Νέα

Νέο κόμμα για τα ζώα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 968
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 138
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.569
Πόντοι
3.656
Κάνεις κουβέντα με βοθρολύμματα ;
Συζήτηση κάνουμε τύπε. Και είμαι πολύ φιλύποπτος με τα άτομα / μηχανισμούς οι οποίοι μέσα από την απαγόρευση του κυνηγιού / ψαρέματος / μαχητικών σπορ / σάτιρας κλπ σπρώχνουν τα αγόρια της Δύσης σε θυληκοποίηση
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Και το σεξ ειναι για αναπαραγωγη αλλα το κανεις και για απολαυση.

Ειναι ριζωμενο στο ενστικτο του ανθρωπου μεσα απο εκατομμυρια χρονια.

Δεν λεω οτι αυτο δε πρεπει με τον προμετωπιαιο φλοιο μας και τη λογικη να το αλλαξουμε πλεον σημερα.

Δε θελω να ακουσω για το κοινωνικο και το ηθικο και το σωστο του πραγματος. Εκει συμφωνω.

Σου εξηγω γιατι ειναι τοσο βαθυ και ριζωμενο αιωνες.

Δε μπορεις να το καταλαβεις γιατι δεν ειναι στη πραγματικοτητα σου. Εαν εισαι μεγαλωμενος σε χωριο η στα δαση του αμαζονιου αυτος δε μπορει να καταλαβει εσενα.

Το 99.99% των πραγματων που κανουμε σημερα ολοι οι ανθρωποι ξεκινα και καταληγει σε σωματικα αρχεγονα ενστικτα και εξελικτικες αναγκες του παρελθοντος.

Απο το σεξ, το shopping, το ποδοσφαιρο,ο αθλητισμος, μποξ mma, ρατσισμος, πολιτικη, οικονομια. Ολα.

Η αποψη οτι η κοινωνια τα εχει γεννησει - δε θελω να πω καμια βαρια κουβεντα- θα πω οτι τα λενε ανθρωποι που δεν εχουν διαβασει αρκετα στη ζωη τους.
Και σύμφωνοι...και αν εγώ έχω λίγο περισσότερο αρχέγονα ένστικτα από τους υπόλοιπους και μου αρέσει εκτός από αλεπούδες να κυνηγάω και πιο δίποδα θηράματα...τι πρέπει να γίνει? Να μου αναγνωρίσουν το δικαίωμα και να μου δώσουν ένα δίκανο?

Επίσης εγώ δεν ξέρω πολλούς ανθρώπους που να έχουν ανάγκη το κυνήγι...βασικά θεωρώ ότι αν κάποιος έχει μια τέτοια ανάγκη κάποιο πρόβλημα υποβόσκει.
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
438
Κριτικές
2
Like
793
Πόντοι
81
Σε μια πιο ανεπτυγμένη κοινωνία θα είχαμε όριο ακόμα και στην κατανάλωση ζωικής τροφής και θα υπήρχε περιορισμός όχι μόνο στο ποσά ζώα σκοτώνουμε ως κοινωνία αλλά και στο ποσό ζωντανό καταναλώνει κάθε άνθρωπος ώστε να μειώσουμε το αποτύπωμα που αφήνουν στο περιβάλλον (μαζί με αλλά 1000 αλλαγές που αφορούν την όλη παραγωγική μας διαδικασία)

αλλά όταν κάποιος βγαίνει παγανιά να πυροβολήσει ζώα που δεν μπορεί να τα φάει....δεν τον λες και φυσιολογικό άνθρωπο.
Το να σκοτώσεις ενα ζώο χωρίς να το καταναλώσεις σαφώς κι είναι λάθος.
Ακόμα κι η θανάτωση λάθος μεγέθους ζώου , είναι βλακεία.
Στα υπόλοιπα που γράφεις μάλλον, εν μέρει,διαφωνούμε αλλά είναι η άποψη σου και είναι σεβαστή.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.690
Like
17.824
Πόντοι
3.656
Ειρίσθω εν παρόδω, υπάρχει ποινή για κτηνοβασία Γυναίκας με Σκύλο; Για ένα φίλο ρωτάω, από το χωριό


Φίλε, υπάρχει εμπειρογνώμων εδώ, σώγαμπρος σε νησί , που γνωρίζει το θέμα σε βάθος. Πηδάει χρόνια κατσίκες στο νησί , ειδικά τη χειμερινή περίοδο . Το καλοκαίρι τον παίζουν και με τουρίστριες που βλέπουν . Έχει σκούτερ και ήταν σερβιτόρος β' σε μουράτο κλαμπ στα 90s ενώ πιθανότατα είναι ντιτζέη , ποδοσφαιριστής και βοηθός ξαπλωστρά γ' . Του αρέσει να τον κατουράνε και να τον στραπονιάζουν .

Αν θες, μπορώ να σε φέρω σε επαφή, είναι στη λίστα μου. Πες μου και τον κάνω bold στη λίστα .
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.487
Like
4.187
Πόντοι
456
Και σύμφωνοι...και αν εγώ έχω λίγο περισσότερο αρχέγονα ένστικτα από τους υπόλοιπους και μου αρέσει εκτός από αλεπούδες να κυνηγάω και πιο δίποδα θηράματα...τι πρέπει να γίνει? Να μου αναγνωρίσουν το δικαίωμα και να μου δώσουν ένα δίκανο?

Επίσης εγώ δεν ξέρω πολλούς ανθρώπους που να έχουν ανάγκη το κυνήγι...βασικά θεωρώ ότι αν κάποιος έχει μια τέτοια ανάγκη κάποιο πρόβλημα υποβόσκει.

Λανθασμενη συλλογιστικη και η καταληξη. Εαν δε μπορεις να εξηγησεις αυτο σημαινει οτι δεν εχεις κατανοηση της ανθρωπιινης φυσης. Το "εχει προβλημα" ειναι για αυτους που δε καταλαβαινουν και προσδιδεται καθε φορα σε αυτους που ειναι εκτος κοινωνικης νορμας της εποχης.

1-3% κυνηγουν/ψαρευουν παγκοσμια και αυτο ειναι ενα τεραστιο ποσοστο που σημαινει εκατονταδες εκατομμυρια ανθρωποι (οχι μεμονωμενα ατομα) πραγμα που θα πρεπει να μπορει να εξηγησεις.

Επισης τη σημερινη εποχη η αναγκη για "κυνηγι" εχει μετασχηματιστει στη συγχρονη εποχη, το να κανεις συλλογη απο γκομενες, να εχεις επαγκελματικους στοχους, να εχεις προσωπικη ιδιοκτησια, status symbols, ρολογια, σπιτια, αυτοκινητα, να ριχνεις ενα τοπι μεσα στο τερμα η στο δυχτι ολα αυτα ειναι pseudo-hunting που λενε και οι ανθρωπολογοι. Εχεις την ιδια αναγκη για κυνηγι αλλα δε το εκφραζεις με το να κυνηγας αγριογουρουνα.

Εχουν γραφτει βιβλια και βιβλια και ανθρωπολογικες μελετες για αυτα δεν ειναι αποψεις.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.750
Like
7.732
Πόντοι
2.306
Kι άλλο νέο κόμμα για ζώα;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Λανθασμενη συλλογιστικη και η καταληξη. Εαν δε μπορεις να εξηγησεις αυτο σημαινει οτι δεν εχεις κατανοηση της ανθρωπιινης φυσης. Το "εχει προβλημα" ειναι για αυτους που δε καταλαβαινουν και προσδιδεται καθε φορα σε αυτους που ειναι εκτος κοινωνικης νορμας της εποχης.

1-3% κυνηγουν/ψαρευουν παγκοσμια και αυτο ειναι ενα τεραστιο ποσοστο που σημαινει εκατονταδες εκατομμυρια ανθρωποι (οχι μεμονωμενα ατομα) πραγμα που θα πρεπει να μπορει να εξηγησεις.

Επισης τη σημερινη εποχη η αναγκη για "κυνηγι" εχει μετασχηματιστει στη συγχρονη εποχη, το να κανεις συλλογη απο γκομενες, να εχεις επαγκελματικους στοχους, να εχεις προσωπικη ιδιοκτησια, status symbols, ρολογια, σπιτια, αυτοκινητα, να ριχνεις ενα τοπι μεσα στο τερμα η στο δυχτι ολα αυτα ειναι pseudo-hunting που λενε και οι ανθρωπολογοι. Εχεις την ιδια αναγκη για κυνηγι αλλα δε το εκφραζεις με το να κυνηγας αγριογουρουνα.

Εχουν γραφτει βιβλια και βιβλια και ανθρωπολογικες μελετες για αυτα δεν ειναι αποψεις.
Η εξέλιξη της κοινωνίας και του ανθρώπινου είδους δεν προϋποθέτει ότι θα αλλάξουμε (η έστω θα διαμορφώσουμε) την φύση μας?

Ναι υπάρχουν ένστικτα και βάση αυτών κανείς ότι κανείς στην καθημερινότητα σου...ναι δεν έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που οι πρόγονοι σου έκαιγαν τις γυναίκες στην πυρά...

Στην σημερινή (δυτική) κοινωνία που έχουμε όπως λες αντικαταστήσει το κυνήγι με όλα αυτά που έγραψες κάποιος που δεν του φτάνουν αυτά αλλά θέλει και το ''rush'' του να σκοτωσει κατι ζωναντο δεν εχει προβλημα?
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
438
Κριτικές
2
Like
793
Πόντοι
81
Για κάτσε ρε @Saul , δηλαδή ο μπάρμπας που κάθεται στο λιμάνι και ψαρεύει μια τηγανιά ψάρια για την πλάκα του είναι για το Δαφνί?
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
Για κάτσε ρε @Saul , δηλαδή ο μπάρμπας που κάθεται στο λιμάνι και ψαρεύει μια τηγανιά ψάρια για την πλάκα του είναι για το Δαφνί?
Προφανώς και όχι...διότι έτσι έχει μάθει...δεν έχει παιδία...έτσι έχει μεγαλώσει και δεν έχω καμία απαίτηση από τον μπάρμπα να καταλάβει τίποτα από αυτά που συζητάμε πιο πάνω. Ο γιος του μπάρμπα που είναι σήμερα 30 πχ όμως πρέπει σίγουρα να ξέρει ότι η ζωή και το οικοσύστημα δεν είναι προς ''να ψαρέψουμε μια τηγανιά για την πλάκα μας''

Ο τύπος όμως που ξυπνάει 5 το πρωί ντύνεται σαν πεζοναύτης, παίρνει μαζί του την καραμπίνα του και πάει στο δάσος καυλωμένος να κυνηγήσει ελάφια και αλεπούδες....δεν ξέρω αν είναι για το Δαφνί...αλλά σίγουρα έχει κάποιο θέμα...εσύ έχεις προσπαθήσει ποτέ να σκοτώσεις κάτι που σε κοιτάει στα μάτια? Νομίζεις ότι είναι εύκολο?
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.487
Like
4.187
Πόντοι
456
Η εξέλιξη της κοινωνίας και του ανθρώπινου είδους δεν προϋποθέτει ότι θα αλλάξουμε (η έστω θα διαμορφώσουμε) την φύση μας?

Ναι υπάρχουν ένστικτα και βάση αυτών κανείς ότι κανείς στην καθημερινότητα σου...ναι δεν έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που οι πρόγονοι σου έκαιγαν τις γυναίκες στην πυρά...

Στην σημερινή (δυτική) κοινωνία που έχουμε όπως λες αντικαταστήσει το κυνήγι με όλα αυτά που έγραψες κάποιος που δεν του φτάνουν αυτά αλλά θέλει και το ''rush'' του να σκοτωσει κατι ζωναντο δεν εχει προβλημα?
1. Οχι. Δεν αλλαζει η φυση. Εκφραζεται διαφορετικα. Αναλογα με το περιβαλλον, ποιος εισαι, που εισαι, πως μεγαλωσες κλπ. Αυτος θα σου πει αντιστροφα οτι ειναι πιο κοντα στη φυση του απο οτι εσυ που κυνηγας level up στο video game και τον παιζεις με τσοντες.
2. Σημερα βομβαρδιζουν παιδακια και παιζουν με πυρηνικα. Ειπες κατι για τον εξελιγμενο ανθρωπο?
3. Οχι. Δε το εχουμε αντικαταστησει. Κανεις δεν εκατσε να το αντικαταστησει με αποφαση. Η αντιληψη που εχεις οτι η κοινωνια αποφασιζει καποια στιγμη και ολα αλλαζουν ειναι ριζικα λαθος και την εχει παρα πολυς κοσμος. Ειναι μια απλη μετεξελιξη της ζωης των ανθρωπων που ζουν σε αστικα κεντρα. Δεν εχουν μπροστα τους ζωα εχουν αλλα δεκαδες ερεθισματα να το εκφρασουν. Εαν ζουσαμε στο χωριο μεσα στα ζωα δε θα ειχε εκλειψει. Αποδειξη οτι σε ολες τις επαρχιακες περιοχες του πλανητη ειναι που υπαρχουν ακομα οι κυνηγοι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.487
Like
4.187
Πόντοι
456
Για κάτσε ρε @Saul , δηλαδή ο μπάρμπας που κάθεται στο λιμάνι και ψαρεύει μια τηγανιά ψάρια για την πλάκα του είναι για το Δαφνί?

Η πλακα ειναι οτι εαν ρωτησεις τον ιδιο τον ψαρα θα υποστηριξει με την ιδια απολυτη βεβαιοτητα οτι εμεις εχουμε το προβλημα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Προφανώς και όχι...διότι έτσι έχει μάθει...δεν έχει παιδία...έτσι έχει μεγαλώσει και δεν έχω καμία απαίτηση από τον μπάρμπα να καταλάβει τίποτα από αυτά που συζητάμε πιο πάνω. Ο γιος του μπάρμπα που είναι σήμερα 30 πχ όμως πρέπει σίγουρα να ξέρει ότι η ζωή και το οικοσύστημα δεν είναι προς ''να ψαρέψουμε μια τηγανιά για την πλάκα μας''

Ο τύπος όμως που ξυπνάει 5 το πρωί ντύνεται σαν πεζοναύτης, παίρνει μαζί του την καραμπίνα του και πάει στο δάσος καυλωμένος να κυνηγήσει ελάφια και αλεπούδες....δεν ξέρω αν είναι για το Δαφνί...αλλά σίγουρα έχει κάποιο θέμα...εσύ έχεις προσπαθήσει ποτέ να σκοτώσεις κάτι που σε κοιτάει στα μάτια? Νομίζεις ότι είναι εύκολο?
Ειδικα για τα ελαφια, τα οποια θεωρω πολυ συμπαθητικα ζωα με ωραιο βλεμμα.
Καμία "ιστορικη" δικαιολογια και καμία φιλοσοφια δεν μπορει να με μεταπεισει απο την παγιωμένη αποψη μου, οτι αυτος που πυροβολει και σκοτωνει αυτο το υπεροχο πλασμα (και μην μιλησει κανενας για "φαγητο") ενω τον κοιταει στα ματια, ενα ζωο ηρεμο, που δεν μπορει να παλεψει (οπως π.χ. ενα αγριογουρουνο ή μια αρκούδα) ειναι ενα μεγαλοπρεπές κάθαρμα, ενα σκουπίδι, ενας παλιάνθρωπος.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.168
Πόντοι
3.656
1. Οχι. Δεν αλλαζει η φυση. Εκφραζεται διαφορετικα. Αναλογα με το περιβαλλον, ποιος εισαι, που εισαι, πως μεγαλωσες κλπ. Αυτος θα σου πει αντιστροφα οτι ειναι πιο κοντα στη φυση του απο οτι εσυ που κυνηγας level up στο video game και τον παιζεις με τσοντες.
2. Σημερα βομβαρδιζουν παιδακια και παιζουν με πυρηνικα. Ειπες κατι για τον εξελιγμενο ανθρωπο?
3. Οχι. Δε το εχουμε αντικαταστησει. Κανεις δεν εκατσε να το αντικαταστησει με αποφαση. Η αντιληψη που εχεις οτι η κοινωνια αποφασιζει καποια στιγμη και ολα αλλαζουν ειναι ριζικα λαθος και την εχει παρα πολυς κοσμος. Ειναι μια απλη μετεξελιξη της ζωης των ανθρωπων που ζουν σε αστικα κεντρα. Δεν εχουν μπροστα τους ζωα εχουν αλλα δεκαδες ερεθισματα να το εκφρασουν. Εαν ζουσαμε στο χωριο μεσα στα ζωα δε θα ειχε εκλειψει. Αποδειξη οτι σε ολες τις επαρχιακες περιοχες του πλανητη ειναι που υπαρχουν ακομα οι κυνηγοι.
1. Προσδιόρισα με την λέξη ''διαμορφώνουμε'' την φύση μας. Η διαφορά είναι ότι όταν εγώ κάνω level up στο game δεν σκοτώνω η βασανίζω κάτι ζωναντό για την ευχαρίστηση μου. Εξέλιξη.

2. Μην συγκρίνεις ανομία πράγματα...εγώ δεν είπα ότι ο άνθρωπος είναι γενικότερα σε ένα υψηλό και εξελιγμένο επίπεδο...αλλά τουλάχιστον οποίος ζει στον δυτικό κόσμο με όλα τα ερεθίσματα και τις παροχές που μπορεί να βρει δεν έχει ανάγκη να βγει παγανιά στο δάσος να κυνηγήσει θηράματα.

3. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό επί της ουσίας λέμε το ίδιο πράγμα...απλά δεν μπορώ να καταλάβω που θες να καταλήξεις? Πρέπει η δεν πρέπει να κυνηγάμε? Είναι λογικό να μπαίνει νομοθεσία για τον περιορισμό του κυνηγιού ή όχι? Εν τέλη δεν θα έπρεπε όσο εξελισεται ο άνθρωπος να σταματήσει να έχει να ανάγκη να σκοτώνει κάτι ζωντανό για την ευχαρίστηση του?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Φιλαράκι , ρώτησε κανείς τη γνώμη σου ;

ΞΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ;
Και ο Στάλιν το επέτρεπε.

Και εμένα μου τη σπάνε όσοι οδηγούν δίτροχα και όσοι γκαρίζουν στα γήπεδα .
Ζητάω πουθενά να απαγορευτούν τα δίτροχα ή τα γήπεδα ;

Αν δεν αρέσει κάτι σε κάποιο βλαμμένο , πρέπει να απαγορεύεται και για τους άλλους ;
Σε φορουμ βρισκομαστε τύπε, το "δεν ζητησε κανενας τη γνωμη σου" ειναι προφανως λιγο ακυρο.
Το "βλαμμενο" παει σε μενα? Για πες? Για να ξερω.
 

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.487
Like
4.187
Πόντοι
456
Προφανώς και όχι...διότι έτσι έχει μάθει...δεν έχει παιδία...έτσι έχει μεγαλώσει και δεν έχω καμία απαίτηση από τον μπάρμπα να καταλάβει τίποτα από αυτά που συζητάμε πιο πάνω. Ο γιος του μπάρμπα που είναι σήμερα 30 πχ όμως πρέπει σίγουρα να ξέρει ότι η ζωή και το οικοσύστημα δεν είναι προς ''να ψαρέψουμε μια τηγανιά για την πλάκα μας''

Ο τύπος όμως που ξυπνάει 5 το πρωί ντύνεται σαν πεζοναύτης, παίρνει μαζί του την καραμπίνα του και πάει στο δάσος καυλωμένος να κυνηγήσει ελάφια και αλεπούδες....δεν ξέρω αν είναι για το Δαφνί...αλλά σίγουρα έχει κάποιο θέμα...εσύ έχεις προσπαθήσει ποτέ να σκοτώσεις κάτι που σε κοιτάει στα μάτια? Νομίζεις ότι είναι εύκολο?


Και εδω ειναι που διαφωνουμε ριζικα.

Μαζι με τη κοινωνια που τα αποφασιζει ολα, νομιζεις οτι ειναι ολα επειδη ετσι μας εμαθαν να μεγαλωνουμε.

Εαν βαλεις 10 παιδακια σε εναν χωρο στην αφρικη μονα τους θα αρχισουν να παιζουν κυνηγητο, να παιζουν ξυλο και να πετανε πετρες στα ζωα. Δε τους τα εμαθε καμια κοινωνια και κανενας μπαμπας.

Τα υπολοιπα περι πεζοναυτη με τη κορδελα στο μετωπο, χαρακια στο μαγουλο και το καυλωμενος δειχνουν την ιδεα που εχεις και την αναγκη σου για συναισθηματικη φορτιση για να ικανοποιησεις μεσα σου το επιχειρημα.

Για τη γιαγια μου ειναι πανευκολο να πελεκησει ενα κουνελι και να του βγαλει το δερμα. Σε 30 δευτερολεπτα μεσα.
Εμενα δε μου παει η καρδια.
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.756
Like
6.220
Πόντοι
1.406
Οι καραγκιοζηδες που πυροβολανε τις αλεπούδες, το κανουν για να κερδισουν το φαγητο τους?
Το κυνηγι της αλεπους ειναι ευγενες σπορ ρε πληβιε :sunglasses:

R.01e29ec605ded8e2a82fd13476bad2a0
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.602
Κριτικές
8
Like
33.147
Πόντοι
6.536
Ειδικα για τα ελαφια, τα οποια θεωρω πολυ συμπαθητικα ζωα με ωραιο βλεμμα.
Καμία "ιστορικη" δικαιολογια και καμία φιλοσοφια δεν μπορει να με μεταπεισει απο την παγιωμένη αποψη μου, οτι αυτος που πυροβολει και σκοτωνει αυτο το υπεροχο πλασμα (και μην μιλησει κανενας για "φαγητο") ενω τον κοιταει στα ματια, ενα ζωο ηρεμο, που δεν μπορει να παλεψει (οπως π.χ. ενα αγριογουρουνο ή μια αρκούδα) ειναι ενα μεγαλοπρεπές κάθαρμα, ενα σκουπίδι, ενας παλιάνθρωπος.
Αν ζεις στην Φινλανδία ή στην Σουηδία όπου έχουν υπερπληθυσμό, εννοείται ότι θα τα κυνηγήσεις και με επίσημη βούλα.
Και μην νομίζεις ότι αν το δεις στα μάτια θα προλάβεις να αγγίξεις κάν την σκανδάλη.....
Αυτό μόνο στα έργα γίνεται....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom