Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Φίλτατε xristos1974 μόλις ο ισόβιος πρόεδρος μας σε ανακύριξε αντιπρόεδρο της ΠΕΥΚΑΑΔ, ως έφορας δ/σ σε καλοσορίζω. :thumbsup:

Χώστα ρε μάγκα στα λαμόγια, να μην νομίζω ότι τα λέμε μόνο εμείς. :pipa3: :fuck2:

Θα ζήσουμε "όμορφες" στιγμές (δυστηχώς) όλοι μας στα επόμενα χρόνια, και φυσικά θα πονέσουν πάρα πολύ τα λαμόγια, έμεις μια ζωή  :zfuck: 'εχουμε μάθει ;) :coffee:

γιατί ρε trikarde τέτοια χολή ?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
γιατί ρε trikarde τέτοια χολή ?

Το γιατί το έχω γράψει στις πρώτες σελίδες του θρεντ, βαριέμαι να τα ξαναγράφω.

Πάντως χθες η "Ελευθεροτυπία" είχε άρθρο για την αγορα μεταχειρισμένων διαμερησμάτων με τίτλο "Κεραμίδι κι ας ειναι κι από δεύτερο χέρι" όπου έδεινε τιμές < 1000 το τμ.
και ότι λόγο μεγάλης διαφοράς των τιμών με τα νεοδόμιτα ( όχι τα απούλητα ανώ της 3ετίας) το 60% με 80% προτιμούν μεταχειρησμένα.

Αν λοιπόν σε αυτή την στροφή του αγοραστικού ενδιαφέροντος προσθέσει κανείς + την οικονομική και + την ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΗ κρίση, οι εργολάβοι πότε θα πουλήσουν τα νεόδμητα απούλητα;;;;;;;;; 'οταν γεννησουν τα εγγόνια μου. Τα νεόδμητα απούλητα άρα  και ακατοίκητα διαμερίσματα δεν θα παλιώσουν ποτέ;;;;;
Δλδης μια αγάμητη - παρθένα γυναίκα είναι σταθερή αξία (λέμε τώρα);;;;;;;;;;;;

Γι΄αυτό σας λέμε 1+1 δώρο και με πολλά έξτρα ;)
 

xristos1974

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2008
Μηνύματα
16
Like
0
Πόντοι
0
Το γιατί το έχω γράψει στις πρώτες σελίδες του θρεντ, βαριέμαι να τα ξαναγράφω.


Αν λοιπόν σε αυτή την στροφή του αγοραστικού ενδιαφέροντος προσθέσει κανείς + την οικονομική και + την ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΗ κρίση, οι εργολάβοι πότε θα πουλήσουν τα νεόδμητα απούλητα;;;;;;;;; 'οταν γεννησουν τα εγγόνια μου. Τα νεόδμητα απούλητα άρα  και ακατοίκητα διαμερίσματα δεν θα παλιώσουν ποτέ;;;;;

Γι΄αυτό σας λέμε 1+1 δώρο και με πολλά έξτρα ;)

Πράγματι, δημιουργούνται συνθήκες μιας ΤΕΛΕΙΑΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑΣ (perfect storm) για την αγορά ακινήτων η οποία δεν θα κοπάσει παρά μόνον μετά από 10-15 χρόνια και αφού αφήσει πίσω της πολλές κατεστραμμένες οικογένειες, χρέγια, δράματα, κ.λπ. Συγκλίνουν τα ακόλουθα: ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ (κοινώς πάμε για φούντο ως οικονομία και κράτος), ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΗ ΚΡΙΣΗ (λιγότερα παιδιά που μένουν με τους γονείς μέχρι τα 40, όταν οι γονείς πεθάνουν, τα παιδιά κληρονομούν το σπίτι και σιγά μην κάτσουν να αγοράσουν άλλο, λιγότεροι γάμοι, κ.λπ.), ΧΡΗΜΑΤΟΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΡΙΣΗ (δεν κάνω σχόλιο για την πιστοληπτική ικανότητα τραπεζών ή για τα σενάρια που μπορεί να παίξουν), ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ (τι παράγει πλέον αυτή η χώρα που δικαιολογεί διαμερισματάκια στο Καμματερό ή στον Κορυδαλλό κόστους 300,000 Ευρώ? με τι πλούτο θα αγοραστούν αυτά τα ακίνητα?) και τέλος, ΕΞΟΔΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ προς τις χώρες τους (εκτός αν πιστεύετε ότι ο Βούλγαρος ή ο Ρουμάνος τώρα που είναι και αυτοί στην Ε.Ε. και σε λίγο καιρό και ο Αλβανός θα κάτσουν εδώ να ζουν σαν γύφτοι και να τους έχουν όλοι στο φτύσιμο και δεν θα πάνε πίσω στις χώρες τους - με την συνταξούλα του ΙΚΑ - να ανοίξουν επιχειρήσεις εκεί ή απλά να το παίξουν πλούσιοι όπως κάναν και οι δικοί μας που πήγαν κάποτε Γερμανία). Προσθέστε στο σκηνικό αυτό ότι τα ακίνητα ήταν καρά-σούπερ-ντούπερ-υπερτιμημένα (μαζί με τα ακίνητα και η γη να εξηγούμαστε) και επιβαρύνονται (και θα επιβαρυνθούν περισσότερο τα χρόνια που έρχονται) με απίστευτους φόρους και χαράτσια και μπορείτε να πάρετε μια εικόνα για το κατά πόσον είναι έξυπνο να "τοποθετηθείτε" τώρα στην αγορά ακινήτων.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Το βασικότερο πρόβλημα πάντως αν συνεχιστεί η πτώση (που έιναι εμφανής) θα είναι για αυτούς που αγόρασαν σχετικά πρόσφατα σπίτι (τα τελευταία 3 χρόνια) και έχουν πολύ δάνειο μπροστά τους...
Σαφώς πάντως και υπάρχουν πάρα πολύ καλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Πράγματι, δημιουργούνται συνθήκες μιας ΤΕΛΕΙΑΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑΣ (perfect storm) για την αγορά ακινήτων η οποία δεν θα κοπάσει παρά μόνον μετά από 10-15 χρόνια και αφού αφήσει πίσω της πολλές κατεστραμμένες οικογένειες, χρέγια, δράματα, κ.λπ. Συγκλίνουν τα ακόλουθα: ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ (κοινώς πάμε για φούντο ως οικονομία και κράτος), ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΗ ΚΡΙΣΗ (λιγότερα παιδιά που μένουν με τους γονείς μέχρι τα 40, όταν οι γονείς πεθάνουν, τα παιδιά κληρονομούν το σπίτι και σιγά μην κάτσουν να αγοράσουν άλλο, λιγότεροι γάμοι, κ.λπ.), ΧΡΗΜΑΤΟΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΡΙΣΗ (δεν κάνω σχόλιο για την πιστοληπτική ικανότητα τραπεζών ή για τα σενάρια που μπορεί να παίξουν), ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ (τι παράγει πλέον αυτή η χώρα που δικαιολογεί διαμερισματάκια στο Καμματερό ή στον Κορυδαλλό κόστους 300,000 Ευρώ? με τι πλούτο θα αγοραστούν αυτά τα ακίνητα?) και τέλος, ΕΞΟΔΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ προς τις χώρες τους (εκτός αν πιστεύετε ότι ο Βούλγαρος ή ο Ρουμάνος τώρα που είναι και αυτοί στην Ε.Ε. και σε λίγο καιρό και ο Αλβανός θα κάτσουν εδώ να ζουν σαν γύφτοι και να τους έχουν όλοι στο φτύσιμο και δεν θα πάνε πίσω στις χώρες τους - με την συνταξούλα του ΙΚΑ - να ανοίξουν επιχειρήσεις εκεί ή απλά να το παίξουν πλούσιοι όπως κάναν και οι δικοί μας που πήγαν κάποτε Γερμανία). Προσθέστε στο σκηνικό αυτό ότι τα ακίνητα ήταν καρά-σούπερ-ντούπερ-υπερτιμημένα (μαζί με τα ακίνητα και η γη να εξηγούμαστε) και επιβαρύνονται (και θα επιβαρυνθούν περισσότερο τα χρόνια που έρχονται) με απίστευτους φόρους και χαράτσια και μπορείτε να πάρετε μια εικόνα για το κατά πόσον είναι έξυπνο να "τοποθετηθείτε" τώρα στην αγορά ακινήτων.

Aξιότιμε κ.Ανπιπρόεδρε παρακάλω όπως δεχθήτε τα συνγχαριτήρια μου.
Η επιστημονική αλλά παράλληλα επιτυχώς εκλαικευμένη άνάλυση και τοποθέτηση, με βρίσκει απολύτος σύμφωνο :thumbsup:

Θεωρώ ότι θα πρέπει να αναλάβεται και το έργο του εκπροσώπου τύπου της ΠΕΥΚΑΑΔ :dancing:

Υ.Γ. Δεν ενδιαφέρομαι για μένα όμως, "για την μανούλα μου, που μένει στο νοίκη" θέλω να αγοράσω
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Το βασικότερο πρόβλημα πάντως αν συνεχιστεί η πτώση (που έιναι εμφανής) θα είναι για αυτούς που αγόρασαν σχετικά πρόσφατα σπίτι (τα τελευταία 3 χρόνια) και έχουν πολύ δάνειο μπροστά τους...
Σαφώς πάντως και υπάρχουν πάρα πολύ καλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα.

Επίορκε Μοικανε, το πρόβλημα δεν το έχουν μόνο όσοι αγόρασαν διαμέρισμα τα τελευταία χρόνια αλλά και όσοι έχουν ακόμη καμία 30-40 χρόνια τις δόσεις στον λώκο τους και ζουν με τον εφιάλτη της ανεργείας (οι περισσότεροι δλδ).

Όσο για τα μεταχειρισμένα θα πω μόνο ότι, αν είναι ένα διαμέρησμα 10 με 15 χρόνων καλοσυντηρημένο και ο ιδιοκτήτης του έχει ρίξει χρήμα και μεράκι ( παροχές δλδ) κάτι καινούργια με κλεισμένους ημιυπέθριους δεν  πιάνουν μπάζα μπροστά τους.

Οι μετανάστες των ευρωπαικών χώρών ( :jerking: Βουλγαρία-Ρουμανία και Αλβανία οσονούπο :2funny:) θα κάνουν πάρτι στην πλάτη μας και θα πάρουν το αίμα τους πίσω, σιγά μην κάτσουν στην Ελλάντα να πεινάσουνε.
Αααααααααααααα και να μην το ξεχάσω όποιος έχει άκρες ας αγοράσει από τώρα κανένα καθαρό αλβανικό διαβατήριο, γιατί θα ακριβήνουνε (άντε την πήρατε την πληροφορία για σήμερα ;))
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Νομίζω ότι από εδώ και μπρος θα πρέπει ο κάθε υποψήφιος αγοραστής να ζητά από τον εργολάβο να πληρώσει ΑΥΤΟΣ το κόστος νομιμοποίησης των ημιυπαίθριων χώρων.

Αααα, και η έκπτωση να γίνεται πάνω στις σημερινές τιμές.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
... βρε 3καρδε θα δώσεις χρήματα στα λαμόγια στους κλέφτες και απατεώνες εργολάβους σε αυτά τα αποβράσματα ? Αυτούς που θα σου πουλήσουν ημιυπαίθριους για μεταξωτές κορδέλλες, αυτους με την χαμηλή ποιότητα κατασκευής οι οποίοι μέσω αυτής και του φουσκώματος τιμών του καρτέλ θησάυρησαν? Θα τους δώσεις και άλλα ευρώπουλα?
Τσ τσ τσ με απογοητεύεις. Σαν το ΚΚΕ που θέλει να τιμωρήσει την ΕΕ να μην υπακούει να φύγουμε από αυτούς ... αλλά στις ευρωεκλογές κατεβαίνει (!!!)

Τσ, τσ, εσύ με απογοητεύεις. Διότι αν και είσαι στον χώρο της οικοδομής προφανώς δεν έχεις διαβάσει την Βίβλο την οποία έχει ξεψαχνίσει ο Τρίκαρδος:

http://[URL unfurl="true"]www.ebooknetworking.com/books/034/547/big0345479173.jpg[/img[/URL]]

Το deal, το deal είναι φίλε μου που μετράει και όχι ένα κωλοδιαμέρισμα!
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια ... Μας έχετε σκοτίσει τ΄αρχίδια ... Δεν είστε κορόιδα, δε θα αγοράσετε. Βγάζετε χολή (και κομπλεξ θα έλεγα) για όσους έχουν πάρει σπίτι τα τελευταία 2-3 χρόνια ... ρε τσολιάδες υπάρχουν άλλοι τόσοι, που έχουν 1-2-3 χρόνια μέχρι να αποπληρώσουν το δάνειο τους. Έχετε σκεφτεί πως βλέπουν εσάς που θα πληρώνετε νοίκι για μια ζωή ?
Έλεος ... όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια ... Κάνετε σαν κάτι αγάμητες, ανύπαντρες, στο ράφι μεγαλοκοπέλες που λένε "εγωωωωωωωώ ... δεν ήθελα να παντρευτωωωωωωωωωωωώ ... γιατί δεν ήθελα να υπηρετώ τον κάθε μαλάκα και να με πιάνει κοροιδοοοοοο ...". Και μένουν στην πάντα, χωρίς να έχουν τίποτα. Ψιτ και καλό είναι τα πολλά τα λόγια να τε λέει κανείς που έχει πάιξει μπάλα ... ο κάθε ευθυνόφοβος, καλύτερα να ανοίξει καμμιά τηλεόραση.

Δεν πάτε να την κάνετε καλύτερα για άλλες πολιτείες εκεί που όλα είναι φίνα και γαμάτα και να αφήσετε όλους εμάς τους εγκλωβισμένους να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ? Μου φαίνεται θα 'ναι πιο εύκολο χωρίς μίρλα και μουρμούρα.
Άιντε.
 

barozo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
401
Κριτικές
32
Like
0
Πόντοι
601
Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια ... Μας έχετε σκοτίσει τ΄αρχίδια ... Δεν είστε κορόιδα, δε θα αγοράσετε. Βγάζετε χολή (και κομπλεξ θα έλεγα) για όσους έχουν πάρει σπίτι τα τελευταία 2-3 χρόνια ... ρε τσολιάδες υπάρχουν άλλοι τόσοι, που έχουν 1-2-3 χρόνια μέχρι να αποπληρώσουν το δάνειο τους. Έχετε σκεφτεί πως βλέπουν εσάς που θα πληρώνετε νοίκι για μια ζωή ?
Έλεος ... όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια ... Κάνετε σαν κάτι αγάμητες, ανύπαντρες, στο ράφι μεγαλοκοπέλες που λένε "εγωωωωωωωώ ... δεν ήθελα να παντρευτωωωωωωωωωωωώ ... γιατί δεν ήθελα να υπηρετώ τον κάθε μαλάκα και να με πιάνει κοροιδοοοοοο ...". Και μένουν στην πάντα, χωρίς να έχουν τίποτα. Ψιτ και καλό είναι τα πολλά τα λόγια να τε λέει κανείς που έχει πάιξει μπάλα ... ο κάθε ευθυνόφοβος, καλύτερα να ανοίξει καμμιά τηλεόραση.

Δεν πάτε να την κάνετε καλύτερα για άλλες πολιτείες εκεί που όλα είναι φίνα και γαμάτα και να αφήσετε όλους εμάς τους εγκλωβισμένους να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ? Μου φαίνεται θα 'ναι πιο εύκολο χωρίς μίρλα και μουρμούρα.
Άιντε.

+10000 :thumbsup:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τσ, τσ, εσύ με απογοητεύεις. Διότι αν και είσαι στον χώρο της οικοδομής προφανώς δεν έχεις διαβάσει την Βίβλο την οποία έχει ξεψαχνίσει ο Τρίκαρδος:

http://[URL unfurl="true"]www.ebooknetworking.com/books/034/547/big0345479173.jpg[/img[/URL]]

Το deal, το deal είναι φίλε μου που μετράει και όχι ένα κωλοδιαμέρισμα![/quote]

Σου έχω εκφράση τον θαυμασμό μου πάρα πολλές φορες Μέγα Διδάσκαλε Βολτέρε ( άσχετα αν εσύ δεν με πας, τεσπ)
Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει, είναι φτωχά και τα αγγλικά μου.
Αλλα όντος δεν με ενδιαφέρει ένα κωλοδιαμέρισμα, στα αρρχ@@δια μου.

Όσο για το σχόλιο του azaas, είναι γελίο
Άλλωστε η φτώχια φέρνει γκρίνια.
Προσωπικά και το έχω αναλυσει αυτό, προτιμώ ενοίκιο παρά απλήρωτη δόση και πλειστηριασμό
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Όσο για το σχόλιο του azaas, είναι γελίο
Άλλωστε η φτώχια φέρνει γκρίνια.
Προσωπικά και το έχω αναλυσει αυτό, προτιμώ ενοίκιο παρά απλήρωτη δόση και πλειστηριασμό

Τα ποσοστά επισφαλειών στα στεγαστικά δάνεια παραμένουν μικρά, παρά την όποια κρίση...
Και κανείς δεν κατέρρευσε οικονομικά από μόνο το στεγαστικό δάνειο...Συνήθως αυτοί -οι λίγοι ούτως ή άλλως - που δεν ανταπεξέρχονται, είχαν και στεγαστικό και πιστωτικές και ταναλωτικό και επιχειρηματικό και κακή διαχείριση..

Σε μια χώρα με ποσοστό ιδιοκατοίκησης άνω του 80%, στο νοίκι μένουν πλέον μόνο οι φοιτητές, οι στρατιωτικοί και όσοι εργαζονται μακρυά από την κατοικία τους...
Και φυσικά τα πάκια και τα αφγάνια καθότι ακόμη και οι αλβανοί έχουν αγοράσει σπίτια για να αποφύγουν το βραχνά του ενοικίου...

Διότι κάθε ευρώ που δίνεις για νοίκι πάει και δεν ξαναγυρίζει...
Άσε που οτ- ΑΝ αγοράσεις σπίτι, υπολόγισε πόσα θα πλήρωνες αν πχ το είχες αγοράσει το 2002 ή το 2003 που οι τιμές ήταν νορμάλ, πόσα έδωσες όλα αυτά τα χρόνια σε νοίκια και έλα πες μας αν κέρδισες...
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
Οποιος πήρε στεγαστικό δάνειο τα προηγούμενα χρόνια, και αν δεν του έτυχε κατι απρόοπτο του ανθρώπου, έκανε πάρα πολύ καλά. Και εξηγούμαι:
1. Αν πήρε από 2005 και μετά, κυμαινόμενο με EKT ή Euribor, με spread που δίνανε τότε μεταξύ 0,80 με 1,10, τώρα πληρώνει επιτόκιο γύρω στο 2%. Αν μιλάμε για ελβετικό φράγκο πληρώνει κάτω από 1,50%. Και οχι μόνο τώρα αλλά και σε όλη την πορεία μέχρι τώρα είχε καλά επιτόκια, <4,00%, εκτός από ένα δίμηνο τον Οκτώβριο_Νοέμβριο του 2008, αν θυμάμαι καλά που εκτίνάχτηκαν τα επιτόκια, αλλά επηρεάστηκαν μόνο δύο δόσεις από αυτό. Επίσης είναι καλυμένος και για τα επόμενα χρόνια, γιατί όταν αρχίσουν να ανεβαίνουν τα επιτόκια θα πάρει κάμποσα χρόνια, οπότε θα έχει αποπληρώσει μεγάλο ποσοστό τόκων και κεφαλαίου και δεν θα τον νοιάζει πλέον.  Αν βάλεις και φοροαπαλλαγή από τόκους για Α κατοικία, πείτε μου τι μένει.Ενα δάνειο λοιπόν με τέταια επιτόκια είναι εργαλείο, και απομένει σε σένα να το διαχειριστείς σωστά.
2. Οσοι πήραν στεγαστικό πρίν από 1999-2005, πλήρωσαν μεν για κάποια χρόνια τοκους με υψηλά επιτόκια, αλλά είχαν πολλαπλάσιο όφελος, γιατί αγόρασαν φτηνά, αφού από τότε έχουν ανέβει πάρα πολύ οι τιμές
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Τα ποσοστά επισφαλειών στα στεγαστικά δάνεια παραμένουν μικρά, παρά την όποια κρίση...
Και κανείς δεν κατέρρευσε οικονομικά από μόνο το στεγαστικό δάνειο...Συνήθως αυτοί -οι λίγοι ούτως ή άλλως - που δεν ανταπεξέρχονται, είχαν και στεγαστικό και πιστωτικές και ταναλωτικό και επιχειρηματικό και κακή διαχείριση..

Σε μια χώρα με ποσοστό ιδιοκατοίκησης άνω του 80%, στο νοίκι μένουν πλέον μόνο οι φοιτητές, οι στρατιωτικοί και όσοι εργαζονται μακρυά από την κατοικία τους...
Και φυσικά τα πάκια και τα αφγάνια καθότι ακόμη και οι αλβανοί έχουν αγοράσει σπίτια για να αποφύγουν το βραχνά του ενοικίου...

Διότι κάθε ευρώ που δίνεις για νοίκι πάει και δεν ξαναγυρίζει...
Άσε που οτ- ΑΝ αγοράσεις σπίτι, υπολόγισε πόσα θα πλήρωνες αν πχ το είχες αγοράσει το 2002 ή το 2003 που οι τιμές ήταν νορμάλ, πόσα έδωσες όλα αυτά τα χρόνια σε νοίκια και έλα πες μας αν κέρδισες...
εκτος απο την δοση του δανειου το σπιτι εχει και αλλα εξοδα
στο ενοικιο τι εξοδα εχεις;
εαν το ενοικιο ειναι 500-600 ευρω η αντιστοιχη δοση για το ακινητο σε 25 ετια ειναι 1200+ευρω
δλδ μιλαμε για 8000+ ευρω το χρονο διαφορα
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Οποιος πήρε στεγαστικό δάνειο τα προηγούμενα χρόνια, και αν δεν του έτυχε κατι απρόοπτο του ανθρώπου, έκανε πάρα πολύ καλά. Και εξηγούμαι:
1. Αν πήρε από 2005 και μετά, κυμαινόμενο με EKT ή Euribor, με spread που δίνανε τότε μεταξύ 0,80 με 1,10, τώρα πληρώνει επιτόκιο γύρω στο 2%. Αν μιλάμε για ελβετικό φράγκο πληρώνει κάτω από 1,50%. Και οχι μόνο τώρα αλλά και σε όλη την πορεία μέχρι τώρα είχε καλά επιτόκια, <4,00%, εκτός από ένα δίμηνο τον Οκτώβριο_Νοέμβριο του 2008, αν θυμάμαι καλά που εκτίνάχτηκαν τα επιτόκια, αλλά επηρεάστηκαν μόνο δύο δόσεις από αυτό. Επίσης είναι καλυμένος και για τα επόμενα χρόνια, γιατί όταν αρχίσουν να ανεβαίνουν τα επιτόκια θα πάρει κάμποσα χρόνια, οπότε θα έχει αποπληρώσει μεγάλο ποσοστό τόκων και κεφαλαίου και δεν θα τον νοιάζει πλέον.  Αν βάλεις και φοροαπαλλαγή από τόκους για Α κατοικία, πείτε μου τι μένει.Ενα δάνειο λοιπόν με τέταια επιτόκια είναι εργαλείο, και απομένει σε σένα να το διαχειριστείς σωστά.
2. Οσοι πήραν στεγαστικό πρίν από 1999-2005, πλήρωσαν μεν για κάποια χρόνια τοκους με υψηλά επιτόκια, αλλά είχαν πολλαπλάσιο όφελος, γιατί αγόρασαν φτηνά, αφού από τότε έχουν ανέβει πάρα πολύ οι τιμές

Καλή ανάλυση συναγωνιστή...

Όσοι κινήθηκαν έξυπνα, αυτή τη στιγμή έχουν καταθετικούς λογαριασμούς με επιτόκιο σχεδόν διπλάσιο από το στεγαστικό τους...
Χαμένοι ίσως είναι όσοι βιάστηκαν να κλείσουν σε σταθερό τέλη του 2007 και μετά ή αγόρασαν περίπου την ίδια εποχή που οι τιμές είχαν φτάσει στο ζενίθ...

Σε κάθε περίπτωση, όσοι πληρώνουν ενοίκιο ακόμη ενώ μπορούσαν να δανειστούν και να αγοράσουν σπίτι από τα τέλη του '90- αρχές 2000, πάνε για όσκαρ και νόμπελ ανοησίας...

εκτος απο την δοση του δανειου το σπιτι εχει και αλλα εξοδα
στο ενοικιο τι εξοδα εχεις;
εαν το ενοικιο ειναι 500-600 ευρω η αντιστοιχη δοση για το ακινητο σε 25 ετια ειναι 1200+ευρω
δλδ μιλαμε για 8000+ ευρω το χρονο διαφορα

Ποια άλλα έξοδα;
Τα ίδια έξοδα επίπλωσης έχεις, τα ίδια κοινόχρηστα πληρώνεις, είτε νοικιάζεις, είτε αγοράζεις...
Απλά, όταν αγοράζεις μπορείς και κάνεις και οικονομίες κλίμακας καθότι γνωρίζεις ότι θα είσαι στο ίδιο σπίτι και του χρόνου...Ποιος ενοικιαστής μπορεί να πει το ίδιο;

 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
απο να το βαψεις μεχρι το να γινει καμια ζημια(ηλεκτρολογικα/υδραυλικα)
απο το να αλλαξεις τα κουφωματα μεχρι να εχει καμια διαρροη απο την Ευδαπ
απο το κτηματολογιο μεχρι το ενιαιο τελος ακινητων
και στην τελικη εαν πλεον δεν γουσταρεις την γειτονια σου και εισαι στο ενοικιο φευγεις
εαν εχεις δικο σου σπιτι;
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Δεν χαλάνε τα καινούργια διαμερήσματα πότε. οι εργολάβοι κάνουν αιώνια σπίτια, ρώτα τον Βολτέρο θα σου πεί.

Πάντως η επιχειρηματολογία του ΣΤΡΕΙΤ είναι επιπέδου  :2funny: :2funny: χασοδίκη
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
απο να το βαψεις μεχρι το να γινει καμια ζημια(ηλεκτρολογικα/υδραυλικα)
απο το να αλλαξεις τα κουφωματα μεχρι να εχει καμια διαρροη απο την Ευδαπ
απο το κτηματολογιο μεχρι το ενιαιο τελος ακινητων
και στην τελικη εαν πλεον δεν γουσταρεις την γειτονια σου και εισαι στο ενοικιο φευγεις
εαν εχεις δικο σου σπιτι;

Και ποιος σου είπε ότι ο ενοικιαστής δεν πληρώνει πολλά καθημερινά μερεμέτια, τα οποία μάλιστα τα χάνει αφού το σπίτι ανήκει σε άλλον;

Όσο για τα φορολογικά βάρη, συνήθως δεν καταβάλλονται για α' κατοικία...Ωστόσο, σκέψου πόσα πληρώνεις για ένα κωλάμαξο το οποίο με το που θα πατήσει στο δρόμο έχει χάσει 20% της αξίας του και σε 5-6 χρόνια δεν αξίζει ούτε το 1/3 της τιμής αγοράς καινούργιου...
Συμβαίνει το ίδιο με τα ακίνητα;


Τώρα για τη γειτονιά, υποτίθετι ότι όποιος αγοράζει σπίτι, το έχει σκεφτεί πρώτα- σε κάθε περίπτωση μπορεί να το πουλήσει και να αγοράσει αλλού ...Και αν εξαιρέσουμε την τωρινή συγκυρία, μπορεί να βγάλει και αρκετά λεφτά από αυτό..

Φαντάσου ομως πόσο χειρότερο είναι να σου αρέσει η γειτονιά και να πρέπει να φύγεις επειδή έχει λήξει η μίσθωση;

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δεν χαλάνε τα καινούργια διαμερήσματα πότε. οι εργολάβοι κάνουν αιώνια σπίτια, ρώτα τον Βολτέρο θα σου πεί.

Πάντως η επιχειρηματολογία του ΣΤΡΕΙΤ είναι επιπέδου  :2funny: :2funny: χασοδίκη

Σαράντα βάλε χρονών, με τρία παιδιά και ακόμη στο ενοίκιο;

Στα 27 μου είχα αγοράσει σπίτι...
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Σαράντα βάλε χρονών, με τρία παιδιά και ακόμη στο ενοίκιο;

Στα 27 μου είχα αγοράσει σπίτι...

Διακρίνω μια επεροψία από μέρους σου;;;;;;; ή κάνω λάθος;;;;;;;;;;;;

Ακού φίλε μου χασοδίκη, ο κάθε άνθρωπος έχει την ιστορία του και το ποιόν του.
Εγώ μάλλον είμαι αποτυχημένος μπροστά σου, αλλά "στο τέλος ψυρίζουν τον γαμπρό" ;)

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom