Νέα

Παύλος Χαικάλης Μου έδιναν 2-3 εκατ. για να ψηφίσω Πρόεδρο Δημοκρατίας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα paraskeuas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 51K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.117
Like
5.778
Πόντοι
1.206
γιατί λαλήσαν τα δεκσόπουλα?

μήπως έρχεται το τέλος?

Είπες και κάτι σωστό!
Το οικονομικό τέλος της χώρας έρχεται, αν βγείτε εσείς κυβέρνηση που φαίνεται εξαιρετικά πιθανό...
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Περιμενω τοποθετηση λοπεζ στο θεμα .... τι θα επακολουθησει? εκλογες? ποιος τις παιρνει?

εγω πιστευω οτι δεν θα εκλεγει πτδ θα πάμε σε εκλογες τις οποιες ειναι πολυ πιθανο να πάρει ο συριζα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Είπες και κάτι σωστό!
Το οικονομικό τέλος της χώρας έρχεται, αν βγείτε εσείς κυβέρνηση που φαίνεται εξαιρετικά πιθανό...
Μπορεις να μου πεις με βαση ποια ποσοστά και με ποιους θα βγει το 151?
Εγω δεν βλεπω καθολου πιθανο κατι τετοιο.
Το πολύ πολύ να βγουν πρωτο κομμα με μικρη διαφορα, και μετα να ξανακανουμε εκλογες και εκει ο κοσμος να λογικευθεί και να τους ξανακάνει δευτερο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Περιμενω τοποθετηση λοπεζ στο θεμα .... τι θα επακολουθησει? εκλογες? ποιος τις παιρνει?

εγω πιστευω οτι δεν θα εκλεγει πτδ θα πάμε σε εκλογες τις οποιες ειναι πολυ πιθανο να πάρει ο συριζα.
Ωραια Μπόλντη κι εγω σου λεω ότι παιρνει 30-31% ο Συριζα και είναι πρωτο κομμα με τη ΝΔ στο 26-27%.
Και??
Με ποιον θα κανει κυβερνηση με 135 εδρες?
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Ωραια Μπόλντη κι εγω σου λεω ότι παιρνει 30-31% ο Συριζα και είναι πρωτο κομμα με τη ΝΔ στο 26-27%.
Και??
Με ποιον θα κανει κυβερνηση με 135 εδρες?

χθες αλλα έλεγες ομως  :dancing:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Ειναι πολυ πιθανο να συνεργαστει με τον Καμμενο

εγω σου ειπα και χθες συμφωνα με το παρελθον μας οταν θέλουν να ριξουν μια κυβερνηση ξεκινάνε τα σκάνδαλα
 

Panos Kassandras

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2014
Μηνύματα
335
Like
0
Πόντοι
1
images



Ωραιες εποχές...

Ο Αποστάτης Του Αποστάτη.

 

Lucent51

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
14.679
Κριτικές
36
Like
151
Πόντοι
2.046
Μπορεις να μου πεις με βαση ποια ποσοστά και με ποιους θα βγει το 151?
Εγω δεν βλεπω καθολου πιθανο κατι τετοιο.
Το πολύ πολύ να βγουν πρωτο κομμα με μικρη διαφορα, και μετα να ξανακανουμε εκλογες και εκει ο κοσμος να λογικευθεί και να τους ξανακάνει δευτερο.


Αλεξ, η χωρα δεν εχει το χρονικο περιθωριο για κατι τετοιο. Και αν συμβει αυτο, που δεν το βλεπω, Θα εχουμε βυθιστει παλι στην υφεση και θα παμε για σταση πληρωμων και εξοδο απο το ευρω.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.117
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Μπορεις να μου πεις με βαση ποια ποσοστά και με ποιους θα βγει το 151?
Εγω δεν βλεπω καθολου πιθανο κατι τετοιο.
Το πολύ πολύ να βγουν πρωτο κομμα με μικρη διαφορα, και μετα να ξανακανουμε εκλογες και εκει ο κοσμος να λογικευθεί και να τους ξανακάνει δευτερο.

Για τους 151 χρειάζεται 38% πάνω κάτω, οπότε όντως δεν τους βρίσκει.
Από την άλλη σε πρόσφατες σοβαρές σφυγμομετρήσεις η Ν.Δ. δείχνει να υπολείπεται σημαντικά...
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Η μαλακια ξερετε ποια ειναι? οτι για να πας σε εκλογες θέλεις λεφτά  :-
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
1. Ωραία δικαιολογία αυτή. Επειδή είναι αριστερός ο Σαραντάκος (που δεν είναι) αμφισβητείται η εφημερίδα του 1941.

3. Ήταν στρατόπεδο η Ακρόπολη;

5. Ναι, βέβαια. Οι Γερμανοί (ιδιαίτερα οι Γερμανοί) θα έπρεπε να κατασκευάσουν μία τέτοια είδηση για να γίνουν ανακρίσεις ή να κάνουν πιο αυστηρά τα μέτρα στην Αθήνα. Κατακτητές ήταν, ό,τι ήθελαν έκαναν.
1. Ο Νίκος Σαραντάκος γεννήθηκε στις 2 Νοεμβρίου 1959 στην Αθήνα. Γονείς του είναι ο χημικός μηχανικός και συγγραφέας Δημήτρης Σαραντάκος, Μυτιληνιός με καταγωγή από τη Μάνη και η Αγγελική Πρωτονοτάριου, χημικός και ποιήτρια με το λογοτεχνικό όνομα Κική Σαραντάκου. Συγγραφείς ήταν επίσης ο παππούς του Νίκος Δ. Σαραντάκος και η γιαγιά του Ελένη Μυρογιάννη. Έχει πτυχίο της σχολής Χημικών Μηχανικών του Μετσόβειου Πολυτεχνείου και Αγγλικής Φιλολογίας.
Έχει κάνει μεταφράσεις των βιβλίων, ανάμεσα στα οποία είναι τα:

* Αμερικανική προλεταριακή λογοτεχνία, Επιλογή
* Ο κόκκινος θερισμός, Hammett, Dashiell
* Για το έργο του Ένγκελς Ο ρόλος της εργασίας στην εξανθρώπιση του πιθήκου, Andreyev, Igor
* Τα μυστικά της παραμονής μου στη Ρωσία, Hasek, Jaroslav
λες να ειναι νεοφιλελες;

2. δεν ηταν στρατοπεδο, ειχε ομως φυλακιο, φρουρα, κλπ το λενε και οι ιδιοι οι σαντογλεζοι

3. ο κατακτητης εφαρμοζει και την προπαγανδα για να κανει αποτελεσματικοτερη και ευκολοτερη τη ζωη του
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Για τους 151 χρειάζεται 38% πάνω κάτω, οπότε όντως δεν τους βρίσκει.
Από την άλλη σε πρόσφατες σοβαρές σφυγμομετρήσεις η Ν.Δ. δείχνει να υπολείπεται σημαντικά...
3-4 μοναδες υπολείπεται, σιγα το πραγμα.

Δράττομαι της ευκαιριας να αναφερω παλι τα του εκλογικου νόμου.
Κατ' αρχην βρίσκουμε ποιο ποσοστο εμεινε εκτος βουλης. Ας πουμε ότι εμειναν κομματα που πηραν συνολικα 10% εκτος βουλης.
Διαιρουμε το 250 (οι εδρες που διανέμονται εκτος του μπονους) με το 90 (το ποσοστο των κομματων που μπηκαν στη βουλη).
Προκυπτει πηλίκο 2,77.
Πολλαπλασιάζουμε το 2,77 με το 31 (ας πουμε ότι παιρνει 31 ο συριζα). Βγαινει 86. Προσθέτουμε και το μπονους των 50 εδρων και εχουμε 136.
Την ιδια διαδικασια κανουμε και για τα υπολοιπα κομματα χωρις φυσικα το μπονους.
Ετσι π.χ. ΝΔ με 27% σημαινει 2,77 Χ 27 = 75 εδρες.
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.117
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Αλεξ, η χωρα δεν εχει το χρονικο περιθωριο για κατι τετοιο. Και αν συμβει αυτο, που δεν το βλεπω, Θα εχουμε βυθιστει παλι στην υφεση και θα παμε για σταση πληρωμων και εξοδο απο το ευρω.

Έτσι! Η πιθανή ακυβερνησία είναι χειρότερη ακόμα κι από την κυβέρνηση του Τσύριζα!
Το Bank Run θα είναι αναπόφευκτο εκτός αν ληφθούν περιοριστικά μέτρα που θα επιτείνουν την ύφεση.
Σε κάθε περίπτωση το μέλλον είναι ζοφερό! Σαν να βρισκόμαστε στην Κωνσταντινούπολη και να περιμένουμε την είσοδο του Πορθητή...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Αλεξ, η χωρα δεν εχει το χρονικο περιθωριο για κατι τετοιο. Και αν συμβει αυτο, που δεν το βλεπω, Θα εχουμε βυθιστει παλι στην υφεση και θα παμε για σταση πληρωμων και εξοδο απο το ευρω.
Όταν το λεμε όμως αυτό, καποιοι ειρωνεύονται και μας λενε καταστροφολόγους.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Ειναι πολυ πιθανο να συνεργαστει με τον Καμμενο

εγω σου ειπα και χθες συμφωνα με το παρελθον μας οταν θέλουν να ριξουν μια κυβερνηση ξεκινάνε τα σκάνδαλα
Ο Καμμενος δεν θα είναι στη βουλη. Άλλη επιλογή?
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
1. Ωραία δικαιολογία αυτή. Επειδή είναι αριστερός ο Σαραντάκος (που δεν είναι) αμφισβητείται η εφημερίδα του 1941.

3. Ήταν στρατόπεδο η Ακρόπολη;

5. Ναι, βέβαια. Οι Γερμανοί (ιδιαίτερα οι Γερμανοί) θα έπρεπε να κατασκευάσουν μία τέτοια είδηση για να γίνουν ανακρίσεις ή να κάνουν πιο αυστηρά τα μέτρα στην Αθήνα. Κατακτητές ήταν, ό,τι ήθελαν έκαναν.

για βγες εξω ρε ραμολο και πες μας αν κυματιζει η σημαια αυτη την ωρα στην ακροπολη  :uglystupid:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αρα προφανως δεν ειχαν και καποιον λογο να βαζουν δοσιλογους εκδοτες να τους λιβανιζουν και να δικαιολογούν τις πράξεις τους.
Μολαταύτα το εκαναν.
Αρα?

Γιατί έχω την εντύπωση ότι όσοι τους εκθείαζαν το έκαναν πριν από όλα για δικές τους σκοπιμότητες και για να προσκομίσουν προσωπικά οφέλη;

Οι Γερμανοί όσο και αν ήταν κατακτητές θέλαν να περάσουν μία θετική εικόνα στον πληθυσμό.

Δεν είναι τυχαίο ότι εκτελούσαν μαυραγορίτες (όπως τους λαδέμπορους που κρέμασαν στον Πειραιά).

ΤΣΠΑ, για όποιον έχει ασχοληθεί με την ιστορία της κατοχής είναι πραγματικά ανήκουστο το γεγονός οι Γερμανοί να κατασκευάσουν τέτοια είδηση ως οποιαδήποτε δικαιολογία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom