Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 392
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159
OP
OP
K

kamenosentelws

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
529
Κριτικές
3
Like
103
Πόντοι
6
Τι ακριβώς πάει καλά; εγώ διαβάζω οι Έλληνες χρωστούν 100 δις στην εφορία και 43 δις στον εφκα. Να πάμε τώρα και πούμε για τις κατασχέσεις ακινήτων;;;;;Τα πράγματα θα χειροτερέψουν στο μέλλον όσοι τυχεροί πάρουν σύνταξη θα είναι πενιχρή και η ακρίβεια θα έχει τσακίσει τον μέσο Έλληνα.Τα τιμολόγια τού ρεύματος φέτος άλλαξαν και όποιος χάνει την ημερομηνία πληρωμής θα σκάει τα διπλά για κάθε κιλοβατωρα.
Το βλέπεις αυτό γύρω σου;

Βλέπεις τον κόσμο να πεινάει και να μην έχει για να βγάλει το μήνα;
 

Ninja Gr

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
66
Like
241
Πόντοι
20
Το βλέπεις αυτό γύρω σου;

Βλέπεις τον κόσμο να πεινάει και να μην έχει για να βγάλει το μήνα;
Στην επαρχία που ζω εγώ το βλέπω. Τώρα αν κάποιοι ζουν ζωαρα και δεν πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους αυτό είναι άλλη δουλειά και σίγουρα αυτή η κατάσταση δεν θα πάει για πολύ καιρό.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.604
Πόντοι
736
Τι ακριβώς πάει καλά; εγώ διαβάζω οι Έλληνες χρωστούν 100 δις στην εφορία και 43 δις στον εφκα. Να πάμε τώρα και πούμε για τις κατασχέσεις ακινήτων;;;;;Τα πράγματα θα χειροτερέψουν στο μέλλον όσοι τυχεροί πάρουν σύνταξη θα είναι πενιχρή και η ακρίβεια θα έχει τσακίσει τον μέσο Έλληνα.Τα τιμολόγια τού ρεύματος φέτος άλλαξαν και όποιος χάνει την ημερομηνία πληρωμής θα σκάει τα διπλά για κάθε κιλοβατωρα.
Αυτό με την διπλή κιλοβατώρα τώρα το ακούω , και η φάση είναι οτι τυχαίνει καμιά φορά και αργούνε να έρθουν οι λογαριασμοί σε φάση να έρχεται ο λογαριασμός και την επόμενη μέρα να λήγει ...
 
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
267
Πόντοι
21
πιστεύω ότι πάει καλά για συγκεκριμένα άτομα, όπως άτομα που βρήκαν κάποιες επιχειρήσεις ή εισοδήματα έτοιμα.

Επίσης, υπάρχουν άτομα που ξέρουν κάποια πολύ συγκεκριμένη τέχνη και έχουν μια μικρή επιχειρησούλα (π.χ. μπαρμπέρηδες) ή χτυπάνε καλούς μισθούς (π.χ. μάγειρες). Αυτοί μπορούν να είναι ανεξάρτητοι και να την "βγάζουν" οριακά.

Δεν πάει καλά όμως για κάποιον που είναι 20αρης, 30αρης και είναι στο μεροκάματο. Προσωπικά δουλεύω σεζόν και ό,τι μόνιμη δουλειά (12μηνη) μου έχει προταθεί μου λένε για 667 καθαρά μηνιάτικο. Για μια γκαρσονιέρα αξιοπρεπής μονόχωρη εδώ που είμαι θέλεις 400 για πλάκα. Τους ρίχνω άκυρο για τέτοιες σκατοδουλειές γιατί μένω ακόμη με τους δικούς μου. Αν δεν μου βγουν κάποιες επαγγελματικές κινήσεις που περιμένω να κάνω μέχρι το 2025 και σε αυτή την φάση δεν εξαρτώνται από εμένα, νομίζω ότι θα πρέπει να φύγω έξω...
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.117
Κριτικές
10
Like
1.556
Πόντοι
506
πιστεύω ότι πάει καλά για συγκεκριμένα άτομα, όπως άτομα που βρήκαν κάποιες επιχειρήσεις ή εισοδήματα έτοιμα.

Επίσης, υπάρχουν άτομα που ξέρουν κάποια πολύ συγκεκριμένη τέχνη και έχουν μια μικρή επιχειρησούλα (π.χ. μπαρμπέρηδες) ή χτυπάνε καλούς μισθούς (π.χ. μάγειρες). Αυτοί μπορούν να είναι ανεξάρτητοι και να την "βγάζουν" οριακά.

Δεν πάει καλά όμως για κάποιον που είναι 20αρης, 30αρης και είναι στο μεροκάματο. Προσωπικά δουλεύω σεζόν και ό,τι μόνιμη δουλειά (12μηνη) μου έχει προταθεί μου λένε για 667 καθαρά μηνιάτικο. Για μια γκαρσονιέρα αξιοπρεπής μονόχωρη εδώ που είμαι θέλεις 400 για πλάκα. Τους ρίχνω άκυρο για τέτοιες σκατοδουλειές γιατί μένω ακόμη με τους δικούς μου. Αν δεν μου βγουν κάποιες επαγγελματικές κινήσεις που περιμένω να κάνω μέχρι το 2025 και σε αυτή την φάση δεν εξαρτώνται από εμένα, νομίζω ότι θα πρέπει να φύγω έξω...
Εαν σχεδιαζεις εξωτερικο καλο ειναι να προετοιμαστεις, επισης μη το αφησεις να μακραινει επειδη θα το ακυρωσεις.
Η ζωη στη Ελλαδα σε βαλτωνει, σε κοιμιζει, ειδικα εαν δεν κανεις κατι ειναι αρρωστια
 
OP
OP
K

kamenosentelws

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
529
Κριτικές
3
Like
103
Πόντοι
6
Πάντως γίνεται της πουτανας με τις ανακαινίσεις. Δεν βρισκεις μάστορα ούτε για πλάκα.

Πέφτει τρελό χρήμα στην αγορά ακινήτων.
 
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
267
Πόντοι
21
Εαν σχεδιαζεις εξωτερικο καλο ειναι να προετοιμαστεις, επισης μη το αφησεις να μακραινει επειδη θα το ακυρωσεις.
Η ζωη στη Ελλαδα σε βαλτωνει, σε κοιμιζει, ειδικα εαν δεν κανεις κατι ειναι αρρωστια
σε ευχαριστώ για την επισήμανση, έχεις δίκιο! περιμένω βέβαια μέχρι καλοκαίρι του 2025 κάποιες εξελίξεις που σχετίζονται με τον τομέα σπουδών μου (εξωτερικό οι σπουδές μου δεν "μετράνε"). Αν και αυτά δεν βγουν μετά δεν έχω κάτι άλλο να περιμένω...
 

funkyxxxxx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.534
Κριτικές
1
Like
3.103
Πόντοι
456
Το βλέπεις αυτό γύρω σου;

Βλέπεις τον κόσμο να πεινάει και να μην έχει για να βγάλει το μήνα;
Ναι, εγω βλεπω, και εχω γνωστους που ζοριζονται παρα πολυ. και ελευθεροι και παντρεμενοι με1-2 παιδια.
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Κριτικές
1
Like
711
Πόντοι
96
Ανοίγω αυτό το θέμα για να δούμε λίγο τι γίνεται με την οικονομική μας κατάσταση.

Ο κόσμος που λέει πως δεν έχει χρήματα να περάσει το μήνα, φαίνεται να μειώνεται. Τα μαγαζιά είναι γεματα και πλέον βρίσκεις τραπέζι μόνο με κράτηση.

Δεν το πάω στο πολιτικό, ουτε ψήφισα (Ούτε θα ψηφίσω) Μητσοτάκη.

Απλά ήθελα να δω πως τα πάτε με τα οικονομικά σας. Εγώ προσωπικά βλέπω βελτίωση μιας και πήρα και αύξηση και βλέπω πως μετά από αφαίρεση ενοικίου και λοιπών εξόδων, μου μένουν περισσότερα στην άκρη.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Να προσθέσω πως δεν βρίσκεις και δωμάτιο σε τριήμερα, ουτε για πλάκα. Και δεν μιλάω για νησιά που γεμίζουν από τουρίστες το καλοκαίρι.
Αύξηση πήρες ένα 50αρικο να φανταστώ καυλιαρη;
 

funkyxxxxx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.534
Κριτικές
1
Like
3.103
Πόντοι
456
Πάντως γίνεται της πουτανας με τις ανακαινίσεις. Δεν βρισκεις μάστορα ούτε για πλάκα.

Πέφτει τρελό χρήμα στην αγορά ακινήτων.
Αυτο το εχω ξανακουσει και δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει ..
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
1
Like
6.844
Πόντοι
1.056
Μαλακες σας εχει καψει το μυαλο η τηλεοραση και το ιντερνετ!

Μακαρι καποιος να ειναι καλυτερα οικονομικα εστω και λιγα επανω.

Ομως το οτι υπαρχει πληροτητα στα χοτελ,στα φαγαδικα,στα κτελ δεν μου λεει κατι πως ντε κ καλα ειναι απορροια των πολλων χρηματων π εχει ο ελληνας και λαμβανει απ την δουλεια.

Δλδ πως εχει αλλαξει το lifestyle συγκριτικα με πριν 10 χρονια δεν εχει παει κανενος το μυαλο να σκεφτει;Τα ιδια χαλαει ενας 25χρονος του 2014 τα ιδια ενας 25χρονος του 2024;

Επειδη βαριεμαι να γραφω,απο που να το πιασω;Απ το οτι τα "insta" εχουν μπει τοσο στη ζωη μας,που αν δεις ενα γαματο βιντεο απο καφε στο Ανηλιο Μετσοβου,θα ξεκινησεις απο Αθηνα να πας για τις φωτογραφιες κ μονο,πραγμα που δεν θα κανες με τιποτα το 2014;

Τοτε σκεφτοσουν για αγορα διαμερισματος να σωσεις τα 250€ ενοικιο,ενω σημερα με 400€ ενοικιο ουτε καν μπορεις να φανταστεις να πληρωνεις ενα διαμερισμα;

Οτι υπαρχουν χωρια οργανωμενα που κανουν καλη διαφημιση με φουλ πληροτητα και τα διπλανα ειναι αδεια;Αρα υπαρχει ή δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα;

Οτι πλεον βλεπεις για να γαμησεις μπαζακια 100-130€/μισαωρο ενω το 2014 θα γαμουσες το πιο τοπ εσκορτ ;

Αυτα;Δεν υπολογιζονται;

Τα μη ινσταγκραμικα χωρια που εχουν ερημωσει...τα αγορια που γινονται ολο και περισσοτερο πουσταρια φοβουνενοι μη σπασουν τα νυχακια,τα κοριτσια που εχουν παλαβωσει με τα γατια,υπηρχαν αυτα 10 χρονια θα πω εγω πριν,οχι πιο πολλα!
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.117
Κριτικές
10
Like
1.556
Πόντοι
506
σε ευχαριστώ για την επισήμανση, έχεις δίκιο! περιμένω βέβαια μέχρι καλοκαίρι του 2025 κάποιες εξελίξεις που σχετίζονται με τον τομέα σπουδών μου (εξωτερικό οι σπουδές μου δεν "μετράνε"). Αν και αυτά δεν βγουν μετά δεν έχω κάτι άλλο να περιμένω...
Γερμανια υπαρχουν αρκετα μεταπτυχιακα στα αγγλικα, εαν ερθει λιγο προετοιμασμανος με τα γερμανικα μπορεις να τα μαθεις σε πολυ καλο βαθμο.
Εαν νομιζεις οτι το πτυχιο δεν μετραει ψαξε ενα μεταπτυχιακο σε παρομοια κατευθυνση αλλα με κατι αλλο. Εαν εχεις τελειωσει φιλοσοφικη πχ ισως πχ την διαφημιση/marketing. Δεν ξερω ρωτα στο φορουμ για ιδεες. Εαν ερθεις με μεταπ
εχεις μεγαλες πιθανοτιτες, αναλογα την περιοχη να βρεις χωρο να μινεις και μαλιστα πολλες πιθ, ειναι το #1 προβλημα.
 

funkyxxxxx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.534
Κριτικές
1
Like
3.103
Πόντοι
456
Μαλακες σας εχει καψει το μυαλο η τηλεοραση και το ιντερνετ!

Μακαρι καποιος να ειναι καλυτερα οικονομικα εστω και λιγα επανω.

Ομως το οτι υπαρχει πληροτητα στα χοτελ,στα φαγαδικα,στα κτελ δεν μου λεει κατι πως ντε κ καλα ειναι απορροια των πολλων χρηματων π εχει ο ελληνας και λαμβανει απ την δουλεια.

Δλδ πως εχει αλλαξει το lifestyle συγκριτικα με πριν 10 χρονια δεν εχει παει κανενος το μυαλο να σκεφτει;Τα ιδια χαλαει ενας 25χρονος του 2014 τα ιδια ενας 25χρονος του 2024;

Επειδη βαριεμαι να γραφω,απο που να το πιασω;Απ το οτι τα "insta" εχουν μπει τοσο στη ζωη μας,που αν δεις ενα γαματο βιντεο απο καφε στο Ανηλιο Μετσοβου,θα ξεκινησεις απο Αθηνα να πας για τις φωτογραφιες κ μονο,πραγμα που δεν θα κανες με τιποτα το 2014;

Τοτε σκεφτοσουν για αγορα διαμερισματος να σωσεις τα 250€ ενοικιο,ενω σημερα με 400€ ενοικιο ουτε καν μπορεις να φανταστεις να πληρωνεις ενα διαμερισμα;

Οτι υπαρχουν χωρια οργανωμενα που κανουν καλη διαφημιση με φουλ πληροτητα και τα διπλανα ειναι αδεια;Αρα υπαρχει ή δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα;

Οτι πλεον βλεπεις για να γαμησεις μπαζακια 100-130€/μισαωρο ενω το 2014 θα γαμουσες το πιο τοπ εσκορτ ;

Αυτα;Δεν υπολογιζονται;

Τα μη ινσταγκραμικα χωρια που εχουν ερημωσει...τα αγορια που γινονται ολο και περισσοτερο πουσταρια φοβουνενοι μη σπασουν τα νυχακια,τα κοριτσια που εχουν παλαβωσει με τα γατια,υπηρχαν αυτα 10 χρονια θα πω εγω πριν,οχι πιο πολλα!
Επιδιωκουν να ειναι κερδοφοροι με την μειοψηφια.
Καποιοι επαγγελματικοι κλαδοι ειναι.
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
1
Like
6.844
Πόντοι
1.056
Πάντως γίνεται της πουτανας με τις ανακαινίσεις. Δεν βρισκεις μάστορα ούτε για πλάκα.

Πέφτει τρελό χρήμα στην αγορά ακινήτων.
Εγω εχω φαει τουλαχιστον απο δυο "εργολαβους" πιστολι σ αυτην την αγορα ακινητων.

(Μικρο βεβαια,μιας που πλεον κοβω αμεσως τον βραχνα,τυπου αν δεν μου δωσεις τ απογευμα τα λεφτα,αυριο δεν παταω στην δουλεια)
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.527
Κριτικές
62
Like
45.235
Πόντοι
9.297
Ποια μαγαζιά ε οι ναι γεμάτα τα μπουζούκια? Οι νεοδημοκρατες πάντα είχαν και θα έχουν λέφτά. Τι σημαίνει αυτό? Οτι είναι καλά?
Ναι..ενώ οι ΠΑΣΟΚοι και Συριζαιοι ζουν με φαγητό από συσσίτια .
Που ζεις;
 
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
267
Πόντοι
21
Γερμανια υπαρχουν αρκετα μεταπτυχιακα στα αγγλικα, εαν ερθει λιγο προετοιμασμανος με τα γερμανικα μπορεις να τα μαθεις σε πολυ καλο βαθμο.
Εαν νομιζεις οτι το πτυχιο δεν μετραει ψαξε ενα μεταπτυχιακο σε παρομοια κατευθυνση αλλα με κατι αλλο. Εαν εχεις τελειωσει φιλοσοφικη πχ ισως πχ την διαφημιση/marketing. Δεν ξερω ρωτα στο φορουμ για ιδεες. Εαν ερθεις με μεταπ
εχεις μεγαλες πιθανοτιτες, αναλογα την περιοχη να βρεις χωρο να μινεις και μαλιστα πολλες πιθ, ειναι το #1 προβλημα.
μέσα έπεσες, φιλοσοφική. Δεν σκέφτομαι η αλήθεια είναι κάποιο 2ο μεταπτυχιακό, γίνομαι και 30 του χρόνου
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
1
Like
6.844
Πόντοι
1.056
μέσα έπεσες, φιλοσοφική. Δεν σκέφτομαι η αλήθεια είναι κάποιο 2ο μεταπτυχιακό, γίνομαι και 30 του χρόνου
Φιλικη συμβουλη,γινε "ανταγωνιστικος" για το εξω περιβαλλον,διοτι η ελλαδα γινεται "Κολομβιανη"

Ή που θα χεις κονε για να σε χωσουν εκει που θες ή π θα πεινας κ θα αναθεματιζεις τον Κουλη κ τις διαπλοκες του
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.889
Πόντοι
3.846
Είσαι μάλλον μικρός για να θυμάσαι τι γινόταν με τους πασοκους(νυν συριζαιους) το 90.
Τι ασχολείσαι με τον Αλβανό φίλε.
Δε βλέπεις ότι είναι καθυστερημένος και ζεί εκτός πραγματικότητας;
Νομίζει ότι ιποιος βγάζει χρήματα και έχει καλή δουλειά είναι ΝΔ, όλες οι Ελληνίδες είναι άσχημες και όλοι οι Έλληνες τεμπέληδες.
Κατά τα άλλα ζητάει συμβουλές για δουλειές, τη στιγμή που θάβει τους πάντες στην Ελλάδα.
Ένα σκουπίδι είναι και δεν αξίζει καμία προσοχή.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.073
Πόντοι
3.846
Αυτή την περίοδο σπρώχνεται πολύ μαύρο χρήμα από το φόβο ότι σε λίγο δε θα γίνονται συναλλαγές με μετρητά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχουν γίνει πολλές αγορές σε αυτοκίνητα καινούρια και ακίνητα.
Τα ενοίκια έχουν ανέβει, κάτι που σημαίνει ότι ο κόσμος έχει να πληρώσει.
Ανεργία εξακολουθεί να υπάρχει και μακροχρόνια άνεργοι υπάρχουν, από την άλλη βέβαια οι νέοι δε θέλουν χειρωνακτικές εργασίες και τρέχουν όλοι για τις δουλειές γραφείου.
Τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα έχουν ανέβει πολύ σε τιμή, αυτό βέβαια δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.
Επίσης ζούμε την περίοδο μετά την καραντίνα όπου κινήθηκε πολύ λίγο χρήμα και τώρα ο κόσμος θέλει και να ψωνίσει και να ταξιδέψει και να βγει. Αυτό θα εξασθενήσει όσο προχωράμε.
Η οικονομία καλά πάει αλλά θα παρουσιάσει μία κάμψη όταν σταθεροποιηθεί. Κάτι η ακρίβεια κάτι ο κλοιός που σφίγγει γύρω από τους ελεύθερους επαγγελματίες, κάτι τα καινούρια τιμολόγια στο ρεύμα θα έχουμε ίσως μία κάμψη στο 2024. Επίσης αν συνεχιστεί η ξηρασία θα φανεί η ζημιά στις αγροτικές περιοχές. Ο θεσσαλικός κάμπος τον ήπιε από τη βροχή, Κρήτη μεγάλη πτώση στην παραγωγή.
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom