Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
Πάντως το ότι μου την πέφτουνε εργολάβοι - μεσήτες  μαζί κάτι πονηρό δείχνει.

Ρε μάγκακια σε παγκακια κοιμάστε ήδη αλλά η πεινα σας έχει δημιουργήσει παραισθήσεις
προσεχε τρικαρδε,μπορει να σου την πεφτουν απλα επειδη καταλαβαινουν οτι εισαι λαθος σε κατι που λες,ή ετσι να νομιζουν τουλαχιστον, οποτε σκεψου το λιγο ρε παιδι μου
τεσπα συνεχιστε,εγω απεχω προς το παρον,
με καλεσε ενας φιλος μου στο παγκακι του για καφε
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
:think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:
Το σκέφτομαι .................................................
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Τρίκαρδε είπες για μεσίτες και θυμήθηκα ότι δεν έχουμε ασχοληθεί περισσότερο με αυτή την συμπαθητική επαγγελματική κατηγορία πλην του Κου Ρεβύθη.
Διότι ο κλάδος έχει και άλλα μπουμπούκια.

Διαβάζω λοιπόν ότι οι ίδιοι οι μεσίτες αναγνωρίζουν ότι το επάγγελμα τους (τσπα) περνάει κρίση. Και προτείνουν φυσικά διάφορα μέτρα.
Παραθέτω λοιπόν απόσπασμα από άρθρο στο Capital όπου αναφέρονται οι διεκδικήσεις του κρίσιμου αυτού για την εθνική οικονομία κλάδου και οι προτάσεις τους για το πως θα εξέλθουμε από την κρίση της οικοδομής:

Όπως τονίζει, (ο γενικός γραμματέας του Συλλόγου Μεσιτών Αθηνών – Αττικής κ. Μπάμπης Ζεπίδης) η ελληνική κτηματαγορά θα επανακτήσει ομαλότερα τις ισορροπίες της,  αν μειωθεί ο φόρος μεταβίβασης, καταργηθεί ο φόρος υπεραξίας και ο ΦΠΑ, μειωθούν οι φορολογικοί συντελεστές, ανοίξουν οι στρόφιγγες του δανεισμού, αυξηθεί το ποσό από 20.000 σε 50.000 για διενέργεια πλειστηριασμών, καταργηθεί ο φόρος μεταβίβασης για αγορά πρώτης επαγγελματικής στέγης και μειωθούν οι αντικειμενικές αξίες.

(ολόκληρο το άρθρο: www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1058016&pg=6&pid=1059343&orderdir=asc#post_1059343]Η κρίση στο real estate απειλή για εκατοντάδες κτηματομεσιτικά[/url])


Και εγώ λέω, χα, χα, τίποτε άλλο θέλετε;
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Το ξαναλέω δεν χαίρομαι για την αναδουλειά  κανενός, ούτε για την φτώχεια του, άλλωστε φτωχός είμαι και εγώ.
Απλός κάποια επαγγέλματα τα είχαν παρακάνει και καλόμαθαν

Στο θρεντ ως εκπρόσωπος τον μεσιτών ειναι ο φίλος Κομοδίνος
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.532
Κριτικές
61
Like
42.936
Πόντοι
22.785
Το ξαναλέω δεν χαίρομαι για την αναδουλειά  κανενός, ούτε για την φτώχεια του, άλλωστε φτωχός είμαι και εγώ.
Απλός κάποια επαγγέλματα τα είχαν παρακάνει και καλόμαθαν

Στο θρεντ ως εκπρόσωπος τον μεσιτών ειναι ο φίλος Κομοδίνος
τρικ... με τι ασχολισε;;;;;;;;;
sorry ε;;;;;;;;
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Ρε αλάνια δεν κόβεται την πλάκα, το ποιός ειμαι και τι λέω το ξέρω πολύ καλά και το αναγνωρίζουνε πολλοί από το σαιτ.
Οι λαμογίες ΤΕΛΟΣ
Δεν μασάω
Όσο για το παγκάκι το βλέπω ρεζερβε από σένα.
Δοξά το Θεό , μου έδωσε να έχω μεγάλα και σοβαρά προβλήματα αλλά οικονομικά όχι.
Απο μενα αποκλειεται....για παγκακι οτι και να γινει.Οι βλακειες που εχεις γραψει στο φορουμ ειναι ανεκδιηγητες.
 

GVG

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2005
Μηνύματα
206
Like
0
Πόντοι
1
sυμφωνω απολυτα κ δυστυχως συμφωνουν πολλοι.....απ οτι βλεπω,
οποτε δεν ειναι στραβος ο γιαλος.....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Τρίκαρδε είπες για μεσίτες και θυμήθηκα ότι δεν έχουμε ασχοληθεί περισσότερο με αυτή την συμπαθητική επαγγελματική κατηγορία πλην του Κου Ρεβύθη.
Διότι ο κλάδος έχει και άλλα μπουμπούκια.

Διαβάζω λοιπόν ότι οι ίδιοι οι μεσίτες αναγνωρίζουν ότι το επάγγελμα τους (τσπα) περνάει κρίση. Και προτείνουν φυσικά διάφορα μέτρα.
Παραθέτω λοιπόν απόσπασμα από άρθρο στο Capital όπου αναφέρονται οι διεκδικήσεις του κρίσιμου αυτού για την εθνική οικονομία κλάδου και οι προτάσεις τους για το πως θα εξέλθουμε από την κρίση της οικοδομής:

Όπως τονίζει, (ο γενικός γραμματέας του Συλλόγου Μεσιτών Αθηνών – Αττικής κ. Μπάμπης Ζεπίδης) η ελληνική κτηματαγορά θα επανακτήσει ομαλότερα τις ισορροπίες της,  αν μειωθεί ο φόρος μεταβίβασης, καταργηθεί ο φόρος υπεραξίας και ο ΦΠΑ, μειωθούν οι φορολογικοί συντελεστές, ανοίξουν οι στρόφιγγες του δανεισμού, αυξηθεί το ποσό από 20.000 σε 50.000 για διενέργεια πλειστηριασμών, καταργηθεί ο φόρος μεταβίβασης για αγορά πρώτης επαγγελματικής στέγης και μειωθούν οι αντικειμενικές αξίες.

(ολόκληρο το άρθρο: www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1058016&pg=6&pid=1059343&orderdir=asc#post_1059343]Η κρίση στο real estate απειλή για εκατοντάδες κτηματομεσιτικά[/url])


Και εγώ λέω, χα, χα, τίποτε άλλο θέλετε;

Το κορακίσιο όμως 2% + 2% (μοναδική ελληνική πατέντα) + 1,5% μίζα από την τράπεζα για να της πάνε πελάτες, αδιαπραγμάτευτο...

Ρε ουστ βδέλες!
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Το ξαναλέω δεν χαίρομαι για την αναδουλειά  κανενός, ούτε για την φτώχεια του, άλλωστε φτωχός είμαι και εγώ.
Απλός κάποια επαγγέλματα τα είχαν παρακάνει και καλόμαθαν

Στο θρεντ ως εκπρόσωπος τον μεσιτών ειναι ο φίλος Κομοδίνος
φιλε μου αλλα οχι αντικειμενικε κριτη τρικαρδε εγω δεν ειμαι μεσιτης.Ειμαι πολ. μηχανικος και εχω 1 εταιρεια κατασκευαστικη που δεν εχει κανενα προβλημα, υγιεστατη, χωρις να εχει δανειστει ποτε.
Οπως σου εχει πει κ 1 συναδελφος μπορεις κ εσυ να κανεις αυτη τη δουλεια...Απλως μαλλον πιστευεις οτι θα αποτυχεις
κ γι αυτο δε τη κανεις.
 

komodino001

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
220
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Το ξαναλέω δεν χαίρομαι για την αναδουλειά  κανενός, ούτε για την φτώχεια του, άλλωστε φτωχός είμαι και εγώ.
Απλός κάποια επαγγέλματα τα είχαν παρακάνει και καλόμαθαν

Στο θρεντ ως εκπρόσωπος τον μεσιτών ειναι ο φίλος Κομοδίνος
Αν εξετασουμε τι παπαριες και ασχετοσυνες εχεις γραψει τοσο καιρο θα κλαις...
Ασε που θα σε πεταξει εξω η σπιτονοικοκυρα σου..
Εχω 1 διαμ/κι σχεδον τελειωμενο στα 750.000 ΨΗΝΕΣΑΙ?Στο Ν. Ψυχικο ειναι...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αν εξετασουμε τι παπαριες και ασχετοσυνες εχεις γραψει τοσο καιρο θα κλαις...
Ασε που θα σε πεταξει εξω η σπιτονοικοκυρα σου..
Εχω 1 διαμ/κι σχεδον τελειωμενο στα 750.000 ΨΗΝΕΣΑΙ?Στο Ν. Ψυχικο ειναι...

€ 750.000 για νέο ψυχικό πολλά δεν είναι;
(υποθέτω ότι όταν ομιλείς για διαμερισματάκι εννοείς 100 τμ παρκινγκ, αποθήκη)
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Και τι όροφο; Λάθος το είδα.

Πόσους ορόφους έχει η πολυκατοικία; Οροφοδιαμέρισμα;
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.089
Like
90
Πόντοι
866
Πάντως εγώ συμφωνώ με τον τρίκαρδο. Πρόσφατα όταν ξεκίνησαν τα tempus, έγινε χαμός με τους εργολάβους που έτρεχαν για δανειάκι.. Οι τραπεζες όμως.. (εθνική και αγροτική κυρίως που έδιναν υποτίθεται..), τους απέρριπταν αμέσως. Διότι προβλέπουν ότι ο κλάδος θα ζοριστεί στο μέλλον..
 

alfistas

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
822
Like
13
Πόντοι
6
φιλε μου αλλα οχι αντικειμενικε κριτη τρικαρδε εγω δεν ειμαι μεσιτης.Ειμαι πολ. μηχανικος και εχω 1 εταιρεια κατασκευαστικη που δεν εχει κανενα προβλημα, υγιεστατη, χωρις να εχει δανειστει ποτε.
Οπως σου εχει πει κ 1 συναδελφος μπορεις κ εσυ να κανεις αυτη τη δουλεια...Απλως μαλλον πιστευεις οτι θα αποτυχεις
κ γι αυτο δε τη κανεις.
μα ειναι η  πιο απλη απαντηση. αν νομιζεις οτι ειναι ευκολη δουλεια,και κονομας τρελα χωρις κοπο καν'την και συ. απλα μαθηματικα
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Σε αυτό το θρεντ είμαστε όλοι εργολάβοι πέτρο..Εκτός από τον τρίκαρδο και τον αχαχαχούχα οι οποίοι αν θυμάμαι καλά μένουν ακόμη στο νοίκι γιατί δεν θέλουν να τα δώσουν στους εργολάβους...

Και εννοείται ότι τους πολεμάμε διότι με αυτό το θρεντ έχουν φέρει τα πάνω - κάτω στην αγορά ακινήτων... :2funny:  :2funny:

Απορώ πώς δεν έχει βγάλει ανακοίνωση το ΤΕΕ, ο Παραδιάς, ο Καψιμάλης και ο Ρεβύθης ακόμη!  :2funny:


 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αν εξετασουμε τι παπαριες και ασχετοσυνες εχεις γραψει τοσο καιρο θα κλαις...
Ασε που θα σε πεταξει εξω η σπιτονοικοκυρα σου..
Εχω 1 διαμ/κι σχεδον τελειωμενο στα 750.000 ΨΗΝΕΣΑΙ?Στο Ν. Ψυχικο ειναι...

Κανονικά δεν θα σου απαντούσα γιατί απλά δεν ενδιαφέρομαι για χαι περιοχές, ειμαι λαικό παιδί εργατικής οικογένειας ( οι φυλακίσεις και εξορίες της οικογένειας μου ειναι για μένα ότι το πολυτιμότερο και μη εξαγοράσιμο)
Θέλω την πρωινή καλημέρα του γείτονα, το κλαμα των μωρών, τις φώνες των παιδιών, τον ΄κοινωνικο σχολιασμό" (με μέτρο) της κυρα Κατήνας. Θέλω και τον οικονομικό μεταναστη (εσωτερικοί οικονομικοί μετανάστες ειμαστε οι περισσότεροι) που έχει συστολή-ντομπροσηνη-νοικοκυροσήνη υπαρχουν κα τέτοιοι.
Θέλω την σιγή της γειτονίας του Κυριακάτικου μεσημεριού, όλα αυτά τα ανθρώπινα, όσα στον ελάχιστο βαθμό ύπάρχουν στις συγχρονες λαικές γειτονίες των μεγαλουπόλεων, τα θέλω ακόμα.
Σου απαντάω ΚΟΜΟΔΙΝΟ φίλε μου γιατί κάτι μάγκες ( οι παλιώτεροι θα τους θυμούντε) Φιντερ-Σταριστο & σια τα ίδια με σένα μου έργαφαν για να με εντυποσιάσουνε.
Α ρε γύφτοι ξυπασμένοι με το σκατό στον κώλο, κανατε ένα κόλπό και γίνατε μάγκες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom