Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
2. Μη λέτε μαλακίες. Ο καθένας έχιε τη λογική του, και ο ενοικιαστής και ο αγοραστής. Θα υπάρχει αγορά και για τους δύο.

3. Από πού βγήκε το ποσοστό 80% πως έχουνε ιδιοκτησία στην Ελλάδα;; Άλλο να πεις πως υπάρχουν έλληνες που έχουνε 5 ακίνητα και άλλο να πεις πως το 80% έχουνε σπίτι. Αν ήτανε έτσι τότε νοίκια δεν θα υπήρχανε. Αυτό το ποσοστό ισχύει για Κύπρο και για Κάλυμνο, μην μπερδεύεστε.


Είπαμε, το νοικι είναι λύση ανάγκης...Και δεν το λέω εγώ, οι αριθμοί το λένε...



4. Απο πού κι ως πού μπορεί κάποιος τώρα να έχει καλύτερο επιτόκιο σε καταθέσεις από ότι έχει σε δάνειο; Πέστε μου τις τράπεζες να πάω να κλείσω κι εγώ. Αν είναι να έχω κλειστά τα χρήματά μου στον καταθετικό λογαριασμό, πρέπει να είναι πολλά για να συμφέρει και να έχω άλλα τόσα ανοιχτά. Αρα πρέπει να έχω αρκετά χρήματα, οπότε δεν βλέπω το λόγο να πάρω δάνειο για να πάρω σπίτι. Το πληρώνω μετρητοίς και αρχίζω να κάνω μπάζα από την αρχή χωρίς να έχω βάρη.

Οικονομική σκέψη μηδέν...
Πρώτον είναι απόλυτα εφικτό να έχεις επιτόκιο δανείου χαμηλότερο από επιτόκιο των καταθέσεων...Δε νομίζω να είμαι ο μόνος που το έχει πετύχει...
Και δεν ήθελε κόπο ούτε κανά κονέ...Λίγες γνώσεις, διάβασμα και μερικά ψήγματα καλής τύχης...
Δεύτερον, το μυστικό είναι να έχεις ρευστότητα...
Γιατί να ξεπαραδιαστώ για να πάρω ένα σπίτι όταν μπορώ να κρατήσω τα μετρητά μου, να πάρω ένα δάνειο (το οποίο το ξεπληρώνω όποτε θέλω στην τελική και άμα είμαι μάγκας χωρίς ποινή) και να έχω ευχέρεια κινήσεωνγια ο,τιδήποτε (από μια καινούργια αγορά μέχρι έκτακτη ανάγκη)...

Αν κάτι δίδαξε η κρίση, είναι ότι κερδισμένος (ή έστω όχι χαμένος) βγαίνει όποιος σε χαλεπούς καιρούς έχει δυο δεκάρες στην μπαντα...

7. κανείς σας δεν μιλάει για τις κακοτεχνίες. τελικά προφανώς όλοι είστε τρομεροί κατασκευαστές που δεν κάνετε περικοπές στο κόστος σας. Που βάζετε όλοι μόνωση σωστή στην ταράτσα, στο μπάνιο, στα μπαλκόνια, ανάμεσα στους ορόφους κλπ. Είστε όλοι κοντά στις εξελίξεις με τα νέα υλικά, με τους νέους κανονισμούς της ΟΝΕ, δεν χρησιμοποιείτε τεχνίτες που κάνουν ατζαμίδικες δουλειές κλπ. Γι'αυτό εγώ που έχω 3 σπίτια πληρώνω τις κακοτεχνίες σε όλα. Γι'αυτό οι σοβάδες δεν είναι ίσιοι σε κανένα σπίτι. Αλλά .... σε παρακαλώ... πήρα σπίτι πολυτελείας, κάτσε καλά. Κανένας έλεγχος για τη δουλειά αν έγινε καλά ή όχι. Αν τα αλουμίνια κλεινουνε ή όχι. να μιλήσουμε για πόρτες; να μιλήσουμε για ό,τι θέλετε αγαπητοί, έχω απάντηση για όλα.

Αν ο αγοραστής είναι ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ που δεν επιθεωρήσει το σπίτι με μηχανικό της επιλογής του, όχι κακοτεχνίες, αρκούδες μπορεί να συναντήσει...
Και αν σε ήδη έτοιμο σπίτι, δεν μπορείς να αλλάξεις πολλά πράγματα (αλλά παζαρεύεις την τιμή), σε υπο κατασκευή, μπορείς να κάνεις τον εργολάβο να τρέχει και να μην φτάνει...Και να δει λεφτά τον μήνα που δεν έχει Σάββατο...
Χώρια η προστασία από το νόμο...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Όπως προείπα, σε χώρα με ποσοστό ιδιοκατοίκησης 80% είναι δύσκολο να βρεις καλό νοικάρη...
Γιατί συνήθως νοικιάζουν άτομα χαμηλού εισοδήματος ή/ και χαμηλού επιπέδου...

[glow=red,2,300]τα οποια ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ αφου ειναι ανικανοι η ατυχοι να αποκτησουν δικη τους περιουσια θα συμπληρωνα[/glow]

Άλλ' αντ' αλλων ως συνήθως...
Κάθε τί που κατέχεις, έχει ένα κόστος συντήρησης...
Το αυτοκίνητο θέλει λάδια, ανταλλακτικά, έχει τέλη, πάρκινγκ, σπασίματα, γδαρσίματα...
Ωστόσο, η αξία του μειώνεται ραγδαία όσα χρήματα και να ρίξεις και αν δεν το αντικαταστήσεις εγκαίρως, το κόστος συντήρησής του θα είναι σε ετήσια βάση ίσο ή και μεγαλύτερο από την αξία του!
Ένα ακίνητο έχει και αυτό έξοδα αλλά η αξία του δεν μειώνεται- μην σε μπερδεύει η τωρινή συγκυρία, η οποία είναι το αποτέλεσμα μιας αφύσικης ανόδου...
Στην τελική, αν κάποιος αγόρασε το το 1999 και πούλησρε το 2007 έβγαλε 300% απόδοση σε ορισμένες περιπτώσεις...


[glow=red,2,300]αρα εγιναν ολοι πλουσιοι απο τα ακινητα (οι αγοραστες)  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
ΠΟΣΟ ΜΑΣ ΕΠΕΙΣΕΣ ΤΩΡΑ
[/glow]

να σε ρωτησω κατι ......

[glow=red,2,300]γιατι τα ΚΟΡΟΙΔΑ οι εργολαβοι δεν τα κρατησαν τοτες να κονομισουν περισσοτερα ?[/glow]

Τώρα αν εσύ δυσκολεύεσαι να πουλήσεις κάποιο αχούρι που έχεις δεν ισχύει για όλα τα ακίνητα, ακόμη και παλιά, αν είναι καλης ποιότητας και ίσως το πιο σημαντικό, σε καλή θέση...

[glow=red,2,300]42 ετων παλαιοτητας 48τμ αμεσα σε πλατειες και με ανακαινηση 22.000 ευρω το 2008 και ΟΛΑ στα ποδια σου και ζηταω μονο 63000
το ονομαζεις αχουρι ....... παω πασο
[/glow]


Χαίρομαι που γελάς- αν μη τί άλλο είναι υγεία...

Ο μέσος άνθρωπος αγοράζει σπίτι στα 30-40 του...

[glow=red,2,300]ΕΓΩ στα 19 - στα 27 - και παω για αλλο στα 38[/glow]

Μέχρι τότε έχει ζήσει σε διάφορες γειτονιές και είναι σε θέση να ξέρει τί τον βολεύει και τί όχι, που είναι καλά για αυτόν, πώς εξυπηρείται στις ανάγκες του ο ιδίος και η οικογένειά του...

Αν λοιπόν δεν ξέρεις πού θέλεις να ζήσεις, το πρόβλημα δεν είναι της αγοράς ακινήτου...

Όσο για το πόσο εύκολα ή δύσκολα πουλιέται κάτι, σου είπα, μην κρίνεις από τη σημερινή συγκυρία ή από το δικό σου αχούρι...

[glow=red,2,300]Οχι βρε προς Θεου κρινω απο τα καινουργια ΑΠΟΥΛΗΤΑ που δεν πωλουνται πλεον........[/glow]

Και φυσικά, είναι πολύ πιο σύνηθες να νοικιάσεις κάπου που να σου αρέσει, να έχεις συνηθίσει και να πρέπει να φύγεις επειδή λήγει η μίσθωση...

Όσο για την "κρίση πανικού", γιατί να πανικοβληθώ;
Εκτός του ότι δεν είμαι εργολάβος, έχω αγοράσει πριν ανέβουν οι τιμές, η δόση του στεγαστικού μου είναι της πλάκας και το επιτόκιό του χαμηλότερο από αυτό των προθεσμιακών μου και δεν περιμένω να τα τινάξει καμια θείτσα μου (να ζήσουν χίλια χρόνια) για να ξελασπώσω με τις λιρίτσες τους...



[glow=red,2,300]ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ?  [/glow] :think:


Πάντα φιλικά....

[glow=red,2,300]ΚΙ ΕΓΩ ΦΙΛΙΚΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ ........ ΠΑΝΤΑ [/glow] :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ?   

Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι μελετούν ιθαγενείς φυλές του αμαζονίου και της παπούα νέας γουινέας- Καθαρό ανθρωπολογικό ενδιαφέρον...

:2funny:  :2funny:  :2funny:

Υ/γραφο: Δεν σε θεωρώ μαλάκα, απλά παραπληροφορημένο αλλά σε κάθε περίπτωση έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού...
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
1.καταρχάς δεν μπορώ να επαναλαμβάνω κάθε φορά το "οι κατασκευασ΄τε, όχι όλοι βέβαια, αλλά η πλειοψηφία τους". Ήδη γράφω σεντόνι, σκέψου πως θα είναι κουραστικό σεντόνι κιόλας. Έπειτα δεν φτιάχνει κάτι με το να υπάρχει ένα 10-15% που να είναι σωστοί επιχειρηματίες. Άλλο να υπάρχει ένα ποσοστό 70% καλών και 30% σκάρτων και άλλο το τούμπαλιν. Προσωπική άποψη είναι πως ισχύει το τούμπαλιν. Αν μιλήσω για την περιοχή που μένω, με το ζόρι να βρω ΕΝΑΝ καλό. Και πίστεψέ με, τους ξέρω ΟΛΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Δεν λέω αερολογίες.
Αν εσύ στη Σαλόνικα κάνεις καλές κατασκευές, με γεια σου με χαρά σου. και μπράβο σου.

2. Το γιατί δεν είναι επένδυση εξηγήθηκε παραπάνω. Επένδυση είναι κάτι που έχει οικονομική απόδοση, δεν είναι κάτι που δεν χάνει την αξία του. Επένδυση είναι η μετοχή, καλή επένδυση αν βγάλεις κέρδος, κακή αν χάσεις. Επένδυση είναι το σπίτι αν το ξαναπουλήσεις μέσα στην 5ετία. μετά αποτελεί βάρος αν δεν μένεις σε αυτή. Ίσως να έχεις δίκιο σε πριν από 2 χρόνια κατάσταση. Όχι πια. Πλέον όποιος θέλει να πουλήσει πρέπει να αποδεχτεί χασούρα.
Αλλά σίγουρα δεν είναι επένδυση όταν θες να κάνεις ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗ. Εξ ορισμού.

3. Άλλο κακοτεχνία και άλλο υλικά που χρησιμοποιείς. Ο γρανίτης στο πάτωμα είναι είδος πολυτελείας, ο ίσιος τοίχος είναι πράγμα απαραίτητο και ο στραβός κακοτεχνία.
Τα υλικά δεν ξέρω πόσοι τα ξέρουνε. Οταν ακούω μαλακίες για καρκινογόνα υλικά και για ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς από ανθρώπους που δεν έχουνε ιδέα από χημεία και να επιμένουνε, εγώ καταλαβαίνω (και έτσι είναι) πως λένε ό,τι τους λέει κάποιος άλλος και όχι ό,τι γνωρίζουνε. Για να μη μιλήσω για τιμές των νέων υλικών που είναι φθηνότερα σε σχέση με τα παλιά. Αλλά δεν τα βαζει κανείς επειδή έτσι έχτιζε ο προπάππος του έτσι έμαθε κι αυτός. Μην μου πας κόντρα σε αυτό, θα σε βάλω σε ανοιχτή ακρόαση με τον Καψιμάλη και τον Παραδιά. Μυρωδιά δεν έχουνε πάρει, τουλάχιστον σε αυτό που ξέρω καλά, ας μην μιλήσω για τα πάντα γιατί δεν είμαι παντογνώστης (ηλεκτρικά - υδραυλικά συστήματα έχω μεσάνυχτα)

Όταν η πλειοψηφία σε ένα επάγγελμα είναι κακοί επαγγελματίες, δεν αλλάζει εύκολα το στάτους, ακόμα και αν αρχίζουνε να μυρίζονται οι αγοραστές. Είναι σαν τους πολιτικούς. Όλοι έχουμε πάρει χαμπάρι τι παίζεται στην πολιτική...ε,και; αλλάζει κάτι; Αφού όλοι τους ίδια κουμάσια είναι.
Βεβαίως να σου δώσω και ένα δίκιο. Δεν είναι μόνο οι κατασκευαστές που καθορίζουνε τις τιμές. Είναι και οι μεσίτες. Γι'αυτό είναι καλύτερο να κάνεις νταραβέρι με τον κατασκευαστή απευθείας παρά με το μεσίτη. Οπότε υπάρχουνε σαφώς περιπτώσεις που οι κατασκευαστές είναι λογικοί σε αυτά που ζητούν. Αλλά στην Ελλάδα ΟΛΟΙ πια κάνουνε ποιοτικά πράγματα. Αν εσύ μου βρεις έστω ΕΝΑΝ που να πει πως η κατασκευή του ΔΕΝ ειναι πολυτελής και γι'αυτό τη δίνει 20% πιο φτηνά από τον άλλον, θα με ρουμπώσεις. Όλοι ανταγωνίζονται προς τα πάνω, εκτός από το Ρουσουνέλο που είναι γνωστός για τα αχυρένια κουτιά που φτιάχνει.

Ενα σχολιο για το 2:
Το εξ ορισμου που χρησιμοποιεις -να με συγχωρεις- ειναι βλακεια τεραστια.
Υπαρχουν αποδεδειγμενα απειρες περιπτωσεις-εποχες που ισχυει το αντιθετο.
Εγω για παραδειγμα αγορασα 1 γραφειο το 2002 κ το πουλησα λογω αλλαγης γραφειου το 2006.Σε πληροφορω ειχα αποδοση
140%....
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Ενα σχολιο για το 2:
Το εξ ορισμου που χρησιμοποιεις -να με συγχωρεις- ειναι βλακεια τεραστια.
Υπαρχουν αποδεδειγμενα απειρες περιπτωσεις-εποχες που ισχυει το αντιθετο.
Εγω για παραδειγμα αγορασα 1 γραφειο το 2002 κ το πουλησα λογω αλλαγης γραφειου το 2006.Σε πληροφορω ειχα αποδοση
140%....
Και κατι αλλο: Κατα τη γνωμη μου ειναι πιο συμφερουσα η αγορα διαμ/τος παλαιοτητας 5-15 ετων (ΓΕΝΙΚΑ), για διαφορους λογους αν και κατασκευαστης.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι μελετούν ιθαγενείς φυλές του αμαζονίου και της παπούα νέας γουινέας- Καθαρό ανθρωπολογικό ενδιαφέρον...

:2funny:  :2funny:  :2funny:

Υ/γραφο: Δεν σε θεωρώ μαλάκα, απλά παραπληροφορημένο αλλά σε κάθε περίπτωση έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού...

Γερά πρόεδρε Αχαχουχα  :fuck1: σκήστους
Τεμάχισε τα σοβρακά τους δείχτους τον ΟΥΜΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ :pipa3:

Όσο για τον Στρειτ μάλλον πληρομένος δικολάβος τους είναι
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
@ 3καρδε..

Ασε τα ακινητα και σπασε τον κουμπαρα με τις λιρες..Απο τις 10 τρεχοντος μηνος, βαζουν τραινο απο Θεσ/νικη για Κιεβο..!

Αυτα..
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Και κατι αλλο: Κατα τη γνωμη μου ειναι πιο συμφερουσα η αγορα διαμ/τος παλαιοτητας 5-15 ετων (ΓΕΝΙΚΑ), για διαφορους λογους αν και κατασκευαστης.

Μπορεις να μας το αναλυσεις αυτο ?
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ενα σχολιο για το 2:
Το εξ ορισμου που χρησιμοποιεις -να με συγχωρεις- ειναι βλακεια τεραστια.
Υπαρχουν αποδεδειγμενα απειρες περιπτωσεις-εποχες που ισχυει το αντιθετο.
Εγω για παραδειγμα αγορασα 1 γραφειο το 2002 κ το πουλησα λογω αλλαγης γραφειου το 2006.Σε πληροφορω ειχα αποδοση
140%....

σε αυτο σε πιστευω απολυτα γιατι ειχα βαλθει να αγορασω 2 γραφεια στην Ομονοια (βεραντζερου) το 2004 με 22.000 ευρω και τα δυο και τωρα πωλουνται με 25.000 εκαστο (δεν τα πηρα γιατι ακουσα οτι δεν ενοικιαζονται) ενω εβλεπα και πολλα ενοικιαστηρια
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166

Είπαμε, το νοικι είναι λύση ανάγκης...Και δεν το λέω εγώ, οι αριθμοί το λένε...



Οικονομική σκέψη μηδέν...
Πρώτον είναι απόλυτα εφικτό να έχεις επιτόκιο δανείου χαμηλότερο από επιτόκιο των καταθέσεων...Δε νομίζω να είμαι ο μόνος που το έχει πετύχει...
Και δεν ήθελε κόπο ούτε κανά κονέ...Λίγες γνώσεις, διάβασμα και μερικά ψήγματα καλής τύχης...
Δεύτερον, το μυστικό είναι να έχεις ρευστότητα...
Γιατί να ξεπαραδιαστώ για να πάρω ένα σπίτι όταν μπορώ να κρατήσω τα μετρητά μου, να πάρω ένα δάνειο (το οποίο το ξεπληρώνω όποτε θέλω στην τελική και άμα είμαι μάγκας χωρίς ποινή) και να έχω ευχέρεια κινήσεωνγια ο,τιδήποτε (από μια καινούργια αγορά μέχρι έκτακτη ανάγκη)...

Αν κάτι δίδαξε η κρίση, είναι ότι κερδισμένος (ή έστω όχι χαμένος) βγαίνει όποιος σε χαλεπούς καιρούς έχει δυο δεκάρες στην μπαντα...

Αν ο αγοραστής είναι ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ που δεν επιθεωρήσει το σπίτι με μηχανικό της επιλογής του, όχι κακοτεχνίες, αρκούδες μπορεί να συναντήσει...
Και αν σε ήδη έτοιμο σπίτι, δεν μπορείς να αλλάξεις πολλά πράγματα (αλλά παζαρεύεις την τιμή), σε υπο κατασκευή, μπορείς να κάνεις τον εργολάβο να τρέχει και να μην φτάνει...Και να δει λεφτά τον μήνα που δεν έχει Σάββατο...
Χώρια η προστασία από το νόμο...
str8 μην το πάρεις προσωπικά...αλλά λες παπαριές.
μέσα στη βιασύνη σου να μας πείσεις πως εσύ έχεις καταφέρει τα πάντα και είσαι ο μέγιστος dealer, παραβλέπεις ορισμένα πράγματα.
1. Αυτά που είπε ο πρωθυπουργός είναι μαλακίες. Όπως μαλακίες είναι και αυτά που λένε για τις αυξήσεις στην αγορά και για τον πληθωρισμό κλπ. Τα ποσοστά βγαίνουνε με τη λογική πως άν έχει κάποιος κληρονομήσει ένα ακίνητο από τον παππού του και για να μην πληρώνει φόρο γράφει στη δήλωσή του ιδιοκατοίκηση, άρα είναι ιδιοκτήτης. ναι, αλλά τίνος πράγματος; Ενός ερειπίου πιθανότατα. Αν είναι έτσι και το 80% έχει ήδη σπίτι και μάλιστα της αρεσκείας του να ιδιοκατοικεί, τότε που πας ρε καραμήτρο κατασκευαστή να χτίσεις κι άλλα τόσα; Ποιος θα τα πάρει και γιατί αφού έχει ικανοποιήσει ήδη την βασική του ανάγκη για κεραμίδι; Όλοι επενδύσεις κάνουνε;; (μην απαντάς-ρητορική ερώτηση)

2. Το νοίκι δεν είναι θέμα φτωχού ή μη βαλαντίου. Το ένα μου το σπίτι το νοικιάζω 850 γιούργια. Εσύ πιστεύεις πως η οικογένεια αυτή έχει ανάγκη και δεν παίρνει σπίτι; Πάλι ρητορική ερώτηση είναι, μην απαντάς. Απλά χτίζει μόνη της και σε 3 χρονια θα φύγει. Αλλά μια και είσαι και του ποδοσφαιρικού στερεώματος να σε πληροφορήσω πως και η Βανδή νοικιάζει...φτώχια καταραμένη.

3. το πού ξεπαραδιάζεται ο καθένας είναι επιλογή του. Εσύ τα οικονομικά τα βλέπεις με ένα τρόπο, εγώ με άλλο. Εγώ ας πούμε δεν θέλω να πληρώνω 20 χρόνια κάτι που έχει χάσει την αρχική του αξία σε 10. Γιατί υπάρχουν και αστάθμητοι παράγοντες στη ζωή που εσύ δεν τους σκέφτεσαι και που μπορεί να σου γυρίσουνε τη ζωή τούμπα.οπότε προτιμώ να ζω χωρίς βάρη και να φτιάχνω καθαρό κομπόδεμα. Ο καθένας τη λογική του, δεν σε κατακρίνω ,είναι και η δική σου μια λογική.

3.Συμφωνώ για την κρίση. και επαυξάνω: και όποιος δεν έχει χρωστούμενα. Γιατί η κρίση είναι καλή ευκαιρία για επενδύσεις αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν θα σε επηρεάσει, όσο σίγουρος και να είσαι.

4. Για τις κατασκευές. Δεν ξέρω πόσα σπίτια έχεις αγοράσει αδερφέ. Αλλά να σε πληροφορήσω πως είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Ο μηχανικός θα δει τα στατικά, θα δει εσωτερικά το σπίτι, θα σου πει κάποια πράγματα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βρει όλες τις κακοτεχνίες. Κόλλησες στον τοίχο. Είναι το πιο απλό που μπόρεσα να σκεφτώ για να πω. Θες να μιλήσουμε για κακοτεχνίες στη μόνωση (ή απουσία μόνωσης που να μη στο λέει ο άλλος;). Να μιλήσουμε για κακοτεχνίες στα αλουμίνια ή στις πόρτες; Στα υδραυλικά ή στα ηλεκτρολογικά; Είναι πράγματα που μπορείς να μπεις μέσα 25 φορές σε ένα σπίτι και να μην τα δεις. Και αφού μπεις να τα δεις μετά από ένα ή δύο χρόνια! και που φυσικά όταν έχεις δει 40 σπίτια στην προσπάθειά σου να βρεις το κατάλληλο δεν έχεις το χρόνο να τα ψιρίσεις τόσο, μην ακούσω μαλακίες του τύπου "ψάξτο" - 5 σπίτια έχω και όλα αγορασμένα μόνος μου, εκτός από ένα που έχτισα.

Για τα οικονομικά deal με τα επιτόκια. Φίλε μου σου έκατσε όταν αγόρασες να είναι χαμηλό το επιτόκιο δανείου και να είναι υψηλότερο τώρα των καταθέσεων. Αυτό που ψάχνεις δεν είναι τα επιτόκια καταθέσεων και δανείου σε δύο διαφορετικές χρονιές αλλά την ίδια χρονική στιγμή. Άμα βρεις τώρα που μιλάμε επιτόκιο καλύτερο στις καταθέσεις από αυτό των δανείων πες το μου να τρέξω. Δεν μπορείς να βγάλεις όλο τον κόσμο μαλάκα. Και δεν είναι θέμα διάβασμα...΄¨ημαρτον, εσύ είσαι ο φωστήρας που αμέσως τα έκανε όλα με ψήγματα λογικής και λίγο διάβασμα και οι υπόλοιποι όλοι ανίδεοι;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ενα σχολιο για το 2:
Το εξ ορισμου που χρησιμοποιεις -να με συγχωρεις- ειναι βλακεια τεραστια.
Υπαρχουν αποδεδειγμενα απειρες περιπτωσεις-εποχες που ισχυει το αντιθετο.
Εγω για παραδειγμα αγορασα 1 γραφειο το 2002 κ το πουλησα λογω αλλαγης γραφειου το 2006.Σε πληροφορω ειχα αποδοση
140%....
ναι, μόνο που είσαι οφφ τόπικ. Δεν μιλάμε για επαγγελματική στέγη εδώ αλλά για σπίτι.
Επίσης ΞΑΝΑΛΕΩ πως εξ ορισμού κάτι που ΔΕΝ χάνει την αξία του (σύμφωνα με το επιχείρημα του άλλου φίλου) ΔΕν είναι επένδυση. Και εσύ ακόμα το γραφείο σου ΔΕΝ το πήρες για επένδυση αλλά για γραφείο. Το οτι έβγαλες χρήματα δεν σημαίνει πως το είδες σαν επένδυση. Άλλος ήταν ο σκοπός σου.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Και κατι αλλο: Κατα τη γνωμη μου ειναι πιο συμφερουσα η αγορα διαμ/τος παλαιοτητας 5-15 ετων (ΓΕΝΙΚΑ), για διαφορους λογους αν και κατασκευαστης.
σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Η τιμή τους έχει πέσει σε σχέση με ένα νεόδμητο (αλλά ξέχασα, δεν πέφτουνε οι τιμές) και έχει βγάλει όλα τα ψεγάδια του αν μένει κάποιος μέσα ήδη τα 5 αυτά χρόνια (μπα....ο μηχανικός θα τις είχε βρει τις κακοτεχνίες).
Αλλά έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. μόνο που υπάρχουνε περιπτώσεις που τα ψεγάδια τα βγάζουνε στα 10 χρόνια και τρέχεις μετά. Από εμπειρία μιλάω.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
str8 μην το πάρεις προσωπικά...αλλά λες παπαριές.
μέσα στη βιασύνη σου να μας πείσεις πως εσύ έχεις καταφέρει τα πάντα και είσαι ο μέγιστος dealer, παραβλέπεις ορισμένα πράγματα.

Τίποτα προσωπικό...Κουβέντα κάνουμε...


1. Αυτά που είπε ο πρωθυπουργός είναι μαλακίες. Όπως μαλακίες είναι και αυτά που λένε για τις αυξήσεις στην αγορά και για τον πληθωρισμό κλπ. Τα ποσοστά βγαίνουνε με τη λογική πως άν έχει κάποιος κληρονομήσει ένα ακίνητο από τον παππού του και για να μην πληρώνει φόρο γράφει στη δήλωσή του ιδιοκατοίκηση, άρα είναι ιδιοκτήτης. ναι, αλλά τίνος πράγματος; Ενός ερειπίου πιθανότατα. Αν είναι έτσι και το 80% έχει ήδη σπίτι και μάλιστα της αρεσκείας του να ιδιοκατοικεί, τότε που πας ρε καραμήτρο κατασκευαστή να χτίσεις κι άλλα τόσα; Ποιος θα τα πάρει και γιατί αφού έχει ικανοποιήσει ήδη την βασική του ανάγκη για κεραμίδι; Όλοι επενδύσεις κάνουνε;; (μην απαντάς-ρητορική ερώτηση)

Οι στατιστικές είναι σαφείς...
Το 80% όλων των νοικοκυριών (είτε ατομικά είτε οικογενειακά) μένει σε δικό του σπίτι..
Το λέει ο υφυπουργός το υπουργείο του οποίου επεξεργάζεται τα Ε9...
Αν εσύ έχεις κάποια άλλη στατιτστική, πολύ ευχαρίστως να την ακούσω.
Τώρα αν το κληρονόμησαν, τους το χάρισαν, το κέρδισαν στο λαχείο δεν το ξέρω...Πάντως είναι κατάλληλο να φιλοξενήσει οικογένεια και μάλλον δεν είναι το ερείπιο στο χωριό...
Σημασία έχει ότι το 20% μένει σε νοίκι.
Και άραγε, μήπως οι πωλήσεις ακινήτων έπεσαν και επειδή κορέστηκε η αγορά; (μην απαντάς- ρητορική ερώτηση)



2. Το νοίκι δεν είναι θέμα φτωχού ή μη βαλαντίου. Το ένα μου το σπίτι το νοικιάζω 850 γιούργια. Εσύ πιστεύεις πως η οικογένεια αυτή έχει ανάγκη και δεν παίρνει σπίτι; Πάλι ρητορική ερώτηση είναι, μην απαντάς. Απλά χτίζει μόνη της και σε 3 χρονια θα φύγει. Αλλά μια και είσαι και του ποδοσφαιρικού στερεώματος να σε πληροφορήσω πως και η Βανδή νοικιάζει...φτώχια καταραμένη.

Η οικογένεια στην οποία νοικιάζεις το σπίτι για 850€ εμπίπτει σε αυτό που λέμε "λύση ανάγκης"- διότι περιμένει απλά να χτίσει σπίτι και θα ήταν ανόητο να αγοράσει κάτι για 3 χρόνια, να ξεπαραδιαστεί και μετά να πρέπει να το ξαναπουλήσει...
Τώρα αν η Βανδή είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα ανθρώπου που νοικιάζει, τι να πουν οι χιλιάδες φοιτητές, στρατιωτικοί καθώς και ουκ ολίγοι μετανάστες, νόμιμοι και παράνομοι που κατά κανόνα νοικιάζουν; (μην απαντάς, ρητορικό το ερώτημα)..

3. το πού ξεπαραδιάζεται ο καθένας είναι επιλογή του. Εσύ τα οικονομικά τα βλέπεις με ένα τρόπο, εγώ με άλλο. Εγώ ας πούμε δεν θέλω να πληρώνω 20 χρόνια κάτι που έχει χάσει την αρχική του αξία σε 10. Γιατί υπάρχουν και αστάθμητοι παράγοντες στη ζωή που εσύ δεν τους σκέφτεσαι και που μπορεί να σου γυρίσουνε τη ζωή τούμπα.οπότε προτιμώ να ζω χωρίς βάρη και να φτιάχνω καθαρό κομπόδεμα. Ο καθένας τη λογική του, δεν σε κατακρίνω ,είναι και η δική σου μια λογική.

Συμφωνώ απολύτως...Τα λεφτά του ο καθένας τα κάνει ό,τι θέλει...Μπορεί να τα κάνει σπίτια, πουτάνες, αμάξια, κόκες...
Ωστόσο, αν σε ορίζοντα εικοσαετίας, δύο άτομα με πρίπου ίδες οικονομικές δυνατότητες, βρεθεί ο ένας με ιδιόκτητο διαμέρισμα και ο άλλος να αλλάζει σπίτι κάθε 5 χρόνια, έχοντας δώσει σε ενοίκια μια περιουσία, ποιος έχει κάνει αποτελεσματικότερη διαχείριση;
(ρητορική η ερώτηση, δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις)....

4. Για τις κατασκευές. Δεν ξέρω πόσα σπίτια έχεις αγοράσει αδερφέ. Αλλά να σε πληροφορήσω πως είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Ο μηχανικός θα δει τα στατικά, θα δει εσωτερικά το σπίτι, θα σου πει κάποια πράγματα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βρει όλες τις κακοτεχνίες. Κόλλησες στον τοίχο. Είναι το πιο απλό που μπόρεσα να σκεφτώ για να πω. Θες να μιλήσουμε για κακοτεχνίες στη μόνωση (ή απουσία μόνωσης που να μη στο λέει ο άλλος;). Να μιλήσουμε για κακοτεχνίες στα αλουμίνια ή στις πόρτες; Στα υδραυλικά ή στα ηλεκτρολογικά; Είναι πράγματα που μπορείς να μπεις μέσα 25 φορές σε ένα σπίτι και να μην τα δεις. Και αφού μπεις να τα δεις μετά από ένα ή δύο χρόνια! και που φυσικά όταν έχεις δει 40 σπίτια στην προσπάθειά σου να βρεις το κατάλληλο δεν έχεις το χρόνο να τα ψιρίσεις τόσο, μην ακούσω μαλακίες του τύπου "ψάξτο" - 5 σπίτια έχω και όλα αγορασμένα μόνος μου, εκτός από ένα που έχτισα.

Θα μπορούσα να σταθώ στο ότι ο νόμος σε προστατεύει για πραγματικά ελαττώματα για πέντε χρόνια...
Καθώς και ότι ένας πεπειραμένος μηχανικός μπορεί να δει πολλά...

Ωστόσο, αν εσύ επειδή βιάζεσαι να αγοράσεις και δεν το "ψειρίζεις", δεν σημαίνει ότι κάποιος άλλος θα μείνει απροστάτευτος- κάθε άλλο...

Η αγορά ακινήτου είναι πολύ σοβαρή υπόθεση και η μη λήψη συμβουλών από ειδικούς (μηχανικό και δικηγόρο) είναι επιβεβλημένη...

Αν τώρα εσύ αγόραζες λόγω βιασύνης χωρίς να προσέξεις, μάλλον δεν είμαι εγώ εκτός τόπου και χρόνου...

Για τα οικονομικά deal με τα επιτόκια. Φίλε μου σου έκατσε όταν αγόρασες να είναι χαμηλό το επιτόκιο δανείου και να είναι υψηλότερο τώρα των καταθέσεων. Αυτό που ψάχνεις δεν είναι τα επιτόκια καταθέσεων και δανείου σε δύο διαφορετικές χρονιές αλλά την ίδια χρονική στιγμή. Άμα βρεις τώρα που μιλάμε επιτόκιο καλύτερο στις καταθέσεις από αυτό των δανείων πες το μου να τρέξω. Δεν μπορείς να βγάλεις όλο τον κόσμο μαλάκα. Και δεν είναι θέμα διάβασμα...΄¨ημαρτον, εσύ είσαι ο φωστήρας που αμέσως τα έκανε όλα με ψήγματα λογικής και λίγο διάβασμα και οι υπόλοιποι όλοι ανίδεοι;

Μάλλον θα πρέπει να μάθεις να ζεις με τη διαπίστωση ότι κάποιοι άλλοι (και είναι αρκετοί) έχουν περισσότερες γνώσεις στα οικονομικά από εσένα και πετυχαίνουν καλύτερα ντηλ...
Δεν είναι ούτε κακό, ούτε υποτιμητικό- σε κάποιον άλλο τομέα μπορεί να τα καταφέρνεις καλύτερα εσύ...
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, το επιτόκιο του στεγαστικού μου είναι γύρω στο 1,9% (με την εισφορά) και των προθεσμιακών καταθέσεων στο 3,4% (καθαρό)...
Έτυχε, πέτυχε, δεν ξέρω, πάντως συμβαίνει τώρα...
Και δεν είμαι ο μόνος...Είναι αρκετοί με ψήγματα λογικής, τύχης και μια κάποια μέτρια ικανότητα στα ντηλ (διότι ασφαλώς υπάρχουν και άλλοι που έχουν πετύχει πολλά περισσότερα και μπράβο τους...)
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Ρε παιδιά, άσχετο αλλά δεν βρίσκω απάντηση...... Σ' ένα εγκαταλελειμμένο κτήριο, που μπορείς να βρεις σε ποιον ανήκει εκτός από το Υποθηκοφυλακειο?? 

 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Το επιτόκιο προθεσμίας είναι θέμα διαπραγμάτευσης.... Για ποσά κάτω των 30.000 E δύσκολο να πετύχεις 3,4 %....
Και πάλι όμως είναι σχετικό, γιατι εξαρτάται την σχέση που έχεις με την τράπεζα, το πόσο καλά ξέρεις τον Διευθυντή και το πόσο καλή σχέση έχει ο Διευθυντής με τον Περιφερειακό Διευθυντή της τράπεζας  ;)

 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Τίποτα προσωπικό...Κουβέντα κάνουμε...


Οι στατιστικές είναι σαφείς...
Το 80% όλων των νοικοκυριών (είτε ατομικά είτε οικογενειακά) μένει σε δικό του σπίτι..
Το λέει ο υφυπουργός το υπουργείο του οποίου επεξεργάζεται τα Ε9...
Αν εσύ έχεις κάποια άλλη στατιτστική, πολύ ευχαρίστως να την ακούσω.
Τώρα αν το κληρονόμησαν, τους το χάρισαν, το κέρδισαν στο λαχείο δεν το ξέρω...Πάντως είναι κατάλληλο να φιλοξενήσει οικογένεια και μάλλον δεν είναι το ερείπιο στο χωριό...
Σημασία έχει ότι το 20% μένει σε νοίκι.
Και άραγε, μήπως οι πωλήσεις ακινήτων έπεσαν και επειδή κορέστηκε η αγορά; (μην απαντάς- ρητορική ερώτηση)



Η οικογένεια στην οποία νοικιάζεις το σπίτι για 850€ εμπίπτει σε αυτό που λέμε "λύση ανάγκης"- διότι περιμένει απλά να χτίσει σπίτι και θα ήταν ανόητο να αγοράσει κάτι για 3 χρόνια, να ξεπαραδιαστεί και μετά να πρέπει να το ξαναπουλήσει...
Τώρα αν η Βανδή είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα ανθρώπου που νοικιάζει, τι να πουν οι χιλιάδες φοιτητές, στρατιωτικοί καθώς και ουκ ολίγοι μετανάστες, νόμιμοι και παράνομοι που κατά κανόνα νοικιάζουν; (μην απαντάς, ρητορικό το ερώτημα)..

Συμφωνώ απολύτως...Τα λεφτά του ο καθένας τα κάνει ό,τι θέλει...Μπορεί να τα κάνει σπίτια, πουτάνες, αμάξια, κόκες...
Ωστόσο, αν σε ορίζοντα εικοσαετίας, δύο άτομα με πρίπου ίδες οικονομικές δυνατότητες, βρεθεί ο ένας με ιδιόκτητο διαμέρισμα και ο άλλος να αλλάζει σπίτι κάθε 5 χρόνια, έχοντας δώσει σε ενοίκια μια περιουσία, ποιος έχει κάνει αποτελεσματικότερη διαχείριση;
(ρητορική η ερώτηση, δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις)....


Θα μπορούσα να σταθώ στο ότι ο νόμος σε προστατεύει για πραγματικά ελαττώματα για πέντε χρόνια...
Καθώς και ότι ένας πεπειραμένος μηχανικός μπορεί να δει πολλά...

Ωστόσο, αν εσύ επειδή βιάζεσαι να αγοράσεις και δεν το "ψειρίζεις", δεν σημαίνει ότι κάποιος άλλος θα μείνει απροστάτευτος- κάθε άλλο...

Η αγορά ακινήτου είναι πολύ σοβαρή υπόθεση και η μη λήψη συμβουλών από ειδικούς (μηχανικό και δικηγόρο) είναι επιβεβλημένη...

Αν τώρα εσύ αγόραζες λόγω βιασύνης χωρίς να προσέξεις, μάλλον δεν είμαι εγώ εκτός τόπου και χρόνου...

Μάλλον θα πρέπει να μάθεις να ζεις με τη διαπίστωση ότι κάποιοι άλλοι (και είναι αρκετοί) έχουν περισσότερες γνώσεις στα οικονομικά από εσένα και πετυχαίνουν καλύτερα ντηλ...
Δεν είναι ούτε κακό, ούτε υποτιμητικό- σε κάποιον άλλο τομέα μπορεί να τα καταφέρνεις καλύτερα εσύ...
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, το επιτόκιο του στεγαστικού μου είναι γύρω στο 1,9% (με την εισφορά) και των προθεσμιακών καταθέσεων στο 3,4% (καθαρό)...
Έτυχε, πέτυχε, δεν ξέρω, πάντως συμβαίνει τώρα...
Και δεν είμαι ο μόνος...Είναι αρκετοί με ψήγματα λογικής, τύχης και μια κάποια μέτρια ικανότητα στα ντηλ (διότι ασφαλώς υπάρχουν και άλλοι που έχουν πετύχει πολλά περισσότερα και μπράβο τους...)
όπως σου είπα και πιο πριν θεωρώ οποιαδήποτε στατιστική προκύπτει από την οποιαδήποτε κυβέρνηση αναξιόπιστη.
Από την άλλη μπορεί να έχει κορεστεί η αγορά, αλλά είμαι εξαιρετικά σκεπτικός ως προς το να πιστέψω πως θέλει μόνο ένα 20% να βρει σπίτι να μείνει. Τότε δεν μιλάμε για φτώχια ούτε για κρίση.

Για το υψηλό ενοίκιο να σου πω πως με μια απλή έρευνα αγοράς θα δεις πως στη Νίκαια παίζουνε εύκολα νοίκια του 600ριού. Τη στιγμή που μιλάμε για μισθούς των 400 γιούργιων, είναι πολλά τα λεφτά αυτά.
Αυτό δεν σημαίνει πως επικροτώ τη λογική του ενοικίου. Δεν μένω σε νοίκι για αυτό το λόγο. Και δεν σου έκανα σύγκριση ανάμεσα σε κάποιον που αγοράζει και σε κάποιον που μένει σε νοίκι. Αλλά σε κάποιον που αγοράζει με τη μία και σε κάποιον που κρατάει τα λεφτά του και προτιμά το δάνειο. Αυτό είναι προσωπική αντίληψη του καθενός πώς είναι προτιμότερο. Ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του πως τον βολεύει και δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ απο τα δύο λάθος για μένα.

θα σε ξαφνιάσει αυτό που θα σου πω αλλά πίστεψέ με ένας έμπειρος μηχανικός μπορεί να μην τα δει όλα. Αν έχεις εσύ καλό μηχανικό ή είσαι ο "έμπειρος (όπως είσαι σε όλα σοφιστής μέχρι τωρα), με γεια σου με χαρά σου. Αλλά δεν με πείθεις. Όσο για την νομική κάλυψη, και πάλι μπορείς να έχεις δίκιο, αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στο σύστημα, σόρρυ έτσι; Και τί να το κάνω να περιμένω 3 χρόνια να δικαιωθώ αν στα 3 αυτά χρόνια εγώ πρέπει να φτιάξω μια ταράτσα που έχει βγάλει υγρασίες λόγω απουσίας στεγανοποίησης; Α, ναι, ξέχασα, ο μηχανικός θα το είχε δει σκάβοντας την ταράτσα ή μάλλον με ακτίνες Χ.
έχω βαρεθεί να σε διαβάζω να τη λες στους άλλους διαρκώς προσωπικά. Μιλάμε γενικά και εσύ απαντάς προσωπικά. κούλαρε. Αν δεν σου αρέσουν οι γνώμες μας τράβα αλλού.
Είτε το θέλεις είτε όχι, η πλειονότητα των κτιρίων που πουλιώνται είναι ελαττωματική, υπερτιμημένη και μέχρι πρότινος ανελαστική.

για το επιτόκιο σου στο ξαναλέω. Μπράβο σου. Αλλά αυτό που λες δεν είναι κατόρθωμά σου. Σου επαναλαμβάνω γιατί βιάζεσια να απαντήσεις: την ίδια χρονική στιγμή πας να πάρεις στεγαστικό και κάνεις και καταθετικό. Βρες μου εσύ καλύτερο καταθετικό επιτόκιο από το στεγαστικό σε τράπεζα. Κι εμένα είναι το καταθετικό μου 4,3% στην Κύπρου και το στεγαστικό 3% στην Μαρφίν. Αλλά το καταθετικό το έκανα πριν 7 χρόνια και το στεγαστικό πριν 2. Αυτό δεν έχει σχέση με διαβασμα που λες ή ψήγματα λογικής.

Και φυσικά ΟΛΑ αυτά που λες δεν έχω καταλάβει τι σκοπό βαράνε. Θες να μας πεις τι δηλαδή σχετικά με το θέμα; Πως όλοι οι κατασκευαστές είναι άγγελοι; πως έχουμε καλά σπίτια στην Ελλάδα; Πως τα σπίτια ΔΕΝ είναι υπερτιμημένα; πού διαφωνείς σε αυτά που λέμε;
Αν γράφεις απλά και μόνο για να κομπάσεις πως πήρες σπίτι με μια χαρά όρους και εισαι ευτυχής μπράβο σου.
Είμαι σίγουρος πως εδώ μέσα υπάρχουν άλλοι που είναι περισσότερο ευτυχισμένοι με τη μέχρι τώρα περιουσία του ςακόμα και από εσένα.
Ή μήπως προσπαθείς να μου πεις πως έχω αποκτήσει 5 σπίτια με κακή οικονομική διαχείριση όταν ξεκίνησα με ένα μόνο παλαιο κτίσμα 60 ετών;
πού διαφωνείς, γιατί τελικά δεν καταλαβαίνω. Αν προσπαθείς να μας την πεις, προσωπικά μιλώντας, λάθος στόχο διάλεξες. άλλαξε παραλία.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Το επιτόκιο προθεσμίας είναι θέμα διαπραγμάτευσης.... Για ποσά κάτω των 30.000 E δύσκολο να πετύχεις 3,4 %....
Και πάλι όμως είναι σχετικό, γιατι εξαρτάται την σχέση που έχεις με την τράπεζα, το πόσο καλά ξέρεις τον Διευθυντή και το πόσο καλή σχέση έχει ο Διευθυντής με τον Περιφερειακό Διευθυντή της τράπεζας  ;)
δεν είναι ακριβώς έτσι . Υπάρχουνε και άλλοι τρόποι. Αν ας πούμε έχεις επιχείρηση που έχεις νταλαβέρια μπόλικα με την τράπεζα μπορεί να γίνει. Ο δικό ςμου δηλαδή ξεκίνησε σαν μισθοδοσίας, έβαλα ένα μεγάλο κλειστό ποσό, πήρα κάποια στιγμή και ένα δάνειο που το αποπλήρωσα ... και όταν είχα να βάλω πια ένα ποσό μέσα έπεσε διαπραγμάτευση μέχρι τελικής πτώσεως. και υπήρχαν πριν κάποια χρόνια τράπεζες που κάνανε τα πάντα για να προσελκύσουνε καλούς πελάτες και να πάρουνε μερίδιο αγοράς.
Αλλά αυτό είναι ποστάρισμα άσχετο με το θέμα.

Επανέρχομαι στην αρχική μου τοποθέτηση σχετικά με το παζάρι πως πρόσφατη επικοινωνία με κατασκευαστή έφτασε μείωση της τιμής γύρω στο 18% ενώ από την τιμή που είχε πριν 3 μήνες η μείωση ήταν κοντά 25%.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ρε παιδιά, άσχετο αλλά δεν βρίσκω απάντηση...... Σ' ένα εγκαταλελειμμένο κτήριο, που μπορείς να βρεις σε ποιον ανήκει εκτός από το Υποθηκοφυλακειο??  
υπάρχει μια περίπτωση να το βρεις στο Κτηματολόγιο ή στο Δήμο. και ανάλογα την περιοχή, καμιά φορά ξέρουν οι γείτονες.
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
δεν είναι ακριβώς έτσι . Υπάρχουνε και άλλοι τρόποι. [size=10pt][size=10pt]Αν ας πούμε έχεις επιχείρηση που έχεις νταλαβέρια μπόλικα με την τράπεζα μπορεί να γίνει. Ο δικό ςμου δηλαδή ξεκίνησε σαν μισθοδοσίας, έβαλα ένα μεγάλο κλειστό ποσό, πήρα κάποια στιγμή και ένα δάνειο που το αποπλήρωσα ...[/size][/size] και όταν είχα να βάλω πια ένα ποσό μέσα έπεσε διαπραγμάτευση μέχρι τελικής πτώσεως. και υπήρχαν πριν κάποια χρόνια τράπεζες που κάνανε τα πάντα για να προσελκύσουνε καλούς πελάτες και να πάρουνε μερίδιο αγοράς.
Αλλά αυτό είναι ποστάρισμα άσχετο με το θέμα.

Επανέρχομαι στην αρχική μου τοποθέτηση σχετικά με το παζάρι πως πρόσφατη επικοινωνία με κατασκευαστή έφτασε μείωση της τιμής γύρω στο 18% ενώ από την τιμή που είχε πριν 3 μήνες η μείωση ήταν κοντά 25%.

άρα είχες διαπραγματευτικά όπλα  ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom