Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 392
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Και στη Αφρική ένα δέκα τα εκατό κάνει ζωαρα, αυτοί που είναι γύρω από τις δεξιές χουντες που έχει συνήθως η αφρικη.. Άρα σύμφωνα με τους νουδουλουσ.. Στην αφρικη κάνουν ζωαρα.. Ρεκόρ ανάπτυξης και ετσι..
Τύπε

Απλά πήγαινε στην Αφρική και μετά μίλα
 

ypotaktikos97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Απρ 2023
Μηνύματα
1.314
Κριτικές
22
Like
7.198
Πόντοι
3.446
Πιστεύω οτι οι περισσότεροι είμαστε (λίγο ή πολύ) καλύτερα σε σχέση με λιγα χρόνια πριν . Και ειναι λογικο αυτό αν σκεφτείς οτι περάσαμε μια δεκαετία με 3 μνημόνια, capital control, πανδημία , lockdown, μέτρα περιορισμών κλπ. Βέβαια και τώρα έχουμε τεράστιο πρόβλημα την ακρίβεια που ειναι σχεδόν στα πάντα, που αν δεν την είχαμε , εννοείται θα ήμασταν σαφώς ακομα καλύτερα .
Φυσικά δεν συγκρίνουμε εποχες προ του 2010 οπως γράψατε σωστά καποιοι. Αυτά όσοι τα ζήσατε ήσασταν τυχεροί , εμείς οι νεότεροι ούτε στα όνειρα μας δεν θα τα δούμε αυτά. :confused:
Για την πληρότητα σε μαγαζιά, , ξενοδοχεία, θέατρα κλπ τα έχουμε πει. Στην Αθήνα πχ των 3 εκ κατοικων, δεν γινεται να μην γεμίζουν , ακομα και ένα μικρό ποσοστό να βγει οσων εχουν , θα γεμίσουν. Οπως και το να γεμίζουν ένα τριήμερο δημοφιλείς προορισμοί δεν μου λέει κάτι. Δεν ειναι κριτήρια αυτό για μένα.
Για μένα κριτήριο ειναι μόνο το εισόδημα που μπαίνει στο σπίτι μας και αυτό που μας μένει αν βγάλουμε τα έξοδα μας, λογαριασμούς , ενοικια, δάνεια , οτι έχει ο καθένας. Επίσης κριτήριο για μένα ειναι η ανεργία , οι θέσεις εργασίας, οι μισθοί, τα ληξιπρόθεσμα χρέη και αν μειώνονται ή αυξάνονται μερα με την μέρα , αν τα βγάζεις πέρα ολο τον μήνα ή αν ξεμένεις στις 15 του μήνα . Και φυσικά τεράστιο κριτήριο για μένα ειναι ο πληθυσμός της χώρας , αν δηλαδή ο κόσμος μπορεί και κάνει παιδιά , η αν γερνάμε χρόνο με τον χρόνο. :undecided-old:
 
Τελευταία τροποποίηση:

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.187
Κριτικές
2
Like
2.703
Πόντοι
456
Με 3Κ ζεις άνετα, αλλά όχι σαν βασιλιάς. Καταλαβαίνω ότι το λες μεταφορικά, αλλά μπορεί κάποιος να θέλει να ζει σε ένα vip style και τότε τα 3Κ δεν φτάνουν.
Τυπε αν δεν εχεις 100 μυρια στην τραπεζα και να ζεις αραχτος στο γιοτ σου τα ιδια σκατα ειναι
Τι 800 ευρω, τι 2000, τι 5000, τι 10000
Σκλαβος εισαι του κεφαλαιου καθε μερα δουλεια. Wageslave που λενε και στο Αμερικα
Το μονο που αλλαζει ειναι λιγο καλυτερο σπιτι και αμαξι
Τριχες κατσαρες
 

Kavouras13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2016
Μηνύματα
287
Κριτικές
9
Like
646
Πόντοι
301
Πήγα στο Attica τα Χριστούγεννα. Σε μια φίρμα που όλα σχεδόν τα ρούχα κάνουν από 100 ευρώ και πάνω.
Η πωλήτρια μου πε ότι τα έχουν πάρει όλα και έχει νούμερα μόνο από xxl και πάνω.
Έγινε χαμός από ψώνια στις γιορτές. Λεφτά υπάρχουν - δεν έχω καμία αμφιβολία.
Ποιοι, πώς και για πόσο θα τα βγάζουν δεν ξέρω. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τον τουρισμό και το real estate.
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
1
Like
6.844
Πόντοι
1.056
Πήγα στο Attica τα Χριστούγεννα. Σε μια φίρμα που όλα σχεδόν τα ρούχα κάνουν από 100 ευρώ και πάνω.
Η πωλήτρια μου πε ότι τα έχουν πάρει όλα και έχει νούμερα μόνο από xxl και πάνω.
Έγινε χαμός από ψώνια στις γιορτές. Λεφτά υπάρχουν - δεν έχω καμία αμφιβολία.
Ποιοι, πώς και για πόσο θα τα βγάζουν δεν ξέρω. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τον τουρισμό και το real estate.
Τυπε ζουσες το 2009;

Τοτε που ελεγε ο Καραμνλης πως θα ρθει πουτσα κ ο ΓΑΠ λεφτα υπαρχουν;Τα ιδια γινοταν.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
15% πάνω η οικοδομική δραστηριότητα... Συν τις ανακαινίσεις... Δεν υπάρχουν μάστορες ούτε εργάτες
Και τα περισσότερα που χτίζονται είναι πουλημένα ήδη..
Καφέ εστιατόρια πήγαν πατητα στις γιορτές

Δεν μας τρέχουν από τα μπατζακια σίγουρα αλλά δεν υπάρχει και η αβεβαιότητα του παρελθόντος, οπότε οι περισσότεροι δεν το σκέφτονται δίπλα να κάνουν κάποιο έξοδο.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Ενα χρεος σε πιστωτικες της ταξης των 10.000 ευρω με επιτοκιο 18%, σημαινει 1800 ευρω ετησιους τοκους, η 150 ευρω το μηνα

Πριν 15 χρονια η μιση Ελλαδα ειχε τουλαχιστον ενα 10χιλιαρο χρεος σε πιστωτικες, καποιοι πολυ περισσοτερα

Αυτα πλεον δεν υπαρχουν. Ολα αυτα τα λεφτα που πηγαιναν σε τοκους πιστωτικων, πηγαινουν πλεον σε καταναλωση. Και αυτο φαινεται

Εγινε ΤΕΡΑΣΤΙΑ αναπροσαρμογη των δανειακων υποχρεωσεων ολοκληρης της χωρας την τελευταια 10ετια. Μιλαμε για παρα πολλα δις ευρω. Χρεη χαριστηκαν, κουρευτηκαν, εξοφληθηκαν, ρυθμιστηκαν με χαμηλα επιτοκια, διαγραφηκαν. Παρα πολλα δις που πηγαιναν σε δοσεις-τοκους, πλεον πηγαινουν σε μαρκετ, δεη, βενζινες, σουβλακια, διανυκτερευσεις, ψωνια σε αττικα, κλπ
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.527
Κριτικές
62
Like
45.236
Πόντοι
9.297
Τι ασχολείσαι με τον Αλβανό φίλε.
Δε βλέπεις ότι είναι καθυστερημένος και ζεί εκτός πραγματικότητας;
Νομίζει ότι ιποιος βγάζει χρήματα και έχει καλή δουλειά είναι ΝΔ, όλες οι Ελληνίδες είναι άσχημες και όλοι οι Έλληνες τεμπέληδες.
Κατά τα άλλα ζητάει συμβουλές για δουλειές, τη στιγμή που θάβει τους πάντες στην Ελλάδα.
Ένα σκουπίδι είναι και δεν αξίζει καμία προσοχή.
Θα έχει ενδιαφέρον να μας πει αν κάνει παρέα με Έλληνες .
 

dimitris(2)

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2020
Μηνύματα
109
Like
113
Πόντοι
1
δηλαδή κάποιοι που βγάζουν 700 το μήνα πως την βγάζουν? ήθελα νάξερα. Ο βασικός μισθός τόσο είναι για έναν νέο που ξεκινάει τώρα τα ίδια λεφτά θα παίρνει μέχρι τη σύνταξη άντε μόνο στο δημόσιο να είναι λίγο παραπάνο
 
Εγγρ.
12 Μαΐ 2022
Μηνύματα
326
Like
917
Πόντοι
81
εχουμε δει ποσοι πληστηριασμοι εγιναν το 2023 και ποσοι περιμενουν στην σειρα το 2024? το επιπεδο διαβιωσης μιας χωρας δεν μετραει απο το ποσα σαλε ειχαν κοσμο ή ποσα μπλουζακια armani πουληθηκαν τις γιορτες των χριστουγεννων μην ξεχανμε οτι οι καταθεσεις των ελληνων στις τραπεζες δεν ξεπερνουν τα 1000€ δλδ οσο ενας μεσος μισθος ή μια κουτσουρεμενη συνταξη ενος ηλικιωμενου Eurostat: Αρνητικό ρεκόρ στα ποσοστά αποταμίευσης των Ελλήνων πολιτών

η μεσαια ταξη στην ελλαδα πιεζεται αρκετα τα τελευταια χρονια και θα πιεστει ακομη περισσοτερο τα επομενα χρονια
 

Thanos73

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2023
Μηνύματα
43
Like
141
Πόντοι
0
500 ενοίκιο να δίνεις, 150 για λογαριασμούς, 250 σούπερ και άλλα 200 το αμάξι. Και να δίνεις και 300 για εξόδους. Συνολο 1400. Βαλε 1500. Αυτά για να έχεις μια νορμάλ ζωή. Με τα 3000 απλά ζεις βασιλιάς.
Αυτά μόνο σε κανένα χωριό γιατί 150 για λογαριασμόυς το βλέπω λίγο μιας και ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι 150 από μόνος του , οπότε τα 1500 ευρώ φτάνουν μόνο για 10-15 μέρες μετά πίνα
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.964
Κριτικές
5
Like
8.080
Πόντοι
2.306
Θες πάνω από 3 χιλιάρικα το μήνα για νορμάλ ζωή
Είσαι μέγας οικονομολόγος τύπε
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αυτά μόνο σε κανένα χωριό γιατί 150 για λογαριασμόυς το βλέπω λίγο μιας και ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι 150 από μόνος του , οπότε τα 1500 ευρώ φτάνουν μόνο για 10-15 μέρες μετά πίνα
Πίνα κολάδα;
 
Εγγρ.
12 Μαΐ 2022
Μηνύματα
326
Like
917
Πόντοι
81
Αυτά μόνο σε κανένα χωριό γιατί 150 για λογαριασμόυς το βλέπω λίγο μιας και ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι 150 από μόνος του , οπότε τα 1500 ευρώ φτάνουν μόνο για 10-15 μέρες μετά πίνα
ΠΕΙΝΑ ΠΕΙΝΑ ΠΕΙΝΑ στα υπολοιπα εχεις απολυτο δικιο και τωρα με το ψηφιακο € θα στα περνουν κατευθειαν μεσα απο τον λογαριασμο σου σου αρεσει δεν σου αρεσει
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
1
Like
6.844
Πόντοι
1.056
15% πάνω η οικοδομική δραστηριότητα... Συν τις ανακαινίσεις... Δεν υπάρχουν μάστορες ούτε εργάτες
Και τα περισσότερα που χτίζονται είναι πουλημένα ήδη..
Καφέ εστιατόρια πήγαν πατητα στις γιορτές

Δεν μας τρέχουν από τα μπατζακια σίγουρα αλλά δεν υπάρχει και η αβεβαιότητα του παρελθόντος, οπότε οι περισσότεροι δεν το σκέφτονται δίπλα να κάνουν κάποιο έξοδο.
Τυπε ποσων ετων εισαι;

Μαστορες σου εγγυωμαι πως υπαρχουν,απλα θελουν να πληρωθουν.

Μαστορες δεν υπαρχουν γιατι αρχιζουν οι "εργολαβοι-μηχανικοι" να λεν ξερεις ποσο ειναι το μεροκαμματο;Κ συ ζητας τοσα;Που ζεις;

Ναι μα εσυ μ λες 50€ μεροκαμματο χωρις να χεις την υποχρεωση ασφαλισης,αφου την πληρωνω εγω.
 

Thanos73

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2023
Μηνύματα
43
Like
141
Πόντοι
0
Εργασιακα εχει βελτιωθει η κατασταση καπως. Οικονομικα οχι τοσο, λογω ακριβειας, ομως το καλο ειναι πως εχουν μειωθει γενικα τα χρεη προς τραπεζες. Πριν 10 χρονια η μιση Ελλαδα ηταν τιγκαρισμενη σε δανεια και πιστωτικες
Φίλε δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, εργασιακά η δουλειά έχει αυξηθεί καί οι μισθοί είναι του 2006.με ότι αυτό συνεπάγεται η ακρίβεια έχει ξεφύγει.ενω τα χρέη σε τράπεζες καλά πάνε οι πλειστηριασμοί έχουν αυξηθεί καί οι τράπεζες πλέον δίνουν ποιστοτικες κάρτες σε όποιον δεν χρωστάει για να μπει και αυτός στο λούκι
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.243
Like
3.503
Πόντοι
1.706
μέσα έπεσες, φιλοσοφική. Δεν σκέφτομαι η αλήθεια είναι κάποιο 2ο μεταπτυχιακό, γίνομαι και 30 του χρόνου
Μπορείς να γίνεις εκπαιδευτής. Δεν ξέρω για Ελλάδα, αλλά στο εξωτερικό η έννοια του «εκπαιδευτή» είναι αποσυνδεδεμένη από το αντικείμενο εκπαίδευσης. Ακολουθείς μία εκπαίδευση για να γίνεις εκπαιδευτής, δηλ. να μάθεις τις παιδαγωγικές μεθόδους για να μεταδίδεις τη γνώση. Όσο για το αντικείμενο μπορείς να εκπαιδευτείς μετά σε κάτι πχ να διδάσκεις excel, videoedition κλπ ή σε τίποτα. Πολλές εταιρείες δεν ζητάνε αντικείμενο, διότι έχουν το δικό τους. Ας πούμε μια εταιρεία κατασκευάζει λογισμικό και θέλει κάποιον να το πλασάρει στο κοινό της. Μία άλλη θέλει εκπαιδευτές για μαθήματα εξ αποστάσεως, όπου η ίδια έχει φτιάξει την εκπαιδευτική σειρά ή έχει την ύλη και σε θέλει να την οργανώσεις σε μαθήματα, επειδή ως εκπαιδευτής ξέρεις τον τρόπο.
Η education industry από την εποχή του covid και μετά ανεβαίνει συνεχώς και υπάρχει μέλλον. Μπορείς να δουλέψεις είτε σε εταιρεία είτε freelancer.
 
Εγγρ.
12 Μαΐ 2022
Μηνύματα
326
Like
917
Πόντοι
81
Τυπε ποσων ετων εισαι;

Μαστορες σου εγγυωμαι πως υπαρχουν,απλα θελουν να πληρωθουν.

Μαστορες δεν υπαρχουν γιατι αρχιζουν οι "εργολαβοι-μηχανικοι" να λεν ξερεις ποσο ειναι το μεροκαμματο;Κ συ ζητας τοσα;Που ζεις;

Ναι μα εσυ μ λες 50€ μεροκαμματο χωρις να χεις την υποχρεωση ασφαλισης,αφου την πληρωνω εγω.
τωρα με το ψηφιακο € και ΑΠΟΛΥΤΗ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ θα φερνεις υδραυλικο και θα σου λεει για να φτιαξω το καζανακι θελω 200€ και για τοποθετηση βρυση θελω 100€ την ωρα και δεν θα εχει μαυρα και μαλακιουλες και κοψε μου κατι τις να τα βολεψουμε και οι 2 η φρατζολα το ψωμι θα παει πανω απο 5€ και οι αυξησεις στους μισθους θα ειναι δεν θα ειναι 2%-2,5% τα σαλε ομως παλι θα ειναι γεματα παλι τα μπουζουκια θα εχουν ξωβυζες και χαζομουνες παλι θα εχουμε ρυθμους αναπτυξης 5%-6%-7% αλλα για να φτιαξεις μια βρυση θα θελεις μισο μισθο
 

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
827
Like
1.782
Πόντοι
206
συναγωνιστες δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά πλέον με την ακρίβεια που υπάρχει δεν φτουρανε τα λεφτά πλέον όσο καλά και να αμοίβεται κάποιος , τα πράγματα έχουν ξεφύγει πέραν από την λογική με βάση το μισθό του μεσου έλληνα είμαστε ποιο ακριβή χώρα και από την Νέα Υόρκη .
σε λίγο θα βγούμε σύγφρου με περούκα να δώσουμε κωλο .
ειδικα άμα έχεις και παιδιά πραγματικά δεν ξέρω πως την βγάζουν
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom