Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 40 άτομα (0 μέλη και 40 επισκέπτες)

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.344
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Για να μιλήσουμε για θνητότητα πρέπει να μιλάμε επί πραγματικών δεδομένων, δηλαδή επιβεβαιωμένων κρουσμάτων στα οποία ξέρουμε και την τελική έκβαση, θεραπεύτηκαν ή πέθαναν.
Αλλιώς έχουμε την «θνητότητα» του Ιωαννίδη, του Διογένη, του Leclerc κ.λπ.
Η γρίπη H1N1 εμφανίζει θνητότητα από 0.1% ως 10% ανάλογα με τη μελέτη. Με την ίδια λογική θα μπορούσε κάποιος να πει ότι η γρίπη H1N1 μπορεί να αφήσει ως και 1000000 νεκρούς στη Ελλάδα. Νομίζω είναι παρακινδυνευμένο να βγάλει κάποιος συμπέρασμα για το πόσοι νεκρούς θα έχουμε στο γενικό σύνολο κοιτώντας μόνο το CFR (ειδικά όταν υπάρχουν υποψίες και για πολλαπλάσια αδιάγνωστα κρούσματα).



Αυτά που γράφεις τα καταλαβαίνεις ή αναλύεις ότι σου έρθει;
Την wikipedia τι την έβαλες ρε άνθρωπε, αφού λέει αυτά που έγραψα; :uglystupid:

Μου γράφεις ότι η θνητότητα δεν είναι 1%.
Δηλαδή πόσο λες ότι είναι, λιγότερο, περισσότερο, πες μας, τι θέλεις να πει και δεν το λες;
Εγώ δεν αναφέρθηκα καθόλου σε ποσοστά θνητότητας, σε ρώτησα, θέλεις να μιλήσουμε για την θνητότητα;
 

Eric(4)

Σεβαστός
Εγγρ.
7 Νοε 2020
Μηνύματα
3.883
Like
3.030
Πόντοι
1.706
 

Συνημμένα

  • E8CCF622-00F2-4EB2-BB2B-9320D1877F93.jpeg
    E8CCF622-00F2-4EB2-BB2B-9320D1877F93.jpeg
    33,4 KB · Εμφανίσεις: 22

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
μολις εκανε ανακοινωση ο κυριακος

στις 27/12 θα εμβολιαστει μια νοηλευτρια και ενας ηλικιωμενος

γιατι κυριακο κωλωνεις να κανεις το εμβολιο? για να δωσεις το "καλο παραδειγμα" στον ελληνικο λαο?

λουγκρα detected :shit:

Είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν θα το κάνει από τους πρώτους, 'η πρόκειται για άλλη μια "πετυχημένη" πρόβλεψή σου;
στοιχημα καφεδακι οπου γουσταρεις οτι δεν θα βγαλει κιχ για να το κανει πρωτος
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
...
Θα είχαν πεθάνει μέχρι τώρα 100.000 αλλά τι κάνουμε ρε μάγκες πανδημία είναι τα έχει αυτά.
...
Αυτό το 100.000 μου κάνει εντύπωση. Το ακούμε από το Μάρτιο από δω κι από εκεί. Πώς προκύπτει;

Μου γράφεις ότι η θνητότητα δεν είναι 1%.
Δηλαδή πόσο λες ότι είναι, λιγότερο, περισσότερο, πες μας, τι θέλεις να πει και δεν το λες;
Εγώ δεν αναφέρθηκα καθόλου σε ποσοστά θνητότητας, σε ρώτησα, θέλεις να μιλήσουμε για την θνητότητα;
Δεν διαφωνώ για το 1%. Λέω ότι από αυτό τον αριθμό δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για το πόσοι θα πεθάνουν στην Ελλάδα. Λες πιο πάνω (όχι μόνο εσύ, από την άνοιξη "όλοι" το λένε) ότι θα πεθάνουν 100.000 κόσμος. Από που προκύπτει αυτό; Το απλοϊκό που λέγαν οι δημοσιογράφοι είναι 1% θνητότητα επί 10εκατ. πληθυσμό άρα 100.000 νεκροί.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Απομόνωση των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων, που δεν χρήζουν νοσηλείας σε νοσοκομείο, σε χώρους και δομές που έχουν ήδη εξασφαλιστεί για αυτόν τον σκοπό από τη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας και ειδικά σε περιπτώσεις που η κατ’ οίκον απομόνωση δεν κρίνεται εφικτή και εγκυμονεί κινδύνους για άλλα μέλη της οικογένειας.
Θα το διαβάσατε ήδη, έτσι; Με θετικό τεστ απομάκρυνση από την οικογένεια σε "νοσοκομεία" συγκέντρωσης. Δεν αποκλείεται να ενεργοποιηθεί και ο υποχρεωτικός εμβολιασμός σε αυτές τις περιοχές. Από τη μια είναι καλό που το μακρύ χέρι των κινέζων θα βάλει επιτέλους τάξη στους σαν τα σκυλιά εκθετικά πολλαπλασιαζόμενους ευπαθείς. Από την άλλη ο διεστραμμένος και υπόγειος τρόπος που το κάνουνε ... είναι τρομακτικός. Δεν ξέρεις τι θέλουν και από εμάς που έτσι κι αλλιώς κάνουμε μόνο 1-2 παιδιά ή καθόλου.
Αλλά και πώς αλλιώς να γινότανε θα μου πεις, αν δεν αντιμετωπιζόταν παγκοσμίως το πρόβλημα μπορεί να οδηγούσε σε χειρότερες καταστάσεις.
 

Eric(4)

Σεβαστός
Εγγρ.
7 Νοε 2020
Μηνύματα
3.883
Like
3.030
Πόντοι
1.706
Αλλες 2 θεσεις ανεβηκε σημερα η Ελλαδαρα στην παγκοσμια κατάταξη 46η μεταξυ 220 χωρων με 389 νεκρους ανα εκατομμύριο πληθυσμού οταν ο παγκόσμιος μεσος ορος ειναι 214, καθε μερα και ενας νεος θριαμβος μπραβο Κυριακο
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.604
Πόντοι
736
Απομόνωση των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων, που δεν χρήζουν νοσηλείας σε νοσοκομείο, σε χώρους και δομές που έχουν ήδη εξασφαλιστεί για αυτόν τον σκοπό από τη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας και ειδικά σε περιπτώσεις που η κατ’ οίκον απομόνωση δεν κρίνεται εφικτή και εγκυμονεί κινδύνους για άλλα μέλη της οικογένειας.
Θα το διαβάσατε ήδη, έτσι; Με θετικό τεστ απομάκρυνση από την οικογένεια σε "νοσοκομεία" συγκέντρωσης. Δεν αποκλείεται να ενεργοποιηθεί και ο υποχρεωτικός εμβολιασμός σε αυτές τις περιοχές. Από τη μια είναι καλό που το μακρύ χέρι των κινέζων θα βάλει επιτέλους τάξη στους σαν τα σκυλιά εκθετικά πολλαπλασιαζόμενους ευπαθείς. Από την άλλη ο διεστραμμένος και υπόγειος τρόπος που το κάνουνε ... είναι τρομακτικός. Δεν ξέρεις τι θέλουν και από εμάς που έτσι κι αλλιώς κάνουμε μόνο 1-2 παιδιά ή καθόλου.
Αλλά και πώς αλλιώς να γινότανε θα μου πεις, αν δεν αντιμετωπιζόταν παγκοσμίως το πρόβλημα μπορεί να οδηγούσε σε χειρότερες καταστάσεις.

Αν το πρόβλημα είναι ο παγκόσμιος πληθυσμός και (κάποια ελίτ ;) θέλει να τον μειώσει , δεν θα μπορούσαν απλά να δώσουν κάποια κίνητρα ωστε να μην κάνεις πάνω απο ενα η δύο παιδιά ; Η έστω αν όχι επίδομα για όποιους μείνουν στα 1-2 παιδιά τότε επιβαρύνσεις για όποιον κάνει περισσότερα ... που νομίζω στην κίνα ήδη υπάρχουν κάποια σχετικά μέτρα , δεν ξέρω ποιά ακριβώς.

υγ. Δεν είμαι σίγουρος οτι αναφέρεσαι στο πιό πάνω πιθανό σενάριο μείωσης πληθυσμού , αλλά όπως και να έχει είναι μια απορία που την έχω εδω και καιρό :P
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.341
Κριτικές
1
Like
35.403
Πόντοι
6.256
Τσιόδρας στο επικρατίας ? τι λέτε?
Οι υπόλοιποι τηλεσταρ γιατροί,
στα ψηφοδέλτια?
Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς

αν βαλει και μούμια παγωνη ψηφίζουμε δαγκωτό τύπε :confused:
μια χαρα ειναι η παγωνη :embarrased:, εσυ που καβλωνεις με λινου κανε μοκο:glasses:
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Αν το πρόβλημα είναι ο παγκόσμιος πληθυσμός και (κάποια ελίτ ;) θέλει να τον μειώσει , δεν θα μπορούσαν απλά να δώσουν κάποια κίνητρα ωστε να μην κάνεις πάνω απο ενα η δύο παιδιά ; Η έστω αν όχι επίδομα για όποιους μείνουν στα 1-2 παιδιά τότε επιβαρύνσεις για όποιον κάνει περισσότερα ... που νομίζω στην κίνα ήδη υπάρχουν κάποια σχετικά μέτρα , δεν ξέρω ποιά ακριβώς.
Καλά ούτε κι εγώ είμαι κατάλληλος να απαντήσω αλλά ακόμη δικαιούμαι να έχω γνώμη (όσο προλαβαίνουμε ακόμα :P).
Όπως σωστά λες, στην Κίνα υπάρχει η πολιτική του ενός παιδιού. Τουλάχιστον κυβερνητική βούληση για έλεγχο γεννήσεων υπάρχει, δεν είναι κάτι το φανταστικό. Στο δυτικό κόσμο, τον αιώνα που πέρασε, πήρε τη μορφή της εκπαίδευσης του πληθυσμού στην αντισύλληψη στις δωρεάν εκτρώσεις και την οικονομική απελευθέρωση των γυναικών. Υπάρχει βούληση και ανάγκη, όπως στα αδέσποτα. Όταν τα άγρια ζώα απομακρύνονται από το περιβάλλον τους και ζούνε από τα σκουπίδια πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα (άφθονο φαγητό, ασφάλεια) με καταστροφικές συνέπειες για την ποιότητα ζωής τους.
Απ'ότι φαίνεται, αυτά τα ήπια μέτρα που λήθφηκαν εώς τώρα δεν έφεραν το αποτέλεσμα που θα ήθελαν "αυτοί". Εδώ έχει σχετικά προγράμματα μείωσης πληθυσμού από κυβερνήσεις και πώς αποτυγχάνουν:

 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Έχει ένα quote για την Ινδία που προσπάθησαν αυτό ακριβώς που λες:
India's state of emergency between 1975 and 1977 included a family planning initiative that began in April 1976 through which the government hoped to lower India's ever increasing population. This program used propaganda and monetary incentives to, some may construe, inveigle citizens to get sterilized. People who agreed to get sterilized would receive land, housing, and money or loans.
Τελικά υπήρξε κατακραυγή και τα αποτελέσματα πενιχρά.
Στην Κίνα, στις απομακρυσμένες περιοχές η πολιτική του ενός παιδιού δεν εφαρμόζεται για πρακτικούς λόγους (αδυναμία ελέγχου). Είναι πολύ δύσκολο να έρχεσαι σε αντιπαράθεση συνέχεια με αριθμητικά περισσότερους και να επιβάλλεις πρόστιμα και απαγορεύσεις. Θα γυρίσουν εναντίον σου και τελικά αποτυγχάνεις. Ούτε είναι δυνατό να ανέβει τόσο το βιοτικό επίπεδο των ισπανόφωνων, πακιστανών και λοιπών ευπαθών ώστε να σταματήσουν να εκμεταλλεύονται τα παιδιά τους, γιατί ποιος θα δουλεύει 12ωρα για να τους φτιάχνει το iphone και το φαί; Επειδή έτυχε να ζούμε σε σχετικά πλούσιο μέρος ξεχνάμε πώς ζει το υπόλοιπο 90% του πληθυσμού. Πώς να μπει πρόστιμο σε ανθρώπους που δεν έχουν λεφτά, πώς να δοθεί επίδομα σε μέρη που έχουν πολέμους ή δεν έχουν δρόμους και πώς να εφαρμοστούν νόμοι διαρκείας εκεί.
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.636
Like
3.003
Πόντοι
1.706
-Eπέκταση της απαγόρευσης κυκλοφορίας από τις 18:00- 05:00.
-Απομόνωση των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων που δεν χρήζουν νοσηλείας σε νοσοκομείο, σε χώρους και δομές που έχουν ήδη εξασφαλιστεί γι αυτό το σκοπό από την γενική γραμματεία Πολιτικής Προστασίας.


ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΤΙΠΟΤΕΝΙΟΙ, ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΤΑΚΑΘΙΑ.:shit::vomit:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.901
Κριτικές
16
Like
14.732
Πόντοι
6.515
Απομόνωση των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων, που δεν χρήζουν νοσηλείας σε νοσοκομείο, σε χώρους και δομές που έχουν ήδη εξασφαλιστεί για αυτόν τον σκοπό από τη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας και ειδικά σε περιπτώσεις που η κατ’ οίκον απομόνωση δεν κρίνεται εφικτή και εγκυμονεί κινδύνους για άλλα μέλη της οικογένειας.
Θα το διαβάσατε ήδη, έτσι; Με θετικό τεστ απομάκρυνση από την οικογένεια σε "νοσοκομεία" συγκέντρωσης. Δεν αποκλείεται να ενεργοποιηθεί και ο υποχρεωτικός εμβολιασμός σε αυτές τις περιοχές. Από τη μια είναι καλό που το μακρύ χέρι των κινέζων θα βάλει επιτέλους τάξη στους σαν τα σκυλιά εκθετικά πολλαπλασιαζόμενους ευπαθείς. Από την άλλη ο διεστραμμένος και υπόγειος τρόπος που το κάνουνε ... είναι τρομακτικός. Δεν ξέρεις τι θέλουν και από εμάς που έτσι κι αλλιώς κάνουμε μόνο 1-2 παιδιά ή καθόλου.
Αλλά και πώς αλλιώς να γινότανε θα μου πεις, αν δεν αντιμετωπιζόταν παγκοσμίως το πρόβλημα μπορεί να οδηγούσε σε χειρότερες καταστάσεις.

Αν το πρόβλημα είναι ο παγκόσμιος πληθυσμός και (κάποια ελίτ ;) θέλει να τον μειώσει , δεν θα μπορούσαν απλά να δώσουν κάποια κίνητρα ωστε να μην κάνεις πάνω απο ενα η δύο παιδιά ; Η έστω αν όχι επίδομα για όποιους μείνουν στα 1-2 παιδιά τότε επιβαρύνσεις για όποιον κάνει περισσότερα ... που νομίζω στην κίνα ήδη υπάρχουν κάποια σχετικά μέτρα , δεν ξέρω ποιά ακριβώς.

υγ. Δεν είμαι σίγουρος οτι αναφέρεσαι στο πιό πάνω πιθανό σενάριο μείωσης πληθυσμού , αλλά όπως και να έχει είναι μια απορία που την έχω εδω και καιρό :P

η ιωση παει συστημενη στους υπερηλικες της γηραιας ευρωπης, αυτους που καταναλωνουν τις παχυλες συνταξεις και γονατιζουν τα συστηματα υγειας, γηροκομεια κλπ

αν κτυπαγε τον υπερπληθυσμο θα επρεπε στην ινδια πχ που στιβαζονται σαρδελες στα τρενα κλπ να επεφταν σαν τις μυγες κατω :confused:
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
798
Πόντοι
96
Μόνο για χάρη της συζήτησης θα ανεβάσω τον παρακάτω σύνδεσμο. Δεν θα το έκανα αν δεν διάβαζα για την απομόνωση των covidιασμένων πάρα τη θέλησή τους.

Μπορεί και κάποιος άλλος να το έχει δεί. Το βρίσκω ενδιαφέρον και ελέγξιμο ώς προς την αξιοπιστία του σε σύντομο χρονικό διάστημα.


 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Τι έγινε;

Εμβόλιο και ο αντιπρόεδρος και η αντιπροεδρίνα;


Κο, κο, κο, κο, τώρα οι Ψέκες.
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.344
Like
9.457
Πόντοι
2.356
...
Θα είχαν πεθάνει μέχρι τώρα 100.000 αλλά τι κάνουμε ρε μάγκες πανδημία είναι τα έχει αυτά.
...
Αυτό το 100.000 μου κάνει εντύπωση. Το ακούμε από το Μάρτιο από δω κι από εκεί. Πώς προκύπτει;

Μου γράφεις ότι η θνητότητα δεν είναι 1%.
Δηλαδή πόσο λες ότι είναι, λιγότερο, περισσότερο, πες μας, τι θέλεις να πει και δεν το λες;
Εγώ δεν αναφέρθηκα καθόλου σε ποσοστά θνητότητας, σε ρώτησα, θέλεις να μιλήσουμε για την θνητότητα;
Δεν διαφωνώ για το 1%. Λέω ότι από αυτό τον αριθμό δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για το πόσοι θα πεθάνουν στην Ελλάδα. Λες πιο πάνω (όχι μόνο εσύ, από την άνοιξη "όλοι" το λένε) ότι θα πεθάνουν 100.000 κόσμος. Από που προκύπτει αυτό; Το απλοϊκό που λέγαν οι δημοσιογράφοι είναι 1% θνητότητα επί 10εκατ. πληθυσμό άρα 100.000 νεκροί.


Μάλιστα, τώρα έγινες σαφής.

Η συζήτηση ξεκίνησε λοιπόν από την αναφορά μου για τις 100 χιλ. θανάτους.
Να διευκρινίσουμε πως εδώ μπερδεύεσαι και εσύ όπως και οι δημοσιογράφοι.
Αυτή η διαίρεση που κάνεις δίνει 1% θνησιμότητα όχι θνητότητα.

Για το νούμερο τώρα, για να είμαι ειλικρινής εγώ δεν το έχω πετύχει να αναφέρεται.
Εγώ το έβαλα ενδεικτικά επειδή είναι μέσα στο εύρος των τιμών που έχει υπολογίσει η ομάδα της Βάνα Σύψα σε περίπτωση μη περιοριστικών μέτρων με την νοσηρότητα να αυξάνεται αλματωδώς και το σύστημα υγείας να μην μπορεί να ανταποκριθεί.



 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom