Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
υπάρχει μια περίπτωση να το βρεις στο Κτηματολόγιο ή στο Δήμο. και ανάλογα την περιοχή, καμιά φορά ξέρουν οι γείτονες.

για γείτονες δεν το βλέπω, αλλά δήμο και κτηματολόγιο μπορεί.. Σε ποιες υπηρεσίες των ανωτέρω όμως? γιατί με τέτοια οργανωτική δομή που έχουν τρέχα γύρευε  :jerking:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Ρε παιδιά, άσχετο αλλά δεν βρίσκω απάντηση...... Σ' ένα εγκαταλελειμμένο κτήριο, που μπορείς να βρεις σε ποιον ανήκει εκτός από το Υποθηκοφυλακειο??   

και από το ρολογάκι της ΔΕΗ ίσως βγάλεις κάποια άκρη (όχι απαραίτητα ιδιοκτήτη)

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
όπως σου είπα και πιο πριν θεωρώ οποιαδήποτε στατιστική προκύπτει από την οποιαδήποτε κυβέρνηση αναξιόπιστη.
Από την άλλη μπορεί να έχει κορεστεί η αγορά, αλλά είμαι εξαιρετικά σκεπτικός ως προς το να πιστέψω πως θέλει μόνο ένα 20% να βρει σπίτι να μείνει. Τότε δεν μιλάμε για φτώχια ούτε για κρίση.

Για το υψηλό ενοίκιο να σου πω πως με μια απλή έρευνα αγοράς θα δεις πως στη Νίκαια παίζουνε εύκολα νοίκια του 600ριού. Τη στιγμή που μιλάμε για μισθούς των 400 γιούργιων, είναι πολλά τα λεφτά αυτά.
Αυτό δεν σημαίνει πως επικροτώ τη λογική του ενοικίου. Δεν μένω σε νοίκι για αυτό το λόγο. Και δεν σου έκανα σύγκριση ανάμεσα σε κάποιον που αγοράζει και σε κάποιον που μένει σε νοίκι. Αλλά σε κάποιον που αγοράζει με τη μία και σε κάποιον που κρατάει τα λεφτά του και προτιμά το δάνειο. Αυτό είναι προσωπική αντίληψη του καθενός πώς είναι προτιμότερο. Ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του πως τον βολεύει και δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ απο τα δύο λάθος για μένα.

θα σε ξαφνιάσει αυτό που θα σου πω αλλά πίστεψέ με ένας έμπειρος μηχανικός μπορεί να μην τα δει όλα. Αν έχεις εσύ καλό μηχανικό ή είσαι ο "έμπειρος (όπως είσαι σε όλα σοφιστής μέχρι τωρα), με γεια σου με χαρά σου. Αλλά δεν με πείθεις. Όσο για την νομική κάλυψη, και πάλι μπορείς να έχεις δίκιο, αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στο σύστημα, σόρρυ έτσι; Και τί να το κάνω να περιμένω 3 χρόνια να δικαιωθώ αν στα 3 αυτά χρόνια εγώ πρέπει να φτιάξω μια ταράτσα που έχει βγάλει υγρασίες λόγω απουσίας στεγανοποίησης; Α, ναι, ξέχασα, ο μηχανικός θα το είχε δει σκάβοντας την ταράτσα ή μάλλον με ακτίνες Χ.
έχω βαρεθεί να σε διαβάζω να τη λες στους άλλους διαρκώς προσωπικά. Μιλάμε γενικά και εσύ απαντάς προσωπικά. κούλαρε. Αν δεν σου αρέσουν οι γνώμες μας τράβα αλλού.
Είτε το θέλεις είτε όχι, η πλειονότητα των κτιρίων που πουλιώνται είναι ελαττωματική, υπερτιμημένη και μέχρι πρότινος ανελαστική.

για το επιτόκιο σου στο ξαναλέω. Μπράβο σου. Αλλά αυτό που λες δεν είναι κατόρθωμά σου. Σου επαναλαμβάνω γιατί βιάζεσια να απαντήσεις: την ίδια χρονική στιγμή πας να πάρεις στεγαστικό και κάνεις και καταθετικό. Βρες μου εσύ καλύτερο καταθετικό επιτόκιο από το στεγαστικό σε τράπεζα. Κι εμένα είναι το καταθετικό μου 4,3% στην Κύπρου και το στεγαστικό 3% στην Μαρφίν. Αλλά το καταθετικό το έκανα πριν 7 χρόνια και το στεγαστικό πριν 2. Αυτό δεν έχει σχέση με διαβασμα που λες ή ψήγματα λογικής.

Και φυσικά ΟΛΑ αυτά που λες δεν έχω καταλάβει τι σκοπό βαράνε. Θες να μας πεις τι δηλαδή σχετικά με το θέμα; Πως όλοι οι κατασκευαστές είναι άγγελοι; πως έχουμε καλά σπίτια στην Ελλάδα; Πως τα σπίτια ΔΕΝ είναι υπερτιμημένα; πού διαφωνείς σε αυτά που λέμε;
Αν γράφεις απλά και μόνο για να κομπάσεις πως πήρες σπίτι με μια χαρά όρους και εισαι ευτυχής μπράβο σου.
Είμαι σίγουρος πως εδώ μέσα υπάρχουν άλλοι που είναι περισσότερο ευτυχισμένοι με τη μέχρι τώρα περιουσία του ςακόμα και από εσένα.
Ή μήπως προσπαθείς να μου πεις πως έχω αποκτήσει 5 σπίτια με κακή οικονομική διαχείριση όταν ξεκίνησα με ένα μόνο παλαιο κτίσμα 60 ετών;
πού διαφωνείς, γιατί τελικά δεν καταλαβαίνω. Αν προσπαθείς να μας την πεις, προσωπικά μιλώντας, λάθος στόχο διάλεξες. άλλαξε παραλία.

Καταρχήν ποιοι είστε "εσείς";
Προς τί ο πληθυντικός;

Τα περί άλλης παραλίας, άσε τα για κανά οπαδικό θρεντ...


Αν δεν σου αρέσουν αυτά που λέω, μην απαντάς...
Και αν εκλαμβάνεις τη διαφορετική άποψη ως μομφή εις βάρος σου, μάλλον αρπάζεσαι εύκολα- τσέκαρέ το...

Και αυτό που θέλω να πω είναι ας σταματήσει η ανοησία του για όλα φταίνε οι άλλοι και όλοι θέλουν να μας εξαπατήσουν, όλες αυτές οι φοβικές μαλακίες- άλλοθι για κακές επιλογές που διαβάζουμε  εδώ και εν μέρει υιοθετείς και εσύ...

Ο καταναλωτής έχει δικαιώματα, έχει δυνατότητες, έχει άμυνες...Και αν είσαι ανενημέρωτος δεν σου φταίει κανείς, μόνο το κακό σου το κεφάλι...

Όσο για τον "κομπασμό" μάλλον ξέχασες να μετρήσεις πόσες φορές έχεις γράψει πόσα σπίτια έχεις αγοράσει...


 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
και από το ρολογάκι της ΔΕΗ ίσως βγάλεις κάποια άκρη (όχι απαραίτητα ιδιοκτήτη)


δύσκολο το βλέπω αυτό....
αλλά πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο όταν το κτήριο είναι εντελώς εγκαταλελειμμένο.... ??
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
άρα είχες διαπραγματευτικά όπλα  ;)
μα αυτό εξυπακούεται. Αλλιώς πας και ρωτάς τι σου δίνουν και πορεύεσαι με αυτό.
Πώς θα το κάνεις καλύτερο το επιτόκιο; Με παρακάλια; Φτάνεις μέχρι διευθυντή κεντρικών άμα λάχει.
Αλλά δεν νομίζω πως έχει να κάνει πολλή σχέση με τη ενδοτραπεζική συμπάθεια διευθυντων που ανέφερες.
όπως και να έχει, κάνεις ό, τι καλύτερο μπορείς. Για λεφτά μιλάμε.
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
μα αυτό εξυπακούεται. Αλλιώς πας και ρωτάς τι σου δίνουν και πορεύεσαι με αυτό.
Πώς θα το κάνεις καλύτερο το επιτόκιο; Με παρακάλια; Φτάνεις μέχρι διευθυντή κεντρικών άμα λάχει.
Αλλά δεν νομίζω πως έχει να κάνει πολλή σχέση με τη ενδοτραπεζική συμπάθεια διευθυντων που ανέφερες.
όπως και να έχει, κάνεις ό, τι καλύτερο μπορείς. Για λεφτά μιλάμε.


Διαφορετικά συμπεριφέρεται ο Περιφερειακός στον Διευθυντή των καταστηματων Ψυχικού και Κολωνακίου και διαφορετικά στον αντίστοιχο Διευθυντή ενός τυχαίου υποκαταστήματος στο Περιστέρι... Ειναι θέμα εσωτερικών εργασιών της τράπεζας και πελατολογίου...  ;)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
δύσκολο το βλέπω αυτό....
αλλά πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο όταν το κτήριο είναι εντελώς εγκαταλελειμμένο.... ??

είναι μία αρχή εάν δεν βρίσκεις άλλη άκρη

βρίσκεις το ρολόι

διαβάζεις τον αριθμό

ρωτάς την ΔΕΗ σε ποιον ήταν καταχωρημένο
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
είναι μία αρχή εάν δεν βρίσκεις άλλη άκρη

βρίσκεις το ρολόι

διαβάζεις τον αριθμό

ρωτάς την ΔΕΗ σε ποιον ήταν καταχωρημένο


Φίλε μου αυτό ειναι το πρόβλημα, το κτήριο είναι σε τέτοια κατάσταση που έχουν βγάλει ακόμα και τον μετρητή....  :-
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Φίλε μου αυτό ειναι το πρόβλημα, το κτήριο είναι σε τέτοια κατάσταση που έχουν βγάλει ακόμα και τον μετρητή....  :-

τότε με δ/νση κτιρίου στο δήμο στην υπηρεσία εσόδων

ποιος πλήρωνε δημοτικά τέλη?
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Καταρχήν ποιοι είστε "εσείς";
Προς τί ο πληθυντικός;


Αν δεν σου αρέσουν αυτά που λέω, μην απαντάς...
Και αν εκλαμβάνεις τη διαφορετική άποψη ως μομφή εις βάρος σου, μάλλον αρπάζεσαι εύκολα- τσέκαρέ το...

Και αυτό που θέλω να πω είναι ας σταματήσει η ανοησία του για όλα φταίνε οι άλλοι και όλοι θέλουν να μας εξαπατήσουν, όλες αυτές οι φοβικές μαλακίες- άλλοθι για κακές επιλογές που διαβάζουμε  εδώ και εν μέρει υιοθετείς και εσύ...

Ο καταναλωτής έχει δικαιώματα, έχει δυνατότητες, έχει άμυνες...Και αν είσαι ανενημέρωτος δεν σου φταίει κανείς, μόνο το κακό σου το κεφάλι...

Όσο για τον "κομπασμό" μάλλον ξέχασες να μετρήσεις πόσες φορές έχεις γράψει πόσα σπίτια έχεις αγοράσει...
Σαφώς και έχω κομπασμό σε αυτό, είμαι περήφανος για αυτό, δεν μου το χάρισε κανείς. Αλλά από την άλλη δεν θα το είχα αναφέρει αν δεν έγραφες πως τόση ώρα εμείς γράφουμε επειδή τους φοβομαστε και παπαριές λοιπές.
Σαφώς και ο πελάτης έχει δικαιώματα και άμυνες αλλά μία από τις άμυνές του απέναντι σε μια διαμορφωμένη αγορά με στοιχεία που δεν τον συμφέρουν είναι να βρίσκει σύμμαχους. Το ίδιο ισχύει για τα σπίτια, για τον αγοραίο έρωτα, για τα γάλατα και ό,τι άλλο θέλεις.
Και υπάρχουνε οι προσωπικές άμυνες και οι ομαδικές άμυνες.
Το συγκεκριμένο σάιτ είναι κατεξοχήν φτιαγμένο για το δεύτερο.
Δεν υπάρχει το "για όλα φταίνε οι άλλοι". Αλλά όπως σου ξαναέγραψα και δεν απαντάς, το οτι δεν φταίνε αποκλειστικά οι κατασκευαστές για την κατάσταση δεν σημαίνει πως είναι άγγελοι ή πως για όλα φταίει ο αγοραστής που λές εσύ.
Αν ήταν στο χέρι του αγοραστή όλα τότε προς τι ο οδοιρμός τόσων ανθρώπων; Εκτός κι αν είναι απλά μια φήμη ο οδοιρμός, οπότε πάσο.

Εσύ λοιπόν πρεσβεύεις πως η κρίση στα ακίνητα είναι λόγω κορεσμένης αγοράς γιατί όλοι είναι ιδιοκτήτες. Ε, δεν είναι έτσι, πώς να το κάνουμε. Υπάρχει κόσμος που θέλει να αγοράσει (για πρώτη κατοικία μιλάω) και δεν μπορεί γιατί δεν του φτάνουν τα χρήματα επειδή είναι υπερτιμολογημένα τα διαμερίσματα. και μια και αναφέρεις στατιστικές της κυβέρνησης, να σου πω πως έχω 10 φίλους που θέλουνε να αγοράσουνε σπίτι για πρώτη κατοικία. με δεδομένο πως έχουνε όλοι περάσει τα 30 και είναι όλοι αποκατεστημένοι επαγγελματικά, να θεωρήσω πως είναι η φτωχολογιά που δεν μπορεί ή που δεν θέλει;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
τότε με δ/νση κτιρίου στο δήμο στην υπηρεσία εσόδων

ποιος πλήρωνε δημοτικά τέλη?
εάν δεν πληρώνει κανείς μπορεί να ειναι και κατασχεμένο από το Δήμο;
Πάντως θεωρητικά από το κτηματολόγιο βγάζεις άκρη. Γιατί αν δεν έχει δηλωθεί στο διάστημα που πρέπει το παίρνει το Κράτος. Και μετά....ραν φορεστ ραν. Δύσκολα το παίρνεις.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ν-τελος πάντων.
καληνυχτίζω άπαντες.
έχουμε και δουλειά άυριο.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
εάν δεν πληρώνει κανείς μπορεί να ειναι και κατασχεμένο από το Δήμο;
Πάντως θεωρητικά από το κτηματολόγιο βγάζεις άκρη. Γιατί αν δεν έχει δηλωθεί στο διάστημα που πρέπει το παίρνει το Κράτος. Και μετά....ραν φορεστ ραν. Δύσκολα το παίρνεις.

δεν ξέρω για κατασχέσεις κλπ

πάντως εάν από υποθηκ. και κτηματολ. δεν βγάζεις άκρη, ψάχνεις ρολόγια δεη, εάν πάλι όχι, τότε δημοτικά τέλη για να βρεις σε ποιον ήταν χρεωμένα (όχι απαραίτητα τον ιδιοκτήτη)
 

MR DRAMBUIE

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
983
Like
3
Πόντοι
6
Σχετικα με τα επιτοκια καταθεσεων προθεσμιας,για να μπορεις να διαπραγματευτεις πλεον επιτοκια πανω απο 3%(καθαρο),πρεπει να παιζεις με ποσα ανω των 300.000 κι 'αυτο σε μικρες τραπεζες. Υπαρχει βεβαιως και η KEDR (Ρωσσικη),που δινει αρκετα παραπανω. 5,20 (σε προθεσμια ενος ετους -οχι καθαρο-),αλλα εκει θα εχεις παντα το αγχος μην κατσει καμμια στραβη. Η μεγαλη ευκαιρια για οσους ειχαν ρευστο και ηθελαν να το κλεισουν με καλο επιτοκιο, ηταν μεχρι τις αρχες του Φεβρουαριου,που παιζαν ακομα καλες ευκαιριες σε αρκετες τραπεζες.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Σαφώς και έχω κομπασμό σε αυτό, είμαι περήφανος για αυτό, δεν μου το χάρισε κανείς. Αλλά από την άλλη δεν θα το είχα αναφέρει αν δεν έγραφες πως τόση ώρα εμείς γράφουμε επειδή τους φοβομαστε και παπαριές λοιπές.
Σαφώς και ο πελάτης έχει δικαιώματα και άμυνες αλλά μία από τις άμυνές του απέναντι σε μια διαμορφωμένη αγορά με στοιχεία που δεν τον συμφέρουν είναι να βρίσκει σύμμαχους. Το ίδιο ισχύει για τα σπίτια, για τον αγοραίο έρωτα, για τα γάλατα και ό,τι άλλο θέλεις.
Και υπάρχουνε οι προσωπικές άμυνες και οι ομαδικές άμυνες.
Το συγκεκριμένο σάιτ είναι κατεξοχήν φτιαγμένο για το δεύτερο.
Δεν υπάρχει το "για όλα φταίνε οι άλλοι". Αλλά όπως σου ξαναέγραψα και δεν απαντάς, το οτι δεν φταίνε αποκλειστικά οι κατασκευαστές για την κατάσταση δεν σημαίνει πως είναι άγγελοι ή πως για όλα φταίει ο αγοραστής που λές εσύ.
Αν ήταν στο χέρι του αγοραστή όλα τότε προς τι ο οδοιρμός τόσων ανθρώπων; Εκτός κι αν είναι απλά μια φήμη ο οδοιρμός, οπότε πάσο.

Εσύ λοιπόν πρεσβεύεις πως η κρίση στα ακίνητα είναι λόγω κορεσμένης αγοράς γιατί όλοι είναι ιδιοκτήτες. Ε, δεν είναι έτσι, πώς να το κάνουμε. Υπάρχει κόσμος που θέλει να αγοράσει (για πρώτη κατοικία μιλάω) και δεν μπορεί γιατί δεν του φτάνουν τα χρήματα επειδή είναι υπερτιμολογημένα τα διαμερίσματα. και μια και αναφέρεις στατιστικές της κυβέρνησης, να σου πω πως έχω 10 φίλους που θέλουνε να αγοράσουνε σπίτι για πρώτη κατοικία. με δεδομένο πως έχουνε όλοι περάσει τα 30 και είναι όλοι αποκατεστημένοι επαγγελματικά, να θεωρήσω πως είναι η φτωχολογιά που δεν μπορεί ή που δεν θέλει;

Αμφισβήτησες το ποσοστό του 80% και σου απάντησα με στοιχεία...
Αν εσύ τα αμφισβητείς, δικαίωμά σου αλλά εκτιμώ ότι τα στοιχεία αυτά είναι πιο αξιόπσιστα από την αντίληψη και τη διαίσθηση οποιουδήποτε...

Αμφισβήτησες ότι είναι εφικτό να έχεις επιτόκιο δανείου μικρότερο από το επιτόκιο καταθέσεων και σου απέδειξα ότι είναι δυνατό, χρησιμοποιώντας προσωπικό παράδειγμα, τονίζοντας ότι δεν είμαι ο μόνος, καθότι δεν απαιτεί και ντοκτορά στη μακροοικονομία...
Αν εσύ το θεωρείς κομπασμό ή εξυπνάδα, πρόβλημά σου..

Μπράβο για τα πέντε σπίτια- μακάρι να τα κάνεις δέκα πέντε...Και έχεις κάθε λόγο να είσαι υπερήφανος...

Όσο για τις ομαδικές άμυνες, το μόνο που έχω δει είναι ένα ατελείωτο κλαψομούνιασμα από ένα εμφανώς φοβικό άτομο...

Αν θεωρείς ομαδική άμυνα το κράξιμο- κλάψιμο, επίτρεψέ μου να έχω μια άλλη αντίληψη...

Όσο για τους εργολάβους, έχω πολλά να τους καταλογίσω...
Ξέρω από πρώτο χέρι τα παιχνίδια που έκαναν με μεσίτες, τράπεζες, media και έχω γράψει εδώ και αλλού ότι το real estate είναι το χρηματιστήριο των 00's...
Αλλά τυγγχάνει να ξέρω από πρώτο χέρι και πόσο κρετίνοι, ημιμαθείς, αστοιχείωτοι ήταν ουκ ολίγοι αγοραστές... Ίσως διότι είναι φιλοσοφία ζωής πρώτα να βλέπω τη δικιά μου την καμπούρα )και τί μπορώ να κάνω για να την στρώσω) και μετά των άλλων- και είμαι υπερήφανος για αυτό, όπως εσύ για τα ακίνητά σου...
Το νόμισμα λοιπόν έχει δύο όψεις...Κάποιοι τονίζουν τη μία, έδωσα έμφαση στην άλλη για να υπάρξει ισορροπία...

δεν ξέρω για κατασχέσεις κλπ

πάντως εάν από υποθηκ. και κτηματολ. δεν βγάζεις άκρη, ψάχνεις ρολόγια δεη, εάν πάλι όχι, τότε δημοτικά τέλη για να βρεις σε ποιον ήταν χρεωμένα (όχι απαραίτητα τον ιδιοκτήτη)

Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα εγκαταλελειμένα ακίνητα είναι κληρονομιαία και με πολλούς κληρονόμους...
Η μόνη αξιόπιστη έρευνα για να βρεις σε ποιον ανήκει είναι το υποθηκοφυλακείο/ κτηματολόγιο αλλά μπορεί να πέσεις στο όνομα ενός τύπου με ημερομηνία γέννησης αρχές του 20ου αιώνα και άντε μάθε πότε πέθανε και πόσους και ποιους κληρονόμους έχει...
Στο κτηματολογιο πάντως αυτά φαίνονται ως αγνώστου πάντως...
Και εκεί υπάρχει θέμα... ;)

 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Για να είναι ένα σπίτι εγκαταλειμμένο κατά 99% είναι
είτε γιατί όντως ανήκει σε πολλούς ιδιοκτήτες-συγγενείς που είναι στα μαχαίρια και δεν μπορούν να τα βρουν -οπότε κι εσύ δεν έχεις και πολλές ελπίδες να τους πείσεις να στο πουλήσουν
είτε γιατί ανήκει σε κάποιο οργανισμό, ταμείο ή δημόσιο φορέα που δεν έχει ενδιαφερθεί να το αξιοποιήσει -οπότε πάλι αδύνατο να το πάρεις

Δεν χάνεις βέβαια τίποτα να το ψάξεις..
Δεν ξέρω για τι ακίνητο μιλάς αλλά εάν είναι νεοκλασσικό ή κάτι που δείχνει να έχει χαρακτήρα τέλος πάντων, μπορεί να απευθυνθείς και στη Διεύθυνση Νεωτέρων του ΥΠΠΟ που είναι αρμόδια για την περιοχή.
Για το ρολόι της ΔΕΗ που λέει ο Yorgos και δεν υπάρχει, μήπως εναλλακτικά μπορεί να βοηθήσει το ρολόι ΕΥΔΑΠ στο πεζοδρόμιο;
Επίσης, στο Υποθηκοφυλάκειο για να ψάξουν νομίζω πως πρέπει να πας με το όνομα ιδιοκτήτη ήδη και όχι μόνο με τη διεύθυνση, ας το πει κάποιος δικηγόρος..
Τέλος, εάν αφορά περιοχή που μπήκε τώρα στο κτηματολόγιο -αστικά κέντρα- δε νομίζω τα στοιχεία να είναι ακόμα διαθέσιμα.

Πάντως, επειδή συναντώ συχνά λόγω επαγγέλματος τέτοια κτήρια, τις πιο πολλές πληροφορίες, ακόμα και λεπτομέρειες για το που και τι κάνει ο ιδιοκτήτης, τις πήρα πάντα ρωτώντας τους περίοικους..
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Mάλλον εισθε εκτός θέματος. :s&m_1:

Σε λίγο για να αποπροσανατολίσετε την κουβέντα θα ξαναμιλατε για τις χημικές τουαλέτες :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
η καλυτερη ιδέα είναι θερμοκήπια τύπου Ζωνιανών

ή να μας τα πουλήσετε όσο αξίζουν - ΤΖΑΜΠΑ :pipa3:

ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΕΦΙΟΛΟΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ :tickedoff:

Η αγορά ειναι στεγνή και όλο κτήζεται καινούργια, τι θα τα κανετε;;;;;;;;;;
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Παιδια σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας  ;)


Σχετικα με τα επιτοκια καταθεσεων προθεσμιας,για να μπορεις να διαπραγματευτεις πλεον επιτοκια πανω απο 3%(καθαρο),πρεπει να παιζεις με ποσα ανω των 300.000 κι 'αυτο σε μικρες τραπεζες. Υπαρχει βεβαιως και η KEDR (Ρωσσικη),που δινει αρκετα παραπανω. 5,20 (σε προθεσμια ενος ετους -οχι καθαρο-),αλλα εκει θα εχεις παντα το αγχος μην κατσει καμμια στραβη. Η μεγαλη ευκαιρια για οσους ειχαν ρευστο και ηθελαν να το κλεισουν με καλο επιτοκιο, ηταν μεχρι τις αρχες του Φεβρουαριου,που παιζαν ακομα καλες ευκαιριες σε αρκετες τραπεζες.

:thumbsup:
Ειναι μεγάλο το ρισκό να έχεις τα λεφτα σου σε μια τέτοια τράπεζα... Δεν θα το συνιστούσα..... Μπορείς επίσης να κάνεις μια μικρή διασπορα, αν μιλάμε για τέτοια κεφάλαια  ;)


Mάλλον εισθε εκτός θέματος. :s&m_1:

Σε λίγο για να αποπροσανατολίσετε την κουβέντα θα ξαναμιλατε για τις χημικές τουαλέτες :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
η καλυτερη ιδέα είναι θερμοκήπια τύπου Ζωνιανών

ή να μας τα πουλήσετε όσο αξίζουν - ΤΖΑΜΠΑ :pipa3:

ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΕΦΙΟΛΟΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ :tickedoff:

Η αγορά ειναι στεγνή και όλο κτήζεται καινούργια, τι θα τα κανετε;;;;;;;;;;

trikarde αντι να μαθαίνεις τίποτα από ανθρώπους που έχουν πολύ αξιόλογες απόψεις, το μόνο που κάνεις ειναι να χλευάζεις και να βγάζεις χολή.... Τελικά είσαι σαν όλους τους Ελληνάρες, τους δήθεν, εσύ έχεις το αλαθητο και οι λοιποι εργολάβοι, τραπεζιτες, χρηματιστες, κτλ είναι φάουλ... Αγόρι μου ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ.....

 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Οι στατιστικές είναι σαφείς...
Το 80% όλων των νοικοκυριών (είτε ατομικά είτε οικογενειακά) μένει σε δικό του σπίτι..
Το λέει ο υφυπουργός το υπουργείο του οποίου επεξεργάζεται τα Ε9...
Σημασία έχει ότι το 20% μένει σε νοίκι.
Και άραγε, μήπως οι πωλήσεις ακινήτων έπεσαν και επειδή κορέστηκε η αγορά; (μην απαντάς- ρητορική ερώτηση)

Οι γονείς μου μέναν σε δικό τους διαμέρισμα. Τα δύο παιδιά πλέον αγόρασαν/κτίσαν δικό τους σπίτι. Οι γονείς μου συνεχίζουν και μένουν στο δικό τους σπίτι. Κάπως έτσι απλά θα υπάρχει ζήτηση ... είναι και η αύξηση του προσδόκιμου ζωής
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
ΤΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
η καλυτερη ιδέα είναι θερμοκήπια τύπου Ζωνιανών
ή να μας τα πουλήσετε όσο αξίζουν - ΤΖΑΜΠΑ :pipa3:
Η αγορά ειναι στεγνή και όλο κτήζεται καινούργια, τι θα τα κανετε;;;;;;;;;;

Ααααχ βρε 3καρδε τσάμπα περιμένεις τον "θάνατο του εργολαβάκου" μήπως φας κάνα διαμερισματάκι.

και για την γενική μας ενημέρωση:
Όρνιο (Gyps fulvus) Αλλες κοινές ονομασίες: Καναβός, Σκάρα, Γύπας, Θράσα
Το Όρνιο τρέφεται με ψοφίμια ζώων μεσαίου ή μεγάλου μεγέθους. Προτιμά κυρίως τα μαλακά μέρη των νεκρών ζώων, δείχνοντας ιδιαίτερη προτίμηση στα εντόσθια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom