Νέα

Ο 50άρης είναι ένας νέος της εποχής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 480
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.476
Like
2.343
Πόντοι
456
Ρε φιλε, σοβαρα τωρα?
Που μοιραζουν πιστοποιητικα αντικειμενικοτητας να παρουμε και μεις?
Εφτασες 50 και δεν εχεις καταλάβει οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν ειναι αντικειμενικος ουτε και μπορει να ειναι, ολοι βλεπουμε τα πράγματα απο τη δικη μας υποκειμενικη αποψη.
Ασε που διαβαζοντας το plot της ταινιας νομιζω εχει αλλα μηνυματα απο αυτα που αναφερεις (υποκειμενικη μου αποψη).
θα τη δω ομως πρωτα , για την ωρα κραταω επιφυλαξη.
Για να γίνεις αντικειμενικός, πρέπει να κάνεις ένα πράγμα: Να νικήσεις τον εγωισμό σου.
Μπορείς;
Αν μπορείς, να σου στείλω εγώ το πιστοποιητικό.
Τώρα για την ταινία, επειδή έχουν περάσει χρόνια, θα τη δω πάλι, ίσως κάνω λάθος και εγώ.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.526
Κριτικές
1
Like
7.600
Πόντοι
2.306
Για να γίνεις αντικειμενικός, πρέπει να κάνεις ένα πράγμα: Να νικήσεις τον εγωισμό σου.
Μπορείς;
Αν μπορείς, να σου στείλω εγώ το πιστοποιητικό.
Τώρα για την ταινία, επειδή έχουν περάσει χρόνια, θα τη δω πάλι, ίσως κάνω λάθος και εγώ.
Ενταξει φιλε μου σιγουρα το πρωτο βημα ειναι να βαλεις τον εγωισμο σου στο πλαϊ ή και να τον ξεπερασεις.
Ακομα κι ετσι ομως απλα ξεκινας να κατανοείς τη θεση και τις αποψεις των αλλων.
Η εννοια αντικειμενικοτητα δεν υπαρχει στις ανθρωπινες στμπεριφορες, υπαρχει μονο στα φυσικα φαινομενα και μερικες φορες ουτε ακομα και σε αυτα.
Στα ζητηματα των ανθρωπων, υπαρχει μονο η κατανοηση, η προσπαθεια για συνεννοηση, η ικανοτητα να αποδεχεσαι και να μαθαινεις απο το διαφορετικο και το αγνωστο σ’ εσένα και η ακεραιοτητα. Αυτα φυσικα στην καλη περιπτωση που θες να εξελιχθεις σαν ανθρωπος.
Εκει θα συμφωνησω οτι αν το περιβαλλον σου ειναι νοσηρο (γονεις, φιλοι κλπ με αρνητικη επιδραση) οι πιθανοτητες να τα πετυχεις ειναι πολυ λιγες.
Και συνηθως αυτα χτιζονται μετα τα 50 αρα ειμαι και εντος θεματος:confused:
Παντως ευχαριστω που ανεφερες την ταινια, δεν την ειχα ακουσει ποτε, φαινεται πολυ ενδιαφερουσα και θα επιδιωξω να την δω.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.588
Κριτικές
2
Like
6.053
Πόντοι
2.356
Έχω περάσει τα 50, εδώ και δύο χρόνια.
Νιώθω ακόμα σα 40-42 και δεν κάνω πλάκα. Φαίνεται και πάνω μου και το λένε και γυναίκες...
Κάνω καλή διατροφή, κάνω γυμναστική όταν προλαβαίνω, ακούω πολλή μουσική γιατί με αναζωογονεί.
Έχω μειώσει τους "φίλους" κατά πολύ, λίγοι αξίζουν.
Έχω αλλάξει πεποιθήσεις σε κάποια θέματα, αποτέλεσμα εμπειριών βασικά.
Το μόνο που με χαλάει τώρα τελευταία, είναι μία φάση που περνάω, καθώς βλέπω ότι σε κάποια πράγματα έκανα λάθος επιλογές πριν χρόνια.
Αν θυμάμαι καλά, μία έρευνα έλεγε ότι στα 55 περίπου, κορυφώνεται η ευτυχία που μπορεί να νιώσει κάποιος.
Ε αυτό συμβαίνει και σε μένα που είμαι 40...
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.476
Like
2.343
Πόντοι
456
Ε αυτό συμβαίνει και σε μένα που είμαι 40...

Αδερφέ, αν και δεν είναι περίεργο που μπορεί να σου συμβεί αυτό, λόγω ηλικίας, έχεις όμως τη δυνατότητα να αντιστρέψεις κάποιες καταστάσεις.
Παράδειγμα, στον επαγγελματικό τομέα. Αν μετάνιωσες, η ηλικία σου δεν είναι απαγορευτική για να αλλάξεις πράγματα.
Στην περίπτωσή μου όμως, στη φάση που περνάω, βλέπω ότι δε μπορώ να αλλάξω πράγματα και αυτό με κάνει να νιώθω χειρότερα.
Λίγο που διάβασα, λέγεται κρίση μέσης ηλικίας και περνάει σχετικά γρήγορα. Βέβαια πολλοί άνθρωποι κάνουν την επανάστασή τους ακόμα και σε μεγάλες ηλικίες, χωρίζουν, μεταναστεύουν, ξοδεύουν αλόγιστα χρήματα σαν 30άρηδες.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.588
Κριτικές
2
Like
6.053
Πόντοι
2.356
Αδερφέ, αν και δεν είναι περίεργο που μπορεί να σου συμβεί αυτό, λόγω ηλικίας, έχεις όμως τη δυνατότητα να αντιστρέψεις κάποιες καταστάσεις.
Παράδειγμα, στον επαγγελματικό τομέα. Αν μετάνιωσες, η ηλικία σου δεν είναι απαγορευτική για να αλλάξεις πράγματα.
Στην περίπτωσή μου όμως, στη φάση που περνάω, βλέπω ότι δε μπορώ να αλλάξω πράγματα και αυτό με κάνει να νιώθω χειρότερα.
Λίγο που διάβασα, λέγεται κρίση μέσης ηλικίας και περνάει σχετικά γρήγορα. Βέβαια πολλοί άνθρωποι κάνουν την επανάστασή τους ακόμα και σε μεγάλες ηλικίες, χωρίζουν, μεταναστεύουν, ξοδεύουν αλόγιστα χρήματα σαν 30άρηδες.
Στην ηλικία των 40 και των 50 και των 60 μπορείς να κάνεις πολλά. Ποτέ δεν είναι αργά. Εγώ, σίγουρα δεν θα κάνω οικογένεια και παιδιά όπως το πάω - αλλά και όπως "με πάει" να στο πω αδόκιμα. Δεν είναι ο σκοπός μου.
Τώρα, στα επαγγελματικά έχεις δίκιο - αν και δεν θέλω και δεν σκοπεύω να αφήσω την πατρίδα μου - γιατί μόνο αν την αφήσεις έχεις μέλλον.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.476
Like
2.343
Πόντοι
456
Ενταξει φιλε μου σιγουρα το πρωτο βημα ειναι να βαλεις τον εγωισμο σου στο πλαϊ ή και να τον ξεπερασεις.
Ακομα κι ετσι ομως απλα ξεκινας να κατανοείς τη θεση και τις αποψεις των αλλων.
Η εννοια αντικειμενικοτητα δεν υπαρχει στις ανθρωπινες στμπεριφορες, υπαρχει μονο στα φυσικα φαινομενα και μερικες φορες ουτε ακομα και σε αυτα.
Στα ζητηματα των ανθρωπων, υπαρχει μονο η κατανοηση, η προσπαθεια για συνεννοηση, η ικανοτητα να αποδεχεσαι και να μαθαινεις απο το διαφορετικο και το αγνωστο σ’ εσένα και η ακεραιοτητα. Αυτα φυσικα στην καλη περιπτωση που θες να εξελιχθεις σαν ανθρωπος.
Εκει θα συμφωνησω οτι αν το περιβαλλον σου ειναι νοσηρο (γονεις, φιλοι κλπ με αρνητικη επιδραση) οι πιθανοτητες να τα πετυχεις ειναι πολυ λιγες.
Και συνηθως αυτα χτιζονται μετα τα 50 αρα ειμαι και εντος θεματος:confused:
Παντως ευχαριστω που ανεφερες την ταινια, δεν την ειχα ακουσει ποτε, φαινεται πολυ ενδιαφερουσα και θα επιδιωξω να την δω.
Δεν αντιλέγω. Στις ανθρώπινες σχέσεις υπάρχει η έννοια της υποκειμενικότητας.
Το εύκολο είναι να υποστηρίξεις τους ανθρώπους σου, όταν τους αγαπάς και έχουν και δίκιο.
Αν δεν έχουν, τι κάνεις;
Εντάξει, οι ανθρώπινες σχέσεις είναι μεγάλο κεφάλαιο και δεν αναλύονται σε 5 γραμμές εδώ.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.543
Κριτικές
11
Like
3.456
Πόντοι
4.615
Εννοώ την πατρική οικογένειά της.
Τώρα βέβαια θα βγουν κάποιοι και θα πουν "δεν είναι έτσι" και γιουβέτσι...Όταν φτάσει η ώρα, θα το διαπιστώσουν.
Ένας παλιός φίλος (τώρα στα σχεδόν 70- εγώ καμιά 20αριά χρόνια μικρότερος) μου έλεγε προ 20ετίας:
Lion, να βρεις γυναίκα από ορφανοτροφείο!
Πάντα τον θυμάμαι.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.588
Κριτικές
2
Like
6.053
Πόντοι
2.356
Ένας παλιός φίλος (τώρα στα σχεδόν 70- εγώ καμιά 20αριά χρόνια μικρότερος) μου έλεγε προ 20ετίας:
Lion, να βρεις γυναίκα από ορφανοτροφείο!
Πάντα τον θυμάμαι.
Γενικά πιστεύω ότι τέτοιοι άνθρωποι δίνουν χρυσές συμβουλές. Βέβαια εξαρτάται και πώς μεγάλωσε κανείς...
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.588
Κριτικές
2
Like
6.053
Πόντοι
2.356
Σήμερα ανεξαρτήτως των καταστάσεων του καθενός είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολα να κρατήσει μια σχέση ή ένας γάμος. Στην δουλειά μου πχ όλες και όλοι είναι χωρισμένοι... Πλέον όπως λένε και οι έρευνες, στην Ελλάδα γυρώ στο 40% των γάμων σχολάει...
Και ένας λόγος είναι ότι πλέον οι 50αρης πχ δεν είναι όπως παλιά. Πλέον και γκομενίζει και προσέχει το σώμα του κλπ. Το ίδιο και οι γυναίκες αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Ελάχιστες γυναίκες είναι εμφανίσιμες μετά τα 40. Εγώ όσες ξέρω είναι απειροελάχιστες και δεν φαντάζεστε πόσο ψηλομύτες είναι και δικαιολογημένα φυσικά.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.476
Like
2.343
Πόντοι
456
Σήμερα ανεξαρτήτως των καταστάσεων του καθενός είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολα να κρατήσει μια σχέση ή ένας γάμος. Στην δουλειά μου πχ όλες και όλοι είναι χωρισμένοι... Πλέον όπως λένε και οι έρευνες, στην Ελλάδα γυρώ στο 40% των γάμων σχολάει...
Και ένας λόγος είναι ότι πλέον οι 50αρης πχ δεν είναι όπως παλιά. Πλέον και γκομενίζει και προσέχει το σώμα του κλπ. Το ίδιο και οι γυναίκες αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Ελάχιστες γυναίκες είναι εμφανίσιμες μετά τα 40. Εγώ όσες ξέρω είναι απειροελάχιστες και δεν φαντάζεστε πόσο ψηλομύτες είναι και δικαιολογημένα φυσικά.
Βασικά, η αύξηση των διαζυγίων οφείλεται στο η γυναίκα δεν ανέχεται περίεργες συμπεριφορές από τον άντρα και στο ότι δεν είναι δαχτυλοδειχτούμενοι οι χωρισμένοι.
Οι άντρες πάντα γκομένιζαν, όσο μπορούσαν.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.588
Κριτικές
2
Like
6.053
Πόντοι
2.356
Βασικά, η αύξηση των διαζυγίων οφείλεται στο η γυναίκα δεν ανέχεται περίεργες συμπεριφορές από τον άντρα και στο ότι δεν είναι δαχτυλοδειχτούμενοι οι χωρισμένοι.
Οι άντρες πάντα γκομένιζαν, όσο μπορούσαν.
Το θεωρώ ανόητο κάποιος σήμερα να παντρευτεί και να κάνει παιδιά - εκτός αν είναι ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ.
Είναι τέτοιες οι οικονομικές και οι κοινωνικές συνθήκες που είναι σχεδόν αυτοκτονία να κάνεις οικογένεια. Αυτό πιστεύω και το στηρίζω. Οι περισσότεροι σήμερα ΔΕΝ είναι για οικογένεια. Γιατί επί της ουσίας οι γέροι υποφέρουν που φροντίζουν τα παιδια και τα πεθερικά και γίνεται μια σαλάτα η όλη φάση. Πρέπει να έχεις ΓΕΡΟ ΜΠΑΤΖΕΤ για το εγχείρημα που λέγεται οικογένεια και παιδιά ή να έχεις πολύ καλά σταθερες αμοιβόμενες δουλειες ή εισοδήματα και βοήθειες από 15 μεριές.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.588
Κριτικές
2
Like
6.053
Πόντοι
2.356
Και επειδής είμαι και λίγο με τα νούμερα να σας πω πρακτικά για να κρατήσεις οικογένεια με δυο παιδιά (χωρίς βοήθειες και τάπερ και πεθερικά να κρατάνε παιδιά) θα πρέπει να μπάινει εισόδημα τουλάχιστον 3000 - 3500 κάθε μήνα στο σπίτι (αν ζεις με ενοίκιο). Ναι τρελό αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
Την ελληνική οικογένεια τη σώζουν οι γέροι που κρατάνε τα παιδιά και η ιδιοκατοίκηση και κάποια ενοίκια που εισπράτουν πολλοί - αλλιώς κανένας δεν θα παντρευόταν.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.476
Like
2.343
Πόντοι
456
Το θεωρώ ανόητο κάποιος σήμερα να παντρευτεί και να κάνει παιδιά - εκτός αν είναι ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ.
Είναι τέτοιες οι οικονομικές και οι κοινωνικές συνθήκες που είναι σχεδόν αυτοκτονία να κάνεις οικογένεια. Αυτό πιστεύω και το στηρίζω. Οι περισσότεροι σήμερα ΔΕΝ είναι για οικογένεια. Γιατί επί της ουσίας οι γέροι υποφέρουν που φροντίζουν τα παιδια και τα πεθερικά και γίνεται μια σαλάτα η όλη φάση. Πρέπει να έχεις ΓΕΡΟ ΜΠΑΤΖΕΤ για το εγχείρημα που λέγεται οικογένεια και παιδιά ή να έχεις πολύ καλά σταθερες αμοιβόμενες δουλειες ή εισοδήματα και βοήθειες από 15 μεριές.
Προσωπικά, αν δεν είχα ήδη παντρευτεί, δεν παντρευόμουν, σίγουρα.
Πραγματικά, συμβαίνει αυτό που λες. Μένω επαρχία και έχω δει πολλές οικογένειες, να μένουν σε ένα σπίτι, λόγω δυσκολιών σε οικονομικό επίπεδο.
Κουλουβάχατα εν ολίγοις...
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.588
Κριτικές
2
Like
6.053
Πόντοι
2.356
Προσωπικά, αν δεν είχα ήδη παντρευτεί, δεν παντρευόμουν, σίγουρα.
Πραγματικά, συμβαίνει αυτό που λες. Μένω επαρχία και έχω δει πολλές οικογένειες, να μένουν σε ένα σπίτι, λόγω δυσκολιών σε οικονομικό επίπεδο.
Κουλουβάχατα εν ολίγοις...
Στην Επαρχία τα πράγματα Σώτο είναι ακόμα πιο μαύρα.
Πραγματικά, ούτε στα 30 ούτε στα 40 ούτε στα 50 είμαι επαγγελματίας εργένης. Δεν είμαι κατά του γάμου, δεν είμαι κατά της οικογένειας. Η οικογένεια και τα η δημιουργία παιδιών είναι κάτι υπέροχο. Έχω ανήψια.
Δυστυχώς όμως έπεσα σε περίοδο ζόρικη. Πλέον αν δεν έχεις κάποια συγκεκριμέν αοικονομικά αριθμητικά δεδομένα θα μπλέξεις άσχημα αν πας να κάνεις το εγχείρημα που λέγεται οικογένεια....
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.588
Κριτικές
2
Like
6.053
Πόντοι
2.356
Πάντως αν κάποιος στην επαρχία μου εξασφάλιζε εργασία με 1500 τσέπη +σπίτι να μένω έφευγα χθες, ακόμα και στη νήσο Ρω - να μην βλέπω όχι γκόμενα αλλά ούτε κατσίκα. Και δεν εννοώ να παίρνω τόσα και να βλέπω τον Χριστό φαντάρο φυσικά. Ν ατα παίρνω με 8ωρο πενθημερο. Χεχε.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.476
Like
2.343
Πόντοι
456
Στην Επαρχία τα πράγματα Σώτο είναι ακόμα πιο μαύρα.
Πραγματικά, ούτε στα 30 ούτε στα 40 ούτε στα 50 είμαι επαγγελματίας εργένης. Δεν είμαι κατά του γάμου, δεν είμαι κατά της οικογένειας. Η οικογένεια και τα η δημιουργία παιδιών είναι κάτι υπέροχο. Έχω ανήψια.
Δυστυχώς όμως έπεσα σε περίοδο ζόρικη. Πλέον αν δεν έχεις κάποια συγκεκριμέν αοικονομικά αριθμητικά δεδομένα θα μπλέξεις άσχημα αν πας να κάνεις το εγχείρημα που λέγεται οικογένεια....
Δεν έχεις άδικο.
Μπορείς όμως να ψάξεις για γυναίκα με συγκεκριμένα "χαρακτηριστικά". Δουλειά σταθερή κυρίως.
Θα με κατηγορήσουν κάποιοι για αυτό που λέω, ότι απορρίπτω ανθρώπους, ότι μπορεί να αξίζει κάποια και ας είναι άνεργη κλπ.
Το χρήμα λύνει πολλά προβλήματα, καλώς ή κακώς.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.588
Κριτικές
2
Like
6.053
Πόντοι
2.356
Δεν έχεις άδικο.
Μπορείς όμως να ψάξεις για γυναίκα με συγκεκριμένα "χαρακτηριστικά". Δουλειά σταθερή κυρίως.
Θα με κατηγορήσουν κάποιοι για αυτό που λέω, ότι απορρίπτω ανθρώπους, ότι μπορεί να αξίζει κάποια και ας είναι άνεργη κλπ.
Το χρήμα λύνει πολλά προβλήματα, καλώς ή κακώς.
Ποιός να σε κατηγορήσει μωρέ και συ; Αυτές αυτό δεν κάνουν; Ψάχνουν σταθερότητα κ χορηγούς.
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.832
Κριτικές
1
Like
9.654
Πόντοι
2.456
Ο 50αρης στην σημερινή εποχή είναι νέος άντρας αρκεί να προσέχει και τον εαυτό του , βιολογικά μπορεί να κάνει παιδιά να παντρευτεί να δουλέψει να κάνει πράγματα στην ζωή του
 

Eraser..

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
28.218
Like
10.543
Πόντοι
2.606
Ο 50αρης στην σημερινή εποχή είναι νέος άντρας αρκεί να προσέχει και τον εαυτό του , βιολογικά μπορεί να κάνει παιδιά να παντρευτεί να δουλέψει να κάνει πράγματα στην ζωή του
είσαι 50άρης??:coffee::coffee:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom