Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Διακρίνω μια επεροψία από μέρους σου;;;;;;; ή κάνω λάθος;;;;;;;;;;;;

Ακού φίλε μου χασοδίκη, ο κάθε άνθρωπος έχει την ιστορία του και το ποιόν του.
Εγώ μάλλον είμαι αποτυχημένος μπροστά σου, αλλά "στο τέλος ψυρίζουν τον γαμπρό" ;)

Βρίζεις ασύστολά ένα σωρό κλάδους επαγγελματιών και χαίρεσαι με τυχόν αποτυχίες τους...

Την ίδια ώρα μένεις στο νοίκι και κοκορεύσεσαι ότι θα κληρονομήσεις λίρες, σαν την ύαινα στη σαβάνα ή ότι θα σου τις χαρίσουν, λες και αυτό είναι επίτευγμα...

Δεν ξέρω αν είμαι υπερόπτης ή αν εσύ έχεις πέσει πολύ χαμηλά...

Δεν με νοιάζει κιόλας η μάλλον δικαιολογημένα χαμηλή σου αυτοεκτίμηση, συνδυασμένη με κλαψομουνίαση...

Αλλά δεν μπορώ να ακούω χαιρέκακη, ανέξοδη και φθηνιάρικη κριτική επιπέδου καφενείου από κάποιον που κάνει την αδυναμία του ηθική υπεροχή...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Όσοι περιμένουν τους κατασκευαστές να κατεβάσουν τιμές για ν' αγοράσουν, είναι μακρυά νυχτωμένοι.

Απλά τα νοικιάζουν ενώ κάποια άλλα τα έχουν κλειστά, περιμένοντας ν' αλλάξει το κλίμα και ν' αρχίσουν επιτέλους οι τράπεζες να δίνουν στεγαστικά και στις χαμηλότερες κατηγορίες.

Για όσους έχουν αυταπάτες, απλά να υπενθυμίσω ότι η πλειονότητα έχει καβάτζες και δεν έχει κανένα λόγο να πουλήσει κοψοχρονιά.
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Σου έχω εκφράση τον θαυμασμό μου πάρα πολλές φορες Μέγα Διδάσκαλε Βολτέρε ( άσχετα αν εσύ δεν με πας, τεσπ)
Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει, είναι φτωχά και τα αγγλικά μου.
Αλλα όντος δεν με ενδιαφέρει ένα κωλοδιαμέρισμα, στα αρρχ@@δια μου.

Όσο για το σχόλιο του azaas, είναι γελίο
Άλλωστε η φτώχια φέρνει γκρίνια.
Προσωπικά και το έχω αναλυσει αυτό, προτιμώ ενοίκιο παρά απλήρωτη δόση και πλειστηριασμό

Έτσι ρε μέγιστε Τρίκαρδε, αποστόμωσέ με.
Εγώ, φτωχός στην τσέπη και στο πνεύμα.
Εσύ, στα Αγγλικά και στην ορθογραφία (γελοίο και όχι γελίο, είναι το σωστό).
Αλλά δεν πειράζει, καλή καρδιά.

Αλήθεια, η θεια με τις λίρες τι κάνει ρε συ ?
Παίζει τίποτα άλλο από κει ή μόνο τα σιδερένια κέρματα ?
Α και να σου πω, επειδή είδα εδώ : ,
ότι πας να χτυπήσεις γκαρσονιέρα 33τμ, σου εύχομαι του χρόνου να ζητήσεις στην εφορία σου και 2ο έντυπο Ε9.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αμάν με αποκάλυψες.............γρήγορα στον Εισαγγελάτο
Κρύβε λόγια, θα μου τα φάει η εφορεία ;)

υ.γ έχω πει πολλάκις είμαι δυσλεκτικός
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
Θα απαντήσω σε μερικές από τις ερωτήσεις σου, αρχίζωντας από το τέλος.
6η. ερώτηση - απάντηση: δεν έχω καμιά εμπάθεια απέναντι σε κανέναν και φυσικά  οι εργολάβοι δεν είναι οι μόνοι που παρατυπούν - παρανομούν. Αλλά, όταν ένας πάει να αγοράσει ένα διαμερισματάκι που θα το ξεχρεώσει σε 40 χρόνια είναι κριμας να του "γαμάς" την ζωή και τα όνειραν γιατί σπίτι δεν μπορούμε να αγοράζουμε κάθε μέρα, πχ οι ημιυπεθριοι χώροι και σας τους καλοπλήροσε και θα τους ξαναπληρώσει στα κρατικά λαμόγια.
5η. ερώτηση - απάντηση:Το επαγγελμά μου το έχω πει δυο-τρεις φορές αν θέλεις ψαξε και θα το βρεις
4η. ερώτηση - απάντηση:Αποφεύγω να ομιλώ σαν τους συναδέλφους σου, το  :jerking: ήταν χαρακτηρισμός των επιχειρημάτων δλδ μαλακισμένα επιχειρήματα
3η. ερώτηση - απάντηση: Σίγουρα οι γενικεύσεις δεν είναι καλές, σίγουρα ένα ποσοστό απο τους εργολάβους ειναι καλοί επαγγελματίες.
2η. ερώτηση - απάντηση: Μερικές φορές μια συζήτηση όσο σοβαρή και να ειναο χρειάζεται και λίγη πλάκα.
1η. ερώτηση - απάντηση: Αν κατάλαβες ότι σου υποδεικνύω με ποιόν θα μιλάς ζητώ συγνώμη
αν σου κανει τοσο κοπο να ξαναπεις το επαγγελμα σου,παω πασο
ρε αγορι μου, αφου εσυ τα ξερεις καλα τα κολπα και δεν μπορουν να σου πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες,ημιυπαιθριους κτλ κτλ, τοοοοοοοσα χρονια δεν εχεις βρει εναν σωστο επαγγελματια του κλαδου με μια αξιοπρεπη κατασκευη και μια λογικη τιμη για να αγορασεις ιδιοκτησια? τοσο πολυ φοβασαι το δανειο? ειλικρινα σου μιλαω, με σωστη διαχειρηση κανενας δεν εχασε το σπιτι του απο χρεη σε τραπεζα.
αστο μωρε,δεν πειραζει,καλυτερα νοικι,εσυ ξερεις καλυτερα, δεν μπορω να πω τπτ για να σου αλαξω αποψη
εγω θεωρω τους ιδιοκτητες συνεργειων αυτοκινητων κλεφτες, γιαυτο ακομα και το αθηνα-τρικαλα το κανω με ταξι για να μην τους αφηνω φραγκο,ημαρτον ρε συντροφε
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως παμε να κανουμε σε αυτο το θρεντ. Αφηστε τους ρε παιδια να τα δινουν σε νοικια, κακο του κεφαλιου τους,δεν μπορουν να το καταλαβουν.Ο καθενας ειναι υπευθυνος των αποφασεων του.
εξαλλου ΟΛΟΙ οι εργολαβοι ειναι λαμογια,αλητες,κλικαδοροι. Και δεν ειναι μονο αυτο το θεμα,καποιοι χαιρονται με το οτι δεν υπαρχει δουλεια στην οικοδομη.ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ υποφερει απο αυτο,κοσμος χανει τις δουλειες του, οικογενειες μενουν στον δρομο και το μονο που κανουν καποιοι ειναι να χαιρονται γιατι μυριζουν αιμα.ΑΘΑΝΑΤΟ ελληνικο πνευμα, ευγε
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ υποφερει απο αυτο,κοσμος χανει τις δουλειες του, οικογενειες μενουν στον δρομο και το μονο που κανουν καποιοι ειναι να χαιρονται γιατι μυριζουν αιμα.ΑΘΑΝΑΤΟ ελληνικο πνευμα, ευγε

Και για 'υτην την καταντια ποιος φταιει ?

οι πολιτικοι που δεν προστατεψαν τον καθε μαλακα που πηρε δανειο και τωρα εχει και τον φοβο της ανεργιας ?

η

οι εργολαβοι που με τις συντεχνιες τους εχουν ανεβασει τα ακινητα στον θεο και τωρα κλαψομουνιαζονται για την οικοδομη την οποια κρατουν ΟΜΗΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ που δουλευουν γυρω απο αυτην ΕΚΒΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ στο ονομα της ανεργιας ?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Χώστα πρόεδρε Αχαχουχα :dancing:

Κανένα έλεος για τα λαμόγια πλέον.

Είπιαν το αίμα χιλίαδων αγοραστών - έφαγαν τα όνειρα νοικοκυρέων

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
1ον . Και ποιος σου είπε ότι ο ενοικιαστής δεν πληρώνει πολλά καθημερινά μερεμέτια, τα οποία μάλιστα τα χάνει αφού το σπίτι ανήκει σε άλλον;

2ον . Όσο για τα φορολογικά βάρη, συνήθως δεν καταβάλλονται για α' κατοικία...Ωστόσο, σκέψου πόσα πληρώνεις για ένα κωλάμαξο το οποίο με το που θα πατήσει στο δρόμο έχει χάσει 20% της αξίας του και σε 5-6 χρόνια δεν αξίζει ούτε το 1/3 της τιμής αγοράς καινούργιου...
Συμβαίνει το ίδιο με τα ακίνητα;


3ον . Τώρα για τη γειτονιά, υποτίθετι ότι όποιος αγοράζει σπίτι, το έχει σκεφτεί πρώτα- σε κάθε περίπτωση μπορεί να το πουλήσει και να αγοράσει αλλού ...Και αν εξαιρέσουμε την τωρινή συγκυρία, μπορεί να βγάλει και αρκετά λεφτά από αυτό..

4ον . Φαντάσου ομως πόσο χειρότερο είναι να σου αρέσει η γειτονιά και να πρέπει να φύγεις επειδή έχει λήξει η μίσθωση;

1ον . Και εσενα ποιος σου ειπε οτι ο ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ φτιαχνει το σπιτι που νοικιαζει ?

εκτος ολιγον περιπτωσεων οι περισσοτεροι το ΡΗΜΑΖΟΥΝ και οταν φυγουν το βαρος πεφτει στον ιδιοκτητη το γνωριζω απο πρωτο χερι αυτο (εχω νοικιασει σπιτι και ειδα)


2ον . Καλα αφου φτανεις να συγκρινεις ανομοια πραγματα σημαινει οτι ....
......... [glow=red,2,300]Η ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ εχει φτασει στο ΚΟΚΚΙΝΟ.[/glow]
Και σου απαντω λοιπον οτι στο αυτοκινητο αλλαζουν τα μοντελα καθε 5 ετη και επιδη ειναι μηχανικα πεφτει ακομη ποιο γρηγορα η αξια του

Αλλα και στα ακινητα πεφτει η αξια ...... ενα διαμερισμα 10ετιας εχει την ΙΔΙΑ αξια με ενα καινουργιο ?
η μηπως ενα διαμερισμα παλαιοτητας εχει την ιδια αξια με το καινουργιο ?

στα ιδια σχεδον ποσοστα πανε κι εκει οι αξιες αμα το δεις αντικειμενικα δε ακομη ποιο χαμηλα

Αρα ολα χανουν σε αξια ΜΟΝΟ Η ΓΗ ΑΝΑΒΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ κι αυτο διοτι η ΓΗ δεν αλλαζει ουτε αναπληρωνεται.......

ΡΩΤΑΣ κι εμενα που προσπαθω να πουλησω ενα παλαιοτητας και μου πριζουν τα ουμπαλα για ασανσερ - θερμανση - παρκινγκ ?

Με την ιδια λογικη ΑΥΡΙΟ θα ζητανε υλεκρονικο εξοπλισμο λογω τεχνολογιας αρα μυλος  το θεμα

3ον . Εδω μας εκανες να γελασουμε......

Τι να καταλαβει τα χουγια του καθενος σε μια γειτονια ?
πως να τα καταλαβει αμα δεν ζησει πρωτα εκει ?

και αυτο που λες αμα δεν του κανει το πουλαει και φευγει  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: θεικο ......

[glow=red,2,300]ΠΟΤΕ το πουλαει και ΠΟΤΕ φευγει δεν μας λες .....
και ΚΥΡΙΩΣ ποσο πρεπει να χασει για να το πουλησει  ?
[/glow]

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ
ειδικα σημερα ....

[glow=red,2,300]ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ[/glow]

αρα απο που να βγαλει και ΑΡΚΕΤΑ λεφτα οπως λες ?

[glow=red,2,300]ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΤΙ ......

ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ Η ΣΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ?
[/glow]


4ον στο μονο που συμφωνω μαζι σου αλλα και παλι ανοικιαστα υπαρχουν επισεις ΠΟΛΛΑ
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Και για 'υτην την καταντια ποιος φταιει ?
οι πολιτικοι που δεν προστατεψαν τον καθε μαλακα που πηρε δανειο και τωρα εχει και τον φοβο της ανεργιας ?

Γιατί τα λες πρόεδρε αφού δεν επιτρέπεται η χορήγηση δανείου σε ανήλικους και μη έχοντας εκκαθαριστικό. Αν είσαι ενήλικας είσαι υπεύθυνος των πράξεων σου. Το να κλαιγεσαι και να ζητάς κηδεμόνα είναι ανώριμο και ανεύθυνο.
Δλδ μαλάκας είμαι που δεν έχω πιστωτική κάρτα ?
ή οι εργολαβοι που με τις συντεχνιες τους εχουν ανεβασει τα ακινητα στον θεο και τωρα κλαψομουνιαζονται για την οικοδομη την οποια κρατουν ΟΜΗΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ που δουλευουν γυρω απο αυτην ΕΚΒΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ στο ονομα της ανεργιας ?
Δεν είδα κάποιον εργολάβο να κλαψομουνιάζεται ούτε εδώ μέσα ούτε στον περίγυρο μου. Το ότι δεν γίνονται αγοραπωλησίες λόγω έλλειψης αγοραστών φταίνε οι εργολάβοι, για την πτώση στα αυτοκινητα οι αυτοκινητοβιομηχανίες, για την πτώση στην αγορά ηλεκτρικών ειδών οι βιομήχανοι, για τον πεσμένο τζίρο στα βενζινάδικα οι πετρελαιάδες. Μην τρελαθούμε  :idiot:
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
ολοι μας φταιμε για την στεβλη αγορα ακινητων στην Αθηνα
δεν μπορει το μεσο ζευγαρι να βγαζει 2000-2500 ευρω το μηνα και σπιτια σε λαϊκες γειτονιες να κοστιζουν 250-300 χιλιαδες ευρω.
ζευγαρια που βγαζουν ποιο λιγα ειναι τεραστια βλακεια να αγοραζουν σπιτι ετσι και αλλιως
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
Και για 'υτην την καταντια ποιος φταιει ?

οι πολιτικοι που δεν προστατεψαν τον καθε μαλακα που πηρε δανειο και τωρα εχει και τον φοβο της ανεργιας ?

η

οι εργολαβοι που με τις συντεχνιες τους εχουν ανεβασει τα ακινητα στον θεο και τωρα κλαψομουνιαζονται για την οικοδομη την οποια κρατουν ΟΜΗΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ που δουλευουν γυρω απο αυτην ΕΚΒΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ στο ονομα της ανεργιας ?
Στην "χρυση" εξαετια της οικοδομης 2000-2006 περιπου, οι τραπεζες ειχαν ξεφυγει τελειως,χορηγουσαν δανεια στον καθενα χωρις τα απαραιτητα δικαιολογητικα.Φυσικα οπως λεει και ο free μεγαλα παιδακια ηταν,ας μην τα παιρναν τα δανεια,αλλα σαφως φερει ευθηνη και το κρατος.προσεξες τι ειχα πει στο προηγουμενο ποστ μου? Με ΣΩΣΤΗ διαχειρηση δεν υπαρχει λογος να μην παρεις δανειο.Ειναι οπως ολα τα πραγματα,πιστωτικες κτλ κτλ. Εγω εχω πιστωτικες καρτες,αγοραζο μονο προιοντα με ατοκες δοσεις γιατι δεν γουσταρω να τα δινω μαζεμενα, ΜΟΝΟ εφ'οσον ξερω οτι δεν θα αποτελεσει προβλημα η αποπληρωμη,γιαυτο και δεν εχω αφησει ποτε απληρωτη δοση και δεν τοκιζεται το υπολοιπο μου... Δεν ειναι μπαμπουλας το δανειο,εργαλειο ειναι
ρε φιλε τι να σε πω,οι συντεχνειες ανεβασαν τις τιμες στα υψη... εχεις ιδεα απο κοστη κατασκευης κτλ κτλ η πετας τυχαια οτι σου ερθει στο μυαλο? Δλδ την προηγουμενη 4ετια που το κοστος κατασκευης αυξηθηκε, αλλα οι τιμες μειναν στα ιδια περιπου επιπεδα τι εγινε? δεν δουλεψε σωστα το λομπυ? αμαν πια με την ζηλια ρε προεδρε, μαθε πρωτα τι γινεται στην οικοδομη και μετα κραζε.Εππαναλαμβανω, αν βρεθεις θεσσαλονικη, θα χαρω να με κερασεις καφεδακι(γιατι ειμαι στο χειλος της χρεοκοπιας) και να σου εξηγησω 5 πραγματα για τον κλαδο
οταν λες οτι κρατουν ομηρο τον κλαδο τι εννοεις? Οτι πρεπει δλδ να μην πουλησουν κατω του κοστους? αυτο ας το κανουν οσοι εχουν μεγαλο προβλημα ρευστοτητας,οι υπολοιποι ΓΙΑΤΙ να το κανουν? για την καλη τους την ψυχη? Ποιος αλλος εμπορικος κλαδος το εχει κανει αυτο για να το κανουν και οι εργολαβοι?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Καλά μην κλές σε πιστέψαμε :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αμά θες δανεικά πέστω μου, πάντα βοηθάω φίλους ;) με το αζημίοτο φυσικά. ;)

"Το ΓΙΑΤΙ - τρώει τον μαθητή
και το ΔΙΟΤΙ τον στρατιώτη" :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
Καλά μην κλές σε πιστέψαμε :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αμά θες δανεικά πέστω μου, πάντα βοηθάω φίλους ;) με το αζημίοτο φυσικά. ;)

"Το ΓΙΑΤΙ - τρώει τον μαθητή
και το ΔΙΟΤΙ τον στρατιώτη" :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
εγω κλαιγομαι... ΟΚ ρε μεγαλε,οτι πεις,χεστηκα πραγματικα,ας σε κρινουν οι αλλοι
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
1. οι τιμές πέφτουνε. Μια απλή διαπραγμάτευση για διαμέρισμα σήμερα στη Νίκαια με έπεισε. Από 300 ξεκίνησε το ίδιο διαμέρισμα που πριν 3 μήνες το έδινε 330 ακατέβατα, στα 260 καταλήξαμε με δώρο τα τζακούζια.

2. Μη λέτε μαλακίες. Ο καθένας έχιε τη λογική του, και ο ενοικιαστής και ο αγοραστής. Θα υπάρχει αγορά και για τους δύο.

3. Από πού βγήκε το ποσοστό 80% πως έχουνε ιδιοκτησία στην Ελλάδα;; Άλλο να πεις πως υπάρχουν έλληνες που έχουνε 5 ακίνητα και άλλο να πεις πως το 80% έχουνε σπίτι. Αν ήτανε έτσι τότε νοίκια δεν θα υπήρχανε. Αυτό το ποσοστό ισχύει για Κύπρο και για Κάλυμνο, μην μπερδεύεστε.

4. Απο πού κι ως πού μπορεί κάποιος τώρα να έχει καλύτερο επιτόκιο σε καταθέσεις από ότι έχει σε δάνειο; Πέστε μου τις τράπεζες να πάω να κλείσω κι εγώ. Αν είναι να έχω κλειστά τα χρήματά μου στον καταθετικό λογαριασμό, πρέπει να είναι πολλά για να συμφέρει και να έχω άλλα τόσα ανοιχτά. Αρα πρέπει να έχω αρκετά χρήματα, οπότε δεν βλέπω το λόγο να πάρω δάνειο για να πάρω σπίτι. Το πληρώνω μετρητοίς και αρχίζω να κάνω μπάζα από την αρχή χωρίς να έχω βάρη.

5. Οι κατασκευαστές έχουνε βρει τη λύση τώρα. Αν είναι ένας που χτίζει ακόμα, πάει και λέει στον εργολάβο να ρίξει την τιμή του στα 27 Ευρώ το τετραγωνικό (κανονική τιμή γύρω στο 40άρι). Δηλαδή τώρα, στην περίοδο της κρίσης ΠΑΤΑΝΕ κυριολεκτικά στο σβέρκο αυτούς με τους οποίους δουλεύουνε. Τους λένε μπείτε μέσα ή δεν παίρνετε δουλειά. Μην το αμφισβητήσει κανείς αυτο, σας παρακαλώ, μη με βάλετε σε διαδικασία.
Σαφώς λοιπόν και ο κατασκευαστής δεν θα χάσει. Αλλά σαφώς και δημιουργεί γύρω του ανεργία! Εσκεμμένα! Και στα αρχίδια του. και μην μου πει κανείς πως σκέφτεται τις οικογένειες των εργολάβων αν θα φάνε....τη δικιά του κούρσα σκέφτεται πάντα.

6. προσωπικά δεν θέλω να πεινάσετε. Δεν έχω λόγο να θέλω να πέσει η αξία των σπιτιών μου. Αλλά δεν μπορεί από τη μία να λέτε όλα τα προτερήματα του να έχεις Α κατοικία και να μην μένεις στο νοίκι, αλλά μετά να μας λέτε πως είναι επένδυση καλή. Επένδυση είναι κατι που το ξαναπουλάς, η πλειονότητα των ελλήνων παίρνει σπίτι για να μην πληρώνει σπίτι όχι για να το ξαναπουλήσει. Άρα δεν είναι επένδυση για αυτούς. Ειδικά όταν το παίρνει με δάνειο που ξεκωλιάζεται για να το αποπληρώσει.

7. κανείς σας δεν μιλάει για τις κακοτεχνίες. τελικά προφανώς όλοι είστε τρομεροί κατασκευαστές που δεν κάνετε περικοπές στο κόστος σας. Που βάζετε όλοι μόνωση σωστή στην ταράτσα, στο μπάνιο, στα μπαλκόνια, ανάμεσα στους ορόφους κλπ. Είστε όλοι κοντά στις εξελίξεις με τα νέα υλικά, με τους νέους κανονισμούς της ΟΝΕ, δεν χρησιμοποιείτε τεχνίτες που κάνουν ατζαμίδικες δουλειές κλπ. Γι'αυτό εγώ που έχω 3 σπίτια πληρώνω τις κακοτεχνίες σε όλα. Γι'αυτό οι σοβάδες δεν είναι ίσιοι σε κανένα σπίτι. Αλλά .... σε παρακαλώ... πήρα σπίτι πολυτελείας, κάτσε καλά. Κανένας έλεγχος για τη δουλειά αν έγινε καλά ή όχι. Αν τα αλουμίνια κλεινουνε ή όχι. να μιλήσουμε για πόρτες; να μιλήσουμε για ό,τι θέλετε αγαπητοί, έχω απάντηση για όλα.

Δεν λέω, σε κανέναν δεν εύχομαι φτώχια. Αλλά δεν την εύχομαι ούτε στον κατασκευαστή ούτε στον αγοραστή.
Και οι κατασκευαστές, αν δεν το έχουνε καταλάβει ήδη, πρέπει να αντιληφθούν πως αλλάξανε τα κόζια. Πλέον δεν τρώει ο αγοραστής ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ είδους κουτόχορτο, είτε είναι παπούτσια είτε είναι ρούχο είτε σπίτι είτε διαμέρισμα. Όλα πλέον είναι υπο διαπραγμάτευση ...και αναμονή ή πράξη, αναλόγως.

Και σαφώς και σημασία έχει το deal. Αλλά όχι πια μόνο από την πλευρά του κατασκευαστή, αλλά ακαι από την πλευρά του αγοραστή.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
1. οι τιμές πέφτουνε. Μια απλή διαπραγμάτευση για διαμέρισμα σήμερα στη Νίκαια με έπεισε. Από 300 ξεκίνησε το ίδιο διαμέρισμα που πριν 3 μήνες το έδινε 330 ακατέβατα, στα 260 καταλήξαμε με δώρο τα τζακούζια.

2. Μη λέτε μαλακίες. Ο καθένας έχιε τη λογική του, και ο ενοικιαστής και ο αγοραστής. Θα υπάρχει αγορά και για τους δύο.

3. Από πού βγήκε το ποσοστό 80% πως έχουνε ιδιοκτησία στην Ελλάδα;; Άλλο να πεις πως υπάρχουν έλληνες που έχουνε 5 ακίνητα και άλλο να πεις πως το 80% έχουνε σπίτι. Αν ήτανε έτσι τότε νοίκια δεν θα υπήρχανε. Αυτό το ποσοστό ισχύει για Κύπρο και για Κάλυμνο, μην μπερδεύεστε.

4. Απο πού κι ως πού μπορεί κάποιος τώρα να έχει καλύτερο επιτόκιο σε καταθέσεις από ότι έχει σε δάνειο; Πέστε μου τις τράπεζες να πάω να κλείσω κι εγώ. Αν είναι να έχω κλειστά τα χρήματά μου στον καταθετικό λογαριασμό, πρέπει να είναι πολλά για να συμφέρει και να έχω άλλα τόσα ανοιχτά. Αρα πρέπει να έχω αρκετά χρήματα, οπότε δεν βλέπω το λόγο να πάρω δάνειο για να πάρω σπίτι. Το πληρώνω μετρητοίς και αρχίζω να κάνω μπάζα από την αρχή χωρίς να έχω βάρη.

5. Οι κατασκευαστές έχουνε βρει τη λύση τώρα. Αν είναι ένας που χτίζει ακόμα, πάει και λέει στον εργολάβο να ρίξει την τιμή του στα 27 Ευρώ το τετραγωνικό (κανονική τιμή γύρω στο 40άρι). Δηλαδή τώρα, στην περίοδο της κρίσης ΠΑΤΑΝΕ κυριολεκτικά στο σβέρκο αυτούς με τους οποίους δουλεύουνε. Τους λένε μπείτε μέσα ή δεν παίρνετε δουλειά. Μην το αμφισβητήσει κανείς αυτο, σας παρακαλώ, μη με βάλετε σε διαδικασία.
Σαφώς λοιπόν και ο κατασκευαστής δεν θα χάσει. Αλλά σαφώς και δημιουργεί γύρω του ανεργία! Εσκεμμένα! Και στα αρχίδια του. και μην μου πει κανείς πως σκέφτεται τις οικογένειες των εργολάβων αν θα φάνε....τη δικιά του κούρσα σκέφτεται πάντα.

6. προσωπικά δεν θέλω να πεινάσετε. Δεν έχω λόγο να θέλω να πέσει η αξία των σπιτιών μου. Αλλά δεν μπορεί από τη μία να λέτε όλα τα προτερήματα του να έχεις Α κατοικία και να μην μένεις στο νοίκι, αλλά μετά να μας λέτε πως είναι επένδυση καλή. Επένδυση είναι κατι που το ξαναπουλάς, η πλειονότητα των ελλήνων παίρνει σπίτι για να μην πληρώνει σπίτι όχι για να το ξαναπουλήσει. Άρα δεν είναι επένδυση για αυτούς. Ειδικά όταν το παίρνει με δάνειο που ξεκωλιάζεται για να το αποπληρώσει.

7. κανείς σας δεν μιλάει για τις κακοτεχνίες. τελικά προφανώς όλοι είστε τρομεροί κατασκευαστές που δεν κάνετε περικοπές στο κόστος σας. Που βάζετε όλοι μόνωση σωστή στην ταράτσα, στο μπάνιο, στα μπαλκόνια, ανάμεσα στους ορόφους κλπ. Είστε όλοι κοντά στις εξελίξεις με τα νέα υλικά, με τους νέους κανονισμούς της ΟΝΕ, δεν χρησιμοποιείτε τεχνίτες που κάνουν ατζαμίδικες δουλειές κλπ. Γι'αυτό εγώ που έχω 3 σπίτια πληρώνω τις κακοτεχνίες σε όλα. Γι'αυτό οι σοβάδες δεν είναι ίσιοι σε κανένα σπίτι. Αλλά .... σε παρακαλώ... πήρα σπίτι πολυτελείας, κάτσε καλά. Κανένας έλεγχος για τη δουλειά αν έγινε καλά ή όχι. Αν τα αλουμίνια κλεινουνε ή όχι. να μιλήσουμε για πόρτες; να μιλήσουμε για ό,τι θέλετε αγαπητοί, έχω απάντηση για όλα.

Δεν λέω, σε κανέναν δεν εύχομαι φτώχια. Αλλά δεν την εύχομαι ούτε στον κατασκευαστή ούτε στον αγοραστή.
Και οι κατασκευαστές, αν δεν το έχουνε καταλάβει ήδη, πρέπει να αντιληφθούν πως αλλάξανε τα κόζια. Πλέον δεν τρώει ο αγοραστής ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ είδους κουτόχορτο, είτε είναι παπούτσια είτε είναι ρούχο είτε σπίτι είτε διαμέρισμα. Όλα πλέον είναι υπο διαπραγμάτευση ...και αναμονή ή πράξη, αναλόγως.

Και σαφώς και σημασία έχει το deal. Αλλά όχι πια μόνο από την πλευρά του κατασκευαστή, αλλά ακαι από την πλευρά του αγοραστή.

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
1. οι τιμές πέφτουνε. Μια απλή διαπραγμάτευση για διαμέρισμα σήμερα στη Νίκαια με έπεισε. Από 300 ξεκίνησε το ίδιο διαμέρισμα που πριν 3 μήνες το έδινε 330 ακατέβατα, στα 260 καταλήξαμε με δώρο τα τζακούζια.

2. Μη λέτε μαλακίες. Ο καθένας έχιε τη λογική του, και ο ενοικιαστής και ο αγοραστής. Θα υπάρχει αγορά και για τους δύο.

3. Από πού βγήκε το ποσοστό 80% πως έχουνε ιδιοκτησία στην Ελλάδα;; Άλλο να πεις πως υπάρχουν έλληνες που έχουνε 5 ακίνητα και άλλο να πεις πως το 80% έχουνε σπίτι. Αν ήτανε έτσι τότε νοίκια δεν θα υπήρχανε. Αυτό το ποσοστό ισχύει για Κύπρο και για Κάλυμνο, μην μπερδεύεστε.

4. Απο πού κι ως πού μπορεί κάποιος τώρα να έχει καλύτερο επιτόκιο σε καταθέσεις από ότι έχει σε δάνειο; Πέστε μου τις τράπεζες να πάω να κλείσω κι εγώ. Αν είναι να έχω κλειστά τα χρήματά μου στον καταθετικό λογαριασμό, πρέπει να είναι πολλά για να συμφέρει και να έχω άλλα τόσα ανοιχτά. Αρα πρέπει να έχω αρκετά χρήματα, οπότε δεν βλέπω το λόγο να πάρω δάνειο για να πάρω σπίτι. Το πληρώνω μετρητοίς και αρχίζω να κάνω μπάζα από την αρχή χωρίς να έχω βάρη.

5. Οι κατασκευαστές έχουνε βρει τη λύση τώρα. Αν είναι ένας που χτίζει ακόμα, πάει και λέει στον εργολάβο να ρίξει την τιμή του στα 27 Ευρώ το τετραγωνικό (κανονική τιμή γύρω στο 40άρι). Δηλαδή τώρα, στην περίοδο της κρίσης ΠΑΤΑΝΕ κυριολεκτικά στο σβέρκο αυτούς με τους οποίους δουλεύουνε. Τους λένε μπείτε μέσα ή δεν παίρνετε δουλειά. Μην το αμφισβητήσει κανείς αυτο, σας παρακαλώ, μη με βάλετε σε διαδικασία.
Σαφώς λοιπόν και ο κατασκευαστής δεν θα χάσει. Αλλά σαφώς και δημιουργεί γύρω του ανεργία! Εσκεμμένα! Και στα αρχίδια του. και μην μου πει κανείς πως σκέφτεται τις οικογένειες των εργολάβων αν θα φάνε....τη δικιά του κούρσα σκέφτεται πάντα.

6. προσωπικά δεν θέλω να πεινάσετε. Δεν έχω λόγο να θέλω να πέσει η αξία των σπιτιών μου. Αλλά δεν μπορεί από τη μία να λέτε όλα τα προτερήματα του να έχεις Α κατοικία και να μην μένεις στο νοίκι, αλλά μετά να μας λέτε πως είναι επένδυση καλή. Επένδυση είναι κατι που το ξαναπουλάς, η πλειονότητα των ελλήνων παίρνει σπίτι για να μην πληρώνει σπίτι όχι για να το ξαναπουλήσει. Άρα δεν είναι επένδυση για αυτούς. Ειδικά όταν το παίρνει με δάνειο που ξεκωλιάζεται για να το αποπληρώσει.

7. κανείς σας δεν μιλάει για τις κακοτεχνίες. τελικά προφανώς όλοι είστε τρομεροί κατασκευαστές που δεν κάνετε περικοπές στο κόστος σας. Που βάζετε όλοι μόνωση σωστή στην ταράτσα, στο μπάνιο, στα μπαλκόνια, ανάμεσα στους ορόφους κλπ. Είστε όλοι κοντά στις εξελίξεις με τα νέα υλικά, με τους νέους κανονισμούς της ΟΝΕ, δεν χρησιμοποιείτε τεχνίτες που κάνουν ατζαμίδικες δουλειές κλπ. Γι'αυτό εγώ που έχω 3 σπίτια πληρώνω τις κακοτεχνίες σε όλα. Γι'αυτό οι σοβάδες δεν είναι ίσιοι σε κανένα σπίτι. Αλλά .... σε παρακαλώ... πήρα σπίτι πολυτελείας, κάτσε καλά. Κανένας έλεγχος για τη δουλειά αν έγινε καλά ή όχι. Αν τα αλουμίνια κλεινουνε ή όχι. να μιλήσουμε για πόρτες; να μιλήσουμε για ό,τι θέλετε αγαπητοί, έχω απάντηση για όλα.

Δεν λέω, σε κανέναν δεν εύχομαι φτώχια. Αλλά δεν την εύχομαι ούτε στον κατασκευαστή ούτε στον αγοραστή.
Και οι κατασκευαστές, αν δεν το έχουνε καταλάβει ήδη, πρέπει να αντιληφθούν πως αλλάξανε τα κόζια. Πλέον δεν τρώει ο αγοραστής ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ είδους κουτόχορτο, είτε είναι παπούτσια είτε είναι ρούχο είτε σπίτι είτε διαμέρισμα. Όλα πλέον είναι υπο διαπραγμάτευση ...και αναμονή ή πράξη, αναλόγως.

Και σαφώς και σημασία έχει το deal. Αλλά όχι πια μόνο από την πλευρά του κατασκευαστή, αλλά ακαι από την πλευρά του αγοραστή.
1 δεν αμφισβητησε κανεις οτι πεφτουν οι τιμες απο εκεινους που εχουν αναγκη ρευστο.Αυτο εννοειται και το εχουμε πει παρα πολλες φορες,απλοι κανονες αγορας,δεν ανακαλυψες την Αμερικη,και μαλιστα μαγκια σου να βρεις ευκαιριες,κερδος εχεις,γιατι να μην το κανεις?
4 Εκνευριζομαι ρε αδερφε οταν λες ΟΙ κατασκευαστες. Αν το κανουν καποιοι ειναι αλητεια,και κοιταν τον κωλο τους,καλα κανουν.Μαλακες ειναι αυτοι που δεχονται. Δλδ αν πας σε εναν εμπορο αυτοκινητων και του πεις, "η μερσεντες που πουλας κανει 40000,εσενα σου κοστιζει 33000 αλλα εγω θελω να την αγορασω με 25000,αλλιως δεν την παιρνω" και σου πει ΟΚ ρε μεγαλε,δωσε 25000 και παρτην, ποιος ειναι ο μαλακας?? εσυ η αυτος???
6 η ιδιοκτησια ειναι επενδυση οχι αναγκαστικα γιατι θα την πουλησεις σε 5-10 χρονια και θα βγαλεις κερδος,σε καποιες περιπτωσεις μπορει να γινει και αυτο βεβαια.ειναι επενδυση γιατι χανει δυσκολα την αξια της και ειναι σαφως προτυμοτερο να τα ακουμπας σε κατι που σου ανηκει παρα να τα σκορπας σε ενοικια,εφοσον βεβαια το αντεχεις να ξεπληρωνεις δανειο
7 Κακοτεχνειες??? Αν ελεγα οτι δεν υπαρχουν θα ημουν ο μεγαλυτερος ψευτης της οικουμενης ολοκληρης.Φυσικα και υπαρχουν και πρεπει να να φωναζονται δυνατα τα ονοματα οσων τις κανουν. Για το τι δουλεια γινεται στις δικες μου κατασκευες δεν θα το κρινεις εσυ απο την οθονη του πσ σου. Η προσκληση μου ειναι ανοιχτη για οταν αποφασισεις να ανεβεις θεσσαλονικη.Αν καπου εχεις αδικο στο θεμα που ανοιξες ειναι στο εξης:παρακολουθουμε τις εξελιξεις στην τεχνολογια,γνωριζουμε τις καλες μονωσεις,τα σουπερ υλικα και ολα τα σχετικα,μην ανησυχεις.το θεμα ειναι ΠΟΙΟΣ θελει να τα πληρωσει? Θελεις να σου βαλω γρανιτη στα πατωματα? no problem ρε φιλε, αλλα ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΑ. ακου και λιγο την αλλη αποψη,ολοι θελουν τα καλυτερα στο σπιτι τους,ελαχιστοι ομως θελουν να τα πληρωσουν.Φυσικα αυτο διαφερει τελειως απο αυτο που λεμε κακοτεχνειες,αυτες πρεπει να κραξουμε αν θελουμε να παμε μπροστα. Παντως να ξερεις,οτι η οικοδομη δεν ειναι αποκομμενη απο την αγορα,και εδω ισχυει αρκετες φορες το "οτι πληρωνεις παιρνεις"
κλεινοντας θα σου πω οτι δυστυχως ΤΡΩΝΕ κουτοχορτο οι αγοραστες ακομα.αν δεν τρωγαν φιλε μου θα ειχαν εκλειψει οι κακοι επαγγελματιες.μακαρι καποια στιγμη αυτο να γινει
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
1 δεν αμφισβητησε κανεις οτι πεφτουν οι τιμες απο εκεινους που εχουν αναγκη ρευστο.Αυτο εννοειται και το εχουμε πει παρα πολλες φορες,απλοι κανονες αγορας,δεν ανακαλυψες την Αμερικη,και μαλιστα μαγκια σου να βρεις ευκαιριες,κερδος εχεις,γιατι να μην το κανεις?
4 Εκνευριζομαι ρε αδερφε οταν λες ΟΙ κατασκευαστες. Αν το κανουν καποιοι ειναι αλητεια,και κοιταν τον κωλο τους,καλα κανουν.Μαλακες ειναι αυτοι που δεχονται. Δλδ αν πας σε εναν εμπορο αυτοκινητων και του πεις, "η μερσεντες που πουλας κανει 40000,εσενα σου κοστιζει 33000 αλλα εγω θελω να την αγορασω με 25000,αλλιως δεν την παιρνω" και σου πει ΟΚ ρε μεγαλε,δωσε 25000 και παρτην, ποιος ειναι ο μαλακας?? εσυ η αυτος???
6 η ιδιοκτησια ειναι επενδυση οχι αναγκαστικα γιατι θα την πουλησεις σε 5-10 χρονια και θα βγαλεις κερδος,σε καποιες περιπτωσεις μπορει να γινει και αυτο βεβαια.ειναι επενδυση γιατι χανει δυσκολα την αξια της και ειναι σαφως προτυμοτερο να τα ακουμπας σε κατι που σου ανηκει παρα να τα σκορπας σε ενοικια,εφοσον βεβαια το αντεχεις να ξεπληρωνεις δανειο
7 Κακοτεχνειες??? Αν ελεγα οτι δεν υπαρχουν θα ημουν ο μεγαλυτερος ψευτης της οικουμενης ολοκληρης.Φυσικα και υπαρχουν και πρεπει να να φωναζονται δυνατα τα ονοματα οσων τις κανουν. Για το τι δουλεια γινεται στις δικες μου κατασκευες δεν θα το κρινεις εσυ απο την οθονη του πσ σου. Η προσκληση μου ειναι ανοιχτη για οταν αποφασισεις να ανεβεις θεσσαλονικη.Αν καπου εχεις αδικο στο θεμα που ανοιξες ειναι στο εξης:παρακολουθουμε τις εξελιξεις στην τεχνολογια,γνωριζουμε τις καλες μονωσεις,τα σουπερ υλικα και ολα τα σχετικα,μην ανησυχεις.το θεμα ειναι ΠΟΙΟΣ θελει να τα πληρωσει? Θελεις να σου βαλω γρανιτη στα πατωματα? no problem ρε φιλε, αλλα ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΑ. ακου και λιγο την αλλη αποψη,ολοι θελουν τα καλυτερα στο σπιτι τους,ελαχιστοι ομως θελουν να τα πληρωσουν.Φυσικα αυτο διαφερει τελειως απο αυτο που λεμε κακοτεχνειες,αυτες πρεπει να κραξουμε αν θελουμε να παμε μπροστα. Παντως να ξερεις,οτι η οικοδομη δεν ειναι αποκομμενη απο την αγορα,και εδω ισχυει αρκετες φορες το "οτι πληρωνεις παιρνεις"
κλεινοντας θα σου πω οτι δυστυχως ΤΡΩΝΕ κουτοχορτο οι αγοραστες ακομα.αν δεν τρωγαν φιλε μου θα ειχαν εκλειψει οι κακοι επαγγελματιες.μακαρι καποια στιγμη αυτο να γινει
1.καταρχάς δεν μπορώ να επαναλαμβάνω κάθε φορά το "οι κατασκευασ΄τε, όχι όλοι βέβαια, αλλά η πλειοψηφία τους". Ήδη γράφω σεντόνι, σκέψου πως θα είναι κουραστικό σεντόνι κιόλας. Έπειτα δεν φτιάχνει κάτι με το να υπάρχει ένα 10-15% που να είναι σωστοί επιχειρηματίες. Άλλο να υπάρχει ένα ποσοστό 70% καλών και 30% σκάρτων και άλλο το τούμπαλιν. Προσωπική άποψη είναι πως ισχύει το τούμπαλιν. Αν μιλήσω για την περιοχή που μένω, με το ζόρι να βρω ΕΝΑΝ καλό. Και πίστεψέ με, τους ξέρω ΟΛΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Δεν λέω αερολογίες.
Αν εσύ στη Σαλόνικα κάνεις καλές κατασκευές, με γεια σου με χαρά σου. και μπράβο σου.

2. Το γιατί δεν είναι επένδυση εξηγήθηκε παραπάνω. Επένδυση είναι κάτι που έχει οικονομική απόδοση, δεν είναι κάτι που δεν χάνει την αξία του. Επένδυση είναι η μετοχή, καλή επένδυση αν βγάλεις κέρδος, κακή αν χάσεις. Επένδυση είναι το σπίτι αν το ξαναπουλήσεις μέσα στην 5ετία. μετά αποτελεί βάρος αν δεν μένεις σε αυτή. Ίσως να έχεις δίκιο σε πριν από 2 χρόνια κατάσταση. Όχι πια. Πλέον όποιος θέλει να πουλήσει πρέπει να αποδεχτεί χασούρα.
Αλλά σίγουρα δεν είναι επένδυση όταν θες να κάνεις ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗ. Εξ ορισμού.

3. Άλλο κακοτεχνία και άλλο υλικά που χρησιμοποιείς. Ο γρανίτης στο πάτωμα είναι είδος πολυτελείας, ο ίσιος τοίχος είναι πράγμα απαραίτητο και ο στραβός κακοτεχνία.
Τα υλικά δεν ξέρω πόσοι τα ξέρουνε. Οταν ακούω μαλακίες για καρκινογόνα υλικά και για ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς από ανθρώπους που δεν έχουνε ιδέα από χημεία και να επιμένουνε, εγώ καταλαβαίνω (και έτσι είναι) πως λένε ό,τι τους λέει κάποιος άλλος και όχι ό,τι γνωρίζουνε. Για να μη μιλήσω για τιμές των νέων υλικών που είναι φθηνότερα σε σχέση με τα παλιά. Αλλά δεν τα βαζει κανείς επειδή έτσι έχτιζε ο προπάππος του έτσι έμαθε κι αυτός. Μην μου πας κόντρα σε αυτό, θα σε βάλω σε ανοιχτή ακρόαση με τον Καψιμάλη και τον Παραδιά. Μυρωδιά δεν έχουνε πάρει, τουλάχιστον σε αυτό που ξέρω καλά, ας μην μιλήσω για τα πάντα γιατί δεν είμαι παντογνώστης (ηλεκτρικά - υδραυλικά συστήματα έχω μεσάνυχτα)

Όταν η πλειοψηφία σε ένα επάγγελμα είναι κακοί επαγγελματίες, δεν αλλάζει εύκολα το στάτους, ακόμα και αν αρχίζουνε να μυρίζονται οι αγοραστές. Είναι σαν τους πολιτικούς. Όλοι έχουμε πάρει χαμπάρι τι παίζεται στην πολιτική...ε,και; αλλάζει κάτι; Αφού όλοι τους ίδια κουμάσια είναι.
Βεβαίως να σου δώσω και ένα δίκιο. Δεν είναι μόνο οι κατασκευαστές που καθορίζουνε τις τιμές. Είναι και οι μεσίτες. Γι'αυτό είναι καλύτερο να κάνεις νταραβέρι με τον κατασκευαστή απευθείας παρά με το μεσίτη. Οπότε υπάρχουνε σαφώς περιπτώσεις που οι κατασκευαστές είναι λογικοί σε αυτά που ζητούν. Αλλά στην Ελλάδα ΟΛΟΙ πια κάνουνε ποιοτικά πράγματα. Αν εσύ μου βρεις έστω ΕΝΑΝ που να πει πως η κατασκευή του ΔΕΝ ειναι πολυτελής και γι'αυτό τη δίνει 20% πιο φτηνά από τον άλλον, θα με ρουμπώσεις. Όλοι ανταγωνίζονται προς τα πάνω, εκτός από το Ρουσουνέλο που είναι γνωστός για τα αχυρένια κουτιά που φτιάχνει.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.165
Κριτικές
150
Like
2.918
Πόντοι
6.925
Ααααααααααααχ ξαναζεστάθηκε το θρεντ ... με τα ίδια και τα ίδια. Καλά περνάμε.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
1ον . Και εσενα ποιος σου ειπε οτι ο ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗΣ φτιαχνει το σπιτι που νοικιαζει ?

εκτος ολιγον περιπτωσεων οι περισσοτεροι το ΡΗΜΑΖΟΥΝ και οταν φυγουν το βαρος πεφτει στον ιδιοκτητη το γνωριζω απο πρωτο χερι αυτο (εχω νοικιασει σπιτι και ειδα)

Όπως προείπα, σε χώρα με ποσοστό ιδιοκατοίκησης 80% είναι δύσκολο να βρεις καλό νοικάρη...
Γιατί συνήθως νοικιάζουν άτομα χαμηλού εισοδήματος ή/ και χαμηλού επιπέδου...



2ον . Καλα αφου φτανεις να συγκρινεις ανομοια πραγματα σημαινει οτι ....
......... [glow=red,2,300]Η ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ εχει φτασει στο ΚΟΚΚΙΝΟ.[/glow]
Και σου απαντω λοιπον οτι στο αυτοκινητο αλλαζουν τα μοντελα καθε 5 ετη και επιδη ειναι μηχανικα πεφτει ακομη ποιο γρηγορα η αξια του

Αλλα και στα ακινητα πεφτει η αξια ...... ενα διαμερισμα 10ετιας εχει την ΙΔΙΑ αξια με ενα καινουργιο ?
η μηπως ενα διαμερισμα παλαιοτητας εχει την ιδια αξια με το καινουργιο ?

στα ιδια σχεδον ποσοστα πανε κι εκει οι αξιες αμα το δεις αντικειμενικα δε ακομη ποιο χαμηλα

Αρα ολα χανουν σε αξια ΜΟΝΟ Η ΓΗ ΑΝΑΒΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ κι αυτο διοτι η ΓΗ δεν αλλαζει ουτε αναπληρωνεται.......

ΡΩΤΑΣ κι εμενα που προσπαθω να πουλησω ενα παλαιοτητας και μου πριζουν τα ουμπαλα για ασανσερ - θερμανση - παρκινγκ ?

Με την ιδια λογικη ΑΥΡΙΟ θα ζητανε υλεκρονικο εξοπλισμο λογω τεχνολογιας αρα μυλος  το θεμα

Άλλ' αντ' αλλων ως συνήθως...
Κάθε τί που κατέχεις, έχει ένα κόστος συντήρησης...
Το αυτοκίνητο θέλει λάδια, ανταλλακτικά, έχει τέλη, πάρκινγκ, σπασίματα, γδαρσίματα...
Ωστόσο, η αξία του μειώνεται ραγδαία όσα χρήματα και να ρίξεις και αν δεν το αντικαταστήσεις εγκαίρως, το κόστος συντήρησής του θα είναι σε ετήσια βάση ίσο ή και μεγαλύτερο από την αξία του!
Ένα ακίνητο έχει και αυτό έξοδα αλλά η αξία του δεν μειώνεται- μην σε μπερδεύει η τωρινή συγκυρία, η οποία είναι το αποτέλεσμα μιας αφύσικης ανόδου...
Στην τελική, αν κάποιος αγόρασε το το 1999 και πούλησρε το 2007 έβγαλε 300% απόδοση σε ορισμένες περιπτώσεις...


Τώρα αν εσύ δυσκολεύεσαι να πουλήσεις κάποιο αχούρι που έχεις δεν ισχύει για όλα τα ακίνητα, ακόμη και παλιά, αν είναι καλης ποιότητας και ίσως το πιο σημαντικό, σε καλή θέση...


3ον . Εδω μας εκανες να γελασουμε......

Τι να καταλαβει τα χουγια του καθενος σε μια γειτονια ?
πως να τα καταλαβει αμα δεν ζησει πρωτα εκει ?

και αυτο που λες αμα δεν του κανει το πουλαει και φευγει  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: θεικο ......

[glow=red,2,300]ΠΟΤΕ το πουλαει και ΠΟΤΕ φευγει δεν μας λες .....
και ΚΥΡΙΩΣ ποσο πρεπει να χασει για να το πουλησει  ?
[/glow]

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ
ειδικα σημερα ....

[glow=red,2,300]ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ[/glow]

αρα απο που να βγαλει και ΑΡΚΕΤΑ λεφτα οπως λες ?

[glow=red,2,300]ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΤΙ ......

ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ Η ΣΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ?
[/glow]

Χαίρομαι που γελάς- αν μη τί άλλο είναι υγεία...

Ο μέσος άνθρωπος αγοράζει σπίτι στα 30-40 του...
Μέχρι τότε έχει ζήσει σε διάφορες γειτονιές και είναι σε θέση να ξέρει τί τον βολεύει και τί όχι, που είναι καλά για αυτόν, πώς εξυπηρείται στις ανάγκες του ο ιδίος και η οικογένειά του...

Αν λοιπόν δεν ξέρεις πού θέλεις να ζήσεις, το πρόβλημα δεν είναι της αγοράς ακινήτου...

Όσο για το πόσο εύκολα ή δύσκολα πουλιέται κάτι, σου είπα, μην κρίνεις από τη σημερινή συγκυρία ή από το δικό σου αχούρι...


Και φυσικά, είναι πολύ πιο σύνηθες να νοικιάσεις κάπου που να σου αρέσει, να έχεις συνηθίσει και να πρέπει να φύγεις επειδή λήγει η μίσθωση...

Όσο για την "κρίση πανικού", γιατί να πανικοβληθώ;
Εκτός του ότι δεν είμαι εργολάβος, έχω αγοράσει πριν ανέβουν οι τιμές, η δόση του στεγαστικού μου είναι της πλάκας και το επιτόκιό του χαμηλότερο από αυτό των προθεσμιακών μου και δεν περιμένω να τα τινάξει καμια θείτσα μου (να ζήσουν χίλια χρόνια) για να ξελασπώσω με τις λιρίτσες τους...

Πάντα φιλικά....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom