να εξάγουμε [size=14pt]Χαλβά Φαρσάλων[/size].

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Με είδες πουθενά να μιλάω για συγκεκριμένα ποσά και δη 600 χιλιάρικα? :think: :think:

Εγώ σου είπα ότι υπάρχουν επιχειρήσεις όπως το e-shop οι οποίες επεκτείνονται. Αν εσύ δε θες να το δεις, μαγκιά σου...

δε διαφωνώ ότι αυτά τα μαγαζιά που λες επεκτείνονται.
αλλα από αλλού ξεκινήσαμε και σε άλλο κατέληξες.
Στικ του δε πόιντ κοινώς.

Υ.Γ.
καλο το ε-σοπ αλλά δεν παράγει οικονομία σε μια κοινωνία. Ο μεσάζοντας δεν αποτελεί ούτε και αποτελούσε ποτέ κινητήριο μοχλό ανάκαμψης, ή προόδου, παρά μόνο πρόσκαιρο πλουτισμό σε μερικούς πανέξυπνους τυχοδιώκτες.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΣΟΡΡΥ .......


ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΡΕΝΤ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ

ΝΟΜΙΖΩ ...........
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
σαβρούλα, ο θείος μου είχε αγοράσει καντέτ 1.4 που είχει συναρμολογηθεί στο ΒΟΛΟ..... :birdman:

Κλάψε τώρα όπως και τότε που ισχυριζόσουν ότι Χαλβάς φαρσάλων φτιάχνεται μόνο στα Φάρσαλα  :dancing:

Ποιό Αρ εντ Νι ρε χαλβά; για να έχεις από τέτοιο πρέπει να έχεις παραγόμενο προιόν μέρος των κερδών του οποίου να το επενδύεις στην ανάπτυξη και εξέλιξή του.

Ξέρω πόσο σε τσούζει που ο βόλος ΕΙΧΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ....  :zfuck:  :uglystupid:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Διαβάζοντας τα κυριακάτικα φύλλα, είδα κάτι που έχω πει επανειλλημένα:

Το πρόβλημα είναι στην καταναλωτική πίστη, όχι στη στεγαστική...
Και όσα στεγαστικά βρίσκονται σε καθυστέρηση, είναι διότι ο δανειζόμενος έχει παράλληλα και άλλες δανειακές υποχρεώσεις, κυρίως καταναλωτικές και ενίοτε επιχειρηματικές...

Το ηθικό δίδαγμα: (σχεδόν) κανείς δεν χρεοκόπησε μόνο από στεγαστικό...

Στο δε εμπόριο, όταν οι δήθεν επιχειρηματίες έκοβαν ο ένας στον άλλον επιταγές ευκολίας και δημιουργούσαν μόνοι τους πλασματικές αξίες, ήταν καλά;
Ας τον πιούνε τώρα και καλά να πάθουν οι περισσότεροι από αυτούς...
Που ο κάθε γύφτος έπαιρνε μπλοκ επιταγών και άνοιγε και έναν αλληλόχρεο και την είχε δει Γκόρντον Γκέκο και Γουωρεν Μπάφετ μαζί...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom