Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

nik1111

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
696
Κριτικές
1
Like
507
Πόντοι
26
Αυτό που αρχικά θέλουν να περιορίσουν είναι τις βόλτες. Δεν γίνεται να είσαι Σύνταγμα πχ χωρίς δουλειά, η να πηγαίνεις παραλία, Υμηττό κτλ.
Η να προσπαθείς μαζικά να φύγεις από Αθήνα.

δηλαδη αν εγω εχω σπιτι σε νησι η εκτος αθηνων και λαμβανω ολα τα μετρα προστασιας θα μου απαγορεψει να παω στο σπιτι μου?
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.883
Like
24.783
Πόντοι
6.256
τελικα στη ζωη, ποτε μην πεις ποτε. Και εγω δεν περιμενα στην ζωη μου να υπερασπιστω πολιτικο με το ονομα Μηζοτακης.
Αλλα ρε Τζιμη, αφου ειμαστε ζωντοβολα, τι αλλο θα επρεπε να κανει ο Κουλης;  :idiot:

Μου αρεσει που κανεις διαλογο...να μην ηταν ζωα οι Ελληναραδες να μην εφαρμοζε τετοια μετρα ο Κουλης.Χθες ρε γαμημενοι...ΧΘΕΣ βγηκε αυτος ο ανθρωπακος που εχει χασει 10 χρονια ζωης απο το προσδοκιμο και σας ειπε μεινετε σπιτια σας και μην πηγαινετε στα χωρια και στα νησια σας γιατι ετσι και κανετε διασπορα εκει που δεν υπαρχουν γιατροι και νοσοκομεια θα τους πεθανετε ολους και την αμεσως επομενη μερα καβαλησατε τα αμαξια σας και κανατε ακριβως αυτο που σας ειπε να μην κανετε!

Και το συζηταμε ακομα αν πρεπει να επιβληθουν μετρα χουντας...ρε ΧΟΥΝΤΑ και ΞΥΛΟ μονο ετσι καταλαβαινετε ανθρωποειδη!
 

μορφονιος

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10.195
Κριτικές
2
Like
9.193
Πόντοι
2.456
δηλαδη αν εγω εχω σπιτι σε νησι η εκτος αθηνων και λαμβανω ολα τα μετρα προστασιας θα μου απαγορεψει να παω στο σπιτι μου?
Γιατί εσύ μπορείς να λάβεις τα μέτρα σου αλλά οι περισσότεροι θα κάνουν βίζιτες σε όλους τους μαχαλάδες..
Όπως κάναν οι αμαλιαδαιοι που ήταν μάλιστα σε καραντίνα..
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Προς το παρόν πάντως τον ιό δεν τον διασπειρουν πρόσφυγες στην Ελλάδα, αλλά προσκυνητές στους Άγιους Τόπους, γκόμενες που είχαν πάει για ημερίδα μόδας στο Μιλάνο, ηλιθιοι που συνωστιζονταν στις εκκλησίες και τώρα οι ακόμα πιο ηλιθιοι που φεύγουν από Αθήνα μαζικά για να πάνε να κολλήσουν και τα χωριά.
Όλοι αυτοί είναι συμπατριώτες μας

Επειδή πολλές μαλακιες διαβάζουμε εδώ μέσα από φασιστακια

Άρα είναι ταξική η εισαγώμενη κινεζική πανούκλα απο την κομμουνιστική Κίνα ;
Ασε μας ρε τυπε , σύρε κ γαμησου κ πλυσου με ρακή η τρέχα να κουβαλήσειΣ τα δυο καρότσια του παπακλεφτουλη
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.640
Like
3.015
Πόντοι
1.706
Παρακολουθώ τις εξελίξεις και πραγματικά απορώ. Μόνο σε εμένα φαίνονται περίεργα και υπερβολικά τα μέτρα που λαμβάνονται παγκοσμίως; Από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε η ύπαρξη του ιού από τους Κινέζους, άρχισαν οι λέξεις "φονικός", "θανατηφόρος", κλπ. Εκατοντάδες χιλιάδες θάνατοι συμβαίνουν κάθε χρόνο από διάφορους ιούς, εκατομμύρια από εμάς κάθε χειμώνα περνάμε μέρες κρεββατωμένοι με πυρετό, βήχα, κλπ. Κανείς δε βγαίνει να ανακοινώσει στις ειδήσεις ότι είχαμε Χ αριθμό από θανάτους από τον Α ιό ή από τον Β, γιατί απλά τους θεωρούμε "δεδομένους". Το ίδιο φυσικά θα γίνει τα επόμενα χρόνια με τον νέο κορωνοϊό. Θα συνεχίσει να πεθαίνει κόσμος, αλλά δεν θα ανακοινώνονται αριθμοί στις ειδήσεις.
Οι θάνατοι λοιπόν από τον νέο ιό είναι απλά μια εξτρα αύξηση στον ήδη υπάρχον αριθμό θανάτων από ιούς κάθε χρόνο. Φυσικά, αν δεν υπήρχε ο νέος ιός θα είχαμε γλιτώσει αυτούς τους εξτρα θανάτους, αλλά δυστυχώς υπάρχει. Τα - κατά τη γνώμη μου - υπερβολικά μέτρα το μόνο σίγουρο που θα καταφέρουν είναι η επιδείνωση της οικονομίας, που ίσως έχει πολύ χειρότερες επιπτώσεις από κάποιους δεκάδες χιλιάδες θανάτους. Ακούγεται κυνικό, αλλά είναι η αλήθεια. Από την αρχή της χρονιάς μέχρι σήμερα, έχουν πεθάνει παγκοσμίως περίπου 13 εκατομμύρια άνθρωποι. Οι μερικές δεκάδες χιλιάδες λοιπόν είναι ένας ασήμαντος αριθμός.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ: Εφόσον έχουν ληφθεί επίσημα τα μέτρα για παραμονή στο σπίτι, τα ακολουθώ κανονικά και δεν τα παραβιάζω. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω διαφορετική άποψη.
 

nik1111

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
696
Κριτικές
1
Like
507
Πόντοι
26
Γιατί εσύ μπορείς να λάβεις τα μέτρα σου αλλά οι περισσότεροι θα κάνουν βίζιτες σε όλους τους μαχαλάδες..
Όπως κάναν οι αμαλιαδαιοι που ήταν μάλιστα σε καραντίνα..

σωστο οποτε ολοι μεσα :hi:
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.092
Κριτικές
9
Like
13.668
Πόντοι
2.606
Μου αρεσει που κανεις διαλογο...να μην ηταν ζωα οι Ελληναραδες να μην εφαρμοζε τετοια μετρα ο Κουλης.Χθες ρε γαμημενοι...ΧΘΕΣ βγηκε αυτος ο ανθρωπακος που εχει χασει 10 χρονια ζωης απο το προσδοκιμο και σας ειπε μεινετε σπιτια σας και μην πηγαινετε στα χωρια και στα νησια σας γιατι ετσι και κανετε διασπορα εκει που δεν υπαρχουν γιατροι και νοσοκομεια θα τους πεθανετε ολους και την αμεσως επομενη μερα καβαλησατε τα αμαξια σας και κανατε ακριβως αυτο που σας ειπε να μην κανετε!

Και το συζηταμε ακομα αν πρεπει να επιβληθουν μετρα χουντας...ρε ΧΟΥΝΤΑ και ΞΥΛΟ μονο ετσι καταλαβαινετε ανθρωποειδη!

Τυπε εχω κανει ηδη εικονα τον κοσμο στα μπαλκονια να ξανα-φωναζει '' ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια''  :S :S :S
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.597
Κριτικές
36
Like
38.604
Πόντοι
19.795
Και εχω και αυτη τη μαλακια διαφημιστικο του Παπαδοπουλου, που τον δειχνει να ερχεται ΑΠΟ ΕΞΩ και να λεει "μεινετε μεσα". Αντι να τον δειχνει αραχτο στο καναπε και να βλεπει "στην υγεια μας ρε παιδια". Και να λεει, για να εχετε την υγεια σας καθιστε αραχτοι στον καναπε. :grin:
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.511
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Παρακολουθώ τις εξελίξεις και πραγματικά απορώ. Μόνο σε εμένα φαίνονται περίεργα και υπερβολικά τα μέτρα που λαμβάνονται παγκοσμίως; Από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε η ύπαρξη του ιού από τους Κινέζους, άρχισαν οι λέξεις "φονικός", "θανατηφόρος", κλπ. Εκατοντάδες χιλιάδες θάνατοι συμβαίνουν κάθε χρόνο από διάφορους ιούς, εκατομμύρια από εμάς κάθε χειμώνα περνάμε μέρες κρεββατωμένοι με πυρετό, βήχα, κλπ. Κανείς δε βγαίνει να ανακοινώσει στις ειδήσεις ότι είχαμε Χ αριθμό από θανάτους από τον Α ιό ή από τον Β, γιατί απλά τους θεωρούμε "δεδομένους". Το ίδιο φυσικά θα γίνει τα επόμενα χρόνια με τον νέο κορωνοϊό. Θα συνεχίσει να πεθαίνει κόσμος, αλλά δεν θα ανακοινώνονται αριθμοί στις ειδήσεις.
Οι θάνατοι λοιπόν από τον νέο ιό είναι απλά μια εξτρα αύξηση στον ήδη υπάρχον αριθμό θανάτων από ιούς κάθε χρόνο. Φυσικά, αν δεν υπήρχε ο νέος ιός θα είχαμε γλιτώσει αυτούς τους εξτρα θανάτους, αλλά δυστυχώς υπάρχει. Τα - κατά τη γνώμη μου - υπερβολικά μέτρα το μόνο σίγουρο που θα καταφέρουν είναι η επιδείνωση της οικονομίας, που ίσως έχει πολύ χειρότερες επιπτώσεις από κάποιους δεκάδες χιλιάδες θανάτους. Ακούγεται κυνικό, αλλά είναι η αλήθεια. Από την αρχή της χρονιάς μέχρι σήμερα, έχουν πεθάνει παγκοσμίως περίπου 13 εκατομμύρια άνθρωποι. Οι μερικές δεκάδες χιλιάδες λοιπόν είναι ένας ασήμαντος αριθμός.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ: Εφόσον έχουν ληφθεί επίσημα τα μέτρα για παραμονή στο σπίτι, τα ακολουθώ κανονικά και δεν τα παραβιάζω. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω διαφορετική άποψη.

Μαστορα καλα τα λες αλλα προσεξε γιατι ορισμενοι μπορει να σου κανουν αναφορα και να σε "στειλουν"
 

mefedlos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
304
Like
57
Πόντοι
1
Γιατι ελπιζε κανεις οτι δεν θα πανε στο χωριο τους να βαρανε τα ουζα στο καφενειο και να βλεπουν κατσικακια και φρεσκο ψαρι αλλα να κλειστουν στο δυαρι στο Παγκρατι μυριζοντας τις πορδες του γειτονα γιατι το ειπε ο Κουλης? Για να τους το απαγορευσεις πρεπει να βαλεις τον χωροφυλακας με την μουστακα να τους στησει καρτέρι
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.731
Like
3.139
Πόντοι
506
Η κρίση του κορωνοϊού έχει πλήξει σημαντικά και το μεγαλύτερο τουριστικό όμιλο στον κόσμο, την TUI, η οποία έχει μειώσει τα ωράρια των εργαζομένων και ελπίζει σε κρατική βοήθεια. Εξαιτίας των δυσκολιών που αντιμετωπίζει, η TUI Γερμανίας περιορίζει το ωράριο των εργαζομένων της για ένα εξάμηνο, για την περίοδο από την 1η Απριλίου έως και τις 30 Σεπτεμβρίου, όπως αναφέρει ανακοίνωση προς τους εργαζομένους.

Η TUI έχει διακόψει τις κανονικές πτήσεις στο εξωτερικό από την έναρξη της εβδομάδας που διανύουμε, αλλά και τα προγράμματα πακέτων ταξιδίων, κρουαζιέρας και ξενοδοχείων.

Ο πρωθυπουργός της Κάτω Σαξονίας, Stephan Weil, δεσμεύτηκε να παρέχει κρατική βοήθεια στον όμιλο το συντομότερο δυνατό, καθώς η TUI απειλείται μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα λόγω πτώσης της ζήτησης.


Ο υπουργός Τουρισμού Θεοχάρης: Πολύ δύσκολη η κατάσταση στον τουρισμό

«Η αγορά είναι σε χειμερία νάρκη αυτή τη στιγμή και περιμένει το τέλος για να ξεκινήσουμε όλοι τις προσπάθειες μας να κερδίσουμε το χαμένο έδαφος» πρόσθεσε, εξηγώντας πως «θα είναι μια δύσκολη και περίπλοκη διαδικασία γιατί δεν πρόκειται όλες οι χώρες να ξεκινήσουν να επανέλθουν σε μία κανονικότητα την ίδια στιγμή. Είναι αυτό που συνήθως λέμε μία ασύμμετρη απειλή αυτή τη στιγμή που χτυπά τις χώρες με διαφορετικό τρόπο, είναι η κάθε μία σε διαφορετικό στάδιο».
 

μορφονιος

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
10.195
Κριτικές
2
Like
9.193
Πόντοι
2.456
Και εχω και αυτη τη μαλακια διαφημιστικο του Παπαδοπουλου, που τον δειχνει να ερχεται ΑΠΟ ΕΞΩ και να λεει "μεινετε μεσα". Αντι να τον δειχνει αραχτο στο καναπε και να βλεπει "στην υγεια μας ρε παιδια". Και να λεει, για να εχετε την υγεια σας καθιστε αραχτοι στον καναπε. :grin:
Πρέπει να δείχνει η tv γκομενάκια να βασανίζονται με απολυτίκια στην διαπασών..
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
26.883
Like
24.783
Πόντοι
6.256
Παρακολουθώ τις εξελίξεις και πραγματικά απορώ. Μόνο σε εμένα φαίνονται περίεργα και υπερβολικά τα μέτρα που λαμβάνονται παγκοσμίως; Από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε η ύπαρξη του ιού από τους Κινέζους, άρχισαν οι λέξεις "φονικός", "θανατηφόρος", κλπ. Εκατοντάδες χιλιάδες θάνατοι συμβαίνουν κάθε χρόνο από διάφορους ιούς, εκατομμύρια από εμάς κάθε χειμώνα περνάμε μέρες κρεββατωμένοι με πυρετό, βήχα, κλπ. Κανείς δε βγαίνει να ανακοινώσει στις ειδήσεις ότι είχαμε Χ αριθμό από θανάτους από τον Α ιό ή από τον Β, γιατί απλά τους θεωρούμε "δεδομένους". Το ίδιο φυσικά θα γίνει τα επόμενα χρόνια με τον νέο κορωνοϊό. Θα συνεχίσει να πεθαίνει κόσμος, αλλά δεν θα ανακοινώνονται αριθμοί στις ειδήσεις.
Οι θάνατοι λοιπόν από τον νέο ιό είναι απλά μια εξτρα αύξηση στον ήδη υπάρχον αριθμό θανάτων από ιούς κάθε χρόνο. Φυσικά, αν δεν υπήρχε ο νέος ιός θα είχαμε γλιτώσει αυτούς τους εξτρα θανάτους, αλλά δυστυχώς υπάρχει. Τα - κατά τη γνώμη μου - υπερβολικά μέτρα το μόνο σίγουρο που θα καταφέρουν είναι η επιδείνωση της οικονομίας, που ίσως έχει πολύ χειρότερες επιπτώσεις από κάποιους δεκάδες χιλιάδες θανάτους. Ακούγεται κυνικό, αλλά είναι η αλήθεια. Από την αρχή της χρονιάς μέχρι σήμερα, έχουν πεθάνει παγκοσμίως περίπου 13 εκατομμύρια άνθρωποι. Οι μερικές δεκάδες χιλιάδες λοιπόν είναι ένας ασήμαντος αριθμός.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ: Εφόσον έχουν ληφθεί επίσημα τα μέτρα για παραμονή στο σπίτι, τα ακολουθώ κανονικά και δεν τα παραβιάζω. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω διαφορετική άποψη.

Αντε να καψω μερικα εγκεφαλικα κυτταρα...μπορεις να μου πεις ενα ιο που μεσα σε 3 μηνες προκαλεσε πανω απο 7000 θανατους σε ολο το κοσμο;
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.049
Πόντοι
216
Παρακολουθώ τις εξελίξεις και πραγματικά απορώ. Μόνο σε εμένα φαίνονται περίεργα και υπερβολικά τα μέτρα που λαμβάνονται παγκοσμίως; Από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε η ύπαρξη του ιού από τους Κινέζους, άρχισαν οι λέξεις "φονικός", "θανατηφόρος", κλπ. Εκατοντάδες χιλιάδες θάνατοι συμβαίνουν κάθε χρόνο από διάφορους ιούς, εκατομμύρια από εμάς κάθε χειμώνα περνάμε μέρες κρεββατωμένοι με πυρετό, βήχα, κλπ. Κανείς δε βγαίνει να ανακοινώσει στις ειδήσεις ότι είχαμε Χ αριθμό από θανάτους από τον Α ιό ή από τον Β, γιατί απλά τους θεωρούμε "δεδομένους". Το ίδιο φυσικά θα γίνει τα επόμενα χρόνια με τον νέο κορωνοϊό. Θα συνεχίσει να πεθαίνει κόσμος, αλλά δεν θα ανακοινώνονται αριθμοί στις ειδήσεις.
Οι θάνατοι λοιπόν από τον νέο ιό είναι απλά μια εξτρα αύξηση στον ήδη υπάρχον αριθμό θανάτων από ιούς κάθε χρόνο. Φυσικά, αν δεν υπήρχε ο νέος ιός θα είχαμε γλιτώσει αυτούς τους εξτρα θανάτους, αλλά δυστυχώς υπάρχει. Τα - κατά τη γνώμη μου - υπερβολικά μέτρα το μόνο σίγουρο που θα καταφέρουν είναι η επιδείνωση της οικονομίας, που ίσως έχει πολύ χειρότερες επιπτώσεις από κάποιους δεκάδες χιλιάδες θανάτους. Ακούγεται κυνικό, αλλά είναι η αλήθεια. Από την αρχή της χρονιάς μέχρι σήμερα, έχουν πεθάνει παγκοσμίως περίπου 13 εκατομμύρια άνθρωποι. Οι μερικές δεκάδες χιλιάδες λοιπόν είναι ένας ασήμαντος αριθμός.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ: Εφόσον έχουν ληφθεί επίσημα τα μέτρα για παραμονή στο σπίτι, τα ακολουθώ κανονικά και δεν τα παραβιάζω. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω διαφορετική άποψη.

Ρε τυπε στην Ιταλια και στην Ισπανία που ελεγαν οτι λες εσυ τωρα βλέπεις τι γινεται;
 

nik1111

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2020
Μηνύματα
696
Κριτικές
1
Like
507
Πόντοι
26
Αντε να καψω μερικα εγκεφαλικα κυτταρα...μπορεις να μου πεις ενα ιο που μεσα σε 3 μηνες προκαλεσε πανω απο 7000 θανατους σε ολο το κοσμο;

η Ισπανική γρίπη (1918-1920), η οποία προκάλεσε 50 εκατομμύρια νεκρούς τους πρώτους έξι μήνες.
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.640
Like
3.015
Πόντοι
1.706
Αντε να καψω μερικα εγκεφαλικα κυτταρα...μπορεις να μου πεις ενα ιο που μεσα σε 3 μηνες προκαλεσε πανω απο 7000 θανατους σε ολο το κοσμο;
Έχεις συναίσθηση του μεγέθους '7000' όσο αφορά θανάτους παγκοσμίως σε 3 μήνες;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom