Νέα

Ο αντιγερμανισμός και οι μύθοι που τον τροφοδοτούν

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jaygatsby
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 236
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.699
Κριτικές
90
Like
36.243
Πόντοι
25.467
Κάποιοι από εμάς παλεύουμε για να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις αυτής της ιδιότητας.

Μπορείς και εσύ, προσπάθησε.


Τις "απαιτήσεις" αυτής της ιδιότητας, τις μαθαίνουμε μέσω "κοινωνικοποίησης" που δεχόμαστε.
 
OP
OP
jaygatsby

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86

Επισκέπτης
Ειναι αδικος κατα μεγαλο ποσοστο.

Γιατί είμαι άδικος?
Επειδή έγραψα πως αυτός ο αντιγερμανισμός δεν είναι 100% άδικος? Δεν έγραψα πουθενά πως για το σημερινό χάλι φταίνε 100% οι Γερμανοί. Το ότι έβαλαν το χεράκι τους όμως δε μπορείς να το αμφισβητήσεις.
Γιατί δε μπορεί ρε μάστορη να μου τα χώνεις για τη διαφθορά που επικρατεί στο μπουρδέλο μου τη στιγμή που ο ίδιος όχι μόνο γνώριζες, αλλά υπήρξες μέρος αυτής.
Ναι τα βρωμόσκυλα τα δικά μας, έπαιρναν μίζες κι έχω ξαναγράψει πως το μόνο που τους πρέπει είναι σκουριασμένο κονσερβοκούτι.
Αλλά και συ ρε φριτς, μη μας το παίζεις οσία παρθένα και πεφτοσυννεφάκιας. Μέσα σ'αυτό το συστηματάκι της διαφθοράς ήσουν κι εσύ, πως να το κάνουμε??
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.699
Κριτικές
90
Like
36.243
Πόντοι
25.467
Γιατί είμαι άδικος?
Επειδή έγραψα πως αυτός ο αντιγερμανισμός δεν είναι 100% άδικος? Δεν έγραψα πουθενά πως για το σημερινό χάλι φταίνε 100% οι Γερμανοί. Το ότι έβαλαν το χεράκι τους όμως δε μπορείς να το αμφισβητήσεις.
Γιατί δε μπορεί ρε μάστορη να μου τα χώνεις για τη διαφθορά που επικρατεί στο μπουρδέλο μου τη στιγμή που ο ίδιος όχι μόνο γνώριζες, αλλά υπήρξες μέρος αυτής.
Ναι τα βρωμόσκυλα τα δικά μας, έπαιρναν μίζες κι έχω ξαναγράψει πως το μόνο που τους πρέπει είναι σκουριασμένο κονσερβοκούτι.
Αλλά και συ ρε φριτς, μη μας το παίζεις οσία παρθένα και πεφτοσυννεφάκιας. Μέσα σ'αυτό το συστηματάκι της διαφθοράς ήσουν κι εσύ, πως να το κάνουμε??

Έτσι.

Δεν μπορεί κάποιος να σε κατηγορεί για διαφθορά και όταν του λές: "Δώσε μου τον τάδε, για να ξετυλίξω το κουβάρι...", να προφασίζεται διάφορα.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Γιατί είμαι άδικος?
Επειδή έγραψα πως αυτός ο αντιγερμανισμός δεν είναι 100% άδικος? Δεν έγραψα πουθενά πως για το σημερινό χάλι φταίνε 100% οι Γερμανοί. Το ότι έβαλαν το χεράκι τους όμως δε μπορείς να το αμφισβητήσεις.
Γιατί δε μπορεί ρε μάστορη να μου τα χώνεις για τη διαφθορά που επικρατεί στο μπουρδέλο μου τη στιγμή που ο ίδιος όχι μόνο γνώριζες, αλλά υπήρξες μέρος αυτής.
Ναι τα βρωμόσκυλα τα δικά μας, έπαιρναν μίζες κι έχω ξαναγράψει πως το μόνο που τους πρέπει είναι σκουριασμένο κονσερβοκούτι.
Αλλά και συ ρε φριτς, μη μας το παίζεις οσία παρθένα και πεφτοσυννεφάκιας. Μέσα σ'αυτό το συστηματάκι της διαφθοράς ήσουν κι εσύ, πως να το κάνουμε??

Εγραψα κατα σε πιο σημειο ευθυνεται η γερμανια. Τωρα αυτα για οσιες παρθενες ειναι αντιστροφη της πραγματικοτητας. Σε ενα κρατος που η διαφθορα ειναι ουσιωδες συστατικο του , οτι ΟΛΟΙ μιζαρονται και ΟΛΟΙ απο τον κλητηρα ως τον υπουργο δωροδοκουνται , το φακελακι και το γρηγοροσημο ειναι κανονικος θεσμος, καταντα γελοιο να λεμε πως οι κακοι γερμανοι μας διεφθειραν. Στο κατω κατω αν οι γερμανοι μας λενε για διαφθορα για καλο δικο μας το λενε.
Εμεις απο τη μερια μας γιατι δε την πατασουμε την διαφθορα να πληξουμε και τους γερμανους που ευνοουνται απο αυτη, τοτε?
 

Επισκέπτης
Έτσι.

Δεν μπορεί κάποιος να σε κατηγορεί για διαφθορά και όταν του λές: "Δώσε μου τον τάδε, για να ξετυλίξω το κουβάρι...", να προφασίζεται διάφορα.

Κοίτα να δεις τι γίνεται τώρα.
Και να θες να πεις 2 πραγματάκια απλά και νέτα χρεώνεσαι ατιγερμανικό μένος γιατί στο μυαλό κάποιων, το να επισημαίνεις τα σφάλματα (να τα πω?) της Γερμανικής πλευράς θεωρείσαι ελληναράς που θες να σε ταϊζουν (ακόμα δεν έχω μάθει πως στομπούτσο μπαίνουν διαλυτικά και τόνος μαζί) οι άλλοι..
Βγαίνουν μετά και οι καραγκιόζηδες με τις ναζιστικές στολές με το που έρχεται η αγγελικούλα και δένει το γλυκό..
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Έτσι.

Δεν μπορεί κάποιος να σε κατηγορεί για διαφθορά και όταν του λές: "Δώσε μου τον τάδε, για να ξετυλίξω το κουβάρι...", να προφασίζεται διάφορα.

ελα ρε ειπαμε και 'δωσε μου'?  :o
 
OP
OP
jaygatsby

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Και για να συμπληρώσω το σκεπτικό σας,  με την άδειά σας βέβαια, αλλό πράγμα εννοεί ως περισσότερη Ευρώπη ο εξοχότατος κ. Σόιμπλες, και άλλο ο εξοχότατος κ. Μόντις...

Και ο Σόιμπλε και ο Μόντι θέλουν μία Ευρώπη που θα διασώσει οτι μπορεί από το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα και το κοινωνικό της κράτος

αντιμετωπίζοντας την νεοφιλελεύθερη λαίλαπα της... κομμουνιστικής Κίνας.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Έτσι.

Δεν μπορεί κάποιος να σε κατηγορεί για διαφθορά και όταν του λές: "Δώσε μου τον τάδε, για να ξετυλίξω το κουβάρι...", να προφασίζεται διάφορα.

Καλα αστο. Πρωτα εσυ εστελνες το σημιτη να παρακαλεσει τη γερμανικη βουλη να αφησει τις ερευνες για τον ροκο.
Ο οποιος εχει αφαιμαξει ολη την ελλαδα με απευθειας αναθεσεις εδω και δεκαετιες. Αλλα για το ελληνικο πολιτικο συστημα ο ροκο ηταν επιχειρηματιας που προωθει την αναπτυξη και την τεχνολογια στην ελλαδα. Με το ΚΚΕ να υπερθεματιζει φυσικα ( αμ πως να μη λιβανισουμε το γιο του πετρου?)
Α ρε ελληναραδες δε σας πιανει κανεις απο πουθενα γαμιολες... :grin:
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Κοίτα να δεις τι γίνεται τώρα.
Και να θες να πεις 2 πραγματάκια απλά και νέτα χρεώνεσαι ατιγερμανικό μένος γιατί στο μυαλό κάποιων, το να επισημαίνεις τα σφάλματα (να τα πω?) της Γερμανικής πλευράς θεωρείσαι ελληναράς που θες να σε ταϊζουν (ακόμα δεν έχω μάθει πως στομπούτσο μπαίνουν διαλυτικά και τόνος μαζί) οι άλλοι..

ελα ρε μην αγχωνεσαι. και αλλα δυο πραγματακια να πεις χρεωνεσαι χρυσαυγουλο ή μπατσος. αφου αγαπαμε τα βαφτισια σαν λαος.
 

Επισκέπτης
Εγραψα κατα σε πιο σημειο ευθυνεται η γερμανια. Τωρα αυτα για οσιες παρθενες ειναι αντιστροφη της πραγματικοτητας. Σε ενα κρατος που η διαφθορα ειναι ουσιωδες συστατικο του , οτι ΟΛΟΙ μιζαρονται και ΟΛΟΙ απο τον κλητηρα ως τον υπουργο δωροδοκουνται , το φακελακι και το γρηγοροσημο ειναι κανονικος θεσμος, καταντα γελοιο να λεμε πως οι κακοι γερμανοι μας διεφθειραν. Στο κατω κατω αν οι γερμανοι μας λενε για διαφθορα για καλο δικο μας το λενε.
Εμεις απο τη μερια μας γιατι δε την πατασουμε την διαφθορα να πληξουμε και τους γερμανους που ευνοουνται απο αυτη, τοτε?

Που έγραψα ρε μπουραντά πως μας διέφθειραν οι Γερμανοί?
 
OP
OP
jaygatsby

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
σκουριασμένο κονσερβοκούτι.

Ρε συ, διαφώτισε μας και μας, που έχουμε μείνει στις αρχές του Γαλλικού Διαφωτισμού ναούμ, για τις μεθόδους σωφρονισμού που υποστηρίζεις.

Τι/πως κάνεις με ένα σκουριασμένο κονσερβοκούτι?

Διαλυτικό και τόνο βάζεις με shift και W η ς (MAZI ΠΑΤΗΜΕΝΑ) και μετά το γράμμα πάνω στο οποίο θές τον τόνο/διαλυτικά.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Που έγραψα ρε μπουραντά πως μας διέφθειραν οι Γερμανοί?

ρε φιλαρακι δε μπορεις να διανοηθεις πως οι κατηγοριες για μιζα καταπεφτουν, επειδη πολυ απλα η μιζα ειναι ενα συστημα που στην γαμημενη την ΕΛΛΑΔΑ ειναι καθιερωμενο? και ΟΠΟΙΟΣ  θελει να κανει δουλεια, ο υπουργος το πρωτο που τον ρωταει ειναι ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΩ?
Εσυ εισαι ζουγκλα και απαιτεις απο τον αλλο μιζα για να κανει κατι. ΕΣΥ του την ζητας.
Αν ο γερμανος η ο ενας η ο αλλος προσφεραν μιζα επρεπε να τους διαολοστειλεις και να τους καταγγειλεις δημοσια και ανοιχτα ΤΟΤΕ! Το κανες? Το κανες ποτε γενικοτερα και σε κανα αλλο επιπεδο?
Αρα τι κατηγορια τωρα να πεις για τους γερμανους σε αυτο το σημειο? Το γραψα παραπανω τι ευθυνη εχουν οι γερμανοι, για την επιμονη στις νομισματικες πολιτικες της ευρωζωνης. Που και αυτα ηταν εκ των προτερων γνωστα. Απο εκει και περα ο αντι-γερμανισμος απλα καλυπτει μερικα καθηκια εδω περα που θα πρεπε να ταν ισοβια η εκτελεσμενα
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Και φυσικα ο αντι-γερμανισμος δουλευει περισσοτερο για ρωσους και κινεζους και οχι για τα συμφεροντα της ελλαδας. Πραγμα που οι καθε λογης αντι-γερμανοι, δεξιοι και αριστεροι δε χανουν ευκαιρια να το τονιζουν.
Απο την αλλη ολος αυτος ο συρφετος υποστηριζει στην Ελλαδα κατι λουλουδια σαν αλβανους κλπ που μισουν την ελλαδα σα τα σκατα τους . Κατα τα αλλα οι γερμανοι τους φταινε
 

Επισκέπτης
Ρε συ, διαφώτισε μας και μας, που έχουμε μείνει στις αρχές του Γαλλικού Διαφωτισμού ναούμ, για τις μεθόδους σωφρονισμού που υποστηρίζεις.

Τι/πως κάνεις με ένα σκουριασμένο κονσερβοκούτι?

Δεν πρόκειται ακριβώς για μέθοδο σωφρονισμού.
Εκεί καταλήγουν όσοι δε χρήζουν πλέον σωφρονισμού..

Διαλυτικό και τόνο βάζεις με shift και W η ς (MAZI ΠΑΤΗΜΕΝΑ) και μετά το γράμμα πάνω στο οποίο θές τον τόνο/διαλυτικά.
:thumbsup:
Να'σαι καλά, γιατί ντρέπομαι να ρωτήσω για 389η φορά την κόρη μου..
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.699
Κριτικές
90
Like
36.243
Πόντοι
25.467
Καλα αστο. Πρωτα εσυ εστελνες το σημιτη να παρακαλεσει τη γερμανικη βουλη να αφησει τις ερευνες για τον ροκο.
Ο οποιος εχει αφαιμαξει ολη την ελλαδα με απευθειας αναθεσεις εδω και δεκαετιες. Αλλα για το ελληνικο πολιτικο συστημα ο ροκο ηταν επιχειρηματιας που προωθει την αναπτυξη και την τεχνολογια στην ελλαδα. Με το ΚΚΕ να υπερθεματιζει φυσικα ( αμ πως να μη λιβανισουμε το γιο του πετρου?)
Α ρε ελληναραδες δε σας πιανει κανεις απο πουθενα γαμιολες... :grin:

Το ίδιο πράγμα λέμε αγαπητέ μου Σηφαλιέ Φιδέλιε.

Οι "δανειστές" μας, μας κατηγορούν για έλλειψη πολιτικής βούλησης. Πλήν όμως, πολιτική βούληση για κουκουλώματα, υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει από όλους.

Εξ΄άλλου ποτέ δεν υποστήριξα ότι για τα δεινά μας ευθύνονται μόνον
άλλοι(Άγγλοι,Γάλλοι,Γερμανοί, Αμερικανοί κλ.π.). Τα σφάλματα είναι κατά κύριο λόγο δικά μας, πράγμα που έχω γράψει αρκετές φορές.  Πλήν όμως οι αλλοεθνέις προαναφερθέντες δεν είναι εντελώς άμοιροι ευθυνών.  Όλο και κάπου έχωσαν το δακτυλάκι τους, και αυτό προκειμένου να εξασφαλίσουν τα συμφέροντά τους.

Θεμιτό, θα μου απαντήσετε...

Ναι... Μέσα στα πλαίσια του πολιτικού παιχνιδιού ο καθένας προσπαθεί να εξασφαλίσει τα καλλίτερα για τον εαυτό του και για τούς πολίτες της χώρας του.

Αθέμιτο είναι όμως να σε χρήζει μοναδικό κατηγορούμενο σε ένα έγκλημα που και αυτός συμμετείχε υποθάλποντας το ή και ενίοτε δημιουργώντας το.

Συνεπώς καλό θα είναι, οι παλιές πουτάνες (Ελληνίδες, Αγγλίδες, Γαλλίδες, Γερμανίδες, Αμερικανίδες, κ.λπ.) να μήν υποδύονται τις μωρές παρθένες.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.699
Κριτικές
90
Like
36.243
Πόντοι
25.467
Και ο Σόιμπλε και ο Μόντι θέλουν μία Ευρώπη που θα διασώσει οτι μπορεί από το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα και το κοινωνικό της κράτος

αντιμετωπίζοντας την νεοφιλελεύθερη λαίλαπα της... κομμουνιστικής Κίνας.

Βασιλεύ Ουράνιε, Παράκλητε,
το Πνεύμα της αληθείας,
ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών,
ο θησαυρός των αγαθών και ζωής χορηγός,
ελθέ και σκήνωσον εν ημίν ...

Αν θέλετε προσευχές, ξέρω αρκετές...
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.699
Κριτικές
90
Like
36.243
Πόντοι
25.467

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom