Νέα

Όλα όσα θα θέλατε να μάθετε για Ουκρανίδες μουνάρες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 18K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 36125

Επισκέπτης
διαβασε προσεκτικα και θα καταλαβεις οτι το SIRENE ειναι το Σύστημα Πληροφοριών της Σένγκεν
Μην παιζουμε με τα γραφεια  και χασουμε το δασος! Απλα φιλικα και πληροφοριακα σου λεω ξεχνα το σιρενε!!!!  Η διαγραφη πρεπει να γινει απο 2 πραγματα   απο το σενγκεν και απο τον εθνικο καταλογο ανεπιθυμητων.
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.287
Κριτικές
8
Like
2.098
Πόντοι
266
Μην παιζουμε με τα γραφεια  και χασουμε το δασος! Απλα φιλικα και πληροφοριακα σου λεω ξεχνα το σιρενε!!!!  Η διαγραφη πρεπει να γινει απο 2 πραγματα   απο το σενγκεν και απο τον εθνικο καταλογο ανεπιθυμητων.
Επειδη το 2010 το εχω δει το εργο με καποιο φιλικο προσωπο  και μπορω να σου πω ολη την διαδικασία  αν σ ενδιαφερει
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Διαγραφη απο τον καταλογο ανεπιθυμητων γινεται μονο με αιτηση αν δεν σε διαγραψουν δεν παιρνεις βιζα σε ολη την EC Δεν εχει σχεση αν περασε οι πενταετια παλη θελει αιτηση.
Για να μη το παιδευετε το θεμα ο Νυχτεριδας εχει δικιο.Μετα την 5ετια εχει δικαιομα να κανει αιτηση ξανα για βιζα αλλα στον καταλογο των ανεπιθυμητων παραμενει.Μιας φιλης μου δεν της δωσανε βιζα οι Φινλανδοι και ας ειχε 2 μαγαζια στην Πετραγκρατσκαγια αξιας εκατομυριων! (μαλλον  κατιδεν θα τους αρεσε) και της κανανε και απαγορευση για ενα χρονο μετα τον ενα χρονο παλι δεν της δινανε βιζα θυμαμαι ειχε βαλει τα κλαματα.Τωρα δεν ξερω αν υπαρχουν τοσο μαγκες δικηγοροι που να μπορουνε να σβιζουνε καποιον απο τη λιστα των ανεπιθυμητων του συστηματος μου φενεται λιγακι δυσκολο παντος .Παντος πιο απλο ειναι να αλλαξει το επιθετο και να βγαλει καινουργιο διαβατηριο και φυσικα στην ανκετα να μη δηλωσει ποιο ηταν το επιθετο της πριν.Και κατι σχετικο με το θεμα,μιλαγα χτες με μια γνωστη μου και μου ειπε οτι αν μια κοπελα ειναι παντερεμενη με Ελληνα μετα απο 5 χρονια αδειας παραμονης μπορει να κανει αιτηση για Ελληνικη υπηκοοτητα ΑΛΛΑ πρεπει να δωσει εξετασεις στην Ελληνικα γλωσσα και Ελληνικη ιστορια!Παλια δεν ηταν ετσι.Τωρα ετσι εγινε το συστημα?
 

balkanexpress77

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2013
Μηνύματα
4.739
Like
7
Πόντοι
16
μια  ουκρανη που εχει βιζα σενγκεν για ελλαδα,μπορει να περασει οδικως σαν τρανζιτ απο ρουμανια βουλγαρια?ξερει καποιος σιγουρα?
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
μια  ουκρανη που εχει βιζα σενγκεν για ελλαδα,μπορει να περασει οδικως σαν τρανζιτ απο ρουμανια βουλγαρια?ξερει καποιος σιγουρα?

Χωρις να γνωριζω σιγουρα απλα να σου πω οτι Ρουμανια και Βουλγαρια δεν ειναι στη ζωνη Σενγκεν.
 

balkanexpress77

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2013
Μηνύματα
4.739
Like
7
Πόντοι
16
Χωρις να γνωριζω σιγουρα απλα να σου πω οτι Ρουμανια και Βουλγαρια δεν ειναι στη ζωνη Σενγκεν.
ναι ρε φιλε  δεν ειναι,γι αυτο ρωταω,αν ηταν δεν θα ρωτουσα ;)
ομως πιστευω βασιμα εχουν υποχρεωση να δωσουν τρανζιτ διευλευση για ελλαδα,που ειναι σενγκεν,επιβεβαιωση ζητω απο καπιον με εμπειρια αντιστοιχη
 

Επισκέπτης
ναι ρε φιλε  δεν ειναι,γι αυτο ρωταω,αν ηταν δεν θα ρωτουσα ;)
ομως πιστευω βασιμα εχουν υποχρεωση να δωσουν τρανζιτ διευλευση για ελλαδα,που ειναι σενγκεν,επιβεβαιωση ζητω απο καπιον με εμπειρια αντιστοιχη
Ν βιζα σενγκεν ισχυει σε ολες της χωρες της ΕΕ
βιζα χωρας ΕΕ (κυπρος, Αγγλια, Βουλγαρια, Ρουμανια)που δεν είναι στη σενγκεν ΔΕΝ ισχύει για είσοδο σε χώρα που βρίσκετε στη συνθήκη σενγκεν
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Ν βιζα σενγκεν ισχυει σε ολες της χωρες της ΕΕ
βιζα χωρας ΕΕ (κυπρος, Αγγλια, Βουλγαρια, Ρουμανια)που δεν είναι στη σενγκεν ΔΕΝ ισχύει για είσοδο σε χώρα που βρίσκετε στη συνθήκη σενγκεν

Αρα με τη βιζα Σενγκεν μπορει να μπει στην Ρουμανια
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
μια  ουκρανη που εχει βιζα σενγκεν για ελλαδα,μπορει να περασει οδικως σαν τρανζιτ απο ρουμανια βουλγαρια?ξερει καποιος σιγουρα?
Πρεπει να παρει Βουλγαρικη και Ρουμανικη βιζα.Η βιζα Σενγκεν δεν ισχυει στη Ρουμανια,Βουλγαρια
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Έτσι όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι.
Η γυναίκα μου για να πάει οδικώς Μολδαβία, βγάζει βίζα (το γραφείο δηλ. ) Βουλγαρική και Ρουμάνικη.
 

Επισκέπτης
Πρεπει να παρει Βουλγαρικη και Ρουμανικη βιζα.Η βιζα Σενγκεν δεν ισχυει στη Ρουμανια,Βουλγαρια

Bulgarian government took a decision on 25 January, 2012 that until Bulgaria’s full accession to the Schengen Area, country will unilaterally apply visa-free regulations for holders of valid Schengen visas. According to the decision-

1. Holders of valid common Schengen visas may enter and stay in Bulgaria within the validity of their common Schengen visa, whereas the allowed number of entries and period of stay in Bulgaria should be equal to the permitted number of entries and period of stay on their common Schengen visa. The number of entries and days spent in Bulgaria will not be counted in the total number of entries and duration of stay permitted under their respective common Schengen visa.

2. Holders of valid common Schengen visas who have exhausted the permitted number of entries and duration of stay on their common Schengen visas will only be allowed to enter Bulgaria or the purpose of return transit.

3. Holder of valid long term visas or residence permits issued by Schengen Countries are allowed multiple entries and a period of stay in Bulgaria for up to 90 days in any six-month period from the date of the first entry.

4. The above will not apply for holders of valid short or long term visas and residence permits issued by UK, Ireland, Romania and Cyprus as these countries do not implement fully the Schengen acquis. Holder of valid short or long term visas and residence permits issued by these countries will be required to obtain Bulgarian national visas for visiting Bulgaria.
 

Επισκέπτης

**Holders of permanent residence permits, issued by member states of the European Union, may enter and reside the territory of Romania for a period of up to 90 days, within 6 months, without a Romanian visa.


Third-state nationals who must be in possession of an entry visa, are exempt from the type B transit visa obligation, hence being allowed to transit Romania within a period of maximum 5 days, under the following conditions:
If they are holders of one of the following travel documents, issued by member states of the European Union, that fully apply the provisions of the Schengen Acquis (namely: Austria, Belgium, the Czech Republic, Estonia, France, Finland, Germany, Greece, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Holland, Poland, Portugal, Spain, Slovenia, Slovakia, Sweden, Hungary, as well as Denmark, Iceland and Norway):
“uniform visa” (Schengen visa)
“long-stay visa”
“residence permit”
If they hold a valid short-stay visa, a valid long-stay visa or a valid residence permit issued by Bulgaria
If they hold a valid residence permit, issued by Switzerland and Lichtenstein

κυριε Μακη......περιεργο  :)
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765

**Holders of permanent residence permits, issued by member states of the European Union, may enter and reside the territory of Romania for a period of up to 90 days, within 6 months, without a Romanian visa.


Third-state nationals who must be in possession of an entry visa, are exempt from the type B transit visa obligation, hence being allowed to transit Romania within a period of maximum 5 days, under the following conditions:
If they are holders of one of the following travel documents, issued by member states of the European Union, that fully apply the provisions of the Schengen Acquis (namely: Austria, Belgium, the Czech Republic, Estonia, France, Finland, Germany, Greece, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Holland, Poland, Portugal, Spain, Slovenia, Slovakia, Sweden, Hungary, as well as Denmark, Iceland and Norway):
“uniform visa” (Schengen visa)
“long-stay visa”
“residence permit”
If they hold a valid short-stay visa, a valid long-stay visa or a valid residence permit issued by Bulgaria
If they hold a valid residence permit, issued by Switzerland and Lichtenstein

κυριε Μακη......περιεργο  :)
Οι τελωνιακοι των Ρουμανων ειναι λιγακι περιεργοι.Εγω που το σκεφτομουνα να παω απο Κισινιωφ λιγακι Ρουμανια ενω εχω βιζα σενγκεν ετησια στο Ρωσσικο διαβατηριο μου ειπαν οτι δεν θα με αφηναν.Το Ελληνικο δεν το ειχα παρει μαζι.Οσο για τη Σενγκεν βιζα μεχρι πριν 2 χρονια (τωρα δεν ξερω αν συνεχιζεται αυτο?) κοπελες με Ρωσσικα διαβατηρια που ειχαν Φινλανδικες βιζες δεν της αφηναν να μπουνε στην Ελλαδα οδικος μεσω Βουλγαριας.Τους αρνιονταν την εισοδο.
 

balkanexpress77

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2013
Μηνύματα
4.739
Like
7
Πόντοι
16
σχινοχαρας πρεπει να επιτρεπεται κατα 90%
βασικα λογικο ειναι,στην διευλεση για σενγκεν,να περνας τρανζιτ απο βουλγαρια κ ρουμανια χωρις κατι αλλο,αλλαο απο φινλανδια να βρεθεις ελλαδα,αν κι αυτο παραξενο μου ακουγεται,,το σενγεν ειναι για ολο το χωρο σενγκεν ,ακομα κι ελβατια που ειναι σενγκεν εκτος ΕΕ
ειμαι 90% σιγουρος,απ οτι βλεπω δεν ξερει καποιος σιγουρα,θα ρωτησω στα βουλγαρορουμανικα κ θα ενημερωσω το τι ισχτει το φορουμ,την αλλη βδομαδα
δημητρακης,οι τελωνιακοι οι ρουμανοι κανουν μαγκιες κ τετοια οταν δεν εχεις ΕΕ διαβατηριο
στους ΕΕ ειναι "κλαρινο",αρκει να μην φαινεσαι  και "χανος¨ τελειως
εαν σου κανουν προβλημα,με το ζζορι,πανω απο τα γκισε ελεγχου,εχει τηλ που παιρνεις επιτοπου κ τους γαμανε
αν δουν οτι πας να τηλεφωνησεις κι εχουν κανει μαλ..ια βαρανε προσοχες..αν φταις εσυ ομως σε κατι  βεβαια πας τουμπεκι
εχω περασει απειρες φορες κ ξερω
το ιδιο κ για τα πανια τους βουλγαρους,αλλα αυτοι γενικα μετα την ΕΕ δεν δημιουργουν θεματα
 

balkanexpress77

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2013
Μηνύματα
4.739
Like
7
Πόντοι
16
Έτσι όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι.
Η γυναίκα μου για να πάει οδικώς Μολδαβία, βγάζει βίζα (το γραφείο δηλ. ) Βουλγαρική και Ρουμάνικη.
νομιζω ειναι πλεονασμος,βεβαια προφανως εγω μιλω γαι τουριστικη βιζα 15 μερων,κι εσεις εχετε μονιμη αδεια παραμονης ,αλλα κ πλαι πιστευω οτι δεν χρειαζεται σαν τρανζιτ,,θα μαθω αμεσα στα κουλατα που εχω συντοπιτη αστυνομικο υπευθυνο
 

kostikos70

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
289
Κριτικές
2
Like
350
Πόντοι
281
εστω και καθυστερημενα nucteros kai Jimmys ΣΑΣ ευχαριστω για την απάντηση.
Αυτο με την προσκληση το ξερα κι εγω και το διαβασa στο site tou υπουργειου MFA αλλα ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ????
ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΓΙΑ ΟΥΚΡΑΝΙΑ - ΚΙΕΒΟ??
γιατι εμαθα οτι απορρίπτουν σχεδον όλες τις αιτησεις για βιζα  με προσκληση στο Κιεβο. κι κοπελα μου λεει οτι είναι χλωμο και καλυτερα ναγορασει παλι πακετο αλλά το βρισκω πολυ μαλακια να πληρωνω 700-800 ευρω ενω θα χρησιμ. μονο το αεροπορικο. Παντως πληρ. ηρθε ΗΔΗ 2 φορες ελλαδα κυριλε τουριστρια ολα καλα εχει δουλεια , ειναι 28 και φυσικα θα κανει κρατηση και για επιστροφη αφου.......θα γυρισει!!! εγω που την προσκαλω  :jerking: θεωρούμαι ο πλέον  αξιοπιστος λογω δουλειας και εισοδηματος. 
δηλαδη λετε οτι γινεται στο Κειβο με την διαδικασια της προσκλησης??
μαλιστα εγω θα παω σε 2 βδομαδες και μπορω να παω αυτοπροσωπως και στο Ελλ. προξενειο
καθε εμπειρια - πληρ. για βιζα από Ουκρανια δεκτη γιατι καιγομαστε!!!!!!!!!
 

kostikos70

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
289
Κριτικές
2
Like
350
Πόντοι
281
επισης να προσθεσω μετα απο ερωτηση πουκανα το χειμωνα στα συνορα με βουλγαρια για να παω από ελλαδα με ρωσιδα πουχε βιζα σεγκεν για ελλαδα στο Μπανσκο για σκ μουπαν οτι θέλει ξεχωριστη βιζα για βουλγαρια για να περασει συνορα που βγαινει ευκολα στο βουλγαρικο προξ. θεσ/νικης
 

balkanexpress77

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2013
Μηνύματα
4.739
Like
7
Πόντοι
16
βιζα  μονη σενγκεν βγαινει πανευκολα κιεβο οδησο  ντονιετσκ κι οπου αλλου,με κοστος 300ε, μουλτι με 500-600ε
αν καιγεσαι οπως καταλαβα δωστα κ τελειωσες ;) ;) ;)...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom