Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
ευτυχως που δεν ειμαστε ηπα και τουρκια

Και σουηδία, ελβετία κτλ επίσης τύπε - να τα λέμε αυτά. Γενικά είμαστε πολύ προχώ.

Όπως στο Euro 2004 φάνηκε ξεκάθαρα η πανευρωπαϊκή υπεροχή του Ελληνικού Ποδοσφαίρου έτσι και τώρα διδάσκουμε την Ευρώπη.

Γατάκια δυτικοί έχετε πολλά να μάθετε από τον Κούλη και τα παλικάρια του.
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.745
Like
1.500
Πόντοι
266
παραπληροφορηση 703.
πηρα ένα γειτονα τηλεφωνο πριν 3 μερες που ζει στο γκετεμποργκ και μου ειπε ότι οι σουηδοι εχουν εκπαιδευτεί για την πανδημια.πχ δεν συνωστίζονται κρατανε αποστασεις μεταξι τους,τηρουν τους κανονες υγιεινης πολλοι φορουν μασκα τελευταια και ακομα τα νοσοκομεια τους είναι 10 φορες ανωτερα από τα δικα μας.
αυτή τη στιγμη εχουν πανω από 10000 κρούσματα και όλα κυλανε ομαλα τη στιγμη που η ιταλια στα 10000 κρούσματα υπεφερε.
μου ειπε πως αν αυξηθεί η πανδημια και το συστημα υγειας αρχιζει να μην αντεχει συζητητε στο μελλον ότι μπορει να παρουν αναλογα μετρα καραντινας.
ασχαλιδου  είναι διασημη βραβευμενη και αντιρατσιστρια και την πιστευω
και γιατι διαβασα το παρακατω αρθρο 25002 και δακρυσα


μερικα από αυτο
ία χώρα που είναι τυλιγμένη με τον μύθο του κράτους που μάχεται ανά το κόσμο για τις ανθρώπινες αξίες καταδικάζει σε θάνατο οτιδήποτε μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην οικονομική του ανάπτυξη.

Αυτό που μου έκαναν οι υπάλληλοι αυτού του κράτος, το ιατρονοσηλευτικο προσωπικό τους, όταν ζήτησα την βοήθεια τους την 11η μέρα εύχομαι να μην το πάθει άλλος άνθρωπος αλλά εύχομαι οι ίδιοι να ζήσουν τα χειρότερα και να ψοφήσουν σαν αδέσποτα σκυλιά στον δρόμο όπως κόντεψα εγώ όταν με ξεφόρτωσαν στον δρόμο έξω από την κλειδωμένη πόρτα των επειγόντων περιστατικών με πυρετό και μια υπόσχεση ότι έρχονται να με πάρουν μέσα. Ποτέ δεν ήρθαν και παρέμεινα 45 λεπτά στο έλεος του κρύου ανέμου. Είχα για αυτούς την Πανώλη του Μεσαίωνα. Είχα όμως λάδι ακόμα στο καντήλι μου. Καθίκια..

Δεν θέλω να κάνω τον γενναίο όμως η αλήθεια είναι ότι μετα από αρκετές εμπύρετες ημέρες δεν φοβόμουν για την ζωή μου. Τακτοποίησα τις οικονομικές μου υποχρεώσεις, μετέφερα τα χρήματα σε μέλη της οικογένειάς μου ώστε αν δεν υπάρξει καλή έκβαση να μην έχουν άλλα στο κεφάλι τους. Έδινα τον αγώνα μου και ότι προκύψει.. Μια φορά μόνο έβαλα τα κλάματα.

Οταν η σύντροφος μου μου είπε για εναν 35 χρονο πατέρα τριών παιδιών όπου πήγε το ασθενοφόρο στο σπίτι το οποίο μάλιστα κάλεσε η σύζυγος του για δεύτερη φορά και τους είπαν ότι δεν θα τον παν στο νοσοκομείο γιατί δεν είναι γέρος και είναι δυνατός και θα τα καταφέρει. Την άλλη μέρα πέθανε.

αυτό που λεει τακτοποιησα τις οικονομικες μου υποχρεώσεις ιταλος φιλος πριν πολλα χρονια με ελληνιδα συζυγο ειχε κανει και τα χαρτια της εφοριας και με την δικηγορο που θα χρειαζοταν μετα τον θανατο του που ηξερε ότι συντομα θα επελθει

επιπρόσθετα ειχα διαβασει και άλλη συνεντευξη της πασχαλιδου με αντικειμενικη προσεγγιση για το θεμα που δεν θα σου αρεσει γιατι υποστηριζει τι κανει η ελλαδα

στο άλλο μυνημα το λινκ
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.745
Like
1.500
Πόντοι
266
κλωντ δεν μπορω να στειλω το λινκ
στο εναλλακτικος.γρ ειναι
 

daima703

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.745
Like
1.500
Πόντοι
266
Και σουηδία, ελβετία κτλ επίσης τύπε - να τα λέμε αυτά. Γενικά είμαστε πολύ προχώ.

Όπως στο Euro 2004 φάνηκε ξεκάθαρα η πανευρωπαϊκή υπεροχή του Ελληνικού Ποδοσφαίρου έτσι και τώρα διδάσκουμε την Ευρώπη.

Γατάκια δυτικοί έχετε πολλά να μάθετε από τον Κούλη και τα παλικάρια του.
δες την απαντηση προς τον κλωντ για την σουηδια
 

poutsa4x4

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2019
Μηνύματα
517
Like
394
Πόντοι
26
Η ανιψιά μου είναι μόλις 3 ετών, αν και δεν καταλαβαίνει πολλά πράγματα, είπε κάτι σχετικά με τον κορωνοϊό και θα συμφωνήσω μαζί της. Είπε ότι μας τιμώρησε ο Θεός γιατί δεν είμαστε καλοί. Πραγματικά δεν είμαστε καλοί. Όταν ευχόμαστε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα επειδή εμείς δεν έχουμε και χαιρόμαστε με τον πόνο του άλλου αντί να χαιρόμαστε και μεις στην χαρά του γείτονα και να προσπαθήσουμε να αποκτήσουμε και εμείς μια κατσίκα για παράδειγμα. Έχει χαθεί η ανθρωπιά, η αλληλεγγύη και η αγάπη. Καταστρέφουμε τον πλανήτη, κοιτάμε μόνο την πάρτη μας, το τώρα, ό,τι φάμε και ό,τι πιούμε τώρα, αδιαφορούμε για το μέλλον, οι πλούσιοι γίνονται πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι. φτώχεια, πόλεμοι, πείνα, κοινωνική αδικία, καταστροφή του περιβάλλοντος, ομοφυλοφιλία, ναρκωτικά, πορνεία και άλλα εγκλήματα. Εγώ χαίρομαι για αυτό που μας συνέβη, πρέπει να γίνει ένα ξεσκαρτάρισμα και να ξεκινήσουν όλα από το μηδέν. Να κάνουμε ένα καινούριο ξεκίνημα και να γίνουμε όλοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ. 
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
ενταξει ρε τυπε η ανηψια σου ειναι τριων,το καταλαβαινω.αλλα εσυ;ποσο χρονω εισαι να πιστευεις αυτα που γραφεις.και πες της ανηψιας σου,αυτοι που υποκινουν τις κακες πραξεις,θα ζησουν για να τις συνεχισουν.
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Επειδή εδώ μέσα είναι και οι ηλίθιοι, όποιος δεν καταλαβαίνει, ας περάσει μία βόλτα από το νοσοκομείο Σωτηρία και να δει τι γίνεται.

Μέχρι τότε, το στοματάκι κλειστό και ας μείνουν σπίτι. Αντε και στο διάολο πρωί-πρώι με τα μαλακισμένα, με συγχύσατε, ούτε καφέ δεν έχω πιει.

Η Σουηδία, έχει κόντα 900 νεκρούς και ένα ποσοστό 8.75% θνησιμότητας, οπότε κόψτε τις κομματικές μαλακίες, παπαγαλάκια και ξεστραβωθείτε.

Και για όσους ενδιαφέρονται, το λινκ παρακάτω είναι για αυτούς που ασχολούνται και με κάτι πέρα από τις αμπελοφιλοσοφίες κλπ.


Π

 
  • Like
Αντιδράσεις: 968
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Επειδή εδώ μέσα είναι και οι ηλίθιοι, όποιος δεν καταλαβαίνει, ας περάσει μία βόλτα από το νοσοκομείο Σωτηρία και να δει τι γίνεται.

Μέχρι τότε, το στοματάκι κλειστό και ας μείνουν σπίτι. Αντε και στο διάολο πρωί-πρώι με τα μαλακισμένα, με συγχύσατε, ούτε καφέ δεν έχω πιει.

Η Σουηδία, έχει κόντα 900 νεκρούς και ένα ποσοστό 8.75% θνησιμότητας, οπότε κόψτε τις κομματικές μαλακίες, παπαγαλάκια και ξεστραβωθείτε.

Και για όσους ενδιαφέρονται, το λινκ παρακάτω είναι για αυτούς που ασχολούνται και με κάτι πέρα από τις αμπελοφιλοσοφίες κλπ.


Π

Μύγα σε τσίμπησε τύπε πουρνό πουρνό;Απλά προς ενημέρωσή σου,κόσμος πέθαινε και θα πεθαίνει πολύ πριν ή μετά τον κορονοϊο.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 186072

Επισκέπτης
Μύγα σε τσίμπησε τύπε πουρνό πουρνό;Απλά προς ενημέρωσή σου,κόσμος πέθαινε και θα πεθαίνει πολύ πριν ή μετά τον κορονοϊο.

Τυπε αν δε τους δειχνει η τηλεοραση δε πιανονται αυτοι οι νεκροι :S :S :S

1+ εκ καθε χρονο απο γριπη
8+ εκ καθε χρονο απ'το καπνισμα (οι 1.2 παθητικοι)
10 εκ καθε χρονο απο πεινα.

Τα τελευταια 2 απολυτως αποτρεψιμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: geoMan

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
:grin:


 

Συνημμένα

  • 93272854_1065277370534601_4691760495340814336_n.jpg
    93272854_1065277370534601_4691760495340814336_n.jpg
    31,5 KB · Εμφανίσεις: 15
  • Like
Αντιδράσεις: 968

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Μύγα σε τσίμπησε τύπε πουρνό πουρνό;Απλά προς ενημέρωσή σου,κόσμος πέθαινε και θα πεθαίνει πολύ πριν ή μετά τον κορονοϊο.

...άρα άς αφήσουμε τον καθένα στην τύχη του και να μιλάμε για κόμματα και ιδεολογίες κλπ κλπ. Μπορείς σε παρακαλώ να ανατρέξεις στην Ισπανική γρίπη να δεις τι γινόταν?

Ήπια καφεδάκι τώρα, είμαι καυλύτερα, ευχαριστώ. Οι μαλάκες που μας τα έχουν πρήξει με τον ΣΥΡΙΖΑ-ΚΙΝΑΛ (παλιό ΠΑΣΟΚ) δηλαδή, άντε και γαμηθείτε επιτέλους!

Δεν υπάρχει επικοδομητικός διάλογος με αυτούς τους τρολο-παπάρες. Τους μιλάς για πανδημία και μέτρα αντιμετώπισης, και σου λένε για Τσίπρα και πράσινο ήλιο. Γκάου τελείως!

Ευτυχώς που είναι ανθρωπάκια και δεν έχουν εξουσία, αλλιώς, άντε γειά!

Π
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.932
Κριτικές
16
Like
14.865
Πόντοι
6.515
προχυςσ στο action24 ειχαν συνεντευξη με ελληνιδα δημοσιογραφο που ζει στην σουηδια.την αλεξανδρα πασχαλιδου
2 πραγματα μου εκαναν εντυπωση
ότι θα προτιμουσε τωρα να ηταν στην ελλαδα
ότι ενώ  μεχρι τωρα ειπε εχουν  εμτατικες ,τηλεφωνουσαν σε ηλικιωμενους ανθρωπουσ και τους ρωτουσαν αν χρειαστει αν θα αφηναν την θεση της μεθ αν ηταν αναγκη σε νεοτερους

Καθε πληγωμενος που θελει να πουλησει εκδουλευση στη μονομερη πληροφορηση και την ευθυνοφοβη κυβερνηση βγαινει να κατηγορησει

Ελατε πισω παιδια να βιοποριστειτε στη ελλαδα του κουλη, να απολαυσετε τις υπηρεσιες υγειας του ΕΣΥ
Τι καθεστε εκει?  :S
 

Nosiros

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2018
Μηνύματα
176
Κριτικές
3
Like
349
Πόντοι
21
Να περασουμε και μια βολτα απο το ΚΑΤ να μην ξανακαβαλησουμε ποτε μηχανη

Φανταζομαι οτι  ο ποκαχόντας εννοεί ότι μπροστά σε ένα κύνδυνο καλό είναι να προσέχουμε.

Άρα αν δεν θες να καταλήξεις στο ΚΑΤ η ακόμα χειρότερα στο χώμα, καλό είναι να φοράς κράνος και να μην κάνεις ταρζανιές όταν οδηγάς μηχανή.

Οπως και να φοράς προφυλακτικό όταν πηδάς μια άγνωστη.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση και χρονική στιγμή τό μόνο που μπορούμε να κάνουμε για προφύλαξη των ευπαθών ομάδων είναι να μείνουμε σπίτι
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Υπάρχουν κάποια βασικά στοιχεία που σκοπίμως απουσιάζουν από τις επίσημες ενημερώσεις και που η σκοπιμότητα της αποσιώπησης τους πρέπει να βάλλει όλους σε σκέψεις.

πχ Ποιό είναι το συνολικό ποσοστό των κατειλημμένων κρεβατιών ΜΕΘ, Μονάδων Αυξημένης Φροντίδας και απλών νοσοκομειακών στην Ελλάδα σήμερα?

Ποιο μέρος από αυτά είναι κατειλημμένο από ασθενείς με COVID?

Ποιες είναι οι σχετικές προβολές και προβλέψεις βάσει των διαθέσιμων στοιχείων?

Αυτό τα δεδομένα τα οποία επιμελώς αποφεύγουν οι αρμόδιοι να αναφέρουν είναι καθοριστικά για να διευκρινιστεί κατά πόσο η εφαρμοζόμενη πολιτική είναι όντως επιτυχής ή όχι.

Διότι εάν αυτή την στιγμή έχουμε πολύ χαμηλά ποσοστά πληρότητας κρεβατιών χωρίς να υπάρχει προβολή δραματικής αύξησης τότε απλά τα εφαρμοζόμενα μέτρα είναι υπερβολικά περιοριστικά και πρέπει να χαλαρώσουν, αν όχι το αντίθετο.

Συνεπώς η αναφορά σε αριθμούς θανάτων σε σχέση με άλλες χώρες κτλ δεν έχει καμία απολύτως σημασία αφού το ζητούμενο της καραντίνας είναι ένα και μόνον πλέον : Οι ανάγκες νοσηλείας να μην υπερβούν την δυναμικότητα του ΕΣΥ.

Η καθ'υπερβολή αποφάσεις έχουν πολλαπλάσια αρνητικές οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις συνεπώς υπάρχει το ενδεχόμενο αντί να χειροκροτούμε να έπρεπε να μουτζώνουμε ...
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Φον ντερ Λάιεν: Οι ηλικιωμένοι θα πρέπει να παραμείνουν σε περιορισμό μέχρι τα τέλη του χρόνου


Για του πουθενάδες που προέβλεπαν επιστροφή στην κανονικότητα από Μάη και που με υφάκι μερικές σελίδες πίσω αμφισβητούσαν το προφανές:

H Καραντίνα αποτελεί αναχρονισμό που απλά μεταθέτει το πρόβλημα και που δεν προσφέρει καμία απολύτως στρατηγική εξόδου.
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Εγώ έχω πει εξαρχής (απ' τη διαχείριση και τη μεθόδευση του προσφυγικού) ότι πρόκειται για ερασιτέχνες. Τα φθινοπωρινά κρούσματα που εξαγγέλλει ως κατά συρροήν δολοφόνος ο μικρός μητσοτάκης αποδεικνύουν ακριβώς τον ερασιτεχνισμό της κυβέρνησης να αντιμετωπίσει την κρίση κι όχι τον επαγγελματισμό κάποιων αρίστων που θα έκαναν αντεπίθεση. Κάθονται και τρώνε τα γκολ (οι μπάλες που μπαίνουν στα δίχτυα είναι οι εργαζόμενες μάζες, από τα αρχιναζίδια και τα φασισταριά ως τους αναρχικούς αγωνιστές) για να μην τους τραβήξουν τ' αυτιά κάποιοι μεγαλοσχήμονες.
Πρέπει κι αυτοί να δουλέψουν.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
H Καραντίνα αποτελεί αναχρονισμό που απλά μεταθέτει το πρόβλημα και που δεν προσφέρει καμία απολύτως στρατηγική εξόδου.

Η καραντίνα είναι το ΜΟΝΟ μέσο που μπορεί να σταματήσει την εκθετική αύξηση των κρουσμάτων μιας επιδημίας.

Αυτό δείχνουν οι μέχρι τώρα στατιστικές ΟΛΩΝ των χωρών όπου εφαρμόστηκαν μέτρα όπως το κλείσιμο σχολείων, η απαγόρευση συναθροίσεων, η εθελοντική απομόνωση, η απαγόρευση πτήσεων από το εξωτερικό και η ολική καραντίνα με απαγόρευση της κυκλοφορίας.

Στην χώρα μας:

https://[URL unfurl="true"]www.athensvoice.gr/sites/default/files/figure1.png[/img[/URL]]

[img]https://[URL unfurl="true"]www.athensvoice.gr/sites/default/files/figure2.png[/img[/URL]]

Και όταν με το καλό λήξει αυτή η ιστορία και αναλυθούν σε βάθος όλα τα δεδομένα (με συσχετισμό μετακινήσεων από Google και δίκτυα κινητής) θα φανεί ακόμη περισσότερο η αποδοτικότητα των μέτρων αυτών σε όλο τον κόσμο από τη Νέα Ζηλανδία - χώρα πρότυπο καραντίνας έως τη Νότια Αφρική και τον Παναμά.

Και τότε θα γίνουν και οι συγκρίσεις ανάλογα με την χρονική στιγμή που πάρθηκαν τα μέτρα και θα γίνουν συγκρίσεις ανάμεσα στις πολιτείες των ΗΠΑ που άργησαν να κατεβάσουν ρολά και τις υπόλοιπες.
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.438
Like
7.965
Πόντοι
2.356
Εχουμε και το παραδειγμα της Βρετανιας με την ανοσια της αγελης ...
10000 νεκροι σε ενα μηνα περιπου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom