Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
@τορο: νηφαλια κ εμπεριστατωμενη τοποθετηση

Παρακολουθω κ εγω αποσπασματικα το εν λογω thread - οι περισσοτερες των τοποθετησεων, δυστηχως, ειναι αρκετα επιδερμικες, εμπαθεις κ τεινουν να στοχοποιησουν εναν ολοκληρο κλαδο

Εν συντομια - εαν υπηρχαν εξυπνοι αγοραστες, δεν θα παρατηρουνταν κ οι στρεβλωσεις οι οποιες σε καποιες περιπτωσεις υφιστανται κ ειναι αναγνωρισιμες

Συστημικες διαφοροποιησεις υπηρχαν κ, προφανως, θα εξακολουθουν να υπαρχουν - εκφανσεις των παρατηρουνται σε ολους τους κλαδους της οικονομιας κ δεν δυναται να περιοριστουν στον κατασκευαστικο κλαδο

Εαν καποιος συναγωνιστης διαφωνει, ας μου υποδειξει παρακαλω τομεις της ελευθερης οικονομιας, οπου η συναρτηση αγορας/ζητησης δεν ειναι ατελης

Ειμαι κατασκευαστης κ μπορω να βεβαιωσω το χαμηλοτατο επιπεδο των υποψηφιων αγοραστων, την ανυπαρκη αγοραστικη παιδεια κ την 'κουτοπονηρια' που διατρεχει ενα μεγαλο μερος των αγοραστων

Κανενα game theory δεν εμπεριεχει την μη-ορθολογιστικη χρηση πορων κ ιεραρχιση αναγκων οπως αυτες εμφανιζονται στον 'μεσο' αγοραστη

Μια οικοδομη προσφερει, κατα μεσο ορο, δουλεια σε 190 ειδικοτητες, εμμεσα η αμεσα, κ κατα συνεπεια οι Κασσανδρες ας αναλογιστουν τις, οποιες, ευθυνες τους πριν προβουν σε, κατα την προσωπικη μου αποψη, σε ευκαιρειακες 'αναλυσεις' και....'βαθυστοχαστες' νουθεσιες και αντιληψεις

 

tpoyeemuosq

Νέο Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2009
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0

warnmute.gif
 
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
@τορο: νηφαλια κ εμπεριστατωμενη τοποθετηση

Παρακολουθω κ εγω αποσπασματικα το εν λογω thread - οι περισσοτερες των τοποθετησεων, δυστηχως, ειναι αρκετα επιδερμικες, εμπαθεις κ τεινουν να στοχοποιησουν εναν ολοκληρο κλαδο

Εν συντομια - εαν υπηρχαν εξυπνοι αγοραστες, δεν θα παρατηρουνταν κ οι στρεβλωσεις οι οποιες σε καποιες περιπτωσεις υφιστανται κ ειναι αναγνωρισιμες

Συστημικες διαφοροποιησεις υπηρχαν κ, προφανως, θα εξακολουθουν να υπαρχουν - εκφανσεις των παρατηρουνται σε ολους τους κλαδους της οικονομιας κ δεν δυναται να περιοριστουν στον κατασκευαστικο κλαδο

Εαν καποιος συναγωνιστης διαφωνει, ας μου υποδειξει παρακαλω τομεις της ελευθερης οικονομιας, οπου η συναρτηση αγορας/ζητησης δεν ειναι ατελης

Ειμαι κατασκευαστης κ μπορω να βεβαιωσω το χαμηλοτατο επιπεδο των υποψηφιων αγοραστων, την ανυπαρκη αγοραστικη παιδεια κ την 'κουτοπονηρια' που διατρεχει ενα μεγαλο μερος των αγοραστων
Κανενα game theory δεν εμπεριεχει την μη-ορθολογιστικη χρηση πορων κ ιεραρχιση αναγκων οπως αυτες εμφανιζονται στον 'μεσο' αγοραστη

Μια οικοδομη προσφερει, κατα μεσο ορο, δουλεια σε 190 ειδικοτητες, εμμεσα η αμεσα, κ κατα συνεπεια οι Κασσανδρες ας αναλογιστουν τις, οποιες, ευθυνες τους πριν προβουν σε, κατα την προσωπικη μου αποψη, σε ευκαιρειακες 'αναλυσεις' και....'βαθυστοχαστες' νουθεσιες και αντιληψεις

Ο μεστός γεμάτος έπαρση και ξυπασία λόγος σου μου θυμίζει έναν παλίο μου δάσκαλο :jerking:

Καλά τα επιχειρήμάτά σου είναι ανύπρακτα.
Το ότι τρώνε ψωμί (ότι τους πετάτε δλδ, αφού οι περισσότεροι είναι ξένοι) 190 ειδηκότητες να το πείτε στον πρωθυπουργό

Νεαρέ μου θα αναδείξω την ποιότητά σου σε αύτή και μόνο την φράση σου που σε ζωγραφίζει
Ειμαι κατασκευαστης κ μπορω να βεβαιωσω το χαμηλοτατο επιπεδο των υποψηφιων αγοραστων, την ανυπαρκη αγοραστικη παιδεια κ την 'κουτοπονηρια' που διατρεχει ενα μεγαλο μερος των αγοραστων

Νομίζω τα είπες όλα.
ΥΓ. Πρίν δημοσιεύσεις την αγγελία της πτώχευσής σου στήλε μου την σε πμ
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Νομίζω ότι χρείαζεται κάποιος να σας μπινελικόνει τελικά ;)
Γιατί χαλαρόνεται και αρχίζεται να παραποιήται τις απόψεις μας.

Ποίός βρε χασοδίΚη  str81977, μίλησε κατά της ιδιοκτησίας και για κλοπές :jerking:
Είσαι ένας φασιστάκος Λαοιστης που ΣΟΥ χρειάζεται το φύσιμο για να ποτίσει το σάπιο μυαλό του

υγ. γιατί δεν μπορήτε να είστε έντιμοι σε ένα διάλογο - γιατί παραποιήται αυτά που λέμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
  ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΤΑΙ ΑΣΤΟΧΑ & ΧΑΖΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ :2funny: :2funny: :2funny:


Τρίκαρδε, αφού γουστάρεις νοίκι και επικροτείς τις απόψεις του γνωστού κλώνου που ισχυρίζεται ότι το νοίκι συμφέρει σε σχέση με την αγορά, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, τι μας ζαλίζεις τον έρωτα με τους εργολάβους;
Άσε τις αγορές για τα κορόϊδα και φρόντιζε να κρατάς τις - κληρονομημένες και χαρισμένες- λίρες σου σε καλή κατάσταση...
Θα σου ευχόμουν να αποκτήσεις και άλλες αλλά επειδή όπως φαίνεται για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να τα τινάξει κάποιος αθώος, δεν θα το κάνω...
Άσε που αν βελτιωθεί η οικονομική κατάσταση, η τιμή τους θα πέσει...

Ειμαι κατασκευαστης κ μπορω να βεβαιωσω το χαμηλοτατο επιπεδο των υποψηφιων αγοραστων, την ανυπαρκη αγοραστικη παιδεια κ την 'κουτοπονηρια' που διατρεχει ενα μεγαλο μερος των αγοραστων

+1...Και όχι μόνο στα ακίνητα, ο έλληνας καταναλωτής είναι παράδειγμα προς αποφυγή, ασχολείται με μαλακίες και καθόλου με την ουσία, δεν ενημερώνεται ποτέ επαρκώς και μονίμως του φταίνε οι άλλοι...
Αλλά επειδή it takes two to tango, καλό θα ήταν, με αφορμή την κρίση, οι κατασκευαστές να αναθεωρήσουν κάποιες πρακτικές και τακτικές τους, ειδικά στις σχέσεις τους με τις τράπεζες..





Μια οικοδομη προσφερει, κατα μεσο ορο, δουλεια σε 190 ειδικοτητες, εμμεσα η αμεσα, κ κατα συνεπεια οι Κασσανδρες ας αναλογιστουν τις, οποιες, ευθυνες τους πριν προβουν σε, κατα την προσωπικη μου αποψη, σε ευκαιρειακες 'αναλυσεις' και....'βαθυστοχαστες' νουθεσιες και αντιληψεις

Ορθόν...
Για να μην αναφέρουμε ότι οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων, σαν τον τρίκαρδο, καλύπτονται από τη φορολογία, μεγάλο μέρος της οποίας έχει σχέση με τα ακίνητα (από τους φόρους μεταβίβασης έως το ΕΤΑΚ και από τα τέλη των υποθηκοφυλακείων/ κτημ. γραφείων έως τους αυξημένους φόρους επί των εσόδων των εμπλεκομένων στην οικοδομή)
Αλλά ακριβώς επειδή η οικοδομή είναι νευραλγικός τομέας της εθνικής οικονομίας, οι εμπλεκόμενοι θα έπρεπε να είχαν δείξει μεγαλύτερη αυτοσυγκράτηση και ωριμότητα...
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
@τρικαρδος: τα φορα ειναι, η θα επρεπε να ειναι, πεδιο συζητησης κ οχι εφαλτηριο προσωπικης αντιπαραθεσης - κατα συνεπεια δεν προκειται να εμπλακω σε μια στειρα αντιπαραθεση μαζι σου

Κατα την διαρκεια της δραστηριοποιησης μου σαν κατασκευαστης, στο εξωτερικο κ οχι στην Ελλαδα, εχω ηδη κατασκευασει (και πουλησει) περισοττερα απο 85 διαμερισματα κ κατα συνεπεια εχω καθε δικαιωμα να κρινω την ποιοτητα του αγοραστικου κοινου - επαναλαμβανω λοιπον: η χαμηλη σταθμη των υποψηφιων αγοραστων ειναι η κυρια παραμτερος στρεβλωσεων της αγορας

Τα απουλητα διαμερισματα δεν αποτελουν τροχοπεδη για τον κατασκευστη εκεινον που γνωριζει πως να αξιοποιει τα συνχρονα χρηματοπιστωτικα εργαλεια (βλεπε buy and lease back) Οπως ειμαι σιγουρος οτι γνωριζεις το κοστος ευκαιρειας ακυρωνει το οποιο τραπεζικο κοστος

Επιπλεον, το επιχειρειν περιλαμβανει, αναποφευκτα, και ενα ρισκο, το οποιο και παραγοντοποιειται στο balance sheet

Σε τελικη αναλυση, φιλε μου, ο κατασκευαστικος κλαδος ειναι, και θα ειναι, buyers driven, και κατα συνεπεια, θα συνεχισει να 'δινει' πλεον του μεσου ορου ROI σε εκεινους που μπορουν να εφαρμοσουν απλες οικονομετρικες αρχες

Τελος, το σχολιο σου περι αλλοδαπων, καταδυκνειει την ελλειπη αντιληψη σου σε βασικες οικονομικες θωεριες - ακομα κ με 'μισθους πεινας' το εργατικο δυναμικο συνεισφερει, κ πριμοδοτει, το κλειστο κατα τα αλλα συστημα παραγωγης/καταναλωσης

Η αγνοια δεν αποτελει προυποθεση αδικαιολογητων αφορισμων και ευκολων εντυπωσεων
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Τα επιχειρηματα σας ειναι για τον πεουλα

τι σχεση εχει το εξωτερικο με την ελλαδα ?

η εμμονη σας να κρατατε ψηλα τις τιμες εχει καθηλωση την ΑΓΟΡΑ με συνδιασμο παντα την δραση των τραπεζων πανω στα δανεια.....


Εχετε υποψιν σας ομως οτι οι αγοραστες αρχιζουν να ξυπνανε και να εχουν συνηδηση αφου πλεον δεν αγοραζονται νεα ''απουλητα''

Εσυ τομκατ (δεν λυπηθηκες την γατουλα με το νικ σου ?)
ποσα διαμερισματα πουλησες τους τελευταιους 14 μηνες ?

Και αυτη σου η δηλωση [glow=red,2,300]Ειμαι κατασκευαστης κ μπορω να βεβαιωσω το χαμηλοτατο επιπεδο των υποψηφιων αγοραστων, την ανυπαρκη αγοραστικη παιδεια κ την 'κουτοπονηρια' που διατρεχει ενα μεγαλο μερος των αγοραστων[/glow]

δειχνει τις διαθεσεις σας... ΟΛΩΝ .......

Αλλα τωρα πια τα πραγματα αλλαζουν

Τα διαμερισματα ΠΡΕΠΕΙ να πεσουν διοτι δεν ειναι μονο το οτι δεν πωλουνται αλλα στην ουσια δεν δινουν και καμια ασφαλεια στον αγοραστη οσον αφορα τα χρηματα που τοποθετει για την αγορα τους .


Ουτε καν μια εγγυηση στα χρηματα του......

Εννοω δηλαδη οτι τα ποσοστα επι του οικοπεδου που περνει ο καθε αγοραστης απο την αγορα του καθε διαμερισματος ειναι μετρημενα σε ΧΙΛΙΟΣΤΑ επι της επιφανειας του οικοπεδου οποτε οταν παλιωσει η αν πεσει μετα απο σεισμο παιρνει τα μυδια μου........



[glow=red,2,300]Αρα...  ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΦΑΛΗ μια αγορα πλεον ακινητου σε μορφη διαμερισματος ..... ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ[/glow]

Αφου δεν παρεχει εγγυησεις και πιο πολυ συμφαιρει η αγορα ενος ολοκληρωμενου ακινητου (μονοκατοικια)
για οσους μπορουν αν και ειναι προτιμοτερο να την χτιζεις ο ιδιος .....

και μην μου αρχισετε για ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ - ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ κτλ γιατι εκει το κοστος παει ΠΕΡΑ απο τον θεο ........


ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΥΜΦΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ...


ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΤΩΝ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ

                            [glow=red,2,300]''ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ''[/glow]
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Τρικαρδε μολις κλεισουμε ετος λειτουργιας της ενωσεως

Προτεινω διοργανωση [glow=red,2,300]ΟΛΟΝΥΧΤΙΟΥ ΤΡΙΗΜΕΡΟΥ ΠΡΙΒΕ ΠΑΡΤΥ ΜΕ ΟΥΖΑ [/glow] (και οχι κολαουζα)

Στο ιδιοκτητο πλεον μεγαρο της ενωσεως [glow=red,2,300]ΣΤΑΡΙΣΤΟΚΑΛΑΤΡΑΒΑ[/glow]....

Με εισαγωγη γυμνων μπαλετων ΜΠΟΛΣΟΙ εκ Ρωσσιας για ψυχαγωγια (μονο βλεπουμε δεν αγγιζουμε)

Και δωρεαν κουτες με ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ για τους ΑΝΑΞΙΟΠΑΘΟΥΝΤΕΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ εργολαβους

απο το ιδιοκτητο εργοστασιο μας στο Λουτρακι φτιαγμενους με ΑΓΝΑ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΥΛΙΚΑ .......


Στο τελος την διοργανωσης θα κληρωθουν ΑΠΟΥΛΗΤΑ διαμερισματα προσφορα των ''ΦΙΛΩΝ'' μας ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ για το καλο που τους κανουμε  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


[glow=red,2,300]Εννοω που τους ανοιγουμε τα ματια για να μπορεσουν να προωθησουν το στοκ των απουλητων ευγενη χορηγια της ΕΝΩΣΕΩΣ για την διατηρηση των 190 ? κλαδων της οικοδομης[/glow]
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Όπως πάντα ο Πρόεδρος Αχαχούχας με λίγα και σταράτα λόγια ανέλυσε και πρότεινε ΛΥΣΕΙΣ :dancing: :dancing:

ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΠΟΥΛΗΤΩΝ ΔΙΑΜΕΡΗΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΞΙΟΠΑΘΟΥΝΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ :blowup: :blowup: :blowup: :blowup: :blowup:

θα είναι μια ακόμη πετυχημένη φιλανθρωπική εκδήλοση των "ΦΙΛΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ"


Πάνω απο το χωρο της εκδήλοσης (και λόγο του κοντινού¨"Ελ.Βενιζελος") θα πετανε αεροπλάνα που θα τραβάνε πανό με το ερώτημα:
[move]ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΑΙ;;;;;;;;;;;;;;[/move]
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
@axaχouxas: 6 διαμερισματα τους τελευταιους 12 μηνες

Οσον αφορα τα απουλητα, εαν κ εφοσον ο κατασκευαστης δεν εχει υψηλο δεικτη μοχλευσης (τραπεζικο δανεισμο) μπορει να προβει, οπως προειπα, σε buy and lease back σε συνδυασμο με ενα, ελκυστικο, discounting

Η αγορα κατοικοιας ειναι πρωτιστως ψυχολογικη/συναισθηματικη (εξαιρουνται ακινητα εισοδηματος). Κατα συνεπεια, μια ελκυστικη τιμολογιακη πολιτικη η/κ πιο προσβασιμος τραπεζικος δανεισμος, απο μονα τους, δεν επαρκουν για την αναστροφη του κλιματος


 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
@axaχouxas: 6 διαμερισματα τους τελευταιους 12 μηνες

Οσον αφορα τα απουλητα, εαν κ εφοσον ο κατασκευαστης δεν εχει υψηλο δεικτη μοχλευσης (τραπεζικο δανεισμο) μπορει να προβει, οπως προειπα, σε buy and lease back σε συνδυασμο με ενα, ελκυστικο, discounting

Η αγορα κατοικοιας ειναι πρωτιστως ψυχολογικη/συναισθηματικη (εξαιρουνται ακινητα εισοδηματος). Κατα συνεπεια, μια ελκυστικη τιμολογιακη πολιτικη η/κ πιο προσβασιμος τραπεζικος δανεισμος, απο μονα τους, δεν επαρκουν για την αναστροφη του κλιματος


τι κάθεσαι και αναλύεις ρε αγόρι μου, αφού βλέπεις ότι τα παιδιά είναι κολλημενα, θέλουν να πουν τα δικά τους...
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Νομίζω ότι πλέον το δίλλημα δεν είναι να νοικιάσω ή να αγοράσω αλλά ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο ή αυτοκινούμενο ... (εννοείται νοικιασμένο, το νοίκι συμφέρει πάντα περισσότερο όπως έχουν αποδείξει, κυρίςω ο ένας στον άλλοο, οι τιτάνες στης σύγχρονης οικονομικής σκέψης, αχαχαχούχας και τρίκαρδος και η ιδιοκτησία συν τοις άλλοις είναι κλοπή και ψευδαίσθηση)...


Για τους πιο συντηρητικούς βέβαια υπάρχουν και οι τροχοβίλες...


Και μπορεί αν επιλέξετε αυτή τη λύση για μόνιμη κατοικία να θυμίζετε κάτι από white trash των μεσοδυτικών πολιτειών των ΗΠΑ αλλά θα έχετε καταφέρει ανεπανόρθωτο πλήγμα στους εργολάβους και στους ιδιοκτήτες γης...

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Aυτα..
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
Τα διαμερισματα ΠΡΕΠΕΙ να πεσουν διοτι δεν ειναι μονο το οτι δεν πωλουνται αλλα στην ουσια δεν δινουν και καμια ασφαλεια στον αγοραστη οσον αφορα τα χρηματα που τοποθετει για την αγορα τους .


Ουτε καν μια εγγυηση στα χρηματα του......b]


[glow=red,2,300]Αρα...  ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΦΑΛΗ μια αγορα πλεον ακινητου σε μορφη διαμερισματος ..... ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΤΙΜΕΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ[/glow]



:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Aυτα.. :rockon: :rockon: :rockon:



 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
καλα ρε παληκαρια..

γιατι δε λετε με δυο λογια οτι δεν εχετε λεφτα για να παρετε σπιτι και αντ αυτου λετε ο,τι μαλακια σας κατεβει ?

το πολυ πολυ να σας συμπαθησει κανενας εργολαβος και να σας κανει δωρο τη χεστρα..
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Αυτό το τελευταίο και διδακτορικό να έχουν τα βλήματα που ποστάρουν εδώ μέσα, δεν πρόκειται να το καταλάβουν ποτέ.

Γιατί, νομίζεις ότι αν έχεις διδακτορικό ξέρεις να σκέφτεσαι;
Εδώ υπάρχουν μαλάκες που νομίζουν ότι με διδακτορικό θα γαμήσουνε, και σούργελα γκόμενες που νομίζουν ότι με διδακτορικό θα βρουν καλό γαμπρό :uglystupid:

PS:
Ρε str γιατί μιλάς τόσο απαξιωτικά για τους φτωχούς, ποιός είσαι; Ο καβαλιέρε; :2funny:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
καλα ρε παληκαρια..

γιατι δε λετε με δυο λογια οτι δεν εχετε λεφτα για να παρετε σπιτι και αντ αυτου λετε ο,τι μαλακια σας κατεβει ?

το πολυ πολυ να σας συμπαθησει κανενας εργολαβος και να σας κανει δωρο τη χεστρα..


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Έχω πάθει αμόκ από τα γέλια...
:2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:

Καλώς σε ξαναβρήκαμε Αιδεσιμότατε!

Και επί του θέματος: Αφού ρε αχαχαχούχα και τρίκαρδε έχετε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το νοίκι συμφέρει, τί σας νοιάζει πότε, πόσο και αν θα πουλήσουν οι εργολάβοι;
Αφήστε τις αγοραπωλησίες ακινήτων για τους μαλάκες ( = αυτούς που έχουν περισσότερα λεφτά από εσάς και ξέρουν πώς να τα διαθέσουν...)

Ρε str γιατί μιλάς τόσο απαξιωτικά για τους φτωχούς, ποιός είσαι; Ο καβαλιέρε; :2funny:

Έχω κάτι από Μπερλουσκόνι οφείλω να ομολογήσω...
Δεξιός και με μια ροπή προς εκδιδόμενες πολυτελείας... :tits2:

Ωστόσο δεν γράφω απαξιωτικά για τους φτωχούς- και 'γω φτωχός είμαι καθότι ούτε ένας συγγενής μου δεν τα τινάζει για να πάρω καμια λιρίτσα...
Και δεν είναι καθόλου κακό να είσαι φτωχός...Κακό είναι να κάνεις την αδυναμία σου ηθική υπεροχή και αντί να προσπαθείς να φύγεις από τη φτώχεια να εύχεσαι να γίνουν και οι άλλοι φτωχοί...
 

toro

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2007
Μηνύματα
209
Like
0
Πόντοι
1
Παραθέσεις απο komodino001

Σχετικα καλη αναλυση και συμφωνω στα περισσοτερα.Αλλα εχω καποιες ενστασεις:

1. Τονιζεις στην αρχη το "με τιμη λογικη".Τι σημαινει αυτο???Οταν για οποιοδηποτε λογο (που σωστα τους αναφερεις) 1 π.χ.οικοπεδο αν (ΛΕΩ ΑΝ) εχει 1700 ευρω το μ2 (Ισως κακως) και κτιζεται με 1200 ευρω το μ2 αρα 2900, ποια ειναι η λογικη τιμη????
Που πρεπει καποιος να συνυπολογισει ρισκο, κλπ...


Aπάντηση : Η ... λογική είναι από τους  πιο δημοκρατικούς όρους και εξηγούμαι :
                 Η λογική είναι ο μέσος όρος της λογικής που διαθέτει στην εκάστοτε εποχή η εκάστοτε πλειοψηφία. Στο δικό μας παράδειγμα η πλειοψηφία του πληθυσμού του παραδείγματός μας είναι οι δυνητικοί αγοραστές. Οι υπόλοιποι - εργολάβοι, μεσίτες, οικοπεδούχοι κτλ είναι μειοψηφία ( αν δλδ είχαμε όλοι οικόπεδα θα χτίζαμε  ο καθένας στο δικό του και το θέμα του θρεντ μας θα ήταν άλλο...).

Όταν λοιπόν αναφέρομαι σε λογική, επικαλούμαι τη λογική των αγοραστών. Τη λογική των εργολάβων την αναλύεις εύστοχα εσύ (τόσα το οικόπεδο, τόσα το χτίσιμο, τόσα τα λεφτα που θέλω να βγάλω κτλ κτλ = να η λογική τιμή του εργολάβου).

Τι λέει λοιπόν η λογική του αγοραστή ; (ή αν θες, τι θα έπρεπε να λέει ):

Χρειάζομαι σπίτι να μείνω.

Πόσο έκανε το τριάρι 82 τμ 3ου ορόφου σε μια λαϊκή γειτονιά πχ Καλλιθέα το 2000 ; Περίπου 100.000 (με τα γραφτικά). Άρα αν ο κατώτατος ονομαστικός  μισθός τότε ήταν 534 ευρώ ( στοιχεία Eurostat), αυτό ισοδυναμεί με  μισθούς 188 μηνών (σχεδόν 16 χρόνων).

Πόσος είναι ο κατώτατος ονομαστικός μισθός τώρα ; Είναι 681 ευρώ (στοιχεία Eurostat για το 2008 ). Άρα περιμένω το ίδιο διαμέρισμα να κάνει 128.000 ευρώ !!!. Γιατί λοιπόν το φθινόπωρο του 2008 μου ζητάνε 230.000 στην Καλλιθέα  (338 μισθούς-μήνες );

Γιατί 102.000 ευρώ παραπάνω ;;;  Γιατί επιπλέον 150 μισθούς ;;;

Φαντάζομαι ότι θα μου απαντήσετε (παραθέσεις από tomcat00) :

Εαν καποιος συναγωνιστης διαφωνει, ας μου υποδειξει παρακαλω τομεις της ελευθερης οικονομιας, οπου η συναρτηση αγορας/ζητησης δεν ειναι ατελης

και

Κανενα game theory δεν εμπεριεχει την μη-ορθολογιστικη χρηση πορων κ ιεραρχιση αναγκων οπως αυτες εμφανιζονται στον 'μεσο' αγοραστη

κι υποθέτω ότι εννοείτε ότι :

- στην ελεύθερη αγορά ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης κι όχι οι σχέσεις των κατώτατων μισθών με τις τιμές των αγαθών κάθε εποχής

- κι ότι ο μέσος αγοραστής ιεραρχεί τις ανάγκες του κατά το δικό του δοκούν και συχνά κάνει μη ορθολογιστική χρήση των πόρων του. Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό  και γι αυτό λέω ότι είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσουμε όλοι ξαφνικά κοινωνική συνείδηση και να δράσουμε συντεταγμένα σαν ενεργοί πολιτες.

Όσον αφορά το νόμο προσφοράς - ζήτησης στην ελεύθερη αγορά σας απαντώ :

Αφού φίλε κατασκευαστή παίρνεις την τιμή του διαμερίσματος και την εκτοξεύεις προς τα πάνω (ικανοποιώντας και την δίψα του οικοπεδούχου για μέγιστο κέρδος) ξεπερνώντας κατά πολύ το ¨ιστορικά αποδεκτό"  για μένα ψυχολογικό όριο των 188 μηνών-μισθών για το συγκεκριμένο διαμέρισμα...

....Τότε κι εγώ παίρνω αυτό το νόμο προσφοράς - ζήτησης κι αντιστρέφω τους όρους του παιχνιδιού.
Καταργώ τη ζήτηση - σταματώ δλδ να αγοράζω και σε αφήνω να προσφέρεις σε ότι τιμές θες....όσο αντέχεις...

Όσο εσύ αντέχεις οικονομικά και κρατάς τις τιμές ψηλά εγώ θα μένω στο ενοίκιο (2 χρόνια, 5 χρόνια, 10 χρόνια...) σε αυτά τα νεόδμητα που παραμένουν απούλητα και που παλαιώνουν χρόνο με το χρόνο...

...κι αν εσείς κράτος - εργολάβοι - οικοπεδούχοι  και λοιποί παρατρεχάμενοι θέλετε τιμές ακινήτων Ελβετίας ενώ οι μισθοί παραμένουν Ελλάδας τότε κι εγώ θα ζήσω την ταπεινή ζωούλα μου στο ενοίκιο και δε θα φάω τη φόλα του lifestyle που μου πουλάτε:

- δε θα γίνω ραγιάς της τράπεζας και του στεγαστικού δανείου (η τράπεζα για να με δανείσει το 100% των 230.000, στο τέλος των 30 ετών και με επιτόκιο 4,25% θα μου έχει πάρει 407,000 )
(Ενω αν ενοικιάσω ένα τριάρι πχ, για τα επόμενα 30 χρόνια, που ελπίζω να ζήσω, θα χρειαστώ : 30*12μήνες*500 ευρώ=180.000 ευρώ
- τα 500 ευρώ είναι υποθετική τιμή. Φυσικά αναφέρεται σε μεσο- μικροαστική συνοικία κι όχι στην Εκάλη.

 - Διατηρώ τα 500 ευρώ σταθερά σαν τιμή για τα 30 χρόνια για να μην αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω πολύπλοκες εξισώσεις. Θεωρώ δλδ ότι περνώντας τα χρόνια, το ενοίκιο σε απόλυτο νούμερο θα αυξάνει (όπως και τα εισοδήματά μου), αλλά θα παραμένει σχεδόν στην ίδια αγοραστική ισχύ των αρχικών 500 ευρώ ( όπως και τα εισοδήματά μου - προφανώς αναφέρομαι στην πλειοψηφία των αγοραστών που είναι μισθωτοί).
Ή αν θές, κάθε φορά εγώ σαν ενοικιαστής θα προσπαθώ να βρίσκω ενοίκιο που δε θα υπερβαίνει το 40% των εισοδημάτων μου (τα σημερινά δλδ 500 ευρώ του παραδείγματός μας).)

Με τη διαφορά 407.000 - 180.000 = 227.000 που προκύπτει:

- κάθε χρόνο θα πηγαίνω ένα μήνα διακοπές στο χωριό μου (κόστος 30*1000=30.000 ευρώ)  κι όχι στη Μύκονο 2-3 ημέρες
- δε θα αλλάζω το αυτοκίνητό μου κάθε 3-5 χρόνια (όφελος τουλάχιστον 20.000)
- αντί  ένα διαμέρισμα θα αφήσω στα παιδιά μου Πανεπιστημιακή μόρφωση απο την Ευρώπη / Αμερική  (νομίζω ότι 100.000 ευρώ για έκαστο θα είναι αρκετά για 4 χρόνια σπουδών) και θα τα ενθαρύνω να μεταναστεύσουν μόνιμα εκεί (μαθαίνω ότι έχουν πέσει πολύ τα ακίνητα στις Μεσοδυτικές Πολιτείες...)
κτλ κτλ κτλ

- Τελικά μήπως θα μου περισσέψουν χρήματα και για κείνο το Ταϋλάνδη sex trip ;;;  ;)

2. Γιατι δεν προτεινεις να μην αγοραζει κανεις κ αλλα αγαθα (καταναλωτικα κ μη), Π.χ. Αυτοκινητα, ρουχα, παπουτσια, ακριβα τροφιμα, κλπ..???ΑΝ ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ???ΑΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΙΣΑ ΜΑΓΑΖΙΑ κ οι μισες επιχειρησεις ολων των ειδων στην Ελλαδα θα ειναι προς το συμφερον ολων?????ΑΠαντηση??

Απάντηση :
Το θέμα μας στο συγκεκριμένο θρεντ είναι η αγοραπωλησίες ακινήτων.

- Φυσικά κι όταν δεν αγοράζει ο πληθυσμός τα "αγαθά" που προανέφερες οι τιμές πιέζονται προς τα κάτω (ή οι καπιταλιστές κάνουν αποικιοκρατικούς πολέμους, όπως και στο παρελθόν για να εξασφαλίσουν νέες αγορές και πηγές πρώτων υλών από τον τρίτο κόσμο...άλλο θέμα κι αυτό).

- Στο ανάλογο θρεντ λοιπόν θα πρότεινα κανείς να μην ξαναπάει σε :

       - βενζινάδικο, να βάλει βενζίνη με > 85 λεπτά/lt όταν η τιμή του πετρελαίου δεν ξεπερνά τα 80 δολ/βαρέλι
       - καφετέρια, να πιει καφέ για 4 ευρώ και να φάει δυο μπάλες παγωτό για 6-10 ευρώ
       - εστιατόριο, για να φάει με  > 20 ευρώ το άτομο
       - σούπερ μάρκετ, για να πάρει ελληνικό γάλα με 1 ευρώ (τιμή παραγωγού 30 λεπτά ;;;), φράουλες 4 ευρώ, κεράσια 8 ευρώ  κοκ
      - καταστήματα, για να πάρει πχ παντελόνια των 140 ευρώ (με κόστος παραγωγής - μεταφορικών 10 ευρώ)
      - ξενοδοχεία (όσων ...αστέρων κι αν είναι), που δίνουν τα δικλινα 100 - 150 και άνω ευρώ, room-to-let-άδικα σε νησιά με  απαράδεκτη συμπεριφορά-υπηρεσίες προς τον τουρίστα κοκ

Διαπιστώνεις φαντάζομαι ότι μπορώ να κάνω αυτή τη λίστα ατελείωτη.... Τι θα γίνει λοιπόν τότε ;

Υποθέτω ότι όλοι αυτοί οι αεριτζήδες που αισχροκερδούν θα αρχίσουν να σέβονται περισσότερο τους καταναλωτές, οι τιμές θα μειωθούν και οι υπηρεσίες θα βελτιωθούν.
Μην ξεχνάς ότι οι τιμές αυτές έχουν διαμορφωθεί ως επί το πλείστον από τα κυκλώματα των μεσαζόντων - εκβιαστών που λυμαίνονται κάθε κλάδο (καρτελ γάλακτος, καρτελ καυσίμων, νονοί της νύχτας στο χώρο της ψυχαγωγίας κτλ κτλ κτλ).

Το ερώτημα είναι : Μπορεί ο Νεοέλληνας που θέλει να λογίζεται απόγονος του Λεωνίδα, του Αλεξανδρου, του Κολοκοτρώνη, του Σωκράτη, του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη να το κάνει ; Μπορεί να αποκτήσει κοινωνική συνείδηση, να γίνει ενεργός πολίτης και να πάψει να είναι επιτέλους ραγιάς ;;;

Ο Νεοϋρκέζος πάλι μπορεί !!! (κι ας μην έχει τόσο ένδοξο παρελθόν και τόσους αιώνες δημοκρατικής παράδοσης στην πλάτη του): Όταν πριν μερικά χρόνια οι 2 πολυεθνικές που ελέγχουν το εμπόριο φρούτων στην ΝΥ αποφάσισαν να αυξήσουν ετσιθελικά την τιμή των μήλων κατά 5 ολόκληρα σεντς το κιλό( από 90 στα 95 σεντς αν θυμάμαι καλα) οι Νεοϋρκέζοι σήκωσαν για το γαμώτο μια τεράστια καμπάνια διαμαρτυρίας μέσω του τύπου και δεν ξανααγόρασαν μήλα. Οι πολυεθνικές έβλεπαν για εβδομάδες τα τελάρα με τα μήλα τους να στοιβάζονται πια στα πεζοδρόμια των μανάβικων(αυτοματοποιημένο σύστημα εφοδιασμού των μανάβικων με βάση την κατανάλωση κάθε περιοχής) και να σαπίζουν και τραβούσαν τα μαλλιά τους. Στο τέλος η τιμή ξαναγύρισε στα 90 σεντς...

ΑΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΙΣΑ ΜΑΓΑΖΙΑ κ οι μισες επιχειρησεις ολων των ειδων στην Ελλαδα θα ειναι προς το συμφερον ολων?????ΑΠαντηση??

Απάντηση : Δυστυχώς εμείς,  οι επίδοξοι απόγονοι του Αρχιμήδη, του Πυθαγόρα, του Θαλή, του Ευκλείδη, του Φειδία, του Ικτίνου, του Καλλικράτη, του Αισχύλου,του Σοφοκλή, του Αριστοφάνη, του Ιπποκράτη, του Όμηρου (και πολλών άλλων ακόμη)
καταντήσαμε να μπορούμε να ασχοληθούμε μόνο με το εμπόριο ένδυσης-υπόδυσης-διατροφής, με τις καφετέριες και τα σκυλάδικα και με τις κατασκευές κακών κατοικιών...

Με ότι δλδ και οι νομαδικοί λαοί της Ασίας και της Αραβικής Χερσονήσου (στο ξεκίνημα της δικής τους ιστορίας, γιατί αργότερα, με εξαίρεση τους Τούρκους άφησαν κι αυτοί λαμπρούς πολιτισμούς).

Αυτά λοιπόν τα μαγαζιά που λες θα κλείσουν όλα ούτως ή άλλως. Στη γειτονιά μου κάθε 3-4 μήνες τα μισά εμπορικά καταστήματα χρεωκοπούν κι αλλάζουν μισθωτές.

Αντί να πρωταγωνιστούμε στην έρευνα, την πληροφορική και τις νέες τεχνολογίες
(Αφού προφανώς δε μπορούμε να συναρμολογούμε πχ τα αυτοκίνητα των ευρωπαϊκών ομίλων, όπως οι Τσέχοι, οι Ισπανοί, οι Τούρκοι κτλ)
αγωνιζόμαστε για μια θέση στο Δημόσιο και στην αιώνια κι επιδοτούμενη τεμπελιά - φραπεδιά - τσιγαριλίκι.


3. Γιατι η λογικη που κυριαρχει ειναι να μπουν μεσα οι εργολαβοι???Αν τυχον σε καποια φαση δε πουλιεται τιποτα και οι εργολαβοι αναγκαστουν οπως λενε πολλοι φιλοι να ξεπουλησουν οσο-οσο η να μπουν και καποιοι φυλακη ακομα προς τι η χαρα??
Αφου αλλωστε χρησιμοποιεις τον ορο αισχροκερδεια αλλα στην αναλυση σου λες για τραπεζες, αστυφιλια, κρατικο μηχ/σμο κλπ..
ενω ο ορος αισχροκερδεια εχει αλλα εννοια.



Απάντηση : Θέλω τα ακίνητα να πέσουν σε λογικές τιμές !!!
Δε με ενδιαφέρει να μπουν οι εργολάβοι μέσα.
Δε θέλω να χρεωκοπήσει και να δυστυχήσει κανείς τους.
Δε με ευχαριστεί η δυστυχία του άλλου.
Αν όμως η φούσκα των ακινήτων σκάσει τότε   αρκετοί θα περάσουν άσχημα. Αλλά για αυτό θα φταίνε αποκλειστικά οι ίδιοι και οι επιλογές τους (μεγάλα ανοίγματα, χλιδάτη και σπάταλη ζωή κτλ)

Αφου αλλωστε χρησιμοποιεις τον ορο αισχροκερδεια αλλα στην αναλυση σου λες για τραπεζες, αστυφιλια, κρατικο μηχ/σμο κλπ..
ενω ο ορος αισχροκερδεια εχει αλλα εννοια.


Απάντηση :
- Οι τράπεζες αισχροκερδούν με τα επιτόκιά τους
- Ο κρατικός μηχανισμός λαδώνεται ασύστολα από τον πολίτη
- Οι ελεύθεροι επαγγελματίες αισχροκερδούν  με τη φοροδιαφυγή και τα πλαστά τιμολόγια
κοκ


Προσπάθησα να καλύψω αυτές τις ερωτήσεις αλλά διαπιστώνετε ότι τα θέματα που θέτετε σηκώνουν πολλή ανάλυση και σχεδόν πάντα καταλήγουμε στην ποιότητα του πολίτη και στην ανοχή του στη διαφθορά.

Και κάτι ακόμη ρε παιδιά :
Γιατί όλοι να λυπηθούμε τους κακούς επαγγελματίες και το διεφθαρμένο σύστημα και να μη λυπηθούμε το μικρομεσαίο κακοπληρωμένο Έλληνα ;;;;;;
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Έχω πάθει αμόκ από τα γέλια...
:2funny:  :2funny:  :2funny:  :2funny:

Καλώς σε ξαναβρήκαμε Αιδεσιμότατε!

ευλό το φαλλό !!  :priest: :priest:


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Και επί του θέματος: [size=14pt]Αφού ρε αχαχαχούχα και τρίκαρδε έχετε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το νοίκι συμφέρει, τί σας νοιάζει πότε, πόσο και αν θα πουλήσουν οι εργολάβοι;[/size]
Αφήστε τις αγοραπωλησίες ακινήτων για τους μαλάκες ( = αυτούς που έχουν περισσότερα λεφτά από εσάς και ξέρουν πώς να τα διαθέσουν...)

ειναι απλο..

φοβουνται (και δικαιως) πως, οσο ανεβαινουν οι τιμες των ακινητων, τοσο θα ανεβαινει και το νοικι τους..

..και εφοσον μπηκαν μπροσταρηδες στον αγωνα κατα της απογειωσης των τιμων, ε.. ας το παιξουν οτι εχουν και κανενα ντενεκε λαδι στην ακρη..

ολοκληρο γαμο με ελλεηνιδα εκαναν.. να μη μοστραρουν τα εξτρα παρθενα ????
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Παραθέσεις απο komodino001

Σχετικα καλη αναλυση και συμφωνω στα περισσοτερα.Αλλα εχω καποιες ενστασεις:

1. Τονιζεις στην αρχη το "με τιμη λογικη".Τι σημαινει αυτο???Οταν για οποιοδηποτε λογο (που σωστα τους αναφερεις) 1 π.χ.οικοπεδο αν (ΛΕΩ ΑΝ) εχει 1700 ευρω το μ2 (Ισως κακως) και κτιζεται με 1200 ευρω το μ2 αρα 2900, ποια ειναι η λογικη τιμη????
Που πρεπει καποιος να συνυπολογισει ρισκο, κλπ...


Aπάντηση : Η ... λογική είναι από τους  πιο δημοκρατικούς όρους και εξηγούμαι :
                 Η λογική είναι ο μέσος όρος της λογικής που διαθέτει στην εκάστοτε εποχή η εκάστοτε πλειοψηφία. Στο δικό μας παράδειγμα η πλειοψηφία του πληθυσμού του παραδείγματός μας είναι οι δυνητικοί αγοραστές. Οι υπόλοιποι - εργολάβοι, μεσίτες, οικοπεδούχοι κτλ είναι μειοψηφία ( αν δλδ είχαμε όλοι οικόπεδα θα χτίζαμε  ο καθένας στο δικό του και το θέμα του θρεντ μας θα ήταν άλλο...).

Όταν λοιπόν αναφέρομαι σε λογική, επικαλούμαι τη λογική των αγοραστών. Τη λογική των εργολάβων την αναλύεις εύστοχα εσύ (τόσα το οικόπεδο, τόσα το χτίσιμο, τόσα τα λεφτα που θέλω να βγάλω κτλ κτλ = να η λογική τιμή του εργολάβου).

Τι λέει λοιπόν η λογική του αγοραστή ; (ή αν θες, τι θα έπρεπε να λέει ):

Χρειάζομαι σπίτι να μείνω.

Πόσο έκανε το τριάρι 82 τμ 3ου ορόφου σε μια λαϊκή γειτονιά πχ Καλλιθέα το 2000 ; Περίπου 100.000 (με τα γραφτικά). Άρα αν ο κατώτατος ονομαστικός  μισθός τότε ήταν 534 ευρώ ( στοιχεία Eurostat), αυτό ισοδυναμεί με  μισθούς 188 μηνών (σχεδόν 16 χρόνων).

Πόσος είναι ο κατώτατος ονομαστικός μισθός τώρα ; Είναι 681 ευρώ (στοιχεία Eurostat για το 2008 ). Άρα περιμένω το ίδιο διαμέρισμα να κάνει 128.000 ευρώ !!!. Γιατί λοιπόν το φθινόπωρο του 2008 μου ζητάνε 230.000 στην Καλλιθέα  (338 μισθούς-μήνες );

Γιατί 102.000 ευρώ παραπάνω ;;;  Γιατί επιπλέον 150 μισθούς ;;;

Φαντάζομαι ότι θα μου απαντήσετε (παραθέσεις από tomcat00) :

Εαν καποιος συναγωνιστης διαφωνει, ας μου υποδειξει παρακαλω τομεις της ελευθερης οικονομιας, οπου η συναρτηση αγορας/ζητησης δεν ειναι ατελης

και

Κανενα game theory δεν εμπεριεχει την μη-ορθολογιστικη χρηση πορων κ ιεραρχιση αναγκων οπως αυτες εμφανιζονται στον 'μεσο' αγοραστη

κι υποθέτω ότι εννοείτε ότι :

- στην ελεύθερη αγορά ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης κι όχι οι σχέσεις των κατώτατων μισθών με τις τιμές των αγαθών κάθε εποχής

- κι ότι ο μέσος αγοραστής ιεραρχεί τις ανάγκες του κατά το δικό του δοκούν και συχνά κάνει μη ορθολογιστική χρήση των πόρων του. Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό  και γι αυτό λέω ότι είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσουμε όλοι ξαφνικά κοινωνική συνείδηση και να δράσουμε συντεταγμένα σαν ενεργοί πολιτες.

Όσον αφορά το νόμο προσφοράς - ζήτησης στην ελεύθερη αγορά σας απαντώ :

Αφού φίλε κατασκευαστή παίρνεις την τιμή του διαμερίσματος και την εκτοξεύεις προς τα πάνω (ικανοποιώντας και την δίψα του οικοπεδούχου για μέγιστο κέρδος) ξεπερνώντας κατά πολύ το ¨ιστορικά αποδεκτό"  για μένα ψυχολογικό όριο των 188 μηνών-μισθών για το συγκεκριμένο διαμέρισμα...

....Τότε κι εγώ παίρνω αυτό το νόμο προσφοράς - ζήτησης κι αντιστρέφω τους όρους του παιχνιδιού.
Καταργώ τη ζήτηση - σταματώ δλδ να αγοράζω και σε αφήνω να προσφέρεις σε ότι τιμές θες....όσο αντέχεις...

Όσο εσύ αντέχεις οικονομικά και κρατάς τις τιμές ψηλά εγώ θα μένω στο ενοίκιο (2 χρόνια, 5 χρόνια, 10 χρόνια...) σε αυτά τα νεόδμητα που παραμένουν απούλητα και που παλαιώνουν χρόνο με το χρόνο...

...κι αν εσείς κράτος - εργολάβοι - οικοπεδούχοι  και λοιποί παρατρεχάμενοι θέλετε τιμές ακινήτων Ελβετίας ενώ οι μισθοί παραμένουν Ελλάδας τότε κι εγώ θα ζήσω την ταπεινή ζωούλα μου στο ενοίκιο και δε θα φάω τη φόλα του lifestyle που μου πουλάτε:

- δε θα γίνω ραγιάς της τράπεζας και του στεγαστικού δανείου (η τράπεζα για να με δανείσει το 100% των 230.000, στο τέλος των 30 ετών και με επιτόκιο 4,25% θα μου έχει πάρει 407,000 )
(Ενω αν ενοικιάσω ένα τριάρι πχ, για τα επόμενα 30 χρόνια, που ελπίζω να ζήσω, θα χρειαστώ : 30*12μήνες*500 ευρώ=180.000 ευρώ
- τα 500 ευρώ είναι υποθετική τιμή. Φυσικά αναφέρεται σε μεσο- μικροαστική συνοικία κι όχι στην Εκάλη.

 - Διατηρώ τα 500 ευρώ σταθερά σαν τιμή για τα 30 χρόνια για να μην αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω πολύπλοκες εξισώσεις. Θεωρώ δλδ ότι περνώντας τα χρόνια, το ενοίκιο σε απόλυτο νούμερο θα αυξάνει (όπως και τα εισοδήματά μου), αλλά θα παραμένει σχεδόν στην ίδια αγοραστική ισχύ των αρχικών 500 ευρώ ( όπως και τα εισοδήματά μου - προφανώς αναφέρομαι στην πλειοψηφία των αγοραστών που είναι μισθωτοί).
Ή αν θές, κάθε φορά εγώ σαν ενοικιαστής θα προσπαθώ να βρίσκω ενοίκιο που δε θα υπερβαίνει το 40% των εισοδημάτων μου (τα σημερινά δλδ 500 ευρώ του παραδείγματός μας).)

Με τη διαφορά 407.000 - 180.000 = 227.000 που προκύπτει:

- κάθε χρόνο θα πηγαίνω ένα μήνα διακοπές στο χωριό μου (κόστος 30*1000=30.000 ευρώ)  κι όχι στη Μύκονο 2-3 ημέρες
- δε θα αλλάζω το αυτοκίνητό μου κάθε 3-5 χρόνια (όφελος τουλάχιστον 20.000)
- αντί  ένα διαμέρισμα θα αφήσω στα παιδιά μου Πανεπιστημιακή μόρφωση απο την Ευρώπη / Αμερική  (νομίζω ότι 100.000 ευρώ για έκαστο θα είναι αρκετά για 4 χρόνια σπουδών) και θα τα ενθαρύνω να μεταναστεύσουν μόνιμα εκεί (μαθαίνω ότι έχουν πέσει πολύ τα ακίνητα στις Μεσοδυτικές Πολιτείες...)
κτλ κτλ κτλ

- Τελικά μήπως θα μου περισσέψουν χρήματα και για κείνο το Ταϋλάνδη sex trip ;;;  ;)

2. Γιατι δεν προτεινεις να μην αγοραζει κανεις κ αλλα αγαθα (καταναλωτικα κ μη), Π.χ. Αυτοκινητα, ρουχα, παπουτσια, ακριβα τροφιμα, κλπ..???ΑΝ ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ???ΑΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΙΣΑ ΜΑΓΑΖΙΑ κ οι μισες επιχειρησεις ολων των ειδων στην Ελλαδα θα ειναι προς το συμφερον ολων?????ΑΠαντηση??

Απάντηση :
Το θέμα μας στο συγκεκριμένο θρεντ είναι η αγοραπωλησίες ακινήτων.

- Φυσικά κι όταν δεν αγοράζει ο πληθυσμός τα "αγαθά" που προανέφερες οι τιμές πιέζονται προς τα κάτω (ή οι καπιταλιστές κάνουν αποικιοκρατικούς πολέμους, όπως και στο παρελθόν για να εξασφαλίσουν νέες αγορές και πηγές πρώτων υλών από τον τρίτο κόσμο...άλλο θέμα κι αυτό).

- Στο ανάλογο θρεντ λοιπόν θα πρότεινα κανείς να μην ξαναπάει σε :

       - βενζινάδικο, να βάλει βενζίνη με > 85 λεπτά/lt όταν η τιμή του πετρελαίου δεν ξεπερνά τα 80 δολ/βαρέλι
       - καφετέρια, να πιει καφέ για 4 ευρώ και να φάει δυο μπάλες παγωτό για 6-10 ευρώ
       - εστιατόριο, για να φάει με  > 20 ευρώ το άτομο
       - σούπερ μάρκετ, για να πάρει ελληνικό γάλα με 1 ευρώ (τιμή παραγωγού 30 λεπτά ;;;), φράουλες 4 ευρώ, κεράσια 8 ευρώ  κοκ
      - καταστήματα, για να πάρει πχ παντελόνια των 140 ευρώ (με κόστος παραγωγής - μεταφορικών 10 ευρώ)
      - ξενοδοχεία (όσων ...αστέρων κι αν είναι), που δίνουν τα δικλινα 100 - 150 και άνω ευρώ, room-to-let-άδικα σε νησιά με  απαράδεκτη συμπεριφορά-υπηρεσίες προς τον τουρίστα κοκ

Διαπιστώνεις φαντάζομαι ότι μπορώ να κάνω αυτή τη λίστα ατελείωτη.... Τι θα γίνει λοιπόν τότε ;

Υποθέτω ότι όλοι αυτοί οι αεριτζήδες που αισχροκερδούν θα αρχίσουν να σέβονται περισσότερο τους καταναλωτές, οι τιμές θα μειωθούν και οι υπηρεσίες θα βελτιωθούν.
Μην ξεχνάς ότι οι τιμές αυτές έχουν διαμορφωθεί ως επί το πλείστον από τα κυκλώματα των μεσαζόντων - εκβιαστών που λυμαίνονται κάθε κλάδο (καρτελ γάλακτος, καρτελ καυσίμων, νονοί της νύχτας στο χώρο της ψυχαγωγίας κτλ κτλ κτλ).

Το ερώτημα είναι : Μπορεί ο Νεοέλληνας που θέλει να λογίζεται απόγονος του Λεωνίδα, του Αλεξανδρου, του Κολοκοτρώνη, του Σωκράτη, του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη να το κάνει ; Μπορεί να αποκτήσει κοινωνική συνείδηση, να γίνει ενεργός πολίτης και να πάψει να είναι επιτέλους ραγιάς ;;;

Ο Νεοϋρκέζος πάλι μπορεί !!! (κι ας μην έχει τόσο ένδοξο παρελθόν και τόσους αιώνες δημοκρατικής παράδοσης στην πλάτη του): Όταν πριν μερικά χρόνια οι 2 πολυεθνικές που ελέγχουν το εμπόριο φρούτων στην ΝΥ αποφάσισαν να αυξήσουν ετσιθελικά την τιμή των μήλων κατά 5 ολόκληρα σεντς το κιλό( από 90 στα 95 σεντς αν θυμάμαι καλα) οι Νεοϋρκέζοι σήκωσαν για το γαμώτο μια τεράστια καμπάνια διαμαρτυρίας μέσω του τύπου και δεν ξανααγόρασαν μήλα. Οι πολυεθνικές έβλεπαν για εβδομάδες τα τελάρα με τα μήλα τους να στοιβάζονται πια στα πεζοδρόμια των μανάβικων(αυτοματοποιημένο σύστημα εφοδιασμού των μανάβικων με βάση την κατανάλωση κάθε περιοχής) και να σαπίζουν και τραβούσαν τα μαλλιά τους. Στο τέλος η τιμή ξαναγύρισε στα 90 σεντς...

ΑΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΙΣΑ ΜΑΓΑΖΙΑ κ οι μισες επιχειρησεις ολων των ειδων στην Ελλαδα θα ειναι προς το συμφερον ολων?????ΑΠαντηση??

Απάντηση : Δυστυχώς εμείς,  οι επίδοξοι απόγονοι του Αρχιμήδη, του Πυθαγόρα, του Θαλή, του Ευκλείδη, του Φειδία, του Ικτίνου, του Καλλικράτη, του Αισχύλου,του Σοφοκλή, του Αριστοφάνη, του Ιπποκράτη, του Όμηρου (και πολλών άλλων ακόμη)
καταντήσαμε να μπορούμε να ασχοληθούμε μόνο με το εμπόριο ένδυσης-υπόδυσης-διατροφής, με τις καφετέριες και τα σκυλάδικα και με τις κατασκευές κακών κατοικιών...

Με ότι δλδ και οι νομαδικοί λαοί της Ασίας και της Αραβικής Χερσονήσου (στο ξεκίνημα της δικής τους ιστορίας, γιατί αργότερα, με εξαίρεση τους Τούρκους άφησαν κι αυτοί λαμπρούς πολιτισμούς).

Αυτά λοιπόν τα μαγαζιά που λες θα κλείσουν όλα ούτως ή άλλως. Στη γειτονιά μου κάθε 3-4 μήνες τα μισά εμπορικά καταστήματα χρεωκοπούν κι αλλάζουν μισθωτές.

Αντί να πρωταγωνιστούμε στην έρευνα, την πληροφορική και τις νέες τεχνολογίες
(Αφού προφανώς δε μπορούμε να συναρμολογούμε πχ τα αυτοκίνητα των ευρωπαϊκών ομίλων, όπως οι Τσέχοι, οι Ισπανοί, οι Τούρκοι κτλ)
αγωνιζόμαστε για μια θέση στο Δημόσιο και στην αιώνια κι επιδοτούμενη τεμπελιά - φραπεδιά - τσιγαριλίκι.


3. Γιατι η λογικη που κυριαρχει ειναι να μπουν μεσα οι εργολαβοι???Αν τυχον σε καποια φαση δε πουλιεται τιποτα και οι εργολαβοι αναγκαστουν οπως λενε πολλοι φιλοι να ξεπουλησουν οσο-οσο η να μπουν και καποιοι φυλακη ακομα προς τι η χαρα??
Αφου αλλωστε χρησιμοποιεις τον ορο αισχροκερδεια αλλα στην αναλυση σου λες για τραπεζες, αστυφιλια, κρατικο μηχ/σμο κλπ..
ενω ο ορος αισχροκερδεια εχει αλλα εννοια.



Απάντηση : Θέλω τα ακίνητα να πέσουν σε λογικές τιμές !!!
Δε με ενδιαφέρει να μπουν οι εργολάβοι μέσα.
Δε θέλω να χρεωκοπήσει και να δυστυχήσει κανείς τους.
Δε με ευχαριστεί η δυστυχία του άλλου.
Αν όμως η φούσκα των ακινήτων σκάσει τότε   αρκετοί θα περάσουν άσχημα. Αλλά για αυτό θα φταίνε αποκλειστικά οι ίδιοι και οι επιλογές τους (μεγάλα ανοίγματα, χλιδάτη και σπάταλη ζωή κτλ)

Αφου αλλωστε χρησιμοποιεις τον ορο αισχροκερδεια αλλα στην αναλυση σου λες για τραπεζες, αστυφιλια, κρατικο μηχ/σμο κλπ..
ενω ο ορος αισχροκερδεια εχει αλλα εννοια.


Απάντηση :
- Οι τράπεζες αισχροκερδούν με τα επιτόκιά τους
- Ο κρατικός μηχανισμός λαδώνεται ασύστολα από τον πολίτη
- Οι ελεύθεροι επαγγελματίες αισχροκερδούν  με τη φοροδιαφυγή και τα πλαστά τιμολόγια
κοκ


Προσπάθησα να καλύψω αυτές τις ερωτήσεις αλλά διαπιστώνετε ότι τα θέματα που θέτετε σηκώνουν πολλή ανάλυση και σχεδόν πάντα καταλήγουμε στην ποιότητα του πολίτη και στην ανοχή του στη διαφθορά.

Και κάτι ακόμη ρε παιδιά :
Γιατί όλοι να λυπηθούμε τους κακούς επαγγελματίες και το διεφθαρμένο σύστημα και να μη λυπηθούμε το μικρομεσαίο κακοπληρωμένο Έλληνα ;;;;;;

Καλή ανάλυση με πολλά δυνατά σημεία...
Αλλά τα ακίνητα έχουν μια ιδιαιτερότητα που δεν συναντάται ή δεν συναντάται τόσο έντονα σε άλλα αγαθά, προϊόντα και υπηρεσίες...

Και αυτό είναι η στενότητα χώρου και ο ουσιαστικά πεπερασμένος αριθμός τους...
Το 2000 ακόμη και στην Καλλιθέα υπήρχε χώρος για αρκετά ακίνητα...
Το 2008 ο χώρος αυτός είχε μειωθεί δραστικά ενώ η ζήτηση δεν είχε πέσει...

Δείτε την πορεία των τιμών πχ τη δεκαετία του 90' όπου δεν υπήρχε κρίση και ο τραπεζικός δανεισμός δεν ήταν και τόσο εύκολος...
Πόσο έκανε ένα οικόπεδο πχ στα Μελισσια το 1990 και πόσο το 1999...
Θα δείτε ότι σε 9 χρόνια οι τιμές εκτοξεύτηκαν...
Γιατί;
Μα διότι χρόνο με τον χρόνο, τα διαθέσιμα ακίνητα λιγόστευαν ενώ η ζήτηση αυξανόταν...
Και τονίζω ότι μιλάμε για δεκαετία του '90, όχι σήμερα...
 

toro

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2007
Μηνύματα
209
Like
0
Πόντοι
1
Καλή ανάλυση με πολλά δυνατά σημεία...
Αλλά τα ακίνητα έχουν μια ιδιαιτερότητα που δεν συναντάται ή δεν συναντάται τόσο έντονα σε άλλα αγαθά, προϊόντα και υπηρεσίες...

Και αυτό είναι η στενότητα χώρου και ο ουσιαστικά πεπερασμένος αριθμός τους...
Το 2000 ακόμη και στην Καλλιθέα υπήρχε χώρος για αρκετά ακίνητα...
Το 2008 ο χώρος αυτός είχε μειωθεί δραστικά ενώ η ζήτηση δεν είχε πέσει...

Δείτε την πορεία των τιμών πχ τη δεκαετία του 90' όπου δεν υπήρχε κρίση και ο τραπεζικός δανεισμός δεν ήταν και τόσο εύκολος...
Πόσο έκανε ένα οικόπεδο πχ στα Μελισσια το 1990 και πόσο το 1999...
Θα δείτε ότι σε 9 χρόνια οι τιμές εκτοξεύτηκαν...
Γιατί;
Μα διότι χρόνο με τον χρόνο, τα διαθέσιμα ακίνητα λιγόστευαν ενώ η ζήτηση αυξανόταν...
Και τονίζω ότι μιλάμε για δεκαετία του '90, όχι σήμερα...


Συμφωνώ απόλυτα για την έλλειψη γης που οδηγεί στην αύξηση της τιμής. Το έχω αναφέρει στο 1ο μου ποστ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι τιμές των ακινήτων εκτοξεύτηκαν σε παράλογα επίπεδα. Και είναι παράλογες αυτές οι τιμές  γιατί την ίδια στιγμή που εκείνες αυξανόταν δυσθεώρητα  :

1. οι ίδιες περιοχές  αρχιζαν να υποβαθμίζονται παράλληλα
  - με την κακή - ανύπαρκτη-άναρχη ρυμοτόμηση - πολεοδόμηση

  - τη χάραξη μικρών δρόμων, ανύπαρκτων πεζοδρομίων, χώρων πρασίνου κι αναψυχής με ελεύθερη πρόσβαση (χωρίς δλδ χρηματικό αντίτιμο)  κοκ

  - τη μη πρόβλεψη και προεγκατάσταση υδρευτικού - αποχετευτικού δικτύου, δικτύου υπόγειας ηλεκτροδότησης, τηλεφωνίας - ADSL - οπτικών ινών, φυσικού αερίου κοκ
    Που θα εξυπηρετεί εξ αρχής όλο το μελλοντικό πληθυσμό της συγκεκριμένης περιοχής.
    Και δε θα χρειάζεται κάθε λίγο να ξανασπάει την άσφαλτο η κάθε ΔΕΚΟ χωριστά (!!!!) για να περνάει μια γραμμή, ένα σωλήνα κοκ

  - την απουσία εξαρχής πρόβλεψης συγκοινωνιακού σχεδιασμού, χωροθέτησης σχολείων, δημόσιων υπηρεσιών, χώρων στάθμευσης , κέντρων υγείας, πρατηρίων υγρών καυσίμων (αν είναι δυνατόν να βλέπουμε το 2009 βενζινάδικα στα ισόγεια πολυκατοικιών ή δίπλα σε σχολεία, πολυκατοικίες κτλ) κοκ

2. Ενώ παράλληλα στις νέες αυτές περιοχές εξακολουθεί να χτίζεται αυτό το ίδιο καρκίνωμα της νεοελληνικής πολυκατοικίας με τα διαμερίσματα σπιρτόκουτα 



Τα μελλοντικά λοιπόν Μελισσια, Ανω Γλυφάδα, Χαλάνδρι κτλ μήπως θα είναι τα σημερινά ...Πατήσια ;;;

Γιατί στη 10ετία του '60 και τα Πατήσια ήταν δελεαστικά σαν ευκαιρία. Κι ο κόσμος πήγε εκεί κι "επένδυσε" το υστέρημά του σε διαμερίσματα - κουτιά για να ζήσει καλύτερα.
Έχετε δει τι υποβάθμιση έχουν φάει τώρα τα Πατήσια ;;;
Θα πηγαίνατε σήμερα να ζήσετε εκεί με την οικογένειά σας, στο σπίτι που σας άφησε από τη 10ετία του '60 ο πατερας σας ;;;

Γιατί λοιπόν να χρεωθεί κάποιος σήμερα σε δυσθεώρητα επίπεδα και για μια ολοκληρη ζωή γι αυτού του είδους τα διαμερίσματα

Γι αυτούς τους λόγους τα βάζουμε με τις ψηλές τιμές των διαμερισμάτων. Γιατί θεωρούμε πανάκριβες τις τιμές τους σε σχέση με αυτά που προσφέρουν τόσο τα ίδια σαν κατοικίες, όσο κι ο αστικός ιστός που τα περιβάλλει.

Υψηλή τιμή θα δεχόμουνα μόνο για να αγοράσω γη - οικόπεδο για να χτίσω ο ίδιος όπως θέλω εγώ και με τα υλικά που θέλω εγώ. Και πάλι όχι οπουδήποτε...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
καλα ρε παληκαρια..

γιατι δε λετε με δυο λογια οτι δεν εχετε λεφτα για να παρετε σπιτι και αντ αυτου λετε ο,τι μαλακια σας κατεβει ?

το πολυ πολυ να σας συμπαθησει κανενας εργολαβος και να σας κανει δωρο τη χεστρα..

Αντε βρε παλιονταβατζή να νοικίασεις κανένα ντιβιντι.

Πειναλέε - αγαμητε  που έχεις το θράσος να μιλάς λιγθιάρη

Αγαπητέ Τορο ξεσκισε τους το κωλαράκι τους, άντε βαρέθηκα να τους ακούω να ουρλιάζουν από πείνα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom