Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306

mpouxos

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2014
Μηνύματα
8.372
Κριτικές
169
Like
8.657
Πόντοι
10.326
Πρόστιμα 300 ευρώ: «Παγώνουν» και κρίνεται η νομιμότητα τους!


Για να δουμε και την δικαιοσυνη ποσο δικαιοσυνη ειναι εναντια στα αντισυνταγματικα μετρα της χουντοκυβερνησης
Λες να έχουμε με θετική απόφαση από την μεριά της χουντοκυβερνησης κ τον επόμενο ΠτΔ??
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Να υπενθυμίσω ότι χώρισα την ανάρτηση σε γεγονότα και άποψη. Οπότε :
-Πλην των 450.000 παραλλαγών του ιού που δεν έχω βρεί ακριβώς τον αριθμό αλλά μόνο εκτιμήσεις εγώ τί έγραψα διαφορετικό ρε στουρνάρι;;;
-Και αυτό το "κλώνε" πώς φώτισες και το έγραψες; Καταλαβαίνεις ότι βρίσκομαι εδώ από το 2005 ή το 2004 (αααααααν θυμάμαι καλά)..........
-Όσο για το σύνδεσμο που ανέβασες στην 5η παράγραφο γράφει ότι confirmation γίνεται με ανάλυση γονιδιώματος οπότε είσαι ΛΑΘΟΣ. ΌΤΙ ΈΓΡΑΨΑ ΙΣΧΎΕΙ. Εντάξει το ξέρουμε ότι γνωρίζεις αγγλικά σε basic level αλλά δεν χρειάζεται να μας το θυμίζεις συνέχεια.

Τι δεν καταλαβαίνεις ρε ψεκασμένε βλάκα;
Μας ξεφούρνισες εδώ την θεωρία συνομωσίας που κυκλοφορούν τα ψέκια ότι η μετάλλαξη στην Αγγλία ήταν γνωστή από καιρό και την δημοσιοποίησαν τον Δεκέμβριο.

Πετάς την απίθανη παπαριά :
Όλες οι ιστορίες με τις μεταλλάξεις ξεκίνησαν λίγο πριν το Brexit και την αδειοδότηση των εμβολίων

Όμως το εμβόλιο της Pfizer αδειοδοτήθηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο στις 2 Δεκεμβρίου:
www.gov.uk/government/publications/regulatory-approval-of-pfizer-biontech-vaccine-for-covid-19]Regulatory approval of Pfizer/BioNTech vaccine for COVID-19[/url]
και η μετάλλαξη ανακοινώθηκε επίσημα στις 21 Δεκεμβρίου:
Investigation of novel SARS-COV-2 variant Variant of Concern 202012/01
Πάρε τα αρχίδια μου τώρα ρε γίδι.

Δεν σχολιάζω εδώ ότι το Brexit είχε δρομολογηθεί πολύ πριν τον Δεκέμβριο και ότι η βασική συμφωνία είχε κλείσει εκτός από πολύ συγκεκριμένα σημεία.
Εξήγησε μας ρε γαμημένο στουρνάρι πως η δημοσιοποίηση της μετάλλαξης μπορούσε να επηρεάσει την συμφωνία για τα ψάρια που ήταν εκκρεμής στις 21/12.
Πες μας ακριβώς πως η μετάλλαξη άλλαξε κάτι για τα ψάρια.
Μπορείς;

Ρε όρθια κουράδα είχες γράψει:
Οι μεταλλάξεις του ιού ΑΝΑΚΑΛΎΠΤΟΝΤΑΙ από την εξέταση του γονιδιώματος του ιού που προέρχεται από δείγματα. Ούτε από pcr ούτε από rapid test.
και μετά το PCR τεστ που ποστάρισα γράφεις:
confirmation γίνεται με ανάλυση γονιδιώματος
Ρε αγράμματο τσουτσέκι, confirmation = ΑΝΑΚΑΛΎΠΤΟΝΤΑΙ;

Είσαι και γαμημένος ψεύτης γιατί μέλος δεν είσαι από το 2004. Εγώ είμαι μέλος από την 1/12/2004 και ξέρω καλά ποιός ήταν και δεν ήταν μέλος εδώ μέσα.

Και τέλος για να διαπιστώσεις αν ξέρω Αγγλικά έλα να με βρεις όπου θέλεις να σου εξηγήσω το γερούνδιο.
Αλλά ξέρω ότι είσαι μία κότα, ένα ανάρχιδο ψεκασμένο πουστράκι όπως και τα άλλα ανάρχιδα ψεκασμένα πουστράκια - κλώνοι εδώ μέσα και ποτέ δεν θα το κάνεις.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Αντισυνταγματική η απαγόρευση κυκλοφορίας;
Γερμανικό δικαστήριο ακυρώνει τη νυχτερινή απαγόρευση κυκλοφορίας για την καταπολέμηση της πανδημίας με την αιτιολογία ότι «δεν έχει τεκμηριωθεί επαρκώς».

Το Ανώτατο Διοικητικό Δικαστήριο (Verwaltungsgerichtshof) της Βάδης-Βυρτεμβέργης ακυρώνει την απόφαση της τοπικής κυβέρνησης για απαγόρευση της κυκλοφορίας από τις οκτώ το βράδυ μέχρι τις πέντε το πρωί, κάνοντας δεκτή τη σχετική προσφυγή μίας γυναίκας από την πόλη Τύμπινγκεν. Η δικαστική απόφαση είναι τελεσίδικη και ορίζει ότι η απαγόρευση της κυκλοφορίας αίρεται από τις 11 Φεβρουαρίου. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να εφαρμοστεί για τελευταία φορά από το βράδυ της Τετάρτης μέχρι τα ξημερώματα της Πέμπτης.


Ενα βημα εγινε εναντια στην γερμανοναζιστικη μερκελικη και ευρωπαικη χουντα
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.604
Πόντοι
736
Να υπενθυμίσω ότι χώρισα την ανάρτηση σε γεγονότα και άποψη. Οπότε :
-Πλην των 450.000 παραλλαγών του ιού που δεν έχω βρεί ακριβώς τον αριθμό αλλά μόνο εκτιμήσεις εγώ τί έγραψα διαφορετικό ρε στουρνάρι;;;
-Και αυτό το "κλώνε" πώς φώτισες και το έγραψες; Καταλαβαίνεις ότι βρίσκομαι εδώ από το 2005 ή το 2004 (αααααααν θυμάμαι καλά)..........
-Όσο για το σύνδεσμο που ανέβασες στην 5η παράγραφο γράφει ότι confirmation γίνεται με ανάλυση γονιδιώματος οπότε είσαι ΛΑΘΟΣ. ΌΤΙ ΈΓΡΑΨΑ ΙΣΧΎΕΙ. Εντάξει το ξέρουμε ότι γνωρίζεις αγγλικά σε basic level αλλά δεν χρειάζεται να μας το θυμίζεις συνέχεια.

Τι δεν καταλαβαίνεις ρε ψεκασμένε βλάκα;
Μας ξεφούρνισες εδώ την θεωρία συνομωσίας που κυκλοφορούν τα ψέκια ότι η μετάλλαξη στην Αγγλία ήταν γνωστή από καιρό και την δημοσιοποίησαν τον Δεκέμβριο.

Πετάς την απίθανη παπαριά :
Είσαι και γαμημένος ψεύτης γιατί μέλος δεν είσαι από το 2004. Εγώ είμαι μέλος από την 1/12/2004 και ξέρω καλά ποιός ήταν και δεν ήταν μέλος εδώ μέσα.

Το 05 η το 04 λέει ο dik , τελικά είναι το 2006 , μια χρονιά πάνω μια κάτω σιγά την διαφορά ... όχι οτι λέει πολλά η ημερομηνία εγγραφής απο μόνη της , και εγω παράδειγμα είμαι γραμμένος απο 2010 αν θυμάμαι καλά αλλά τα πρώτα χρόνια δεν είχα κανένα πόστ ...

Όνομα:
dik
Ημερομηνία εγγραφής:
12 Απρ 2006
 

Νενα(2)

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2021
Μηνύματα
369
Like
161
Πόντοι
1
Σημερα ειδα στην τηλεοραση τον κ.Βασιλακοπουλο καθηγητη Πνευμονολογιας ο οποιος περυσι τετοια εποχη διερρηγνυε τα ιματια του με στομφο δεκα καρδιναλιων για την επικινδυνοτητα της μασκας και αναφερετο σε διαφορες μελετες,να εισηγειται την διπλη μασκα τωρα.
Εχω και εγω να προτεινω κυριε καθηγητα κατι.Βασιζομενος στις μελετες των συναδελφων σας κινεζων οτι το πρωκτικο τεστ εχει μεγαλυτερη αξια λογω μεγαλυτερης συγκεντρωσης ιων την εν λογω περιοχη,θεωρω οτι η κλανια ειναι υπευθυνη για την διασπορα στα μεσα μαζικης μεταφορας του ιου και προτεινω
να επιβληθει σερβιετα επι του πρωκτου και δει με φτερα σε ολους
που βγαινουν απο το σπιτι τους.
Παρεπιπτοντως μηπως εχετε καμια εργασια προχειρη απομονωσης και καλλιεργειας του ιου με κριτηρια κατα Rivers ;
Για την ενημερωση του κοινου ειναι τα αντιστοιχα κριτηρια του Koch για τους ιους .

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.604
Πόντοι
736
Εδω και καιρό έχω μια "ψεκασμένη" απορία , στο πρώτο λοκντάουν λογικά δεν θα έπρεπε τον πρώτο καιρό να βγαίναμε μόνο με χειρόγραφα η τυπωμένα , και αργότερα να ετοιμάσουν το 13033 ; Εκτός αν είναι κάτι που ετοιμάζεται μέσα σε μια μέρα , αν είναι τόσο εύκολο εντάξει ... Επίσης οι λόγοι για τους οποίους μπορεί να βγεί κανείς , θα περίμενε κάποιος οτι μάλλον θα πρόσθεταν κάποιους λόγους στην πορεία γιατί όλο και κάτι θα είχαν ξεχάσει , παρόλαυτά μάλλον δεν ξέχασαν τίποτα και οι λόγοι παραμένουν μέχρι και σήμερα 6 απο όσο ξέρω .. αν και κάτι έλεγαν σε κάποια φάση ότι θα πρόσθεταν κάποιον 7ο ;

Απλά σκεπτόμενος τα παραπάνω θα έλεγε κανείς οτι το λοκντάουν μάλλον είχε σχεδιαστεί αρκετό καιρό πριν γίνει , κάτι που (αν ισχύει) δεν είναι απαραίτητα κακό .. οτι δηλαδή προνόησαν ώστε αν χρειαστεί λοκντάουν να μην αποφασίζουν τελευταία στιγμή τις παραμέτρους , αλλά απο την άλλη θα πει κανείς γιατί να προνοήσουν μόνο για το λοκντάουν και όχι και για κάποια ενίσχυση των συστημάτων υγείας ;

Αυτή βέβαια η ενίσχυση θα μπορούσε να γίνει και ενδιάμεσα πρώτου - δεύτερου λοκντάουν η ακόμα και κατα την διάρκεια των λοκντάουν ... μόνο ενδιάμεσα δεύτερου - τρίτου δεν θα μπορούσε να γίνει για προφανείς λόγους :P

Στην θεωρία βέβαια έγιναν ενισχύσεις με νέες ΜΕΘ κτλ , οι οποίες όμως από ότι φαίνεται οι περισσότερες (αν όχι όλες) ήταν μετατροπή απο ήδη υπάρχοντα κρεβάτια από χειρουργεία.


Επίσης εδω και καιρό λέμε για τους νεκρούς της γρίπης αν μπορούν να συγκριθούν με του κορωνοιού , και έστω ας δεχτούμε οτι του κορωνοιού είναι δεκαπλάσιοι η εικοσαπλάσιοι ... για τους νεκρους από η με γρίπη γιατί δεν κάναμε κάτι τόσα χρόνια επειδη ηταν λίγοι ; Επειδη δεν θεωρούσαμε φονική την γρίπη που στις μικρές ηλικίες πρέπει να έχει μεγαλύτερα ποσοστά θνησιμότητας απο τον κορώνα ;:think:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.604
Πόντοι
736
Σημερα ειδα στην τηλεοραση τον κ.Βασιλακοπουλο καθηγητη Πνευμονολογιας ο οποιος περυσι τετοια εποχη διερρηγνυε τα ιματια του με στομφο δεκα καρδιναλιων για την επικινδυνοτητα της μασκας και αναφερετο σε διαφορες μελετες,να εισηγειται την διπλη μασκα τωρα.
Εχω και εγω να προτεινω κυριε καθηγητα κατι.Βασιζομενος στις μελετες των συναδελφων σας κινεζων οτι το πρωκτικο τεστ εχει μεγαλυτερη αξια λογω μεγαλυτερης συγκεντρωσης ιων την εν λογω περιοχη,θεωρω οτι η κλανια ειναι υπευθυνη για την διασπορα στα μεσα μαζικης μεταφορας του ιου και προτεινω
να επιβληθει σερβιετα επι του πρωκτου και δει με φτερα σε ολους
που βγαινουν απο το σπιτι τους.
Παρεπιπτοντως μηπως εχετε καμια εργασια προχειρη απομονωσης και καλλιεργειας του ιου με κριτηρια κατα Rivers ;
Για την ενημερωση του κοινου ειναι τα αντιστοιχα κριτηρια του Koch για τους ιους .

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Ακόμα καλύτερα καμιά τάπα , δεν είναι να παίζουμε με τον κουραδο ... εε τον κορωνοιό ήθελα να πω.

Θα μπορούσαν επίσης να απαγορεύσουν και την φασολάδα , και τα φασόλια απο τα σούπερ μάρκετ , επειδή ο έλεγχος για σερβιέτα η τάπα θα είναι λίγο δύσκολος :P
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96
Voltaire45!
Κάτσε γιατί μαζεύτηκαν πολλά και μπορεί να ξεχάσω τίποτα.......αρχίζω και απαντώ όπως τα διαβάζω απο την ανάρτησή σου.

- Ο παραπάνω σύνδεσμος στην πρώτη παράγραφο (summary) παραθέτει ότι η μετάλλαξη ήταν γνωστή τέλος καλοκαιριού με αρχές Σεπτεμβρίου. Ότι έγραψα δηλαδή. ΠΡΟΣΟΧΗ: έγραψα απο πότε ήταν γνωστή και ΟΧΙ πότε έγινε VOC. Πάω παρακάτω.

- Πότε άκουσες για μετάλλαξη εσύ στα ΜΜΕ;;; Αν υπάρχει κάποιο άρθρο ή βίντεο απο ΜΜΕ (προσοχή , όχι ειδικευμένα περιοδικά ) ανέβασέ το. Εγώ προσωπικά επειδή τα προσέχω κάτι τέτοια , η πρώτη φορά που άκουσα για μεταλλάξεις ήταν ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ (δεν θυμάμαι και πάλι καλά αλλά δεν αλλάζει κάτι). Μετά δηλαδή τις βορεοκορεάτικες δηλώσεις των φαρμακευτικών για 99,999999999999999999999999999999999999999999999% επιτυχία στο mrna εμβόλιο.

- Ο σύνδεσμος που ανέβασες είναι η ανακοίνωση του B117 ως VOC και δεν έχει καμία σχέση με το πότε ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ. Ίσως για σένα να είναι δύσκολος ο διαχωρισμός αυτών των εννοιών (ανακάλυψη- ανακοίνωση). Δεν πειράζει , είσαι VOC και εσύ οπότε έχω ανοχή.

- Η συμφωνία ΕΕ-UK είχε αρχίδια κλείσει παρά μόνο την τελευταία στιγμή. Στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης της τελευταίας στιγμής λοιπόν η ΕΕ (με πρόσχημα μια μετάλλαξη που ήταν ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΗ) προέβει σε μια κίνηση ισχύος μπανάροντας τις πτήσεις απο UK. Αν εσένα αυτό σου φαίνεται άσχετο, δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό. Ίσως δεν διαθέτεις το γνωσιακό υπόβαθρο να το καταλάβεις. No problem.

- Στη συνέχεια κάτι μπερδεύεις τα pcr test. Αν κατάλαβα καλά ΕΣΥ ΔΗΛΩΝΕΙΣ οτι με pcr test μπορείς να αναλύσεις το γονιδίωμα του ιού και να βρείς πιθανές νέες μεταλλάξεις παρότι στο σύνδεσμο που ανέβασες στην 5η παράγραφο ΓΡΑΦΕΙ:
the test may signal the presence of the 69-70del mutation and, potentially, the B.1.1.7 lineage (variant 501Y.V1).

Confirmation of the variant strain may be accomplished by sequencing. There are multiple options available for routine sequencing of SARS-CoV-2 clinical research isolates.
. Το αφήνω εδώ να υπάρχει για κάποιον που δεν ξέρει πόσο βλάκας είσαι.

- Μέλος εδώ μέσα είμαι από το Σεπτέμβριο του 2004.Ακριβώς μετά τους Ολυμπιακούς.Έψαχνα τρόπο να λύσω το πρόβλημα των μπάζων που αναγκαζόμουν να διώχνω στις 2 το πρωί αφού με είχαν στήσει πρώτα να περιμένω μέχρι και 3 ώρες. Είχα λογαριασμό που για κάποιο λόγο τον είχα χάσει και έφτιαξα αυτό που είναι απο το 2006. Και πάλι η περίοδος εκείνη είναι πολύ μακρινή για να θυμάμαι πότε έγινα μέλος στο bou.Εσένα σε θυμάμαι απο παλιά βέβαια. Το ίδιο μαλάκας ήσουν. Και τότε στα 45 σου άρα μιλάμε σήμερα είσαι 60+. Και περιμένεις τί ακριβώς να τσαμπουκαλευτώ με ένα γεροντάκι;;;; Κάτσε βρίσε αφού το γουστάρεις. Εμένα μου αρκεί να σου ανεβάζω την πίεση.

- Ελπίζω ειλικρινά να πάς να κάνεις το εμβόλιο.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.719
Κριτικές
183
Like
43.865
Πόντοι
21.896
Εδω και καιρό έχω μια "ψεκασμένη" απορία , στο πρώτο λοκντάουν λογικά δεν θα έπρεπε τον πρώτο καιρό να βγαίναμε μόνο με χειρόγραφα η τυπωμένα , και αργότερα να ετοιμάσουν το 13033 ; Εκτός αν είναι κάτι που ετοιμάζεται μέσα σε μια μέρα , αν είναι τόσο εύκολο εντάξει ... Επίσης οι λόγοι για τους οποίους μπορεί να βγεί κανείς , θα περίμενε κάποιος οτι μάλλον θα πρόσθεταν κάποιους λόγους στην πορεία γιατί όλο και κάτι θα είχαν ξεχάσει , παρόλαυτά μάλλον δεν ξέχασαν τίποτα και οι λόγοι παραμένουν μέχρι και σήμερα 6 απο όσο ξέρω .. αν και κάτι έλεγαν σε κάποια φάση ότι θα πρόσθεταν κάποιον 7ο ;

Απλά σκεπτόμενος τα παραπάνω θα έλεγε κανείς οτι το λοκντάουν μάλλον είχε σχεδιαστεί αρκετό καιρό πριν γίνει , κάτι που (αν ισχύει) δεν είναι απαραίτητα κακό .. οτι δηλαδή προνόησαν ώστε αν χρειαστεί λοκντάουν να μην αποφασίζουν τελευταία στιγμή τις παραμέτρους , αλλά απο την άλλη θα πει κανείς γιατί να προνοήσουν μόνο για το λοκντάουν και όχι και για κάποια ενίσχυση των συστημάτων υγείας ;

Αυτή βέβαια η ενίσχυση θα μπορούσε να γίνει και ενδιάμεσα πρώτου - δεύτερου λοκντάουν η ακόμα και κατα την διάρκεια των λοκντάουν ... μόνο ενδιάμεσα δεύτερου - τρίτου δεν θα μπορούσε να γίνει για προφανείς λόγους :P

Στην θεωρία βέβαια έγιναν ενισχύσεις με νέες ΜΕΘ κτλ , οι οποίες όμως από ότι φαίνεται οι περισσότερες (αν όχι όλες) ήταν μετατροπή απο ήδη υπάρχοντα κρεβάτια από χειρουργεία.


Επίσης εδω και καιρό λέμε για τους νεκρούς της γρίπης αν μπορούν να συγκριθούν με του κορωνοιού , και έστω ας δεχτούμε οτι του κορωνοιού είναι δεκαπλάσιοι η εικοσαπλάσιοι ... για τους νεκρους από η με γρίπη γιατί δεν κάναμε κάτι τόσα χρόνια επειδη ηταν λίγοι ; Επειδη δεν θεωρούσαμε φονική την γρίπη που στις μικρές ηλικίες πρέπει να έχει μεγαλύτερα ποσοστά θνησιμότητας απο τον κορώνα ;:think:
Το ελληνικό δημόσιο κατασκεύασε πλατφορμα sms σε μια νύχτα ενώ δεν μπορεί να μετρήσει πόσους υπαλλήλους έχει;;
Σωστοτατη η παρατήρηση σου φιλε
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.497
Like
7.103
Πόντοι
1.056
Εδω και καιρό έχω μια "ψεκασμένη" απορία , στο πρώτο λοκντάουν λογικά δεν θα έπρεπε τον πρώτο καιρό να βγαίναμε μόνο με χειρόγραφα η τυπωμένα , και αργότερα να ετοιμάσουν το 13033 ; Εκτός αν είναι κάτι που ετοιμάζεται μέσα σε μια μέρα , αν είναι τόσο εύκολο εντάξει ... Επίσης οι λόγοι για τους οποίους μπορεί να βγεί κανείς , θα περίμενε κάποιος οτι μάλλον θα πρόσθεταν κάποιους λόγους στην πορεία γιατί όλο και κάτι θα είχαν ξεχάσει , παρόλαυτά μάλλον δεν ξέχασαν τίποτα και οι λόγοι παραμένουν μέχρι και σήμερα 6 απο όσο ξέρω .. αν και κάτι έλεγαν σε κάποια φάση ότι θα πρόσθεταν κάποιον 7ο ;

Απλά σκεπτόμενος τα παραπάνω θα έλεγε κανείς οτι το λοκντάουν μάλλον είχε σχεδιαστεί αρκετό καιρό πριν γίνει , κάτι που (αν ισχύει) δεν είναι απαραίτητα κακό .. οτι δηλαδή προνόησαν ώστε αν χρειαστεί λοκντάουν να μην αποφασίζουν τελευταία στιγμή τις παραμέτρους , αλλά απο την άλλη θα πει κανείς γιατί να προνοήσουν μόνο για το λοκντάουν και όχι και για κάποια ενίσχυση των συστημάτων υγείας ;

Αυτή βέβαια η ενίσχυση θα μπορούσε να γίνει και ενδιάμεσα πρώτου - δεύτερου λοκντάουν η ακόμα και κατα την διάρκεια των λοκντάουν ... μόνο ενδιάμεσα δεύτερου - τρίτου δεν θα μπορούσε να γίνει για προφανείς λόγους :P

Στην θεωρία βέβαια έγιναν ενισχύσεις με νέες ΜΕΘ κτλ , οι οποίες όμως από ότι φαίνεται οι περισσότερες (αν όχι όλες) ήταν μετατροπή απο ήδη υπάρχοντα κρεβάτια από χειρουργεία.


Επίσης εδω και καιρό λέμε για τους νεκρούς της γρίπης αν μπορούν να συγκριθούν με του κορωνοιού , και έστω ας δεχτούμε οτι του κορωνοιού είναι δεκαπλάσιοι η εικοσαπλάσιοι ... για τους νεκρους από η με γρίπη γιατί δεν κάναμε κάτι τόσα χρόνια επειδη ηταν λίγοι ; Επειδη δεν θεωρούσαμε φονική την γρίπη που στις μικρές ηλικίες πρέπει να έχει μεγαλύτερα ποσοστά θνησιμότητας απο τον κορώνα ;:think:

1. Ειναι εύκολο τεχνικά + σιγουρα υπηρχε χρονος για να προετοιμασουν καποια πραγματα.
2. Παραβλέπεις οτι όλα τα μετρα και οι περιορισμοι ειναι αντιγραφη απο το εξωτερικο , δεν αυτοσχεδιασαν. Ετοιμα τα πηραν και τα εφηρμοσαν στην Ελλαδα.
3. Οσους λογους μετακινησης δεν προεβλεψαν για διαφορους λογους (πχ εποχικοτητα) απλως τους εβγαλαν παρανομους. Το σκεπτικο προφανως ειναι οτι αν αρχισουμε και προσθετουμε λογους θα διαμαρτυρονται παντα καποιες κοινωνικες υποομαδες.
4. Η ενισχυση των συστηματων υγειας απο μονη της δεν θα αλλαζε πολλά. Αυτο που προτεινουν οσοι επιστημονες διαφωνουν με τα λοκνταουν ειναι η στοχευμενη παρεμβαση με επικεντρο τις ομαδες υψηλου κινδυνου σε συνδυασμο με την ενισχυση του συστηματος υγειας. Εδω υπαρχουν δυο ζητηματα. Ενα πολιτικο-ιδεολογικο που εχει να κανει με την αντιθεση των φιλελε στον κρατικο παρεμβατισμο και την συνεπαγομενη διογκωση του δημοσιου τομεα που θα επεφερε (τα κοστη αυτα σε βαθος χρονου παγιοποιουνται σε αντιθεση με τα "σπασμενα" της πανδημιας που θεωρουνται "εκτακτα" και προσωρινα) και ενα κοινοβουλευτικο που ειναι αυτο που επικαλουνται συνεχως οι κουλομαχοι , οτι δηλαδη η αντιπολιτευση θα ηταν τερμα λαικιστικη και θα τους εκανε πολιτικη ζημια.
5. Κανεις δεν ειπε ποτε οτι το προβλημα ειναι οι νεκροι. Το επιχειρημα ειναι η καταρρευση του συστηματος υγειας λογω των πολλων εισαγωγων στα νοσοκομεια.Και αυτο ειναι και το βασικο σημειο διαφωνιων. Παντως ειναι ξεκαθαρο οτι ιδιως η πρωτοβαθμια περιθαλψη ειναι οργανωμενη εντελως ανορθολογικα και οτι υπαρχει αναγκη να αλλαξει εστω και τωρα, τουλαχιστον να μεινει μια παρακαταθηκη απο ολο αυτο.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Κοψτε φατσα "υπουργου" μπουμπουκου για τον ξεκιλια δεν λεω ειναι μασκαρας

 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.862
Like
2.252
Πόντοι
456
2. Παραβλέπεις οτι όλα τα μετρα και οι περιορισμοι ειναι αντιγραφη απο το εξωτερικο , δεν αυτοσχεδιασαν. Ετοιμα τα πηραν και τα εφηρμοσαν στην Ελλαδα.
Σε καμιά ιδιωτική θα το ανέθεσαν λογικά.
3. Οσους λογους μετακινησης δεν προεβλεψαν για διαφορους λογους (πχ εποχικοτητα) απλως τους εβγαλαν παρανομους. Το σκεπτικο προφανως ειναι οτι αν αρχισουμε και προσθετουμε λογους θα διαμαρτυρονται παντα καποιες κοινωνικες υποομαδες.
Δεν είχαν προβλέψει μετακινήσεις για παιδιά χωρισμένων. Μετά το κράξιμο κάποιων υψηλών ψηφοφόρων τους έβαλαν και αυτή την επιλογή.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Ωρες ωρες νοιωθω οτι ειμαι στην Καμπουλ,οπου με την δυση του ηλιου απαγορευεται η κυκλοφορια και οι Ταλιμπαν με τα Καλασνικοφ εχουν δικαιωμα να βαρεσουν στο ψαχνο!

Μετα θυμαμαι οτι ζω σε ευρωπαϊκη χωρα,οπου η κυκλοφορια απαγορευεται για να μην κολησω ιο τους συνανθρωπους μου και πεθανουνε οι καημενοι,ετσι δεν τιθεται θεμα να την φαω απο κανεναν Ταλιμπαν παρα μονο 300€ κανα προστιματακι αν αψηφησω την απαγορευση.Κλαιν δλδ.

Παλι καλα να λεμε,που μας φροντιζουνε οι καημενοι και μεις τους βριζουμε,τοσο αχαϊρευτοι ειμαστε
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.910
Κριτικές
16
Like
14.749
Πόντοι
6.515
Για το καλό μας τα κάνει τα λοκ νταουν ο Κουλης για να είμαστε κόβιτ φρι και να έρθουν τουρίστες το καλοκαίρι

Τώρα ποσοι θα πεθανουν απ την ανέχεια και την απόγνωση μέχρι το καλοκαίρι μάλλον δεν τους απασχολεί :confused:
 

Kyriakos29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
1.922
Like
2.107
Πόντοι
456
Για το καλό μας τα κάνει τα λοκ νταουν ο Κουλης για να είμαστε κόβιτ φρι και να έρθουν τουρίστες το καλοκαίρι

Τώρα ποσοι θα πεθανουν απ την ανέχεια και την απόγνωση μέχρι το καλοκαίρι μάλλον δεν τους απασχολεί :confused:
Meanwhile in Turkey γίνεται χαμός από τουρισμό από τις ελεύθερες χώρες που οι πολίτες τους μπαίνουν στο αεροπλάνο και μπορούν να ταξιδέψουν για αναψυχή. Άκουσα σήμερα το μαγικό από φίλο πως στον τουρισμό θα πάμε περίφημα.
Αν εμείς με 0 τουρίστες εδώ και μήνες τα πάμε ...κάποτε περίφημα τι να πουν αυτοί που ήδη όλο το χειμώνα και σήμερα πνίγονται στον τουρισμό..

(Billgor δεν σε ξεχνάω, θα σου γράψω αφού ξέρω τα αποτελέσματα του τεστ της κοπέλας μου που συζούμε και μαλλόν έχει τον ιό)
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.910
Κριτικές
16
Like
14.749
Πόντοι
6.515
Για το καλό μας τα κάνει τα λοκ νταουν ο Κουλης για να είμαστε κόβιτ φρι και να έρθουν τουρίστες το καλοκαίρι

Τώρα ποσοι θα πεθανουν απ την ανέχεια και την απόγνωση μέχρι το καλοκαίρι μάλλον δεν τους απασχολεί :confused:
Meanwhile in Turkey γίνεται χαμός από τουρισμό από τις ελεύθερες χώρες που οι πολίτες τους μπαίνουν στο αεροπλάνο και μπορούν να ταξιδέψουν για αναψυχή. Άκουσα σήμερα το μαγικό από φίλο πως στον τουρισμό θα πάμε περίφημα.
Αν εμείς με 0 τουρίστες εδώ και μήνες τα πάμε ...κάποτε περίφημα τι να πουν αυτοί που ήδη όλο το χειμώνα και σήμερα πνίγονται στον τουρισμό..

(Billgor δεν σε ξεχνάω, θα σου γράψω αφού ξέρω τα αποτελέσματα του τεστ της κοπέλας μου που συζούμε και μαλλόν έχει τον ιό)

βουλγαρια, ρουμανια, (για σερβια δεν ξερω), αυστρια, ελβετια ... κανουν σκι (χωρις τα σαλε φαγητο κλπ), εδω οι σωτηρες για πιο λογο δεν δινουν μια ανασα στους μικρους ορεινους ξενωνες ?

ποιο ειναι το σχεδιο των τυπων για την ελλαδα? καμμενη γη? :think::headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom